Keresés

Részletes keresés

ergoGnomik Creative Commons License 2020.02.20 0 0 9472

De én ilyet tutira nem használnék, mert elfoglalná a bővítő portot a SID-kártya elől (és abban sem vagyok biztos, hogy ez a szembe hajtás egyáltalán lehet-e elég erős, ha ráadásul egy vagy két 1551 paddle-n keresztül dugom a gépbe)

 

Lehet egy kicsit másként is közelíteni ehhez. Egyszer már vagy itt, vagy a Commodore 64 Gamezben felmerült, hogy annak semmi akadálya, ha egy hipotetikus C64-1551 illesztő nem élcsatlakozó aljzatban, hanem élcsatlakozóban végződik, a paddle-t fordítva is lehet csatlakoztatni, működnie úgy is kell, másként nem lehetne két 1551-est hozzákapcsolni a TED-es masinákhoz. Illetőleg bazi drágán, de néha ki lehet fogni az ibin bontott bővítőport csatlakozókat is. Így először jöhetne a gépbe a memória bővítés, aztán arra rá lehetne dugni a TCBM meghajtókat.

 

Ekkor persze még mindig kérdéses a SID kari, de azt meg óvatosan meg lehetne moddolni, hiszen az élcsatlakozó közvetlen közelében ott van egy furatsor, amin minden bizonnyal megtalálható az összes szükséges vonal. Ebbe kellene valamilyen csatit beforrasztani, a bővítő kártyára meg egy ellendarabot valamilyen rögzítő szerelvénnyel, és viola. Persze ennek a a hátránya, hogy így elég rosszul fog kinézni a NAE, és 90°-os csatlakozót sem nagyon tehetsz oda, mert beletakarna az élcsatlakozóba, így megakadályozva a géphez hagyományosan történő csatlakoztatást, de áldozatok nélkül ritka a győzelem hasonló helyzetekben.

 

Most, hogy a nehézségeken túl is vagyunk már csak meg kellene álmodni, milyen is legyen a RAM bővítés, és miféle további funkciókat kellene beletervezni. ;-)

Előzmény: siz (9457)
ergoGnomik Creative Commons License 2020.02.18 0 0 9471

két badline közt valós időben egy lemezfordulattal beehető egy sáv,  gyors órajelen

 

No-no! Nem inkább az alsó-felső keretre gondoltál? Két badline között 6x65=390 órajel ciklus van, azalatt egy szektort sem töltesz be. Sz'tem.

 

Bár mondjuk a keret is két badline között van, az aktív terület utolsó és első badline-jai között. ;-)

Előzmény: Törölt nick (9470)
Törölt nick Creative Commons License 2020.02.18 0 0 9470

Gyorstöltővel 1551-nél sem kell forgatni semmit, a státuszvonalon lehet jelezni, hogy elfogadtuk a byte-ot, tolhatod a következőt.

Sőt, szerintem fordítva is mehet, ha natív gcr byteokat tolunk be, két badline közt valós időben egy lemezfordulattal beehető egy sáv,  gyors órajelen, aztán majd zene, stb közben szépen lassan dekódolgatjuk gépoldalon.

 

Előzmény: siz (9467)
Lavina of Gotu Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9469

Persze, műxik a Bitfire 1551-el is. Amúgy ANNYIRA azért nem gyorsabb, mint az 1541-el, ahogy visszaemlékszem a fűzögetés időszakából. Értem ezalatt, hogy nem többszöröse a sebesség.

Előzmény: MMSZoli2 (9468)
MMSZoli2 Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9468

A Bitfire működik 1551-en? Erről lemaradtam.

 

Off: felsorolom, milyen drive-okkal rendelkezem:

1541, 1541/II (2db, az egyik Jiffy+microIEC), 1571, MSD SD-I (110V, IEEE), SFD-1001 (IEEE, rossz)

 

Legutóbb, mikor ránéztem az ebayen, a működő 1551 egységek ára 70-80 ezer forint körül mozgott.

Ez tényleg megváltozott, most már 90-100ezer környékén mozognak, igaz úgy sz*r a forint, ahogy van  :-O

vagyis ennyiért kihagyom, ráadásul a postázást is nehezen éli túl.

Az elszállt ár példájának akartam felhozni a floppyval eleve rendelkező Amiga 1200-at, erre kiderül, hogy annak az ára meg már 120-220ezer Ft. OMG!!!!

(hol hagytam az eszemet, mikor pár éve 40-50 ezerért még drágálltam...te jó ég hová fog ez még elfajulni...)

siz Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9467

Igen, én is mindig a soros 1541-re lövök szinkronizálásnál, ráadásul az 1 bites verzióra, ami akkor is megy, ha több (aktív) drive ül a buszon. És meglepő módon a leggyorsabb protokollt a párhuzamosított 1541 tudja (nem kell folyamatosan adatirányt forgatni, mint a 1551-nél). De pl. 1581-nél (SD2IEC-nél meg nagyon durván - hiszen ott nincs) a mechanika késleltetése sokkal kisebb.

Előzmény: Lavina of Gotu (9463)
ergoGnomik Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9466

jelenleg az 1541-es töltők durván erősebbek az 1551-eseknél. Ha jól emlékszem, ez az összevetés ráadásul még a legújabb trackloader előtti teszt volt.

 

Azért én csínján bánnék az ilyen kijelentésekkel. Amíg nem láttuk a BitFire +4-es portjának a szintetikus teszt eredményeit 1541-es és 1551-es meghajtókra, addig biztosabb annyit mondani, hogy nem tudjuk. Meg kellene kérdezni BSZ-t és/vagy bubist, hogy mértek-e ilyesmit, és mire jutottak?

Előzmény: MMSZoli2 (9462)
Lavina of Gotu Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9465

Partyra lehet (kell) vinni saját configot, amin fut a demó, szóval az nem gáz, hogy csak azon fut, legalábbis party szempontból.

MMSZoli2 Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9464

Az emulátor viszont nem party kompatibilis :-)

Lavina of Gotu Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9463

Sajnos trackmó írásakor mindig a leglassabb (1541) lehetőségre kell számolni, hogy megmaradjon a szinkron a zenével, stb. Vagy bevállalod, hogy csak 1551 kompatibilis lesz, az emulátorok úgyis tudják. :)

 

MMSZoli2 Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9462

jelenleg az 1541-es töltők durván erősebbek az 1551-eseknél. Ha jól emlékszem, ez az összevetés ráadásul még a legújabb trackloader előtti teszt volt.

 

Akármilyen jó felhozatallal is rendelkezik a +4 scene programozó vonalon, a C64-en 10x ha nem 20x annyi felkészült kóder van, akik a demok reszelgetésén dolgoznak.

Ennek egy erős része a zene és animációk melletti gyorstöltés, és eléggé elhúzott a mezőny az 1551 mellett.

Az 1551 ráadásul kezd igen ritka és drága termékké váni (törékeny a műanyag háza), így igazából már nem is nagyon lehet vele számolni, mint alap 264 kiegészítővel.

 

Maga az alap sebessége 4x gyorsabb az 1551-nek, de ha jobban belegondolunk, ez önmagában is elég kiábrándító.

Egyrészt a nyolc párhuzamos adatvezeték eleve nagyobb sebességet tenne ennél lehetővé, másrészt az IEC a HW támogatás nélküli bitkergetés miatt olyan lassú
Az 1551-nek erre saját hardveres kiegészítője van, ráadásul direkt memóriacímre tölt (ha jól emlékszem).

Ha az 1551 protokolt korrektül megcsinálták volna, kb 20x gyorsabbnak kellett volna lennie az alap 1541 sebességénél párhuzamos buszon. Még a Jiffyt is le kellene aláznia.

György barát Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9461

Köszönöm szépen. 

 

Magyarázkodás: 

a késlekedésem oka egyszerű. Nem ugrott be sem a "gyorstöltő", sem a "fastload" kifejezés. (Itt a befejezés.) 

 

Előzmény: ergoGnomik (9460)
ergoGnomik Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9460
Előzmény: ergoGnomik (9459)
ergoGnomik Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9459

Szerintem egyszer valami fórum témában volt már összehasonlítás 1541-es és 1551-es gyorstöltők között. Megpróbálom megkeresni. Ígérni nem ígérek semmit. Esetleg te is megpróbálhatnád megsasolni.

Előzmény: György barát (9458)
György barát Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9458

Teljesen lökött vagyok. Persze: nullás lap és verem! A fejem a falba verem.   :-) 

 

Gondolhattam volna! A cikkek közt jó néhány a CP/M rendszerrel foglalkozott. 

 

 

Akad viszont egy másik kérdésem: mennyire lehet (gépi) PROGRAMMAL gyorsítani az 1551-es lemezegységet? 

 

Előzmény: siz (9456)
siz Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9457

Megoldották dinamikus RAM-okkal is a C16 külső 64k-s bővítésnél is. Gondolom ott is az volt a kulcs, hogy legyen gyorsabb, esetleg "erősebb" (mármint erősebben hajtsa a buszt, mint a belső RAM). Van ilyenem, tényleg működik. Csak nem szeretem, mert ilyenkor "szembe" hajtanak a belső és külső RAM-ok és emiatt érzek némi bizonytalanságot az egészben. De plus/4-re nagyobb memóriát nem próbáltam meg ráakasztani így (egyébként ilyen alapon akár működhetne is, a vezérlő regiszter chip-select-jét külső áramkörrel is elő lehetne állítani). De én ilyet tutira nem használnék, mert elfoglalná a bővítő portot a SID-kártya elől (és abban sem vagyok biztos, hogy ez a szembe hajtás egyáltalán lehet-e elég erős, ha ráadásul egy vagy két 1551 paddle-n keresztül dugom a gépbe)

Előzmény: MMSZoli2 (9453)
siz Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9456

Ez nem tom milyen gép, de 99%, hogy valami Z80 alapú. A 6502 processzorcsaládnak (ide értve a C64 6510-esét, a plus/4 7501/8501-ét, a C64 8500-ját és a C128 8502-jét sőt még a 1551 floppy 6510T-jét is) $0000-nál nem lehet ROM-ja (már csak a nulláslap speciális helyzete és a $0100-nál levű fix helyű verem miatt sem)

Előzmény: György barát (9455)
György barát Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9455

Behálózott a "www", böngésztem egy kicsit. Plus/4 témájú cikkben találtam a rajzot: 200 kB RAM. Tudom, ez még semmit sem bizonyít. Még az sem világos, külső-e, vagy belső? És persze nem az itteni BANK feliratokra hivatkoztam a múltkor. 

 

A gépem előbányászása viszont égetően szükségessé vált. Több belső fotót láttam, különböző variációkat (vagy a CPU, vagy a TED, vagy mindkettő papucsban – más képeken padlón).  A sajátom vajon milyen? 

 

A könyveim közt is kutakodnom kell! Azok nélkül csak nézek ki a fejemből. [Igaz, azokkal is,   :-)   ] 

 

 

Előzmény: MMSZoli2 (9448)
MMSZoli2 Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9454

És tényleg :-) ROM-ot adott ki a Commodore is...

 

Illetve ez is volt az eredeti terv, a gép vásárlásakor kiválasztható külső professzionális modulok lesznek elérhetőek a géphez, és a vásárló azt választja, amelyikre szüksége van.

(amit a kereskedők utasítottak el végül, félve, hogy a modulok egy része a nyakukon marad)

Ehelyett lett a 4-az-1-ben SW, ami szerintem költségben is megdobta némileg a gépet, igaz megspórolták vele a külső nyákot és a műanyag házat.

MMSZoli2 Creative Commons License 2020.02.17 0 1 9453

Még egy kérdés, Siz.

Ha kellően gyors (belső RAM-oknál esetleg gyorsabb) SRAM-mal oldod meg a külső memória bővítést, akkor is bezavar a belső memória jelenléte?
Az SRAM-nak nem kell RAS/CAS időzítőjel, olvasod oszt jó napot.

 

siz Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9452

... továbbá a ROM is memory, azt meg lehet bővíteni kívülről ;)

Előzmény: siz (9451)
siz Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9451

Ezt nem vitatom. De mint te is láthatod, ez az említés aztán sehol máshol nem jön elő. Még csak hasonló funkciójú jel sincs a gépen belül.

Előzmény: MMSZoli2 (9450)
MMSZoli2 Creative Commons License 2020.02.17 0 0 9450

Nem is azt mondom hogy van, csak hogy vannak dokumentációk, ami nyoma.

Azt gondolom Te sem vitatod, hogy Memory Expansion van a port fölé nyomtatva? :-)

 

siz Creative Commons License 2020.02.16 0 0 9449

_NINCS_ RAMEN vonal a plus/4-ben! A TED dönti el ($ff3e/$ff3f), hogy RAM vagy ROM kerül olvasásra. Ha RAM, akkor ő generálja a belső RAS és CAS jeleket. (RAM sor és oszlop kiválasztó jelek). Ezeket el lehet vágni, hogy ne jussanak el a beépített RAM-okhoz, de gyárilag nincs erre semmilyen tiltó jel beépítve.

Előzmény: MMSZoli2 (9448)
MMSZoli2 Creative Commons License 2020.02.16 0 0 9448

A külső RAM bővítésekkel kapcsolatban elég sok ellentmondás van és van vita rendesen.

 

Általában akik értenek hozzá, azt mondják, hogy amíg nem iktatjuk ki a belső RAM-okat, egymással szemben dolgozik a külső és a belső memória, és minimum bizonytalan a külső RAM modul működése.

 

A kevésbé hozzáértők (mint én) általában a későbbi dokumentációkon N/C lábbá változott RAMEN vonalat emlegetik a bővítő porton, mint bizonyítékot, hogy meg lehet csinálni a külső bővítést.    

No meg azt, hogy egyébként az van ráírva a portra kívülről, hogy MEMORY EXPANSION. :-)

 

Az a helyzet, hogy az előbbiek próbálkoztak, de eddig csak belső módosításokkal sikerült megcsinálniuk a külső bővítést, még akkor is, ha alkalmazták a RAMEN vonalat (aminek a használatát valóban látni lehet Solder (vagy Hannes) régi (belső!) 256K-s bővítőjénél.


Valamint amikor előkerül egy-egy külső bővítő modul (amit régen boltban is lehetett kapni), ezeknek a dokumentációja is egy-két alaplapi módosítást kér a vásárlótól.
Úgyhogy tényleg elképzelhető, hogy a külső memória bővítés soha nem működött megfelelően vagy stabilan az alaplap "mókolása" nélkül (és a RAMEN vonal csak egy terv volt, aminek a megvalósítását dobták a projekt során)

jeva.72 Creative Commons License 2020.02.15 0 0 9447

Erős túlzás ... Inkább fogalmazzunk úgy, h van rá esély, h talán csinálunk valamit, ha lesz kedvünk, időnk és ötletünk is. 

Előzmény: CseriAttila (9445)
Lavina of Gotu Creative Commons License 2020.02.14 0 0 9446

Retrocoding rulZ. 

Előzmény: CseriAttila (9445)
CseriAttila Creative Commons License 2020.02.14 0 0 9445

Mivaaan? Visszatér a Muffbusters? Meg a 220 volt? Mi lesz itt, időutazás?

 

György barát Creative Commons License 2020.02.11 0 0 9444

Elveszed a kenyerem? Köszönöm. 

 

Előzmény: Törölt nick (9443)
Törölt nick Creative Commons License 2020.02.11 0 0 9443
Előzmény: György barát (9442)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!