Keresés

Részletes keresés

Igneous Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1900
Ez látod jó kérdés. Sztem az lehet a különbség, hogy a pótnyomozás esetén a nyomozás szabályait kellett alkalmazni, tehát nyomozási cselekményeket végeztek a nyomozó hatóságok. Most erre a törvény nem ad lehetőséget. Az persze kérdés marad, hogyan lehetséges új bizonyítási eszközök felkutatása, ha nem nyomozhatnak... Kb. azt tudom elképzelni, hogy pl. az ügyész olyan tanúkat indítványoz, akiket meghallgattak ugyan a nyomozati szakban, de vmi oknál fogva a vádiratban nem indítványozta őket.
Előzmény: Skalp (1899)
Skalp Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1899
És ez praktice nem ugyanaz, mint a pótnyomozás? Legföljebb másnak híjják, de funkcionálisan nem ugyanaz?
Előzmény: edoo (1897)
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1898
Jó a felvetésed, anno ez nekem is szöget ütött a fejembe, de aztán kisült, hogy ennek akkor van jelentősége, ha a próbaidő letelte után merül fel a végrehajtás elrendelésének szükségessége (pld a pártfogó felügyelet szabályainak súlyos megszegése miatt a próbaidő letelte után (de még az elévülési időn belül) rendelik el a vh-t)
Előzmény: Kovács Béla Sándor (1889)
edoo Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1897
Teher az ügyészé!:))
Előzmény: Skalp (1896)
Skalp Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1896
Oké, ez télleg nem a szakterületem, itten csak kérdezni tudok...

Ellenberger: "a bíróság az ügyészt hívja fel a bizonyítási eszközök felkutatására."

Ez mit jelent?

Előzmény: Igneous (1894)
edoo Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1895
Beismerten felderített volt, következtetés nálad, büntetési tétel Zibolykánál..
Előzmény: Skalp (1893)
Igneous Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1894
Az új Be. szerint nincs pótnyomozás.

Ezt persze csak azért tudom ilyen magabiztosan kijelenteni, mert megnéztem a kommentárt, hogy tudjak neked válaszolni, és ezt találtam benne:

"A törvényhez fuzött miniszteri indokolás szerint, mivel a törvény nem ismeri a pótnyomozás intézményét, további nyomozási cselekmény elrendelésére a tárgyalás megkezdése után már nem kerülhet sor. Ezért, ha a tárgyalás közben olyan helyzet áll elo, hogy szükségessé válik a vád kereteivel behatárolt bizonyítási eljárásban az ügy teljesebb felderítése és az kiküldött vagy megkeresett bíróság útján nem lehetséges, továbbá ha a bizonyítás kiegészítése a tárgyaláson nem végezheto el, a bíróság az ügyészt hívja fel a bizonyítási eszközök felkutatására."

Ebből nekem az jön le, hogy a vádbeli tényálláson túl nem lehet további tényeket a bizonyítás tárgyává tenni, így a megismételt elsőfokon sem lehetett volna többet ráverni szerencsétlenre.

Előzmény: Skalp (1891)
Skalp Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1893
Oké, hogy akkor és ott nem vótt téma. De előjöhetett vóna másodfokon?

A kirendeltekről hadd ne mongyak semmit...

Előzmény: edoo (1892)
edoo Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1892
Pótnyomozás nem volt téma, sajna a védő naggyon hoye volt, ill. tán lusta, nem érte meg kirendeltként a másodfokra menni....
Előzmény: Skalp (1891)
Skalp Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1891
Ebből alaphangon csak az következhetne, hogy hülye a védő. Ha az ügyész nem fellebez, legföljebb helybenhagyják az ítéletet - mit veszíthettek vóna?

Egy dolog van csak, amit megfontolandónak tartok: mi van akkor, ha mongyuk visszadobják elsőfokra, és ebből az alkalomból pótnyomozást rendelnek el - esetleg ettől tartott a védő?

Ehhez azé' nem értek igazán, de nem zárnám ki ennek a lehetőségét...

Előzmény: Igneous (1890)
Igneous Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1890
Ez csak egyszeres enyhítés volt, ugyanis kétszeres leszállásra csak kísérlet és bűnsegély esetén van lehetőség. Arról nem vagyok meggyőződve, hogy ez olyan súlyos bűncselekmény lenne, legalábbis azt gondolom, hogy a közoktatási intézmény területén való elkövetést nem erre az esetre találták ki. Annyi többet érhetett volna el, hogy azt a két hónapot is leveszik vagy a végrehajtási fokozatot börtönre enyhítik. Esetleg a három évre levitt szabadságvesztésre megállapítják, hogy a büntetés fele részének letöltése után feltételes szabadságra bocsátható. Szóval lehetett volna még mit enyhíteni az ítéleten...

Sztem nagyon láma dolog védőként nem fellebbezni, főleg azzal a hivatkozással, hogy roszabbul is járhattak volna. Mivel jogász-körökben viszonylag ismert jogintézmény a súlyosítási tilalom, a védő is tudhatta volna, hogy súlyosabbat nem kaphat, már feltéve, hogy az ügyész nem fellebbez. Márpedig nem fellebbezett. Arról nem is beszélve, hogy mivel - a cikk szerint - néhány nap múlva emelkedett jogerőre az ítélet, az ügyész vagy helyben tudomásul vette, vagy ő is 3 nap gondolkodási időt kért. Így az ügyvéd meg tudott volna győződni arról, hogy volt-e ügyészi fellebbezés.

Előzmény: Kovács Béla Sándor (1888)
Kovács Béla Sándor Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1889
Ha már büntetőjog - van egy problémám. Azt írja a 68. § az elévülés határidejének kezdő napjáról
(1) "A főbüntetés elévülésének határideje a büntetést kiszabó határozat jogerőre emelkedésének napján, ha pedig a büntetés végrehajtását felfüggesztik, a próbaidő leteltének napján kezdődik."

Bizonyára rosszul értelmezem, de számomra a második tagmondat magyarázatra szorul. Ti. úgy gondolnám, hogy a felfüggesztett büntetés végrehajthatósága a próbaidő leteltével megszűnik. Akkor viszont hogyan kezdődhetne az elévülés (ami, ugye, a végrehajtást kizáró ok) a próbaidő lejártával? Másképpen: miért szorulna egy már nem végrehajtható büntetés elévülésre?
Előre is köszönöm a segítséget.

Kovács Béla Sándor Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1888
Egy meglehetősen egyértelmű tényállású, bizonyított súlyos bűncselekmény kétszeresen enyhített büntetést kiszabó ítélete ellen milyen alapon, milyen reménnyel fellebezett volna? Mi többet érhetett volna el?
Vagy arra gondolsz, hogy számítania kellett volna az MSZP-SZDSZ győzelmére, az azt követő BTK-módosításra, és ha addig kihúzza a másodfokot, akkor már az új, enyhébb normát fogják alkalmazni. Ez azért elég áttételes és halvány esély. Amivel szemben ott áll az, hogy a másodfok - mondjuk - csak egyszeres enyhítést lát helyesnek.
Előzmény: Igneous (1887)
Igneous Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1887
Érdekes, hogy ebből az ügyből mindenkit a büntetés mértéke foglalkoztat. Engem inkább a védő viselkedése döbbentett meg, de az nagyon... :-(((
Igneous Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1886
"A nüntetés mértéke és kiszabása szempontjából átadás=kereskedés a törvényi tényállás szerint."
Én inkább úgy fogalmaznék, hogy a törvényi tényállás szerint az átadás=kereskedés, de a büntetéskiszabásra jelentős hatása van annak, hogy melyiket valósította meg az elkövető.
Előzmény: pernahajder (1883)
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1885
"A büntetés mértéke és kiszabása szempontjából átadás=kereskedés a törvényi tényállás szerint."

Ehhez kétség nem fér, én meg pusztán arra utaltam, hogy az "500 ft-ot fogadott el 1 spangliért" nem jelent feltétlenül eladást (ezt én úgy értettem - ezek szerint félre -, hogy a kereskedéssel azonosítod).

Előzmény: pernahajder (1883)
pernahajder Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1884
Lásd alább.
Előzmény: Törölt nick (1869)
pernahajder Creative Commons License 2004.05.08 0 0 1883
282/A. § (1) Aki hatósági engedély nélkül kábítószert kínál, átad, forgalomba hoz, vagy azzal kereskedik, bűntettet követ el, és két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Mimcs jelentősége a haszonnak, sem a kereskedésnek. A nüntetés mértéke és kiszabása szempontjából átadás=kereskedés a törvényi tényállás szerint. Pusztán erre utaltam.

Előzmény: Törölt nick (1866)
Igneous Creative Commons License 2004.05.07 0 0 1882
Köszönöm a segítséget.
Skalp Creative Commons License 2004.05.07 0 0 1881
A szerződési szabadságba belefér, találkoztam má' ilyennel. Többnyire olyan cégek kötik ki, aki vigyáznak a goodwilljükre, mert rongálná a jóhírüket, ha valamelyik szállítójuk, vagy kivitelezőjük éhbérért, vagy feketén alkalmaznná a dolgozóit.

Úgyhogy felmondási okként belevehetik.

Előzmény: Igneous (1877)
Igneous Creative Commons License 2004.05.07 0 0 1880
Hálisten nem képviselek senkit, csak apám hívott fel ezzel a kérdéssel.

Közben megkérdeztem egy-két embert, akik először azt mondták, hogy nem, aztán amikor jobban belegondoltak, akkor azt hogy lehet, de nincs sok értelme... :-)))

Előzmény: Törölt nick (1879)
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.07 0 0 1879
Sztem lehet, nem tudok olyan §-ról, ami tiltaná. (persze ettől még lehet, hogy van ilyen)

A kötelezett felelősségi körében bekövetkezett lehetetlenülésből származó kártérítési kötelezettséget megfordítanám a helyedben, már ha a válallkozót képviseled.

Előzmény: Igneous (1877)
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.07 0 0 1878
Szerintem törvényi akadálya nincs. És ha a "vállalkozás" munkaerő kölcsönzésre vonatkozik, a teljesítés nem árú vagy jól definiált szolgáltatás, a kikötés jogos is lehet.

Persze ha nem tetszik, nem kell szerződést kötni.

Pl. szerződést kötök veled, hogy az új bugyikollekciómat Madonna fogja reklámozni 4 éven keresztül. De neked Madonnával olyan szerződésed van, ami csak két évre szól és egyébként is minden szankció nélkül felbontható és te egy 3 milliós Kft. vagy.

Előzmény: Igneous (1877)
Igneous Creative Commons License 2004.05.07 0 0 1877
Lenne egy konkrét problémám. Van egy vállalkozási szerződés, amiben a megrendelő ki akarja kötni, hogy a vállalkozó milyen feltételekkel köthet munkaszerződést a saját munkavállalóival. A kérdés az, hogy ezt lehet-e. Sztem nem...
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.07 0 0 1876
Igen, helyeseltem:)
Előzmény: edoo (1875)
edoo Creative Commons License 2004.05.07 0 0 1875
Itt is a suli wc-jében volt a slukk...
Előzmény: Törölt nick (1874)
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.07 0 0 1874
Orbánék szigorítása után a sima átad, kereskedik stb. 2-8 év, és az oktatási, köznevelési stb. intézményben elkövetett átadás minősített esete 5-10 év. Annyi, mint egy fegyveres rablás.
Előzmény: edoo (1873)
edoo Creative Commons License 2004.05.07 0 0 1873
Úgy emléxem, anno még 5 év volt a böntetési tétel minimuma ennél a bűncselekménynél, enyhító szakasszal szabták ki a 3 év 2 hónapot...
Előzmény: Törölt nick (1869)
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.07 0 0 1872
A kereskedés rendszeresen ismétlődő, anyagi haszon érdekében folytatott adásvétel.
Előzmény: Kovács Béla Sándor (1870)
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.07 0 0 1871
A LB-t köti. Jogegységi eljárás keretében el lehet tőle térni.
Előzmény: Kovács Béla Sándor (1868)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!