Keresés

Részletes keresés

help-deszk Creative Commons License 2006.07.27 0 0 939
Molnár Anikónak el kell altatnia rotweilerét

Helyesen: rottweiler (helyesírási szótár nye mám ?)
Leonard_Zelig Creative Commons License 2006.07.22 0 0 938
Az MTV: nem tudja visszafizetni a négymilliárdos hitelt

Ez, gondolom, még címben sem helyes írás.
Leonard_Zelig Creative Commons License 2006.07.21 0 0 937
De van, aki tudja:

Helyreállít tárgyas ige
1. <Épületet, berendezést, létesítményt> sérült, megrongált állapotából javítással, tatarozással újra használhatóvá, céljának megfelelővé tesz; kijavít. Helyreállítja a romos épületet, lakást; helyreállítják az üzemképtelen traktort, a tönkrement malmot, telefonközpontot. || a. <Vmit, amit (önkényesen) megváltoztattak>, ismét olyanná tesz, amilyen eredetileg volt, eredeti állapotába visszahelyez. Helyreállították Franciaország háború előtti határait. Nagy gonddal állították helyre a sok másolás során megrontott régi szöveget.
2. <Vmely korábbi állapotot> az átmeneti változás, zavar megszüntetésével újra létrehoz, visszaállít. Helyreállítja a bizalmat; helyreállítják a békét, a diplomáciai viszonyt, az egyensúlyt. || a. <Megszakadt folyamatot, működést> újra megindít, vminek korábbi folyamatosságát ismét biztosítja. Helyreállítják a forgalmat, a közlekedést, a háborútól megzavart közoktatást
Előzmény: Rorimack (935)
Leonard_Zelig Creative Commons License 2006.07.21 0 0 936
Nem, nem tudom. Nem tudok magyarul. Én vagyok az index-hu szerlesztője.
Előzmény: Rorimack (935)
Rorimack Creative Commons License 2006.07.20 0 0 935
"Helyreállították vagy kicserélték ezeket a szerencsétlen oszlopokat, könyörgöm ?"

Tudod, mit jelent a "helyreállítani" szó? ;)
Előzmény: Leonard_Zelig (932)
rumci Creative Commons License 2006.07.20 0 0 934
Igen, emlékszem, amikor Zeliget Hitler közelében látták.
Előzmény: Leonard_Zelig (933)
Leonard_Zelig Creative Commons License 2006.07.20 0 0 933
Mivel itt ritkán válaszolnak, idézem a Magyar Nemzet hírét:

A BKV közleménye szerint már kicseréltek két villanyoszlopot a Margit hídon és a többi talapzatát megerősítő papucsok gyártása is megkezdődött.

Úgyhogy a BKV és az MNO még beszél magyarul, az Index csak töri...
Előzmény: Leonard_Zelig (932)
Leonard_Zelig Creative Commons License 2006.07.20 0 0 932
Most már abszolút hülye vagyok:

Helyreállították a kidőlt oszlopokat

Felállították azt a két új villanyoszlopot a Margit hídon, amelyek szobaton hajnalban dőltek ki, és amelyek a villamos felsővezetékeit tartották.


Ezeket az "új oszlopokat" szombat hajnal előtt felállították, azután szombat hajnalban kidőltek, majd megint felállították vagy valami itt nem stimmel.
Helyreállították vagy kicserélték ezeket a szerencsétlen oszlopokat, könyörgöm ?
Leonard_Zelig Creative Commons License 2006.07.20 0 0 931
Bocsika URL: index.hu (hihi!)

Search: "pops" és kiadja, hogy a legeslegelső cikkben szerepel a vitatott szerkezet.
Előzmény: ZsB (930)
ZsB Creative Commons License 2006.07.20 0 0 930
A kutyafáját, hányszor kell még kérnem, hogy tessék url-lel kötözködni, így nem érek vele semmit. (Egyébként a gépírásgyakorlatban nincs kötőjel, fikázni csak gondosan, szépen.)
Előzmény: Leonard_Zelig (929)
Leonard_Zelig Creative Commons License 2006.07.20 0 0 929
nem csak popsztároknak vannak szeszélyei.

Nekik egyáltalán nincs szeszélyei, hanem szeszélyeik vannak, de nem baj.
Leonard_Zelig Creative Commons License 2006.07.18 0 0 928
Minden oszlopot megerősítenek a 4-6-os vonalán
A július 2-én kezdő úszó-Eb-re újraindulnak a 4-6-os villamosok a Jászai tér és a Moszkva tér között

Ez amolyan gépírás-gyakorlat, nem valós hír ugye ?
Törölt nick Creative Commons License 2006.07.18 0 0 927

>  az itteni ZsB az Indexen olvasószerkesztő.

 

Ejha, mennyi hiba lenne akkor itt őnélküle...

Előzmény: LvT (926)
LvT Creative Commons License 2006.07.18 0 0 926
Kedves Lájszló!

> De mégis miből gondoltad, hogy az indexesek olvassák ezt a fórumot??

Talán nem árulok el titkot, ha megemlítem, hogy az itteni ZsB az Indexen olvasószerkesztő.
Előzmény: Lájszló (918)
Leonard_Zelig Creative Commons License 2006.07.18 0 0 925
Na és ki mondta, hogy csak a köszönhető és a tulajdonítható alakok között lehet választani ? Tessék átfogalmazni: emiatt, ezért, ennek okán, ennek következtében, ebből kifolyólag, következésképpen, stb.
Előzmény: ZsB (924)
ZsB Creative Commons License 2006.07.17 0 0 924

Az én vén fejem még hajlana a Nyelvművelő kéziszótár intelmeire:

 

"köszönhető - tulajdonítható

Az igényes stílus különbséget tesz közöttük, kedvező értelemben az előbbit, kedvezőtlenben az utóbbit alkalmazva." 

 

(Bár én sem minden erővel, mert nekem azért a tulajdonítható viszket.)

 

Ifjabb kollégáim fejébe azonban hiába próbálnám benyomni ezt az igény(es stílus)t, nekik az ÉKsz.-féle második jelentés túl erősen van beágyazva:

 

köszönhető mn (állítm-ként) 1. [...] 2. gúny Ami vki (vmi) hibájából történt, jött létre. Neki köszönhető az újabb vereség is.

Előzmény: Leonard_Zelig (922)
Törölt nick Creative Commons License 2006.07.17 0 0 923

ZsB-től annyit mindenképpen elfogadhatunk, hogy ha már muszáj primitívezni, akkor ne a nyelvhasználót minősítsük primitívnek (bár annak tartjuk, de ezt az úriember nem mondja ki, csak gondolja, de ha nagyon fegyelmezett, akkor nem is gondolja, csak a lelke mélyén úgy érzi, de ezt a bűnös érzést elfojtja), hanem az általa elkövetett hibát, és még jobb, ha a primitív helyett valamiv finomabb szót használunk (amellyel persze a primitívre akarunk utalni). A legjobb azonban az, ha ezt az egész problémát mint nem létezőt a szőnyeg alá söpörjük, az "éljen és virágozzák a 10 millió, egymással minden tekintetben egyenrangú anyanyelvváltozat" jelszó jegyében (néhány hónapja megjelent egy ilyen értelmű ironikus cikk az ÉS-ben).

 

Egyébként elismerem, sok tekintetben igazuk van a derék levellereknek, és a magam nézeteit a velük folytatott viták nyomán meglehetősen problematikusnak látom, de azért ők is elgondolkodhatnának azon néha, hogy vajon az abszolút igazságot birtokolják-e (és hirdetik nagy meggyőződéssel), vagy nézetükön netán akadhat azért némi finomítanivaló.

Előzmény: Leonard_Zelig (922)
Leonard_Zelig Creative Commons License 2006.07.17 0 0 922

Lendületben a topik:

 

Valójában nem fejeződött be a nagykörúti 4-6-os villamos vonalának felújítása, ennek köszönhető az átadás óta eltelt egy hónapban bekövetkezett 10-17 meghibásodás, illetve a Margit híd egyik villanyoszlopának kidőlése.

 

Ugye ha azt mondom, hogy pl. a motorbalesetnek köszönhetően egész életemre lebénultam, akkor ugye én nem vagyok primitív ? Ugye nem ? Vagy de ?

Törölt nick Creative Commons License 2006.07.17 0 0 921

Aha... Akkor  vajon nekem hány nickemnek kellene lennie... Mert én is hevesen szoktam megnyilvánulni, igaz, még sehonnan nem tiltottak ki (habár azért ide-oda már elküldtek egyszer-másszor :-) ). Így egyelőre vagyok s maradok

 

malaczky

Előzmény: 3x (919)
3x Creative Commons License 2006.07.17 0 0 920
Mellesleg javították rövid ü-re, amit nagyra értékelek.
3x Creative Commons License 2006.07.17 0 0 919
Mr. Sherlock, igen, én vagyok mindkettő nickname, sőt még két másik néven is működöm. Ennek oka heves vérmérsékletem (nem csak nyelvi kérdésekben), amelynek okán néha-néha kitiltanak innen-onnan.
Előzmény: Törölt nick (917)
Lájszló Creative Commons License 2006.07.17 0 0 918

> Két napja szóltam, a hozzászólásommal vihart kavartam, de hogy a *megszűntet továbbra is hosszú ű-vel legyen, ez már az index.hu pofátlansága.

De mégis miből gondoltad, hogy az indexesek olvassák ezt a fórumot??

Előzmény: Leonard_Zelig (915)
Törölt nick Creative Commons License 2006.07.17 0 0 917
Kedves Leonard Zelig, akkor Te üzemelteted a 3x nicket is, vagy rosszul értem a dolgokat? Mert mintha a 2 nappal ezelőtti viharkavarás 3x 893. sz. hozzászólásával lenne összefüggésben.
Előzmény: Leonard_Zelig (915)
3x Creative Commons License 2006.07.17 0 0 916
Újabb per a Malév ellen
a jegykiállítási díj miatt

A cég nem szűntette meg, csak átkeresztelte a jegykiállítási díjat.


Én is beszarok.
Leonard_Zelig Creative Commons License 2006.07.17 0 0 915
" A cég nem szűntette meg"

Én most már beszarok!
Két napja szóltam, a hozzászólásommal vihart kavartam, de hogy a *megszűntet továbbra is hosszú ű-vel legyen, ez már az index.hu pofátlansága.

Akkor jó. Én vagyok a primitív, hogy miért írok egyáltalán befele, ide...
Lájszló Creative Commons License 2006.07.17 0 0 914
Bocsánat, most vettem csak észre, hogy a téma közben átmászott a plenárisba.
Előzmény: Lájszló (913)
Lájszló Creative Commons License 2006.07.17 0 0 913

> Ergo éppen a gójával kötözködő tanár nem tudja elválasztani a fontost a fontatlantól, és nem használja másra a helyesírást, mint a gyerekek megtörésére, megalázására, frusztrációjának továbbadására

 

Nekem erről Mérő László elég sajátos álláspontja ugrott be -- szerinte bizonyos tantárgyak célja tkp. nem a dolgok megtanítása -- mivel úgyse lehet őket megtanítani -- hanem a szocializáció. Vagyis tényleg a gyerek megtörése, megalázása -- hogy "megtanulja a helyét". Mondjuk ő a matematikát meg a testnevelést emlegette, de nem lehet, hogy a helyesírás is ilyen?

 

Egyébként én a Mancsban olvastam az írását, azt most nem találom, de egy hasonló cikk:

http://www.pszichologia.hu/cikk/nyomtat.phtml?id=24

Előzmény: rumci (901)
Kis Ádám Creative Commons License 2006.07.16 0 0 912

A helyzet az, hogy a tanár minőségét aúgy lehet megítélni, hogy segít-e vagy sem. Pl. a fiamat úgy tanították helyesírni, hogy feladták neki hétről hétre az AkH egy pontján bemagolndó. Budapest egyik legjobb gimnáziumában (igaz, ZSB?). Még szerencse, hogy addigra már tökéletesen írt helyesen.

 

Nekem szerencsém volt, mert az egyetemen Fábián tanár úr tanított helyesírni (amikor engem tanított, még ő is fiatal tanárnak számított), és képzeljétek, neki volt módszere. Mégpedig az, hogy javíttatott. Vagy úgy, hogy egymás írásait javítottuk, vagy úgy, hogy saját magunkat (késleltetéssel). Ennek köszönhetően nekem kevés a berögződött tévedésem (főképp a hosszú í a rövid helyén), de ha nagyon odafigyelek, biztos, hogy sokat rontok. Igaz, akkor még miondig ott van a helyesírási szóátraim hada.

 

Ami a primitív hibákat illeti, eltekintve a primitív szó pejoratív hangulatától, úgy vélem, igenis különbséget kell tenni a hibák között, mégpedig úgy, hogy nem kell mindenkinek egyformán helyesen írnia. Kifejezetten kerülön az "ismerni a helyesírást" frázist. A helyesírást mondjuk rumci tudja, én többé-kevésbé ismerem, de általában az a jellemző, hogy aki nem tanítóként, nyomdai szedőként vagy magyar szakon végzett, az csak véletlenül ismeri a helyesírást. (A véletlenben benne van, hogy kedvtelésből, személyes ambícióból, esetleg von Haus aus). És az a helyzet, hogy a felsoroltakon kívül eső személyeknek nem is kell részletesen ismerniük.

 

Mindez azonban nem jelenti azt, hogy aki ismeri a helyesírást, az feltétlenül jól ír helyesen, és fordítva. Szerintem, például a különírás-egybeírás pontos ismerete kifejezetten vájtfülüeknek való. Átlagembernek elég, ha tud róla, és ha belebonyolófik valami mozgószabályba, meg tudja keresni. De végsősoron az sem baj, ha elhibázza.  Lássuk már be, hogy a nyelv éppen azért redundáns, hogy sokféleképpen lehessen használni. Amíg ez a beszélt nyelvben természetes, addig írásban minősítő, sőt stigmatizáló szempont. Ha valaki beszédben ki-kihagy egy-egy hangot, ezt a környezete esetleg észre sem veszi. A beszélt nyelvben sosem tipikus hibákat kritizálunk, hanem egy-egy kipécézett precedenst. És nem egyszer azt sem azért, mert hiba.

 

Kis Ádám

Törölt nick Creative Commons License 2006.07.16 0 0 911

OFF

 

Kedves ZsB!

 

A "menj te a jó büdös francba" típusú mondatokat akkor biztos nem is a családban tanultad, de látom, hogy stílusodba ez is belefér. Mondhatod persze, hogy ezt én provokáltam ki Belőled, és most már tényleg tűnjek el. No de mivel provokáltalak volna? Pl. azzal, hogy totálisan félreértetted a 902-beli hozzászólásomat. Lehetnél egy kicsit jóhiszeműbb (már majdnem azt mondtam, hogy ha engem akarsz megítélni, akkor ne magadból indulj ki, elnézést). Nem tudod talán elképzelni, hogy én valóban tisztelem rumcit, és azt hiszed netán, hogy a 902-ben nem őszinte elismerésemet akartam kifejezni iránta? Hiszen ha csak ránézek a polcomon az OH.-ra, már akkor is gyakran elfog a szégyen, hogy milyen hangot ütök meg időnként azzal a nyelvtudóssal szemben, aki ezt az opus magnumot másodmagával létrehozta... Miért akarod szavaimat kiforgatva undorító szarkazmusnak beállítani az őszinte tisztelet szavait? Azért talán, mert csak nagyon ritkán találkozol ebben az egyre elviselhetetlenebbé váló világunkban olyasmivel, hogy tisztelet más iránt? Légy jóhiszeműbb, és amúgy, ha már Te oly könnyedén gúnyolódsz másokon (csak a legutóbbit idézem: "...mert kegyed nem cseszi el?"), akkor lehetne nagyobb a Te tűrőképességed is (mert azt nem állíthatom, hogy ne tettem volna próbára).

Előzmény: ZsB (910)
ZsB Creative Commons License 2006.07.16 0 0 910
Ezzel most mit kezdjek, malaczky? Ha előállok a valósággal, hogy imádom a tanárokat, és meglehetősen jól ismerem a fajtájukat, hiszen tele van velük a család, apám spec egész életében egyetemi tanár volt, engem gyakorlatilag a nagyanyám nevelt, aki negyven éven át volt tanítónő, s. í. t., akkor kapok én is egy olyan jó kis undor szarkasztikusat, mint rumci a 902-ben. Tudod mit?, menj te a jó büdös francba.
Előzmény: Törölt nick (908)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!