Keresés

Részletes keresés

vitéz Matschkássy Izidor Creative Commons License 2002.08.16 0 0 463
Sajnos nem tudok infókat, de ha megtudsz valamit megosztod velünk?

(Csak nem a Zempléni Művészeti Napokon lesztek?)

Előzmény: lakos (462)
lakos Creative Commons License 2002.08.15 0 0 462
Üdv
Van esetleg valakinek friss infója arról, hogy Ungváron és Munkácson mi a helyzet most a várakkal? Látogathatóság, állapot stb. Illetve, hogy a határon kell e valami plusz papír, vagy csak úgy át lehet menni, sima turistaként. A hétvégén a közelben leszünk és lehet, hogy átugranánk körülnézni, de nem voltam még soha, nem tudom milyenek ott a viszonyok.
vitéz Matschkássy Izidor Creative Commons License 2002.08.13 0 0 461
Úgy van! És ezt a szöveget énekli a Vagantes az általam autentikusnak ismert dallamra - feltéve, ha ugyanarra gondolunk, mivel sajnos nincs a közelemben Balassi kötet!

"Aggasztaló bánat bú szerző szerelem távol legyen mi köztünk" - most, távol otthonról nem áll módomban ellenőrizni az idézet pontosságát, de a Vagantes ezt a szöveget énekli a szóban forgó dallamra.

Előzmény: Arxlupus (456)
Múzsla Creative Commons License 2002.08.12 0 0 460
Látom próbáltál két ízben is mail-t küldeni. Úgy látom, hogy nálunk ez a fajta infóáramlás nem fog menni.
:)
Előzmény: mestska (425)
Arxlupus Creative Commons License 2002.08.09 0 0 459
Üdv!

Egy vitézi ének mindig megdobogtatja azok szivét, akik vonzódnak a magyarországi későreneszánsz kultúrához.

Hallva azokat, de leginkább dalolva!

A romokat járva a dal táplálja az illúziót: talán sikerült közelebb kerülni a korhoz.

Én igen kedvelem a vitézi, és a historikus zenét, dalokat, csakúgy mint a várépítészetet.

Arxlupus

Előzmény: vitéz Matschkássy Izidor (452)
PETYUS Creative Commons License 2002.08.09 0 0 458
Én azzal a dallammal hallottam (nem tudom, hogy autentikusnak tekinthető-e), hogy:
s_ s_ f_ |m__ r d_ |r m f_ r_ |m__ r d_ |
r___ m_ |f___ f_ |m_ r_ d_ |r_____ |
r_ r_ d_ |r___ r_ |s f m r d t, |l,__ s, l, t, |
d___ r_ |m___ f_ |r___ d___ |
Előzmény: Arxlupus (456)
PETYUS Creative Commons License 2002.08.09 0 0 457
Nem talált.

off
Nem ismerem, a telefonkönyvben sincs benne, és jártomban-keltemben sem láttam kiírva a nevét, amikor ehhez gyűjtögettem az adatokat.
on

Előzmény: vitéz Matschkássy Izidor (455)
Arxlupus Creative Commons License 2002.08.09 0 0 456
Üdv a Nemes Társaságnak!

Az ''Egy katonaének''-et a Balassa kódex a ''Csak búbánat'' nótájára ajánlja énekelni.

Az általam ismert dallammal , így kissé furcsán hangzik.
(Inkább a Vagantes-féle van a fülemben)

Jó lenne az autentikus dallammal megismerni.

Arxlupus

Előzmény: vitéz Matschkássy Izidor (454)
vitéz Matschkássy Izidor Creative Commons License 2002.08.09 0 0 455
Szerintem a bajszos. Eltaláltam?

off
Nem ismered véletlenül Potyondi Szilárd barátomat? Ő nem zenész, de igencsak hasonló érdeklődési körrel bír. Szekszárdi ügyvéd ő, s szerintem elég ismert ember arrafelé.
on

Előzmény: PETYUS (453)
vitéz Matschkássy Izidor Creative Commons License 2002.08.09 0 0 454
Úgy tudom az autentikussal. (tehát nem azzal, amellyel pl Vagantes játssza az Egy katona ének -et, ők ezzel a dallammal vmi mást, de szintén Balassit szoktak énekelni - most keverednek a fejemben a dolgok, úgyhogy megnemmondom mit)
Előzmény: PETYUS (453)
PETYUS Creative Commons License 2002.08.08 0 0 453
Melyik dallammal?
(érdeklődésem komoly, találd ki, itt melyik vagyok én?)
Előzmény: vitéz Matschkássy Izidor (452)
vitéz Matschkássy Izidor Creative Commons License 2002.08.08 0 0 452
Kollégák szeretik Önök a vitézi- és históriás énekeket? Ez Arxlupus hozzászólása miatt jutott eszembe.
Én legalábbis minden egyes vártúrámon eléneklem - vagy legalábbis eldünnyögöm - hogy "Vitézek mi lehet, ez széles föld felett szebb dolog az végeknél?.."
Előzmény: Arxlupus (451)
Arxlupus Creative Commons License 2002.08.08 0 0 451
Üdvözlet Néktek!

Az Végekről jövök, ki döngetem kaputok.
Bízvást remélvén Ti barátságtok,
Dolmányom nem czifra, bocskorom szakadt
szablyám éle csorba,
Kerülnék én beljebb,
állhatnék a sorba?

Arxlupus

Múzsla Creative Commons License 2002.08.08 0 0 450
Én sem állítottam, hogy biztos, de ha egyszer arra járok, akkor mint érdekességet felderítem.
:)
Előzmény: vitéz Matschkássy Izidor (449)
vitéz Matschkássy Izidor Creative Commons License 2002.08.08 0 0 449
Szerintem nem megy. A Keszthelyi-hg. Lesence felé eső része takar. (Bár lehet, hogy csak én próbálkoztam rossz helyen)

Térképről szerintem kisilabizálható, hogy létezik-e ilyen pont.

Előzmény: Múzsla (444)
Tiborcsik Creative Commons License 2002.08.08 0 0 448
Asszema völgy lefelé keletnek kanyarodott és kiszélesedett, éppenezért volt látható a Csobánc és a Szigliget egyszerre, úgyhogy asszem inkább így helyes: Csobánc 7-8 óra, Szigliget 10-11 óra és Sümeg 2-3 óra.
PETYUS Creative Commons License 2002.08.08 0 0 447
Így már értem. De akkor ez nagyon érzékeny arra, hogy a sziklának melyik részéről nézed.
Előzmény: Tiborcsik (445)
PETYUS Creative Commons License 2002.08.08 0 0 446
A Szent-György-heggyel lehet olyan gond, hogy elég nagy a teteje, ezért amelyik széléről látszik Sümeg, arról esetleg nem látszik a másik kettő.
Előzmény: Múzsla (444)
Tiborcsik Creative Commons License 2002.08.08 0 0 445
Hátad a sziklának (6 óra), arcod a völgynek (12 óra).
Előzmény: PETYUS (443)
Múzsla Creative Commons License 2002.08.08 0 0 444
Gondolom, ahogy felérsz a pontra, ahhoz képest. Tehát szemben van a tizenkétóra és a többi ehhez képest viszonyítva.
Arra még nem jártam, de sejtettem hogy valahol arrafelé lehet még ilyen pont. Amúgy nem zártam ki magamban a Szent-György-hegyet sem. Ha legközelebb arra megyek, akkor meg fogom nézni, hogy látom-e onnan Sümeget.
Előzmény: PETYUS (443)
PETYUS Creative Commons License 2002.08.08 0 0 443
Ezek az "órák" hogy értendők?
Előzmény: Tiborcsik (442)
Tiborcsik Creative Commons License 2002.08.08 0 0 442
Tapolca->Diszel->Zalahalápot elhagyva, (asszem az Ódörögdpusztai pisztrángos (ha még megvan) felé menet, a nemtomhányadik (régen) murvával kirakott honvédségi úton balra fordulsz, felkaptatsz a hegyhátra, ott az erdőben letáborozol néhány napra egy arra alkalmas tisztáson, és ha találsz a közelben egy régi-régi latrinát, onnan kb 50-70 méterre nyugat-délnyugat irányban van az a szikla, mely kb nyugatra egy völgyhasadékra nyílik, onnan 8-9 óra irányában láccik Csobánc, 12- 1 óra irányában Szigliget és 3-4 óra irányában Sümeg.
A völgyben a pataknál nem zavartatva magukat a horgászoktól szarvasok isznak, a tábori tisztáson éjszaka vaddisznók csörtetnek át...
Előzmény: Múzsla (441)
Múzsla Creative Commons License 2002.08.08 0 0 441
Sajnos a linkelés nem az erősségem, úgy hogy ez kimarad.
Én arra a 415m magas tanuhegyre gondolok, ami Kisapáti és Raposka között magasodik. Bár én onnan nem láttam csak a Szigliget és Csobánc várát, de el tudom képzelni, hogy onnan látható Sümeg is.
Ez csak tipp. Kétszer jártam arra életemben.
Előzmény: Tiborcsik (437)
Tiborcsik Creative Commons License 2002.08.07 0 0 440
Nem talált, csak ott gyakorlatoztunk.
Előzmény: Törölt nick (438)
vitéz Matschkássy Izidor Creative Commons License 2002.08.07 0 0 439
MAGÁÉ AZ ÖTSZÁZADIK HOZZÁSZÓLÁSOM! (na, örül?)

Szóval a Balatonfelvidék és a Tátika-Rezi régió márcsak ilyen. Tele van várakkal. Ha elindul a nyolcas úton Fészkesfehérvárról és Hévízre tart, akkor érinti Várpalotát (2db - Gyulaffy vár + pár km-re a Pusztapalota), Ösküt (a kerektemplom valamikor lakótorony volt), Veszprémet, Nagyvázsonyt, látja Hegyesdet, Csobáncot, Szigligetet, Sümeget - és ha Várvölgy felé megy tovább - látja Tátikát és Rezit is. Mindezt kényelmesen, kocsiból. Ki sem kellett szállnia a géperejűjéből és látott 10 szép középkori várat.

Törölt nick Creative Commons License 2002.08.07 0 0 438
Tapolcán voltál katona, ezek szerint :O)

A Rezi várból pediglen látható Tátika és Sümeg. (Meg a világosvári sztúpa)

Előzmény: Tiborcsik (434)
Tiborcsik Creative Commons License 2002.08.07 0 0 437
Pontosabb koordináták? Tudnál mellékelni(linkelni)valami térképet is?
Előzmény: Múzsla (436)
Múzsla Creative Commons License 2002.08.07 0 0 436
A Szent-György-hegyre tippelek.
Előzmény: Tiborcsik (434)
Múzsla Creative Commons License 2002.08.07 0 0 435
HASZNOS VÁRA (CSERTERI VÁR)
A nyugati Mátra lábához települt Hasznos község határában emelkedő sziklafal ormára épült vár egykoron a szomszédos Ágasvárral és Óvárral együtt a Mátrán átvezető fontos hadiutat védelmezte. A téglalap alaprajzú várat a Rátót nemzetségbe tartozó Domokos építtette a XV. század elején, aki előbb királyi tárnokmester, majd nádor lett. A középkorban a vár a Pásztói család tulajdonába került. 1552-ben ellenállás nélkül került a török kezére. A későbbiekben többször is gazdát cserélt. A vár magvában nagyjából egy ötszög alakú öregtorony állt, melynek szomszédságában egy erős négyzetes torony alapjai is felfedezhetők. A XVII. század folyamán már romos állapotban volt. A keskeny falszoros övezte fellegvár falmaradványai csak helyenként ismerhetők fel, mert nagyrésze elpusztult. A palotaépület falainak maradványai helyenként a 8 -10 méteres magasságot is elérik. A 334 méter magasságú várhegyről szép panoráma nyílik az alatta elterülő, a Kövecses-patak medrének vizétt felfogó víztározóra, a Mátrára, a Zagyva völgyére, a Cserhátra és a Karancsra.
Előzmény: mayflay (430)
Tiborcsik Creative Commons License 2002.08.07 0 0 434
Nem tom tuggyátok-e, hogy van egy hej Mo-n, egy szikla a zerdő közepén, ahonnan háromfelé tekintve három várrom látható (Sümeg, Szigliget, Csobánc). Érdekel valakit pontosabban?

Katonakoromban (vagy 25 éve) fedeztem fel, azóta nem jártam arra, de bizisten odatalálnék, és el is megyek oda mihamarébb.

Üdv: Tib

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!