Keresés

Részletes keresés

TIGweldING Creative Commons License 2012.11.14 0 0 39774

Van egy rossz hírem!

 

A nagynyomású gázvezetékek nyomásfokozó állomásainak szivattyúi is villamos árammal működnek.

 

De ha közel vagy egy ilyen állomáshoz ez még működhet: http://www.keptelenseg.hu/keptelenseg/zsakban-lopjak-haza-a-gazt-amivel-futenek-58271

 

Zsákban hozzák a meleget........

Előzmény: nszethi (39773)
nszethi Creative Commons License 2012.11.14 0 0 39773

megoldjuk. Aggregát automata indítással, gázüzemmel hogy ne legyen drága. Van egy 3kW-os vadiúj példányom, csak egy gázreduktor kell.

Előzmény: sönby (39772)
sönby Creative Commons License 2012.11.14 0 0 39772

Lehet,hogy nem is volt olyan hiábavaló az a "vita"az áramkimaradásokról?

http://index.hu/gazdasag/2012/11/13/2-3_even_belul_johetnek_az_aramkimaradasok/

sönby Creative Commons License 2012.11.14 0 0 39771

Szivattyúelindulástól I-es fokozaton megy a szivattyú olyan 80°-83°között van az előremenő,aztán már volt olyan,hogy a következő rárakás után elindult felfelé az előremenő,és akkor 90°-nál kapcsoltam át II fokozatra ,szépen lejjebb vitte 85° köré és ott ment.Ezért szeretném ezt a dolgot megoldani,és úgy tűnik,hogy a II fokozat elég.Gyanítom nagy a szivattyú a kazánkörbe (GRUNDFOS UPS 25-60),de ez van ezzel kell megoldani. 

Előzmény: 42tibcsi (39765)
nszethi Creative Commons License 2012.11.14 0 0 39770

Eredetileg én vagyok a hülyeség kitalálója, de lehet széthordani bátran. :-)

 

Nem gondolom kevésbé elegánsnak a megoldást, viszont egyszerűsége folytán a legmegbízhatóbbnak. A veszteség minimális, mert szórótrafók nem rongálják nagyon a hatásfokot. A melegedés minimális, az eredeti neonos felhasználásnak is csak a töredéke. Hogy miért a 40W-os fojtó? Mert annak a tekercse tud akkora áramot, hogy egy keringetőt meg lehessen róla táplálni és ezen esik 70-80V-ot a feszültség ami a szivattyúnál kb félgőzt jelent.

Előzmény: trakisbandi (39768)
nszethi Creative Commons License 2012.11.14 0 0 39769

Nekem kicsi a pufferem, viszont jól használható. Addig szoktam fűteni, míg az alja 80 fokos nem lesz, akkor a teteje olyan 87 körül van. Nálam kell a 90+ fokos üzemállapot, amit ezzel a rendszerrel automata huzatszabályzó nélkül is stabilan tud a kazán. Sőt, mint írtam 100 fok körül is jól van. olyankor igen látványosan tölti a puffert. Természetesen nem játszom rotyogási határra, mert nem akarok ott állni a sparheld felett. 90-es előremenő mellett nyugodtan nézem fent a TV-t.

Az sem mellékes, hogy van kétféle bio jelzőm. :-)) amikor anno felforrt a cucc, én nem hallottam a surrogást a TV-től, de a macska elkezdett mászkálni, meg óbégatni, ezzel egyidőben a kutya is hozzáfogott morogni, puffogni a helyén.  (sziámi, bullterrier) Minden rendellenességet jeleznek a birtokon.

Előzmény: 42tibcsi (39765)
trakisbandi Creative Commons License 2012.11.14 0 0 39768

Hali !

 

"Kivitelezés szempontjából a „trakisbandi”-é az egyszerűbb a fojtóval"

 

Nem szeretném lenyúlni az ötletet, én csak megkerestem a hsz-t "sönby" olvtásnak.

 

Igaz ,hogy ezt a megoldást biztonságosabbnak gondolom mint a fokozatkapcsoló kivezetését.

Nem jár garanciavesztéssel, bárki könnyebben megoldja mint a kapcsoló szétszerelőset.

Így lehetetlen kettő fokozat egyszerre kapcsolása ami a motor halálához vezetne.

Lehet nem olyan elegáns, kicsit rosszabb hatásfokú elektromos szempontból, de egyszerű.

Előzmény: 42tibcsi (39765)
nszethi Creative Commons License 2012.11.14 0 0 39767

:-)  Ismerem a PLC-ket, viszont a szakma szépségeit is szeretem, és ragaszkodom hozzájuk minden olyan esetben amikor erre lehetőség van. Persze amikor a célszerűség azt kívánja, akkor jöjjenek a bóti cuccok. Ez panelmaratással együtt volt 2,5 óra vasárnap este TVnézés közben.

 

Előzmény: Amperszag (39763)
42tibcsi Creative Commons License 2012.11.14 0 0 39766

 

Lehetséges, hogy túl komplikált volt az amit a 39760-ban le irtam?

 

 

Előzmény: Törölt nick (39764)
42tibcsi Creative Commons License 2012.11.14 0 0 39765

Kivitelezés szempontjából a „trakisbandi”-é az egyszerűbb a fojtóval.

Az enyém egy 3fok Grundf. sziv. kapcsoló táblájáról hoztam ki a vezetékeket, tehát v. az 1-es v. a 3-as fokozaton ment, kétségtelen ez komplikáltabb. De azért 90°nál már ne a 2-es fokozatott inkább a3-ast azaz a maximumot kapcsold. (közel van a forráspont)

Azt viszont nem értem miért erőltetik sokan ezt a 90-95°os üzem állapotott, szerintem ebben több a kockázat mint a tartalék, a rendszerbe meg ennek úgyis a töredékét engedjük.

Előzmény: sönby (39762)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.14 0 0 39764

oké de a termókaron lévő tekerőnél melyik jelzés mutatja fokot?a vonal vagy a nyil?mert két jelző van:( és nemtudom hogy melyikkel kell állitani a hőt

Amperszag Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39763

Ez nagyon jó kis elektronika és ez a szép ebben a szakmában, de az idő halad, a technika fejlődik így egyre többen és gyakrabban nyúlnak cél vagy univerzális logikai eszközökhöz.

Az általad felvázolt feladatokat ma már gyorsan és egyszerűen meg lehet oldani a mini PLC-kkel pl. Siemens Logo, Schneider Zelio, Möller Easy stb. 10 ezer alatt hozzájuk lehet jutni a programozásuk pedig gyerekjáték (tényleg) és csak sorkapcsokba kell bekötni a perifériákat. Rendkívüli módon kedvelem ezeket az eszközöket mert gyorsan és hatékonyan lehet velük dolgozni, de egyúttal elvész a szakma szépsége. Sok-sok évvel ezelőtt ha kellett egy időzítő akkor nyák rajzolás, alkatrészek beültetése, élesztés, állítgatás, dobozolás stb. Ma már inkább fogok egy univerzális időrelét, bekötöm, beállítom és kész.

De! Ma nem lennének sem kacsalábon forgó PLC-k sem moduláris eszközök ha nem lettek volna/nem lennének lelkes amatőrök, mérnökök akik ezeket kifejlesztették volna.

Ha valaki akkor én tudom értékelni egy működő áramkör elkészítését, főleg ha az saját tervezésű és kivitelezésű.

Gratula! :)

 

Előzmény: nszethi (39743)
sönby Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39762
Nem szeretném túlbonyolítani,valami egyszerű megoldással,ha 90C a víz,kapcsoljon a szivattyú II.fokozatba.Átolvasom amit trakisbandi olvtárs belinkelt,tuti találok valami okosat.
De azért köszi....
Előzmény: 42tibcsi (39725)
Amperszag Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39761

Egyetértek. Semmi jelentőssége hogy milyen számok vannak írva a tekerentyűre. És még az sem igaz hogy X értékhez képest Y érték igaz lenne. Rá kell szánni 1-2 befűtést és kitapasztalni hova kell akasztani a láncot, hova kell tekerni és akkor mennyire legyen nyitva az alsó leffentyű. Minden kazánnál más és más az erőkar így nem is értem miért gondolja a Honeywell hogy a szabályzó X állásában X hőfokra beállítva Y állásnál eléggé nyitva lesz az ajtó. Hab a tortán, hogy semmi sem lineáris a mozgásban.

Előzmény: nagykunsági (39755)
42tibcsi Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39760

Nehogy bele keveredj a skálákba a következőt javaslom: támazd ki a huzat ablakot, nyomd fel a kazánt 80-85°ra a termókaron lévő tekerőt maximumra állitani, ezután a láncot úgy akaszd össze a huzat ablakkal, hogy kb. 2-3mm légrés maradjon csak. Ajánlatos megjelölni a lánc szemet ahova bevan akasztva, ha hűl a kazán egyre jobban kell, hogy nyíljon az ablak. Ezt többet nem kell babrálnod mivel részben ez egy biztonsági megoldás így lehet elkerülni, hogy túl ne hevüljön a kazán.  Szabályozni pedig a tűzelő anyag mennyiségével és méretével lehet esetleg egy pillangó szeleppel a fűstcsőben.

Előzmény: Törölt nick (39752)
nagykunsági Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39759

Nem tudom, ki mondta , de rosszul tudja.

 

"

A fának annál nagyobb a fűtőértéke, minél több gyantát és lignint tartalmaz. Mivel a fenyők több gyantát és lignint tartalmaznak mint a lombfák, 4,4 kw.h/kg átlagos fűtőértékkel meghaladják a lombfák fűtőértékét (ez átlagosan 4,2 kW.h/kg fa). Mivel a lombos faanyag sűrűsége nagyobb mint a fenyőfáé, a vastagfa űrméretére számított fűtőértékük (2100 kW.h/űrm) is határozottan nagyobb (a fenyő fajtáknak átlagos fűtőértéke 1600 kW.h/űrm).  / 1 űrméret=1méter mély x 1m széles x 1m méter magas felrakott fa, ez a magyar szabvány szerint 0,57 m3 tömör fának felel meg/ "

 

http://hasogatott-tuzifa.hupont.hu/6/tuzifa-futoerteke

 

 

Nem tudom, nem szoktam mérni. Idáig még fával nem fűtöttem, még kb 1 hónapig nem is tervezem. Még van elég papírbrikett :)

 

Tavaly kb 10 erdei m3 fa ment el.

 

Nem azért van 45-ös kazán mert nagy házat fűtök, / 130 m2 330 légm3/ hanem azért, hogy egyszerre tudjam fűteni a lakást és a puffert.

Előzmény: Zolimarco (39756)
42tibcsi Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39758

 

Örülök, hogy ezt be linkelted, mert a gyakorlatban is ez így működik a gravitációs vissza keringetés. Ha a szakszeres bekötést is nézzük az ESB szelepeknél is ue. meg valósul ha egy nyelves visszacsapóval a szelepet áthidaljuk. Tehát így lehet a leg egyszerűben hasznosítani a kazánban maradt meleget. Ha működik a keringető annak nyomása a szelepet zárva tartja.

 

 

Előzmény: TIGweldING (39744)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39757

viszzintesen .

ha a szabályzón a nyillal jelölt részhez állitom a 60 at akkor a kar vizszintesen áll,gondolom ez a helyes beállitás.

 

Előzmény: mislenyi (39753)
Zolimarco Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39756

Valaki azt mondta hogy a gyantától nem fog olyan jól égni... nem tudom ennek mennyi alapja van, de lesz ideje kiszáradni a fának... van bőven tölgyem. :)

Te mekkora házat fűtesz a 45-ös kazánoddal? Mennyi fa megy el neked egy hónapban?

Előzmény: nagykunsági (39754)
nagykunsági Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39755

Nekem is van huzatszabályzó, de nemigen foglalkozom a gyári skálával. Nem látom értelmétz. Nem az a mérvadó, a skála hol áll, az számít a vízhőfok mit mutat.

 

Ráadásul a lánccal oda állítom, ahova akarom. Ha kell úgy állítom, hogy a skála 90 fokot mutat, a víz meg 60 fokos.

Előzmény: mislenyi (39753)
nagykunsági Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39754

Nekem Dunatech STR 45 van, idáig meg vagyok elégedve vele.

 

Mármint a működésével, és a hatásfokával.

 

A forgalmazóról inkább nem nyilatkozom.

 

 

Miért baj, az, hogy a fenyő gyantás?? A gyanta jól ég.

Előzmény: Zolimarco (39751)
mislenyi Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39753

Ehhez kellene tudni, hogy vízszintesen, vagy függőlegesen van-e becsavarva a huzatszabályzód.Ha vízszintesen, akkor a külső skála a mérvadó.Ezt én már végig "zongoráztam", a honeway forgalmazótól kértem választ

 

.

Előzmény: Törölt nick (39752)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39752

Köszi a tanácsokat a kazánhoz,rendesek vagytok.

már csak egy kérdésem (egyenlőre) lenne .

van ugyebár a szabályzó.

ha szemből nézem a kazán elejével szemben állok akkor ott van egy fehér vonal a szabályzón,és a túlsó,tehát a kazán hátsó oldalala irányában is van vonal az viszont fehár nyilal van jelölve.

melyik jelölőhöz állitsam a 60at?a sima vonalhoz?vagy a nyíllal ellátott jelölőhöz?

Zolimarco Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39751

Sziasztok!

 

Még új vagyok a fórumon, most tervezünk átállni turbós falikazánról fatüzelésre, de lenne néhány kérdésem, remélem tudtok segíteni.

Van egy cserépkályhánk, amit most tervezünk újrarakatni, és vízteret is építenek bele. Ezzel váltanánk ki a 24 kW-os falikazánt. A kérdés az, hogy mennyire megbízhatóan működik egy ilyen cserépkályhás vízteres megoldás? Van valakinek ilyenje?

Másik felvetésem, hogy cserépkályha helyett veszünk egy 20 kW-os szilárdtüzelésű kazánt, árban a végösszeg még a cserépkályhás megoldás alatt is lenne. Egyik típus a Dunatech STR25 lenne, másik a Hajdu HVK-20. Ismeritek ezeket a típusokat? Jellemzően hány mázsa fával fűtötök egy hónapban? Nálunk 150 nm a ház, és tölggyel fűtűnk majd, valamint lesz fenyő is, de arról többen lebeszéltek a gyanta miatt...

Válaszotokat előre is köszönöm!

Vezo228 Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39750

Ennek ez a dolga.

 

A felső tekerőn állítsd be azt a hőmérsékletet, amit a kazánban maximum akarsz!

Amikor a kazánon lévő hőmérő mutatója eléri ezt a hőmérskletet, akkor azt az ajtót, ami lent van állítsd be úgy, hogy legyen 2-3 mm légrés.

A felső kart és az ajtót kötsd össze a lánccal úgy, hogy az feszes legyen, de éppen ne emelje el az alsó ajtót. magyarul: akaszd be a láncot lent.

 

 

Előzmény: Törölt nick (39745)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39749

Normál esetben a primer és szekunder levegőnyílás keresztmetszete egyezik a füstcső keresztmetszettel, a primer és szekunder keresztmetszetek aránya 80:20 %. Vagyis a kazántápvíz megkívánt hőfokán, pl 70 C, kell beállítani a primer nyílás keresztmetszetét.

Nálam a füstcső 160 mm-es, 200 cm2, a primer ezért 160 cm2, ehhez 70 C-on 12-15 mm-re kell kinyitni a kazánhuzatszabályzóval. 

Ekkor a tápvíz 10 C-os emelkedésekor kb 1-2 mm-re visszazár a primer ajtó.

Előzmény: Törölt nick (39745)
nowomennocry Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39748

A kazánt 60°C-ra felfűtjük, majd a huzatszabályzót 60°C-os állásra tekerve a mozgatóláncot beakasztjuk a huzatnyílás ajtajába úgy, hogy az ajtó 2mm-es résre nyitva legyen. 

Előzmény: Törölt nick (39745)
nowomennocry Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39747

huzatszabályzó a kazán égésterének oxigénellátását szabályozza a kazánba jutó levegő mennyiségének változtatásával. A beépített hőmérsékletérzékelő által érzékelt hőmérséklet alapján a készülék a szellőzőnyílást nyitja, vagy zárja az emelőrúd és a lánc közvetítésével. Az égési folyamat intenzitásával tehát a felfűtött víz hőmérsékletét tudjuk szabályozni. 

Előzmény: Törölt nick (39745)
nszethi Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39746

igen, az a tekerő magától mozog. Az az automata huzatszabályó. Próbálja tartani a beállított vízhőfokot.

Az én kazánomon nincs úgyhogy a kartácsak majd elmondják a helyes beállítását.

 

Előzmény: Törölt nick (39745)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.13 0 0 39745

Vegyestüzelésű kazánnál mért nem marad azon a nyíláson az alsó ajtó ahogy beállitom? van egy vegyestüzelésű kazánunk.
felül van egy tekerő,amiből kijön egy pálca.ez a pálca lánccal össze van kötve a kazán alján lévő ajtóval így lehet szabályozni hogy mennyire nyiljon ki az ajtó,tehát mennyi oxigént kapjon a tűz.
csakhogy hiába állitom úgy be a tekerőt hogy csak résnyire legyen nyitva az ajtó,amikor visszamegyek 1 óra után azt látom hogy totál nyitva van.ez mitől van?mit tegyek?hogy állitsam be úgy a kazán ajtaját azzal a tekerővel hogy magától később ne nyissa ki?vagy ez a tekerő magától forog?hogy működik?

 

Hogy állitsam be a huzatszabályozót?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!