Keresés

Részletes keresés

M41 2127 Creative Commons License 2004.06.10 0 0 703
"A szegedi vár vizibástyája szerintem viszonylag hülyén mutatna a híd és a rakpart mellett, teljes magasságában."

Mindenesetre az újságban már kész tényként közölték az újjáépítést!

Előzmény: vitéz Matschkássy Izidor (702)
vitéz Matschkássy Izidor Creative Commons License 2004.06.09 0 0 702
A diósgyőri várat hozom erre példaként: A diósgyőri várba egy feszített vasbeton szerkezetű hídon jut be az ember, majd felsétál egy vasbetonlépcsőn, s megcsodálja a kb. 10 cm vastagságú vasbetonlapokból kialakított rondellát. Vagyis szegény várat nem hagyták meg rom állapotában, vagyis nem pusztán konzerválták, hanem a 60-as évek modern korszellemében "korszerű" anyagokból hozzáépítettek. Az így elvégzett munkálatok miatt a rom már nem rom (több történt, mint konzerválás), de a vasbetonbővítések és üvegfalak (Ny-i torony) igazi vár látszatát sem keltik.

A szegedi vár vizibástyája szerintem viszonylag hülyén mutatna a híd és a rakpart mellett, teljes magasságában.

A múzeum mögötti műemlékvédelmi téglával tákolt falak egyébként nem igazán keltik várfal látszatát. (Megjegyzem, a "modern" építészet és a vasbeton itt is felütötte a fejét)

Előzmény: M41 2127 (699)
zebrina Creative Commons License 2004.06.07 0 0 701
Köszi!
Előzmény: Várfundáló (700)
Várfundáló Creative Commons License 2004.06.07 0 0 700
Üdv Zebrina és vitéz Matschkássy Izodor!
Sajna mostanában igencsak elvagyok foglalva, és csak munkahelyről tudok számítógépezni. Ezért kis türelmet kérek, de menni fognak a képek.
Üdv:
várfundáló
Előzmény: zebrina (697)
M41 2127 Creative Commons License 2004.06.04 0 0 699
"A se nem rom- se nem vár jellegű épületek pedig álláspontom szerint élvezhetetlenek."

Ha lehet, ezt fejtsd ki kicsit bővebben! Konkrétan mire gondolsz?

A csókakői vár egyes részleteiben most egy műromnak látszik, legalább is az én szememben.

Persze nehéz meghúzni a határt, hogy mi számít pusztán csak állagmegóvásnak és mi számit már komolyabb kiemelésnak, ráépítésnek. Ez utóbbi ezért elég nagy divatnak monható Magyarországon, nem?

Itt Szegeden is a vár egykori rondellájának csak az alapfalai maradtak meg a rakparti út mellett, aztán ezt emelték ki később egy (vörös)téglafallal. (Pontosan nem tudom, hogy mikor, de mióta az eszemet tudom ez már így van.) A legújabb tervek szerint egyébként teljes magasságában újjá fogják építani a vízi rondellát (körbástya), amiben asszem étterem is lesz, meg fel lehet majd menni a tetejére is.
Hamár Szeged: a vár másik csekély maradványa a Móra Ferenc Múzeum mögött található és az utóbbi 1-2 évben egy - számomra legalább is - elég idegen (vörös)tégla hozzá- ill. ráépítést kapott. Majd csinálok néhány képet és felrakom valahová, kíváncsi leszek a Véleményetekre!

M41 2127

Előzmény: vitéz Matschkássy Izidor (698)
vitéz Matschkássy Izidor Creative Commons License 2004.06.04 0 0 698
Vitatkoznék. Ha vannak megbízható leírások, esetleg ábrák, akkor feltétlenül a rekonstrukció híve vagyok. Ilyenkor persze nem árt eldönteni, hogy melyik korszakra "hegyezzük ki" a rekonstrukciót. Nézzük pl. Diósgyőrt, amelynek két fénykora is volt! Abban egyetérthetünk, hogy a jelenlegi, zsaluzott vasbetonos- műemlékvédelmi téglás gányolás a lehető legrosszabb megoldás, mert sem nem szép, sem pedig nem védi a falakat. A se nem rom- se nem vár jellegű épületek pedig álláspontom szerint élvezhetetlenek. Vagyis a legjellemzőbb korszaknak megfelelő rekonstrukció volna a leghelyesebb, hogy igazi, erőt sugárzó várakat és ne beteg romladozó, toldozott-foldozott falakat kelljen nézegetnünk. Már csak a hazafias érzéseink miatt sem mindegy az. Ajánlom figyelmébe a Szlovák példát, ahol lehetőség szerint korhűen rekonstruálják a várakat - némi történelmi csúsztatással persze (lásd: Garamszentbenedek üvegablak pótlásait az eredeti magyar helyett latin felirattal és szlovák nemzeti jelképekkel) Vagy a lengyel és német példát, ahol eszükben sem jut valamiféle olcsó és romlékony anyaggal történő gányolás, vagy egyenesen üvegfalak(!) beépítése (pl. Kisnána, Simontornya, budai Magdolna torony, ami a történelmi hűség rovására menne. Megjegyzem, hogy a varsói óváros rekonstrukciójakor régi festményeket és metszeteket is felhasználtak. Ajánlom mindenki szíves figyelmébe a salföldi erődített Pálos Kolostor műemlékvédelmi munkálatait. A rossz minőségű téglából felfalazott boltíves sekrestye már beomlott, míg a főhakó ívét egyetlen málló tégla tartja. (2004. áprilisi állapot) Vagyis kedves M41 úr, bármennyire is "gazdaságtalan", de álláspontom szerint a rekonstrukció a járható út, noha egyetértek azzal, hogy bizonyos esetekben (közbenső állomásként, vagy rekonstruálhatatlan épületek esetében) valóban elegendő lehet a romok szakszerű - és nem vasbetonos! - konterválása.
Előzmény: M41 2127 (693)
zebrina Creative Commons License 2004.06.04 0 0 697
Ez jó 5let.

Kedves Várfundáló! Ha nem gond, elküldenéd nekem is? Köszi előre is!

zebrina04@yahoo.co.uk

Előzmény: vitéz Matschkássy Izidor (696)
vitéz Matschkássy Izidor Creative Commons License 2004.06.04 0 0 696
Ha nem túl nagy kérés, küldene fotókat a mekettekről? Nagyon kíváncsi volnék rájuk, mivel én homokból szoktam nyaranként "rekonstruálni" az ismert ábrázolású hazai várak egynémelyikét (leggyakrabban a tatait, mert az vízparti és különben is azt a legkönnyebb) Az e-mail címem: facelvega@freemail.hu Köszönettel, vitéz Matschkássy
Előzmény: Várfundáló (666)
Arxlupus Creative Commons License 2004.06.04 0 0 695
komletten helyett kompletten
Előzmény: Arxlupus (694)
Arxlupus Creative Commons License 2004.06.04 0 0 694
Hello!

Én nem láttam , milyen volt 10éve a Csókakői Vár romja.
De láttam egy rajzot , arról, hogyan nézhetett ki valaha, fénykorában.
Nos én legszivesebben ezt látnám viszont komletten a rekonstrukció végeredményeként, bár erre kevés esélyt látok.
Úgy gondolom, hogy az állagmegóvás alapvető feladat, és ez a konzerválás ki kell terjedjen a rom minden elemére.
Ami az újraépítést illeti:
Egy falat, bástyát, kaputornyot vagy egészében újjáépítünk, vagy csak konzerválunk.
Annak nem látom értelmét én sem, hogy mindenhez hozzányuljunk a rekonstrukció igényével, ám azt
csak részlegesen valósítsuk meg, jelzésszerű ráépítésekkel, toldásokkal.
Inkább konzerváljunk általánosan, és emeljünk ki fontos részleteket, amelyek teljes rekonstrukcióját végrehajtjuk (pl Ónod, Füzér)
Ha van elegendő pénz, úgy legyen teljes a rekonstrukció a leghitelesebb források , kutatási eredmények alapján.

Ez az én nézetem.

Arx

Előzmény: M41 2127 (693)
M41 2127 Creative Commons License 2004.06.03 0 0 693
"Nagy elégedettség volt látni, hogy milyen szépen haladtak a rekonstrukcióval."

Én kb. 8-10 éve jártam a csókakői várnál, tehát jóval a felújítás előtt. Kocsival mentünk és a vár alatti földes, füves térségen parkoltunk le (gondolom, most itt alakították ki a pakolót). Nem volt igazán kiépítve az út sem, derékig érő gazban (csalánban) és sűrű bozótban vezetett a keskeny ösvény ill. a vár is nagyon rossz állapotban volt (sokhelyütt bokrok nőttek a falakon, mállott a kőzet ezerrel stb.) de mégis nagyon különleges hangulata volt az egésznek.
A felújítás óta nem jártam ott csak képeken ill. a TV-ben láttam (Ráday-féle műsor) az eredményt, de nekem őszintén szólva egy kicsit túlzottnak tűnik az új ráépítés. Én inkább az állagmegóvás híve vagyok (annak viszont nagyon) inkább, mint az ilyen túlzott ráépítkezésnek. A felkiáltójelként az ég felé meredő toronycsonknak is teljesen megváltozott a formája...

Persze, ez csak az én szubjektív véleményem, de azért kíváncsi lennék, hogy Nektek mi erről a véleményetek?

Előzmény: Arxlupus (687)
Arxlupus Creative Commons License 2004.06.03 0 0 692
Részt vesz innen valaki a HVF mozgalomban?

Haldokló Váraink Felfedezése Túramozgalom

A honlapjukon csak a felhívás látható, semmi egyéb.(teljesítők, tagok, program, egyéb)
Tudtok erről többet?

A vicc az hogy a célként kitűzött 100 vár meglátogatásán 70 %-ban már a felhívás idején túl voltam, de persze ezt fénykép nélkül ugye nem bizonyíthatom.

A kérdés, hogy érdemes-e egyáltalán bizonyítani?
Érdemes-e klubtagságot teljesítményhez kötni?
Milyen perspektívát, programot , összefogást, és eredményeket nyújthat egy ilyen mozgalom?

Mit gondoltok?

Előzmény: Arxlupus (691)
Arxlupus Creative Commons License 2004.06.03 0 0 691
Emberek!
Kékkőn volt mostanság valaki?

(esetleg Bozók, Csábrág,Végles...)

Üdv
Arx

Előzmény: Youwine (690)
Youwine Creative Commons License 2004.06.02 0 0 690
A történelmi Magyarország várai
Előzmény: Jesper Olsen (689)
Jesper Olsen Creative Commons License 2004.06.02 0 0 689
És mi a cime?
Előzmény: Youwine (688)
Youwine Creative Commons License 2004.06.01 0 0 688
Újabb szép album jelent meg, ezúttal a történelmi Magyarország várairól, ára kissé borsos, 7990 Ft.

Viszont gyönyörű.

Arxlupus Creative Commons License 2004.06.01 0 0 687
Üdvözlet!

Tegnap jártam újra (4 év után) Csókakőn.
Nagy elégedettség volt látni, hogy milyen szépen haladtak a rekonstrukcióval.

A várhegy alatt pedig kulturált környezet fogad(Parkoló, pihenő WC )

Ajánlom mindenkinek!

Arx

Előzmény: vitéz Matschkássy Izidor (686)
vitéz Matschkássy Izidor Creative Commons License 2004.05.28 0 0 686
Múlt hétvége: Simopntornya és Ozora. Ozora mrá egy éve látogatható, de tele van gagyi kiállításokkal (kiv.: Illés Gyula kiállítás.) Simontornya kapujáról pedig még mindig nem sikerült lecserélni a Kádár-címert.
Várfundáló Creative Commons License 2004.05.28 0 0 685
Üdv Arx!
Ha találsz számomra hasznos dolgotlégyszi tedd meg, hogy "begyüjtöd".
Egy Balassi leszármazott, bizonyára nem veszi rossz néven ha megkeresed Kékkővel kapcsolatban (legalább is remélem).
balassi_i@freemail.hu
üdv:
várfundáló
Előzmény: Arxlupus (684)
Arxlupus Creative Commons License 2004.05.28 0 0 684
Üdvözlet Mindenkinek!

Azt tervezem, hogy az idén végigjárom azokat a helyeket (itt elsősorban természetesen várakra gondolok!) ahol élete során jó Balassa Bálint uram megfordult.
Nem is olyan rövid a lista!!!

Fura, hogy már szinte mindegyiket meglátogattam ezelőtt, de Kékkőn még nem jártam.

Voltatok ott mostanában?
A múzeum megtekinthető?

Üdv,
és jó túrázást!

Arx

Előzmény: Arxlupus (683)
Arxlupus Creative Commons License 2004.05.28 0 0 683
Hello Várfundáló!

Megnéztem.
Köszi.
Nagyon jó.

Arx

Előzmény: Várfundáló (682)
Várfundáló Creative Commons License 2004.05.27 0 0 682
Szia Arx!
Az Egriek átmentek? Mert nem jött válasz, azért kérdezem. Ha gondolod küldöm a többit is.
üdv:
várfundáló
Előzmény: Arxlupus (681)
Arxlupus Creative Commons License 2004.05.21 0 0 681
Próbáld ezt:
giodaprom@freemail.hu

Arx

Előzmény: Várfundáló (678)
Arxlupus Creative Commons License 2004.05.21 0 0 680
Szia Várfundáló!

Nem értem , miért nem tudsz a megadott címre levelet küldeni.
Utánanézek.

Arx

Előzmény: Várfundáló (677)
Várfundáló Creative Commons License 2004.05.21 0 0 679
Szi Arx!!
Ha semmiképpen sem menne akkor ajánlom a http://fabulis.hu honlapot. Itt a Fabulis magazin=>belépés=>egymást közt rovatban, illetve ennek a rovatnak az archivumában keresd a gyufaszálak-gyufavárak cikkeket.
üdv:
várfundáló
Várfundáló Creative Commons License 2004.05.20 0 0 678
Arx!
Egy újabb ajánlat!
http://netserf.org/, középkorral foglalkozó linkgyűjtemény. (várak-kastélyok és egyéb érdekes dolgok).
Ha gondolod írj egy emailt és megpróbálok arra válaszolni hamár a korábbiakkal kudarcot valottam.
üdv:
várfundáló
Várfundáló Creative Commons License 2004.05.20 0 0 677
SZia Arx!
Ma próbáltam újra küldeni az itt található címedre emailt de valamiért nem megy. Van másik címed ís? Vagy mi lehet a gond????????
Üdv:
várfundáló
Előzmény: Arxlupus (676)
Arxlupus Creative Commons License 2004.05.19 0 0 676
Várfundáló!

Az általad ajánlott lap valóban igényes.
Figyelemmel kísérem a kezdetektől.
Folyamatosan fejlesztik, így mindig adódik valami meglepetés.

Üdv
Arx

Előzmény: Várfundáló (674)
Várfundáló Creative Commons License 2004.05.19 0 0 675
Ez az előbb lemaradt!
http://hvf-varak.hu
üdv:
várfundáló
Várfundáló Creative Commons License 2004.05.19 0 0 674
Üdv Arx!
Ismerem a honlapot, ez az egyik kiindulópont Csókakőhöz. Ti ismeritek a http://www.varak.hu honlapot?? Szerintem egy nagyon igényes munka, túrákat is lehet szervezni segítségével.
Próbáltam neked is küldeni képeket de a freemil valamiért visszadobta, holnap majd újra próbálkozom.
üdv:
várfundáló
Előzmény: Arxlupus (671)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!