Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2003.03.10 0 0 375
Mi a címe az életműnek amit olvasol?
Előzmény: Rolling (373)
Törölt nick Creative Commons License 2003.03.10 0 0 374

Ajánlom figyelmetekbe: Wass Albert - Te és a világ (bevezető)

Testvér: valamit szeretnék mondani Neked. Ne hidd, hogy csúnya a világ, s az emberek rosszak.
A világ szép s az emberek jók. A rosszaság nem egyéb, mint valami furcsa betegség, mely ragályos és időnként visszatér. Akár a pestis vagy a nátha. S olykor elcsúfítja a világot maga körül.
A világot? A Te világodat.
De ne feledd el, hogy a Te világodon kívül van még egy másik világ is, és ez az igazi világ.
Gyökered, vagyis jellemed, adottságaid, érzéseid és az a sok láthatatlan holmi, amit magadban hurcolsz egy életen át, ebből az igazi világból ered, és ahhoz a mesterséges másik világhoz, melyet magadnak csináltál, csak annyi köze van, mint a hóvirágnak az avarhoz, mellyen átüti a fejét, midőn a földől előbúvik.
Ha felületesen megnézed, azt hiheted, hogy ez a penészszagú halott szőnyeg tartja a hóvirágot a hátán. Pedig nem így van. Előfordul, hogy erdőtűz támad, s az avar tüzet fog és elég. Elég a hóvirág is vele, az igaz. De jövő tavasszal előbúvik megint.
Miért? Mert gyökere mélyebben volt, mint a halott avar, a földben volt, az igazi földben.
Így van ez veled is, testvér. Gyökered nem ebből a világból való, amit magad köré ácsoltál, és ha tűz támad, s rád dőlnek a kontár tákolmány romjai: Éned az ösztön gyökérszálainak nyomán visszamenekül az igazi világba, akár a hóvirág. Mert nincsen különbség közted s a hóvirágok között abban a világban.
Ez a kis írás arra szolgál, hogy megismerd, kendő és festék nélkül, anatómiai egyszerűséggel a világot, melybe beleültetett az élet, akár egy palántát. Az igazi világot, melyről látod, a tűz leperzselte az avart, s Téged visszaűzött a természet ősi talajába.
Igen, tisztában kell lenned ezzel. Vagy visszatalálsz az igazi világba, a tiszta és egyszerű törvények, világos szabályok és egyenes utak világába, mint ahogy a hóvirág visszatalál gyökeréhez a földbe - vagy elpusztulsz menthetetlenül, korom és hamu piszkában.
Tisztáznod kell a fogalmakat, melyeket összezavartál és egybekevertél az utolsó évszázadok zagyva lázában. Meg kell keresni a gyökerüket, hogy visszatalálj általuk az igazi világba.
Európában születtél, a huszadik század elején. Ez magában véve annyit jelent, hogy a Nagy Kertész, aki életed palántája fölött rendelkezett, kertjének egy sovány, szélnek kitett sarkába ültetett Téged, ahol fagy, vihar és jégeső között kellett megismerkedned a világgal. És ezáltal azt hiszed most, hogy a világ nem egyéb, mint fagynak, viharnak és jégesőnek egymást követő váltakozása.
Ennek a kis írásnak az a célja, hogy visszavezessen Téged az igazi világhoz. Hogy kézen fogjon, mint testvér a testvért, és sorra mutasson mindent. S megkérjen rá: ne hidd, hogy csúnya és rossz a világ.
A világ szép és különös. Csak sok benne nagyon a beteg ember. Az izgága, az irigy, a gyűlölködő. A gonosztevő és a diktátor, az őrült és a hős. Fertőzik és rontják a világot, amennyire adottságaikból kitelik. De egészen elrontani nem tudták mégsem, ha ezerszer is azt hirdeti a látszat.
Miért nem? Mert a Világ anyja a Természet, s a természetben az ember nem egyéb, mint egy kis pajkos tréfa. Vigyázz tehát, hogy vidám tréfa maradj. Mert a gonosz tréfából tövis nő csupán, mely véresre sebez Téged, s elcsúfítja a világot.

Rolling Creative Commons License 2003.03.10 0 0 373
Én is megnéztem otthon, és valóban német volt a hatodik szereplő. Érdekes módon az a fejezet teljesen elveszett az emlékeimben, de legalább lesz miért újraolvasni a könyvet, ha végeztem az életművel.
Előzmény: Gurg (357)
Tamerlán Creative Commons License 2003.03.08 0 0 372
Tomek Asru,

helyes, helyes.
Tehát a topic megőrzése érdekében:

"...bimbum IGNORE ON
és ezt bármelyik topictársamnak ajánlom, bármit is ír ide provokátorunk."

Előzmény: Tomek Asru (370)
Tomek Asru Creative Commons License 2003.03.08 0 0 370
Én is csatlakozok ehhez.
Azt hiszem az indexen az ilyen provokátorok ellen ez az egyetlen célravezető megoldás.
Előzmény: Tamerlán (369)
Tamerlán Creative Commons License 2003.03.08 0 0 369
Gurg,

egyetértek a beírásoddal:
"Innentől kezdve
bimbum IGNORE ON
és ezt bármelyik topictársamnak ajánlom, bármit is ír ide provokátorunk."

Előzmény: Gurg (367)
Bimbum Creative Commons License 2003.03.07 0 0 368
Itt megtalálod a kínzások és gyilkosságok történetét. Az áldozatok románok és zsidók voltak:

http://www.romfest.org/rost/saman.shtml

Előzmény: Tomek Asru (365)
Gurg Creative Commons License 2003.03.07 0 0 367
Horthysta katona.
Legutóbb ezt a determinust egy véletlenül kezembe akadt Képes Történelem sorozat talán "Fortélyos félelem igazgat" című valamiben olvastam, amit valamikor a hetvenes évek végén-nyolcvanas évek elején adtak ki. A vegytiszta marxista történelemírás ürülékének bátran mondható könyvben minden második oldalon olvasahtó ez:
a hortysta katona. Mintha azt mondták volna SS tiszt. Szegény hülye kommunisták......

És szegény provokátor bimbum, itt próbálkozik.....

Azt javaslom, ne tedd be ide a lábad, ez egy aktuálpolitikamentes irodalmi topic, SENKI nem vevő a rongy szövegedre.

Innentől kezdve bimbum IGNORE ON
és ezt bármelyik topictársamnak ajánlom, bármit is ír ide provokátorunk.

Előzmény: Bimbum (364)
Tamerlán Creative Commons License 2003.03.07 0 0 366
Hess, madár!
Tomek Asru Creative Commons License 2003.03.07 0 0 365
Hol olvastad?
Eszméletlen, hogy vannak ilyen politikai agitátorok, provokátorok, akik így el tudják rontani egy irodalmi topicot.
Bimbum Creative Commons License 2003.03.07 0 0 364
Azóta olvastam, hogy Wass mint felbújtó szerepelt: információt adott a horthysta katonáknak, hogy hol rejtőznek a románok.
Előzmény: Tamerlán (363)
Tamerlán Creative Commons License 2003.03.07 0 0 363
Bimbum,

a Politika fórumon, a "Tömeges zsidóbetelepítési tervek" topicban ezt írtad:
"A román népbíróság elítélte, mivel szerintük a magyar hadsereg észak-erdélyi bevonulása idején részt vett a helyi román lakosság elleni pogrom szervezésében. Az tény, hogy történtek gyilkosságok, de azt nem tudom, hogy ebben Wassnak milyen tevőleges szerepe volt."

Szóval OTT "nem tudod".
De ITT - az író tisztelői által látogatott topicban - már tudod: WA-t "háborús bűnösnek" nevezed. Wass kitüntetőit meg meginted.

Természetesen szó sincs provokációról, ugye?
Csak egy kis "baráti hergelésre" ugrottál be ide...

Mi lenne, ha szépen elsompolyognál?

Előzmény: Bimbum (360)
Tomek Asru Creative Commons License 2003.03.07 0 0 362
Neked a román "népbíróság" ítélete mérvadó?
Szánalmas vagy.
Gurg Creative Commons License 2003.03.07 0 0 361
Kisstílű provokatőr-zsákarc.
Bimbum Creative Commons License 2003.03.07 0 0 360
Háborús bűnösnek alternatív Kossuth-díjat adni? Ejnye, bejnye!!!
Törölt nick Creative Commons License 2003.03.07 0 0 359
No, kedves Zete, lehet, hogy el is dőlt, melyik lesz a következő regény? ;-))
Előzmény: Törölt nick (358)
Törölt nick Creative Commons License 2003.03.07 0 0 358
Pedig jól emlékeztél, német volt. Egy német professzor.

"-Ide figyeljenek - hajolt előre a német tanár, és sovány fehér arcában szinte izzottak a szemek valami belső tűztől -, erre gondoltam én is! Együtt kezdeni el... mi hatan, akik együtt voltunk a csónakban is valami oknál fogva azon a napon... egy csónakra való kicsi Európa. Nem egymás ellen, hanem együtt!"

Szerintem az Elvész a nyom regény egy zseniális ötlet (felvezetés) mesteri kibontása. Szvsz lenyűgöző élmény lesz.

Örvendek, hogy "pörgősebb" lett a topic ;-)

Előzmény: Gurg (353)
Gurg Creative Commons License 2003.03.07 0 0 357
no, utánanéztem
a hatodik a német, jól emlékeztem:

a herceg - magyar
a kispolgár - cseh
a művész - lengyel
a bankár - zsidó
a politikus - román
a tudós - német

Gurg Creative Commons License 2003.03.07 0 0 356
Székely nincs? :)
Előzmény: Rolling (355)
Rolling Creative Commons License 2003.03.07 0 0 355
Német nem, de a 6. nekem sem jut az eszembe. Lehet, hogy csak 5-en vannak az állandó szereplők? Nem baj, otthon megnézezem.
Előzmény: Gurg (353)
Rolling Creative Commons License 2003.03.07 0 0 354
Valóban igaz, hogy a Mentor és a Kráter kiadásai néhol eltérnek egymástól. Ennek az oka, hogy a Kráter figyelembe vette Wass Albert esetleges átdolgozásait, pl. Az ember az országút szélén könyvben, míg a Mentor a korábbi, az író által nem mindig ellenőrzött kiadások alapján dolgozott.
A Kráter közvetlenül az íróval, illetve az általa jóváhagyott szerkesztővel volt/van kapcsolatban, és ezért a Kráter könyvek a hitelesek.
Egyébként ha valakit mégis a Mentor érdekel, akkor Szegeden 15 mentor könyvet lehet kapni az egyik boltban 1200-1400 Ft körüli áron. A pontos árakat nem tudom, mert én a Krátert veszem.
Előzmény: Törölt nick (340)
Gurg Creative Commons License 2003.03.07 0 0 353
Igazándiból egy nem kárpát-medencei, egy meg inkább monarchiabeli.
Ha jól emlékszem: egy magyar nemes felvidékről, egy cseh, egy román, egy zsidó, egy lengyel és egy német asszem. De az utolsóban nem vagyok biztos, lehet, hogy keverem valamelyik bécsi mellékszereplővel.
Előzmény: Zete (351)
Zete Creative Commons License 2003.03.07 0 0 352
Egyébként vagány, hogy egy felkiáltásra igy összeállt újra a topik!
Zete Creative Commons License 2003.03.07 0 0 351
Nem olvastam, de előre is érdekel, hogy melyik ez a "6 náció"?

tipp: magyar, román, örmény, cigány, ruszin, szerb

/A felsorolás sorrendje természetesen semmilyen értelemben nem tükröz itéletet - eleget téve a mai kor követelményeinek :)/

Előzmény: Gurg (350)
Gurg Creative Commons License 2003.03.07 0 0 350
Elvész a nyom
Ezt olvastad? Nem annyira Erdélyhez kötött, de érdekes szemszögből rajzolja le 6 különböző kárpát-medencei náció jellemét.
Előzmény: Zete (349)
Zete Creative Commons License 2003.03.07 0 0 349
Üdvözlet!

Nem szűntem meg én sem... Tegnap fejeztem be a Funtineli 3. kötetét.

Óriási élmény volt, ezúton is köszönöm mindenkinek, aki korábban ajánlotta elolvasásra. Annyi de annyi fantasztikusan jól megfogalmazott gondolat van benne, hogy csak ámultam. Azt hiszem, életre szóló élményt kaptam. Pl. az a rész, amikor arról elmélkednek a havason, hogy vannak házak amelyek "jók" és vannak amelyek "rosszak" és csak szállásnak jók, nem pedig otthonnak, sőt hogy már az épitéskor elválik, milyen lesz a ház - ez különösen megfogott.
A tájleirások szépségei pedig különösen csodálatosak és sosem váltak unalmassá vagy ismétlődővé.
Majd irok még bővebben is a regénnyel kapcsolatos gondolataimról, de az biztos, hogy el fogom még olvasni jónéhányszor.

Nem lesz könnyű kiválasztani a következő Wass regényt.

Zete

Mollly Creative Commons License 2003.03.06 0 0 348
Én is itt vagyok, nehogy már lesüllyedjünk! :)
Tomek Asru Creative Commons License 2003.03.06 0 0 347
A tizenhárom almafa befejezésének olvasása közben megjelent a gombóc a torkomban.
Mint már írták többen, úgy nekem is az egész világ képem gyökeresen átrendezte az, hogy Wass Albertet kezdtem olvasni. Ami itthon megjelent tőle, abból csak az Ember az országút szélént nem olvastam. Én a Vérben és viharbannal kezdtem. Ez akkora hatással volt rám, hogy továbbra is kerestem a műveit, ami a könyvtárban bizony nem volt könnyű. A vége felé már nagyon nehezen jutottam hozzá olyanhoz, amit nem olvastam. A regényei közül az Elvész a nyom és az Átoksori kísértetek tetszett talán a legjobban és nagyon szép novellák voltak a Valaki tévedett kötetben.
Nem tudom olvastátok-e a mese köteteit ( Erdők könyve, Tavak könyve ) de nekem nagy meglepetést okozott, hogy a Pikácsun szocializálodott gyerekek milyen érdeklődéssel hallgatták a napköziben.
Előzmény: Tamerlán (339)
Törölt nick Creative Commons License 2003.03.06 0 0 346
Ez igen! A Húsvéti ünnepeket én is Erdélyben töltöm, a Kelemen-havasok (Istenszéke) és a Madarasi Hargita környékén barangolva. ;-))
Előzmény: Gurg (343)
Gurg Creative Commons License 2003.03.06 0 0 345
Végül is nem voltam eltűnve, inkább csak olvastam.
Előzmény: Törölt nick (344)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!