Keresés

Részletes keresés

nord Creative Commons License 2004.12.22 0 0 161

Sziasztok!

 

Először is:

mindenkinek kellemes ünnepeket kívánok!

 

Másodszor.

Panasonic FZ10-hez makro előtétlencsét szeretnék:

Ezt a Raynox DCR-250-et néztem ki, a kép szerint brutálisan jó nagyítást csinál, és - amennyire a kis képből megítélhető - a minőséggel sincs gond.

Az ára sem elrettentő, ha jól emlékszem az Optiform 12-13ezerért árulja.

Vagy egyéb tapasztalatok a makrolencsékről?

 

Üdv.

SoMa Creative Commons License 2004.12.16 0 0 160
Egyébként, a minap készítettem esztergályossal egy pont ugyanilyet . :))
Előzmény: SoMa (159)
SoMa Creative Commons License 2004.12.16 0 0 159

Makrózásra nagyon jól lehet használni, az alap illetve nagylátószögű objektíveket, ha fordítva szereled fel a gépre. Ehhez kell egy olyan gyűrű, ami egyszer a géphez csatlakozik valamilyen bajonettel, vagy menettel, mászor pedig az alkalmazni kívánt objektív szűrőmenetéhez. A tieddel, ha jól veszem ki a szavaidból, akkor az egy M42-es csatlakozású géphez egy M49-es szűrőmenetű objektívet tudnál csatlakoztatni.

Előzmény: _Coco_ (158)
_Coco_ Creative Commons License 2004.12.16 0 0 158

Ézt hogy érted, hogy bifordító ? Mit fordít ?

Az egyik menetes vége M42, a másik egy vmivel nagyobb, kb 50-es menetes vég. Nekem az a gyanúm, hogy egy másik obi/vázra átalakító lehet...

sZoMy Creative Commons License 2004.12.15 0 0 157

helló SoMa,

 

köszi a képeket, elgondolkodom rajta :)

 

 

más kérdés, a minolta Z2-hez ugyanaz a tubus kell mint a z1-hez? 42-55mm

Előzmény: SoMa (127)
Egér Fogó Creative Commons License 2004.12.15 0 0 156
Az azonosítatlan átalakító valszeg egy objektívfordító. (Makrózáshoz az objektívek optikai tulajdonságai jobbak megfordítva)
Előzmény: _Coco_ (130)
Badmotorfinger Creative Commons License 2004.12.13 0 0 155

Igen ez csak amolyan közelítő képlet lehet a nagyítás gyors, hozzávetőleges kalkulálására. Átlagos esetekben, nem szélsőségeknél.

 

Ha megnézed pl. a Rollei-es linkben a táblázatot, akkor a képlettel számolva csak közelítőleg jönnek ki az ott közölt értékek.

Előzmény: Százbolha (154)
Százbolha Creative Commons License 2004.12.12 0 0 154

Viszont nem szimmetrikus lencserendszereket használunk.

tehát ezek csak közelitő képletek lehetnek.....

Előzmény: Százbolha (153)
Százbolha Creative Commons License 2004.12.12 0 0 153

Pedig valami nem stimmel.

Hiszen kell tudni a végtelenre is élesítenie egy objektívnek.

Nem retró fokúszos objektívnél végtelen tárgytávolságnál a képtávolság elvileg egyenló a fokusztávval.

 

Tehát ott végtelenül kicsi a nagyítás.  lásd csillagok leképezése,

 

A klasszikus képletek szimmetrikus lencserendszerre:

 

1.) N=k/t

2.) 1/t + 1/k = 1/f

 

2.a) t=1/(1/f-1/k)

 

1.)2.)  N=k*(1/f-1/k)=k/f-1

 

N = k / f - 1

 

 

Tehát ha k tart 0 hoz, akkor a nagyítás is tart 0 hoz.

 

Példa 2.

f= 50mm

k=2xf= 100mm

akkor

N=1  !!!!!!!

 

Tehát kétszeres kihuzat kell.

Viszont az objektívnek eleve van egy kihuzata (ameddig tekerni lehet)

 

Tehát a közgyűrű mérete 100mm-X, ahol X az objektív beépített kihuzata.

 

Százbolha

 

 

 

Előzmény: Badmotorfinger (152)
Badmotorfinger Creative Commons License 2004.12.12 0 0 152

Nem biztos.

Én így tudtam.

 

Viszont bocsánat, mert rosszul írtam - talán a frontátvonulás.

 

nagyítás = közgyűrű (kihuzat) hossza / gyújtótáv

 

30 mm közgyűrű / 58 mm objektív = 0,517 nagyítás

 

Leképezés kb.  1:1,9

 

 

Fordítva sem rossz amúgy, csak úgy a reciprokát kell venni.

 

http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EF-25mm-Extension-Tube-II-Review.aspx

 

http://www.earthboundlight.com/phototips/20040620.html

 

http://www.photofocus.com/article.php?aid=72

 

http://www.rollei-usa.com/acc_closeup_handbook.htm

 

 

Meg a közgyűrűkészletem dobozának a hátulján is az van, hogyaszongya:

 

50mm-es obit alapul véve 12mm közgyűrűvel a "macro ratio" 1:4,2 ; 20mm közgyűrűvel 1:2,5 ; 36 mm közgyűrűvel 1:1,4.

 

A fenti képletet ezek elvileg alátámasztják. pl. 36/50=0,72 --> 1:1,4

 

A példád mondjuk elég elgondolkodtató, mert egy elméleti 1 mm-es kihuzattal számolva 50mm-es obihoz 1:50-es leképezés jön ki, de nem hiszem, hogy pl. egy alapból 1:6 leképezésű 50mm-es obi 1 mm-es kihuzattal 1:50-ig romlana.....

Előzmény: Százbolha (136)
Százbolha Creative Commons License 2004.12.12 0 0 150

eh... ez meg bélyegkép lett!!!

Azért látom, hogy nem gagyi!

 

Van egy Sigma 18-50 gagyizomom. Attól jobb.

Viszont az eddig kedvelt 20/4 flektogont lealázta a Sigma.....

 

 

Százbolha

Előzmény: Törölt nick (149)
SoMa Creative Commons License 2004.12.12 0 0 148

OFF

Köszönöm, sztem is jó vételt csináltam, nagyon meg vagyok elégedve a géppel.

Objektívem van egy rakat, igaz majd mind M42, de sztem nagyon jók.

Asszem neked látnoki képességeid vannak, mivel javarészt fix obijaim vannak,

azért van még mit beszerezni és ez nem pont az extrém nagylátószög, meg a 200mm! :)))

De ne offoljuk ennyire szét ezt a topicot, megkereslek mélben, igaz, hogy a karácsonyi kiadások miatt max a jövő évben terveztem bármit is beszerezni......

 

Előzmény: Százbolha (145)
Százbolha Creative Commons License 2004.12.12 0 0 147

ja... bocs!

 

Ez az 55/1.8 takumar volt? Nem?

Előzmény: Törölt nick (143)
Százbolha Creative Commons License 2004.12.12 0 0 146

Makróban egész jó ez az 58mm!!!

 

De én portréra szeretném használni 1-3 méter tárgytávolsággal. Azt még szereti a digi.

 

Olyan fotód nincs?

 

--------

 

 

Khmm... ha kapok 1,4-es SMC-t akkor lehet hogy eladom a Canon-t. Azért az AF néha jól jön!

 

Százbolha

Előzmény: Törölt nick (143)
Százbolha Creative Commons License 2004.12.12 0 0 145

Gratulálok az X300-hoz!

 

Ha sok pénzt akarsz költeni még, akkor van hozzá Minolta MD 200/2,8 és 20/2,8 objektívem eladó!

 

Ha keveset, akkor egy 200/4 orosz objektív 6.000 Ft-ért.

Nem túl nehéz, de szépen rajzol.

Esetleg tudok hozzá adni egy 2x maxrós telekonvertert.

50-es alappal 1:1 makrót tud.

 

Százbolha 

Előzmény: SoMa (144)
SoMa Creative Commons License 2004.12.12 0 0 144

Egy NikonCP4300-on használtam, a haveromnak meg Minolta Z1-e van, sztem mindekettőn elég észrevehető a minőségromlás. Adapterrel lett használva, elég közel van az objektívhez.

 

Off

Csak párszor használtam, de most, hogy vettem egy X300-as Minoltát, már nem is érdekel a digigép! :))) Így az csak nyűg, mert azért még cipelem magammal azt is a tartozékaival együtt. De szándékomban áll egy másodvázat is begyűjteni, akkor végképp kikerül sztem, vagy nagyobb táska kell.... :))

 

Előzmény: Százbolha (142)
Százbolha Creative Commons License 2004.12.12 0 0 142

Milyen gépen használtad?

 

Valóban ront a képminőségen, de ez egy nagylátó előtétnél természetes.

 

Nagyon fontos, hogy a frontlencsétől megfelelő távolságban (általában egész közel) kell elhelyezni. és vele párhutzamosan, + körcentrikusan.

Menetes végű objektíveknél általában OK. adapteresnél nem mindig.

 

Abból lehet észrevenni, hogy krémesíti a képet. Elvesznek részletek.

Élesnek éles, csak nem részletgazdag.

 

Ja... és kis CCD-n meg gyenge obival, tényleg nem a legjobb.

 

Százbolha

 

 

Előzmény: SoMa (141)
SoMa Creative Commons License 2004.12.12 0 0 141

Az enyém nem tartalmaz makroelőtétet, haveromnak viszont olyan van, az többe került és annak nagyobb a frontlencséje. Nekem igazából egyik sem tetszik, sztem nagyon lerontja a képmínőséget. Egyszer kíváncsiságból teszteltük őket, minőségre egyformák.....

 

 

Előzmény: Százbolha (137)
Százbolha Creative Commons License 2004.12.12 0 0 140

Nem úgy van az!!!!!!

 

nem a közgyűrű mérete, hanem a kihuzat számit!

Ha eleve alakalmas az obi közelfényképezésre, akkor elég kicsi közgyűrű 1:1 eléréséhez, ha nem akkor nagyobb kel.

 

 

100mm-es optikához (kiépítéstől függően) kb. 40-60mm kihuzat kell az 1:1-hez.

50mm-vel nincs tapasztalatom, de nagy eltérés nem lehet.

Viszont a közelpont nagyon lecsökken.

 

---------------

_Coco_

Volna egy kérésem:

 

58/2, M42 obival tudnál mutatni tesztképeket?

10D-hez szeretném használni, de bőrzén nem kaptam.

Az előzön 1.500-ért adtam el, azt hittem már nem kell...

 

Most 3e-ér vettem pancolar 50/1.8-at.  És az első tesztek után alig tünik gyengébnek a Canon EF 50/1.8 II-nál.

 

 

Százbolha

 

Előzmény: _Coco_ (138)
SoMa Creative Commons License 2004.12.12 0 0 139

Jó volna!!  :))))

De akkor az nem makro lenne, hanem mikro! :)

Előzmény: Százbolha (136)
_Coco_ Creative Commons License 2004.12.12 0 0 138

Köszi !

 

Tehát a 300D + M42 konverter + közgyűrű + 58/2, M42 obi = Makró fotózási lehetőség nálam ugye ?

Vagyis a kb. 30 mm-es közgyűrűvel az 58 mm-es obim kb. 1,9x nagyitást ad.

És akkor minél nagyobb közgyűrűt teszek fel annál kisebb a nagyitás...hmmm.

Megyek és kipróbálom ! :)

 

Előzmény: Badmotorfinger (135)
Százbolha Creative Commons License 2004.12.12 0 0 137

Jó szemléltető képek!

 

Nekem is volt 0,6x Soligorom  2 alkalommal is.

Korábban egy kisfilmes gépre használtam (!!!!!!!!!) és jó volt rá.

Legutobb meg Sony S85-hőz vettem, de a gépet a gazdája végül nem adta el.

 

 

Az a jó ebben a 0,6 x előtétben, hogy tartalmaz egy 10X makróelőtétet is.

Az árához képest egész jó a minősége.

A szélein azért kicsit torzit, de az PS-ben kihúzható.

 

Százbolha

(már eladtam... a 0,75x veszem legközelebb)

Előzmény: SoMa (127)
Százbolha Creative Commons License 2004.12.12 0 0 136

Badmotorfinger:

 

nagyítás mértéke = objektív gyújtótávolsága / közgyűrű hossza

 

 

Ez biztos??????

 

Tételezzük fel, hogy van egy 100mm-es gyújtótávolságú objektívem.

Az objektív és a váz közé teszek egy 0,01mm vastag közgyűrűt.

 

Szerinted mennyi lesz a nagyítás mértéke???  10.000????

 

 

Százbolha

Előzmény: Badmotorfinger (135)
Badmotorfinger Creative Commons License 2004.12.12 0 0 135
nagyítás mértéke = objektív gyújtótávolsága / közgyűrű hossza
Előzmény: _Coco_ (132)
Badmotorfinger Creative Commons License 2004.12.12 0 0 134
eggyütt = együtt
Előzmény: Badmotorfinger (133)
Badmotorfinger Creative Commons License 2004.12.12 0 0 133

Az utolsó tag nem biztos, hogy a szett része. A képekből nem lehet kivenni, de valami menetátalakító gyűrű lehet.

 

A közgyűrűsor többnyre 3 különböző hosszúságú távtartó gyűrű, amit eggyütt, vagy inkább külön külön a gépváz és az objektív közé kell tenni, ezzel bizonyos távolságra eltávolítja az objektívet a filmsíktól - csökken az objektív közelpontja, nő a nagyítása. Makrózásra jó.

 

Ha ez valóban az, aminek a képen látszik.

Előzmény: _Coco_ (132)
_Coco_ Creative Commons License 2004.12.12 0 0 132

Oké, de mire tudom használni ?

Egyébként van M42-es obim,  Zenitre és 300D-re használom (konverterrel).

Az utólsó tag az milyen típusu bajonettre/menetre alakít ?

Előzmény: Badmotorfinger (131)
Badmotorfinger Creative Commons License 2004.12.12 0 0 131

Közgyűrűsornak néz ki.

Előzmény: _Coco_ (130)
_Coco_ Creative Commons License 2004.12.12 0 0 130
1

2

3
Előzmény: _Coco_ (129)
_Coco_ Creative Commons License 2004.12.12 0 0 129
Csak a képek maradtak le...
image a
Előzmény: _Coco_ (128)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!