Keresés

Részletes keresés

nj Creative Commons License 2006.09.05 0 0 1239

Igen, abban igazad van, nagyon sok filmet készített és csak kevés rokonszenves indián figurát tett bele egészen a Cheyenne őszig.

Mondjuk, én nem vagyok oda a filmjeiért, de hát ízlések és pofonok...

Előzmény: Törölt nick (1238)
Törölt nick Creative Commons License 2006.09.04 0 0 1238
Igen,egy ember a sok közül. Én Ford alkotói periódusának első felére gondoltam,ahol az indiánok döntő többsége céltábla és gonosz vadember.
nj Creative Commons License 2006.09.04 0 0 1237
Azért ez nem teljesen így van, Cochise kimondottan rokonszenves figura volt a filmben.
Előzmény: Törölt nick (1236)
Törölt nick Creative Commons License 2006.09.04 0 0 1236
Tényleg jó western az Apacs erőd,de mint indiános film,nos az apacsok itt is csak gonosz indiánok,a szokásos sablon.John Ford 1948-as filmjétől messze van még a Cheyenne ősz szemléletváltása. Mindemellett nagy rajongója vagyok Ford munkásságának és John Wayne-nek is.
Éberhard Creative Commons License 2006.09.04 0 0 1235
Az apacserödöt nem rakod bele? Az is nagyon jo film volt-.,
Előzmény: Naiche (1228)
nj Creative Commons License 2006.09.04 0 0 1234
Mail ment a freemail-es címedre!
Előzmény: Naiche (1232)
nj Creative Commons License 2006.09.03 0 0 1233
Az az igazság, hogy nem is variáltam a magyar nyelvvel, angolul néztem. Nyelvgyakorlásnak sem rossz. :-)
Előzmény: Naiche (1232)
Naiche Creative Commons License 2006.09.03 0 0 1232

A többiben sem fogsz csalódni. Én kb.1/2 év alatt tudtam megnézni mind a 6-ot

(a feliratok lassan készültek, de kösz érte Qvik-nek.), de alig győztem kivárni a következő részt.

Előzmény: nj (1231)
nj Creative Commons License 2006.09.03 0 0 1231
Az Into the west-nek még csak az első részét láttam, de tényleg baromi jó!
Előzmény: Naiche (1228)
nj Creative Commons License 2006.09.03 0 0 1230
Ja, ami meg a zenéjét illeti, annak idején azt választottuk az esküvőmre is, mert nem akartunk elcsépelt dolgokat... a végén meg odajött a szervező pali, hogy adjam neki oda a CD-t, mert felveszik a listára, hogy ezentúl azt is lehessen választani, mert annyira jó! És tényleg! :-)
Előzmény: Galgadio (1226)
nj Creative Commons License 2006.09.03 0 0 1229
Az utolsó mohikán nagyon jó, a mészárlások naturalisztikus ábrázolása miatt nem is nevezném egyértelműen romantikusnak! Azért ott, amikor odaütnek a csatabárddal, akkor ott zúzódik a csont és szakad a hús rendesen! :-)
Előzmény: Galgadio (1226)
Naiche Creative Commons License 2006.09.02 0 0 1228

Az én Top10-em :

1.  Into the West ( magasan az első)

2.  Dreamkeeper ( Álomőrző) Kb 2 éve volt a Hallmarkon . Egy öreg Pine Ridge-i  i  

     indián  unokájának meséli el a régi indián legendákat, amelyek megelevenednek.

    Sajnos csak az első rész van meg végig. ( 2 részes)  http://www.rhifilms.com/property.php?propertyId=Dreamkeeper

3.  Farkasokkal táncoló

4.  Geronimo

5.  Széljáró

6.  Az utolsó mohikán

7.  End of the Spear ( Gyönyörűen fényképezett film az equadori  Waodani törzsről

( megtörtént események alapján. Nem É.Amerikai  de szerintem nagyon jó.)

http://www.imdb.com/title/tt0399862/

8.  Kis nagy ember

9.  Lakota Moon

10. New World ( Egyszer mindenképp nézhető , közben kicsit unalmasnak

      éreztem de összességébe jó film.)

A Vértestvérek-et örülök, hogy kivetted a listából, szerintem Gojko Mitic egyik legrosszabb filmje a Severino után. A sztori ua. mint a Farkasokkal táncoló, de nem szabad egy listára tenni a két filmet.

A Férfi akit Lónak hívtak-nak még van két része , de az első a legjobb.

Nem sok " ilgazi" indián film van forgalomba Mo.-n , (a könyvekkel is ez a bajom),

ami van annak a legtöbbje pedig C kategóriás.

Előzmény: Galgadio (1224)
Galgadio Creative Commons License 2006.09.02 0 0 1227

A pauni nemzet négy törzsre oszlott:

 

Kitkehakhi

Chaui

Pitahauerat

Skidi.

 

Ebből a Skidi, azaz a Farkas volt a legnagyobb és legharciasabb.

 

Az északra szakadt Arikara (Négy Szarv) törzs volt paunik ötödik törzse.

Északi pauniknak is nevezték őket.

1770 körül váltak ki a paunik közül és északra vándoroltak a Missouri folyó mellé a későbbi Dakota Territóriumba.

Nagyon sokat harcoltak a falvaikat meg-megrohanó lakotákkal.

 

A paunik összlétszáma az arikarákkal együtt a 18. sz. végén 12 ezer fő körül volt.

 

Az 1823. évi Arikara háborúról (Arikara War) korábban már írtam a topikon. A nagy nyugati síkságokon ez volt az őslakók és az US Army első nyílt fegyveres konfliktusa.

 

Ezután az arikarák egy része visszatért délre a paunik közé.

Akik északon maradtak, azok végül Észak-Dakotában kaptak rezervátumot (Fort Berthold Indian Reservation).

Leszármazottaik ma is ott élnek.

1876-ban zsoldosként vettek részt a lakoták elleni hadjáratban Custer oszlopában.

Gyakorlatilag az összesen (kb. 40 fő) elesett Little Bighornnál.

 

Galgadio Creative Commons License 2006.09.02 0 0 1226

Utólagosan módosítanám a listát: a Vértestvéreket kihúzom és helyette betenném Az utolsó mohikánt.

Romantikus kis tanmese, de abban a műfajban nagyon jó. A zenéje meg valami csúcsszuper...

Előzmény: Galgadio (1224)
nj Creative Commons License 2006.09.01 0 0 1225

Szerintem az egyik legjobb indiánfilm a "Hajnalcsillag fia", sajnos nem mozi, hanem TV-film (bár állítólag tervezik kiadni DVD-n), én is csak valamelyik német adón láttam, kicsit hosszú, de nagyon jó, abszolút hiteles történelmileg. Custer és Crazy Horse párhuzamos életrajza, egy cheyenne nő (Kate Bighead) visszaemlékezései alapján. 

Benne van minden, ami 1864 és 1879 között eltelt 15 év alatt történt az északi prériken.

Előzmény: Galgadio (1224)
Galgadio Creative Commons License 2006.09.01 0 0 1224

Az én top 10 indiánfilmem:

 

1) Farkasokkal táncoló

2) Kis Nagy Ember

3) Széljáró (Windwalker)

4) Lakota hold (Lakota Moon)

5) A kék katona (Soldier Blue)

6) Csejenn ősz (Cheyenne Fall)

7) Geronimo

8) A Férfi akit Lónak neveztek

9) ???

10) Vértestvérek

 

A kilencediknek nem ugrik be a címe. A sztori lényege, hogy lakoták elfognak két fehér lányt, akik attól fogva köztük élnek. Az egyik megkedveli az indiánok életformáját, a másik nem.

Előzmény: Törölt nick (1223)
Törölt nick Creative Commons License 2006.08.31 0 0 1223
A Cheyenne ősz is klasszikus film,illetve abból a szempontból lényeges,hogy John Ford késői műve,illetve a szemléletbeli különbség fontos,az indiánokkal való kegyetlen bánásmód bemutatása a cheyennek sorsán keresztül, hiszen Ford korábbi westernjeiben az indiánok csak lemészárolandó vademberek.
Törölt nick Creative Commons License 2006.08.31 0 0 1222
AZ Akit Paripának hívtak is jó film,bemutatja a sziúk életmódját, szokásait az 1820-as években,mára már klasszikus. Persze fenntartásokkal kell kezelni, mert vannak benne tárgyi tévedések.
nj Creative Commons License 2006.08.31 0 0 1221
A Cheyenne ősz szerintem egy kicsit túl sablonos és meseszerű volt. A Farkasokkal Táncoló igaz, hogy egy romantikus kalandfilm, de nagyon autentikus volt, látszott, hogy nagyon odafigyelnek a részletekre.
Előzmény: Törölt nick (1217)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.31 0 0 1220

A paunik hajviselete is eltért a többi síksági népétől: fejüket kopaszra borotválták és csak középen hagytak meg egy ún. skalptincset. Ezzel még indián viszonylatban is elég zord kinézetük volt.

A kaddó (Kaddoan) nyelvcsalád északi ágába tartozó nyelvet beszéltek. A kaddó nyelveket egyes szakértők az irokéz nyelvekkel próbálják rokonítani. Ezen szakértők szerint a kaddók ősei az irokézek ősei mellett éltek az Ohio völgyében.

Más nézetek szerint a kaddók ősei Mexikóból származtak és onnan hozták magukkal az emberáldozat kegyetlen szokását.

Előzmény: Galgadio (1214)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.31 0 0 1219

Nem tudom, nekem nagyon tetszett a Farkasokkal táncoló.

Többek között az is, hogy egy csomó lakota nyelvű párbeszéd van benne.

Előzmény: Törölt nick (1217)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.31 0 0 1218

Igen, paunik voltak, mint ahogy azok is, akik megtámadták a sziú falut a harcosok távollétében.

 

Ha már fikázod az emberáldozatot gyakorló paunikat, jusson eszedbe, hogy a te kedvenc germánjaid és vikingeid is gyakorolták az emberáldozatot. A svédek ősei pl. még állítólag Kr. u. 1000 körül is...

Előzmény: Éberhard (1216)
Törölt nick Creative Commons License 2006.08.30 0 0 1217
Nekem valahogy sosem tetszett a Farkasokkal táncoló,ha már indiánokkal foglalkozó western,akkor Cheyenne ősz,és Kisnagy ember!
Éberhard Creative Commons License 2006.08.30 0 0 1216

Emberáldozo barbárok, fujj!

A Vasfarokkal Táncoloba nem paunik szerepeltek az elejin, akik megskalpollták az öreg fuvarost aki jo nagyokat fingott a Kevin Kostner orra alá?

Előzmény: Galgadio (1214)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.30 0 0 1215

Megtaláltam a neten is:

 

Petalsharo (Égi Főnök) volt a neve annak a fickónak, aki 19 évesen véget vetett az emberáldozat gyakorlatának 1816-ban.

 

1873-ban Nebraskában egy nagy létszámú  lakota harci csoport egy nagy pauni falut mészárolt le (150 halálos áldozat!) bosszúból, mert a paunik a hadsereget támogatták a First Powder River Campaign (1865) és a Red Cloud War (1866-1868) idején. Ez a nagy mészárlás, ill. a járványok megtörték a paunik életerejét.

Eladták maradék nebraskai földjeiket (a nebraskai Loup River környékén volt rezervátumuk) és az Indián Territóriumba (ma Oklahoma) költöztek.

Utoljára 1876-ban vettek részt az indián háborúkban, zsoldosként ott voltak Ranald S. Mackenzie őrnagy seregében, amelyik 1876. novemberében elpusztította a "szerződésen kívüli"  északi sájenek faluját.

 

Copy-paste a Four Directions Institute honlapjáról:

 

1541 Met by Spaniards under Coronado 1601 Encountered by Onate 1682 Tribe had horses 1700 Arikara had fissioned from Skidi Pawnee before this date 1770 Southern asd Skidi tribes rejoined after fur trade declined 1795 Arikara returned to Pawnee 1803 Settler influx as a result of Louisiana Purchase, allied with Whites for protection against Sioux, Cheyenne, Arapaho, Kiowa, and Apache 1816 Morning Star human sacrifice ceremony ended by 19 year old Petalsharo (Sky Chief) 1818 Killed 84 Osage in battle 1826 Osage killed 18 Pawnee 1829 400 warlike Pawnee nomads in Indian Territory 1833 Ceded lands by treaty 1839 Probable smallpox epidemic 1848 Ceded lands by treaty 1849 Cholera epidemic 1857 Ceded lands by treaty 1865 Frank and Luther North organized a band of Pawnee scouts for US Cavalry battles with plains tribes 1869 Battle at Summit Springs vs. Cheyenne, Pawnee scout Mad Bear received Congressional Medal of Honor 1873 Sioux attack killed 150 Pawnee including Petalsharo (Sky Chief) at Massacre Canyon, Nebraska 1876

Ceded remaining lands for tract in Oklahoma, suffered severely from move

 

Előzmény: Galgadio (1214)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.30 0 0 1214

Ha már szóba hoztad a paunikat:

állítólag a pauni (Pawnee) volt az utolsó olyan törzs Észak-Amerikában, amelyik gyakorolta az emberáldozatot.

Van egy félig legendás történet egy pauni főnökről, aki megmentett egy telepeslányt, akit a saját törzse föl akart áldozni a Hajnalcsillagnak.

Ez valamikor az 1810-es években volt, ha jól emlékszem, otthon megvannak a részletek. Ezt a főnököt később meghívták Washingtonba, valami kitüntetést is kapott.

Mindenesetre érdekes kultúrájú nép volt a pauni, a lakoták és sájenek ki nem állhatták őket. Csak részben tartoztak a síksági bölényvadász kultúrkörhöz, eredetileg félnomád életformájú földművelők voltak.

Kupola alakú gerendavázas földkunyhókba laktak, ebben is eltértek a nomád tipilakóktól.

Később, ha lesz időm, még írok róluk.

 

Előzmény: nj (1208)
nj Creative Commons License 2006.08.29 0 0 1213
Kösz!
Előzmény: Naiche (1210)
Naiche Creative Commons License 2006.08.29 0 0 1212

 

Erről nincs infó. Próbáltam utánanézni de csak annyit tudtam meg , hogy jópár Emmy díjra jelölték a minisorozat és egyéb kategóriában. Az original Dvd csomag 4 Dvd-ből áll 12 ó hosszú az extrákkal, de hát minden rész 90 perces úgyhogy igen csak meg kéne vágni egy mozifilmhez. De nem zárom ki a lehetőségét. A lányom azt mondta, hogy Győrbe a moziba valamelyik film előtt volt ajánlója . A zenét legalábbis felismerte( igen jelelgztes a  címzene).Én háromszor megéztem de nem tudok betelni vele. De azóta semmi. Nehogy úgy járjon mint a New World ( Pokahontas sztori). Beharangozták hogy lesz (Collin Farrel - Smith kapitány) azóta se láttam moziplakátot  róla. Érdekes rendezés, nem rágja le az ember a körmét de egyszer meg lehet nézni.

http://www.thenewworldmovie.com/

Előzmény: Galgadio (1211)
Galgadio Creative Commons License 2006.08.29 0 0 1211
A mozik nem fogják adni?
Előzmény: Naiche (1210)
Naiche Creative Commons License 2006.08.29 0 0 1210
http://torrents.to/search/212/into+the+west.html
http://www.torrentz.com/search_into-the-west

Ezekről szerintem tudod még szedni , magyar felirata is van!
Előzmény: nj (1206)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!