Keresés

Részletes keresés

3x Creative Commons License 2006.08.30 0 0 967
Ember mászott fel a Szabadság hídra

Ez nem hír, majd ha majom...
ALacka Creative Commons License 2006.08.18 0 0 966
Nekem a mai nap gyöngyszeme: "Balesetet szenvedett a Nemzeti Bank elnöke..." A hír utolsó mondata: "A kiérkező mentők sérülését a helyszínen ellátták. "

Szerintem meg: Sérülését a kiérkező mentők a helyszínen ellátták.

A teljes hír: http://index.hu/politika/bulvar/bulvarhirek/?main&276640
help-deszk Creative Commons License 2006.08.15 0 0 965
hosszú ű RULZ !

Több hetes huzavona után kedden összeűlt az új cseh parlament és megbízást kaphat az új kormány is.

a szűntet után itt az űl, brávó !
Előzmény: 3x (962)
3x Creative Commons License 2006.08.15 0 0 964
Folytatom a monologizálást:

A rádióelnök akár így van, akár úgy, örül.

Helyesen:
A rádióelnök, akár így van, akár úgy, örül.

Szegény gondolatjel, milyen jól jönne:

A rádióelnök - akár így van, akár úgy - örül.
3x Creative Commons License 2006.08.10 0 0 963
Óvva int a fogyasztóvédelem

A szívva már megvolt (meg lett magyarázva), most itt az "óvva". Köszike !
3x Creative Commons License 2006.08.09 0 0 962
bár a hordalékmentesítést az FCSM korábbi beszámolója szerint már megszűntette.

MIÉRT ? (ÉS MÉG HÁNYSZOR KELL LEÍRNOM: SZŰNIK-SZÜNTET)

EZ MÁR A HARMADIK FIGYELMEZTETÉS, MOST MÁR AZ UJJAM A PIROS GOMBON !
Caipi Creative Commons License 2006.08.02 0 0 961

Egy darab mai oldalról:

(Két mentős halt meg...)

 

"gépjárműt"

"járműjét"

"...festékből álló, veszélyes anyagnak szállító rakománya az útra ömlött..."

 

 

vrobee Creative Commons License 2006.08.02 0 0 960
http://index.hu/politika/bulvar/ido8763/

"A Nyugati pályaudvar épületébe villámcsapás miatt maradt ki az áram fél órára."
ZsB Creative Commons License 2006.08.01 0 0 959

Ugyan semmi jelentősége (sőt értelme) sincs, végül is azt értesz az irományaimba, amit akarsz, de azért ideteszem a magam verzióját.

 

a) A cikk címe: Korrektorblog: [ein]. A Mondjuk már magyarul (korrábban: Monnyuk má magyarú) a rovat(om) címe, és egyáltalán nem azt akarja jelenteni, hogy 'így kell mondani', hanem azt, hogy 'beszéljünk világosan'. Ez a rovat sok mindenről szól, és "mellesleg" keveredett bele ez az olvasószerkesztői morfondír. Korábban volt már egy hasonló cikkem Korrektorblog címmel az Eheti c. rovatban, ezek után jött a lapvezetéstől a javaslat, hogy csináljam meg korrektorblogot, most már csak ilyen témában.

 

b) hát, ja. És?

 

c) A cikk a "nyelvművelő" szakirodalom - hozzám ebben a kérdésben közel álló (és szigorúan a kompeteciámba tartozó területen (a sajtónyelvben) érvényesíteni óhajtott (igen: ízlés, stílus)) - álláspontját ismerteti (beismerem, mai nézeteim szerint a kelleténél kissé lekezelőbben). És nem értem, hogy az a kérdés, hogy egy bizonyos nyelvtani megoldás egy bizonyos stílusba mennyire illik bele, hogy lenne leírható nyelvtani fogalmak nélkül, és pláne nem értem, mitől lenne a kérdés taglalása nyelvészet.

Előzmény: hacso (958)
hacso Creative Commons License 2006.08.01 0 0 958

1. Akkor a 3 évvel ezelőtti cikkíróval állok vitában. 8-)

a) A cikk címe kirekesztő (MONDJUK MÁR MAGYARUL = aki nem így mondja, nem (jól) mondja magyarul).

b) A szerző dicséri TGM diszkriminatív módszerét ("A filozóf aljas kis szögletes zárójeles beszúrásokkal szokta alázni a másoktól idézett szövegekben a magyartalanságokat, helyesírási hibákat.").

c) A cikk nyelvészeti fogalmakkal próbálja meghatározni, mikor helyénvaló az "egy" használata (pl. "Vegyük észre, most csak egyetlen esetről van szó: amikor az egy határozatlan névelő, és az állítmányba piszkál bele. Szögezzük le: névszói állítmány, összetett állítmány névszói része előtt a határozatlan névelőnek többnyire nincs helye. Különösen fájdalmas az egy általános alannyal."). Ezek nem ízlésbeli dolgok.

2. Oké, akkor tőled fél-fél szavazat mind a főnévre, mind a melléknévre.

 

Előzmény: ZsB (957)
ZsB Creative Commons License 2006.08.01 0 0 957

1.

"(De az igényesség nem nyelvészeti kategória, meg eléggé szubjektív is.)"

 

A kutya nem mondta, hogy az [ein]-kérdés nyelvészet. Már három éve, amikor a cikket írtam, is (ha jól emlékszem) azt gondoltam, hogy stiláris, ízlésbeli, ma már meg vagyok róla győződve.

 

2.

Főnév vagy melléknév. Legalább is eldönthetetlen, hogy a puszta az adott verssorban fn vagy mn, értelmezhető így is, úgy is. Hej, mostan kietlen igazán a puszta, ha így értelmezed, mn, ha ezzel veszed analógnak: akkor lehet igazán ember csak az ember, akkor fn. Miféle szín ez, mester? Hát, nem egy kék. Ebben mi a kék?

Előzmény: hacso (956)
hacso Creative Commons License 2006.08.01 0 0 956

Most igazán nagyváros a város, hogy van már metrója. A nagyváros itt melléknév?

 

Főnév a nagyváros, nem is tud melléknév lenni.

 

Petőfit ugyan nem tudjuk megkérdezni a kérdéses sorról, de ha valahogy mégis kiderülne, hogy az első "puszta" szót is főnévnek szánta, akkor éppen a nyelvi leleményt hagyná veszendőbe menni. Sőt továbbmegyek: szerintem épp amiatt írta ezt a sort, hogy a puszta két szófajával eljátsszon.

 

A többi topikolvasó vajon melyik vélekedést osztja?

Előzmény: 3x (953)
Via Galvani Creative Commons License 2006.07.31 0 0 955
Főleg, hogy engem is heyretesz. Én vagyok a dilettáns, ergo ő nem lehet az.
Előzmény: Via Galvani (954)
Via Galvani Creative Commons License 2006.07.31 0 0 954

Átnéztem 'hacso' összes beírásait - nem az a dilettáns fajta. Így első látásra legalábbis...

Előzmény: 3x (953)
3x Creative Commons License 2006.07.31 0 0 953
Végre egy újabb dilettante:

Mivel az első "puszta" melléknév

Melléknév ?

Most igazán nagyváros a város, hogy van már metrója. A nagyváros itt melléknév?
Előzmény: hacso (952)
hacso Creative Commons License 2006.07.31 0 0 952

Max. arról lehet beszélgetni, hogy szerinted, don B szerint, TGM szerint stb. mennyire "igényes" az "egy"-es állítmány azokban az esetekben, amikor ugyanazt jelenti, mint az "egy" nélkül. (De az igényesség nem nyelvészeti kategória, meg eléggé szubjektív is.) Merthogy biza a két változat jellemzően ugyanazt jelenti sok-sok magyarul beszélőnek.

Inkább arról van szó, hogy egyesek szerint (Te, don B, TGM stb.) nem ugyanazt KELLENE jelentenie, nem SZABADNA ugyanazt jelentenie...


Az ein cikk tesztjében 2 olyan tesztpont, ami alapján talán a cikkíró nem tud magyarul:

1. "Gyarlóság, egy asszony a neved!" Nem hiszem, hogy van magyar anyanyelvű, aki mondana ilyet. Az ilyet is mondana: Legyen a neved: egy Zoltán!

2. "Hej mostan egy puszta ám igazán a puszta!" Mivel az első "puszta" melléknév, csak az mondana ilyet, aki nem érti a mondatot, vagy aki ilyet is mondana: Most egy zöld ám a rét!

Előzmény: ZsB (951)
ZsB Creative Commons License 2006.07.31 0 0 951
Persze, hogy cseppet sem rosszabb. Csak nem egészen ugyanaz (l. a linket az előzőmben).
Előzmény: hacso (950)
hacso Creative Commons License 2006.07.31 0 0 950
Az állítmányban sincs vele semmi gond...
Mancs (okos) kutya. Mancs egy (okos) kutya.
Nekem cseppet sem rosszabb az utóbbi.
Előzmény: ZsB (947)
hacso Creative Commons License 2006.07.31 0 0 949
Javítani csak rossz(abb)at lehet. Ez nem volt az. Szóval: megváltoztatták a címet. 8-)
Előzmény: Törölt nick (948)
ZsB Creative Commons License 2006.07.31 0 0 947
Ej, no (fikázni csak pontosan, szépen, ugye), TGM nem erre az egyre írja be az idézetbe, hogy [ein], hanem arra, amelyik az állítmányba tolaxik belé.
Előzmény: Via Galvani (944)
hacso Creative Commons License 2006.07.31 0 0 946

Neked és TGM-nek:


"nem kell" = "nem kötelező" = "opcionális" = "így is lehet, úgy is lehet"

Előzmény: Via Galvani (944)
Via Galvani Creative Commons License 2006.07.31 0 0 944

Csak pontosan, szépen:

Ahogy TGM minden írásában, amikor ilyenre bukkan, gúnyosan mongya:

'Egy' nem kell! 

Előzmény: Via Galvani (943)
Via Galvani Creative Commons License 2006.07.31 0 0 943

A mai címlapon:

"Egy félmeztelen lánnnyal a Népligetben"

Ahogy TGM minden írásában vad gúnnyal mongya: /'Egy' nem kell!/

help-deszk Creative Commons License 2006.07.28 0 0 942
Ha lusta vagy lapozni, tessék:

Helyreállították a kidőlt oszlopokat

Felállították azt a két új villanyoszlopot a Margit hídon, amelyek szobaton (sic) hajnalban dőltek ki (???), és amelyek a villamos felsővezetékeit tartották.

Előzmény: Rorimack (940)
vrobee Creative Commons License 2006.07.28 0 0 941
A kritikusokkal értek egyet.
Az eredeti állapot úgy-ahogy helyreállt, de nem az oszlop: az ki lett cserélve :)
Előzmény: Rorimack (940)
Rorimack Creative Commons License 2006.07.27 0 0 940
"2. <Vmely korábbi állapotot> az átmeneti változás, zavar megszüntetésével újra létrehoz, visszaállít."

Voltak oszlopok, majd kidőltek. Hoztak két újat, felállították, ezzel helyreállt az eredeti állapot.
Előzmény: Leonard_Zelig (937)
help-deszk Creative Commons License 2006.07.27 0 0 939
Molnár Anikónak el kell altatnia rotweilerét

Helyesen: rottweiler (helyesírási szótár nye mám ?)
Leonard_Zelig Creative Commons License 2006.07.22 0 0 938
Az MTV: nem tudja visszafizetni a négymilliárdos hitelt

Ez, gondolom, még címben sem helyes írás.
Leonard_Zelig Creative Commons License 2006.07.21 0 0 937
De van, aki tudja:

Helyreállít tárgyas ige
1. <Épületet, berendezést, létesítményt> sérült, megrongált állapotából javítással, tatarozással újra használhatóvá, céljának megfelelővé tesz; kijavít. Helyreállítja a romos épületet, lakást; helyreállítják az üzemképtelen traktort, a tönkrement malmot, telefonközpontot. || a. <Vmit, amit (önkényesen) megváltoztattak>, ismét olyanná tesz, amilyen eredetileg volt, eredeti állapotába visszahelyez. Helyreállították Franciaország háború előtti határait. Nagy gonddal állították helyre a sok másolás során megrontott régi szöveget.
2. <Vmely korábbi állapotot> az átmeneti változás, zavar megszüntetésével újra létrehoz, visszaállít. Helyreállítja a bizalmat; helyreállítják a békét, a diplomáciai viszonyt, az egyensúlyt. || a. <Megszakadt folyamatot, működést> újra megindít, vminek korábbi folyamatosságát ismét biztosítja. Helyreállítják a forgalmat, a közlekedést, a háborútól megzavart közoktatást
Előzmény: Rorimack (935)
Leonard_Zelig Creative Commons License 2006.07.21 0 0 936
Nem, nem tudom. Nem tudok magyarul. Én vagyok az index-hu szerlesztője.
Előzmény: Rorimack (935)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!