Keresés

Részletes keresés

Hacsek Creative Commons License 2000.02.29 0 0 34
Töte! Látogass át az Építkezés-felújítás 2.0 topicba! Ott nem leszel egyedül!
Előzmény: Töte (33)
Töte Creative Commons License 2000.02.29 0 0 33
Hali megint!

Egy aprosagrol elfelejtettem szolni. Penz.

Nos, mi is hitellel probalkozunk, megpedig a most megalkotott 8%-ossal, amit ifju hazasoknak adnak, uj lakas epitesere vagy megvetelere. A bibi azonban az (legalabbis jelen helyzet szerint), hogy egyreszt a bankoknak meg mindig nincs teljesen megbizhato kialakult allaspontjuk ezzel a hitelfajtaval kapcsolatban, masreszt meg vannak, amelyek huzzak a szajukat, mikor meghalljak, hogy mi valojaban kozosen birtokoljuk a telket, a "sajat" telekreszunk folott eszmei tulajdonjogunk van csupan. Ezzel mindenfelekeppen szamoljon az, aki ilyenen tori a fejet.

Amugy egy-ket szam :
3 millio 10 evre kb. 37e forint,
3 millio 15 evre kb. 29e forint,
4 millio 10 evre kb. 50e forint,
4 millio 15 evre kb. 40e forint.

Mindez az egyik (fovarosi) OTP-fiok adatai alapjan, emlekezetbol.

Tote

Töte Creative Commons License 2000.02.29 0 0 32
Sziasztok!

Nos, mi most kezdunk bele eppen egy hazepitesbe. Itt leszunk(?) Budapest mellett, ahol is mar megvasaroltuk a telket, a kivitelezovel most fogjuk alairni a szerzodest.

A telek kb. 1900 m2, amin hatan osztozunk. Mindenkinek van egy kb. 320 m2-es telekresze meg egy kozos 240 m2-es resz, ahova jatszoter van tervezve. Ez, kozmu bevezetesevel egyutt kerult 1,4 millaba.

Egy tetoterbeepiteses lakast fogunk epittetni, melynek alapterulete bo 40 m2, ala van pincezve szinten ugyanennyin. A tetoter annyiban az, hogy 1,1 m-ig fal van, onnan 45 fokosan kezdodik a teto. Fent 3 haloszoba (mind "kis" meretu, tehat felszobanak szamit, ui. 12 m2 alapterulet alatt vannak) es egy furdoszoba lesz. Lent nappali, kis wc, eloszoba es a konyha lesz.

Azert irtam le mindezt ilyen reszletesen, hogy nagyjabol kepet alkothassatok rola. Ezt vallalja a kivitelezo 3,5 millioert (brutto), plusz a pincet 850e-ert (plusz AFA). Azt mondja, hogy kulcsrakeszre kb. ugyanennyibe belefer, termeszetesen fugg mindenkinek az egyeni ohajaitol.

Padlofutes : well, az egyik szomszednak, csak a lenti szintre (tehat kb. 40 m2) igertek 500e forint korul, de mindenestol, a kazan is benne lenne. Gondolom a burkolat nem.

Padlofutes vs. radiator : termeszetesen megoldhato a vegyes futes, mi is ugy tervezzuk, hogy lent padlo, fent radiator. Ehhez azonban mindenkeppen szukseg van hocserelore, amely a lenti 40-50 es a fenti 80-90 fokot biztositja. Ja, es valoban azt hallottam en is, hogy a padlofutes a port lebegteti olyan 40-50 centi magasan, szoval allergiasoknak nem ajanlott. Mellesleg en is az vagyok, remelem azonban a por nem lesz gond, eddig "csak" viragpor volt a kedvencem.

Egyelore ennyi, udvicsek,

Tote

gersu Creative Commons License 1999.11.03 0 0 31
Mi egyszer megkíséreltünk házat építeni Szentendrén, kb. 1982-84 körül. Akkor én 8 éves körüli voltam. Kilencszázezer forinttal indultunk, és a végén félbe kellett hagyni, mert elfogyott a pénz. De álltak a falak, a tető. Kétmillióért adtuk el.
Egy biztos: építkezésbe nem kezenék, még ha nekem fizetnének, akkor sem.
aTom Creative Commons License 1998.06.23 0 0 30
Hááát...
Szóval megírtam előre a szöveget, majd bemásoltam az ablakba. És ez lett belöle...

Bocs
aTom

aTom Creative Commons License 1998.06.23 0 0 29
Általában egyet tudok érteni az olvasottakkal, de azért lenne néhány észrevételem.
Bocsánat, hogy "regényt" írok, de kimaradtam a folyamatos részvételből.

Először a nekem szóló kérdésekre:

FeLaZso
(Szabin voltam, csak most reagálok.)

Költségvetés
Mi 1994-ben kezdtük, csak akkori árakat tudok mondani. Ha mégis érdekel, nagyjából

össze tudom szedni, gondolom, hogy az egyes fázisok közti arány kevésbé változik.
A telek megvolt, csak a házról van szó.
Mivel örökségből származó fix összegünk volt, előreláthatóan utánpótlás nélkül, nagyon

ki kellett számolni. Kb. 80 nm, alápincézve, a tetőtér beépítve (alapterület mint

alatta, kivéve a légteret - galériás megoldás). Lényegében kulcsrakész állapotra kérve

6.3-tól 10.5 millióig kaptunk ajánlatokat. Derékba kaptuk a Bokrost, kb. 7.5 millió van

benne, és - bár már úgy-ahogy lakható, de - messze nincs kész. Ja, szerencsénkre a

6.3-as kivitelezőről volt nagyon jó referenciánk, lényegében nem is csalódtunk benne.
Papírmunkák árai:
- Engedélyezési terv 80 ezer, régi ismerős, de jó építésztől
- Statikai terv másik 80 ezer, a telek és a talaj adottságok miatt elengedhetetlen volt
- gáz és fűtés valahol 20 ezer körül
- Nem készült: részletes kivitelezési terv (ezt sokér mérik), víz, villany stb.

Külső szigetelés
Mi porotherm téglát használtunk, ez önmagában teljesíti a szabványban előírtakat, nem

kell hőszigetelő vakolat. Én ennek ellenére szerettem volna, de anyagiak... (lásd

fent). A vakolat ugyan hőszigetelő lenne, ha elérné a megfelelő (ha jól tudom 4 centi)

vastagságot, de nálunk csak 1-1.5, ahogy a síma felület megkívánta.
Víz. A földben lévő részek a most szokásos módon: 6-os válaszfal tégla (szigetelés

tartó) fal, belül vastag bitumenes lemez, ezen belül a betonfal. A falakra lehetne

kapni víztaszító külső festéket, de mint fent...

Tető szigetelés
Ami úgyis kell, az a cserép és lehetőleg a fólia.
Tetőtér beépítés esetén a rétegek: cserép - légrés - műanyag fólia (ha lehet alu

réteges) - üveggyapot (vagy kompatibilis) - párazáró fólia - légrés - belső burkolat.
Nálunk a rétegek: cserép - légrés - műanyag fólia - üveggyapot (12 centis)- légrés -

alufólia - hungarocell (2 centis) - párazáró fólia - belső burkolat (gipszkarton).
A szabványnak eleget tesz a 10 cm vastag üveggyapot. Én szerettem volna 10 centit a

cserép felöl, és 5 centit a belső burkolat felöl, a kompromisszum a 12 centi volt (meg

is néztek a boltban...) a cserép felöl. Ez (akkor!!!) 50 ezer alatt volt, 110 nm-re.

Végül a gipszkartont tartó lécezés megihletett, és a lécek közé beszorítottam 2 centis

hungarocellt, a cserép felöli oldalán alu fóliával borítva. A tapasztalat szerint ez a

nyári melegben jelent egy két fokot. (További egy-két fokot jelent a reluxa a

tetőablakokon, lényegében nincs melegebb mint lent, bár ebben lehet szerepe a közös

légtérnek is. Mármint, hogy alul is melegebb.) Télen sem a mi tetőnk hómentes először.
Szerintem ha a tetőtérbe belevágsz, ne hagyd el az alufóliát. Lehet a cserép alá olyan

műanyag fóliát kapni, amelyiken van alu réteg. Én külön fóliát használtam, olyan 7-8

ezer volt.
Ha beépíted a tetőteret, akkor nem csak a szigetelő anyag kell, ne feledkezz meg a

belső burkolatról sem. Az a drágább.
A tetőablakok kritikus pontok a víz szempontjából, mindenesetre kiderült, hogy a

tetőfedőim nem nagyon láttak még vizet. Rosszul szabták a cserepet az ablakok körül,

mindet ki kellett cserélnem. Az egész akkor derült ki, amikor a belső párazázó fóliát

feltettem, és összegyűjtötte a szigetelésen beszivárgott vizet.

Az alpelveidre
- A külön mosoda nekünk is alapelv volt
- Kis alapterület: VIGYÁZZ! Az alapterület és a "bekerülési" költség marhára nem

arányos! Gyanítom, hogy az üzemeltetési költség sem. Jól gondold meg! (Az előző,

egyszintes 70 nm-es, de nem túl jól szigetelt és kedvezőtlenül "radiátorozott" házunkba

többe került a gáz, pedig ott csak a fűtés ment róla. Most a bojler és a tűzhely is.)
- Az elszeparálhatóság kell, de nagyon jól gondold át. Tedd meg egy otthon töltött

hétvégén, hogy megszámolod, hányszor mész be a hálószobába, és a fürdőszobába.

FeLaZsonak és általában
Padlófűtés
Az elmúlt tél enyhe volt, és mi csak karácsony előtt költöztünk be, ezek még csak rész

tapasztalatok. Nagyon kellemes, EGYENLETES meleg volt MINDENÜTT (bocs nem kiabálok,

csak kiemeltem). Persze lehet, hogy ebbe a közös légtér is besegít. Csak ott volt

melegebb (fürdőszoba, WC), ahol szándékosan sűrűbbre tetettük a csövet. A feleségem

nagyon fázós, de ezen a télen nem volt gondja, pedig a hőmérő 2-3 fokkal kevesebbet

mutatott, mint az eddigi lakhelyeinkben.
A BlumiDC által említett "tehetetlenség" valós probléma, bár nálunk kissé féloldalasan

működött. Valószínűleg sok a tartalék a teljesítményben, mert elég hamar felfűt, de

valóban lassan hűl le. A tavaszi felmelegedéskor - teljesen letekert szabályzóval -

napokig túlfűtött.
A por. Mindenütt kerámia burkolatot tettünk (még a hálóban is), ez könnyen tisztán

tartható. (Az előző lakásunk a rossz szigetelések miatt porosabb volt.) Télen lehet

rajta mezitláb járkálni, a fürdőben is egyszerűen a kőre lépunk ki a kádból. Én attól

az időszaktól féltem, amikor éppen nem kell fűteni, ilyenkor valóban nem lehet

mezitlábazni, de papucsban már nem érzem, hogy hűvös a padló.
Ha valami "szebb, jobb" radiátorban gondolkodsz, nem is sokkal drágább a padlófűtés

elkészítése. Az üzemeltetése a szakértők szerint a leggazdaságosabb.

Láttam egyszer egy diagrammot, ahol a különböző magasságban mérhető hőmérsékletet

ábrázolták a különböző fűtési rendszereknél. Radiátor jól elhelyezve, rosszul

elhelyezve, padlófűtés. A jól elhelyezett radiátornál 50 centi alatt 2-3 fokkal

hidegebb, a plafon alatt kb. ugyanennyivel melegebb volt. A rossz helyre tett

radiátornál ez kb. 4-5 fok. A padlófűtésnél kb 0.5 fok. Ez a magyarázata a kellemes

hőérzetnek.

Mégegyszer bocs a terjedelemért

aTom

And67 Creative Commons License 1998.06.22 0 0 28
Padlófűtésről:

Nem rossz az, vannak előnyei, meg persze hátrányai is: drága a kiépítése, de olcsó az üzemeltetése. Átmeneti időben valóban problémás, hogy lassan melegszik fel és aztán sokáig adja le a hőt, de tudni kell időben kikapcsolni. Nagy előnye, hogy nem foglal helyet a szobában, minden falfelület szabad, sehol egy ronda radiátor. Hátrány ugyanakkor, hogy a meleg levegővel felszáll a por is, így a finom por nem ülepszik le a földre, hanem a bútorokon landol, illetve lebeg a levegőben. Mielőtt valaki padlófűtést csináltatna magának, vizsgáltassa ki magát, hogy nem allergiás-e a háziporra, mert ha igen, nem javasolt. Másik megoldás a nagyon gyakori takarítás, fűtési szezonban kétnaponta szükséges lehet felmosni a padlót. Egyébként nagyon kellemes télen is mezítláb járni a meleg kövön.

Az állami támogatásokról: nézz be az Első Lakáshoz (nem) Jutás topicba

Gorcsev Creative Commons License 1998.06.21 0 0 27
Pepin
Én úgy tudom, hogy a Nikecellbe (meg hasonlókba szeretnek belemenni pl. az egerek. Tetö alá közetgyapotot javasolnak.
FeLaZso Creative Commons License 1998.06.20 0 0 26
Tájbor!
Érdekel az általad említett kombinált fűtés. Ha tudnál részletesebb infót írni és/vagy megadni, hogy hol lehetne utánna nézni, az jó lenne. A költségek is érdekelnének, nagyvonalakban.
bubu!
Ez nálunk is így van most (családi ház), hogy fen sokkal melegebb van. De arra gondoltam, hogy esetleg meg lehetne oldani, hogy a falakban föntről a meleget visszavezetni az alsó szint padlószintjére és így cirkulálna a (meleg) levegő. A laktérben felfelé, a falakban (csövekben) lefelé.
Pepin!
Ír6nál a tapasztalataidról a panelekből épített házról! Bár, nekem személyesen nem nagyon teccik ez a megoldás, de mindenképpen mérlegelni kell. Nem ismerem annyira, hogy fel tudjam mérni az előnyeit és a hátrányait.
ANYAGIAK: a pénz kérdést úgy gondoltam, hogy nem feltétlenül kell, hogy rendelkezésemre álljon a teljes összeg a ház komplett felépítéséhez. De! Már a kezdeteknél meg legyenek a biztos források arra, hogy ha nem is totál készen, de bőven beköltözhető és lakható formáig el lehessen készíteni a házikót. Mindezt úgy értem, hogy a saját tőkén túl biztosítva legyenek minél kedvezményesebb hitelek, amiket kvázi bármikor fel lehet venni. (Dolgozói építési hitel kamatmentesen és LTP kedvezményes kamatozású hitelek, rokonok hozzájárulásai).
TELEK ÁR:2-2,2 milkó között is el lehet csípni egy-egy jó telket még akár Nagykovácsiban is, amiről köztudott, hogy húzós hely a telekárak tekintetében. Úgy gondolom, hogy nem kell elkapkodni és akkor találhat magának Jó Áron :) telkecskét az ember. Ha meg sokáig nem sikerül, akkor közben úgyis gyűlik a pénz... :)
FŰTÉSRŐL: Mennyibe kerülhet egy klíma rendszer kiépítése egy házba? Sokkal húzósabb, mint valami hatékony fűtési rendszer? Valaki látott már ilyesmit működésben?
josarien Creative Commons License 1998.06.19 0 0 25
Bocsi! Akkor tényleg mindenben egyezünk!
Pepin Creative Commons License 1998.06.18 0 0 24
Josarien, te valamit félreérthettél. Nem azt írtam, hogy vendégszoba, hanem azt, hogy legyen hely a vendégeknek. IMHO ugyanarra gondoltunk.
josarien Creative Commons License 1998.06.18 0 0 23
Pepin!
Ne haragudj, de nem értek veled egyet a vendég-szoba dologban!
Azért tartsak fel egy rész, hogy néha napján ott alszik valaki?Mi úgy terveztük meg a házunkat, hogy optimális 4 főre, de ha ott akar valaki aludni, akkor még plusz 3 fő kényelmesen elfér.(Volt úgy, hogy egy hétig ott volt három vebdég és nem volt zavaró).
A zseton dologban egy a véleményünk. Kiérezni a házépítési tapasztalatodat!
Pepin Creative Commons License 1998.06.17 0 0 22
Néhány észrevétel:
Személyes tapasztalat, hogy a tetőtérbeépítést, hacsak lehet kerülni kell. A tetőtér természetes szerepe a hő és víz szigetelés, te meg ebben az ütközőzónában akarsz lakni. :-o
Hőszigetelés: láttam egy nagyon jó módszert. Tető, alatta nylon. A szelemenek közé lazán damilt húzol. Nikecell táblákból !!pontosan!! kivágod a szelemenek közé bekerülő darabokat. Átlukasztod egy-két helyen - a damilozástól függően -, majd áthúzod a damilt, és bicigliküllővel feszesre spannolod. A módszer lényege, hogy a külső és a belső felületek között nincs hőhíd.
Gyorspaneles (betonyp) lakóházak: 1 évesen vettem egy háromszinteset, nem teljesen készen. Hét évig laktam benne, úgy, hogy közben fejeztük be. Tapasztalat dögivel. Felazso, ha érdekel, jelezd, írok róla részletesebben is.
Költségvetés: bocs, de 2 milkóból még a telek sem fog kijönni. Most durva leszek, de ha még egyszer családi házba kellene vágnom (egyelőre elegem lett belőle), akkor addig el sem kezdeném, amíg nincs úgy pénzem, hogy NAGY telekkel, tetőtérbeépítés nélkül, minimális alápincézéssel a 4 főnek + vendégeknek + a család speciális igényeinek megfelelő gyk. egyszintes házhoz ne legyen meg a zseton. IMHO minden más zsákutca, és erre kemény, családpróbáló évek után fogsz rájönni. Én átéltem, hogy hét év küszködés után bagóért kellett elnyomni a rossz koncepciójú házat, és a mai napig is érzem a felesleges megerőltetés hatásait. (Pedig már két éve eladtuk.)
bubu Creative Commons License 1998.06.17 0 0 21
padlofutesrol még irjatok !
olyan, akinek volt/van.
Hallottam: egy haverom tobbszintes lakasban lakott, es mindig sirt hogy fent meleg van lent meg hideg.
Tájbor Creative Commons License 1998.06.16 0 0 20
A faházakról nem tudok semmi közelebbit, de annyira nem lehet rossz.

A padlófűtésnél jobb a kombinált fűtés, amikor a padló és a hagyományos radiátoros fűtés van összekapcsolva. Eddig csak jót hallottam róla, persze hátulütője az ára, de ennek utána kell járnom.

Üdv:
Tájbor

josarien Creative Commons License 1998.06.16 0 0 19
FeLaZso!
Maximálisan igazad van a pénz-kérdéssel kapcsolatban, de elmondok egy példát:
Ha már egy szakipari melós levonul, akkor nagyon kevés a valószínűsége annak, hogy újra
ki tudod hívni, vagy nincs arányban a pénz, amit elkér, az elvégzett munka értékével. (többet fog kérni.)
Elférsz egy szinten is, csak egy jól átgondolt tervezés kell hozzá! Amúgy maximális együttérzésem, és kívánom, hogy mihamarabb sikerüljön a terved!
Gorcsev Creative Commons License 1998.06.16 0 0 18
FeLaZso!

Vigyázz a ltp-akkal! Csak akkor jó, ha van idöd kivárni. A gyorshitelük az egy lóf#&@... sima bankhitel.

FeLaZso Creative Commons License 1998.06.16 0 0 17
Érdekes, amit írtál. Erre nem is gondoltam. A padlófűtés kapcsán csak az jár a fejemben, hogy az alkalmazásával (gondolom) egyenletesen lehet a padlót fűteni, tehát egy helységben viszonylag egyenletesen, mindenhol lesz meleg. A radiátoros megoldásnál meg a radiátor környékén lesz meleg és csak lassan melexik az egész szoba és nem is lesz egyenletes a hőmérséklet. Ráadásul a radiátortól is már egyből fölfelé száll a meleg az oldalfalon. A padlófűtésnél meg mégiscsak "rajtunk keresztül" és a szoba teljes alapterületének megfelelő síkról járja át a meleg a légteret. Legalábbis így gondolom. De tapasztalatom még nincs vele. Tudja valaki, hogy mekkora költségekkel jár egy padlófűtés? Nyitott kérdés az is, hogy mennyire megbízható? Mert ha meghibásodik, a szerelése ugye, kissé körülményes. :(
BlumiDC Creative Commons License 1998.06.16 0 0 16
Faház: nem véletlen hogy az északi országokban terjedt el. A hőszigetelése ugyan remek, de túl kicsi a hőtehetetlensége. Magyarul a téglafal belső fele sokkal később lesz meleg, mint ahogy a külső felét a nap süti. Mire beér a meleg, addig kint már lehűl a levegő = lehet szellőztetni. Szóval a hőtehetetlenség a napi hőingás leküzdésében segít, a hőszigetelés pedig a tartós belső-külső hőmérsékletkülönbség fenntartását (fűtés, légkondi) teszi gazdaságossá.
Padlófűtés: Az a baja, hogy nagy a hőtehetetlensége. Egyszer laktam egy ilyen albérletben. Ha reggel fáztunk, nem lehetett gyorsan meleget csinálni, mert sokáig tart, míg az aljzatbeton felmelegszik. Délre már meleg volt, amikorra már odatűzött a Nap, és így roppant meleg lett - ekkor pedig már hiába zártuk el, a betonban tárolt hő kijött azért..
FeLaZso Creative Commons License 1998.06.15 0 0 15
ANYAGIAKHOZ: van még (3) Lakástakarékpénztár is, meg nagyobb cégeknél (kamatmentes) dolgozói hitel.
De biztos vannak mindenféle alapítványok és egyéb támogatások is illetve pályázatok, amiken lehetne "indulni" és hátha... Csak tudni kéne, hogy mit, merre, hány óra? :o
sti Creative Commons License 1998.06.15 0 0 14
Alápincézés: szerintem jó, főleg ha ide megy az autó is. Viszont a szigetelésre ne sajnáljátok itt a pénzt és a szakértelmet! Nálunk kicsit belvizes a talaj, és kicsit beszivárog alul. Az utólagos szigetelés, ami nem igér semmi biztosat, 1.5 misi!

Tetőtér: a legnagyobb előnye az elszeparálhatóság. Főleg váratlan vendégeknél jön jól. Kis lépcsőmászás természetesen van, meg nehéz a lépcsőt igazán jól elhelyezni, de azért nem rossz annyira. A meleg nálunk nem túl vészes, tény hogy néhány fokkal melegebb van, de jó nagy, dönthető (azaz egész éjszaka nyitvatartható) ablakok mellett este idáig minden nyáron (3 db) 10 óra felé már kellemes hűvös volt. Végszükségben azomban megfontolandó egy légkondi, meg praktikus az alumínium reluxa is, ami a nap melegét veri vissza napközben kicsit.
A szükséges terület 4 főre min. 80 m2, de csak iszonyatosan jól eltalált arányok mellett, 100 m2-nél már lehetnek kisebb hibák, 120 felett pedig már kisebb luxust is be lehet vinni.

Anyagi források: szocpol: 2 gyerekre 1.2 misi, 3: 2.2 misi. Jelzálog hitel: iszonyatosan magas kamat (26%), és legalább 5 évig kell törleszteni, azaz hiába gyűlik össze előbb a lóvé. Citibank gyorshitel: 19% kamat, viszont olyan cégnél kell dolgozni, amit ők komálnak, valamint olyan kimutatható jövedelem, ami jó a törlesztőrészletekhez. Más forrás nem nagyon van, bár a Szekeres Imi biztos tudna még tippeket adni...

FeLaZso Creative Commons License 1998.06.15 0 0 13
Az a baj, hogy a NET hazai részén nem sok, mondhatni semmi infó nincs a házakkal, építéssel, lakberendezéssel kapcsolatban.

FAHÁZ: szerintem nem elég tartós és a szigetelés is bonyolultabb lehet. És jobban kell ápolni is. Meg valahogy mégsem azt az érzést kelti bennem, hogy "ház". Nem tudom, mások hogy vannak ezzel. Az egy más kérdés, hogy ha van pénze az embernek, jól nézhet ki egy fa burkolatú ház.

Tájbor Creative Commons License 1998.06.15 0 0 12
Sziasztok!

Egy barátommal az imént nézegettem a faházakat a HuDiren. Nekem nagyon tetszenek, voltak skandináv és német, valamint ha jól emléxem amerikai rendszerű ház is. ( Három link volt, csak a faházra kerestünk. )
Alapterületükhöz képest olcsóbbnak tűntek, mint a hagyományos építésű házak. Persze ízlések és pofonok!
Meglepő dolgokat is írtak róluk, érdemes elolvasni.
Konkrét árak is szerepeltek az egyiken, a másik oldalon pedig árajánlatot küldenek.
(Na most lenne jó, ha tudnék linket beszúrni.)
http://business.....@×&'"+!!!!

Inkább a HuDir-en faház és kész!

Üdv:
Tájbor

FeLaZso Creative Commons License 1998.06.15 0 0 11
Mire érdemes figyelni telek választásnál/vásárlásnál?
FeLaZso Creative Commons License 1998.06.15 0 0 10
aTom!

Akkor neked talán rendelkezésedre is áll egy viszonylag aktuális árakat tartalmazó költségvetés is... Nagyvonalakban érdekelne, hogy mibe kerül az előzetes papírmunka, az alap elkészítése, a falazás+födém, a tetőszerkezet+fedés. Ti hogyan terveztétek meg előre az építési költségvetést?
Külső hő- és víz szigetelés hogyan old6ó meg praktikusan és költség6ékonyan?
PADLÓFŰTÉS: mennyire jó és mekkora költség többletet jelent? Mert a működése alapján nekem sokkal szimpibb, mint a radiátoros megoldás, mert egyenletesen melegít és pont a lábunkat, ami a legfázósabb.
TETŐ SZIGETELÉS: úgy gondolom, hogy a cserép/pala alá kellene egy vízzáró (fólia v. kátránypapír) és egy hőzáró (üveggyapot vagy hasonló) és ezzel plussz a külső szigeteléssel együtt eléggé takarékosan lehetne meleget tartani. Szerinted mennyivel kell több (költségesebb) szigetelés a tetőtér beépítésnél? Mindenképpen víz és hőszigetelni szeretném a teljes tetőt, nehogy később meglepetések érjenek, függetlenül, hogy van-e beépítés.
ALAPELVEK: én a következőket tartom alapelveknek:
1, viszonylag kis alapterület: kb. 7m*8m
2, elhatárolódjon a napi "élet" területe a teljesen privát területtől (hálók...)
3, lehetőség szerint költség- és helyhatékony elrendezés
4, külön mosóhelység (esetleg tisztálkodó a vendégek részére)

FeLaZso Creative Commons License 1998.06.12 0 0 9
Josarien!

Annyi pénz sohasem lesz egyben, csak a hitelekkel együtt. Hitelek nélkül meg mire kivárom, hogy összejöjjön, addígra megőszülök és belebolondulok a spórolásba. Csak a saját tőke/hitelek arányt kell(ene) a megfelelő szinten tartani. Azért nem olyan vészes a helyzetem, mert kb 13-14 évvel ezelőtt már átéltem egy építkezést és azt tudom, hogy nem szabad csak úgy hipp és hopp belevágni.
Egyszintes/kétszintes téma: 2gyerekszoba, 1 háló, 1 fürdő, 1 mosókonyha stb. 1 konyha és egy nagy nappali+étkező hogy férne el egy szinten? Főleg úgy elrendezve, hogy a gyerexobák és a háló kicsit el legyen szeparálva a többitől? Biztos költségkímélőbb az egy szintes, csak bele kéne férni. Ne legyen 120 m2-es!
Kata!
Nagyjából egyetértek. A kérdést leginkább az anyagiak döntik el. Tehát, hogy mennyivel költségesebb az alápincézés. Ha nem sokkal, akkor nem ellenezném. Csak legyen, aki mindíg rendet rak lent... :)

aTom Creative Commons License 1998.06.12 0 0 8
No ebben a témában (sajnos?) nyakig bennevagyok. Elnézést kérek, hogy kicsit hosszú leszek, de legközelebb két hét mulva jutok a net közelébe, és nem tudok folyamatosan bekapcsolódni a topicba.

1994. öszén kezdtük, 1995. őszre volt tervezve a beköltözés kvázi kulcsrakész házba. Fix pénzem volt (örökség). Beterveztünk a több éve akkor szokásos mértékű inflációt, tartalékot. Egyet nem terveztünk be, a Bokros csomagját. Attól megbokrosodtak az árak. Csak az elmúlt karácsony előtt tudtunk beköltözni, és messze nincs kész a ház.

Pince: az attól is függ, milyen a telek. Egy lejtős telken, mint például a miénk, csak egy födém árát spóroltuk volna meg, tehát megéri (elöl szinten megyek be, hátul teljesen a földben van). Sík terepen lehet rajta gondolkodni, de mint már írta valaki, oda el tudsz dugni mindenféle kiszolgáló helységet. (Kazánház, garázs, mosókonyha, kerti szerszám tároló, és mint több ismerősömnél is jól bevált: gyerek dühöngőt.)

Tetőtér: nálunk van, de a szokásostól eltérően nem a hálószoba van ott. Szüleimnél laktam tetőtérben, meg több ismerősünk is a szokásos koncepciót követte. Akkor derül ki, hogy hányszor is mész napjában a hálószobába. Egy nagyon szép, négy szintes lakásban (sorház) élő ismerősünk azt mondta, "néha úgy érzem, hogy egy luxus lépcsőházban élek". Többen mondták, és tapasztalom én is, hogy a tető szigetelése nyáron igazán kritikus. Mindenképpen legyen alu fólia, nyáron néhány fokot számít. (Müanyag fólia alu réteggel, vagy mint nálunk, külön alu fólia.)
Nálunk van légtér is, ez akárcsak a lépcső összeköti a két szintet. Ezért határoztunk a padló fűtés mellett (bár sokan támadják) és gyakorlatilag egyforma hőmérséklet van mindenütt. Nekünk más gondot okoz: nem lehet félbevágni a ház befejezését, kénytelenek vagyunk a tetőteret is befejezni.

Mi mindössze három feltétlen követelményt mondtunk a tervezőnek (akit persze régről ismertünk):
1. a szokásos napi életet egy szinten lehessen élni
2. minimum 2.70 belmagasság, mert nyomaszt az alacsonyabb
3. ne a fürdőszobában kelljen mosni
A többi rá volt bízva.

Befejezésül apám kedvenc mondását idézem, amikor az ismerősök megcsodálták az új házát, és az építkezés nehézségeiről kérdezték:
"Csak az első tíz év a nehéz.... Utána már hozzászokik az ember."

Üdv minden merész építkezőnek
aTom

Kata Creative Commons License 1998.06.12 0 0 7
FeLaZso,
szerintem is kerüljétek el a tetőtér beépítését, ha tehetitek. Mi a férjem szülei fölött lakunk, egy nem túl korszerűen szigetelt tetőtérben, és télen majd' megfagyunk, mostanában pedig csak vizes borogatással bírunk elaludni...
A pince pedig tényleg nagyon hasznos, hiszen a tárolóhelyek nagyon gyorsan megtelnek a lakásokban, és rengeteg olyan dolog van, amit szerintem nem szabad kidobni, fönt viszont nagyon útban van. pl. én nagyon örülök neki, hogy az anyukám annakidején nem dobta ki a meséskönyveimet; nekem pedig egyelőre nincs szívem megszabadulni a hanglemezeimtől...
josarien Creative Commons License 1998.06.12 0 0 6
Nekem kétszintes a házam.
2* 78 nm. Rengeteg melóval építettük a nejemmel. Apósom tervezte (költségkímélés), mi adtuk a segédmelót, az egy kőművesnek.
Pénz: Lehetőleg legyen egyben, mert utána már minden csak tolódik.
Amúgy egy tanács: ha lehet, akkor egyszintesre tervezzetek:
1. Kényelmi szempontból,
2. Jobb a hely-kihasználás.(nincs lépcsőház, vagy hasonló terület-rabló dolog.
3. Pszihológia: a gyerek az istennek sem akar egyedül fennt elaludni.(elzártsági érzés, vagy mi a fene...)
Ha van konkrét kérdésed syívesen válaszolok.
Ja és még valami: MINDEN EGYÉB SAJNOS HÁTTÉRBE SZORUL, AMÍG NINCS VÉGE AZ ÉPÍTKEZÉSNEK!!! (Nyaralás, új cípő az asszonynak, stb. ) :-(((((
Trebitsch Creative Commons License 1998.06.12 0 0 5
FeLaZso,

nincs két egyforma ház, ahogy nincs két egyforma ember: én csak az általam, a mi családunk részére jónak gondolt megoldást tudom elmondani, de neked egészen biztosan nem pont olyan a legjobb.

A tetőt, ha csak padlásnak használod, nem kell szigetelni. Ún. úsztatott hő és hangszigetelést azért érdemes a fődémbe tenni, rá egy újabb réteg betonnal, de az se okvetlen kell: a padlás légtere automatikus, természetes hőszigetelés. Segíteni neki persze nem árt, de nem okvetlen szükséges.
Lépcső meg kell lefele is, persze, de az mehet az épületen kívül, az udvarról nyíló bejáratokkal, egy eraszról, tehát a légtereket nem köti össze. Olvasd el, leírtam az előbb. A másik meg, hogy az alagsorba nem mászkálsz annyit, mint a hálókba.

Ha az alagsor csak félig van földbe süllyesztve, akkor az utcaszinthez képest 120-140 cm-re van lejjebb a padlószintje, a catornák meg 2m alatt mennek általában, tehát beköthető. Ezzel a megoldással ablakok is vidáman elhelyezhetők, alig kisebbek, mint a lakótérben. Azért kisebbek, persze, de nincs is szükség akkorákra... :)
Az alagsori belmagasság minimum 220 cm, de 250-nél többet nemigen épít senki.
A földmunka drága, az igaz, de a pinceflazás, az erre a célra szolgáló betonblokkokkal olcsón kijön.

Nézd meg az eladó házak hirdetéseit. Tetemes felára van ugyanannak a háznak, ha van alatta pince; több, mint amennyibe megépíteni kerül.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!