Keresés

Részletes keresés

GroundZero Creative Commons License 2001.07.23 0 0 243
A könyvismertetőt köszi, alkalmoadtán feltétlen beszerzem!

Ami a kérédésemet illeti: nos én igazából úgy értettem a kérdést, hogy melyik vár áll a legmagasabb dombon, tehát csak a domb magasságára gondoltam, de közben ráájöttem, hogy ez így hülye kérdés, mert a térképek/ismertetők cask a domb tengerszint szerinti megasságát jelölik, amiből pedig ki kéne vonni a domb melletti terület magasságát, azt pedig ki szokta... Szal, pölö egy 500 méteres dombon lévő vár "alacsonyabban fekvőnek" tűnik egy 300 méteres dombon állónál, ha az előbbi "mellett" mondjuk 400 méteren fekvő sík terület van, az utóbbi mellett meg mondjuk 50 méteren fekvő. Asszem ez triviálisabb, mint ahogy megfogalmaznom sikerült :)

A feladvány-képet nem ismerem, elsőre a romos Gyulai-várnak tűnik, mondjuk a sümegi helyén :)
A mai MO-n fexik?

Gr0

timartom Creative Commons License 2001.07.23 0 0 242
Ez a Leányvár megfejtés nehéz szülés volt. De lényeg az eredmény :-)

Illesf, Predjamnak volt magyar neve is, mert így nem igazán ismerős.

lakos Creative Commons License 2001.07.23 0 0 241
Na sikerült megtalálni :) Én is pár km-re laktam tőle 4 évig, és én sem hallottam róla ezidáig.
Persze a fénykép alapján nem is túl látványos hely, de azért majd elnézek arra.
Előzmény: timartom (235)
illesf Creative Commons License 2001.07.22 0 0 240
A szlovéniai Predjamaban járt már valaki? (Postojnától kb. 15 km nyugatra). Ez Árva után a 2. számú kedvenc - nem a mai Magyarországon található - váram. Mint a neve is mutatja, egy hatalmas barlangszáj fölé épült (pref=fölött, jama=barlang), a fele bele van vájva a sziklákba, és iszonyatosan jól néz ki. A középkorban valami rablólovagé volt, aki innen járt fosztogatni a környéket. Képem sajnos csak dián van róla, majd alkalom adtán szkennelem.
illesf Creative Commons License 2001.07.22 0 0 239
És egy érdés: melyik vár van a legmagasabb dombon? ez nem feladvány, magam sem tudom. Én Visegrádra tippelek, de csak hirtelen felindulásból :)

Itt most relatív, vagy tengerszint feletti magasságra gondolsz? Ha tengerszintre, akkor a Börzsönyben Magosfa (916 m) elég magasan van. Ez egy bronzkori földvár, a sáncai még jól kivehetők, volt is itt egy pár ásatás a múltban. Nem tudok ennél magasabbat sem a Bükkben, sem a Mátrában (ez persze nem jelenti azt, hogy nincs :)

És ha már így betoppantam ide ilyen hirtelen, akkor hagy adjak fel én is egy rejtvényt:


Ez egy 1930-as évek beli képeslap egy felvidéki várról. (A nagy képhez kattints a kicsire!)

p.s.: nagyon jó ez a topic!

illesf Creative Commons License 2001.07.21 0 0 236
A nógrádi váron szoktam mindig ledöbbenni, hogy mekkora. Legalábbis a maga kategóriájában. Ez a mai magyarország területén levő kedvenc váram.
Előzmény: timartom (216)
timartom Creative Commons License 2001.07.20 0 0 235
Ahhoz képest, hogy majd' öt évig a közelében laktam, nem is hallottam még Leányvárról.
lakos Creative Commons License 2001.07.20 0 0 234
Én még nem, de ez így nem mehet tovább:)
Hol lehet hozzájutni?
Előzmény: felazso (233)
felazso Creative Commons License 2001.07.20 0 0 233
Sziasztok!

A JJSoft magyarországi várak fényképével megtöltött CD-ROM-ját ismeritek?

FLZs

Goldman Emma Creative Commons License 2001.07.20 0 0 232
Megyek, megveszem. Addig ne áruld el a megoldást! :)
Előzmény: lakos (229)
Goldman Emma Creative Commons License 2001.07.20 0 0 231
Nagyvázsony várnak tök jó, de a belezsúfolt temérdek gagyitól én rosszul voltam. Különösen szíven ütött az Excalibur, üvegtárlóban. Ezt vajon hogy értették?!
Sümeggel ugyanez a bajom, hogy az üzlet szinte teljesen befedi a várat.
Előzmény: GroundZero (226)
lakos Creative Commons License 2001.07.20 0 0 230
Bocsi. De most már aztán mindenki tudja:)
Irány megvenni, aztán irány a várak:)
Előzmény: lakos (229)
lakos Creative Commons License 2001.07.20 0 0 229
A könyv amiről szó volt:

René BeBeau: Középkori magyar várak és várromok
(Magyarországi várak útikönyve)
Glória Kiadó 2001
Az Irók könyvesboltjában vettük, de gondolom minden komolyabb könyvesboltban lehet kapni, nemrég jelent meg a könyvhétre.
Ára: 2980 Ft

Előzmény: GroundZero (227)
lakos Creative Commons License 2001.07.20 0 0 228
A könyv amiről szó volt:

René BeBeau: Középkori magyar várak és várromok
(Magyarországi várak útikönyve)
Glória Kiadó 2001
Az Irók könyvesboltjában vettük, de gondolom minden komolyabb könyvesboltban lehet kapni, nemrég jelent meg a könyvhétre.
Ára: 2980 Ft

Előzmény: GroundZero (227)
GroundZero Creative Commons License 2001.07.20 0 0 227
Ja, és még valami: ha már ennyit beszélünk ennek az amcsi fazonnak a könyvéről... Mi is a címe/ szerzője neve? Ill: lehet kapni? Hol? Mennyiért?

Gondolom, ezek az infok már voltak egy koréábbi beszólásban, de most nincs kedvem bogarászni :)))

Gr0

GroundZero Creative Commons License 2001.07.20 0 0 226
Nos, ami a nagy várakat illeti. Ha afallal körülvett városokat kilőjök, mint Lőcse, stb., akkor tulképp budát is ki kéne vennünk, mert anno az is az volt, nem?

Ja, és még valami: csodákozom, hogy egyik kedvencemről, Nagyvázsonyról olyan kevés szó esett eddig. Imádom!!!

És egy érdés: melyik vár van a legmagasabb dombon? ez nem feladvány, magam sem tudom. Én Visegrádra tippelek, de csak hirtelen felindulásból :)

Gr0

lakos Creative Commons License 2001.07.20 0 0 225
Úgy látom ez az első olyan feladvány ami kifogott a topikon? :)
Említetted, hogy neked is megvan az amerikai fickó új könyve. Nos abban is benne van amire én gondolok, ha ez segít.
Előzmény: timartom (224)
timartom Creative Commons License 2001.07.19 0 0 224
Csak érdekességképpen: vasárnap a Kossuth rádiót hallgattam és volt egy érdekes műsor a komáromi erőd 1848-49-ben betöltött szerepéről. Szó volt arról, hogy esküdtek fel 48-ban a német katonák a magyar alkotmányra (csellel és Klapka volt a kivitelezője) és hogyan védték a világosi fegyverletételt követően.

Szóval a lényeg, 1849 augusztusában 32000 (!) magyar honvéd védte az erődöt. Nem csoda hogy Haynau inkább kiegyezett és menlevelet adott a védőknek. Ez számomra újdonság volt.

Még egy utolsó tipp :-) Edelény.

Előzmény: hormoSapi (222)
lakos Creative Commons License 2001.07.19 0 0 223
Igen, közel volt. Baz megyében van a megoldás, nem túl messze azoktól amit timartom tippelt.
Előzmény: Goldman Emma (221)
hormoSapi Creative Commons License 2001.07.19 0 0 222
Sziasztok,
olvastátok már?

Kastély, kúria, vár, rom
Program indul a műemlékek védelméért
Augusztus 4-én, a komáromi Monostori erődben kezdődik meg az a program, amelyet a tartósan állami tulajdonban maradó műemlékek érdekében kezdeményez a Kincstári Vagyoni Igazgatóság. A program elnevezésére szolgáló betűszó, a ROMBARÁT a célokat összegzi: renoválni, oltalmazni, megtartani, befektetni, alkotni, rendbe hozni, ápolni, támogatni.

A Monostori erőd Komáromban
A KVI jelenleg 270 állami tulajdonból ki nem adható műemlék gazdája. Ezek között jó néhány olyan ismert épület is megtalálható, mint az Opera, az Országház vagy a Nemzeti Múzeum. Ők gyakorolják ugyanakkor körülbelül hetven kastély és kúria, húsz vár, ugyanennyi lakóház, számos népi emlék és harminc-negyven rom tulajdoni jogait is. A KVI a gazdája a komáromi Monostori erődnek is, amely Európa legnagyobb újkori vára.
A nemzeti kulturális örökség megóvását célzó program beharangozó sajtótájékoztatóján Bencze Izabella, a KVI általános vezérigazgató-helyettese elmondta: a Monostori erőd nyílt napját hagyományteremtő rendezvénynek szánják. Mostantól minden évben más műemlékre igyekeznek így felhívni az ország figyelmét.
Bár a Monostori erőd egészen különleges hadtörténeti emlék, egyelőre nagyon kevesen tudnak a létezéséről. A nyílt nap célja nem utolsósorban a világörökség címére pályázó műemlék megismertetése. A programban katonazenekarok bemutatója, falmászó- és szumóverseny, rajzverseny is szerepel, a Duna-bástya terében pedig koncerteket és operagálát tartanak. A nap folyamán többször is indul másfél órás erődtúra, de lesz filmvetítés, vásár, tűzijáték és tábortűz is. Bencze Izabella elmondta: ezt az alkalmat használják föl arra, hogy az erőd felújítására százforintos téglajegyek formájában adományokat gyűjtsenek. A nyílt napon az erőd akár 10-15 ezer embert is képes fogadni.
Varga István, az erőd működtetésére létrehozott kht. vezetője hozzáfűzte: a tervek értelmében a várban és környékén militária témaparkot szeretnének kialakítani. A bő évtizedes munka elvégzéséhez 10-15 milliárd forintra lenne szükség.
Mától ismét látogathatók az egri vár korábban életveszélyessé nyilvánított és ezért lezárt bazilikájának romjai. A romkertet a két évvel ezelőtti tavaszi esőzések után zárták le a látogatók elől, mert az átnedvesedett falak omladoztak. A vízelvezető rendszer kiépítésével már távol lehet tartani a vizet a tufakőzetből épült falaktól. A vár teljes rekonstrukciója hatszázmillió forintba kerülne.

Goldman Emma Creative Commons License 2001.07.19 0 0 221
lakos,
kérlek, annyit árulj el, timartom fizikailag volt közel a megoldáshoz? Tehát BAZ megyében kell keresni? Egyelőre hozzá sem tudok köpni, de otthon van némi szakirodalom. :)
timartom Creative Commons License 2001.07.19 0 0 220
Az erőd megkülönböztetést azért tettem, mert építészeti szempontból már nem vár, illetve ahhoz képest egy önálló kategória. Egy teljesen más hadászati körülményekre kifejlesztett védelmi rendszer.

Egert és Nándorfehérvárt teljesen elfelejtettem csupán egy két példát hoztam fel, ami hirtelen eszembe jutott. Eger szerintem is nagyobb.

Előzmény: Goldman Emma (219)
Goldman Emma Creative Commons License 2001.07.19 0 0 219
Lehet, hogy Komárom csak egy erőd, de irdatlan nagy. Az egész rendszer (Nádor vonal, komáromi vár, plusz a Monostori, Igmándi és a Csillag erőd) együtt egy fél megye. (Kis túlzással.) A Monostori erőd területe 18 hektár, ebből 30 ezer négyzetméter a fedett tér. Tényleg fantasztikus építmény.
Elég régen voltam Egerben, Esztergomban viszont alig egy éve. Eger nem nagyobb?
Előzmény: timartom (216)
Törölt nick Creative Commons License 2001.07.19 0 0 218
Belgrád (Nándorfehérvár) vára, mai nevén a Kalemegdan - amennyiben magyar várnak számíthat - hatalmas terület, nekem nagyon tetszett, és a fekvése sem utolsó, alatta torkollik a Száva a Dunába. 1995-ben jártam ott, csak az zavart, hogy minden sarokból és zugból ürülékszag áradt.

Macibb
aki nemrég fedezte fel a topicot

Előzmény: timartom (216)
lakos Creative Commons License 2001.07.19 0 0 217
Az amerikai diplomata szerintem olyan elv alapján válogatta össze a várakat, hogy tényleg mindenhova elment, megnézte, hogy mi van ott és húzott egy alsó határt, tehát csak azokat írta bele ahol valami minimális látnivaló legalább van.
Erről ír is az előszóban.
A beszkennelt térképet és a könyvet összevetve, a térképen több hely van, de a térkép nagyon sok olyan helyet is feltüntet, ahol valaha volt ugyan vár, de ma már tényleg abszolút nyoma sincs semminek, még néhány kőhalomnak sem.
A könyvben 131 vár, várrom van említve, de nem túl vastag, mert csak egy fénykép, egy vázlatos történeti ismertetés, és egy pármondatos leírás, megközelítési javaslat van midnegyikről.

A megfejtés továbbra sincs meg :)

Előzmény: GroundZero (214)
timartom Creative Commons License 2001.07.19 0 0 216
kaviat (182) kérdezte melyek a legnagyobb magyar várak. Gondolom Buda területileg a legnagyobb. Ezen kívül ha jól tudom Sümeg, az Esztergomi, Kormárom (igaz az egy erőd) még területileg nagyon nagy. Nem számolom ide a fallal körülvett városokat (pl. Kassa, Lőcse stb.) melyek természetesen jóval nagyobbak. Ha még tudtok ilyen nyugodtan írjátok meg, én is kíváncsi vagyok erre.

Még egy próba: Felsővadas.

timartom Creative Commons License 2001.07.19 0 0 215
Megszereztem időközben a könyvet és átnéztem. Valóban bejárta. Mindegyikről van egy-egy fénykép (nem a legprofibbak, mert saját kezüleg csinálta) és egy rövid leírás. Nem tudományos igényű (ezt nem elmarasztalás képpen írtam) leírás a vár történetéről. Még Tállya vára is köztük van (erről írtam korábban), sőt Tokaj is!

Ha haza érek, majd írok egy kicsit részletesebben is a könyvről.

Előzmény: GroundZero (214)
GroundZero Creative Commons License 2001.07.19 0 0 214
Timartom utalt a 67-68-as beszólásaimban beszkennelt vártérképre. ezzel kapcsolatban akartam már tegnap megkérdezni, hogy az az amerikai fazon TÉLLEG bejárta az összes helyet??? Mert akkor az egy nagyon hosszú túra, és nagyon vaskos könyv lehet...

Ami ezt a földvár-feladványt illeti, két tippem van: Balatonföldvár, vagy esetleg Győr?

Jól van, na, csak vad tippek voltak :)))

Gr0

timartom Creative Commons License 2001.07.19 0 0 213
Hirtelen több ötletem nincs. Szerintem várd meg hátha valakinek lesz jobb tippje.
Előzmény: lakos (212)
lakos Creative Commons License 2001.07.19 0 0 212
Még mindig nem. Bár ez is közel van. Nem túl ismert hely amire gondolok, az tény.
Várjunk még hátha valakinek van tippje vagy szabad a gazda?
Előzmény: timartom (211)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!