Keresés

Részletes keresés

vitéz Matschkássy Izidor Creative Commons License 2002.08.07 0 0 433
Ühüm! Szádvár,Tátika, Zádorvár megvolt éccaka. Meg Erdélyben Berethalom, ha jól emlékszem. (Itt mondjuk a gondnokkal kellett lezsírozni :O))
Előzmény: mayflay (431)
Múzsla Creative Commons License 2002.08.07 0 0 432
Minden stimmel,de a szlovák oldalon is szednek belépődíjat.
Salgót tényleg ne hagyjátok ki.
Somoskőről a piros sáv jelzésen (Petőfi-sétány)elsétáltok Ersztvényen keresztül a (volt) Dornyai th.-ig majd a piros háromszögön fel a várba.
Aztán már csak Zagyvafő vár hiányzik a nagy hármashoz. Ugyanis Magyarországon ez a három várom van a legközelebb egymáshoz.
Salgó várából szembe föl a Boszorkány-kőre (csodálatos panoráma) innen le a piros L-en a piros sávra majd némi menetelés lefelé és balra letérés ismét a piros L-re. Így be is értek Zagyvarónára, ahol szemben, a templom felett van a vár maradványa (néhány kő). Innen van helyijárati autóbusz a városközpontba.
Az össztúra így (Somoskő - Zagyvaróna) kb. 12km lenne.
Előzmény: vitéz Matschkássy Izidor (429)
mayflay Creative Commons License 2002.08.07 0 0 431
Salgó vára már megvolt, de jó az ötlet..

Amikor pár éve Somoskő váránál jártunk, még nem lehetett hivatalosan felmenni magyar oldalról. Azt mesélték, hogy a várban szlovák kiskatonák rejtőznek és ha "elfognak" egy magyar oldalról belógó túrázót, 3 nap szabadságot kapnak..:)
De lehet, hogy ez is amolyan falusi legenda..
Egyébként Fülekre is eltekerünk!

Ti aludtatok már éjszaka valamelyik várromban??
Szerintem gyönyörűen izgalmas lehet..

Előzmény: vitéz Matschkássy Izidor (429)
mayflay Creative Commons License 2002.08.07 0 0 430
Köszike!

Hasznosi várrom?

Előzmény: Múzsla (428)
vitéz Matschkássy Izidor Creative Commons License 2002.08.07 0 0 429
Amikor utoljára jártam arra, akkor a magyar oldalról simán fel lehetett menni. Állítólag már belépődíjat is szednek. A felvidéki oldal előnye, hogy útba esik a híres híres bazaltömlés.

PS:
Ha arra jártok, semmiképpen ne hagyjátok ki a Salgó várat. Útba is esik - kábé - és nagyon kellemes erdőn keresztül vezet az út.

Előzmény: Múzsla (428)
Múzsla Creative Commons License 2002.08.07 0 0 428
Hátha van benne valami új infó.

SOMOSKŐ VÁRA
Az 526 méter magas várhegy és a csúcsán álló várrom szlovák területen található. A bazaltcsúcs Iábánál húzódó államhatár elválasztja a párszáz lelkes települést attól a nevezetességtől, mely évszázadokon át hozzátartozott. A várat a Kacsicsok építtették a tatárjárást követően, s az idők folyamán több gazdája is volt. Többek között Losonczy István temesvári várkapitány, akinek Anna nevű lánya kedvéért Balassii Bálint többször is megfordult a vár falai között. E vonzalomnak köszönhetően születtek a Júlia-versek. 1576-ban Ali füleki bég elfoglalta, de nem sokáig maradt török kézen, mert Pálffy Miklós seregei visszafoglalták. A Rákóczi szabadságharcot követően a bécsi udvar elrendelte lerombolását, melyet azonban csak részben hajtottak végre, s így viszonylag jó állapotban megmaradt. Az utóbbi időben a szlovák hatóságok helyreállítási munkálatai révén tetszetős külsőt nyert. A vár a magyar oldalról újra látogatható, de a szlovák oldali Bikkrétről (Siatorska Bukovinka) induló jelzett túristaúton is felkereshető, melynek utolsó szakasza egy geológiai tanösvény sok érdekes látnivalót kínál. A várból szép kilátás nyílik a környező vidékre.

Jó utat!

Előzmény: mayflay (427)
mayflay Creative Commons License 2002.08.07 0 0 427
Meglesz, éppen azon dolgozunk!:)
Egyébként jövő hét végéjén ismét Somoskő várához megyünk, a szlovákiai oldalról is becserkészve. Megnézünk még egy-két aprócska várromot, és majd itt beszámolok az útról.
Előzmény: mestska (421)
Múzsla Creative Commons License 2002.08.07 0 0 426
No csak!
Az tény, hogy időnként (bizonyos címekre) nem tudok küldeni és egyes egyedek nekem sem képesek eljuttatni üzenetüket.
Újra próbálom, de ha nem megy, akkor passz!
:)
Előzmény: mestska (425)
mestska Creative Commons License 2002.08.07 0 0 425
de még sehol...

mestska@freemail.hu

Előzmény: Múzsla (424)
Múzsla Creative Commons License 2002.08.07 0 0 424
Mail elindult!
Előzmény: mestska (423)
mestska Creative Commons License 2002.08.07 0 0 423
A mailcímem várja az infokat..
Előzmény: Múzsla (422)
Múzsla Creative Commons License 2002.08.07 0 0 422
Az nincs nekik, de a címükön érdeklődhetsz vagy én is tudok Neked infókat, mert két éve csinálom.
Apropó. A Nógrádi vártúrákat ismeritek?
Előzmény: mestska (414)
mestska Creative Commons License 2002.08.06 0 0 421
amúgy az úton elindultatok, következő lépés esetleg a rövid leírások felé vezethetne.
Előzmény: mayflay (420)
mayflay Creative Commons License 2002.08.06 0 0 420
Jaaa..Igazatok van!
Tényleg ciki...:)
Annyira nem fog mostanában az agyam..Nincs momentán semmi szellemi kihívás a munkahelyemen, így a kis eszem is elpihent, bocs.
mestska Creative Commons License 2002.08.06 0 0 419
Mayflay!
Petyus azért írta hogy javítsátok ki, mert nem Abaúj-Tolna, hanem Abaúj-Torna!!!!
És tényleg ciki...
Előzmény: mayflay (418)
mayflay Creative Commons License 2002.08.06 0 0 418
Azért így van, mert régen így hítták ezt a megyét, és ez egy régi térkép. Lehet, hogy zavaró, még átgondoljuk.:)
Jöhet a többi javaslat is, így épül az ember!
Előzmény: PETYUS (417)
PETYUS Creative Commons License 2002.08.06 0 0 417
Az "Abaúj-Tolna" vármegyét kijavíthatná, így egy kicsit ciki.
Előzmény: mayflay (415)
mestska Creative Commons License 2002.08.06 0 0 416
Bejött. Kellemes a háttérszín.
Előzmény: mayflay (415)
mayflay Creative Commons License 2002.08.06 0 0 415
Egy barátom imád várfotókat csinálni, próbaképpen az Interneten is rajta van, de lesz egy "normálisabb" weboldala is. Addigis kedvcsinálónak: varfotok.freeweb.hu
(A múltkor ugyan nem tudtam megnyitni, de mondom, hogy ez csak próba:)
mestska Creative Commons License 2002.08.06 0 0 414
Ez jó!
Valahol van hivatalos információ erről a neten? Tehát van nekik khonlapjuk, vagy hasonló?
Előzmény: Múzsla (413)
Múzsla Creative Commons License 2002.08.06 0 0 413
Hallottatok már a 1223. számú Tisza Cserkészcsapat vártúra sorozatáról?
Államalapításunk 1000 évfordulója alkalmából indították útnak, melyel az elmúlt évezred tanúira szeretnék felhívni a figyelmet.
Hat fokozatból áll a sorozat. Egy-egy sorozatban 20 vár, várrom felkeresése szükséges. Természetesen a földvárak is beszámítanak.
Egy vár csak egyszer szerepelhet a mozgalomban.
A fokozatok:
Magyar várak apródja
Magyar várak fegyverhordozója
Magyar várak lovagja
Magyar várak strázsmestere
Magyar várak hadnagya
Magyar várak kapitánya

Igazolólap kérhető a csapat címén 3580 Tiszaújváros, Árkádsor 15. , de mivel van még fénymásolatom én is tudok küldeni belőle.
Az igazolólappal együtt 300Ft-ot kell feladni az elbíráláshoz.

Jó kis motiváció!

mestska Creative Commons License 2002.07.09 0 0 412
Én legjobban a Markazi várromot szidtam. Igaz gyönyörű helyen van, de a hozzávezető út, az valami szörnyű.
Mi északról közelítettük meg kerékpárral Sas kő-Mária-kereszt felől.
A kerékpárok teljesen jól bírták az út elejét, Markaz felé azonban a csalán mindent elborított.
Továbbá nem lehetett megtalálni először a várhoz vezető csapást.
Meg még: az észak felöl jövő, és a faluba levezető út nagyon nem volt egymással kompatibilis, a találkozási hosszuk kb. 0 méter volt.
És az út vége: a faluba vezető úton kétszer esett le a lánc a bicajomról, pedig addig soha.
Egyszerűen ki volt hordva a zúzott kő a túristaútra.
Teljesen helyén lenne ez a várrom, csak valami kultúráltabb megközelítést kellene kiépíteni.

Meg Markazba egy olyan boltot/kocsmát ami 4 után is nyitva van. Ugyanis semmi nem volt.

Előzmény: burnie (411)
burnie Creative Commons License 2002.07.08 0 0 411
Elfeküdt egy kicsit a topic az utóbbi id?ben. Hogy megtörjem a csendet, íme egy rövid beszámoló a múlt heti vártúrámról.

Mostanában kerékpárral szoktam a Börzsönyben várakat felkeresni (arra van telkünk), a Vártúrák kalauza címü könyv alapján. Múlt hétvégén a PAP-HEGYI VÁR volt a soros áldozat. Ezt a Börzsöny túristatérkép sem jelöli, így kizárólag a 60-as években készült leírás alapján tudtam tájékozódni. A könyv falmaradványokat említ, de a valóság azért ennél jóval szerényebb. Két órás keresgélés után, csak abból tudtam, hogy jó helyen járok, hogy egy faoszlopon a "Börzsönyi várromok - Pap-hegyi bronzkori vár" táblát találtam. A környéken néhány kósza kövön kívül semmi nem volt. Kicsit csalódott voltam, s?t arra gondoltam, hogy esetleg a tábla áll rossz helyen. Tovább kutattam a Pap-hegy déli oldalát, de nem találtam semmi többet. Úgy látszik tényleg az "a vár".
Másnap Nógrád várával vigasztaltam magam.

h-alga Creative Commons License 2002.05.28 0 0 410
Remélem még talál itt valakit értesítésem:
Ma a 17:35-kor a Satelit-en kezdődő Kontraszt című műsorban Taródi Istvánról is szó lesz, aki a Lővérekben építi 40 éve a már itt is emlegetett saját várát.
timartom Creative Commons License 2002.05.13 0 0 409
Lakos megelőzött, ugyanaz a véleményem. Nagyon olvasmányos könyvek, érdekes történetekkel, de nem mondható róluk, hogy igazán tudományos művek.
Előzmény: burnie (407)
lakos Creative Commons License 2002.05.13 0 0 408
Inkább "csak" olyan meseszerű, ahogy a címek is mondják, regék, mesék, legendák vannak benne, a várakhoz kapcsolódóan. Konkrét szakmai, építészeti, vártörténeti és ilyesmi dolgokból valamivel kevesebb. De amúgy nem rossz.
Előzmény: burnie (407)
burnie Creative Commons License 2002.05.09 0 0 407
Üdv minden topic látogatónak!

A segítségeteket szeretném kérni. Amat?r vár rajongó vagyok. A Magyar Könyvklub kiadásában, Csorba Csaba tollából megjelent egy 4 kötetes könyv, a címeik Regél? Váraink, Mesél? Váraink.., stb., pontosan nem emlékszem. Ezt most a klub boltjaiban, a rendes kereskedelmi ár -3500 Ft- helyett, 1570 Ft-ért lehet kapni. Ahogy belelapoztam, nagyon igényes, gondolkodom rajta, hogy megvegyem. Azonban szakmailag nem tudom megítélni, hogy mennyire jó. Ha valamelyikötök látta már és a leírná a véleményét, azt nagyon megköszönném.

timartom Creative Commons License 2002.05.06 0 0 406
Változó, van ahol a jelenlegi, de volt olyan is ahol rekonstruált állapotot rajzolt meg. Illetve nem is megrajzolt, hanem festett, ugyanis akvarell képekről van szó, .

Gondolom azért is ilyen vegyes (jelenlegi, rekonstruált), mert ahogy lehetősége és kedve volt elkészíteni, úgy csinálta. Kezdetben ugyanis csak kedvtelésből készítgette.

Én a Helikon kiadó boltjában vettem meg (Bp. Bajcsy-Zsilinszky u.), de láttam nagyobb könyvesboltokban is (igaz azok nem a számozott példányokból voltak).

Előzmény: sti (405)
sti Creative Commons License 2002.05.06 0 0 405
A mostani állapotok rajza, vagy az elképzelt eredeti állapot?

Hol lehet kapni? Gondolom ilyen értékű könyv nincs minden könyvesbódéban.

Előzmény: timartom (404)
timartom Creative Commons License 2002.05.03 0 0 404
Sziasztok!

Hátha benéztek még ide. Egy nagyon jó könyvre bukkantam rá, igaz horribilis árért. Nekem szerencsém volt, gyűjtögettem egy kis pénzt ezért sikerült beszereznem.

Szóval a könyv: Kőnig Frigyes, Várak és erődítmények a Kárpát-medencében (Helikon kiadó, 2002)

Ami gázos benne: a 14600 Ft (bőrkötésben, számozott példányban 16600 Ft)!

Amit ezért nyújt a könyv több mint 1500 vár, erődítmény, vagy kisebb megerősített hely rajza. Kőnig Frigyes egyébként egy festőművész, akinek a hobbija a várak lerajzolása volt. Amit eddig csinált az van a könyvben.

Szóval akinek van lehetősége annak csak ajánlani tudom. Ha valakinek szüksége van várak rajzaira az nyugodtan írhat, beszkennelem és elküldöm.


Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!