Keresés

Részletes keresés

lg23 Creative Commons License 2007.02.26 0 0 341

A válaszok mindig kérdést szülnek :)

 

Melyik évben került oda Avar?

Hogyan került Kaposvárra, mikor korábban semmilyen kötődése nem volt a városhoz?

Játékos volt, edző, vagy mindkettő?

Meddig és milyen poziícióban vett részt aktívan a kaposvári labdarúgásban?

Előzmény: Emen (339)
lg23 Creative Commons License 2007.02.26 0 0 340

Ha minden igaz, akkor valamikor 1927 körül jött létre a Budafok jelenleg is meglévő, Promotor utcai pályája. Ha jól emlékszem a korabeli Nemzeti Sportra, a pályavatón a Ferencváros volt a Budafok ellenfele (talán MK meccs volt?), és 10 ezren zsúfolódtak össze a lelátón. A fából készült részek azonban nem bírták a terhelést, és a lelátó egy része leszakadt. Sokan megsérültek, de senki sem halt meg.

 

Még egy fotót is láttam róla!

Emen Creative Commons License 2007.02.26 0 0 339

Avarról rengeteg dolog van benne..Többek közt a pontos pillanata is érkezésének.

"Február 14-én,este fél 9-kor mély csend üli meg a Rákóczi öltözöjét,mikor a vezetökkel megjelenik minden idők legnagyobb bombázója,a legenda,Avar Ricsi."

 

Nagyon megszerették itt és ő is maradt élete végéig,az 5 éves hadifogságból is a pályára jött meg..Volt a Fő utcán egy bördiszmüves boltja is,meg dolgozott a helyi cukorgyárban is mint müszaki rajzoló.

 

És a Solymosi ideigazolásához is van avar történet...

Hanga János emlékezik:

"Valamennyiünk átköltözése(ti.Nagyváradi AC-böl jött a Rákóczihoz egyszerre Solymosi,Kovács,Záborszky,Hanga,Horotán,Fényes,Szöllösi,) Avar Ricsi ötlete volt.Ö beszélte rá a csapat mecénását,Graumann viktort hogy Nagyváradról erösitsék meg a csapatot.Akkoriban a NAC volt a legjobb magyar csapat,40-50 labdarugóval.Ennyi játékost a háborus odökben nem tudott eltartani a klub,ezért elengedtek minket Kaposvárra.Jómagam Nagybányáról kerültem Nagyváradra,a bajnokcsapatban fél szezont játszottam.De mivel korábban a Nagybánya nem adott ki,fél évre eltiltottak.Ekkor jött Graumann és azt ajánlotta,felmentet,ha aláirok.Igy jöttem a többiek után.Kaposvárról akkor annyit tudtam,valahol Dél-Dunántulon van..De azota ez az otthonom.A nagyváradiak közül csak Solymosi és Kovács béla nem telepedett le itt."

Előzmény: lg23 (333)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.26 0 0 338
Kösz! Egy újabb sporttörténeti könyv, amiről nem tudtam...
A 70-es évekbeli sztorit írd le. Gondolom valami bunda-ügy.

Cserébe kapsz egy kedves kaposvári vonatkozású történetet 1925-ből:

A Pécsi VSK–Bajai SE amatőr bajnoki mérkőzésen a bíró nem adott meg egy szabályosnak vélt gólt a pécsieknek.
„A tömeg egyre zúg s már majdnem reménytelennek látszik a helyzet, mikor a rendőrség közbelép s hamarosan rendet teremt. Már amilyennek ez a rend nevezhető. Közben azonban már a tribünön is elcsattant pesti mintára egy pár pofon. Csak azt nem értettük, hogy itt, ahol csakis pécsiek foglaltak helyet a pályán, hogy születhetett a pofon, hisz mindenki a PVSK-nak drukkol. A magyarázatot azonban hamarosan megkaptuk, mert egyszer csak felhangzik a tribün egyik sarkában: – Üsd azt a bitang kaposvárit, az még most is ellenünk drukkol!”
Előzmény: Emen (332)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.26 0 0 335
Van egy kis problémám az ETO-Rákóczi sztorival. Az 1942/43-as idényben a másodosztályú bajnokságot öt csoportban rendezték, majd a csoportgyőztesek körmérkőzésen döntötték el, hogy melyik három csapat került fel az NB-be.
A problémám az, hogy a Győr és a Kaposvár két csoportban játszott. A két érintett csoport első három helyezettje:

Széchenyi-csoport
1. Győri ETO
2. Szombathelyi FC
3. Érsekújvári SE


Zrínyi-csoport
1. Szegedi Vasutas SE
2. Kaposvári RAC
3. Kábelgyári SC (KÁSC)

Szóval nem értem, hogy a két csapat hogyan játszott egymás ellen tétmeccset?
Előzmény: Emen (329)
lg23 Creative Commons License 2007.02.26 0 0 334

na mesélj, mi :)

 

Avar Istvánról mit ír ez a könyv?

Előzmény: Emen (332)
lg23 Creative Commons License 2007.02.26 0 0 333

Solymosi-Schlosser Norbert egyébként 1940/41-ben a BSZKRT-ban, 1941/42-ben a Nagyváradban védett. Ezt követhette a kaposvári kiruccanás, majd 1944 őszén az Újpest játékosa volt. Legközelebb 1946/47-ben, az MTK játékosaként tűnik fel a neve.

 

Ez sem teljes pályakép sajnos...

 

Egyébként "Lapát" volt a beceneve, és biztosan kevesen tudjátok, hogy válogatott kosárlabdázó volt!

 

 

Előzmény: Emen (327)
Emen Creative Commons License 2007.02.26 0 0 332

Jutasi 1983-as Rákóczi Krónikájában megvan irásban is.Még az is,hogy az öregre hazafelé Györből Légrády,az egyik bekk "támad" a legbecsületsértöbb módon..:)

a legnagyobb,világbajnok kaposvári sztori azonban sokkal késöbb,a 70-es évekből van..:)))))))))

Egyedülálló dolog történt ugyanis..:)

 

Előzmény: Tempó Vasutas! (328)
lg23 Creative Commons License 2007.02.26 0 0 331
oké, arra akartam utalni, hogy jó pár évig nem volt aktív a magyar első osztályban :)
Előzmény: Tempó Vasutas! (325)
lg23 Creative Commons License 2007.02.26 0 0 330
tudomásom szerint Sternberg László és játszott egy barátságos meccsen az FTC ellen...1960-ban, 55 évesen!
Előzmény: Tempó Vasutas! (318)
Emen Creative Commons License 2007.02.26 0 0 329
Ez a búcsú meccse volt,vagyis nyilván nem számol bele a statisztikáiba.Ugy maradt fenn a történet,hogy a Schlosser búcsúját az Mlsz évek óta húzta,halasztotta,valamiért,erre Slózi bácsi a KRAC hozzájárulását kéri búcsújátékának  kaposvári megrendezéséhez.
Előzmény: Arcadio (320)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.26 0 0 328
Ez a sztori nagyon érdekes! Megjelent valahol nyomtatásban is? Ha igen, oszd meg velem/velünk hogy hol.
És még több ilyen történetet!
Előzmény: Emen (316)
Emen Creative Commons License 2007.02.26 0 0 327

Erröl a bizonyos Győr elleni meccsröl maradt fenn irott formában megemlékezés,egy akkor játszó kaposvári játékostól,töle idézve:

"..Azzal kezdödött,hogyGyőrben a mérközés elött Schlosser edzönk tört magyarsággal adta meg a taktikát ugy,hogy az ellenfélröl vajmi keveset tudott.a fián kivül senkit nem ismert a csapatunkbol sem.

(..) a három gól után az öreg Slózi szidja a gyerek(Solymosi kapus)anyját,vagyis saját feleségét,immár tökéletes magyarsággal"

 

:)))

Előzmény: Arcadio (317)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.26 0 0 326
Azért tudok ilyen könyvekről, mert ez a szakmám.:)
Szerintem a Schlosser-könyvet nem lehet megvenni.
Előzmény: Arcadio (323)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.26 0 0 325
Schlosser jóval kevesebbet játszott külföldön. Az Aston Villa grundcsapatban indult a pályafutása, 1906-16 között játszott az FTC-ben, majd 1922-ig az MTK-ban, ekkor a cionista VAC edzője lett (ami azért furcsa, mert abban a klubban kizárólag zsidók szerepeltek, úgy tűnik, az edzők esetében nem voltak ilyen szigorúak). 1923-ban Norvégiába ment ki, 1924-ben a Wisła Krakówba távozott, majd 1925-ben a Wiener AC-ba (itt havi 640 pengőt keresett - 36 évesen -, többet, mint az Amateuréban játszó Konrádok, szóval nagyon jól csengő neve volt). 26-ban a Fradiba tért vissza, majd az 1927/28-as idényben a Budaiba került (tehát a Hariháromba).
Előzmény: lg23 (307)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.26 0 0 324

Sőt, Gabrowitz Emil is, közel 70 évesen. :)

Tudja valaki, hogy ki a magyar első osztáyban szereplő játékosok abszolút korelnöke? A válogatott játékosok közül Gabrowitz Emi az első, ezt tudom. (a második Hajós Alfréd)

Előzmény: Tempó Vasutas! (318)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.26 0 0 323

Micsoda könyvekről tudsz. :) Ezt valami antikváriumban, könyvtárban fel lehet lelni?

Az interneten találtam más köynveket is (pl. Orth és társai, Schlosser Imre és a magyar futball 35 éve, stb. - nem idézem pontosan a címeket), ezeket is érdemes megpróbálni valahogy megszerezni, elolvasni?

Előzmény: Tempó Vasutas! (321)
whitehartlane Creative Commons License 2007.02.26 0 0 322
Én hallottam beszélni Schlossert egy felvételen, a 100. magyar-osztrák előtt az öltözőben sztorizgatott Puskáséknak. Kicsit furcsán beszélt, ez tény, de ezt inkább betudtam a régies szóhasználatnak, azt nem mondanám, hogy törte volna a magyart
Előzmény: Arcadio (317)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.26 0 0 321
Ezt én nem tudom (bár nem is tőlem kérdezted:)), de azt pl. tudom, hogy Schafferék németül beszéltek otthon.
Talán Slózi emlékirataiból is sok minden kiderül (Fél évszázad a futballpályán 1906–1956. Budapest, Sport, 1957)
Előzmény: Arcadio (317)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.26 0 0 320
Ez számomra is meglepő. 1889-ben született...
Előzmény: Tempó Vasutas! (318)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.26 0 0 319

Ma berámol hármat a Honvédnak, és máris közelebb van az áhított top10-hez! :D (különben személyes vélemény, nem nagy kedvencem Kovács Zolit, de a mai focinkban minden tiszteletet megérdemel az ilyen szintű klubhűsége - a maiak közül még Lipcsei (gólok, meccsek), Kenesei (gólok), és Illés (meccsek, gólok) tűnik fel nagymúltú fővárosi klub "öröklistájában")

Előzmény: lg23 (311)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.26 0 0 318
Slózi beállt focizni? 56 évesen?
Előzmény: Emen (314)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.26 0 0 317
Schlosser tényleg törte a magyart?
Előzmény: Emen (316)
Emen Creative Commons License 2007.02.26 0 0 316

Avar katona volt,amikor behivták,schlosser lett az edző.Pont egy NB1-be jutásért küzdő Rákóczinál,akik két ponttal vezették a bajnokságot,1943-ban.Győrbe utaztak,ahol 2:2 félidő után,5:2-re nyert az ETO.Elég nagy botrány volt,mert a győri 3 gólt a kapusunk,solymosi gyakorlatilag beengedte.Hazafelé meg a csapat lebuktatta a két Slózit,mert gyanusan átzsirosodott egy pakkjuk,amiböl 16 kiló szalonna került elö...A fennmaradz memoárok szerint a magyarul törve beszélő öreg Slózi érezhette a baklövését,mert az öt vérig sértő és rátámadó KRAC játékosok ellen nem kért fegyelmit a klubtól.a poén az,hogy a KRAC akkori főtámogatója egy hatalmas húsgyár igazgatója volt..neki nyilván 16 tonna szalonnát is megért volna az NB1:))

Késöbb volt még egy olyan eset,hogy az mlsz nem adott engedélyt Schlossernek tovább edzösködnie Kaposváron,mert nem volt semmilyen edzöi képesitése,és lejárt a neki szánt türelmi idö.Ekkor igazolt el Solymosi kapus is egy fövárosi klubba,mert az örege sem maradt...

Előzmény: lg23 (315)
lg23 Creative Commons License 2007.02.26 0 0 315
Avar "Ricsi" nem játszott? 1944 körül Kaposváron volt már. Igaz, ekkor már lehet, hogy behívták frontkatonának...
Előzmény: Emen (314)
Emen Creative Commons License 2007.02.26 0 0 314

Schlosser legutolsó mérközése illetve búcsúmeccse a Kaposvári Rákóczi AC-ban-igaz Kaposvár válogatott néven-a magyar katonaválogatott ellen volt,1944 július 9.-én.

Gólt nem rúgott,4:2-re nyert a válogatott(Sárosi dr-al,Tánczossal,Deákkal,stb).A KRAC kapuját Solymosi,Schlosser fia védte.

lg23 Creative Commons License 2007.02.26 0 0 313

ennyit találtam még:

 

Previously, penalty areas extended the width of the field, but were reduced to their current dimensions in 1901.

Előzmény: whitehartlane (312)
whitehartlane Creative Commons License 2007.02.26 0 0 312
kösz az eddigieket is, és várom a részleteket!
Előzmény: lg23 (301)
lg23 Creative Commons License 2007.02.26 0 0 311
Kovács Zoli a 14. helyen áll, és nálam 90 gólt lőtt :) Előtte van még Egresi Béla, Nagy Laci, P. Szabó Gábor és a top10!
Előzmény: Arcadio (309)
lg23 Creative Commons License 2007.02.26 0 0 310
akkor Priboj Istvánt hagyták ki, ő 133 gólt lőtt, de még az "özönvíz" előtti időkben!
Előzmény: Arcadio (308)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!