Keresés

Részletes keresés

Sütögető Creative Commons License 2007.09.27 0 0 738

Kedves tomasek!

Köszi szépen,ilyen agyaghurkás kemencét még nem láttam! A fülekről pedig az óvoda miatt-azt hittem, hogy szándékosan CICÁS! SOK sikert a hétvégére!

Üdvözlettel Sütögető

Előzmény: tomasek (715)
siileec Creative Commons License 2007.09.27 0 0 737
Köszi a képet, most kicsit el kell mennem, de ha visszajöttem leírom, hogy én hogy gondoltam.
siileec Creative Commons License 2007.09.27 0 0 736
Én ennél már tovább jutottam, az elképzelés megvan, csak a méretek, elsősorban a külcsiny miatt még nem igazán kiforrottak. A műszaki részét már elgondoltam, az fejben van, de mielőtt nekiállok le akarom rajzolni, hogy fog kinézni. Én a hátsó kéményesről lebeszélnélek, fatornyos falunkban (Szigliget) van egy ilyen kemence, amit rendszeresen használnak (www.szentantalpince.hu) és azt mondja a tulaj, hogy át fogja építeni elsőkéményesre, mert így sok a hőveszteség, nehéz jól elzárni. Ahhoz képest olyanokat süt benne, hogy az ember még a lábujját is megnyalja utána. Ha van ilyen képetek azt szívesen venném, én ha lerajzoltam, közkinccsé teszem.
konaking Creative Commons License 2007.09.27 0 0 735
Ez tök jó ötlet, jelenleg én ott tartok, (ötlet szinten sajnos) hogy hátsó kéményes lesz a kemence, és a mellette lévő grillsütő a kéménybe lesz bekötve.

Előzmény: siileec (730)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 734
a másik képet most találom, bocsi
Előzmény: siileec (733)
siileec Creative Commons License 2007.09.27 0 0 733
Azt nagyon megköszönném, ha megleled a képet, megosztanád velem, mert szeretném a többfunkciós kemecét egy egységben megépíteni.
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 732
nem pont erre gondoltam, de itt pl. a sparhelt van bekötve a kéménybe, ahogy egy grillező is megoldható. a bográcsoló bekötése már macerásabb, azt hogy gondoltad?

kemence
Előzmény: Pirimidin76 (731)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 731
valahogy félbeszakadt a beszélgetés, mikor rákérdeztem, tudja-e egyáltalán, hogy működik a kemence, mert hogy ott nem a tűz fölött sütünk!?
sokan már itt elakadnak...
valahol láttam ilyen kemencét, hátha meglelem a képét...
Előzmény: siileec (730)
siileec Creative Commons License 2007.09.27 0 0 730
Ebben is egyetértünk! Én a helyedben megkérném a panellakó ismerősömet, hogy süssön már nekem egy kenyeret abban a baumaxos kemencében.
De ha már itt tartunk, nekem már kb. 8-10 éve van egy kinti (nem baumaxos hanem műkő) grillsütőm, amelyik tavasztól őszig heti egy - két alkalommal üzemben van. Imádunk grillezni!!! Úgy szeretném a kemencét megépíteni, hogy az első kéményben egy grillezőrész és egy kisebb bográcsnak való hely is legyen. Milyen az ötlet? Szerintetek kivitelezhető úgy, hogy ronda sem lesz, és a funkciók sem sérülnek?
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 729
egyetértünk.
és ha valaki nem néz küröl eléggé, még akkor is legyen inkább sok elbaszott kemence, mint a mostanában divatos baumaxos grillezők...
(egy nagytudású panellakó ismerősöm elmagyarázta nekem, hogy az is kemence, csak hordozható:)
Előzmény: siileec (728)
siileec Creative Commons License 2007.09.27 0 0 728
Lehet, ezt én elhiszem Neked, és Sabján úrnak különösen, de mint írtam korábban ehhez a részéhez nem nagyon értek, és köszi az infot. Valószínű így én sem fogok tenni hő elleni szigetelést. Csak olyan dolgokban vitatkozom, ami nekem szakmába vág, azt is jobbító szándékkal, és mindenki egyéni véleményét tiszteletben tartva. Így jut előbbre ez a fórum, és így lesz egyre több szép és jó kemece az országban.
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 727
szerintem ez is felesleges pénzkidobás, felesleges anyag beépítése, lásd Sabján mester.
Előzmény: siileec (724)
siileec Creative Commons License 2007.09.27 0 0 726
Szerintem a hő- és víz elleni szigetelést nem keverjük, a víz elleni egyértelműen az alap tetejére kell, egész pontosan talajnedvesség elleni szigetelés, mint a lakóépületeknél. A hő elleni pedig oda kell, ha kell, ahol a hőt szeretnénk megtartani, ez pedik a kemencetér környéke, akár alatta akár felette.
siileec Creative Commons License 2007.09.27 0 0 724
Hogy kell-e azt nem tudom, mert a kemenceépítéshez nem értek, most gyűjtöm az információkat. Én laikus fejjel azért tennék, mert ha teszek egy olyan réteget amelyik tárolja a hőt (üveg) akkor tennék olyat is amelyik megakadályozza, hogy lefelé, ha kevés is de eltávozzon.
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 723
oké.
és hő ellen az üveg alá miért kellene szigetelés?
Előzmény: siileec (722)
siileec Creative Commons License 2007.09.27 0 0 722
Azt hiszem nem egy malomba őröltünk. Én azt hittem, hogy kimondottan a tűztér alatti részről van szó azért írtam a szigetelést hő ellen az üveg alá gondoltam. Természetesen az alapozás fölé bitumenlemezszigetelés kell víz ellen. Hogy hány kiló egy kemece? Tudom, hogy 2-3 tonna között van mérettől függően. De így az új helyzetben is azt mondom, hogy elég a 10 cm vasalt beton, mondjuk egy C 12-es minőségű betonból, mert nem tudom számoltad-e, hogy még a 3 tonnás kemence nyomása is, a nagyjábóli alapterületet figyelembe véve mindössze kb. 0,2 kg/cm2, ami nagyon kevés. A beton nyomószilárdsága, ennek a nagyon sokszorosa. Ráadásul itt a szerkezet csupán nyomásnak van kitéve, és sem nyíró, sem hajlítóerők nem lépnek fel. Persze a szerkezet alatt célszerű a talajt jól megtömöríteni, elkerülve az utólagos süllyedést. Az pedig, hogy egy beton szétfagy-e, az nem attól függ, hogy milyen vastag, hanem attól, hogy a víz repedésen vagy pórusokon be tud e jutni a szerkezetbe vagy sem. Ha nem jut be, akkor bármilyen vékony nem tud szétfagyni, ha bejut, teljesen mindegy milyen vastag a fagy szétnyomja.
Bocs ez nem kötözködés, inkább csak figyelemfelhívás a felesleges anyagok beépítésére, ami megdrágíthatja a kemece építését.
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 721
"a kemencében nincs semmi a jó verőcei sárgafődön, homokon, búzaszalmán és mészen kívül"

na ezt nem értik meg sokan... és mégis tökéletesen működött!
nem kellett bele samott, meg mindenféle varázslöttyök, szép vót, jó vót!
Előzmény: tomasek (715)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 720
"nincs ott olyan terhelés ami ennél vastagabbat indokolna"

szerinted hány kiló egy kemence?:)
vagy inkább tonna?
Előzmény: siileec (717)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 719
a 10 cm beton elég könnyen szétfagy. a gyapot helyett elég egy bitumenes szigetelés, csak a víz ellen kell. nem értem, miért kellene a gyapot?
Előzmény: siileec (717)
siileec Creative Commons License 2007.09.27 0 0 717
Sziasztok!

Rndszeresen olvasom a fórumot, néha be-be írok ha valamit nem értek. Most pl. nem értem a 30 cm betont. Azt én sem javaslom, hogy az agyagrétegbe kerüljön a betonacél, mert szerintem oda tök fölösleges. A betonba igen, de mivel a betonnak csak statikai jelentősége van bőven elég a 10 cm. vastagság, mert nincs ott olyan terhelés ami ennél vastagabbat indokolna. A 2 cm nikecell helyett szigetelésnek én 5 cm vagy üveg- vagy bazaltgyapotot javaslok.
Bocs, hogy beleszóltam!!!
tomasek Creative Commons License 2007.09.27 0 0 716
Bocs, nem szúrtam be a linket:

malonyay:a magyar nép művészete/torockó
tomasek Creative Commons License 2007.09.27 0 0 715
Szia Sütögető!
Ez egy agyaghurkákból épített kisméretű kemence. Egyszerűen szűkítettem a hurkák átmérőjét és a tetején összeért, így kapva meg a jellegzetes félgömb formát. Váz nélkül építettem. Illetve majdnem mert a legtetején egy tenyérnyi helyen csináltam egy fűzfagally rácsot áthidalásnak, hogy ne szakadjon be a teteje.
Sabján Tibor azt mondta, hogy a fülek eredetéről még csak találgatnak a néprajzosok. Igazából senki nem tudja, hogy csak dísz vagy valami funkciója is volt. A neten olvastam egy cikket ami szerint talán a régi sütőharangok fülének a maradványa lehet. Nem tudom. Minden esetre szerintem remekül néz ki mert megtöri az amúgy kicsit unalmas félgömb formát.
Mondanom sem kell, hogy a kemencében nincs semmi a jó verőcei sárgafődön, homokon, búzaszalmán és mészen kívül. Ez egy ilyen old school kemence :-).

A képen talán látszanak a hurkák, a link pedig a Malonyay könyvből van:







üdv
t.
Előzmény: Sütögető (710)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 714
a 15 cm betont én 30-ra növelném, és abba tenném a vasat, nem az agyagba. hungarocell felesleges.
a kémény alatt pedig 80 cm beton kellene.
Előzmény: geza2461 (711)
Pirimidin76 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 713
a homok mennyisége attól függ, milyen erős az agyag.
ezt, ha sose csináltál ilyet, nehéz lesz kitalálni...
ha kevés van benne, repedezik, ha sok, nem fog rendesen. vízüveg esetleg a boltívekre kell, máshova felesleges
Előzmény: geza2461 (712)
geza2461 Creative Commons License 2007.09.26 0 0 712

Szia biii!

Ofaluban, amikor leérsz a termálfürdőhöz, jobbra, 10m ballra. Ez az utca  vezet a bányához.

Jobb oldalon lessz a 12 sz. Itt van a fazekas, 10db kb. 25kg zacskónyit vettem.

Mennyi homok kellhet bele?

Vízüveg?

Előzmény: biii (708)
geza2461 Creative Commons License 2007.09.26 0 0 711

Szia Sütögető!

Köszönöm az aggódást, örülök ha valaki odafigyel, hogy nehogy valamit elszúrjak mert onnan nincs vissza út!

Mijen szigetelést említessz???

A rétegek felfelé:

Alja 15cm beton, közöte 2cm hungarocel, üveg 15cm, humok 2-3cm, agyag 2-3cm, tégla 6cm.

A tégla alá az agyag rétegbe 12-es betonvasakat rakok.

Bármi észrevételetek, kritikátok van, kérlek közöljétek!(építő jelleggel veszem)

Előzmény: Sütögető (709)
Sütögető Creative Commons License 2007.09.26 0 0 710

Kedves tomasek!

Van ennek a kemencefazonnak--valamilyen története? Építés közben hogy nézett ki?Üdvözlettel Sütögető

Előzmény: tomasek (702)
Sütögető Creative Commons License 2007.09.26 0 0 709

Kedves geza2461!

Már megoldottad az alján a hőszigetelést! "15 cm. üveg....stb" Csak azért kotyogtam bele mert a lapján vagy oldalán tépelődtél, az alját nem említve-úgy éreztem azt nem tartottad annyira fontosnak! de nem így van! Dolgozgassál, csak, ügyesen,szépen-----hálistennek az idő nagyon jó!

Üdvözlettel Sütögető

Előzmény: geza2461 (707)
biii Creative Commons License 2007.09.25 0 0 708

szia

meg tudod mondani pontosabban hogy hol van a fazekas?

mert vennék töle agyagedényt pl...

Előzmény: geza2461 (706)
geza2461 Creative Commons License 2007.09.25 0 0 707

Hali Sütögető!

 

Én az oldalfalat normál kisméretű téglából rakom normálba lapjára.

Tehát 12cm falvastagságom lessz, mögötte izolit hőszigetelő 10cm kívül tégla, vagy ytong.

Aljzat 15cm üveg, 2cm homok, 2cm agyag, tégla lapjára 6,5cm.

Alján hová kell hőszigetelés?

Mijn?

Előzmény: Sütögető (700)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!