Keresés

Részletes keresés

Pisces72 Creative Commons License 2008.12.11 0 0 282

Igen, utoljára túl régen kerestem rá. Megtaláltam... :)

Előzmény: Pisces72 (281)
Pisces72 Creative Commons License 2008.12.11 0 0 281

Körkérdés következik. :)

Egyszer -fél füllel- hallottam valamit valakitől, aki ugyanabban a mondatban emlegette Cousteau-t és a Titicaca-t, valami "vajon mit láthatott ott lenn?" tartalommal. De nem találok(-tam) erre vonatkozóan semmilyen konkrét adatot. (Igaz, régen foglalkoztam már ezzel utoljára.)

Ti tudtok erről a témáról valamit?

Pisces72 Creative Commons License 2008.12.11 0 0 280

Lassítsunk, kérem szépen, lassítsunk kicsit. :)

3 évvel ezelőttig én is csak a fotelból álmodoztam a mélységek titkairól, akkor alakult csak úgy, hogy végre elindulhattam a víz alá. Igaz, még nem volt 10 merülésem, de volt már köztük roncs -nyilván turista kategóriában:)-, és szerintem nincs még egy ember, aki annyira kis merülésszámmal járt volna lenn Hévízen, mint én, de arra, hogy ne csak olvasgassak, hanem írogasak is Alexandriáról, arra még jó sokáig várni kellene.

De köszi a tippet, mostantól nézegetni fogom! :)))))

Előzmény: Törölt nick (273)
Vajk Creative Commons License 2008.12.11 0 0 279
köszi a linket !

A vikingekről annyit, hogy a vizi emlékeik eléggé korlátozottak a fa korhadása miatt, ellenben a szárazföldön, Angliában találtak egy sírt, amiben egy egész viking hajó volt eltemetve a halottal és egyéb tárgyakkal együtt.
Előzmény: egymegegy (276)
Pisces72 Creative Commons License 2008.12.11 0 0 278
...amit lehetett... Szerintem a volt szovjet államok még mindig nem engedik kutatni a roncsokat, pedig a "szárazföldön" is volna mit keresnünk utánuk, szerintem.
Előzmény: egymegegy (276)
egymegegy Creative Commons License 2008.12.11 0 0 277
Itt van, megtaláltam:
http://port.hu/pls/fi/films.film_page?i_perf_id=9008469&i_where=1&i_where_tv=1

A netgon volt, szorri. A 2. képen látszik a robotkarok egy része, az utolsón pedig a stúdió, ahonnan a főnök irányított már pár ezer km-rel arébb. High-tech a javából.
Előzmény: Vajk (267)
egymegegy Creative Commons License 2008.12.11 0 0 276
Én is csatlakozom, engem is a régi korok érdekelnek főleg. Leginkább a vikingek, bezony ám :) Egyszer véletlenül olvastam róluk egy könyvet -> addict on, azóta kutatom őket, szerintem lassan kurzust indíthatnék az eltén :) eljutottak amerikáig is, jóval kolombusz előtt, ugye tudtátok? bár igaz ami igaz, elég agresszív népség voltak... Biztos vannak szép számmal viking hajóroncsok is, de feltételezem a skandináv fiúk már feltárták amit fel lehetett és érdemes.
De nagyon izgi a római kor is, meg a felfedezések kora is, stb.
Előzmény: Vajk (270)
Vajk Creative Commons License 2008.12.11 0 0 275
A kubai találásról hallottál? Találtak valami nagy dolgokat a víz alatt kb 6-700 méterrel, piramisokat, szinte egy egész várost.
Nem olyan régi a hír, magyarul még szerintem nem jelent meg.Utánanézzek, vagy ismert az ügy előtted?
Előzmény: Törölt nick (273)
egymegegy Creative Commons License 2008.12.11 0 0 274
Volt nekik két tengeralattjáró robotjuk. Akkorák voltak mint két kisebb kocsi. Távirányítású mozgatható kamerákkal, fogó karokkal, üledék szívó-fújó cuccokkal, lámpákkal, vákuumos tapadóvacakkal, stb. Csak az egyik (a jobb) volt másfél milla, legalábbis ezt állították. Nagyon büszkék voltak rá, egy külön blokkban mutatták be mit tud. A filmben búvár le se merült csak ezt a két robotot használták, fel is hoztak ősi vázákat meg üledékmintákat. Meg még amit aztán nem vágtak be a filmbe :)
Természetesen engedélyük volt, csak nem írtam le az egész műsort :)

A discovery szerintem is gyengus, de hát ott adták a filmet :) Szvsz messze a legjobb tudományos csatorna a viasat history, én főleg azt nézem.

Ha meg értesz valamihez, ne nézd tévében, ne olvasd újságban, mert rémálom, én is jártam így. Csak a felszínt kapirgálják, azt is össze-vissza.
Előzmény: Vajk (267)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.11 0 0 273
"érdekel pl. az alexandriai víz alatti "ásatás" is"

Akkor légy szíves, írogass róla ide:

Víz alatti romok
Előzmény: Pisces72 (269)
Vajk Creative Commons License 2008.12.11 0 0 272
ez elég IRL adat lenne, ha elárulnám:)
Előzmény: Pisces72 (271)
Pisces72 Creative Commons License 2008.12.11 0 0 271

Hmmm! :)))

Hol tanulsz? Had irigykedjek kicsit. :)

Előzmény: Vajk (270)
Vajk Creative Commons License 2008.12.11 0 0 270
bármily meglepő engem sem a kincs szerzés motivált. Érdekel a régmúlt emberek lenyomata, érdekel a tenger is, ha nem itt születek, oceanográfus vagy tengeri régész lettem volna minden bizonnyal, de sajna nem víz mellé születtem így kénytelen vagyok ezt most tanulni:) Úgy hiszem nincs is az országban még egy olyan, akinek ilyen végzettsége lenne, mint nekem lesz, (ha lesz) :)

És ha össze lehet kötni a kellemest a hasznossal, háát.....:))
Előzmény: Pisces72 (269)
Pisces72 Creative Commons License 2008.12.11 0 0 269

Pedig engem innentől érdekelne igazán. :) Mert attól lett roncs, hogy előtte hajó volt, és amíg hajó volt, addig szolgált, harcolt, kereskedett, kalózkodott, meg ezer egyéb dolgot, és számomra egy roncsban ez az igazán érdekes. A múlt, amit képvisel.

Ugyanezen okból érdekel pl. az alexandriai víz alatti "ásatás" is, pedig az itt off, lévén messze nem roncs, de akkor is... :))))

 

Amire Te most készülsz, az felfedezés vagy már feltárás lesz? :)

Előzmény: Vajk (268)
Vajk Creative Commons License 2008.12.11 0 0 268
Valóban, felfedezni gyerekjáték a feltáráshoz képest. Sokan vannak olynaok, akik rábukkantak "valamire", de nem tudják kiemelni, feltárni, ezért keresnek szponzort hozzá.
A keresés is egy dolog, megvan ennek is a romantikája, és találás is más dolog. Ezek viszonylag olcsón megoldhatók(mondjuk ehhez is kell jópár millió, persze bérelve lehet spórolni egy keveset), de utána jön a lényeg, a feltárás. Na ez az, amikor véget szokott érni az álmodozás:)
Előzmény: Pisces72 (264)
Vajk Creative Commons License 2008.12.11 0 0 267
Nem olcsó, az biztos. Meg az is biztos, hogy erős túlzás az, hogy több millió dolláros felszerelés kell(lehet ilyet is venni, persze)

A discovery (szerintem) parasztvakítás. Mert én is megnézem,ahogy a hanyga megeszi az porszlánt, mert nem értek hozzá és érdekes. De ha olyan területet mutatnak be, amiben kicsit járatosabb vagyok, akkor általában a hajam égnek áll:) Az adott filmet nem láttam, de megnézném, ha elmonod a címét. Abban is biztos vagyok, hogy nem"csak " ennyi volt. Európában egymást érik a felségterületek, engedély nélkül semmi esély elindulni. Illetve lehet, de mivel kicsi a tenger és sok körülötte az ország, ezért a parti őrségek elég hamar érzékelik a sonározást és mivel nem tudják őket sonározod-e vagy a másik országot, ezért kb fél óra múlva sorban állnak körülötted a naszádok, ráadásul összevont szemöldökkel.

Sportnak talán nem sport, de hogy életmód, az biztos . És nem is akármilyen ! :)
Előzmény: egymegegy (263)
Pisces72 Creative Commons License 2008.12.11 0 0 266
Kíváncsi vagyok, megtaláljátok-e a "kormánykereket" (vagy azt a tárgyat, ami az adott hajót ilyen mértékben jellemzi, meghatározza)... :)))
Előzmény: Vajk (262)
Pisces72 Creative Commons License 2008.12.11 0 0 265
A 200 évnél öregebb roncsok jobbára fából készültek. Minél több idő telik el az elsüllyedés óta, azok annál inkább az enyészeté lesznek. Ha viszont a rakományuk valami időtálló dolog volt... :)))
Előzmény: egymegegy (263)
Pisces72 Creative Commons License 2008.12.11 0 0 264

Akkor itt volt köztünk a félreértés. Én a mai értékrend szerint azt tekintem ismertnek, aminek ismertek a GPS koordinátái, merthogy ha én, mint búvárturista, meg szeretném nézni, nekem azok kellenek. Ha csak annyit tudunk róla, hogy "kihajózás után  10 perccel, a kikötővel egy vonalban", az nálam még nem jelenti, hogy ismert a jelenlegi pontos helyzete is.

Láttunk nem egy olyan roncsot, ami elsüllyedt valahol, aztán jöttek a tájfunok, egy kis tengerrengés, némi csúszós aljzat, és a roncs "odébbment", kissé vagy jobban, a körülményektől függően. Vagy a távolság akkora volt, hogy hiába látták többen is felrobbanni, túl nagy terület érintett a kérdésben. Ezek nálam a még nem felfedezett, de keresésre érdemesek.

Egy "Horn-fok után két nappal" típusú roncs viszont nem érdekelne. Ennyi információ mellett a véletlennek túl nagy a szerepe. Ha viszont valaki véletlenül felfedezné, ezt követően a feltárása már más kérdés lenne. Mert felfedezni és feltárni szerintem megint mást jelent... :))))

Előzmény: Vajk (261)
egymegegy Creative Commons License 2008.12.11 0 0 263
De gondolom izgalmas roncsokból van bőven az elmúlt 200 év előtti időkből is. Sőt.
A mélység engem spec épp hogy csábítana, meg minden más nehezítő körülmény is, hiszen annál esélyesebb, hogy nem előztek meg.

Minél többet gondolkodom rajta, annál inkább úgy látom, hogy ez egy igen drága és sokrétű kihívást jelentő sport, igen nagy és sokféle rizikófaktorral. Tetszik, na :) Mindenkinek riszpekt aki ezt komolyan csinálja. Amúgy én is elkezdtem a roncskutatói karrierem - a tévé-fotelben... ;) Ti láttátok a discovery-n a Fekete-tengeres filmet? Most ment pár napja. Állítólag full tele az egész roncsokkal.
Az amcsi srác kibérelt egy óriási hajót, millió dolláros felszerelésekkel, és szimplán elkezdte bejárni és szkennelni a feltételezhető ókori hajózási utakat. Bevált...
Előzmény: Vajk (261)
Vajk Creative Commons License 2008.12.10 0 0 262
"Szerintem most Te sem egy olyanhoz tervezel kiruccanni, amit előtted már vagy 200 búvár látott... :)"

Ezt én nem tudhatom:) Persze ha wreckdiving címszó alatt mindenhol ezt hirdetik, akkor meggondolandó a dolog:)
Előzmény: Pisces72 (260)
Vajk Creative Commons License 2008.12.10 0 0 261
az elmúlt 2 századból majdnem minden hajótörés helye ismert olyan szinten, hogy a kikötőből 30 fokra és 23 percnyi irányb indult el és 3 ór múlva felrobbant. Ezek utánajárható infók.
Olyan leírások is vannak, hogy a Horn fok elhagyása után süllyedt el. Ezek műár nehezebb esetek.

De ha van is olyan eset, hogy a leírásban szerepel pl a "10 perccel a kihajózás utány, a világítótoronytól látótávolságban, egyvonalban az öböl bejáratával" vagy esetleg konkért koordináta is van, na még akkor is ot van a harmadik dimenzió: a mélység.
Van akinek ez riasztó és taszító, van akit pont ez csábít.
Előzmény: Pisces72 (260)
Pisces72 Creative Commons License 2008.12.10 0 0 260

...merthogy a "nyilvános" (=ismert, felfedezett) roncsokról (vagy elsüllyedt hajókról :-) ) már van pár lista, de nyilván nem ez az igazán érdekes lista az elmúlt pár nap beszélgetése szempontjából. :)

Szerintem most Te sem egy olyanhoz tervezel kiruccanni, amit előtted már vagy 200 búvár látott... :)

Előzmény: Vajk (259)
Vajk Creative Commons License 2008.12.10 0 0 259
ezt nem tudom értelmezni, mármint a listát a "fel nem fedezett roncsokról" :)

Én az elsüllyedt hajók listájára gondoltam inkább:)
Előzmény: Pisces72 (258)
Pisces72 Creative Commons License 2008.12.10 0 0 258
Mármint lista a fel nem fedezett roncsokról... Álmodozunk kicsit? :)))))
Előzmény: Vajk (257)
Vajk Creative Commons License 2008.12.09 0 0 257
na igen:) Ez a titka az egésznek:)

Ha lenne egy lista a roncsokról, akkor az erősebb kutya elv érvényesülne. Így pedig a legkisebb, de legokosabb is tud keresni valamit...:))

Előzmény: Pisces72 (256)
Pisces72 Creative Commons License 2008.12.09 0 0 256

Be nem jegyzett roncsról hogyan "szokás" tudomást szerezni?

Az adriai halászokról és a hálóikról tudok. Gondolom, a felszín közeli roncsok máshol is hasonlóan működnek. Aztán vannak (lehetnek) a műszeresen véletlenül észrevett roncsok, pl. elmegy felette egy hajó, valami más miatt figyelik a feneket, és egyszercsak van ott valami, ami akár roncs is lehetne. Aztán vannak a kikutathatóak, a levéltárasok, vagy pl. valaki emlékszik, hogy pont arra látta elsüllyedni, egy másik ember meg máshonnan, ezek egybevethetők, a hely behatárolható, lehet keresni.

 

De az, amit itt a goggle-lel "játszunk", valami komolyabb technikával nem létezik?

 

"Ha van egy roncs..." Az a legeleső lépés, hogy legyen egy roncs, az hogyan szokott kezdődni? :)

Előzmény: Vajk (255)
Vajk Creative Commons License 2008.12.09 0 0 255
nem, ez a google csak játék, erről nem lehet leolvasni (ezena terüóleten) semmit.
Szárazföldön jól hazsnálható azonban !!

Ha van egy roncs, oda kell menni s megnézni más műszerekkel és csak annak az elemzése után lehet dönteni a merülésről vagy továbbmenésről.
Mivel elég messze van innen a tenger, ezért össze kell gyűjteni azegy környékéen lévő, levéltárban valamiképpen fellelhető roncsokról az adatokat és kimenni.
Vagy leköltözni a tengerpartra és onnan cirkálni a tengert.(ez az igazi).
Előzmény: Pisces72 (254)
Pisces72 Creative Commons License 2008.12.09 0 0 254

Igen, kb. így képzeltem. :)))

 

A színképelemzéssel pont egy ilyen -mostani- szitura gondoltam. Big4 csücsül a monitor előtt, búja a google-t, talál egy árnyékot, és ráközelít. (technikai szünet) Miután közösen úgy gondoltátok, hogy igen, az egy be nem jegyzett roncs, érdemes megnézni, Te összedobod az expedíciót, és mentek.

A kettő között, a szünetben, annak eldöntésére, hogy az csak egy roncs formájú szikla, kiszögellés-e, vagy valóban roncs, arra használható-e a színképelemzés?

Mert hogy ott a vízen nem ez a megfelelő teszt-eszköz, az nyilvánvaló. :):):)

 

Nekem szemet szúrt az egyik árnyákon a nagyítások során megjelenő vörösesbarna árnyalat...

Előzmény: Vajk (253)
Vajk Creative Commons License 2008.12.08 0 0 253
Amit mindenképpen kell ismerni: az a búvárkodás. Ja és nem olyanfajta, amit az omszk tóban oktatnak 3nap alatt 6 meteren:)

Szerencse is kell, nem is keves. De azt hiszem leginkább a hajózást, a tengert kell ismernie legalább egy embernek:) Ezért is írtam, hogy a személyzet fontos.

Színképelemzés alatt mit értesz? Vannak műszerek amik színes 3d szoftvert használnak, de sokszor ez felesleges, elég a FF is.

Na ha megvan a jó hajós, aki ismeri a vizet, akkor kell egy jó elemző(három az ideális), aki egész nap a screen előtt ül és néz. Ha nem ismeri fel a fontos dolgokat: továbbmegy a hajó. Ha minden szart felismerni vél, 100 m egy nap + 3-4 felesleges merülés. Tehát igen sok múlik azon, ki ül a monitor előtt.
/Ezt is ki lehet küszöbölni, ezen most dolgozunk (ROV)/

Aztán ha van jó hajós és kivisz a vízre, van jó elemző, aki megtalál valamit, na akkor kellenek a búvárok a és a technikai személyzet. Lemenni, megnézni mi az. Itt is lehet tévedni, lehet elmenni millió dolláros kincs mellett még akkor is, ha már ott vagy, csak kicsit üledékes és felkavarod a vizet, semmit nem látsz egy jó darabig, ha nincs áramlat Ha mélyebben vagy, akkor dekozni kell felfele ha elcseszed az időt az üledékkel, ami idő és energia rabló dolog, de kihagyhatatlan.
Persze mindezt az után a tortúra után, amit valaki végigvitt az engedélyek megszerzéséért. Mert engedély nélkül nem szabad ilyet csinálni.....
Előzmény: Pisces72 (251)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!