Keresés

Részletes keresés

laca5 Creative Commons License 2023.08.14 0 0 27447

Vannak olyan pl vírusok amiket rovarok terjesztenek és talán olyan is, aminek több gazdanövénye is van.

Előzmény: Flanell (27446)
Flanell Creative Commons License 2023.08.14 0 0 27446

Hát, két hónap után beteg lett az első beteg tőke melletti.

A kérdés az, hogy az elsőtől lett beteg, vagy egyszerre fertőződtek meg régebben.

Meg hogy egyáltalán hogy jött oda bármi, mikor, mint írtam, nem egy szőlőtermelő vidék, kicsi az esélye, hogy beteg szőlő legyen a közelben. Egészséges is alig van.

Előzmény: van_Persil (27444)
laca5 Creative Commons License 2023.08.12 0 0 27445

Amit bele kell számolni az az un. világos rügy. Elvileg jól látszik dd számomra sem mindig egyértelmű. Amúgy a 2 nem szentírás, ha olyan a fajta 1 is elég  és még a 3 is rövid csap. A világos rügyek nagyok, duzzadtak, kb egyformán.

Előzmény: koffeinmentes sör (27430)
van_Persil Creative Commons License 2023.08.12 -16 0 27444

Olyan gyorsan nem terjed, ez nem az aranyszínü sárgaság fitoplazma, hogy két év alatt kipurcantson egy komplett ültetvényt. De fö az óvatosság.

Előzmény: Flanell (27443)
Flanell Creative Commons License 2023.08.12 0 0 27443

Rendben, köszönöm.

Nagyon remélem, hogy nem pusztul ki az összes szőlő.

Előzmény: van_Persil (27442)
van_Persil Creative Commons License 2023.08.12 -16 0 27442

Nincs semmilyen permetszer ellene. Valamikor, akar évekkel ezelőtt fertőződtek meg, sajnos senki nem tudja, pontosan hogyan is terjed, mert több opció is van ezügyben.

Amit tehetsz, ezeket a töveket csákánnyal kiszedni és minden részüket elégetni. Hiába hajtott ki tőből, a fertőzés ott van a növényben, ha meghagyod, a következő években más tőkéket is megfertőzhet (így is nagy a valószínűsége, hogy még van köztük beteg, de jelenleg és még akár évekig egészségesnek látszó tőke.

Előzmény: Flanell (27441)
Flanell Creative Commons License 2023.08.12 0 0 27441

A szülői háznál, a kert végében van 3 db 10 m-es sor vegyes korú és fajtájú szőlő.

Egy 30 éves Szőlőskertek királynője egyszer csak fogta magát, és (a rengeteg eső miatt) nagyon erős, teljesen egészséges hajtások elkezdtek fonnyadni. Egy hét után a levelek leestek, újabb hét múlva a szárak is elszáradtak. Gondoltam, valami élettani dolog, ami pont most ütött be. Egy hónap után talajszintről hajtani kezdett a nemes. Nem szép hajtás, de már 70 cm körül van.

Erre tegnap azt láttam, hogy a közvetlenül mellette lévő 25 éves Pölöskei ugyanezt kezdte, a levelek lógnak. Ezen is nagyon erős hajtások voltak, szép nagy fürtökkel, szemekkel.

Jobb ötlet híján, mindkét tőkét kb. 30 cm magasságban elvágtam (metszőollóval ott sikerült csak), és a levágott részeket eltakarítottam.

Valami gutaütésszerű dolognak tűnik, ezek szerint akut fertőző betegség. Gomba termőtest nincs.

A betegség a középső sor közepén jelentkezett. Új szőlő nem lett ültetve, utoljára máshonnan származó oltóvessző is vagy 7 éve lett itt felhasználva, átoltáshoz, de ezeknek nincs bajuk. Gabonatermelő alföldi falu, szőlő csak csak családi házaknál van, kb. minden tizedik udvaron pár darab, tehát ötletem sincs, honnan jött a betegség.

Mit tudnék most csinálni még? Egy rezes permetezés nem tudom, érne-e még valamit, de amúgy is, már érnek egyes fajták.

paradisso Creative Commons License 2023.08.11 0 0 27440

Köszönöm a segítséget

van_Persil Creative Commons License 2023.08.11 -16 0 27439

A strobilurin hatóanyagcsoport (ebbe tartozik a quadris és a mistral hatóanyaga is, de a kettö nem ugyanaz aza anyag) szölöben nem a legjobb választás, mert a sok házikerti felhasználó nemmegfelelöen használta, és rezisztencia alakult ki. Nem tudom, de elképzelhetö, hogy a mistral hatóanyagával szemben a legnagyobb a rezisztencia szölöben (más hatóanyagokkal kombinálva I-es szerként engedélyezett, talán pont a rezisztencia miatt van így) az összes strobilurin közül.

ha nem engedélyezett, akkor sajnos nem tudhatod, hogy pontosan mennyi is kellene belöle a területedre, mikortól fogyasztható a szölöd, de mint mondtam, most már igazából felesleges kijuttatnod, akármi is történt. Egy rothadás elleniszerrel többre mész, ill. a sérült bogyók óvatos eltávolításával.

Előzmény: paradisso (27437)
van_Persil Creative Commons License 2023.08.11 -16 0 27438

Az a helyzet, hogy ilyenkor a felszívódó már gyak semmit sem ér. A bogyókat nem tudod megvédeni vele, mert zsendüléskor ott nem tud felszívódni, a réz jó választás volt. Ha nem engedélyezett szölöben, akkor nem engedélyezett, ezen nincs mit ragozni.

Előzmény: paradisso (27437)
paradisso Creative Commons License 2023.08.11 0 0 27437

Sziasztok!

Jégverés volt egy hete kb. utána kapott rezet de nem ártana még egy felszivódó is. Gazdaboltban kértem Quadrist. Nem volt és helyette Mister-t adott. Kérdeztem h ez szőlőre is jó? Azt mondta igen. Nincs megadva a Mister leirásában h szőlőre is jó. Szerintetek jó rá?

IsKol Creative Commons License 2023.08.10 0 0 27436

Vagy süket volt az őz vagy csak 1 métertől kezdődik a sugárzás.

 

+vesszük Macival és még Sopron környékén is 1-2 ha-t meg egy helikoptert is + 2 viharlámpát... ;-)

Előzmény: szervezkedő (27435)
szervezkedő Creative Commons License 2023.08.10 0 0 27435

Én ezt az ultrahangos csodamasinát, egy kb 300-400m2  alapterületű szoloiskola védelmére vettem.  Közvetlenül a tövében ahová leszurtam, borsó volt vetve. Fél meterre a csodamasinátol zabalta le az őz a borsót- de mókus ellen jó a padláson, de ez mart egy másik történet, másik ország!

 

Van mellettem egy bő 2hektaros darab. Most jelentem fel a tulaját, mert nem műveli. Szerintem Macinak+ neked tökéletes lenne!!!

:-))))

Előzmény: IsKol (27434)
IsKol Creative Commons License 2023.08.10 0 0 27434

Hogy mik vannak?

 

Július vége augusztus eleje és mint minden évben színesednek a Zweigelt bogyók. Amíg nincs lehálózva addig bekapcsoltam a tavasszal vásárol vadriasztót amiben van madárriasztó is. Úgy tűnt működik, nem láttam új megdézsmált fürtöket és még este 1/2 9-kor hallottam ragadozó madárhangokat...

Kedden mentünk tovább hálózni mikor nem hallottam semmit (az ultrahangot csak a riasztó közvetlen közelében hallom)... csak sokkal több lecsupaszított fürtöt találtam. A sok esőtől valószínűleg beázott, azonnal intéztem a cserét majd a tegnapi napon installáltam a cserekészüléket és mit látok...

kb 20 méterre tőlem a lehálózott sor hálóján kapaszkodik egy rigóféle madár és veri a csőrével piszkosul a hálón keresztül a fürtöt míg a társa a földről csipegeti a levert bogyókat...

 

Eszembe is jutott amit Szervezkedő mondott, lehet az én területem nem alkalmas szőlőművelésre...

 

 

és ez még csak a 7 szűk esztendő 4. éve :-(

szervezkedő Creative Commons License 2023.08.09 0 0 27433

Ennnnnnyi!!!

Előzmény: mzdude (27431)
Antal986 Creative Commons License 2023.08.09 0 0 27432

Koffeinmentes sör , nézd meg ezt .

 

https://www.youtube.com/watch?v=k4jf4TU4UuA

Előzmény: koffeinmentes sör (27430)
mzdude Creative Commons License 2023.08.09 0 0 27431

Nem. Tél végén neked ott lesz egy csomó kopasz ág a szőlőnövényeden, és az ágakon kis rügyek lesznek, az ágak teljes hosszában. Ezek a rügyek mind kihajtanak (kivéve az elfagyást és hasonlókat).

Vagyis ha te két rügyre akarsz metszeni, akkor leszámolod az ág tövében a két rügyet, majd vágsz. Abból lesz két új hajtás. Ha kilenc rügy után vágsz, akkor kilenc új hajtásod lesz.

Előzmény: koffeinmentes sör (27430)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2023.08.09 0 0 27430

Azért nem teljesen értem, mit kell majd néznem. Nem vagyok egy májsztró a szőlőt tekintve. A rügyek pedig a vessző csúcsi végén fognak megindulni, teszem azt a nyolcadik-tizedik szemnél. Ehhez képest nekem az első kettőre lesz szükségem a vessző tövénél.

Előzmény: szervezkedő (27429)
szervezkedő Creative Commons License 2023.08.09 0 0 27429

Bármennyi szemre is szeretnél metszeni, ez olyankor szépen mutatja magát!

Előzmény: koffeinmentes sör (27428)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2023.08.09 0 0 27428

Tehát várjam meg, mire duzzadni kezdenek a rügyek? Amikor tehetem, februárban meg szoktam metszeni. Csak ezt a két szemes elvet most tanultam meg.

Előzmény: mzdude (27427)
mzdude Creative Commons License 2023.08.08 0 0 27427

Szerintem amikor erre majd sor kerül, akkor egyértelmű lesz a válasz. Most nem látod úgy a rügyeket, mint tavasszal fogod.

Előzmény: koffeinmentes sör (27426)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2023.08.08 0 0 27426

Üdv, Kérdésem, hogy amikor majd a tavaszi metszésnél 2 szemre vissza akarom vágni az idei vesszőket, akkor mi számít 1-nek?

 

Most mindjárt a vessző tövénél, max 1 mm-re van egy mini levél, kábé mint egy kétszáz forintos. A rákövetkező a vesszőn 1,5 centi után az első normál méretű levél, és onnantól 5-6 centinként egy levél.

 

A mini levél szintjében lévő szárcsomót is bele kell számolni a kettőbe?

szervezkedő Creative Commons License 2023.08.01 0 0 27425

Az esti romantika.

Előtte nem sokkal, egyik oldalon a lemenő nap festette vörösre az akácos tetejét, másik oldalon az ébredő Hold kukucskált egy felhő mögül.

 

Városban fel sem tűnik sokszor, hogy áll a Hold.

Kint a szőlőben szenzációs!

 

(Hozzánk több kilométerre van a legközelebbi lámpa, tehát máskor teljes a sötétség.)

Előzmény: van_Persil (27424)
van_Persil Creative Commons License 2023.07.31 -16 0 27424

Hol loptad ezt a Caspar David Friedrich festményt? ;)

Előzmény: szervezkedő (27423)
szervezkedő Creative Commons License 2023.07.31 0 0 27423

Szőlő mellett ott kell mindig lenni!

 

 

Éjjel- nappal!

 

:-D))

Előzmény: Zavo (27422)
Zavo Creative Commons License 2023.07.31 0 0 27422

Köszönöm a segítséget mindkettőtöknek!

Az igazság az, hogy hétvégi házként használt ház kertjében van a tőke, ahová egy vagy kéthetente jutok csak el, és ha akkor esik, akkor nincs növényvédelem, szóval így járt, ha megreped hát megreped.

Próbálok telepíteni újabb fajtákat, van ami elindul, van ami két-három éve vegetál csak és örülök hogy kihajt tavasszal, van ami egyik évben kicsattan az erőtől, következő évben csak sárgul.

Békési fekete földben, nem hiszem hogy bármi is hiányozna a talajból, valószínű kicsit túl kötött a talaj. Egyébként melyik alany fele meg legjobban a fekete földre, milyen alanyt keressek?

 

 

 

 

Előzmény: IsKol (27419)
IsKol Creative Commons License 2023.07.30 0 0 27421

Van csapadék, van meleg, van pára, van fertőző képlet, mi kell még?

 

Talán a bogyók már nem annyira érzékenyek az új fertőzésre de a levelek még mindig fertőződnek szóval nem hülyeség a növényvédelmi fordulók idejének csökkentése.

Én csütörtökön fújtam de most úgy néz ki a jövő hét 2. fele csapadékos lesz ismét... A fürtöket "letakarítottuk" az elszáradt fürtrészektől/bogyóktól de még mindig sok a kérdés pl. a parás lisztharmat jegyek a bogyón milyen hatással lesznek a továbbiakra...

 

illetve színesednek a bogyók és és megjöttek a helyi madarak is, hálózni kell újra.

 

A kabernédre nagyon vigyázz!!!  ;-) 

Előzmény: szervezkedő (27420)
szervezkedő Creative Commons License 2023.07.30 0 0 27420

A héten egyik este 35mm zuttyant be nálunk. Szomszéd faluban cseresznye méretű jég is volt, bennünket elkerült!

 

A cukkínin kívül szét akar durranni minden! Reggelihez ahogy ma szedte nejem a paradicsomot, majd elsírta magát, annyi a repedt.

 

Most este úgy láttam a peronosz újra bekoppgtatott hozzánk, vagy el sem ment teljesen. :-)))

(kékfrankos).

Előzmény: IsKol (27419)
IsKol Creative Commons License 2023.07.30 0 0 27419

Sokkal több csapadék volt ebben az évben mint az előző két évben (általában) vagy legalábbis hasonló időszakban...

 

Ca illetve Si erősítí a bogyó héjat, szóval érdemes vagy 3x virágzás után ilyen lombtrágyák használata...

 

Előzmény: Zavo (27417)
van_Persil Creative Commons License 2023.07.30 -16 0 27418

Nem tudom, milyen fajta lehet, lehet, hogy tényleg Cardinal, lehet, hogy nem, de ha ennyire reped, akkor én a helyedben kidobnám a fenébe a tökét, mert nem sok örömöd lesz benne a fakórothadás miatt.

Előzmény: Zavo (27417)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!