Keresés

Részletes keresés

siileec Creative Commons License 2007.09.27 0 0 724
Hogy kell-e azt nem tudom, mert a kemenceépítéshez nem értek, most gyűjtöm az információkat. Én laikus fejjel azért tennék, mert ha teszek egy olyan réteget amelyik tárolja a hőt (üveg) akkor tennék olyat is amelyik megakadályozza, hogy lefelé, ha kevés is de eltávozzon.
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 723
oké.
és hő ellen az üveg alá miért kellene szigetelés?
Előzmény: siileec (722)
siileec Creative Commons License 2007.09.27 0 0 722
Azt hiszem nem egy malomba őröltünk. Én azt hittem, hogy kimondottan a tűztér alatti részről van szó azért írtam a szigetelést hő ellen az üveg alá gondoltam. Természetesen az alapozás fölé bitumenlemezszigetelés kell víz ellen. Hogy hány kiló egy kemece? Tudom, hogy 2-3 tonna között van mérettől függően. De így az új helyzetben is azt mondom, hogy elég a 10 cm vasalt beton, mondjuk egy C 12-es minőségű betonból, mert nem tudom számoltad-e, hogy még a 3 tonnás kemence nyomása is, a nagyjábóli alapterületet figyelembe véve mindössze kb. 0,2 kg/cm2, ami nagyon kevés. A beton nyomószilárdsága, ennek a nagyon sokszorosa. Ráadásul itt a szerkezet csupán nyomásnak van kitéve, és sem nyíró, sem hajlítóerők nem lépnek fel. Persze a szerkezet alatt célszerű a talajt jól megtömöríteni, elkerülve az utólagos süllyedést. Az pedig, hogy egy beton szétfagy-e, az nem attól függ, hogy milyen vastag, hanem attól, hogy a víz repedésen vagy pórusokon be tud e jutni a szerkezetbe vagy sem. Ha nem jut be, akkor bármilyen vékony nem tud szétfagyni, ha bejut, teljesen mindegy milyen vastag a fagy szétnyomja.
Bocs ez nem kötözködés, inkább csak figyelemfelhívás a felesleges anyagok beépítésére, ami megdrágíthatja a kemece építését.
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 721
"a kemencében nincs semmi a jó verőcei sárgafődön, homokon, búzaszalmán és mészen kívül"

na ezt nem értik meg sokan... és mégis tökéletesen működött!
nem kellett bele samott, meg mindenféle varázslöttyök, szép vót, jó vót!
Előzmény: tomasek (715)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 720
"nincs ott olyan terhelés ami ennél vastagabbat indokolna"

szerinted hány kiló egy kemence?:)
vagy inkább tonna?
Előzmény: siileec (717)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 719
a 10 cm beton elég könnyen szétfagy. a gyapot helyett elég egy bitumenes szigetelés, csak a víz ellen kell. nem értem, miért kellene a gyapot?
Előzmény: siileec (717)
siileec Creative Commons License 2007.09.27 0 0 717
Sziasztok!

Rndszeresen olvasom a fórumot, néha be-be írok ha valamit nem értek. Most pl. nem értem a 30 cm betont. Azt én sem javaslom, hogy az agyagrétegbe kerüljön a betonacél, mert szerintem oda tök fölösleges. A betonba igen, de mivel a betonnak csak statikai jelentősége van bőven elég a 10 cm. vastagság, mert nincs ott olyan terhelés ami ennél vastagabbat indokolna. A 2 cm nikecell helyett szigetelésnek én 5 cm vagy üveg- vagy bazaltgyapotot javaslok.
Bocs, hogy beleszóltam!!!
tomasek Creative Commons License 2007.09.27 0 0 716
Bocs, nem szúrtam be a linket:

malonyay:a magyar nép művészete/torockó
tomasek Creative Commons License 2007.09.27 0 0 715
Szia Sütögető!
Ez egy agyaghurkákból épített kisméretű kemence. Egyszerűen szűkítettem a hurkák átmérőjét és a tetején összeért, így kapva meg a jellegzetes félgömb formát. Váz nélkül építettem. Illetve majdnem mert a legtetején egy tenyérnyi helyen csináltam egy fűzfagally rácsot áthidalásnak, hogy ne szakadjon be a teteje.
Sabján Tibor azt mondta, hogy a fülek eredetéről még csak találgatnak a néprajzosok. Igazából senki nem tudja, hogy csak dísz vagy valami funkciója is volt. A neten olvastam egy cikket ami szerint talán a régi sütőharangok fülének a maradványa lehet. Nem tudom. Minden esetre szerintem remekül néz ki mert megtöri az amúgy kicsit unalmas félgömb formát.
Mondanom sem kell, hogy a kemencében nincs semmi a jó verőcei sárgafődön, homokon, búzaszalmán és mészen kívül. Ez egy ilyen old school kemence :-).

A képen talán látszanak a hurkák, a link pedig a Malonyay könyvből van:







üdv
t.
Előzmény: Sütögető (710)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 714
a 15 cm betont én 30-ra növelném, és abba tenném a vasat, nem az agyagba. hungarocell felesleges.
a kémény alatt pedig 80 cm beton kellene.
Előzmény: geza2461 (711)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 713
a homok mennyisége attól függ, milyen erős az agyag.
ezt, ha sose csináltál ilyet, nehéz lesz kitalálni...
ha kevés van benne, repedezik, ha sok, nem fog rendesen. vízüveg esetleg a boltívekre kell, máshova felesleges
Előzmény: geza2461 (712)
geza2461 Creative Commons License 2007.09.26 0 0 712

Szia biii!

Ofaluban, amikor leérsz a termálfürdőhöz, jobbra, 10m ballra. Ez az utca  vezet a bányához.

Jobb oldalon lessz a 12 sz. Itt van a fazekas, 10db kb. 25kg zacskónyit vettem.

Mennyi homok kellhet bele?

Vízüveg?

Előzmény: biii (708)
geza2461 Creative Commons License 2007.09.26 0 0 711

Szia Sütögető!

Köszönöm az aggódást, örülök ha valaki odafigyel, hogy nehogy valamit elszúrjak mert onnan nincs vissza út!

Mijen szigetelést említessz???

A rétegek felfelé:

Alja 15cm beton, közöte 2cm hungarocel, üveg 15cm, humok 2-3cm, agyag 2-3cm, tégla 6cm.

A tégla alá az agyag rétegbe 12-es betonvasakat rakok.

Bármi észrevételetek, kritikátok van, kérlek közöljétek!(építő jelleggel veszem)

Előzmény: Sütögető (709)
Sütögető Creative Commons License 2007.09.26 0 0 710

Kedves tomasek!

Van ennek a kemencefazonnak--valamilyen története? Építés közben hogy nézett ki?Üdvözlettel Sütögető

Előzmény: tomasek (702)
Sütögető Creative Commons License 2007.09.26 0 0 709

Kedves geza2461!

Már megoldottad az alján a hőszigetelést! "15 cm. üveg....stb" Csak azért kotyogtam bele mert a lapján vagy oldalán tépelődtél, az alját nem említve-úgy éreztem azt nem tartottad annyira fontosnak! de nem így van! Dolgozgassál, csak, ügyesen,szépen-----hálistennek az idő nagyon jó!

Üdvözlettel Sütögető

Előzmény: geza2461 (707)
biii Creative Commons License 2007.09.25 0 0 708

szia

meg tudod mondani pontosabban hogy hol van a fazekas?

mert vennék töle agyagedényt pl...

Előzmény: geza2461 (706)
geza2461 Creative Commons License 2007.09.25 0 0 707

Hali Sütögető!

 

Én az oldalfalat normál kisméretű téglából rakom normálba lapjára.

Tehát 12cm falvastagságom lessz, mögötte izolit hőszigetelő 10cm kívül tégla, vagy ytong.

Aljzat 15cm üveg, 2cm homok, 2cm agyag, tégla lapjára 6,5cm.

Alján hová kell hőszigetelés?

Mijn?

Előzmény: Sütögető (700)
geza2461 Creative Commons License 2007.09.25 0 0 706

Szia biii!

Vettem agyagot, Ófaluban egy fazekastól!

Voltam a bányában is, de a kutyás őr kivételével semmit sem találtam.

Mindent benőttek a növények, és az egész hegyet tájvédelmi körzetnek nyilvánítottak.

Ebben az utcában van egy fazekas, tőle sikerűlt, és köszi az ötletet.

A kemencém már épülget.

geza2461 Creative Commons License 2007.09.25 0 0 705

Hali Srácok!

 

Köszi a véleményeket, agyag mellett döntöttem!

Ma megvettem, egy fazekastól a keramikus agyagot.

Az agyaggal kapcsolatos tapasztalatokat, és jó tanácsokat várok!

 

I

tomasek Creative Commons License 2007.09.25 0 0 702
Sziasztok!

Megépült az alábbi hordozható torockói füleskemencém. Élőben lesz látható szombaton a verőcei Mihály-napi vásárban. Fokhagymás-tejfölös langallót és kolbászos cipót fogunk sütni benne. Fellép a Téka együttes és a Görömbő társulat. Ha valaki a Dunakanyar felé jár ugorjon be!
(A vásár végén a kemence megvásárolható a vételár 100%-át a verőcei óvoda kapja.)



kemence
fül
kolbászos cipócskák

üdv

t.
Sütögető Creative Commons License 2007.09.25 0 0 701

Kedves zöldövezeti!

Már annyit aggódunk, mi potyoghat a pecsenyénkbe! Érdekelne ,ha tudnád, hogy a megkötött anyagok---samottpor, vízüveg, hőálló habarcsok---stb. tehát az Újak-ból kijön valami káros a hő hatására?

üdvözlettel Sütögető

Sütögető Creative Commons License 2007.09.25 0 0 700

Kedves geza2461!

Bár nekem "másmilyen anyagaim" vannak, ahogy tanulgattam eddig: a sütőtér alja a fontosabb! Vagyis eddig úgy olvastam:vékony fal+szigetelés=melegtartás, vastag alja vagy nagyon szigetelés=sokáigtartó hővisszaadás!

Üdvözlettel Sütögető

Előzmény: geza2461 (698)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.25 0 0 699
merre laksz?
Előzmény: geza2461 (698)
geza2461 Creative Commons License 2007.09.24 0 0 698

Hali srácok!

 

Igazából félek az agyagtól, ezért keresgetek és találtam ezt a hőálló kötőanyagot!

Attól tartok, hogy nem megfelelő az agyag, és vagy porlik, vagy reped.

És még nem találtam meg a beszerzési forrását.

Viszont jobban bíznék az agyagban mert természetes, és évszázadok óta bevált!

Ez az új anyag, még nem bizonyított, és nemtudni mijen káros anyagok távoznak belőle, főleg étellel érintkezik!

 

Más.

Láttam pár kemenceépítő bemutató fotóit.

Ezzel kapcsolatban merült fel a kérdésem, hogy a kemence belső falazatán a téglát keresztbe, vagy hosszába fordítva kell rakni?

A szakirodalomban hosszába van.

Így is kellő hőmenyiséget tart?

Mert ha jól tudom, a tégla a hőtároló, ami egyenletesen lassan adja vissza a hőt!

Előzmény: Pirimidin76 (690)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.24 0 0 697
a tűztérhez az agyag-homok keverék is megfelel, töredék áron...
Előzmény: kvardlipi1 (696)
kvardlipi1 Creative Commons License 2007.09.24 0 0 696
Hali!
Én samott port 550 ft 5kg kiszerelésben + vízüveg 1l 260ft 4:1 arányban keverendő használok.A tűztérhez ez megfelel.
Előzmény: geza2461 (688)
Axióma Creative Commons License 2007.09.24 0 0 695
Ja es a fagyallo csak addig jo, amig egyszer meg nem forr. Lehet, hogy leeresztosre kene inkabb csinalnod...
Előzmény: Axióma (693)
Axióma Creative Commons License 2007.09.24 0 0 694
Na tessek, igy jar aki sokaig molyol egy hsz-on, megeloztel:)
Előzmény: kisszszoros (692)
Axióma Creative Commons License 2007.09.24 0 0 693
Megjegyzem, akkor jobb a hatasfok, ha forditva megy be a viz: elobb a mar lehult fusttel talalkozik, es a vegen a legmelegebbel. Szerintem nem ezen fog mulni a felforr vagy nem kerdes... [A hmv-tarolokban is igy kell bekotni a mindegy mibol jovo indirekt meleget.]
Ellenben arra gondoltal, hogy kondenzacio nem fog-e valahol letrejonni ami art? Kemencehez nem ertek, de alapbol nem veletlen dragabb a gazkazanbol is a kond.-os -- mivel a gazok + lecsapodas = sav miatt komolyabb anyagbol kell legyen a hocserelo. Nalad ahol ez elofordulhat, az nem savra erzekeny felulet?
Előzmény: Agur (675)
kisszszoros Creative Commons License 2007.09.24 0 0 692
Azért ezzel a vizes dologgal legyél óvatos, mert könnyen megszívhatod a füst túlhűtését.

Létezik ugyanis a füstgáz harmatpontja, ahol kicsapódik (kondenzálódik) a vízgőz, ami nem feltétlenül a fűtőanyag nedvességétől származik, hanem egyszerűen az égés során keletkezik a szénhidrogének hidrogén atomjaiból.

Ez a kondenzvíz beleivódik a téglákba, és viszi magával a füstből a kátrányt és kormot.
Ez eleinte sárgás, később sötétbarna foltokat fog képezni, ami megszagolva jó büdös égett, vagy korom szagú, és nem tudod festéssel elfedni, mert újra meg újra kiüt...
Előzmény: Agur (668)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!