Keresés

Részletes keresés

Chilio Creative Commons License 2016.02.08 0 0 445

Te vagy az én emberem! :-)

 Én is sok mindent összeolvastam mostanában, és én is agyalok néhány reálisan használható szettnek a megépitésén. (Kisérleti jelleggel is.)

Örülök hogy leirtad a gondolataidat, mert ebből is tanultam. :-) 

További jó kisérletezést neked is. Hajrá!

(Engem érdekelni fog a téma később is.)

Előzmény: Lacika71 (443)
erdepeti Creative Commons License 2016.02.08 0 0 444

Angol nyelvű tech forumokon volt erről szó, hogy honnan lehet tudni pontosan, hogy mekkora egy lámpa teljesítménye, ha nem lehet mérni. Nyilván leginkább a led fajtától függ, de ott írták mint konszenzust, hogy az 5630 és 5730-as ledek esetén 0,3-0,4 w egy led átlagos teljesítménye. A technológiai standard szerint ez nem lehet több mint 0,5w, de jellemzően nincs ekkora érték. Ezt az értéket mértem én is saját ebay-ről rendelt lámpáimon is, melyek szintén 5630-as ledekkel vannak szerelve, tehát saját tapasztalat is, hogy az ilyen jellegű ledek teljesítménye köszönő viszonyban sincs a leírtakkal. Ebay-en 18w -nek írták, mert 18 ledes, de mire ideért már csak cirka 7w-s volt. Ebay-en, Amazonon és ahogy látom Alin is gyakran úgy vannak, hogy egy led akkor az legyen egy watt. :D  Érdemes néha ebay-es és amazonos kommenteke is nézni, mert néha ott is vannak mért értékek, amelyek szintén a 0,35w/led középérték körül alakulnak. DE a Banggoodon is vannak néha vásárlói mért értékek és ezek is egybevágnak a a többivel. A Banggod anyiból korrekttebb, hogy ott nem túloznak nagyot. De konkrétan olyan lámpának még nem mértem az értékét.

 

Ami a fényerejét illeti ezeknek a ledeknek, azt tudom, hogy nem minden hullámhosszon azonos a fényerő. Valahol olvastam, hogy mélyvörösben tehát 660 nm körül az egyik legalacsonyabb a fénykibocsátás. Ott cirka 50 lumen/W ilyen ledek esetén. A kék már kicsivel jobb mert abban a spektrumban ez emlékeim szerint olyan 70 lumen/W. De tévedhetek, szóval megpróbálom megkeresni az oldalt és ha megvan, akkor linkelem.

 

Előzmény: Sándor111 (442)
Lacika71 Creative Commons License 2016.02.08 0 0 443

Nem pont erre a bejegyzésre válaszolok,de kapcsolatban van vele.

Az a gyakorlati tapasztalat,és ezt már párszor itt is leírtam,hogy legkevesebb 100W/négyzetméter valós led teljesítmény kell,ha nincs más megvilágítás(ablak).

És nagyon sokat számít a papíron nem felvehető fény használata is,akár időszakosan is.

Végeztem kísérleteket egy zárt szekrényben különböző világításokkal,szinte bármilyen fényekkel életben lehet tartani a növényeket,de nagyon nme mindegy,hogy ettől hogyan fejlődnek.

Próbaképpen a vegetatív szakaszban elkezdtem használni egy sima 150W-os halogén reflektort,megdöbbentő hatása van a hirtelen növekedésre a benne lévő infra sugarak miatt.

Sokan mondták erre,hogy a megemelt hőmérséklet miatt,de nem ez a valóság.

Építettem már pár lámpát és elég sokat kísérleteztem ezekkel.

Egy kicsit felborult az életem,de lassan kezdek helyrejönni és akkor megint nagyokat fogok alakítani és a tervek szerint buplikálni is fogom az eredményeket.

Tervezem hamarosan ledlámpák gyártását,normális méretben és árral.

Amit itthon a kereskedők művelnek az erős túlzás,és cserébe még nem is értenek hozzá és olyan típusokat hoznak be,ami semmire nem jó,cserébe drága és rövid életű...

A másik amit érdemes a számolásoknál figyelembe venni,hogy a 3W-os piros,vörös,mélyvörös ledek csak 2W-osak valójában!

És ez más típusú infra,úv ledekre is vonatkozik sajnos.

Nemsokára fogok pár tapasztalati írást feltenni ide.

Ha van esetleg kérdés arra szívesen válaszolok,ha tudok.

Azt már tapasztaltam,hogy a "gyári" lámpák borzalmas minőségűek és a nagy teljesítményűek nagyon össze vannak zsúfolva az értelmetlen költségkímélés miatt.

És a végén egy kis összehasonlítás:

Nézzünk meg hps lámpák alatt termőre forduló növényeket a ledessekkel összehasonlítva:

Minden tesztben a fele teljesítménnyel reklámozzák a ledet,de egy nagyon fontos dolgot elfelejtenek:

A hps lámpa teljesítményének majd a felét az infra tartományban adja le,ezért áll a valós szabadtéri növényhez sokkal közelebb a végeredmény.

Előzmény: Sándor111 (442)
Sándor111 Creative Commons License 2016.02.08 0 0 442

Már megrendeltem sajna az 50W-osat, ha ezt tudom, akkor a 80W-osat rendelem de most már mindegy.

 

"Viszont annak ellenére, hogy 80 w teljesítmény van kiírva, ez is csak 42-45 w tud."

 

Ezt mi alapján tudod?

Sándor111 Creative Commons License 2016.02.08 0 0 441

Egyébként kevésnek emiatt tűnt, de azt te tudod, mekkora területet akarsz vele megvilágítani.

Előzmény: erdepeti (437)
Sándor111 Creative Commons License 2016.02.08 0 0 440

Van szórás rendesen, de 30 napon belül többnyire itt van a 60 helyett.

Előzmény: erdepeti (438)
Sándor111 Creative Commons License 2016.02.08 0 0 439

Hát erről nem tudtam és megmérni sem tudom. Azt viszont már többször tapasztaltam, hogy a fehér LED-ek lumen értéke köszönőviszonyban sincs azzal, amit ráírnak. Ott az már a becsavaráskor világos lesz azonnal.

Előzmény: erdepeti (437)
erdepeti Creative Commons License 2016.02.08 0 0 438

Az aliexpressről rendelt lámpák átlag mennyi idő alatt érkeznek meg?

Előzmény: Sándor111 (436)
erdepeti Creative Commons License 2016.02.08 0 0 437

Viszont annak ellenére, hogy 80 w teljesítmény van kiírva, ez is csak 42-45 w tud. Amit viszont én belinkeltem nem értem miért tűnik kevésnek. Az valóban 15 w. Minden olyan lámpában, amiben 5630 vagy 5730-as led van, az össz led számot 0,35-ös értékkel kell megszorozni, hogy megkapd a valós teljesítményt. Ezt már saját tapasztalatom alapján tudom. Kínában valahogy másképpen számolják a teljesítményt mint mifelénk. Ha már itt tartok, megkérdezném, hogy az általad használt, 36 ledes lámpa valós teljesítményét meg tudtad mérni.

Előzmény: Sándor111 (436)
Sándor111 Creative Commons License 2016.02.08 0 0 436

Árban ez jobb és a specifikáció is korrektebb.

Sándor111 Creative Commons License 2016.02.08 0 0 435

Igen, most hogy kiderült a palántázás, oda valóban a több kéket tartalmazó a jobb. Nem is gondoltam rá, mivel a palántázás nálam mindig kiesett (füge dugványozás megy momentán ill. eperfa oltványoknak kell plusz fény.) Nekem ilyen van, ennél magasabb arányú kéket tartalmazó kék/vörös LED a forgalomban tudomásom szerint nem kapható. Jó hogy előjött viszont ez a téma. Amikor tavaly kiraktam az egész ősszel és télen a szobaablakban levő eperfákat, a levelek 60-70%-a leégett a napon köszönhetően annak, hogy UV-t nem kaptak. Akkora nagy baj nem lett belőle, mivel a csemeték törzse és gyökérzete értelemszerűen nem károsodott; 1-1,5 hónapon belül új hajtásokat hoztak és nagy ütemben nőttek tovább.

 

Olyan lámpa forgalomban nem kapható, ami csak UV-t ad növényeknek. Viszont ez a full-spectrumos megoldás jónak látszik, rendelek is belőle. Valahogy eddig elkerülte a figyelmemet, de nagyon nagy szükség van az UV-re az biztos. Viszont rendelni innen fogok, mivel a 15W nekem édeskevésnek tűnik. A wattszám is számít.

Előzmény: erdepeti (434)
erdepeti Creative Commons License 2016.02.08 0 0 434

Igen palántázni szeretnék, illetve már folyamatban van, január eleje óta folymatos a vetés. Lényegében nem is palántázás, hanem hajtatás. Vannak ledjeim is, amelyekben a piros kék arány 2:1, szerintem ezek nem rosszak. De azért a megamanra kérdeztem rá, mert olyan fényforrás kellene, ami nagyrészt fotószintézishez szükséges hullámhosszban sugároz, de azért a többi rész is jelen van. Illetve azért is, mert az 5 méteres növényveleő ledszalag csak nem akar megérkezni, pedig már itt volna az ideje és valamit gyorsan be kell szerezni. Mindenesetre rendeltem a megamanból, mert Mo-n szinte nincs más növénynevelő fényforrás elérhető áron.

 

Másik kérdésem azz volna, hogy olyan ledekről van-e valakinek tapasztalata, amiben UV és Infra is van. Pl ilyenek: http://www.banggood.com/15W-E27-Full-Spectrum-Plant-Grow-40-LED-Bulb-Garden-Greenhouse-Plant-Seedling-Growth-Ligh-p-1017535.html

Előzmény: tmogyorosy (433)
tmogyorosy Creative Commons License 2016.02.08 0 0 433

Viszont sajnos a legtöbb kék-piros ledes lámpában túlsúlyban a vörös van. Aki most ketes lámpát, az jó eséllyel palántázik, aminek kék fény kell inkább. Egy 20 W-os, leginkább kapható növénytermesztő led reflektorban 4:16 a kék-vörös arány, tehát a kék 4W. Mindezt 20 eFt-ért. Egy 30W-os sima hidegfehér led refinél ez a szám több mint a duplája, miközben az ára a fele...

Előzmény: Sándor111 (432)
Sándor111 Creative Commons License 2016.02.07 0 0 432

Utánanéztem, de ez is csak egy kompakt becsavarható E27-es fénycső, amelynek a kibocsátott fényéből csak kissé kevesebb, mint a felét képes hasznosítani a növény. Inkább valamelyik kék vörös led-et javasolnám helyette, annak a fényét sokkal nagyobb arányban tudják a növények hasznosítani (attól függően hogy éppen mi a célod: fiatal növényeknél jobb a nagyobb kék arány, idősebbeknél a nagyobb vörös arány.) Ráadásul csak 15W, abból hasznosulni fog kb. éppen 7W. Nem sok.

Előzmény: erdepeti (430)
Réti-pipi-tér Creative Commons License 2016.01.31 0 0 431

Hátha valakit érdekel : BFL 100W-os lámpa és lámpatest kompletten, több darab eladó. 2000 Ft.

   

erdepeti Creative Commons License 2016.01.31 0 0 430

Sziasztok, Megaman mm152 típusú fénycsővel esetleg van valakinek személyes tapasztalata.

Chilio Creative Commons License 2015.12.23 0 0 429

És lőn világosság! :-) 

Két napos tartós teszten már túl van, ugyhogy stabil a rendszer. 

Egyelőre csak padlóra volt kiterítve, de mostmár eszkábálhatok neki valami tartószerkezetet is. 

10w-os hidegfehér power ledek.

Chilio Creative Commons License 2015.12.06 0 0 428

Jó lehet, de egy kis passziv hűtés már ennek is kellhet. Alu lemezcsíkra vagy díszlécre kell szerelni, és akkor stabil üzemű lesz.

Toncsi_47 Creative Commons License 2015.12.06 0 0 427

Ezekkel a "full spectrum led chip 380nm-840nm"-el van valakinek tapasztalata?

 

pl.: link

Chilio Creative Commons License 2015.11.24 0 0 426

En jelenleg egy hidegfehér powerledes rendszert épitek, palántáknak, és általános neveléshez (teleltetés). 

A drágább kompaktokkal már versenyképes szerintem. 

6×10W, 12V. Mivel ezek már hőt is termelnek, így aktív hűtéssel. 

Pont ma jött meg a táp hozzá, a vezetékezést már elkezdtem, igy ki tudtam próbálni egyet. 

Hát.... nem kell belenézni! :D

lordhimself Creative Commons License 2015.11.24 0 0 425

Engem lehet érdekelne 2, az e-mail címem publikus.

Előzmény: aBaluuuu (424)
aBaluuuu Creative Commons License 2015.11.24 0 0 424

Nem olyan nagy szerencse mert 6wosat akartam pár palántának és ez kissé sokat zabál főleg hogy van 5 db :D Most adhatom el bár egyet lehet hogy befogok.

Világít mint állat amúgy :)

Előzmény: Chilio (423)
Chilio Creative Commons License 2015.11.24 0 0 423

Közben megnéztem az adatlapját, és állitolag tényleg annyi. Csak azért hihetetlen mert kisebbeknek tűnnek, mint egy 5050-es led(és azok is csak 0,2W fogyasztásúak/db)

 De legyen vele szerencséd! :) Reflektorral jó lesz az!

Kipróbáltad már?

Előzmény: aBaluuuu (422)
aBaluuuu Creative Commons License 2015.11.24 0 0 422

Végignéztem alaposan de csak egyetlen felirat van rajt: JH-LV061 . Amúgy 60 db led van rajt de hogy 1wos e azt nem tudom. Akkor most hogy derítsem ki mennyit eszik? :)

Előzmény: Chilio (421)
Chilio Creative Commons License 2015.11.23 0 0 421

Szerintem nincs az az 'izzó' 60w. Nagy a gyanúm hogy kamu elirás az a fogyasztása. 60db 1w-os led van rajta? Kétlem. :( 

Nincs valami adat irva a foglalatára?

aBaluuuu Creative Commons License 2015.11.23 0 1 420

Baffa meg a kutya átvertek a kínaiak. Nem azt küldték amit rendeltem a 6Wosat hanem egy 360fokban világítót vagyis 5db 60Wosat ebből:

 

http://www.ebay.com/itm/18W-28W-43W-54W-60W-LED-Grow-light-Garden-Hydroponic-Lamp-for-flowering-plants-/221584698236?var=&hash=item33977a2b7c:m:mEFoJbe1PH5WrAOd5s-Ws8Q

 

Egyik szemem sír a másik meg üveg mert a 60w sok nekem a palántázáshoz viszont ennek nem 3 dodó darabja mint amit fizettem hanem 19,2 :D

Előzmény: tmogyorosy (417)
tmogyorosy Creative Commons License 2015.11.05 0 0 419

Számolgattam egy kicsit, 10 000 lm 6000-6500K, Led szalag vs. T8 150 cm-es 58W fénycső. A LED CAPEX többletet a kisebb OPEX kb. 10 hónap alatt teszi rentábilissá, napi 12 óra megvilágításnál. Hogy ez sok, vagy kevés, ki-ki döntse el...

aBaluuuu Creative Commons License 2015.10.21 0 0 418

Köszii. Akkor kipróbálom :)

Előzmény: tmogyorosy (416)
tmogyorosy Creative Commons License 2015.10.20 0 0 417

Még ha a kétharmada vörös, akkor is.

Előzmény: tmogyorosy (416)
tmogyorosy Creative Commons License 2015.10.20 0 0 416

900 lm/0,045 m2-re bőven jónak tűnik.😃

Előzmény: aBaluuuu (415)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!