Kínából származik a fás szárú bazsarózsa.
Nagy díszértékű 1-2 méter magasra megnövő cserje. Számos változata ismert,úgy színben, mint szirmok tekintetében.
A maival most már 10, illetve bocsi , de 11 mert a nejem is vett még egy kicsit , csak azt már igen meg kell gondolni, hogy hova tegyem . Igen vannak lágyszárúak is páran, meg a tenuifolia. :)
Hogy honnan a függőség? Görömbölyi ruszin paraszt gyerek vagyok. Apám már korán, szelíd erőszakkal, tudod , ahogy a kiscsikót kikötik az anyja mellé a szekér elé ... mindig kivitt az ilyen-olyan szőlőinkbe , gyümölcsöseinkbe (mindegyik örökölt nadrágszíjparcella volt), eleinte csak azért, hogy szedjek tücsköt, aztán tüzeskedtem, vizet hoztam, és így tovább ... este felé mindig mondtam, hogy én már mennék a játszótérre a többiekhez, később meg már én kérdeztem, hogy mikor megyünk a szőlőbe. Az meg különös tulajdonságom , hogy a botanika igen megfogott és amiért az osztálytársaim utálták az ált. isk. biosz tanárnőnket én meg pont azért szerettem. Gimiben bőven megéltem bioszból abból amit az ált . iskolában tanultam és spec. mat. tagozatos létemre dicséretest kaptam biológiából a bizimbe a minket utoljára tanító jó öreg Árokszállási tanár Úrtól a Földesben Miskolcon. Szenvedély ... ennyi. Csak egy a baj, nekem a kertészet a föld fölött 1 centiméterrel kezdődik. Magyarán idő híján utálok kapálni! Pedig az elméletet tudom: amíg nem tudsz kapálni, addig a homlokod fájdul meg tőle, amikor meg már tudsz kapálni, akkor meg a derekad sajog attól. :)
Tavaly a tatabányai oázisban is voltak ilyesmi fásak, csak nem ennyire magasak, de nagyon érdekes színűek voltak, én is elcsábultam volna, de ott nagyon húzós áron voltak, igencsak drágállottam őket. Ugyanilyen cserépben voltak, és kínai feliratos címkék voltak rajtuk. De, ha jól láttam a múltkor, még mindig megvannak.
Pesten van egy kertészet, ahol a kínai fajták szoktak lenni, de idénre már kifogytak.
Sajnos összesen 3 ilyen cserép volt,. ez az egy virított is és ilyen magas volt. A fajta név nem állapítható meg. A másik két cserép ugyanilyen habitusú és levelű, de még nem rakétázott ki és nem virít, csak kb térdig érő. Árban és kódban ugyanaz. 16157 HORVA/MART 126 LUNEDI QTA. 25 LVQ9 PAEONIA ARBOREA (SUFFRITICOSA)
A címkét valószinüleg a küldő cég gyárthatta le hozzá és még egy kínai betűs (vagy tajvani mittomén) műanyagcímke volt a cseréphez tűzve skartoló tűzőkével.
Szancsi, nahát ilyen kell nekem is, írd meg kérlek a részleteket. Hol vannak ezek a Horváték. Ez GYÖNYÖRŰ!!! Más a habitusa, levélzete, mint az eddigieknek, amiket láttam. Függőség ám, de a jobbik fajta.
Anita!
Mi is a neve a gyönyörű kutyusoknak? Az early tavaly a garteneánál volt, idén viszont már nem volt náluk sem.
Ja-ja, több növényből is van paniculata, de peóniából nincs. Nem gond, 1990-ért velem jött, egyszer majd csak lesz rajta virág. Elvileg ilyen lenne:
A kutty tényleg arányos, mindig ezt emelték ki a bírók. De izom még alig-alig van rajta. Nem baj, majd a következő 14 hónapot izom "növesztéssel" fogja tölteni. Nem is jó, ha egy ilyen fiatal kutya túl izmos. Jó erős legyen a csontozata, ráér izmozni. A csajszi meg majd alakul. A jelleme nagyon tetszik, baromi kis okos, talpraesett. 8 hetesen ( 2 napja volt nálunk ) 3 macskaajtón át szökött ki a házból. Remélem a HD előszűrés is rendben lesz, mert nagyon szeretném, ha nem kellene tőle megválni. Szülők szűrtek, elvileg nem lehet gond.
Az Earlybird-öt hol láttad? Amúgy szép kis növény, nagyon szép a színe, és tényleg elég hamar nyílik.
Phlox paniculata viszont van.. ha-ha de sejtem hogy nem erre gondoltàl.
Gyönyörű az a kölyök, jó hogy megtartottàtok. Pont ezt a fejformàt szeretem , a mieink is ilyenek. Gyönyörű, erős és arànyos teste van, tiszta izom. Aranyos a menyecske is. Biztos szépek lesznek a kölykök is.
Akkor majd megpróbàlok így életet lehelni a gardenbe.
Anyukàmnàl is kezdenek a fàsok majd hozok képeket. Sikerült őt is megfertőznöm.
Az early bird nagyon szép, így làtva màr bànom hogy nem vettem tavaly.
Ezt meg egy neves kertészetben vettem, az volt ráírva, hogy Paeonia paniculata - Shining Light. Azt tudtam, hogy a Shining Light itoh bazsarózsa, de ezen a paniculata-n néztem nagyot. Hát itthon megnéztem, oszt nincs is a világon Paeonia panuculata. Majd 1-2 év múlva meglátjuk mit virágzik. :-D
Regenerációs közegnek - leginkább citrusoknál, amiket viszonylag könnyű, különösen lelkesedéstől túlfűtve - kókuszrostot használok. Semleges kémhatású, és - ha nincs a cserép alatt alátét - nem áll benne a víz.
Bicske melletti kis faluban lakom, és külterületen, kissé fagyzugos helyen, így amióta itt lakunk, mindig el vagyok maradva virágzásban. Benn a a faluban már láttam egy-két korai suffruticosát, ami kinyílt. A luthea fajták meg amúgy is később nyílnak ( sárgák )
A Garden-t az ősszel kiültettem, ki is hajtott szépen. Nem túl nagy, de hát nem is volt valami nagy, amit küldtek, csak akkorka volt, mint azok a bazsarózsák, amiket tavasszal lehet a virághagymák között találni. Mindegy, majd pár év alatt megnő. Mondjuk a Gardenel együtt rendeltem még 3 lágyszárút, de az egyik nem maradt meg. A Garden is vacakul nézett ki, de gondoltam kiültetem, nem dobom ki. Ha kihajt kihajt, ha nem, akkor majd ültetek helyette mást. De ahhoz képest, ahogy kinézett, egész szép lett.
Na, a függőség(em)ről az én szerelmetes párom is tudna mesélni! :-D
Még szerencse, hogy elviseli. Bár néha a kertészetektől már besokall. De muszáj körbejárni, mindig lehet valami "kincsre" bukkanni. Ha nyílnak, majd teszek fel pár olyat, amit nagyon jól sikerült beszereznem.
A gyöngyvesszőket elküldheted nekem, nálam még azok is elférnek. :-)
A fásak virágzását én a jövő hét végére várom, saccolom.
Igazad van, ez tényleg függőség, de talán a jobbik fajta.
Annyira szép mindegyik, hogy én már azon gondolkodom kiveszek a kertből egy-két gyöngyvesszőt, hogy legyen hely a peoniáknak. Tehát totál függőség van nálam.
Valóban nehéz a tenuifolia beszerzése. Két éve kaptam egy ismerőstől, de sajnos nem maradt meg.
Szancsi, csodásak a növényeid. Az a nagyobb méretű rózsaszínes mennyi idős? Látom te is beültetted más növény - rózsa stb - közé. Nálam is ez a helyzet, nem tudom nálad mi az oka, nálam egyértelműen helyhiány miatt. Úgy irigylem azokat, akik szabadon ültethetnek még.....
A Jean d'arc teljes nyílásban. Siófoki fehér és a shima nishiki ami, ami egyelőre piros és ekkora volt a mérete. Nyilván itt a nevet kell megfizetni, mert a jean d'arc kicsivel volt kisebb és negyedannyiba került. Viszont mindkettő nagyon illatos.
Tudod, hogy ezt a parasztos, autentikus tenuifoliát alig lehet mostanában beszerezni?
Évekig próbáltam mindenfelé, még a cserélős fórumokon is kuncsorogni egy kis gumócskáért, de sehol semmi, még pénzért sem. Végül egy peónia kertészetből rendeltem külföldről, viszonylag elfogadható áron, és már nagyon szépen kezd elvadulni. A rózsaszín nem ilyen erélyes, az lassabban szaporodik. A telt virágút itt a faluban sikerült cserélnem, az olyan közepesen szaporodik. Érdekes módon, külföldön a telt virágú drágább, mint a szimpla, pedig a szimpla az alapfaj. A telt virágú még nem nyílt ki, bár amilyen brutálisan süt a nap, lehet be is sülnek. :-(