Keresés

Részletes keresés

lg23 Creative Commons License 2007.02.27 0 0 397
elküldted! De ez meg is volt :) Erről a lengyel-német túráról van vagy 8 cikkem :)
Előzmény: Tempó Vasutas! (396)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.27 0 0 396
Ha már Pozsonyi és Újpest. Jöjjön az árnyoldal. (Ezt biztos elküldtem már neked)

Sporthírlap 1921. július 21.
Pozsonyi Imre, a Cracovia edzője a Cracovia–UTE (2:1) mérkőzésről.
„A sorozatos faultok után, a mérkőzés vége felé, az UTE középfedezet durván – egy bokarugással megerősítve – elfaultolta a lengyel csapat jobbösszekötőjét, ki erre pofonnal felelt. (Az illetőt a lengyel szövetség már azóta hat hónapra eltiltotta a játéktól.) Az UTE középfedezete a pofont azonnal visszaadta, mire a többi játékosok összefutottak, hogy szétválasszák a két felet. Erre a Fogl testvérek egyike 15–20 méter távolságból óriási iramban a tömegbe rohant és páros lábbal a krakkói csapat középfedezetének derekára ugrott, súlyos sérülést ejtve annak veséjén, úgy, hogy kórházba kellett szállítani.”
Előzmény: lg23 (394)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.27 0 0 395
Rendesen felturbóztad a szöveget.:) Lengyel kolléganőd van (vagy csak nagyon jól tud lengyelül)?
Látom, bizonytalan vagy abban, hogy lengyel és spanyol szövetségi kapitány lett volna. Kétségtelen, hogy pl. a Selmeci-könyvben nem szerepel így. Viszont mindkét válogatottat ő kísérte Budapestre. Kérdés, hogy volt-e ekkoriban a két válogatott mellett "igazi" kapitány? Kérdés, hogy esetleg ott is úgy volt-e mint nálunk, hogy a kapitány (pl. egy újságíró) elsősorban válogat, de van egy szövetségi edző, aki az érdemi munkát végzi? Lehet, hogy Pozsonyi szövetségi edző volt? Mint Pozzo mellett Viola?

Mindenesetre elég meggyőző az érved, hogy 1960-ban még élt.
Előzmény: lg23 (392)
lg23 Creative Commons License 2007.02.27 0 0 394
Egyébként Pozsonyi rendkívül népszerű volt Újpesten. 1904-ben egy UTE-vegyescsapatban, mint kölcsönjátékos szerepelt. Ekkor írta egy újpesti lap, hogy „Viszontláttuk a népszerű Pozsonyit, korábbi kapitányt, kit a közönség tüntető tapssal fogadott”

 

Kapitány alatt azt értik, hogy ő volt az Újpest CSK-ja 1901-ben.

lg23 Creative Commons License 2007.02.27 0 0 393

van róla kettő fotóm is játékoskorából, de egyiken sem volt kopasz! vastagon zselézett, hátrafésült haja volt. Olyan Puskás-szerű :)

 

Igaz, az 1960-as fotón egyértelműen kopasz már!

Előzmény: Tempó Vasutas! (385)
lg23 Creative Commons License 2007.02.27 0 0 392

Nekem a kollégám "hevenyészett" módon lefordította! De az, hogy "1932-ben elszegényedve és elfeledve halt meg az USA-ban" tök hülyeség. Van róla fotóm 1960-ból. Úgyhogy nem tudom, ezt miért és hogyan találták ki...

 

Amúgy nagyjából ugyanez a szöveg van a lengyel Wikipédián is. Írtam is hozzá egy kommentet (megintcsak kollégám segítségével), de választ nem kaptam :(

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Imre_Pozsonyi

Előzmény: Tempó Vasutas! (384)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.27 0 0 391

Jó magas lehetett ez a Kimpton! :)

Esetleg megtaláltad azóta a teljes Rafael Alberti-verset Platkóról? Nekem sajnos nem sikerült.

Előzmény: Tempó Vasutas! (390)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.27 0 0 390
Igen, de a szöveg úgy indul, hogy "z lewej pierwszy wegierski trenier w Polsce Imre Pozsonyi, w prawej Szkot..." Szóval, hogy balról Pozsonyi Imre, az első magyar tréner Lengyelországban, jobbról a skót..."
Viszont Kimpton a Polonia, Pozsonyi a Cracovia edzője volt, és a kis kopaszra fel van hímezve, hogy Cracovia...
Előzmény: Arcadio (387)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.27 0 0 389
"A játékosai hiába igyekeztek vissza kis egyesületeikbe,egy akkori szabály szerint,aki lefelé igazolt,annak egy évet ki kellett hagyni." ...
Ez a magyarazat hogy a profi III. ker FC jatekosai miert nem jatszottak sehol a kovetkezo evben."

1926. A Magyar Professzionalista Labdarúgók Szövetsége Általános Rendszabályai
III. rész, 32. §. Az a professzionalista játékos, aki amatőr akar lenni, tartozik ezen szándékát az amatőr-zsűrinek és a szövetség intézőbizottságának egyesülete útján bejelenteni. Ha a bejelentéstől számított két éven belül az amatőr-szabályokat meg nem sértette, újra amatőrré nyilvánítandó. Az ilyen játékos amatőrré történt nyilvánításától számított 12 hónapon belül újabb professzionalista szerződést nem köthet.

Ezt hívták visszaamatőrizálásának. Sokan megjárták: elszerződtek profinak, de ha nem váltak be, utána két évig nem játszhattak amatőrként sem. Ezért 1932 nyarán a két éves várakozási időt egy esztendőre csökkentették.

Jól értem, hogy a megszűnő III. ker. FC profi játékosai nem mentek át másik profi klubba, vagy nem lettek a III. ker. TVE amatőr játékosai? (mindkettőt megtehették volna).
Előzmény: Törölt nick (369)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.27 0 0 388

Szerintem Ray Ferencnél van a labda, csak azért gondolom, mert ő hozta. :)))

(különbe ő lőtte az első gólt a magyar bajnokságban, nem?)

Előzmény: Emen (386)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.27 0 0 387

Köszi a képet. Tényleg hajlamos volt a kopaszodásra. Különben valóban egyértelmű: a másik fószer elé oda van írva, hogy skót, a kopasz fickó pedig mentében van. :) Köszi még1x! (amúgy a cikkből a "skót" szón kívül semmit nem értek)

Előzmény: Tempó Vasutas! (385)
Emen Creative Commons License 2007.02.27 0 0 386

BTC 1897

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.27 0 0 385
Ez egy lengyel karikatúra. Van egy életrajz is mellette, ha tömeges igény jelentkezne, lefordítom.:)
A szöveg a karikatúra mellett nem pontos, mert elég egyértelmű, hogy jobboldalon van Pozsonyi. És igen, kopaszodott erősen.
Előzmény: Tempó Vasutas! (384)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.27 0 0 384

Előzmény: Arcadio (382)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.27 0 0 383
A legidősebb játékos témához. Nem tudok adatokkal szolgálni, de nekem Ray Ferenc nagyon gyanús.
Ray szerezte az első bajnoki gólt, de másról is híres. Stobbe Ferencnek, a Sportvilág - civilben építész - szerkesztőjének társa volt Ray Rezső építész. Az ő fia, Ray Ferenc – aki Lausanneban tanult – hozott egy labdát Magyarországra, amit Stobbe 1896 decemberében vitt el a BTC tornacsarnokába. Pár hét múlva pedig megalakult az első, állandó magyar futballcsapat. Ha Ray legalább harmadéves volt ekkoriban, az azt jelenti, hogy 1875 előtt született.

Ha nem a bajnoki részvétel számítana, akkor egyértelműen Iszer Károly lenne a csúcstartó. Ő volt a BTC művezetője, az első csapat tagja, és játszott a BTC-Cricetter meccsen, az első nemzetközi találkozón. 1860-ban született.

Egyébként a BTC-ről két könyv is megjelent (vagyis ennyiről tudok), ha valakit nagyon érdekel a téma, szerintem ott kellene keresni a legidősebb játékost.

1. BTC 1885–1910. (évszám nélkül), Budapest
2. A BTC 40 éves története (1925), Budapest

Arcadio Creative Commons License 2007.02.27 0 0 382

Erősen kopaszodó ember volt, nem? (már bocs a hülye kérdésért, de valahol mintha így olvastam volna)... :)

Előzmény: Tempó Vasutas! (381)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.27 0 0 381
Olyannyira járt Lengyelországban, hogy szövetségi kapitány volt.:)
Egy kis érdekesség: a lengyel válogatott első mérkőzését Budapesten játszotta, 1921. december 18-án. Az utolsót pedig (természetesen 1945 előtt) Varsóban, szintén a magyar válogatottal, 1939. augusztus 27-én, a megszállás előtt pár nappal.
A 21-es meccsen a lengyelek kapitánya Pozsonyi volt (25. októberében már mint a spanyol válogatott vezetője tűnt fel Budapesten). És még egy érdekesség vele kapcsolatban: 1923-ban jelent meg az első, magyar ember által írt labdarúgó-szakkönyv külföldön. Pozsonyi Imre: El entrenamiento.
Előzmény: lg23 (380)
lg23 Creative Commons License 2007.02.27 0 0 380

Igen, Pozsonyi és Bodor Ödön is 1-szeres válogatott.

 

Bodor Újpesti színekben kezdte pályafutását 1900-ban, de 1901-ben már a MUE játékosa volt.

 

Pozsonyi Imre 1901-ben is az UTE játékosa volt, párhuzamosan a MUE-val. Akkor még két különböző osztályban lehetett kettős igazolása egy játékosnak. Ezt ha jól tudom, a következő szezonra megszűntették, így Pozsonyi az UTÉ-tól búcsúzott el...

 

Egyébként később az MTK-ban is játszott, az MTK-stílus megteremtőjének tartják, ugyanis sokszor járt Skóciában tanulmányúton, és akkoriban egyedülálló módon minden meccs minden pillanatát végigkommentálta :) Kinek hová kéne állnia, mit kéne csinálnia, stb.

 

Azután nagyon sikeres edzői pályát futott be. Lengyelországban is járt, volt a Barcelona edzője és az Újpest szakvezetője is. 1963-ban hunyt el.

 

Mind Pozsonyi, mind Bodor játszott az Újpest történetének első, 1900. április 29-én rendezett mérkőzésén.

Előzmény: Arcadio (378)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.27 0 0 379
Az 1902-es osztrákok elleni meccsen a kezdőtizenegyből Gabrowitz és Hajós Alfréd született 1880 előtt, ergo ketten voltak idősebbek 22 évesnél. Már akkor is a fiatalítás dívott... :)))
Előzmény: Arcadio (378)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.27 0 0 378

Ez az a Pozsonyi Imre, aki az első válogatott meccsen is játszott? Bodor Ödön névvel is volt válogatott labdarúgó. Különben valóban, a századfordulós játékosok nagy része 19-20 éves volt.

Előzmény: lg23 (377)
lg23 Creative Commons License 2007.02.27 0 0 377

Megnéztem, a legrégebben született "ismert" születési dátumú Újpest játékos az 1880-as Pozsonyi Imre (21 éves 1901-ben, az első bajnokságban)

Őt követi az 1882-ben született Bodor Ödön, Neubrand Mihály, Faragó Lajos és Ugró Károly... az 1903-as csapatban ők már nem is szerepeltek, kiöregedtek :)

Előzmény: lg23 (376)
lg23 Creative Commons License 2007.02.27 0 0 376

Jah, most már értem!

 

Hát a Gabrowitz szerintem akár simán lehet az első osztály korelnöke is! Ugyanis a kezdeti években jellemzően rendkívül fiatal játékosok űzték a sportágat. Az UTE 1903-as csapatában például a legfiatalbb játékos 15, a legidősebb mindössze 19 éves volt...

Előzmény: Arcadio (375)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.27 0 0 375
Nem ilyen értelemben értettem, bocsi. Nem volt tiszta a megfogalmazásom: az első osztályban pályára lépett játékosok közül ki született a legkorábban (gondolom valamikor a 19. században). Gabrowitz Emil, 1875-ben született, ő a válogatott labdarúgók körelnöke. Schlosser pedig a legidősebb játékos, aki válogatottban pályára lépett: 1889-ben született és 1927-ben még szerepelt válogatott meccsen (ergo 38 éve). (BOzsik Józsefnél 1927 és 1962 a két dátum).
Előzmény: lg23 (373)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.02.27 0 0 374
Pár éve a Diósgyőrbe beállt Veréb védeni. Azt hiszem, közel volt az ötvenhez.
Előzmény: lg23 (373)
lg23 Creative Commons License 2007.02.27 0 0 373
Sajna ötletem sincsen :( a "nagyok" közül szerintem mindenképpen a 37 éves Szusza és a 38 éves Schlosser volt a legöregebb. De ki tudja, hogy 1936-ban egy Kerület - Somogy meccsen játszott-e egy meccs erejéig egy 50 éves ember, vagy sem...
Előzmény: Arcadio (370)
Raul Creative Commons License 2007.02.27 0 0 372
Hello!

Szekszárdi labdarúgó klubról nincs esetleg valami infód?
Előzmény: Törölt nick (369)
lg23 Creative Commons License 2007.02.27 0 0 371
van benne valami!
Előzmény: Törölt nick (369)
Arcadio Creative Commons License 2007.02.27 0 0 370
Esetleg tudod, ki lehet az első osztályban pályára lépett játékosok abszolút korelnöke?
Előzmény: lg23 (358)
Emen Creative Commons License 2007.02.27 0 0 368

Tudomásom szerint semmi,a Turul önálló egyesület volt,hatalmas szakosztályokkal,a KAC pedig egyike a legrégebbi somogyi sportegyesületeknek.Valamikor az elsö vhb elött alakult,polgári réteg tömörült köré.1927-ben egyesült a Cseri Petőfi Testedző Egyesülettel(Cser egyik "külvárosa"Kaposvárnak)és felvette a Kaposvári Petőfi Atletikai Club nevet.(KPAC).Ez a KPAC fuzionál a KRSC-vel és ebböl 1935-ben a KRAC.

 

a fuzio is érdekes,mert a KPAC akkoriban az amatör elsö osztályt vezeti(?) ill.nagyon jól szerepel,de pénze nincs.A Rákóczi ugyahogy stabil.A fuzio ellen mindkét klub tagsága ellenkezik,komoly ellenállás van,de mivel a városi bankok,gyárak,stb csak a fuzio után hajlandok pénzt adni,megtörténik.

Ebben az években szintén a pénz miatt vérzik el a város profi csapata,a Somogy FC.Bár ez utobbit sokan nem kedvelték mert sok játékost vitt el a kis kluboktól,kb 10 évet létezett és katasztrofális pénzügye miatt oszlott fel.A játékosai hiába igyekeztek vissza kis egyesületeikbe,egy akkori szabály szerint,aki lefelé igazolt,annak egy évet ki kellett hagyni. 

Előzmény: Törölt nick (367)
Emen Creative Commons License 2007.02.27 0 0 365

Igen,a volt Táncsics pályán jelenleg a Rákóczi utánpótlásbázis van,a Bene Ferenc Akadémia.

 

Volt egy nagyon nagy egyesület is a városban,a Turul,amit a háború után központilag a hatalom betiltott.A napokban megyek a levéltárba,rákeresek a z adataira,nagyon érdekes klub,ha tmegtudok valamit hétvégén feldobom.

 

Továbbra is keresek csapatképeket(a legtutibb ha nevekkel van) a háboru elötti bajnokságokból,különös tekintettel az elcsatolt területek illetve történelmi nevet viselő csapatokról.(Kassa,szabadka,Nagyvárad ill Attila,bocskay,stb)

Előzmény: Törölt nick (360)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!