Keresés

Részletes keresés

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.07 0 0 2095
Ja, és a Soroksár + Tipográfia könyvek ponts adatait leírnád majd? Kíváncsi vagyok rájuk.
Előzmény: lg23 (2093)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.07 0 0 2094
El lehet kérni, csak nem érsz vele túl sokat. Hacsak nem tudod kezelni az SPSS-t.

1936 tavaszán a Soroksár a "B. Zugló VII. ker." nevet vette fel, ezt követte az Er-So. De ez sem tartott sokáig. 1936. novemberében Koh József, az Er.So. elnöke a klub feloszlatásáról beszélt: „Másfél év óta egyebet sem csináltam, mint próbáltam menteni ami menthető. Most feladtam. Csak a klubba befektetett pénzem egy részét szeretném megmenteni, Higgye el, mecénások nélkül ma már egy klub sem életképes. De hol vannak ma már a mecénások?”
1937. január 26-án az Er.So. bejelentette: feloszlik. Később valamikor a Lampart vette át a klubot, de erről nem sokat tudok (Pluhárnál olvastam).
Előzmény: lg23 (2093)
lg23 Creative Commons License 2007.06.07 0 0 2093

hmm... ezt el lehet kérni? :D

Más téma. Tegnap beszaladtam egy rövid időre a FSzEK-be, és kezembe akadt egy olyan könyv, ami még soha. Nem emlékszem a pontos címére, de kb. Soroksári futballtörténet 1911-1986-nak hívták. Úgy ránézésre olyan könyvnek tűnt, amit sohasem adtak ki, csak a könyvtárban létezik, de ebben nem vagyok biztos. Na szóval, benne megvan a soroksári csapatok (volt egy pár) minden meccse leírással, jegyzőkönyvvel, szöveggel. De úgy, hogy miközben a Soroksár profi csapatának szereplését közlik, közben megvan benne az amatőrök szereplése is. Igazából kb. 2 percem volt rá, csak belelapoztam, de szerintem mindenképpen érdekes. Volt már valakinek a kezében?

Egyébként van benne több furcsaság is. Pl. 1935/36 telén a klub először nem Er-So-vá, hanem valami Zuglói csapattá alakult, és csak pár héttel később lett belőle Er-So.

A másik érdekesség ezzel kapcsolatban, hogy Dudás Gyula, a válogatott hátvéd 1934 nyarától 1935 teléig játszott Soroksáron, egyike volt annak a két játékosnak, akik nem mentek át az új klubhoz. Vajon mi lett utána a sorsa?

Más téma. Belelestem a Tipográfia TE 75 esztendős története c. könyvbe is, ha már ott jártam. Arra is kb. 1 percem volt. Az szerepel benne, hogy az 1903-ban alakult Típographia a 10-es években már Nyomdászok SE néven, alacsonyabb osztályokban szerepelt, majd a Tanácsköztársaság idején vállalt túl aktív szerepük miatt a fehér terror elsöpörte őket... a klubot csak 1924 körül alakították újra, addig a nyomdászok nem sportoltak... Utána cégligákban indultak.

Előzmény: Tempó Vasutas! (2080)
lg23 Creative Commons License 2007.06.07 0 0 2092
hülye vagyok, korán reggel van. Természetesen Guttmann Bélának.
Előzmény: lg23 (2091)
lg23 Creative Commons License 2007.06.07 0 0 2091
Salamon Bélának meg a Turay suttyó csempészett ételt a gettóba...
Előzmény: Tempó Vasutas! (2088)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2090
1939 őszén a nem francia állampolgárságú labdarúgóknak el kellett hagyniuk az országot. Gondolom, fogalma sem volt, mi történik majd vele (bár a második zsidótörvény ekkor már érvényben volt).
Brüll 39-ben (?) jött haza Nizzából, utána kiment még vajon? (Egyébként a Hadas-Karády cikkben van egy - Handler könyvén alapuló - anekdota, miszerint Brüll kijavította a Shakespearét pontatlanul idéző Mengelét. Ez nem állja meg a helyét, Brüll tudomásom szerint nem került lágerbe: Kecskemét mellett látták utoljára (gondolom, munkaszolgálatosként halhatott meg).
Kenyeres Árpádnak - aki vagy húsz évig volt az MLSZ főtitkára, azánt Gidófalvyék kirakták - valami hihetetlenül triviális halála volt. 1945-ben, a háború után halt meg - villamosbalesetben...
Előzmény: sjose (2089)
sjose Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2089

Igen az Eisenhoffer nev nem kimondottan "zsidos". Az erdekes hogy valaki sikeres karriert fut be Franciaorszagban es utana az ismert korulmenyek koze hazajon...

Brull eseteben is teljesen eszbonto hogy a biztonsagos Svajc helyett a marhavagont valasztotta...

Előzmény: Tempó Vasutas! (2088)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2088
Hámori Tibor: Puskás. Legenda és valóság könyvében (27-29. o.) az vagyon írva, hogy Eisenhoffer ortodox családba nősült, betért a zsidó felekezetbe. A nőt deportálták, Eisenhoffert itt hagyták. Egy budai házban bujkált. Szokodi Imre, a Kispest elnöke, Mészáros JÓzsefet bízta meg, hogy vigyen neki élelmet. Ez egyszer sikerült is.
Aztán már közel volt a végelgyengüléshez, vérmérgezést is kapott, végül a budai ház pincéjében halt meg.
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2087
Sjose még nem látta a Selmecit.
Akkor itt egy oldal (Eisenhoffer, Austria). Ilyen oldalból van vagy 150 + nagyon jó írások.
íme
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2086
Kaposváron volt sportlap (Magyar Tömegsport), a húszas években jelent meg, de nem tudom, pontosan mikor. Azon kevés sportlapok egyike, amit még nem néztem át:)
De biztosan volt híradás a meccsről, szerintem ez akkoriban még nagy szó lehetett, ha a Kispest Kaposvárra ment. Hacsak nem volt nagyon gyenge a helyi sajtó, mert akkor lehet, hogy elintézték egy mínuszos hírben.
(Namost ezzel biztos nem vagy kisegítve. Ha újra könyvtárazni fogok, megnézhetem neked)

Buday nevét nehéz lenne elfelejtenem, ugyan csak egyszer találkoztam vele, de ahogy szerencsétlen járt...

Nemzeti Sport 1922. 10. 04.
Visszatért Szlovenszkóból Buday András a KAC, tárgyalás nélkül profivá nyilvánított játékosa. A labdarúgó egy meccset sem játszott kint, mert kémkedés gyanúja miatt letartóztatták, és tíz hónapig tartották fogva.

Az MKASE-ről meg az ugrott be, hogy azon ritka munkásklubok egyike volt, akiknek sikerült profiügybe keveredniük.
Előzmény: Bozsik stadion (2082)
sjose Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2085

Nagyon jo a honved evfordulos rovata kar hogy a regebbiek mar nem elerhetoek:

Május 19.

1945. V. 19-én budai otthonában elhunyt Eisenhoffer József. A BTC-től 1916. XII. 15-én került a klubhoz. Az első kispesti nagycsapat balösszekötőjeként ezüstérmes az 1919-20. évi bajnokságban. 19 góljával a csapat házi gólkirálya. A harmadik a KAC játékosainak sorában, aki a válogatottban pályára lépett. A hírhedt profiperben őt is elítélték. A büntetésének letöltése után a gazdag FTC azonnal lecsapott rá. Az 1923-24. évi bajnokságban 19 találkozón szerzett 8 góljával segítette ezüstéremhez új csapatát. A következő szezonban már Ausztriában játszott, és a bécsi Hakoah gárdájával bajnokságot nyert. Utolsó fellépésére a KAC szerelésében 1926. VII. 11-én Csillaghegyen került sor. A Weisz – Saguly, Dudás – Gregor, Raix, Budai – Fürstner, Takács II, Szabó, Eisenhoffer, Gulyás összeállítású KAC Takács II 3, Gulyás 3, Fürstner 2, Szabó 3 és Eisenhoffer góljával 12-0 arányban győzött a Kissingentelepi TC elleni barátságos mérkőzésen. Ezt követően Európát felcserélte Amerikával. A Hakoah USA-beli túrájáról nem jött haza, a Brooklyn Wanderershez szerződött. Tengerentúli pályafutása során 161 mérkőzésen 51-szer volt eredményes. 1931-ben visszatért Európába és a Hakoahhoz. 1932-36 között az Olympique Marseille csatáraként szerepelt. 1934-ben és 1935-ben döntőt játszott a Francia Kupában. Első alkalommal ezüstérmes, ám a következő évben megnyerték a kupát. 1935-től edzőként is szerepet vállalt a csapatnál. Ennek eredménye az 1936-37. évi bajnoki cím és a következő évi kupagyőzelem. 1938-39-ben az RC Lens mestere, de 1939-től ismét az OM-nél munkálkodott. 1940. május 5-én az RC Paris-val szemben 2-1-re elveszített kupadöntőn 40 éves fejjel pályára lépett. 1941-ig tevékenykedett a klubnál.

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2084
Telhetetlen...:)
Előzmény: sjose (2083)
sjose Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2083
Nekem a Drougistak kellenek :-)
Előzmény: Bozsik stadion (2081)
Bozsik stadion Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2082
A mai esti mesémben megemlítek két olyan klubot, amelyekről korábban már tettetek említést.

Csida István 1925 júliusában a miskolci MKASE csapatából érkezett Kispestre.

Corinthian-díj: 1925. VIII. 14. Kaposvár
Kaposvári Turul SE - Kispesti AC 1-7
Gólszerző: Csida (5), Morvai (2).

1925. VIII. 15. Kaposvár
Kaposvári MÁV - Kispesti AC 1-4
Gólszerző: Morvai (3), Beck.

Van-e valaki a díszes társaságból, aki utána tudna nézni annak, megemlékezett-e a helyi sajtó ezekről a mérkőzésekről?

1926 nyarán a Kispesti AC-ból a Somogy FC-be igazolt:
Csida István, 1925-26 Kispesti AC 2 meccs, 2 gól
a pokróc stílusú Morvai Ágoston, 1925-26 Kispesti AC 12 meccs
Budai András 1925-26 Kispesti AC 22 meccs
Zaviza (keresztnév???) 1925-26 Kispesti AC 4 meccs, 2 gól
Bozsik stadion Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2081
Drogistákat még mindig nem találtam Kispesten, viszont volt egy Carpathia nevű klub.
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2080
Semmilyen statisztika sincs.
De a 45 előttieket spss-re vittem (kb. két hónapos munka), +kibővítettem saját adatokkal, mert azért nem tökéletes munka (de így is grandiózus). "A magyar futball európai expanziója" cikkemben több grafikon is van az adatokból.
(Ma akartam szkennelni, meg az olasz újságírónak is írni valamit, erre munkát adtak. De hamarosan meglesznek)
Előzmény: sjose (2076)
gazsi80 Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2079
Egy félig off kérdést tennék fel. Az egyik első válogatott meccsünket egy bizonyos Yolland Arthur (máshol: Jolland Artúr) nevű tanárember (a Margit körúton egy középiskolában tanított angolt) vezette. Rejtő Jenő Látatatlan légiójában is van egy Yolland (igaz ő Oliver) gróf, aki csaptatot gyűjt egy afrikai olajlelőhely elfoglalására.
Ez egy gyakorinak számító családnév volt a korszakban, vagy a regény szereplőjét a futballbíró/játékos/tanár figuráról mintázta a szerző? Volt közöttük esetleg valami kapcsolat? Az Arthurról amit olvastam és amit Rejtő ír Oliverről azok annyira szöges ellentétben állnak egymással, hogy el is tudnám képzelni.
gazsi80 Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2078
Én jelenleg az apránkénti fénymásolását vállaltam be (plusz a 42-es Pluhárét). Bár amilyen dühítő (15-20 forintos) árakkal dolgozik a FSzEK még a végén ti jöttök ki olcsóbban :)
Előzmény: Tempó Vasutas! (2069)
gazsi80 Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2077
viszont a szociáldemokrácia nem volt éppen szalonképes akkoriban.
Előzmény: sjose (2035)
sjose Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2076
Kozol statisztikakat hogy kulfoldon ki hanyszor szerepelt?
Előzmény: Tempó Vasutas! (2074)
sjose Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2075

Koszonom! Ha addig van idod kuldjel legyszi egy-ket scannelt oldalt kivancsi vagyok a formatumra.

Előzmény: Tempó Vasutas! (2074)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2074
Én rajta vagyok, mióta tudom, hogy szeretnéd megszerezni.
Csak sajnos mostanság riktán járok könyvesboltokban, antikváriumokban.
De lesz ez máshogy is.
Előzmény: sjose (2073)
sjose Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2073
Nekem mindketto elerhetetlen ugyhogy ha valamelyikotok megkapja igerem meghalalom :-)
Előzmény: Tempó Vasutas! (2071)
lg23 Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2072
Én speciál a Rákóczi úti fókuszban vettem, a megjelenés után két évvel!
Előzmény: Tempó Vasutas! (2071)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2071
A két könyv benne van a magyar sportkönyv top 5-ben. (Ami még eszembejut, pl. Siklóssy László háromkötetes magyar sporttörténete, Pluhár könyve, vagy a pár éve megjelent Magyar Sport Enciklopédiája)
A Kalandozó magyar labdarúgókkal ráadásul az az egyik legnagyobb probléma, hogy ha valaki csak beleolvas, azonnal több darabra esik szét. Az enyém oldalakra hullott, és ebben nincs túlzás. Nem tudom tehát, hogyha egy ilyen saláta könyv egyáltalán eljut az antikváriumba, beveszik-e.
Amiben bízni lehet, hogy valamelyik könyvesboltban van elfekvő darab.
Jó ideje nem jártam ott, de van Debrecenben egy nagy Fókusz Könyváruház ahol elég sok olyan könyv is van, amit máshol már nem lehet kapni (pl. két éve itt vettem a Ki kicsoda a magyar sportéletben három kötetes könyvet, eredeti áron. A megjelenés után 12 évvel...) Valamelyik nap benézek, hátha lehet kapni, de nem igazán bízom benne. Vagy a pesti, Rákóczi úti Fókuszban is el tudom képzelni, hátha...
Előzmény: sjose (2070)
sjose Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2070
Valai biztos arulja... egyszeruen nem hiszem el hogy a vandorlo magyarokat sehol nem lehet megkapni...
Előzmény: Tempó Vasutas! (2069)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2069
15-öt gondolkodás nélkül megadnék érte. Afölött azért elgondolkodnék, könyvtár is van a világon.:)
Előzmény: lg23 (2068)
lg23 Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2068

Ezzel én is így vagyok. tízezres nagyságrendet sem sajnálnék érte...

Mondjuk még ennél is többet lennék hajlandó fizetni az UTE 50 esztendős történe eredeti kiadásáért :D

Előzmény: Tempó Vasutas! (2067)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2067
Én Földessynek az 1926-ban megjelent A magyar futball és az MLSZ könyvét szeretném egyszer beszerezni. Még akkor is, ha életem legdrágább könyve lenne.
lg23 Creative Commons License 2007.06.06 0 0 2066
Előzmény: lg23 (2065)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!