Keresés

Részletes keresés

Galgadio Creative Commons License 2006.08.31 0 0 1220

A paunik hajviselete is eltért a többi síksági népétől: fejüket kopaszra borotválták és csak középen hagytak meg egy ún. skalptincset. Ezzel még indián viszonylatban is elég zord kinézetük volt.

A kaddó (Kaddoan) nyelvcsalád északi ágába tartozó nyelvet beszéltek. A kaddó nyelveket egyes szakértők az irokéz nyelvekkel próbálják rokonítani. Ezen szakértők szerint a kaddók ősei az irokézek ősei mellett éltek az Ohio völgyében.

Más nézetek szerint a kaddók ősei Mexikóból származtak és onnan hozták magukkal az emberáldozat kegyetlen szokását.

Előzmény: Galgadio (1214)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.31 0 0 1219

Nem tudom, nekem nagyon tetszett a Farkasokkal táncoló.

Többek között az is, hogy egy csomó lakota nyelvű párbeszéd van benne.

Előzmény: Törölt nick (1217)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.31 0 0 1218

Igen, paunik voltak, mint ahogy azok is, akik megtámadták a sziú falut a harcosok távollétében.

 

Ha már fikázod az emberáldozatot gyakorló paunikat, jusson eszedbe, hogy a te kedvenc germánjaid és vikingeid is gyakorolták az emberáldozatot. A svédek ősei pl. még állítólag Kr. u. 1000 körül is...

Előzmény: Éberhard (1216)
Törölt nick Creative Commons License 2006.08.30 0 0 1217
Nekem valahogy sosem tetszett a Farkasokkal táncoló,ha már indiánokkal foglalkozó western,akkor Cheyenne ősz,és Kisnagy ember!
Éberhard Creative Commons License 2006.08.30 0 0 1216

Emberáldozo barbárok, fujj!

A Vasfarokkal Táncoloba nem paunik szerepeltek az elejin, akik megskalpollták az öreg fuvarost aki jo nagyokat fingott a Kevin Kostner orra alá?

Előzmény: Galgadio (1214)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.30 0 0 1215

Megtaláltam a neten is:

 

Petalsharo (Égi Főnök) volt a neve annak a fickónak, aki 19 évesen véget vetett az emberáldozat gyakorlatának 1816-ban.

 

1873-ban Nebraskában egy nagy létszámú  lakota harci csoport egy nagy pauni falut mészárolt le (150 halálos áldozat!) bosszúból, mert a paunik a hadsereget támogatták a First Powder River Campaign (1865) és a Red Cloud War (1866-1868) idején. Ez a nagy mészárlás, ill. a járványok megtörték a paunik életerejét.

Eladták maradék nebraskai földjeiket (a nebraskai Loup River környékén volt rezervátumuk) és az Indián Territóriumba (ma Oklahoma) költöztek.

Utoljára 1876-ban vettek részt az indián háborúkban, zsoldosként ott voltak Ranald S. Mackenzie őrnagy seregében, amelyik 1876. novemberében elpusztította a "szerződésen kívüli"  északi sájenek faluját.

 

Copy-paste a Four Directions Institute honlapjáról:

 

1541 Met by Spaniards under Coronado 1601 Encountered by Onate 1682 Tribe had horses 1700 Arikara had fissioned from Skidi Pawnee before this date 1770 Southern asd Skidi tribes rejoined after fur trade declined 1795 Arikara returned to Pawnee 1803 Settler influx as a result of Louisiana Purchase, allied with Whites for protection against Sioux, Cheyenne, Arapaho, Kiowa, and Apache 1816 Morning Star human sacrifice ceremony ended by 19 year old Petalsharo (Sky Chief) 1818 Killed 84 Osage in battle 1826 Osage killed 18 Pawnee 1829 400 warlike Pawnee nomads in Indian Territory 1833 Ceded lands by treaty 1839 Probable smallpox epidemic 1848 Ceded lands by treaty 1849 Cholera epidemic 1857 Ceded lands by treaty 1865 Frank and Luther North organized a band of Pawnee scouts for US Cavalry battles with plains tribes 1869 Battle at Summit Springs vs. Cheyenne, Pawnee scout Mad Bear received Congressional Medal of Honor 1873 Sioux attack killed 150 Pawnee including Petalsharo (Sky Chief) at Massacre Canyon, Nebraska 1876

Ceded remaining lands for tract in Oklahoma, suffered severely from move

 

Előzmény: Galgadio (1214)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.30 0 0 1214

Ha már szóba hoztad a paunikat:

állítólag a pauni (Pawnee) volt az utolsó olyan törzs Észak-Amerikában, amelyik gyakorolta az emberáldozatot.

Van egy félig legendás történet egy pauni főnökről, aki megmentett egy telepeslányt, akit a saját törzse föl akart áldozni a Hajnalcsillagnak.

Ez valamikor az 1810-es években volt, ha jól emlékszem, otthon megvannak a részletek. Ezt a főnököt később meghívták Washingtonba, valami kitüntetést is kapott.

Mindenesetre érdekes kultúrájú nép volt a pauni, a lakoták és sájenek ki nem állhatták őket. Csak részben tartoztak a síksági bölényvadász kultúrkörhöz, eredetileg félnomád életformájú földművelők voltak.

Kupola alakú gerendavázas földkunyhókba laktak, ebben is eltértek a nomád tipilakóktól.

Később, ha lesz időm, még írok róluk.

 

Előzmény: nj (1208)
nj Creative Commons License 2006.08.29 0 0 1213
Kösz!
Előzmény: Naiche (1210)
Naiche Creative Commons License 2006.08.29 0 0 1212

 

Erről nincs infó. Próbáltam utánanézni de csak annyit tudtam meg , hogy jópár Emmy díjra jelölték a minisorozat és egyéb kategóriában. Az original Dvd csomag 4 Dvd-ből áll 12 ó hosszú az extrákkal, de hát minden rész 90 perces úgyhogy igen csak meg kéne vágni egy mozifilmhez. De nem zárom ki a lehetőségét. A lányom azt mondta, hogy Győrbe a moziba valamelyik film előtt volt ajánlója . A zenét legalábbis felismerte( igen jelelgztes a  címzene).Én háromszor megéztem de nem tudok betelni vele. De azóta semmi. Nehogy úgy járjon mint a New World ( Pokahontas sztori). Beharangozták hogy lesz (Collin Farrel - Smith kapitány) azóta se láttam moziplakátot  róla. Érdekes rendezés, nem rágja le az ember a körmét de egyszer meg lehet nézni.

http://www.thenewworldmovie.com/

Előzmény: Galgadio (1211)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.29 0 0 1211
A mozik nem fogják adni?
Előzmény: Naiche (1210)
Naiche Creative Commons License 2006.08.29 0 0 1210
http://torrents.to/search/212/into+the+west.html
http://www.torrentz.com/search_into-the-west

Ezekről szerintem tudod még szedni , magyar felirata is van!
Előzmény: nj (1206)
Eirik Raude Creative Commons License 2006.08.29 0 0 1209
Köszi. Ezek teljesen jó oldalak; máshol eddig összesen ha 2 mondatot találtam róluk, az is sok.
Előzmény: Galgadio (1203)
nj Creative Commons License 2006.08.29 0 0 1208

Én is valahogy így látom. A "klasszikus" amerikai westernfilmekben eleinte a lakoták, cheyennek, apacsok voltak a barbár vademberek és az amerikaiak szövetségesei (pl. pawnee-k vagy a varjak) pedig  "jó indiánok".

Annak ellenére, hogy ők eleinte ugyanúgy összecsaptak az amerikaiakkal (különösen a pawnee-k), csak később "az ellenségem ellensége a barátom" elv alapján segítették őket a lakoták ellen.

A lakoták és a cheyenne-ek pedig többet harcoltak az ellenséges törzsek ellen még 1851 után is, mint a fehérekkel.

 

Azután a '60-as-'70-es évek polgárjogi mozgalmainak hatása beszivárgott a filmművészetbe is és így fordult a kocka: az amerikaiakkal szembeszálló indiánok lettek a pozitív szereplők, következésképpen a varjak, pawnee-k az árulók. A forgatókönyvírók időnként kicsit át is estek a ló túloldalára, mert annyira azért ők sem voltak szentek, de ez a megközelítés még mindig közelebb állt az igazsághoz, mint a korábbi agyonidealizált, ami ráadásul mintegy 100 éven át teljesen elfogadott volt az amerikai közvélemény számára. Ennek a 100 éves egyoldalú megközelítésnek a hatását nyilván ellensúlyozni kellett valamilyen formában.

 

Mindent egybevetve a varjak a saját elveiket követték, amikor az ősi ellenségeik ellenségeit segítették, tehát árulónak biztosan nem tekinthetjük őket. Más kérdés, hogy mai eszünkel úgy gondoljuk, hogy ha már fegyveres ellenállásra került a sor, akkor talán célravezetőbb lett volna valamiféle összefogás a fehér expanzió ellen (noha megállítani nyilván akkor sem lehetett volna, legfeljebb késleltetni, de csak igen komoly áldozatok árán és csak ideig-óráig), de hát a régi beidegződéseket nem egyszerű kiírtani.

Előzmény: Galgadio (1202)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.29 0 0 1207

Egy kis humor, vastagon kiemelve a topikba vágó rész:

 

Újabb sikerkönyvek címei:

 

Eichmann: Vakáció Izraelben
Jézus: Egyszer élünk
Robinson Crusoe: A gruppenszexről
Sinbad: Miért jó otthon ülni
Custer: Sikeres kitörés Little Big Horn-nál
Dózsa György: Van aki forrón szereti
Rómeó és Júlia: A sikeres párkapcsolat titkai
Mádl Ferenc: A fogorvos jó barát
Babszem Jankó: Felnőttem
József Attila: Öregkori bölcseletek

Yehudi Menuhin: Turné Gházában
Don Quijote: A realitások talaján
Godot: Megjöttem!
Desmond Tutu: Röhejes nevek
Csurka István: Kedvenc zsinagógáim
Kolombusz Kristóf: Indiai élményeim
Kőműves Kelemen: Párkapcsolat falak nélkül
II. Lajos: Nagy fürdőzések a Csele-patakban
Jumurdzsák: A térlátás örömei
Koós János-Bajor Imre: Józan gondolatok
Zámbó Imre: Fegyverkarbantartás mesterfokon
Mádl Ferenc: A pók és a sarok (Aesopus nyomában)
Bill Gates: Szegényen, de büszkén
Richard Claydermann: Hardcore és lázadás
Takamura Hashimoto: Kamikáze voltam
Sztálin: Akiket megmentettem a kivégzésektől
Négyszemközt - Beszélgetés Peter Falkkal

Michel Jackson: Büszke színesbőrűek
Deák Bill Gyula: A pogó-tánc
Gheorghe Funar: Igazságot Magyarországnak!
Paudits Béla: Schwarzenegger dublőre voltam
Jézus Krisztus - Apámnak
Júdás: Nem vagyok korrupt
Uhrin Benedek Eminem feldolgozasai
Király Linda: Sikersztori a Körcsarnokban
Bokros teendők - Madagaszkár izlandi nagykövete vall hivatali
éveiről
Sigmund Freud: Gondolkodás egyszerűen
Kolompár Dzsenifer: Egy cellában Cinivel
Friderikusz Sándor : A nőcsábász, avagy életművem
James Cook: Barátságos hawaii benszülöttek
Abraham Lincoln: Utolso szinhazi élményem
Columbo: Nincs több kérdésem
Freddy Krueger: Petting kézikönyv
Elton John: A G pont nyomában
Stevie Wonder: Némafilm-gyűjteményem
Ferenc Ferdinánd: Barangolásaim Szarajevóban
József Attila:Vonatozni jó!
Császár Előd : Én és a kresz
Orbán Viktor: A második ciklus
Dugovics Titusz: Élet a várfalon kívül

nj Creative Commons License 2006.08.29 0 0 1206
Hozzá lehet jutni valamilyen módon ehhez a Spielberg-filmhez?
Előzmény: Naiche (1201)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.29 0 0 1205

Ez az író említi azt is, hogy az I. vh-s amerikai hadseregben varjú indiánok is teljesítettek szolgálatot.

A varjú törzsben még sokáig büszkén mutogatták azokat a szőke "germán" skalpokat, amelyet varjú harcosok hoztak haza a nyugati frontról...

Előzmény: Galgadio (1204)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.29 0 0 1204

Az 1970-es évek elején egy eléggé kényes ízlésű francia író járt néhány fennmaradt indián törzs között az USÁ-ban.

Uti élményeiről naplót is írt, magyarul is megjelent, ha jól emlékszem Rézbőrű napló címmel.

 

Ami érdekes, hogy a szerző a navahók és a varjak kivételével szinte az összes indián törzsről nagyon rossz véleménnyel volt.

 

A navahók azzal bűvölték őt el, hogy a 70-es években indították be rezervátumukban az iparosítási programot, a varjak meg valami hegyi wellness-hotelban kényeztették a derék gall utazót.

 

Ez a francia írja a varjakról, hogy a rezervátumukban saját bölénycsordájuk van, amiből minden évben levadásznak néhányat egy múltidéző, szimbolikus bölényvadászat kapcsán.

Később állítólag ez a csorda valami járvány miatt kipusztult.

 

A Crow Indian Fair (Varjú Indián Vásár) minden évben megrendezett, híres törzsközi rendezvény, aminek a varjak rezervátuma ad otthont.

Galgadio Creative Commons License 2006.08.29 0 0 1203

Szia Viking!

 

A beothukokról borzasztó kevés maradt fenn, mivel nagyon korán kipusztultak.

A kultúrájukról szinte semmi, de a történelmükről is nagyon kevés.

 

Belinkelek két lapot, ahol tudsz keresgélni:

 

http://www.dickshovel.com/beo.html

 

http://www.fourdir.org/tribes_undex.htm

 

Bár ez utóbbi lap mostanában elég gyatrán működik, a nap nagy részében nem lehet megnyitni. Kora reggel vagy esténként próbáld.

 

Az északkeleti és délkeleti kultúrkörhöz tartozó népek nagy részének története pedig letölthető innen:

 

http://www.tolatsga.org/Compacts.html

 

 

Előzmény: Eirik Raude (1199)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.29 0 0 1202

Széljáró volt a film címe, az eredeti címe Windwalker. A sájen főhőst nevezték így. Egyébként a filmben eredeti sájen nyelvű párbeszédek voltak. A sájen nyelv az algankin nyelvcsalád nyugati ágába tartozik és semmi köze a sziú nyelvcsaládba tartozó dakota nyelvhez.

Szerintem nagyon jó kis film, érdemes megnézni.

 

"szóval a varjak ott is a gyenyó oldalon állnak, jót még nem hallottam róluk. Elég pocsék a marketingjük."

 

Nézd, ez megközelítés kérdése. A varjak előbb voltak ott a Powder-medencében és a Bighorn-hegységben, ahonnan a lakoták, sájenek és arapahók megpróbálták kiszorítani őket.

Nyilvánvaló, hogy a Széljáróban, amely a sájenek szemszögéből készült, a varjak a rossz oldalon állnak.

Hasonlóna azokban a művekben, ahol a kékkabátosok ellen harcoló lakoták és sájenek a pozitív hősök, ott a varjak a negatív oldalon állnak.

A valóság ennél sokkal összetettebb volt. Objektíven szemlélve a dolgokat, a varjak ugyanolyan hősök voltak, mint a lakoták, sájenek és apacsok.

Vadászmezőiket és életformájukat próbálták megvédeni az ellenséges törzsektől.

 

 

Előzmény: Eirik Raude (1198)
Naiche Creative Commons License 2006.08.28 0 0 1201
Szia

Amit írsz egy más fotózás lehetett, Curtis beutazta É.Amerikát. Életcélja volt egy eltűnő nemzet megörökítése az utókor számára. 20 kötetbe gyűjtötte össze a képeket területi megoszlás szerint.
http://memory.loc.gov/ammem/award98/ienhtml/about.html
A film amit említettek a Széljáró volt. A maga nemében egész jó film volt annak idején. Most is szívesen megnézném.
De amit jó szívvel tudok ajánlani az egy Dreamworks mű, az Into the West 1 - 6. Spilbergék megint nagyot alakítottak, ez
a legjobb "indiánfilm" amit valaha láttam. Egy telepes család és egy indián fiú életén keresztül mutatja be a síksági indiánok tragédiáját az 1850-es évektől Wounded Knee-ig. Abszolút tényszerűen korabeli dokumentumok alapján fotózták a filmet.
Pl: A Wounded Knee-i mészárlásnál ugyanazok a beállítások mimt amit az archiv
képeken látni lehet.
http://alt.tnt.tv/itw/
A varjakról én se olvastam túl sok jót, talán csak Frank B. Linderman: Csinos Pajzs a varjú indiánk orvosságos asszonya , a kivétel . Ez is életrajzi könyv és bepillantást ad a varjak életébe , szokásaiba , harcaiba az ő szemszögükön keresztül.
Előzmény: Galgadio (1193)
nj Creative Commons License 2006.08.28 0 0 1200
Szerintem Széljáró volt a címe.
Előzmény: Eirik Raude (1198)
Eirik Raude Creative Commons License 2006.08.28 0 0 1199

Tud valaki segíteni abban, hogy vajon a beothuk indiánoknak hol tudnék utánanézni? Elsősorban a mondaviláguk érdekelne, de az égvilágon semmit sem találtam róluk. Egyáltalán van erről a népről valami adat?

 

Eirik Raude Creative Commons License 2006.08.28 0 0 1198

Sziasztok

 

Volt annak idején egy jó film, talán Szelek szárnyán, vagy Széljáró volt a címe. A csejennek és a varjú indiánok közti csetepatéról szól, fehér ember nem is szerepelt benne. Eredeti algonkin meg dakota vagy nemtom milyen nyelveken beszélnek benne, és teljesen hitelesnek tűnt. ...szóval a varjak ott is a gyenyó oldalon állnak, jót még nem hallottam róluk. Elég pocsék a marketingjük.

 

Éberhard Creative Commons License 2006.08.28 0 0 1197
Szinezed rendessen ezeket a varjakat. Most akkor nem szemét árullok voltak akik a katonaság mellé álltak a hős sziu és csajen felkelök ellen?
Előzmény: Galgadio (1196)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.28 0 0 1196

Tehát 1869-ben létesítették számukra az első kormányügynökséget a Hide Scraper Creeknél Montanában. (ma Mission Creek).

 

1872-ben földjeiket csökkentették és az ügynökséget Absarokee-ba költöztették.

Ez az Absarokee ma is megvan, egy kisváros Montana állam déli-középső részén.

 

1882-ben ismét aláírtak egy szerződést, amelyben nagy földterületekről mondtak le, az ügynökséget pedig ekkor költöztették a mai helyére (Crow Agency., Montana).

 

A varjak száma ma kb. 12.000, nagy részük ma is a montanai Crow Indian Reservation területén él.

 

Nevüket őrzi az Absaroka Range nevű hegyvonulat a wyomingi Sziklás-hegységben és Absarokee városa Montana déli-középső részén.

Előzmény: Galgadio (1195)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.28 0 0 1195

Ami a varjak történetét illeti, néhány dolgot emlékezetből írtam, mert vacakolt az a honlap, ami a fő forrásom volt.

 

Íme a teljes verzió angolul, ha érdekel valakit:

 

      The Crow were sedentary hunter/farmers until they separated from the Hidatsa in two groups about A.D. 1400 and 1600.  Upon separation, they became nomadic hunter/gatherers of the northern Plains.  In historic times, they ranged from the valley of the Yellowstone in southern Montana south as far as the Laramie fork of the Platte in Wyoming.  They were constantly in conflict with most of their neighbors and severely outnumbered.

      They allied with the United States against their mutual enemies, but were never recognized for their sacrafices.

Aboriginal Locations (Subdivisions)

The Mountain Crow were in southern Montana and northern Wayoming, the River Crow were among the Hidatsa in North Dakota

 

Present Locations

MT  Crow Reservation, Crow Agency

 

Year

History *

1400

            Oraltradition: The ancestral tribe of the Crow and the Hidatsa were living the"Land of Forests and many lakes" ( The present upper Great Lakes of Canada andthe United States)

1450

Oral tradition:  Two leaders of this group, No Intestines and Red Scout, fasted at Holy lake (present day Devils Lake, North Dakota),  Red Scout received a vision indicating that his people would survive through the spiritual graces of Sacred Tobacco.  Red Scout and his people settled on the Missouri and learned horticulture from the Mandan, eventually becoming the contemporary Hidatsa's.  No Intestines and his followers traveled on an extensive migration in search of the Sacred Tobacco.  The trek eventually led them to their historic homeland, present-day southeastern Montana and northern Wyoming.  This group became known as the Ashalahó/Many Lodges or the historic Mountain Crow

1490

Oral tradition:  The Mountain Crow were firmly established in their homeland, displacing the Shoshones and allying themselves with the resident Kiowa's

1600

Oral tradition:  The next band of the Crow developed out of a separation from the Hidatsa.  Sometime after No Intestines group had become established on the Plains and argument arose between two factions in the Hidatsa villages on the Missouri River.  The quarrel was over the distribution of a drowned buffalo, the wife of the leader Bad Heart Bear felt that she had not received enough of the tripe.  The ensuing dispute led to a permanent separation when the followers of Bad Heart Bear joined the Ashalahó Apsáalooke on the Plains.  This group became known as the Binnéassiippeele/Those Who Live Amongst The River Banks, or the historic River Crow.

1700

Oral tradition:  The Apsáalooke acquired their first horses from a Shoshone camp near the Great Salt Lake.

1743

A group of Apsáalooke camped at the confluence of the Bighorn and Little Bighorn Rivers meet with the La Vérendrye Brothers, French-Canadian traders, most likely the first encounter between the Apsáalooke and the Europeans

1805

Lewis and Clark Expedition travels across Apsáalooke territory

1805

On their return trip in 1806, the horses meant for Clark, being held by his sergeant, Nathaniel Pryor, are taken by Crow warriors 

1824

Beginning of mountain man fur trade era

1825

The first treaty between the Crow and the United States is signed by Crow leader Long Hair and Major O'Fallon of the United States.  The other prominent Crow leader Rotten Belly refused to sign

1830

Female warrior Pine Leaf killed four Blackfeet at Fort Union and was named Woman Chief by Rotten Belly

1833

Killed more than 200 Cheyenne in revenge battle; contracted smallpox from a wagon train

1840

The Crow were afflicted smallpox epidemic, end of mountain man fur trade era

1846

Attacked and virtually destroyed the Small Robes band of Piegan Blackfeet under Chief Rotten Belly

1848

Caught smallpox from Northern Shoshoni tribe

1849

Lost 600 to influenza

1851

The Crow participated in the first Ft. Laramie Treaty signed by Chief Big Robber which stated that the Crow controlled over 33 million acres of land in present-day Montana and Wyoming, caught smallpox from Northern Shoshoni

1853

Indian agent estimated that Crow owned 20 horses per adult male

1856

Woman Chief killed by Gros Ventre

1864

The outnumbered Crow successfully defended themselves against the combined forces of the Lakota, Cheyenne, and Arapaho on East Pryor Creek north of present-day Pryor, Montana, the largest and most dramatic battle to protect eastern Crow lands from the Lakota invasion of the 1860's

1865

The Crow assisted the United States military in protecting travelers on the Bozeman Trail, three forts were established in Crow territory.

1866

Chief Big Robber killed in duel with Northern Shoshoni Chief Washakie in Battle of Crowheart Butte

1868

The Crow participated in the second Ft. Laramie Treaty, and their land holdings were reduced to 8 million acres in present-day Montana

1869

The first government agency is established for the Crow on Hide Scraper Creek (present-day Mission Creek, Montana)

1872

Crow land holdings were reduced again and the government agency is moved to present-day Absarokee, Montana

1876

The Crow continued to support the United States military by supplying the scouts to the columns of the Centennial Campaign

1877

The Crow repelled constant attacks against the invading Lakota, Cheyenne and Arapaho, with and without the assistance of the United States military, even pursuing the fleeing Lakota's into Canada.

 

Aided Nez Perce in flight to Canada

1882

The Crow agreed to another land cession and the government agency is moved to its present site at Crow Agency, Montana

1950

Water rights to Yellowtail Dam lost by tribe

1983

Crows win inherent sovereignty case in Supreme Court

 

 

Galgadio Creative Commons License 2006.08.28 0 0 1194
Galgadio Creative Commons License 2006.08.28 0 0 1193

Szia!

 

Üdv a topikon.

Még valamikor az 1890-es években vagy az 1900-as évek elején rendezték meg az amerikaiak az első indián kongresszust. Erre szinte az Egyesült Államok területén élő valamennyi törzs küldött képviselőket.

A kormány fényképészeket is küldött erre a találkozóra, akik hihetetleneül jó, autentikus képeket készítettek az őslakókról.

Van ennek a kongresszusnak egy internetes oldala is, ha megtalálom, belinkelem.

Előzmény: Naiche (1190)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.28 0 0 1192

Így igaz. Van olyan forrás is, hogy a csata előtt a varjú felderítők figyelmeztették Custert, hogy ne menjen le a völgybe, mert kétezer lakota és sájen fogja várni.

A varjú felderítők állítólag mindjárt a csata elején kereket oldottak. Mondjuk meg tudom őket érteni. Én az ő helyükben meg sem álltam volna az Absaroka-hegységig:)

Előzmény: nj (1189)
Naiche Creative Commons License 2006.08.26 0 0 1191
Bocsi 600 kép.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!