Összeszedtünk egy pár dolgot a piacon kapható főleg INTEX és Bestway mobil kerti medencék üzemeltetésével kapcsolatban.
Megpróbáltuk tematikusan, hátha segít az új tulajdonosoknak élvezetessé tenni a medencézés(beüzemelés, karbantartás, problémakezelés, jótanácsok, ötletek, javaslatok)
LÁSD: http://e-autos.hu/mobilmedencek/
Én ilyen számításoTeljesen laikusként egy hónapja nekiálltam kialakítani egy medence alapot és mellé egy térkövezett napozórészt a lányoknak.
Nálam a talaj irtózatosan agyagos és a kert vége felé lejt az egész telek, így abban gondolkodtam inkább, hogy nem mozgatom a talajt, inkább kiegyenlítem. Így készült egy belső keret ami 300x570-es, ami feltöltöttem 0.4-es sóderrel, (8-18 centi vastagságban a lejtés miatt) majd tömörítettem, abba ment a medence. A külső keret és a belső közé mentek a lábaknak a járdalapok. Itt elkövettem azt a hibát, hogy nem betonoztam alá, hanem csak egy viszonylagosan tömörített kavicságyban ülnek a lapok. Ezzel nem lenne alapból gond, csakhogy nem a közepére ülnek fel a lábak (túl nagy lett a belső keret), hanem a szegélykő közvetlen közelében a járdalapok szélein, így benyomták a lábak több járdalapomat is.
Kicsit csálén áll, de az idén már így marad, majd jövőre tökéletesítem. :) Talán ezen a képen látszik, hogy lett kialakítva.
Te mire raktad ra? Ugy gondolom hogy a dobogómat vagy meg kell erősíteni vagy felszedni és a foldre telepiteni. Most a tartorudak oldallt osszenyomjak a 2cm nikecellt. de a viz 2.5 kobmeter. 2.5t ez 15-16 tonnanal vajon hogy lehet kiszamitani a nyomoerot talpankent? Gondolom nem a 5.4x2.7 meteres teruleten lesz a gond, Vagy ott is ahol a viz egyenletesen nyomja? most fel meterenkent van gerenda alatta
A jófogáson van egy új 10m3-es Intex 62e forintért. Én végül csak azért nem vettem meg, mert az értékelések alapján tartok tőle, hogy ez már meglehetősen hangos.
Nekem is az volt a kérdéses, hogy ez legyen, vagy egy számmal nagyobb. Árban itthon sem volt nagy különbség, az Auchanban hetekig árulták 239e forintért a 7.5-es változatot.
Aztán úgy gondoltam nem fedem le a medencével akkora szélességben a kertet. Így ez maradt. (Bocsi a sötét képért, hajnalban készült, a feltöltés másnapján, így még a vízforgató sincs bekötve)
Ez viszont ugyanannyiba kerül, és jóval nagyobb teljesítményű, tudom, hogy nem kellene ekkora, de ha nem kerül többe, akkor miért ne. biztos brutálisabban szűr, és porszívózásnál is jól jönne a plusz kraft. De nem tudom mennyivel lenne esetleg hangosabb.
A linkelt angol oldalon van ennyiert, UK postaval, nekem onnan elhozzak.
Eger fogo: Nem tudom hogy ertsuk a javasolt 50%al tobbet, sokat filoztam/zok ezen hogy megeri e a kb 5-6x os medence test ar mert ugye van hozza homokszuro is az arban.
Mint iertam 3 meterrol no a hosza 5.4 meterre ez mondjuk 50%
szelessege 2 rol 2.7 re magassaga 70 centirol 1.1 meterre a terfogata meg 2.5 kobmeterrol 15 kobmeterre szoval a vizkobmeterert fuzetem a sokat :) de latvanyra nem lesz olyan huu de nagyobb
Meg kacsingatok a egyel nagyobbra 555 Eur-ert lenne azaz kb 3-40ezer forintert toobert lenne 3.6 meter szeles (majdnem 2x szelesebb) 7.4 meter hosszu azaz 2.5x hosszabb 10ezer literes homokszurovel. Na az mar latvanyra is beteriti a rendelkezesre allo helyet csak nem tudom hogy akarom e a macerat azert mert a munkalatok tobszorose a extra 40 ezernek a mi a bolti ar kulonbseg
Itteni ajánlás alapján vettem 2 éve, semmi baja, mintha új lenne, szerintem vegyél 2-t és lesz egy tartalékod, ha a homokszűrőhöz kapott fehér/átlátszó megadná magát. Vagy inkább cseréld és a fehér legyen a tartalék. :)
Húú, ez most legalább ugyanolyan hasznos információ volt, mint Egér Fogó fórumtárs szolártakarós hozzászólása. Köszönöm neked is!
Akkor ebbe az irányba indulok, nem bajlódok vegyszeres megoldással. Nem igazán derül ki, hogy a csavaros csatlakozás mekkora a lámpán. Azt látom, hogy csövet milyet lehet ráhúzni a csonkra, de hátha a menetes résznél rá lehet tekerni az Intex vízforgatók szabványos 2 colos hollanderét. Esetleg erről nincs infód?
Most látom, hogy klórmentes fertőtlenítés témában is válaszoltál.
Igyekeztem a keresővel rákeresni a nyilatkozataidra, de nem találtam meg őket.
Igazság szerint szerintem a klórmentes megoldás sem annyival drágább fajlagosan, mert a klór nekem átlag két évente megette a szolár takarót a korábbi medencéken. Mivel a jelenlegi medencémre 10k a szolár takaró, így azt hozzáadhatom a klóros fertőtlenítés költségeihez. (Persze az is benne van a pakliban, hogy én klóroztam eddig túl a medencét)
UVC lámpás megoldáson is gondolkodom, de most látom, hogy lőttem egy öngólt azzal, hogy lecseréltem a 4.5m3 vízforgatót egy 6m3-es változatra, mert a UVC lámpás fertőtlenítők amiket találtam mind maximum 4.5m3 átfolyásig alkalmazhatók.
Gerincvezetékre én is KPE-t javasolnék. A tekercsek alatt (bemenő hideg ág) már kicseréltem kpe 25-re, felül még lpe 20-as van, de lehet azokat is idővel kicserélem. Utálom a kis fekete 20-as idomokat, nagyobb nyomásra csöpögnek. Hálózati vízzel légtelenítettem, elkezdtek csöpögni, pedig csak 2-2,5 bar volt.
Nekem a tekercs-medence visszatérő ág föld felett, a kerités alapjára erősítve fut. A telek északi oldalán, úgyhogy rásüt a nap ahol a fák nem árnyékolják ki. Ezen a 45 méteres szakaszon, infrával mérve a csövön nem nagyon tapasztaltam visszahűlést, 2-3 tized fokot max. de nem lehet pontosan kimérni így. A nap sokat kompenzál szerintem. Az elektromos vezeték védőcsövét is pont itt a kerítés tövében vittem hátra a medencéhez, gondolkodtam hogy föld alatt vigyem a vizet is, de végül a nap miatt maradtam fent.
Keskenyen nem fog gyorsabban jönni éppen az elvesző nyomás miatt. A gerinc legyen (minél) vastagabb.
Kis befektetéssel kiszámolható, mi az ideális, mert a cső ugyan drágább, de elég (lehet) alacsonyabb fordulaton (alacsonyabb villanyszámláért) járatni a keringetőt.
Egyelőre még semmit nem vettem, nem ragaszkodom a grundfos-hoz, szóval tetszőlegesen alakítható a medence-körök közötti szakasz és a szivattyú is. A gerincre: ha keskenyebb, gyorsabban jön vissza a víz, de van nyomásveszteség, ha jól értettem EF írását. Vagy KPE esetén a nyomásveszteség nem olyan jelentős? KPE marad a gerinc, lehet, hogy földbe teszem majd később, biztosan jobban bírja.
Szívesen használom a kitaposott utat, ezért is kérdezek. :) Ezek szerint, hogy ha a 3*100-at elviszi a szivattyú, akkor a 6*66-ot is el fogja.
Kérdés még: jól látom, hogy az LPE-körök között is LPE20-szal oldottad meg, tehát a KPE csak a körökig tart?
bipeti2: Nagyjából hasonlók a rendszerem paraméterei. 3 x 100 m LPE20 3,5m magasan, 45 m-re a medencétől. KPE 25-ös a medence-tekercs közötti szakasz. Eddig 3 szivattyú volt a rendszerben (illetve 4, a homokszűrővel is tudom pörgetni, átfolyásra állítva).
1. LEO XQm 60 periférikus szivattyú, 40m emelőmagassággal
20 l/percet tudott, nagyszerűen tolta a vizet, csak eszméletlen visító hangja volt, a hatodik szomszéd is hallotta. Elvetettem.
2. Wilo RS25/6 (Ez nagyjából megfelel a te grundfosodnak). Fűtésrendszerből szereltem ki, próbára, de végül tavaly ez ment végig.
10 l/perc, kb. 80W fogyasztás mellett, hangtalan
3. GreenPro RS25/12G (új)
17.5 l/perc, kb. 200W fogyasztás mellett, hangtalan. Meg vagyok elégedve vele, marad.
A 20-as gerincvezetéken szerintem nagyon a határon lesz a Grundfos, lehet körbeforgatja, de nem sok vizet fog szállítani. Nagyobbat vennék, de mindenképpen hangtalant, mert egész nap megy.
A CM3 a Grundfos termékválasztó oldaláról származik, a legolcsóbb, a célnak megfelelő szivattyú. Lehet, hogy idehaza más néven forgalmazzák. Az összevethetőséget arra alapoztam, hogy ekkora teljesítményű szivattyú plusz fogyasztása a Grundfos szerint háromezer Euro feletti összeg 15 éves időtartamra. Erre jönne még a többi körítés. Itt emlegetett valaki pár napja egy hőszivattyút 300e környékén.
Tisztázni kellene, mi a gerinc, szerintem a kolléga a spirálokat összekötő csődarabokra gondolt.
Nálam nincs a kertben 4x méteres távolság, ez csak elméleti okoskodás, gyakorlati tapasztalatom nincs.
A fényt át nem eresztő réteg azért van, hogy ne algásodjon a víz a sok fény miatt. Kézben tartott vegyszerezéssel, megfelelő forgatással ez nem gond.
A fekete réteg magába szívja a hőt, de ott is marad, illetve kisugározza a környezetbe, nagy részét oda, ahonnan jött. A levegőréteg rossz hővezető, forró levegővel vizet átbugyborékoltatással lehet megfelelően melegíteni.
Az átlátszó fólia átereszti a hősugarakat, ami a víz elnyel - tehát melegedik. A légbuborékok az éjszakai lehűléstől védik a vizedet.
A szolártakaró tehát nem fűt, hanem a kihűlést fogja visza.
Klórmentes vegyszerezésről már többször nyilatkoztam, semmivel sem károsabb a brómos megoldásnál, de drágább - több a haszon rajta.
Köszi a véleményt EF! A hőszivattyú azért szerintem lényegesen nagyobb beruházás lenne.
zol37 hozzászólásaiból azt láttam, hogy ő is 45m-re telepítette a medencétől és a mérései alapján nem feltétlenül elvetendő a dolog, de nagyon jó, hogy írtál, mert most figyeltem fel rá, hogy ő a "gerincet" KPE csővel oldotta meg.
Ha nagyon kellene, a szigetelésre szintetikus kaucsukot lehet használni, ez nem veszi fel a vizet a talajból, ebből kb. 20m-re lenne szükség, ha a talajban vezetném el, ez még 15E-rel dobhatja meg a költségeket, nem tudom, hogy mit ér, vagy sem. (Ez csak visszairányban kell, odafelé nem szigetelném, ezek alapján úgy tűnik, hogy nincs rá szükség.)
A CM-3-ra nem találtam semmit, pontosítanád, hogy mire gondoltál? Illetve a fentieket figyelembe véve milyen szivattyút ajánlanátok?
a sima kékkel is, ha nem forgatod át, meleg napon forró a teteje... A feketével kb megégeted magad a felső vízréteggel. szerintem ennyire egyszerű az ok
Én is azt hittem, mert az előző típust (28352) mindenhol a világosszürke oldallal fotózták, ezt meg sötéttel, hogy majd sötét lesz. Aztán kicsomagolva láttam, hogy bizony ez sem sötét.
Hol találtál 170 ezerért? (Vagy netto áron veszed?)
Én már 1.5 hónapja folyamatosan figyelgettem, végül két hete belevágtam a rendelésbe. Összesen 3 helyen találtam ingyen postával, elfogadható áron. (130kg, így azokon a helyeken, ahol nem ingyen van a szállítás, meglehetősén drágán hozzák ki. )
Én a jatekraj.hu-n vettem, mert akkor még az eMagon nem volt belőle, a Mall pedig drágán adta. Mint említettem heteken keresztül folyamatosan figyeltem az árat, de a gyengélkedő forint miatt kicsit feljebb ment, így megrendeltem. A múlt héten meg is érkezett, majd a hétvégén a Mall leakciózta 189e forintra, de akkor már tárgytalan volt nekem és nem is volt belőle csak pár órán keresztül.
Kérdezted azt is, hogy miért cseréltem le a vízforgatót. A hozzá adott vízforgatóval, ha a napi két teljes átforgatásban gondolkodom, akkor 8 órát kellene mennie. Az egy mérettel nagyobb vízforgatóval ezt le tudom vinni 6 órára. Meglehetősen közel van a szomszéd a medencéhez, nem akarom neki sokat zúgatni. Illetve az eredeti elképzelés az volt, hogy beüzemelem hozzá a Solar szőnyegeket amiket még tavaly vettem és soha nem használtam. Gondoltam az is csökkenteni fogja a kapacitását a szivattyúnak, ezért cseréltem le inkább nagyobbra. (De végül valószínűleg a szőnyegeket mégsem fogom bevetni.)
Köszi mindhármótoknak a választ. Végül megoldódott a problémám, a szomszéd kisegített egy vízforgatóval.
Más:
Felmerült két dolog is, amivel kapcsolatban a véleményeteket kérném.
Beszélgettem egy kicsit az illetővel, aki megvette a vízforgatómat és mondta, hogy ő klórmentes fertőtlenítést alkalmaz. Dewan-18 terméket használ és neki nagyon bejött. http://www.dinax.hu/termekek/uszodavizkezeles_uszodatechnika/uszodavegyszerek/klormentes_fertotlenites/ Ahogy számolgattam, az én 17.5m3-es medencémmel majdnem egy teljes szezont ki lehet húzni egy 10 kilogrammos kiszereléssel. (Mondjuk a tesztcsíkot árát drágának tartom) Közületek valakinek van tapasztalata a témában?
A másik dolog pedig az lenne, hogy van egy solar takaró a medencén és azon gondolkodom, hogy nem lehetne-e a hatásfokát növelni azzal, hogy veszek egy fekete mezőgazdasági fóliát a legvékonyabb típusból (a súlya miatt) és ráterítem a solar takaróra? Nem is értem, hogy miért nem feketében gyártják ezeket a solar takarókat eleve, miért a kék az elterjedt? Ezzel a megoldással elvileg a légrés is megmaradna a vízfelszín és a solar takaró között, tehát a "működését" nem befolyásolnám, másrészt a fekete takaróval a napfényt is jobban "bevonzanám".
Az oda-és visszavezetés, összesen 80m? LPE20 csővel, 1800 liter vízzel óránként közel 2 bar nyomásveszteség. Ehhez jön még az emelési magasság, ami a medence vízszintje, és a spirál legmagasabb pontja közötti magasságkülönbség, ahova a szivattyúnak körülbelül 2 m3 vizet kell áttolni óránként. Ehhez képest a hat párhuzamosan kötött LPE20 ágon eső fél bar nagyságrend jelentéktelen többlet.
Ha napsütött helyen vezeted, nem szükséges, de árnyékban, föld alatt kellhet még védőcső, esetleg csőhéj. A víz 40 másodperc körüli idő alatt ér el a medencéhez.
Szerintem ezt alaposan meg kell rágni, mielőtt megrendelsz valamit. Az UPS biztosan nemelég, talán a CM-3 megfelelhet.
Megkockáztatom, hogy egy hőszivattyúval jobban járhatsz. Ügyesen telepítve télen a házat is fűtheted vele.
Sotet takaro folia meg sotet oldalak csak remelem segitenek. sotetkek takaro alatt 50 fokos volt a viz delre napsuteses napon.
Meg csak meg kene gyozni magam hogy a 2x3x0.84m medence utan 70centi vizmelyseggel ami 20ezer volt megeri a valtas az 5.4x2.7x 1.34m(1.1m vizmelyseg) medencere 170 ezerert aminek a fo oka a helyben uszashoz a magasabb vizszint. Meg persze a gyerekek is 4-5 evesen kezdenek raerezni uszni is tanulnak nekik mar 5.4 meter hossz boven eleg uszkalni :) a mostani homokszurom 3000L/h azt eltudom valami penzert adni, amit adnak az 4500L/h
Nem vállalom be a szolárszőnyeget, túladok rajta (5400 Ft/db-ért eladó 6 db, ha érdekel valakit), vagy küldöm vissza.
Szóval LPE20-as csővel szeretném, 6 db körrel, LPE20-as gerinccel (legalább gyorsabban visszaér). Kb. 40 m-t szeretném elvinni vízszintesen, majd ott fel kb. 3,5m magasra a tetőre. A kérdésem, hogy ehhez is elegendő lehet a Grundfos UPS 25-60, vagy inkább másikat ajánlanátok?
Rákérdeztem náluk, tudnak szerezni 200m-est is. :)
Kérdés még ehhez a képhez:
A képen a 2. spiráltól kezdődően berajzoltam a visszatérő ágak elé egy-egy karikát. A kérdésem, hogy ezekre a helyekre tettetek-e, illetve kell-e tervezni visszacsapó szelepet?
Lassabban fog felmelegedni, az tuti. A hőtartáshoz jó szigetelés kellene alul-felül-oldalt, de egy huzamosabb rossz idő után biztosan lehűl, aztán megint idő kell majd a felmelegedéshez. A 3m-es egy-két nap alatt 30 fokon volt csapvíz feltöltés után.
Szia, a kép a gyártó weblapjáról való, a fedés átmérője egyébkén 5,4 méter. Én összeszereltem a fedést és már szereltem is szét, mert túl magas volt és a gyerekek nem tudták mozgatni.
Valami foltanyagot kellene keríteni, gyorsan. Meg Pattex cipőragasztót. Az víz alatt is működik. (Hallottam még a Soudal Crystal Clear ragasztóhoz, de nincs tapasztalat, de ha nincs más, meg lehet próbálni.)
479m, 1m belső átmérővel, ha 25-öst használsz. Nagyon fontold meg, nehéz lesz azzal dolgozni. Az LPE20 is csak a mostanihoz hasonló, kellemesen meleg időben kezes.
Nem feltétlenül kell külön tekercsekben gondolkodni. A spirált úgy is felépítheted, hogy "koncentrikusan" tekered egymás mellé a meneteket.
Üdv medencések! Még mindig a takaráson agyalok. Puha falú felfújhatós medence 3 méter átmérőjű. Már megvettem a fehér mg fóliát. Most az a terv hogy dobok be egy labdát a medibe aztán a perem alatt összekötöm a régi fólia madzadjával a nejlont. A négy sarkát összecsavarom és valami súllyal meghúzom. Mondjuk 2 literes ásványvizes palack. A kérdés az, hogy a felfújható perem bírni fogja, ha a fólia hozzáér? Nem lesz ott nagyon meleg? Már mindenen gondolkodtam: ácsolok tetőlécből egy mozgatható vázat stb de nincs épkézláb ötletem. Szívás ez a felfújható peremes medi.
Nem tudjatok veletlenul hol lehet ezt a meretet kapni 5.5x2.7m ? forumtars lejjebb irta most jött meg neki de sehol nem találom pedig ez lenne a kovetkezo idealis meretunk.
Sziasztok Mesterek! Anno a medenceépítésnél sajnos egy tipikus magyar medencevállalkozó (aki azóta bezárta a boltot) eladott nekem egy "buzgárt", ami sajnos soha nem ment. Bekötését tekintve a medence közepén egy "összefolyó" lett kialakítva, de jelen esetben ez azt a célt szolgálta volna, hogy ott jön fel a levegő és a víz befolyása meg a szkimmerből van bekötve.
A motor üresjáratban szépen felzúg, fújja is a levegőt (mondjuk nem olyan eszméletlenül ahhoz képest, hogy mekkora a gép), de ahogy ráengedem a vizet bármelyik oldalról (azaz vagy a befolyást, vagy a kifújási oldalt nyitom meg és ezzel ráengedek egy jó 160 cm vízoszlopot) azonnal elkezd lefulladni a motor és kész, ott vége is van, pár másodperc múlva megáll. Szemmel láthatólag nem bírja azt, hogy eszméletlen víznyomást kap a kifújási odalon, amit nem tud kidolgozni.
Én kötöttem be rosszul, vagy ez a kis gép soha nem alkalmas arra, hogy ekkora víztömeget megmozgasson?
Üdv! Egy kis segítség kellene! Van egy remek homokszűrőm, szóval már tudnám "porszivozni" a medence alját azonban a gégecsövem 32-es a medence kimenő "csöcse" meg 27-es...honnan lehetne beszerezni valami átalakító adaptert, vagy mit? Vagy hogyan csináljam? Jelenleg úgy tudok porszívózni, hogy a medence kimenőjét ledugózom a szivattyú gégecsövét meg egy 32-es lefolyódarabbal öszekötöm a hosszú gégecsővel és mehet a szivattyú...de ha egyedül vagyok, akkor a szivattyú indítása után velszív némi levegőt és azon a hosszú csövön többet már nem tudok szívatni semmit :(
kb 4ezer üzemóra megvan. Meg tavaj az utolsó hetekben már pislákolt bekapcsoláskor meg nem világított folyamatosan se... Szétszedni ajánlott olyankor ha az "különleges üvegfelület" ahol megvilágítja az átáramló vizet vízkövesedik...
Az eltelt idő alapján gondolod, hogy cserélni kell, vagy tapasztaltál valamilyen egyéb változást, ami miatt cserélnéd? Egyébként szoktátok karbantartani, szétszedni, tisztítani?
Megérett a cserére az UVC izzóm. Teleshopban vettem annó a UVC lámpát. "Jebao" markájú az izzó 18W. Segítségetek szeretném kérni h hol érdemes megrendelni netten, vagy Pécsen hol találok esetleg boltot ahol árulnak ilyet vagy kompatibilis márkájú izzót?
Korábban a macska karmolásokat még be tudtam ragasztani, aztán egy erős felfújás után láttuk, hogy sok-sok nagyon kicsi lyuk van rajta. 5 szezont bírt ki, szerintem ennyit bírt az anyag. Én is csővázasra váltottam, de úgy olvastam, hogy ez sem örök életű, bízom benne, hogy tovább tart.
Nekünk is ez volt a probléma! Bár mi nem vártuk meg a napi szintet! Eső évbe havonta második évben havonta kéthetente, majd hetente... Ez volt tavaly! Leeresztés után szappanosvízzel bekentük.. semmi... Semmi lyuk... Idén inkább újat vettünk... Ha nem találsz rajta lyukat szappanos vízzel sem, szerintem inkább cseréld, csővázasra! Nekem is a az jönne be, de így nem pálya... Vagy elöregszik az anyagés átenged, vagy macska, madár karmok csinálnak rá olyan miniatűr lyukak millióit hogy foltozni se érdemes....
Eladóvá vált a frissen vásárol Sunnytent fedésem, túl magas a medencémhez. Van hozzá betonhoz való szerelő készlet is. egyszer lett felállítva de szét is lett szerelve.
most jutottam el odáig hogy üzembe helyezzem a medencét. Télre tettem hozzá téliesítő cuccot (Télapool), most fogtam, és lecseréltem a vizét.
A téliesítőre az van írva, hogy "tavasziasítás után 2-3 héttel elbomlik". Ez mit jelent? A naptól bomlik el, vagy a melegtől, vagy mitől? Mert én jól szétlocsoltam a fűre a vizet, remélem nem csináltam nagy baromságot vele... Jövőre viszont jó lenne tudni a pontos menetet...
Elég merev az, volt már, hogy duguláselhárításához használtam, egész kiváló volt.
Egyébként igazad van a folytatásról. Azt úgy tudom elképzelni, mint amikor a sátrakat állítod fel, a vázat beleengeded egy "pöcökbe". 6 db vasat egy tartószerkezetbe, csavarral hozzárögzíteni, aztán kész a forgó elemek. Igen, ezt egyszer el kell készíteni és ennyi. Én a fólia hegesztésétől jobban tartok, nem tudom, hogy az tartós lenne-e, vagy hamar szétjönne...
Szimpi megoldás, azt nézegettem, hogy ezt otthon mennyire macerás összebarkácsolni. Van maradék padlófűtés csövem, az elég merev. A mezőgazd. fóliát ráhegeszteni mennyire járható/tartós szerintetek?
Nincs mit. Toldás azért kellett mert újratekercseléskor rövidebb lett az egyik tekercs kicsivel. Elsőre túl "szorosra" húztam a köröket talán. Nem tervezem, hogy leveszem a tetőről, kifújom komresszorral, ennyi. Most is fent volt télen, csak a keretbe helyezés miatt vettem le. Amúgy eléggé megnyúlt tojás formára így keret nélkül a ferde tető és rossz felfüggesztés miatt. 25 liter víz belefér kb. a 100 m-es csőbe, van súlya. Köszi, elég volt egyszer megcsinálni :), főleg hajlító szerszám nélkül, kalapáccsal, üllővel szabályos kört, ívet formázni laposvasból. Ha tudom, hogy ennyi munkával jár maradtam volna a keresztfa + szeg kombónál. Nem volt annyira vészes.
Sziasztok. Vettem a homokszűrőbe homok helyett üveget. Medencés üzletben.5.200-huf ért. Az lehet , hogy tele van szennyeződéssel ? Olyan mint ha a használt üveget címkével együtt darálták volna le.
Szia, én gázfűtést használok, keress vissza írtam róla többször is. Nagyon elégedett vagyok vele, nem kell hozzá nap meg semmi, bekapcsolom fűt... kb 40e volt kiépíteni hozzá egy külön hőcserélős kört a kazánhoz + egy keringető szivattyú de az volt nekem pluszban.
Ebben a szezonban eddig egyszer használtam felfűtésre, azóta takarással van szinten tartva a hőmérséklet, sőt még melegedett is azóta.
Éjjel 5-6 fokkal, napsütésben 10-12 fokkal van melegebb a fólia alatt, mint a külső hőmérséklet. Az árnyékoló nélkül most a napokban 31-32 fokra melegedett a víz, árnyékolóval maradt 28-30 fok között. Reggelente 26-27 fokra hűl a víz. A medence kicsi, 3 méteres. Tartok tőle, hogy ha jön a kánikula, le sem tudom zárni a buborékot, mert nagyon meleg lesz a víz.
Kösz a leírásokat, képeket, nagyon királyul oldottad meg! :)
Hogy-hogy kellett toldanod? Így is le fogod venni ősszel, hogy elkészült a kereted? Ha még gyakorolnád a hegesztést, szívesen megszabadítalak a kész keretektől. :D
Nálunk fordított volt a probléma, ugyanis tavasszal vettünk egy sunnytent "búrát" és már május elején kora délután 30 fok felett volt a víz hőmérséklete, ami nekünk már túl meleg.
Ezért beszereztünk egy árnyékoló hálót, azt terítettük a tetejére. Most így kellemes 28-30 fok között van a víz hőmérséklete.
Sokféle fűtési mód van, a legegyszerűbb a fóliás fedés, csak sajnos a mi medencénket alig süti a nap, árnyékos helyre tudom csak tenni, nézegettem YouTubeon videókat fa, és gázfűtési módokat, tapasztalat érdekelne, valaki használ-e hasonlót?
A mai napon felállítanám a frissen vásárolt 5.5x2.7 méteres medencémet. Azonban a homokszűrős vízforgatót, amit kaptam hozzá, eladom, így két napig nem lesz ami keringesse a vizet. Tudom az ideális megoldás az lenne, hogy akkor állítom fel a medencét, amikor a vízforgató is megvan hozzá, de a mérete miatt segítség kell a felállításához, ami viszont ma áll rendelkezésre.
A kérdésem az lenne, hogy van kockázata annak, hogy a két nap alatt beposhad a vizem, vagy más olyan hatás éri, amivel megszívatom magam?
Mivel nagy víztömeg kerül bele (17.5m3) így bízom benne, hogy két nap alatt nem lesz vele semmi gond, de vannak itt tapasztalt medencések, hátha van valakinek hasonló tapasztalata.
Sajnos én még mindig ezzel szenvedek! Ma próbáltam a frissen vásárolt Intex homokszűrős vízforgatómat összerakni a Bestway medencémmel, de a beömlő vastagabb mind a medence csonkja. Szűkíteni nem lehet, mivel a beömlőn van egy levegő szelep, ezért valószínűleg körbe kell, hogy vágjam a csonkot. Ráadásul a csomagba csak beömlő volt a szívó csonkot nem találtam! Lehet, hogy az nem jár a vízforgatóhoz? Valaki találkozott már ilyen vagy hasonló problémával?
Nekem csak 4m3-es a medencém, de egy ilyen fűtést még bevállalnék 1, max 2 tekerccsel.... tavaly nyáron már hűteni kellett a vizet annyira felmelegedett :) viszont így kb egy hónappal ki lehetne tolni a szezont (előtte utána 2-2 héttel) Azt olvastam, h kb 66m egy tekercs de azt nem tudom, h egy ilyen spirálban mennyi víz van? 30-50l 50-60C víz azért már elég lehet, nem?
Szerelem össze a medencét. :) Ha kicsit kevesebb a homok, mint a szűrőben jelzett minimum, az mekkora gond? Mindenképp szaladjak homokért, vagy csak picivel rosszabbul fog szűrni?
Nemrég raktam össze hasonló rendszer, szinte nulla tapasztalattal és rákészüléssel.
Minden megy jól, ezek alapján
Tökéletesen működnek a medencéhez adott csövek, nem kellett semmi plusz.
Csak a meglévő szelepek vannak(szifonoknál a medencén)
Semmiféle magas hőmérséklet nincs, szipka 2-3 fokot tud emelni jó áramlás mellett
Nem kell kpe csövezni
Az egyetlen megoldandó feladatod a hőszipka, gégecső kötés lesz. Pvc ragasztó nem megoldás a cső ppe anyaga miatt!
Ami nekem működött, mivel a gégecső kb egy milis réssel csúszott bele a hőszipka csonkjába, ezt széles szigszalaggal betekerve passzentosra lőttem be. Majd ezután kentem ki ragasztóval és csúsztattam össze. Cseppmentes, már több mint egy hónapja élvezzük a rendszerrel a szinte időjárásfüggetlen 28-30 fokos vizet.
Még mindig nem igazán értem a problémád. Minden estre ha csövezel, az a lényeg, hogy ne legyenek le-föl menő csőszakaszok, hanem meglegyen az esés végig.
Én itt vettem. Most is annyi ha eleget veszel (-10%). Úgy emlékszem hogy még vettem idomokat is és így még a szállítás is ingyen volt. Annyi hogy ez fix 100 m, ha 66 m-eseket akarsz csinálni nem a legjobb. Bár most az újratekercselésnél nekem is kellett az egyik csövet toldani, ez a szorítógyűrűs megoldás nagyon jó.
A cserepek között átvezetett dróttal van odafogatva a cserép alatti gerendákhoz. Elég stabil. Nekem azzal volt problémám, hogy vékony volt a drót amivel összekötöztem a csöveket és sorra eltöredezett a drót a csavarásoknál, és így már nem állt "egybe" a tekercs, kezdett szétcsúszni. De idén már nem lesz ilyen gondom :), nagyot melóztam tavasszal, csináltam fémkeretet a tekercseknek (életemben először hegesztettem). A felfogatás továbbra is a cserpek közötti drót, gondolkoztam hajlított fémlapon, de bőven bírja.
Szervusztok! Tanácsot szeretnék kérni. A fényképen látható 4,57x1,22 medencét 2014 óta használjuk. Eddig semmi gond nem volt. Most az a probléma, hogy, felül lévő felfújható részt naponta redggel és este pumpálni kell mert el megy a levegő. Hogyan tudnám megállapítani, hogy hol ereszt?
Pajaci,én csak arra gondolok ha 2*90 fok eljövök a hátsó falon és az alajzat ig utánna mellette a szűrő-pumpához ez mennyire mükodhet ! Talán igy nem kell a belselyéhez nyúlni,de tartok attol később a csővezés sérülékenyebb lesz e?Gondoltam viszont kpe-re váltók falon kivül az talán kevésbé sérülékeny,meg természetessen ásni olcsóbb mint foliázni! Viszont félek auttól a 2*90 fok ki ill le iránytól ez mennyire befolyásolja szkimmert?
Sziasztok! Tanácsot szeretnék kérni , épített medencék szivárog a szkimmer bekötésnéll!A lehető legkisebb rombolással ,hogy tudnám meg javítani? A csőhálózat az alapban ill.a falban van!
Sziasztok! Segítsetek kérlek: milyen porszívót érdemes venni, mennyire kompatibilisek egymással a Bestway-Intex stb. csatlakozók? Nekünk a képen látható skimmer-befúvó szettünk van, ehhez lehet csatlakoztatni az Intex 28001-ét? Teljesen tanácstalan vagyok, de a vízmagasság kb 1,2 m, így az alját nem tudom porszívó nélkül takarítani. Köszönöm a segítséget! :)
Nekem a 488x122 Intex Ultra vázas van, már 6 éve vettem, használtan, de szinte új volt, akkor én 100.000 Ft adtam érte kompletten, de akkor a hivatalos oldalán 266.000Ft volt......tavaly kezdett el az anyag fáradni, azóta itt-ott ereszt, csöpög.....nálunk a mostani az utolsó szezonja...... DE jó nagyon!!!!
Ne vedd magadra, nem azért írtam, hogy leszúrjalak, amiért nem időben válaszoltál. :D Lehet, hogy még így sem késő a tapasztalat, de akkor visszaolvasok, köszi a tippet!
Ilyenre gondolok, Magic carpet néven keress rá itt a topicban, kapott hideget-meleget, mondjuk ahogy nézem, volt aki azt írta hogy több szezont is kibírt a tetőn. Sajnos én nem voltam ilyen szerencsés.
Ilyet vettem, a leírásod alapján ez pont az a típus, amit nem ajánlasz. Pont egy ilyen bejegyzés miatt kérdeztem rá pár napja már kétszer is itt a fórumon. :D
Most vagy beteszem egy üveglap/fólia alá a madarak/rovarok ellen (állítólag uv-álló), vagy élek az elállás jogával... Azért megerősítenéd: erre a típusra írtad, hogy nem ajánlod?
Ez önmagában nem áll meg a tetőn, összecsúsznak a rétegek. A megoldás az lett hogy vettem alá drótkerítést, idén a dupla felület miatt vadhálót (pár 100Ft métere). Azt kiterítettem a földön, ráraktam a szolárt és fél méterenként hozzákötöttem. Így már megáll a tetőn is. Felvinni elég veszélyes volt, de ott maradt egész nyáron, rögzítés nélkül. Lecsúszás ellen a hófogók tartják meg, a súlya meg elég volt hozzá hogy ne vigye le egy vihar.
A légmentes csatlakoztatással szívtam még, először spirálcsövet (szívócső) vettem hozzá, de abban a merevítő borda miatt nem tudtam úgy megszorítani hogy ne szívjon levegőt, pedig a végén összeroppant a fejszelep csatlakozója is. Idén uv álló 38-as medencés cső lett, az helyből jó.
Nekem közvetlenül a homokszűrő tolja, az emelőmagasságra kell odafigyelni, a 250w-os 4.5m3-es nem tudta légteleníteni, a 400w-os 10m3-es (emelőmagasság 8 m) már gond nélkül.
Tett már fel valaki szolárszőnyeget (nem lapos-) tetőre? Valami ötlet arra, hogy hogyan? Illetve nem tudom, hogy merjem-e fent hagyni szezonon kívül is?
Nem tudni, mi van az LG szűrőben. Ugye a teljes szárazanyag tartalmat csak olyan szűrő tudja lejjebb vinni, ami képes a kérdéses vegyületeket kiszűrni, illetve megkötni.
Mivel a műszer mér (hiszen van ahol mutat eltérést) így nagy valószínűséggel az LG szűrője nem szűr ki olyat ami befolyásolná a víz TDS-ét. Ettől még nem biztos, hogy hibás.
Valaki a multkori vizszuros kerdesben tudna meg okosat mondani? Hogy a LG hutobe valo es a kis szurokancsoba valo kozt mi lehet akulonbseg ami miatt nem mutat DTS mero a LGnel semmit?
-------------------
Alatet ugyben sima EPS volt nem tudom milyen surusegu de szerintem nem sokat szamit. a mugu viszont jol mutat es szerintem az vedi is
-------------------
Ha valaki ki szeretne probalni a helyben uszast, a decathlonba lehet venni helybenuszo szerkot. Nekunk bevalt de eppen a hataron vagyunk en eleg nagy darab vagyok de nekem mar gyorsuszasnal a kezem leer de melluszasnal ok. A párom siman nyomja mindegyik uszásnemet vele. Amedence 2x3m es a viz 65-70cm mely mielott elkezdem azutan meg 60 :) szoval tenyleg a hataron van a medence meret de meglepoen folyamatos az uszas elmeny. Ami meg segit az egy uszo pipa ami elol jon fol emiatt elmaradnak a levegovetel oldalmozgasai amitol tobb viz marad a medencebe anelkul olyan interferencia alakul ki a hullamoktol hogy majdnem szetesik a medence :)
Emiatt is vennenk nagyobbat de egyszeruen nem talalok olyan negyzetest ami mondjuk 3x4 meter lenne es mondjuk 80-100cm vizmagassag. Dobogo miatt kene, mert egyszerubb lenne kiegesziteni negyzteshez mint kor medencehez.
Hehe, a józan paraszti ész. :) Bárcsak ott tartanék, hogy azon filózzak, hogy melyik fokozaton a hatékonyabb. :D Elméletileg a medi már a futárnál van...
Átfolyást FS400A-val mérek kis arduinora kötve. De megmérheted manuálisan is. Vezesd ki a kör végét a víz fölé és irányítsd egy 5,10,20L-es edénybe, vödörbe. Kell még egy stopperóra és meg is van az érték. A kivezetésre jó egy párszáz forintos harmonikacső. Nekem pont rászorul a befolyóra.
Ami a szivattyút illeti, 200 W-ot fogyaszt 245 W helyett maxon. Nem pontosan tudom ez mitől függ, de ha a tekercsek mellett még rányitok egy irányt, pl. hátzuhany csöve, vagy direktbe a tekercs kör nélkül a medencébe, akkor felmegy a fogyasztás 245 W-ra. Ezért gondoltam hogy még van benne, bővíthetném a tekercseket ha lenne hely és növekedne az átfolyás. Amúgy úgy látom a túl gyors áramoltatásnak sincs értelme. Próbáltam számolgatni, hogy a 10 l/perc v. 17 l/perc a jobb, de számítási hibahatáron belül voltam, nagyjából mindegy. Előbbinél nagyobb a melegítés +6-7 C, utóbbinál meg több a vízmennyiség 3-4 C melegítés mellett.
Egy vízóra körülbelül 10 évre van hitelesítve. Utána le kell cserélni - a fogyasztó költsége. Egyszer be kell gyűjteni, jó lesz az még ilyen felhasználásra...
Nem 5, hanem 6 "tekerccsel" készülök egyelőre. A medi felülete 16m2 lesz, ehhez 8 m2-nyi javasolt ökölszabály szerint. A szőnyeg hasznos felülete 1m2, ez alapján 8 kellett volna, az intex viszont ekkora medihez 5-öt javasolt, ezért vettem én hatot. :D
Az átfolyás mérésére nem készültem. Hogyan lehet azt mérni?
A te szivattyúd képén (és leírásában is) ezek az értékek szerepelnek: 145/220/245W, nem az, amit írtál.
Az, hogy ezt adták a medencéhez, az egy dolog. A másik dolog meg az, hogy ilyen csövön keresztül pakolta tele a 13m3/hszivattyú nálam a sufnit a medence vizéből. Elrepedt az egyik harmonika mentén. Ezért javaslom mindig a cseréjét. Pedig csak negyed órán keresztül "dolgozott".
Mi az a RO szuro? A kicsi az sima szuro kancsoba valmo mint a brita maxtra szurok. Kemiai tisztitast gondolom aktiv szennel csinalja , eltavolitja a vizkovet, ami biztos mert ezzel hasznaljuk a kavefozot vizforralot es szinte nem vizkovesedik. Az LG-re azt hittem ugyanez csak nagyobb. A hutot meg sosem mertem most a cserenel jutott eszembe eloszor.
Most megmertem a felnapig hasznalt 3 m3-es opalos uszoda vizet es azon is 300-at mert ket mero is, pont mint a csapbol folyo ivovizen, itt nem stimmel valami. Ami erdekes meg, hogy a kutvizem meg 150-et mutat mint a kancsos filterrel szurt.
A képről számolva 1 szolárszőnyeg nagyjából 60 méter 20 mm-es LPE 20-as csőnek felel meg kicsit optimálisabban "tekercselve". Szerintem a Grundfos UPS 25-60 kényelmesen átnyomja a vizet 5 párhuzamos szőnyegen. Én upgradeltem kicsit az általad belinkelt képen látható felállást. Kicseréltem a RS25/6 szivattyút egy erősebbre, RS25/12G-re. A régi max. fokozaton tudott 10 l/percet, az újjal választhatok 10.2, 15.3, 17.5 l/perc között. Ezekhez rendre 160, 188, 200 W fogyasztás társul. Kicsit több mint a régi, de így is csak kb. 1500 Ft a havi áramfogyasztás, ennyit megér a meleg víz :). Nagyon meg vagyok elégedve vele, teljesen hangtalan. Amit még kipróbáltam, hogy ha elzárok egy ill. két tekercset akkor a 17.5 l/perc lecsökken 15. ill. 11-re. A fogyasztási adatok változásából ítélve még több tekercs hozzáadásával felfelé is menne ez az érték. Ilyen szempontból még jobb is az 5 szőnyeg. Majd számolj be hogy működik ha összeraktad!
Medencézésben több éve gyakorlott vagyok, de most váltani szeretnénk! Eddig Bestway 457x86-osunk volt, most viszont 457x122eset szeretnénk! A problémám az, hogy össze tudom-e majd rakni a régi rendszeremmel! Konkrétan a csatlakozásokra gondolok! Eddig nekünk, 32-es bilincses csati volt! A homokszűrőnknek a lentebb látható csatlakozása van! CC47-48mm a menet (vagyis ha jól gondolom másfél colos) ez megy a homokszűrőbe, a rámenő csati viszont 32/38 bilincses! Ha jól tudom ilyen kaliberű medencékhez hollandis menetes csövek vannak!
ELSŐ KÉRDÉSEM: azt tudom h az intex-hez menetes van de a 457x122-es fémvázas (csöves) Bestway-hez is menetes van? Vagy ott bilincses? Ha menetes INTEX medencét veszünk rá tudjuk kötni a homokszűrőre? Valahol azt olvastam hogy a menetes intex csöneket is rá lehet dugni a a 38 as bilincsesre és ugy megfogatni, ez igyaz? Vagy milyen néven keressek a homokszűrőhöz menetes INTEX csatit? Inkább az intex medencét preferálnám! Legvégső esetben tudok esztergáltatni is közdarabot, de inkább gyárit vennék! Valamint a a homokszűrő nyomó ágán lenne az atomata vegyszeradagoló, ami eddig jól bevált de annak fix 32es bilincses csatija van... Szerintetek ezt hogy hozzam össze? Csak azért kérdezem, mert nem medenceállítás után akarok szívni vele... A homokszűrő el fogja bírni mert 8m3/h-s.... (előrelátóan jóval túlterveztük azt..) (Lehetőleg értelmes válaszokat várnák, értek hozzá, csak még nem láttam élőbe hogy pontosan milyen is az intexes hollandis csati...)
Én is berendeltem 6 db intex solárszőnyeget 5500 Ft-ért. A legutóbbi terveimmel ellentétben lehet, hogy mégis a közeli épület tetejére tenném fel őket, mert reggeltől napnyugtáig folyamatosan süt oda a nap. Ez a megoldás a legszimpatikusabb. Szerintetek egy Grundfos UPS 25-60-as fűtéskeringető jó választás lenne erre a célra nekem? A medi szintjétől még max 2,5m-t kellene emelnie. A tervek szerint ugyanúgy párhuzamosan kötném őket, mintha LPE körök lennének. Jöhet minden észrevétel, ami témába vág.
A hűtőgép szűrő az nem RO, hanem sima 5 mikronos szűrő (ilyenből nekem is van a lakásban és a RO szűrő rendszeremben is). Azon csodálkozom, hogy eddig mértél egyáltalán változást. A kis szűrőt meg nem ismerem, bár csodálkozom, hogy tud változást előállítani.
És utána egyesével kirugdostad a lábak alól is az xps-t?
Amúgy én azon filózom, hogy egy nyolcszöget rakik ki az xps-ből, csak tudni kellene, mekkora méretű az elátét, amit adtak a medencéhez. Annál nagyobbat nyilván nem csinálnék.
off En benti ivoviz szuro hatekonysagat mertem/ném vele. Van a huto vizadagolojaban egy 6 honapos nagy meg hasznalunk meg egy egy egyszeru kancsot amiben 1 honapos szuro van. A havi kis kapszulas 300rol leviszi 150re uj koraban a most cserelt LG szuro meg nem csinal semmi tdds merovel merheto kulonbseget a vizzel . Akkor a LG szuro hamisitvany vagy mi lehet? on
-----------------------
Alatet temahoz, en 2 cm es sima feher EPSt raktam ala ugy hogy olcso ,mufuvel letakartam. fa dobogoval vizszintezve. igy all egy eve telen is kint volt.
a szivattyú a medence mellett van a foldön. a szivattyúba simán folyik bele a víz magától. a tisztitott vizet a homoktartályból nincs ereje felemelni a 80-100 cm magas medence visszafolyó lukba. ha onnan kiveszem és kb vizszintesen tartom a tiszta víz csövet akkor megindul még a szivattyú hanga is megváltozik.
nem mert tegnap szétszedtem a középső csőben nincs homok és nagyon nincs kedvem kiszenvedni belőle 10kg vízes homokot és vissza..csak a legvégső esetben
A medencéhez használt szivattyúk nem tudják felszívni a vizet, ezért induláskor vízzel kell feltölteni. A legjobb, hogy a szivattyúba belefolyik a víz, ha nem, akkor akár hálózati vízzel kell telenyomni. Csak ezután szabad elindítani a szivattyút.
A legtökéletesebb megoldás szerintem, xps összeragasztva az éleinél, szépen kör alakúra vágva a peremén 45 fokban. Tetejére UV álló tófólia, kék vagy zöld színben. Csak ez pénzes dolog.
De a pénztárca barát eps is bizonyított sokaknál, a hibái ellenére.
4,57-es kör, szóval 16m2 és még egy kicsi. Értem, amit írsz, de a 2 cm-ből (15m2/csomag) és a 3 cm-ből (10,5m2/csomag) is két csomag kell alá (csak bontatlanban árulják). Mindkettőért kb. 25ezret kell fizetni. Akkor melyikkel járok jobban? :D
Igen az. A víznek már csak ez a szokása. Rétegződik. A hideg lemegy alulra, a meleg felülre. A villanybojlerben is így alakulnak a dolgok. Ha a levegőben lógatnád a medit, akkor is kialakul ez a jelenség.
Mekkora felületű a medencéd? Ha 100cm vagy 1cm szigetelést raksz alá, akkor is csak max 1 fok lesz a különbség. A lényeg az, hogy a talaj és a medence között ne legyen hővezetés. Ezt a 2cm xps is tökéletesen biztosítja.
Ebben igazad van. A baj, hogy maradékom nincs, a 2 cm-sből egy csomag pont nem elég, két csomagnál sok a veszteség. Két csomag 3 cm-snél már kevesebb hullik el, az kb 25ezerből van meg, a lentit 600 Ft-os nm2 áron 10-ből meg lehet úszni. Ez így 2,5-szeres áron 6-szoros vastagságú szigetelés. Nem kérdés, hogy jobb az ár-érték aránya. De hogy még 25ezer pénzt kell beletenni...
hogyan légtelenitsek? próbálom üzem alatt a visszafolyó csövet lefelé tartani akkor megindul de ha visszarakom a medence oldalába elgyengül , nincs ereje felvinni a vízet.
A TDS a vízben oldott száraz anyag tartalmat méri. Az általad említett "kapszulás" vízszűrő nem tudom micsoda. Amire én használom a TDS mérőt az a RO víz minőség ellenőrzése (reverse osmosis) de inkább a membrán működőképessége. A másik felhasználás a medence vizének az állag ellenőrzése. A honlapra ezt írtam: TDS=Total Disolved Solids - teljes oldott szárazanyag tartalom . Arra jó, hogy megmutatja, mennyire használódótt el a medence vizünk. Megmutatja a jelenlegi állapotát amiből lehet következtetni, mikor kell frissíteni vagy teljesen lecserélni. Minden anyag ami a medence vizébe kerül (klórtabletta összetevői, pH változtatók, az emberi testről, madárkaki, stb..) növeli az értékét. Az ioncserélt víz TDS-e 0ppm, az ivóvizeké 500ppm, a medence vize 1500ppm-nél NEM LEHET több. Amire még jó a TDS mérő, hogy megmutatja a kútvíz használhatóságát locsolásra. :-)
Csak takarással nekem is 25c volt pénteken. Onnantól 19ó alatt 16m3 gázzal fel lett fűtve 29c-ra. Vasárnaptól kedd délutánra pedig csak takarással lett belőle 30,5c.
sziasztok még homokszűrővel kapcsolatban kérdeznék: újra összeraktam talán elindult Filter módban. nagyon nehezen emeli fel 1méter magasra a vízet ami megy vissza a medencébe, vágnom kellett a csőből hogy ne tekeredjen annyit ne küzdjön vele.
-azt kérdezném hogy Filter módban a visszajövö víz az olyan vékonyan csordogálósnak kell lennie?
-van egy ilyen átlátszó üveg kapszula az oldalán az mire való? YT videókban ott forog benne a homok?
-az nem gond hogy filter módban nem mutat nyomást a tank oldalán lévő psi műszer?
Van még egyéb fűtésrásegítésed? Vagy csak a fólia? Nekem is 5,5-ös fémvázas medencém van, de 25 fok fölé még nem ment a víz, bár az idő se nagyon kedvez, alig van napsütés.
Biztos jó a szolár fólia is, de nekem egyszerű fóliasátoros fóliával is vasárnap óta több mint 1c-t emelkedett a vizem, jelenleg 30,5c :) 5,5m fémvázas.
Bocs egy kicsit offert. A tds mero mit mer pontosan. Meg medencezes kezdeten szereztem egyet es merem vele a kapszulas vizszuro hatekonysagat is. A csapviz 300 uj havi szuro szuro kapszulaval 150 egy honap alatt kb 230ra felmegy ahogy hasznalodik el. Na most a hutoben is van szuro fel evente kell cserelni. Ma csereltem gyari LG vizszurot raktam be es szinte semmi kulonbseget nem mutat a tds mero. Pedig azt hittem a fel eves az ugyanaz mint a kancsoba valo havi csak nagyobb. Vagy az mast szur?
Ha tudnam, hogy ez a spiralos feltekeres mukodhet, akkor nekiallnek, de felek ehhez nagyon meleg, sot forro viz kellene, hogy megemelje addig a szintig hogy visszafolyon a medencebe.
1.2kW a felvett villamos teljesítménye amíg fűt, evvel hőmérséklettől függően vizre lad 6 - 8kW-ot. Elsőre ment huszonpár órát, amíg feltolta a 14 fokos csapvizet 29 fokra, azóta napi három négy óra. Mostanában kevesebb ;)
Egy kérdéssel fordulnék hozzátok: érdemes megvenni a szolárfóliát, vagy egyszerű átlátszó fóliával takarják le a medencét vízmelegítés céljából? Az alany egy 3 méteres fémvázas.
Nem akarom szetszedni a feltekertet. Holnap megprobalom a kinyomo elé tartani a slagg végét, ha az elég neki, és visszanyomja a vizet a medencébe, akkor oda aplikálom valahogy, igaz hogy így mennie kell a szivattyúnak, de nem látok jobb megoldást. Szivattyú nélkül lenne az igazi. :)
Ja, ha tudod olyan ügyesen felspirálozni a csövet, hogy folyamatosan emelkedjen, akkor esetleg van esélyed. A holland kád is így működik, abban sincs szivattyú.
Korábban már faggatóztam XPS ügyben, vannak, akik 4-6cm-t tesznek a medence alá, de ez megközelítené a medence árát, ennyit nem szeretnék rászánni.
A 2 mm-s XPS-sel kapcsolatban azt az infót kaptam, hogy egy szezonra tökéletes, de aztán sajna megkeményedik és törik.
Van-e mással kapcsolatban bevált tapasztalat? Pl. ilyen puzzle-t használt-e valaki? A kirakó miatt talán nem szükséges ragasztózni sem és ha jól össze van tolva oldalról, akkor talán rések sem keletkeznek az alján. Elsődlegesen a medence alját védeném és egyben kényelmesebb padlót szeretnék a térkőhöz képest, másodsorban nem baj az, ha szigetel is...
A feltekert kpe-t tudom mozgatni, igy barhova tehetem. A ket vegere tudok pluszba slaggot kotni. Akkor elvileg megoldhato, csak nem egyszerű... De ha nem megy, akkor a homokszurore kellene plusszba bekotni, úgy hogy az ellassa az eredeti funkciojat is.. Talan a kimenet ele kellene rakni a slagg veget, hatha atnyomja rajta lassan a vizet.
Meg lehet oldani. Az archimédeszi csavar, vízemelő kerék például nem szivattyú. :P
Ha arra gondolsz, hogy a meleg réteg felül helyezkedik el, akkor gondok lesznek azzal, hogy a víz áramlását lefojtod, így a pár fokos hőmérsékletkülönbség mellett elenyésző mennyiség kerülne a medencébe.
A meleg víz felfelé áramlik. Ha alul veszed ki a medencéből a hideget, és felül engeded vissza a felmelegítettet, akkor elméletileg működhet. Bár gyanítható hogy tűzforró lesz a visszatérő.
Van feltekerve egy pár méter kpe csövem + kerti locsoló csövem. Meg lehet oldani szivattyú nélkül, hogy áramoltatom benne a medence vizét? Vagy ez fizikai képtelenség? Kb. 6-7 fokot emel a vízen a kimeneten, ha folyamatosan áramlik benne.
Oda kell menni egy sublerrel, és megmérni. A katalógus sajnos nem egyértelmű, de valószínűleg a vastagítás belső átmérője a 32mm. Elótte a csövedet, csatlakozódat is mérd meg.
Nagy dilemma előtt állok. Homokszűrőt vásárolnék. Minimum 6m3/h teljesítménnyel. Kettő lehetőséget tartok szem előtt (anyagi forrásomat figyelembe véve). Vagy veszek egy vadi új "hecht" szettet 45.000-ért vagy veszek egy használt Steinbach szettet (ebből több is van) szintén ennyiért. Tehát a kérdés, hogy új "kínai" legyen vagy használt minőségibb? Várom a tippeket.
Tedd a labdát az úszógumiba.. :-) Nem mászik el, én így csinálom már 5. éve.. Ha nagyon akarod, az úszógumit rögzítheted legalább 3 ponton, akkor tuti jó lesz.
Azt látom. A macerásnak azt találom, hogy a fólia ráhajítás előtt még körbe kell szaladgálni 10 helyre odakötözni a madzagot... Illetve a labdás megoldással nekem is az volt a bajom, hogy nem sokáig bírta a labda...
A feleségem fitnessz-labdáját nyúltam le. de még nem tökéletes. Tavaly egy kisebb labdával próbálkoztam, krumplis zsákot húztam rá, és ahhoz kötöttem a zsinórokat .Nem volt elég magas, meg állt a víz a mg.-i fólián.
Csak tipp volt, mert ekkora átmérőt nehéz ( fólia) belógás nélkül megoldani.
Csővázasnál gumipók és madzag kombinációval oldottam meg, mert a labda és a laposabbik úszógumis változat állandóan leengedett ( gondolom nem bírta a hőt)....meg elmászott, sosem középen volt.
Kezdő medencés vagyok, múlthéten vettem egy Intex ultra frame pool 7,33x3,66x1,32 es medencét homokszűrővel, sóbontóval. Az igaz lehet hogy a sós víz majd idővel szétmarja a gyári létrát ha az a vízben van? Illetve milyen hőcserélőt ajánlotok amit úgyszintén a sós víz nem tesz tönkre? Valahogy azt olvastam hogy csak a rozsdamentes egy bizonyos típusa állja a sós vizet.
Sajnos a gyári takaróknak egyre rosszabb a minősége, én 4 éve vettem 17 000ft ért ultra vázas 488x122 intexre, tavalyig bírta, tavaly megvettem a 2. garnitúrát, már 21.000ft ért, de idén már agyon van szakadva.......megpróbálom megvarratni, meg a rögzítő csatok is törnek el......és közben gyári.....
Ez a kérdés tényleg érdekel, rosszabb lehet ez a szőnyeg bármi miatt az LPE-csőkígyóval szemben? Itt nagyobb a csőátmérő, max. nem lesz olyan gyors a keringés. Ha még találni 5500-ért a fittingekkel együtt, nem lenne drágább, mint az LPE. Mit gondoltok róla?
3m-es bubis medencéhez átlátszó fóliát használtam, nagyon bevált. A 4,5-es fémvázas medencének már jelentősen nagyobb az átmérője. Tudjátok ezt ügyesen átlátszóval takarni úgy, hogy megmaradjon a légrés, vagy inkább feketét használtok vízre fektetve?
A homok tetejére megy a koszos víz, lemegy az aljára a homokon keresztül, mire leér megtisztul, és alulról a középső vékony csövön megy felfelé a tiszta víz.
szia direkt jól lapátoltam bele kislapáttal a homokot hogy ne menjen a közepén lévő csőbe. min-max között van.
a szemcse is gondolom jó, szakboltban vettem.
azt kérdezném hogy szűrés alatt a műszernek nyomást kell mutatni?
itt mi a lényeg? a bejövö vízet a szivattyú átnyomja a kiscsövön a homoktartályba és a homok nagy nyomással forog a tartályban és úgy kell kinyomnia? vagy hogy? a középső csőnek aminek az alján egy szűrő van és a teteje a karos szelepben az forog?
A pelyhesítő szer pont arra a célra szolgál, hogy a nagyon apró koszt, amit a szűrő nem bír felfogni, azt megfogja.
A lényege az, hogy a pelyhesítő szer az apró kosz felületére rátapad, azaz megnöveli a térfogatát, így az lesüllyed a medence aljára. Ami a medencédben van, az lebegő por, kosz....Hiába minden érték tökéletes, ha opálos emiatt.
Azt pedig porszívózással lehet majd eltávolítani, ha a szer elkeverése után hagyod egy éjszakát pihenni a vizet.
Feltételezem, lecsavarható a fejrész, és marad beszerelve egy 5/6" menetes rész, abba már lehet találni idomot. A gond az, hogy ilyesmit az utóbbi hatvan évben csak feketében láttam.
Valmi elkerülte a figyelmedet. Szűrni, szűrni, szűrni. Porszívózás. Ülepítés. Viszamosás. Amíg tizta nem lesz. Ez ott van a sorok között.
A pelyhesítő nem csodaszer, mindössze annyit tesz, hogy az apróbb, nem odatartozó valamiket összegyűjti, így könnyebben ki lehet porszívózni. A szűrés mellett a második dolog, ami kell a tiszta vízhez. Ilyenkot a viszamosás is sűrűbben ajánlott. A klór sem menti meg a világot, hatására, ami nem odavaló, elpusztul, kicsapódik. Ilyenkor jön a bevezetőben említett pelyhesítő, ülepítés porszívózás kombó. Sokaszor ismételve.
Ezt a vízben lévő ún. kolloidális szennyeződések okozzák. Ezek olyan kis méretű részecskék, hogy a szűrőhomok már nem képes kiszűrni. Akkor fordul elő, ha már pár napja alacsony a klórszint a vízben. Be kell klórozni a vizet, pelyhesítőszert kell használni, folyamatosan szűrni, gyakran visszaöblíteni. Egy nap múlva kristálytiszta lesz.
Véletlen full kikapcsoltuk a szivattyút, algaölő, pelyhesítő klór... de ilyen opálos maradt. ph tök ok. És alapvetően tiszta is, csak van ez a nagyon apró valami, hogy nem 100%ban áttetsző. Mi meg vérszemet kaptunk, hogy de olyan kell :) szóval nyomjunk bele még klórt? vagy van vmi extra csodaszer, amitől extra szép lesz a víz? Picit se zöld, és lelátni a lábunkig rendesen, de az alján a kocka már nem látszik szépen azért. 16 köbméter kb
Kerti, nagy nyomást előállító szivattyút nem érdemes használni. A nagyobb nyomás a szűrőn átpréseli a kiszűrendőket, mert -gondolom- nem titánszűrőt használnál. Inkább maradj a papírszűrőnél, szerintem jobb lesz az eredmény.
Elgondolkodtam egy rendszeren, amit lehet már használnak itt többen csak én nem ismerem, viszont nem tudom eldönteni, hogy működne-e. A lényeg, hogy a gyári papírszűrős vízforgatót szeretném kicserélni, egy kút szivattyúra. Sokkoló klórozásnál, gyorsabban keverné meg a vizet. Viszont abba nem lehet szűrőt építeni, így maradna a Nyárimádó által az 51140-es hozzászólásban látott zsák kötése a könyökre. Ez megfelelő szűrést biztosítana? Nem lenne túl nagy a nyomás? Találtam otthon egy ősrégi KAMA 5Y2-es típúsú orosz szivattyút, ami működőképes. Hogyan lehetne ezt rákötni a medencére? Hogyan kellene elhelyezni a szivattyút? Milyen átalakítók lennének szükségesek? Ahogy látom 3/4-es méretű a szívócsonk.
összeraktam a manual szerint a homokszűrőt. feltöltöttem homokkal s, bekötöttem a rajz szerint.
Polygroup ST1100 a típusa
a képen látható jobb alsó sarokban lévő fehér cső a bemenet, az van a szkimmer alsó vízvonal alatti csőre rádugva. abban megy magátol le a víz a szivattyúba. onnan a rovid cső a homoktartályba majd a homoktartály OUT kimeneten a fehér cső vissza a medencébe felfelé.
van egy drain kimenet is azt most hagynám
filter módban inditom hirtelen kiköp egy kis vízet utána semmi. a motor jár látom a rövid csőben a vízet átáramolni de nem nyomja vissza a medencébe, nincs nyomás, a műszer sem mutat nyomást.
mi lehet a gond.?
mi ennek az egésznek a müködési elve? rosszul kötöttem be? a visszaömlő víznek a szívattyú vagy a homoktartály felől jön?
Sziasztok! Sokat olvaslak Titeket, köszönöm az eddigi segítséget :) Felállítottuk/beüzemeltük a medencénket, 4,6*1,25-ös merevfalú, kb 1 méteres süllyesztéssel. Most nagy erőkkel a kőművest várjuk, hogy terepet rendezzen, de néhányszor már voltunk a medencében, bár a benti takarításhoz használt kislétrámon lehet még csak közlekedni :) Rendeltünk fóliafedést a medencére, de ez csak a betonozás-térburkolást követően fog a helyére kerülni, addig a gyári nyári takaróval védjük a vizet. Pillanatnyilag abban kérném a segítségeteket, hogy érdemes-e megvenni ezt:
A másik problémánk, hogy a skimmerkosár állandóan felborul a szivattyú indulásakor, vagyis az addig összegyűjtött szmötyit ismét útjára bocsátja. Ezt hogyan lehet kiküszöbölni?
Üdv! Kezdő medis vagyok. Tavaly sikerült megbírkóznom nagy nehezen a vasas kútvízzel. A kombi tabletta, meg viledás szűrés nálam elég volt. Most szeretnék kicsit okosabban állni a dolgokhoz. Még nem csináltam soha sokkoló klórozást, de most úgy tervezem, hogy azzal kezdek. Ha besokkolom, akkor már egyből a viledás szűrést alkalmazzam, vagy csak simán keringessem a sima papírszűrővel, hogy csak keringjen? Szükséges az úszó vegyszeradagoló használata? Én tavaly csináltam egy lebegő céleszközt, de azon szabályozni nem lehetett semmit, ha eloldódott ment bele az új tabletta.
Ph-ra a kínai sárga tökéletes. Van csavarhúzós kalibrálású, és van automata. Nálam mindkettő szokott lenni. Egyenlőre csak csavarhúzós van.
Klórra én a HI701-et használom évek óta. Pontosan mutatja a klór értékét. Én nem a por reagenest használom, hanem a DPD 1 tablettát Úgy sokkal olcsóbb.
Nálam egész évben kapható kalibrációs por, amit 250ml desztillált vízben kell feloldani. 400Ft/2 cs (4.01, 6.86). Plusz a posta ami a legolcsóbban 175 Ft.
Nem ugyan az a méret! Nekem is hasonló medencém van mind neked, én a papírszűrőst cseréltem homokszűrősre, de a homokszűrőshöz kapott csövek sokkal nagyobbak mind a medence oldalán lévő csatlakozási csonkok.
Kezdek aggódni az időjárás miatt, jövő héten már június és az előrejelzést figyelve nagyon sokáig marad ez az esős időjárás. :( Lehet, hogy idén rekord enyhe nyarunk lesz?!
A csövek "látványtalanságát" és a "felhőben-fűtést" már olvastam többször irigykedve nálad. Az a baj nálam, hogy a gázkazántól nincs kimenő csatlakozás a házból nemhogy a medence felé, de semmilyen irányba, a ház pedig már leszigetelve, stb. :(
A jó időre való tekintettel én is ma indítottam a medencefűtést, gázkazánról. Ha valaki esetleg ilyenben gondolkozna, az adatok: 11ó alatt fűtötte fel 25,6c-ról 27,4c-re a 24m3-es medencét, összesen 3,8m3 víz ment át a hőcserélőn, ami 45c-ra melegítette az átfolyó vizet, mindehhez 9,4m3 gáz fogyott ezidő alatt, és 9kw-on ment a kazán. Holnap reggelre meglesz a 29c és csobbanunk :) 2 éve még nekem is LPE volt, csak egyrészt nem tudom értelmesen elhelyezni, másrészt felhős időben nem sokat ér, hiába meleg az idő amúgy. Az viszont eléggé meglepett, hogy a 2 hete feltöltött medence ilyen időjárás mellett is 25c fölött volt, ez kb a napi max hőmérséklet volt mostanában. Mondjuk az igaz, 8m-es fóliával van takarva az 5,5m medence, így oldalról is körbe van burkolva vele, szerintem ez is számít valamennyit mindenképp.
Nem tudom, milyen medencéd van. Az alap felállás, hogy kör alakú; itt a befúvóra könyököt teszünk és ez forgatja a vizet körbe. Így a felső rész is forog, a szkimmer meg beszívja. Ez így jól működik.
Persze ez szögletesben már nem ilyen egyszerű.
A 7m3-es szűrődet néztem, szerintem az fele annyi sincs - vagy max tényleges szűrés nélkül tud annyit. Nekem is hasonló van. Jó az 4m3-esnek is.
Jónak tűnik ez a vétel. Fel lehet használni ezt LPE-cső helyett? Úgy értem, hogy akár külön szivattyúra kötve. Megspórolná az ember a csőtekergetést, meg talán dizájnosabban néz ki. Vagy van ennek hátránya az LPE-csőhöz képest?
Höfokszabályzót csak azért gondoltam, hogy ne kelljen mindig figyelni, hogy süt a nap vagy sem, kézzel ki be kapcsolni, illetve borus , hideg idöben feleslegesen ne menjen a keringetö.
Igen külön akarom választani a szürést és a fütést, de a medencének csak egy kimenetele van (ez nem is gond), viszt bemenetböl is csak egy van, ahol össze érne a szürés és a fütés.
Tartok attól hogy a szürö felé és nyomna valamennyit a keringetö szivattyú. Ezért kellene valami olyan T elosztó vagy a szürö visszavezetö csövébe egy egyirányú szelep (vissza csapó szelep esetleg)
El kell választani a szűrést és a fűtést. Külön szívó és nyomóágakkal, külön csőrndszeren. A fűtéshez felesleges a hőfokszabályzó, a szakaszos megoldással rosszabb lesz a hatásfok. Amíg süt a nap, járjon a szivattyú.
Van hozzá egy homokszüröm,egy keringetöszivattyú és egy napkollektor és egy autómata állítható klortabletta adaogoló.
A homokszüröt nem szeretném egész nap járatni.
Kérdésem az lenne, hogy azt milyen szeleppel vagy T elosztóval tudom megoldani hogy a keringetöszivattyú a homokszürö felé ne tudjon (vissza fele) tolni a napkollektór által termelt "meleg vizet"?
Olyan megoldás kellene amit nem kell mindig kézzel váltogatni. (Valami olyan T csatlakozó,szelep kellen a medence bemeneteléhez ami csak egy irányba engedi az áramlást)
A homokszürön van 6 állás, ha szürésre van állíva akkor alapból nem tudja a keringetö szivattyú vissza fele tolni a vizet attól függetlenül hogy a homokszürö éppen müködik vag sem?
A napkolektorra szeretnék egy höfokkapcsolót is tenni, hogy az is csak akkor kapcsolja be a keringetö szivattyút amikor megfelelöen meleg a kollektorban a víz.
Sajnos elromlott a rég bevált PH és ORP mérőm Adwa AD14. Minden értékre 4.01 PH-t mutat. Próbáltam 7.01 folyadékkal majd 4.01 folyadékkal kalibrálni, de nem futott le a kalibrállás.
Sajnos egy új mérőfej ehhez a készülékhez annyiba kerül mint egy új mérő. Az új mérőfejekről pedig azt hallottam, hogy gyengébb minőségűek. Eddig PH és ORP érékek mérésével következtettem a szabad klórra.
Tudtok ajánlani más eszköz ami digitálisan megmutatja a PH -t és klórszintet is?
PH ra van már egy ötletem. Adwa AD12
De klórra van valami javaslat ( digitális) ? ( olyat nem akarok, amikor színek alapján nekem kell megmondani, hogy mekkora a PH)
Nem csak arról van szó, hogy 2 évig, vagy 8 évig tudod használni. Amikor kezd kifáradni az anyag, a buborékokba szépen beszivárog a víz. Ráadásul a buborékok egyenes oldalával lesz tele a szűrő. Ha a szélnek sikerül elfújni, még a évek múlva is találsz ezekből a műanyag korongocskákból a legváltozatosabb helyeken.
Van nekem egy 427x107-es Bestwax power steel fémvázaas medencém amit tavaly vettem tehát 1 szezon van benne.
Idén kb két hete felállítottam minde okés volt erre ma este hallom hogy furcsa hangot ad a szűrő. Belenyúltam a vízbe és meglepődve tapasztalom hogy egyáltalán nem tolta ki a vizet a medenvébe magából.
Szóva magyarul jó eséllyel kuka.
Kérdés hogy az ilyen 2-3 m3/h teljesítményű Bestway és Intex szűrők azok kompatibilisek egymással? Magyarul ha én veszek egy Intexet mert abban jobban bízom akkor a gégecső átmérője az stimmelni fog a medence és a szűrő oldalán is igaz?
Köszönöm szépen a választ! Sósavból mindegy milyet veszek? Vagy hol lehet kimondottan medencékhez való sósavat venni ami olyan mint a mobilmedencek.atw.hu -n olvastam idézem: "Kizárólag medencékhez használatos engedéllyel rendelkező sósav használható fel (szennyező anyag mentes legyen)." Közben megjött Neptun vizkeménységmerő es megmértem a vizet a medence vize ami kútból lett feltöltve 32 DH vagyis 570 ppm a csap vízünk sem sokkal jobb az 27 DH lett. Ilyen magas ppm mellet mennyi sósav kelhet a kb 28 m3 vízhez hogy elérjem a 120 ppm-et?
Ami a szűrést illeti (de tuti OTT is le van írva) napi 2-3 -szor legyen átforgatva a víz - bár most írta valaki, hogy alig forgatja, mégis jó neki. (Igaz, böszme nagy medence, nehezebben borul meg, persze ha igen, helyrehozni is nagyobb meló.)
Sziasztok. Kérdésem medencetakarással kapcsolatos.Van a kék színű medencetakaró bubis fólia elég borsos áron. Van az átlátszó (nagy bubis 3 cm) 2 rétegű 100 mikrón vastag fólia . Lényegesen olcsóbb . Melyik ár/ érték ajánlott? A fóliának a víz tetején kell úszni? Oldaltól oldalig vagy a szélein túllóghat? A téli takarás történhet ezzel a fóliával? Köszönöm .
Még tavasszal vásároltam egy WellisLagoon Deluxe kerek medencét, hétvégén felállítottuk és beüzemeltük, PH és Klór rendbe, szép tiszta a víz, a homokszűrő rendbe üzemel, mivel teljesen kezdő vagyok tapasztalt fórumtársak tanácsaira lenne szükségem, mint például, mennyit és mikor kell mennie a szűrőnek, mikor kell tisztítani vagy másképpen hogy kell kezelni a szűrőt, meg amit fontosnak tartotok, mindenre kíváncsi vagyok, olvastam már sokmindent, de ugye a tapasztalat az még is más, előre is köszönöm a segítségeteket.
Akinek szükséges volt a TA beállításra azoktól kérdezném, hogy ez alábbi linken található Pontaqua Aquasav jó lehet a csökkentésre? Ha jól tudom kénsavat tartalmaz.
Üdv! Vettem ebay-ről egy ilyen elterjedt sárga színű ph mérőt viszont nem adtak hozzá a kalibrációs oldal előállításához szükséges oldható anyagot. Mivel lehetne beállítani a műszert? Valamint egy olyan kérdésem van, hogy honnan lehet beszerezni az okosságos weboldalon említett 90 fokos könyököt ami passzol a nyomó oldali nyílásra? Illetve van még egy kérdésem, milyen pénztárcabarát klór tartalom mérő eszközt ajánlotok számomra? Köszönöm előre is!
Biztos, hogy jó a fűtéskeringető. Arra kell odafigyelni, hogy az emelési magasságon tudja a vízmennyiséget. (Áganként legalább 300 liter kell óránként, mint már írtam korábban.) Az emelési magassághoz hozzá kell számítani a csőhosszhoz tartozó nyomásveszteséget is.
Veszel sima műanyag golyós csapokat meg pvc/kpe csövet, T idomot, könyököt és összeragasztod "villa" alakban. Egyik csap/ág megy egyik körre, másik meg megy a másik körre.
Mielőtt megpróbálnám értelmezni, amit írtál, közlöm, hogy szűrni az időjárástól függetlenül, mindig kell. Az LPE fűtést meg csak akkor érdemes járatni, amikor süt a nap.
Mi kényszerít arra, hogy pontosan ugyanott vedd ki a vizet melegítésre, ahonnan a szűrő? Melegítésre a lehető leghidegebb vizet kell használni, az pedig a medence alján van. A visszafolyó vizet bárhova engedheted, bár azt is érdemes inkább alulra engedni. Az a lényeg, hogy mindkét ág feltétlenül víz alatt csatlakozzon.
Egy kis segítségre lenne szükségem ismételten, ami egy kicsit nehezíti a dolgot, nem tudom mi a neve annak amit keresek, megpróbálom körbeírni.
Amit én szeretnék, használom a homokszűrős vízforgatómat, ugye ez be van kötve, 1 ahol kiszívja a vized, 2 ahol visszatölti, nekem az 1 ahol kiszívja a vizet oda kellene egy elosztó, csap, na ezt nem tudom hogyan hívják, arról lenne szó, elkészült az LPE csőből készített melegítőm, két különböző teljesítményű vízforgatóval szeretnék dolgozni, az egyik a homokszűrős, a másik pedig a vízmelegítéshez lenne, ide kellene az a elosztó, vagy inkább egy csap, amivel tudnám állítani hogy melyik vízforgató szívja ki a vizet.
Nem szeretném állandóan ide oda rakosgatni a csövet, egyszerűbb lenne csak át állítani.
Remélem valamennyire érthetően írtam és tudtok segíteni, hogy mit és hol vegyek ?
Durva becslésre - ökölszabályként - lehet használni az alábbit:
10m3 víz, 0,1 pH változás: 100g vegyszer.
Ez a kb. 25m3-es medencédhez ha 8-ról 7.4-re le akarjuk letornászni a pH-t, akkor kb. 1.5 L sósavat jelent. A festékboltokban kapható 30%-osból tegyél bele 1 L-t (egy flakonnal), majd több órás keringetés után mérjed a pH-t és korrigáld tovább!
Az 1L savat 10L-es vödörben 1-1.5 dL-ként feloldva öntsd több helyre bele, s ha tudod valamivel (pl. lapáttal óvatosan) keverd meg egy kicsit (de ne személyesen belemászva), majd utána keringesd.
A tablettás vagy a csepegtetős egy kicsit jobb mint a papírcsíkos mérő, de ezek nem mérik a TA-t.
Hátha valakiknek volt/van hasonló problémája és tudtok segíteni! A medencénket /5,49*1,32/ kútvízzel töltöttem fel, sokkoló klórozás után kristálytiszta a vize. Viszont a PH nagyon magas 8 vagy talán kicsit felette is van, gondoltam megmérem a TA-t és kb. 200 feletti, gondolom ezért nem megy a PH beállítás ráadásul a víz is elég kemény kb. 56 nk. Szóval akinek van hasonló tapasztalata mivel tudom TA-t leghatékonyabban csökkenteni? Olvastam a sósavat, ha ez az ideális szer erre a feladatra abból mennyit használjak?
Lenne még pár kérdésem kinek melyik vízelemző használata vált be a legjobban? Van ebből digitális műszer ami mindent mér vagy olyan megbízható ami legalább a PH-t? TA mérésre ki mit használ?
Mikor kicsi volt a gyermek, ezzel kezdtünk, peremessel. Addig jó is volt, míg nem szoktak oda a madarak, a gerlék, verebek illedelmesen tudtak viselkedni a peremre rászálltak és fejüket belógatva ittak is ...... de jöttek más madarak, hosszú, vékony, TŰHEGYES csőrrel.....2 hét alatt teljesen leamortizálták a medit, a teljes peremet kb 100 helyen kibökték......akkor lett vége a felfújhatós korszaknak, azóta INTEX ULTRA 488x122 csővázas van 19,5 ezer liter vízzel.
A csővázas kb. 2-3-szor annyiba került annak idején, mint a fújós, bár lehet az 2-3-szor tovább tart. A fújós is bírná, ha valami tisztességesebb anyagból csinálnák a karimáját. Ha nem használtuk, mindig takarva volt, mégis tönkretette az uv. Közben keresgéltem este a neten, és végül is van fújós, csak a multik kínálatából tűnt el, és sokkal drágább lett. 3 éve akciósan 20 Eft körül volt, most a duplája. Lehet csővázas lesz, mert inkább a helyi multinál veszek ilyesmit. Ha valami gond van vele, akkor visszaviszem és cserélik, a rendelőst meg postázhatom vissza aranyáron.
Miért nem veszel biztonságosabb megbízhatóbb csővázast ?
Mikor tönkrement a csővázasom, gyorsan vettem egy felfújhatóst, de átkoztam azt az évet. Év végén vettem újra egy csővázast, a felfújhatós meg ment a cimborámhoz a kacsák alá.
Ahogy kérdezgetnek a fórumon, úgy látom, hogy teljesen más névvel jönnek ki a gyártóktól ugyanazok a medencék, amit keresel.
Sziasztok! A 3 éves felfújható peremű medencénket gondoltam újra kellene cserélni, mert már tavaly is erősen fújkálni kellett a perembe. Most szembesülök vele, hogy a 360x90-es medit sehol nem lehet kapni. Vagy alacsonyabb peremmel van, vagy nagyobb átmérővel van csak. Se bestway, se intex. Nem tudja valaki, hogy ez most csak valami előszezoni készlethiány, vagy pont ezt a fajtát nem gyártják? Ennek jó volt az ára, jó volt a mérete. A másodikat használtuk el...
Szia Zoli! Ma tanultam Tőled valamit. Megrepedt egy szűrőhöz tartozó csö és az általad adott szűrőhöz használt csővel cseréltem ki. Mikor a még rajta lévő bilincset kicsavaroztam láttam, hogy a bilincs alá, a csőre három réteg szigetelő szalag van tekerve. A bilincs rajtalévő lenyomatából rájöttem, hogy miért. Köszönöm az ötletet!
Minél hosszabb egy cső és minél vékonyabb, annál nagyobb a folyadék surlódásból származó áramlási ellenállás. Itt azonban nem 20-100 méterről van szó, szerintem nincs számottevő külünbség. (Ha biztos akarsz lenni akkor kérdezd meg a 'Kerti öntözö rendszerek' szakembereit, ők grafikonokkal is szokták szemléltetni az ilyesmit. Én csak tapasztalatból tudom, amit tudok - persze nem mindent.)
Rosszul irtam elobb, 10 ppm korul tartom a klort. Akkor az elegendo kell legyen, ugye? Most be van takarva, hogy ne oldodjon ki a klor olyan gyorsan, cianursav 40 korul, ph 7.5.
Koszi szepen a valaszt! Igen, azert meg megvarom, mig lejjebb megy a klorszint, nem akarom kifeheriteni a gyerekeket :-)
75m3-es, a porszivo es a szuro folyamatosan megy, arra nem is gondoltam, hogy hagyjam ulepedni. Amugy persze total be is volt zoldulve tavaszra, aminek most mar nyoma sincs, raktam bele pelyhesitot, de akkor adok neki fel nap pihenot, hogy ulepedjen egyet megint. Visszamosast csinaltam egyet, de akkor tolom neki azt is. Addig menjen a porszivo?
Rólam senki nem mondhatja, hogy vegyszerellenes vagyok, de a gyerekek fürösztésével én még várnék, amíg lejjebb megy a klórszint. :)
Nem tudjuk, mekkora medence, milyen szűrőt használsz. Most már nem ártana leállítani a keringetést, hagyni ülepedni a vizet, majd porszívózi. Ha homokszűrő, többszöri, vagy alapos visszamosás jó lenne.
Sziasztok! Gondoltam, elkezdem a medencet visszabontani teli allpotabol es talaltam az aljan 6 db doglott egeret, amiket a haloval kiszedtem es - undi resz kovetkezik - csak a szaraz reszeket sikerult kiszedni. Kerdesem, hogy beallitott PH mellett, alul-felul tisztitott- folyamatosan keringetett es sokkolt vizzel ez most hogy lesz gyerekbiztos?
5 ppm korul tartom a klort ket napja, ez a szint eleg vagy kell emelni? Mennyi ideig tartsam magasan a klor szintet?
Elore is KOSZI!
Sajnos a medence merete es a rendelkezesre allo viznyomas miatt nem tudom leengedni a vizet :-(
(A PVC-ből kioldódó anyagok mérgezőek, ezért tartós használatra nem ajánlott. A PP viszont élelmiszer tárolására is alkalmas.)
Idén szeretnék egy kisebb, max d=4m átmérőjű fémvázas kör PVC medencét, de kerülném a vegyszerezést.
Kútvízzel tölteném, homokszűrővel és sóbontóval szeretném használni. (Jódmentes étkezési só kb oldva)
* Egy térkövezett placcra tenném ezt. Mit érdemes alá tenni, hogy kibírja a medence alja..?
A sóbontókat nézegetve a legolcsóbb is megkíván min. 3m3/h szivattyú kapacitást. Sajnos a kezdő homokszűrők nem tudnak ennyit, a következő lépcső a 4m3/h felettiek.
(INTEX-ben gondolkodom.)
* Szóval ezekkel kapcsolatba kérdezem, kinek mi a tapasztalata?
( Aki nem ismerné, a lényege ennek is a klór, de mivel folyamatosan egyenletesen bontja a sót, ami aztán visszaalakul oldott sóvá, és ez a körfolyamat zajlik, sokkal környezetbarátabb, és egészségesebb, bőrbarátabb mint a vegyszerezés. )
Igaz. Sokkal nagyobb a terhelés a benne fürdő emberektől, mint magától a a medencétől/víztől. Egy 100 kg-os ember egy sarkára (kb. 6-8 cm átmérőjű kör 30-50 cm2) esik 100 kg, mikor lép. Ugyanehhez a terheléshez 2-3 m magas víz kellene. Ha nem lépkednének a medencében, akkor az EPS is elbírná szerintem, de lehet hogy így is. Legfeljebb picit behorpadna itt-ott, ha egy súlyosabb ember mászkál benne.
Sziasztok, új vagyok a témában. Szeretnék pár tanácsot kérni.
Vettünk egy Bestway Hydrium fémpalástos medencét,360cm átméröjü, 120 cm magas, 11m3-es.
Betonoztam neki egy 380cm átméröjü 10 cm vastag vasbeton lemezt.
A betonra szeretnék rakni 2cm-es zártcellás XPS lépésálló höszigetelést, majd arra geotextiliát és arra a medencéhez adott alátétfóliát.
Szerintetek megfelelö az elképzelés vagy a höszigetelés sz@rrá fog laposodni a 10-11 tonna súlytól?
A fém palástra pedig bevülröl gondoltam olyan höszigetelést felhelyezni amit a lamináltparketta alá szoktak rakni, zöld színü, kb 2mm vastag tekercsben kapható. (Arra gondoltam, hogy igy minimálisan, de kevesebb a höveszteség, egy 30 literes solarpanellel kicsit meg lesz támogatva a víz felmelegítése)
A fent említett anyagok még építkezéskor maradtak meg, gondoltam itt felhasználhatom és talán még hasznos is lenne.
Bár megfordut a fejemben az is, hogy a palást szigetelése nem biztos, hogy elönyös, mert ha nyáron a levegö 30-35 fokos, és a nap süti a palástot akkor víz a környezeti hömérséklettöl és a nap által sütött palástól is melegszik.
Viszont ha leszigetelem (igaz csak minimálisan - 2mm) a medence palástját akkor a környezettöl nem tud olyan "intenzítással" melegedni a víz. Igaz az éjszajka se tudja olyan intenzíven leadni a höt...
Szóval kicsit dillemában vagyok ezzel kapcsolatban, hogy melyik újjamba harapok!
Nekem is kérdésem lenne a homokszűrővel kapcsolatban. Adtak hozzá 5 db teljesen egyforma csonkot, amire 32-es vagy 38-as belsejű csövet lehet húzni. Egy rövid 32-es csövet is adtak, amivel a szűrőt kell összekötni a szivattyúval. A kérdés az, hogy érdemes-e ezt a félméteres 32-es csövet 38-asra cserélni a jobb áramlás miatt, vagy szándékosan csak 32-es az a cső? Ha kicserélném, akkor viszont le kell vágni 2 csonkból a 32-es részt, különben nem lenne értelme.
A 32-es résznek 26 a belseje(530 mm2), a 38-asnak 32 (800 mm2). Kb másfélszeres lenne a keresztmetszet.
A kérdésem az lenne, hogy jó vételt csinálok e és esetleg milyen dolgokat kell még beszereznem a homokon kívül? Gégecső, plusz csatlakozók, előszűrő ilyenekre gondoltam.
Túl nagy, túl macerásnak tűnik nekem. Sosem használtuk. Van helyette más. Az aljára a sínek (amibe beleállítod a palástot) sincsenek meg teljesen, mint írtam.
Vagy kiteszem most a lomtalanításba, vagy ha van jobb tippetek, köszönettel elfogadom. :)
Van egy jó állapotú palàstom merev falú medencéhez. Ezt el lehet admi, vagy adjam el fémnek? Fóliája lyukas, alul a sínek hiányosak és talán sérültek is, szóval inkább csak a palást van.
A klór tuti. Minden okozhat bajt amit ész nélkül használnak.
Ha rendszeresen nézed a medencét, vigyázol a vízre, akkor úgy sem kell agyonklórozni.
Én pl. a használaton kívüli időben 100%-ban fedem a medencét, nem járkálnak bele idegenek, betartatom a szabályokat, melegtől függően két-három hetente automatikusan sokkolok egyet, rendszeresen nézem, hogy nem fogyott-e el a klórtabletta, stb.
Köszi! Csak gondoltam megkérdezem a profiktól, hátha van valami tuti tanács, hogy klór helyett mi a tuti, de akkor nincs ilyen.
Tudja valki esetleg, hogy ezek a hetch homokszűrúk kb. milyen magasak? Nincs fent a weboldalukon, csak a töltő tömeg, nem tudom befér-e, ahová gondoltam, hogy kéne tenni.
Ahogy EF írja, több száz liter az ajánlott. Nekem 2 szűrőnél is percben volt megadva és marha sok liter jött ki.) Pláne, hogy visszamosatás után jön a homokrendezés és szerintem akkor is nyomja ki a vizet.
Ez az elmélet. Én sajnáltam az előírt vizet kidobni, amikor tiszta volt a víz, befejeztem, sokkal kevesebb idő volt, mint az ajánlott.
Utánaolvasgattam. Elméletileg ezt ajánlják. A papirszűrővel is ok volt. Csak allandoan vacakolni a szurobetettel ... hazvasarlaskor medence volt, szurot vittek. Reklamalni mem volt kedvunk. Inkabb vettunk most egyet.
Attól függ, mennyire tömödött el. Valóban nem írtam oda, hogy akár (többszáz liter). Addig kell visszamosni, amíg tiszta víz nem jön.
A nyomásmérő által mutatott érték segít meghatározni, mikor kezd eltömődni. Visszamosáskor előbb pár vödör tiszta víz jön, utána kezd sötétedni.
Keringetéskor szabad átfolyás van, ha pár arasz homokrétegen keresztül nyomod a vizet, az bizony sokkal kevesebbet enged át. Ha gyenge a szívattyú, vagy valahol van egy szűkebb keresztmetszet, a kifolyó viíz bizony kevés is lehet.
Látni kéne, mid van, utána tudunk az általánosságoknál többet mondani.
Remelem csak medencere irtad hogy tobbszaz liter ;) nem ami a visszamosatasnal elfolyik :) ugye??? :o mond hogy igen pls :) amugy szep tiszta a viz. Van rajta takaras. Tavaly meg papirszuro volt de csak egy szuk felszezont ment... de iden beszereztuk ezt. Evvel aruljak eredetileg... csak kezdo vagyok :)
Ha gyanúsan keveset nyom, akkor érdemes visszamosatni. Olyankor a vizet fordítva mozgatja, és a "Waste" kivezetésen kijön a dzsuvás anyag. Addig kell így járatni, amíg tiszta víz nem jön belőle. Ez többszáz liter vizet jelent. A csapot nem szabad menet közben váltani!
Sziasztok, habár nem vagyok szőke, de most tekintsünk annak. Vagy ovodasnak. Csak hogy jelezzem milyen szinten szorulok magyarazatra a kerdest illetoen :)
A homokszuroben az ok, hogyha vizforgatasra van kapcsolva akkor nyomja a vizet mint a fene. De amikor szűrésre van, akkor ha a vizforgatas az egység ahogynyomja ki a vizet a szűrésmennyire látszik ahhoz képest? Egy intex homokszuro, a 4kobmeteres vafy mi, a medence pedig a 4.78×1.22 es kor.
Ha hiperaktív, akkor a brómos víz jó lehet, mert kicsit lehiggad, ha eleget iszik a medencéből. Arra is figyelni kell, ha valami "baleset" történik, a tisztítás idejére kivegyük. A tisztaság tudtommal kevés embernek ártott meg. Arra persze oda kell figyelni, hogy időnként kizavarjuk, nehogy túlzottan lehűljön. Ezt arról lehet felismerni, hogy kékül a szája. :)
Komolyra fordítva a szót.
Arra természetesen oda kell figyelni, hogy a medence vizének paraméterei megfeleljenek a normáknak. A brómos, meg az oxigénes, UV fertőtlenítés főleg a gyártóknak szerez örömöt, nagyobb a profit. Gondolj bele: az Amerikai Egyesült államokban a tolvaj beperelheti a házigazdát, ha elesik agy rossz lépcsőfok miatt. A dohánygyárakat is perlik, a füst káros hatásai miatt. Hány esetről hallottunk, hogy kártérítést követeltek a kóros fertőtlenítő vegyszerek gyártóitól? A bőr az ember egyik legellenállóbb szerve. Ha mindentől óvjuk, az ellenállóképessége csökken, később jönnek a bajok. Világéletemben klóros csapvizet ittam, a sört csak azóta fogyasztom, hogy a gyerekeim elköltöztek, és melegebbek lettek a nyarak. Köszönöm, megvagyok. Én látok összefüggést az allergiás érzékenységek elterjedése, és a széltől is óvott generációk felnövése között.
Remélem nem érti senki félre ezt a szösszenetet. Tisztelem, becsülöm azokat, akik szeretnének minden megadni utódaiknak. De minél később találkozik az ifjú emberke a környezet veszélyeivel, annál nehezebben tud védekezni a szervezete. Ne essünk túlzásokba. Tartsd rendben a medence vizét, és ne hagyd felügyelet nélkül az apróságokat - minden rendben lesz.
Ha az alacsony vízkeménység miatt nem lehet sósav, akkor a kénsav a nyerő, amit akkumulátor savként kapsz, de az még veszélyesebb, pontosabban alattomosabb!
Ahova fröccsen - mivel nem párolog el - betöményedik, és töményen a környező szerves anyagokból (pl. textília) vonja el a vegyileg kötött vizet (erősen nedvszívó is!). Azaz minden ilyen ruha kilyukad ott. A tömény sav a testen súlyos égési sérülést okoz.
Tömény kénsavba sohase öntsünk vizet, mert a keletkező nagy hőtől (oldódási hő) a víz felforr, és szétfröccsenti a savat (ruhára, bőrre)!
Egyébként pedig vegyszerként a Nátrium-hidrogén-szulfátot adják pH minusznak, tehát vegyszerboltban azt is kaphatsz.
Üdvözletem ! Kérdezném van-e valaki, aki kénsavat használ ? Ugyanis találtam a neten 96%-s kénsavat élelmiszer ipari felhasználásra .Inkább azt tenném a medencébe 30%-s ipari sósav helyett. Sajnos kuti vizet használok, így a ph csökkentése nagyobb mennyiséget igényel.
Ha télen be akarod vinni, akkor fémvázas, ha kint akarod hagyni, akkor inkább fémpalástos (bár többen kint hagyták a fémvázast is), egyébként amelyik szimpatikus, kb. ugyanolyan magas víz mehet bele szerintem.
Sziasztok!Tanácsot szeretnék kérni! Medence vásárlás előtt állunk és a két kiszemelt medence között melyik lenne a jobb választás?457*107 fémvázas Bestway vagy pedig egy 460*0,90 fempalástos Velence kombi előre is köszönöm a válaszokat
Ha lesz garázs, akkor szerelőakna is lesz, nem? Abból már csak egy "pici" leágazás kell a medencegépészetnek. Ha fűtve lesz a garázs, akkor télire nem kell vízteleníteni a szivattyút, ez előny. Működhet, de a levegősödés egy hajszálnyira beleszólhat a szivattyú életébe. Legalábbis irtó ronda hangja van olyankor, én belerúgnék, az biztos :) .
még egy kérdés. Egy földbe süllyesztett medencénél muszáj a gépészetnek is a föld felszíne alatt lennie? Nem lehet a homokszűrő/szivattyú a föld felszíne felett?
A medence mellett van egy garázs, a medence szélétől kb 3-4 méterre. Szívesen betenném oda a gépeket.
Vagy azzal azért lesz gond, mert ha a szivattyú levegőt kap, akkor kínlódás lesz levegőtleníteni?
Én tavaly vettem 3 x 100m LPE 20-as Poliext gyártású csövet 63 Ft/m-ért ingyenes szállítással (ebben volt valamiért 10% kedvezmény). Most is van hasonló áron, nézz körül a neten biztos találsz.
Legkívül van a zsalukő, amellett az XPS, némi levegő, és utána jön legbelül a fémpalást. Az egészet felülről a palástig vízszintes XPS darabok is takarják, amit kavicsréteg borít, hogy ne látsszon ki. A földből kiálló fémrészeket nádszövet takarja, ezt pár évenként cserélni kell.
igen, a lyuk megléte nagy előny. Azt sem lenne olcsó mulatság 'odarakni' :) főleg hogy gépek számára megközelíthetetlen helyen van.
pár kérdés még akkor:
- azt mondod XPS. Az ívek mentén hogy lehet ezeket a merev táblákat letenni?
- jól értem, a zsaluköveket csak felülre érted, a peremhez körbe? (az valóban nincs, kulékavics van körbeszórva)
- ha újra fémpalástost tennék, hova kerülne az xps hőszigetelés, mi lenne a rétegrend? nem teljesen értem (ha az egész gödör ki lenne zsaluzva, akkor világos, de akkor onnan már egy ugrás az épített medence )
- azt mondod sosem szabad teljesen leereszteni a vizet. De akkor hogy cserélnék most fóliát? :)
A lényeg, hogy a lyuk ott van a földben. Ha beomlott, akkor nem volt körbezsaluzva (nem kell betonozni, elég üresen lerakni zsalukővel, nálam a kereket legalábbis így csinálták anno), XPS hőszigetelés, és bele lehet rakni az új fémpalástot. Talán olcsóbb lenne így. A vizet soha nem szabad teljesen leereszteni.
igen, fémpalástos. De az egész ramaty állapotban van, nem én készítettem, így vettük a házat. A felső merevítő elemek egy része hiányzik, vagy rozsdás. Van ahol a föld nyomása egy picit be is nyomta az oldalfalat, de azért persze alapvetően működik.
De pl a téli letakarás is problémás, mert hiába ponyvázom le, és feszítem meg a kötelet amennyire csak lehet, most is simán bemászott két béka a fólia alá (ezért kellett tegnap kinyitnom).
Amúgy a korábbi tulaj szerint ha teljesen leeresztem, még az is lehet hogy beomlik az oldalfal (most kb félig van, de nem omlott be :) )
Tegnap kicsit kinyitottam a medencét (nem szoktam ilyen korán, mert nekünk sajnos a nagy része árnyékban van, és nem tudna még felmelegedni).
Téliesítéskor a befúvó alá engedtem a vízszintet kb 5 centivel. Na most nem 5 centivel van alatta, hanem kb 40-nel. Fél év alatt elszivárgott valahol kb 6-8m3 víz (7 x 3.5 x 1.35 ovál, földbe süllyesztve).
Nem mai darab már, biztos van vagy 6-7 éves.
Gondolom nem sok esélyem van megtalálni hogy hol ereszthet...?
A másik kérdésem: bár az már nem mobil medence, de nem tudjátok, hogy úgy nagyon saccra mennyiből lehetne egy fix medencét építtetni a helyére? A gödör legalább már szépen ki van ásva neki, szivattyú, homokszűrő megvan... van erre esetleg szaktopik?
Közben eszembe jutott még valami, most lett feltöltve a medence, elég magas a ph. Megkapta a ph csökkentőt, kb. mennyi idő mire mérhető lesz, hogy esett-e a ph?
Full alap kérdés következik, kéretik nem megkövezni :D : Mikor melegszik jobban a medence vize, ha le van takarva (intex gyári sötét színű takarófólia), vagy ha nincs letakarva?
50,89m LPE20 optimálisan tekerve (80cm belső átmérő) 136cm átmérőjű, kerülete(a legnagyobb menethossz 4,27m. Ez pontosan 1m2 felület, ami 300 liter óránkénti folyamatos átfolyással 3-6°K-t melegít a vizen, amikor jól süt a nap.
Én nem használtam semmilyen táblát, a legbelső menetet spárgával megkötöttem, és időnként egy téglát tettem rá, a végek rögzítéséig, utána levettem. Ha a két végpontja rögzítve van, feltöltés után már nem mozdul el. Ennek feltétele, hogy nem megerőszakolva kell letenni, hanem ahogy adja magát a gyártási görbület.
Ha ritkábban tekered, a falevelek, megy egyéb szállongó anyag közészorul. Amit árnyékolna a mellette levő menet, már olyan szögben érné a napsugárzás, hogy szinte semmit nem melegítene rajta.
Hogy legyen negatív tapasztalat is az LPE csővel, nekem nem vált be. Persze nem az LPE cső hibája volt :) csak nem tudtam tetőre felrakni, így én is egy falapra tekertem a köröket (konkrétan egy OSB lapra 2*50m felmegy, két ilyet csináltam) és azzal akartam fűteni a medencét. 4*50m volt 13m3 vízhez és nem hozta a várt eredményt. Talán 2 éve volt, kb. olyan nyár volt hogy 1 hét meleg, 1 hét hűvös, egyszerűen mire felmelegítette volna, már el is múlt a jó idő. Illetve a tetőre felrakott csőnél maga a tető, cserepek melege is hozzátesz szerintem, nálam ez sajna nem játszott. Persze lehetett (kellett) volna több kör is, de nem nagyon tudtam hová tenni a kertben. Így végül elbontottam, vettem egy lemezes hőcserélőt és rákötöttem a gázkazánra a medencét egy keringető szivattyúval, a visszaegyenesített LPE csövön keresztül (vettem rá csőhély szigetelést is). Ezzel azt nyertem a szolár fűtéshez képest, hogy jó idő esetén nem kellett napokat várni hogy meleg legyen a medence (28-30c-t szeretjük) hanem rögtön az első nap felmelegítettem a vizet és lehetett pancsolni (hűvös/felhős időben ugye az LPE semmit nem tud melegíteni, csak tűző napon). Ha jól emlékszem kb. 8-10 óra alatt melegítette fel kb. 1000ft költségen. Nekem ennyit megért... Idén ez már több idő lesz, mert 457-es lufisról váltottunk 549-es csővázasra, most hétvégén raktuk össze, bár pont rosszabb idők jönnek, de legalább a következő meleget már készen várjuk.
jogos, én is arra gondoltam, konkrétan legkisebb grundfos-t néztem ki erre a célra, ezt
Bár ha okosabban állok hozzá, akkor egy olyanra kéne költenem, ami a nagymedenéhez is jó, és 3x60 méter tekercset is elvisz egy 3-4 méter magas garázstetőn, ez a fenti meg szerintem nem olyan.
Aki csinált már ilyet (mármint hosszabb, párhuzamos köröst), az milyen szivattyút használ?
Fűtési keringető szivattyú. Az is árammal működik, a fürdőszobában, konyháben ott van a radiátor. Mindnesetre külön érintésvédelmi relét javasolok, akkor a hűtő tartalma megmarad, ha leold. KPE nem jó, az LPE csövet találták ki medencefűtésre.
Természetesen a szűrést, és a melegítést külön kell választani. Vegyél egy 200m tekercset, és vágd háromfelé. Párhuzamosan kötve óránként körülbelül egy köbmééter (3x300 liter) átüldhető rajta. A spirál magassága a döntő. A szivattyú által átnyomott víz mennyisége az emelési magasságtól (is) függ, ezt adatlap alapján, vagy tapasztalati módszerrel lehet kideríteni. Az optimális egy fűtési keringető szivattyú lenne.
Hosszabb szakaszon romlik a hatásfok, rövidebben nagyobb vízmennyiséget kell mozgatni. 70m körül van az optimális ághossz.
Ha az LPE csövet nem erőszakolod meg, akkor akár egy óra alatt lefektetheted a végleges helyére. Ha már van benne víz, nem fog elmozdulni.
Sokan csináltatok már KPE/LPE csőből medence fűtést, én is tervezem egy ideje hogy nekiállok a 30m3 vizet kicsit felmelegíteni, de egyelőre az a projekt még várat magára. Bemelegítésnek viszont csinálnék egy kisebb, mobilabb tekercset egy pici gyerekmedencéhez. Most hétvégén sima, napra kitett kertislagból (kb 25 méter) engedtem bele 15 percenként a vizet, már ebből is 45 fokos víz jött, és ez is elég kellemessé tette a pancsikolót (34C fok lett). De azért ez mégsem túl kényelmes, ezért feltekernék valamennyi LPE csövet egy fatáblára, amit nap irányába meg tudnék dönteni, szezon végén meg elrakom pinyóba. Mekkora tekercset lenne érdemes használni kb 1-2m3 vízhez? Illetve egy ilyen kisebb szerkezetet milyen szivattyúval lenne érdemes járatni?
Érintésvédelmi szempontból mi a tuti megoldás? (a teljes házon van egy Fi relé, de egy 0.1 másodperces áramütéssel sem akarnék szórakozni)
Új medencés lennék, vettem egy Bestway 3,05 átmérőjű lábakon álló medencét. Olvasgatva a fórumot már a felállításhoz sok segítséget kaptam. Az lenne a kérdésem, hogy ezt minden évben kell-e vagy érdemes-e szétszerelni vagy ott lehet hagyni pár évig aztán úgyis kuka? A másik meg, hogy van hozzá egy papírszűrős gyári vízforgató, de a családban elfekvőben találtam egy Dr Bertényi belógatós vízforgatót. Tudom, hogy ilyen puhafalúra az nem igazán szerelhető, de némi barkácsolással megoldható. Igazából az a kérdés, hogy a gyári ér valamit vagy inkább nézzek egy homokszűrőset?
Én 2 db tekercsre gondoltam, tekercsenként 100 m LPE cső.
Mivel a homokszűrős forgatás teljesítményét igencsak visszavenné, jelenleg 2x3 órát forgatom egy 6 m3 forgatóval, ( medence kb 16 m3) így egész nap kellene járatni, ami villamos energia szempontjából igen gazdaságtalan lenne.
De van nekem 2 db papírszűrős forgatóm 1 db 1,3 m3/h és egy 4 m3/h, valamelyiket befogom erre a célra így egymástól külön lesz megoldva a tisztítás és a melegítés, teljesen külön körön, a papírszűrős forgató fogyasztása lényegesen kevesebb.
Erről mi a véleményed ?
Nem vagyok túl járatos még a medencék világában, de próbálok tanulni
Szerinted melyiket használjam erre a célra ? az 1,3-ast vagy 4-est ?
Én nem olvastam utána nagyon. Kútvízzel töltöttem fel a medencét, tettem bele klórt. Persze bebarnult mint állat, vasklorid gondolom. A papírszűrős keringető ment folyamatosan 3-4 napot, naponta 2x leöblítettem róla a barna trutyit. Utána tiszta átlátszó a víz. (és az is maradt, az esetleges utántöltéseket már nem lehetett észrevenni)
Mindez egy kb 5-6 m3-es medencével.
Lehet hogy tönkremegy a szűrő tőle, nem tudom, tavaly is így volt, tiszta maradt a víz egész szezonban.
Segítséget szeretnék kérni. Tavaly ősszel költöztünk be a régóta vágyott kertes házba, aminek az udvarán egy kb 15,5m3-es medence is van. Semmiféle gépészet nincs hozzá, csak 2 cső. Albérlők laktak előttünk, a tulajnak fogalma sem volt hogyan használták. Feltöltöttem 2 képet az indafotóra, mert ide nagy volt, de nem igazán jövök rá, hogyan csatoljam ide be.
Az lenne a kérdésem, hogy milyen vízforgatót, szűrőt javasoltok hozzá. A vízterhelés elég nagy lesz, vagy 2 12 éves fiam, gondolom ilyen időben mint a mai ki sem lehet majd szedni őket :)
Én ugyanígy jártam. Egy ideig jó volt aztán belesüllyedt. Ki is dobtam a fenébe. Még azzal is próbálkoztam, hogy úszógumikat és labdákat tettem a vízre de az sem volt megoldás.
Aki mezőgazdasági fóliát használ hogyan szokta rögzíteni, hogy ilyen probléma ne lépjen fel?
Tavalyelőtt vettem egy felfújható gyűrűs medencét, de nem vált be, mert pár százalékot lejt a terep, így kidőlt . Ideiglenesen egy vízszintes homokágy megoldotta a dolgot, de egy sík placcot kellene kialakítani térkőből. Erre viszont nem kívánok se időt, se pénzt fordítani, meg a gyepes kertben se lenne szép egy ilyen sebhely. Állítólag a fémcső vázas medencék jobban tolerálják a lejtős terepet. Valóban elviselnek ezek egy 2-3 százalékos lejtést?
Tavaly a medence takaro gyari bestway folia par gyari luk van rajta tok jol mukodott most is egy hetig de azota besullyed a kozepe nem uszik a vizen emiatt alatta szurt viz felette meg minden ami beleszall es amikor levennenk ez ugye keveredik. Van valami megoldas?
A polimedencéhez adnak egy 6m3-es 400as top tartály homokszűrős vízforgatót.Ez megfelelő vegyszerezéssel teszi majd a dolgát?Olvastam h a polipropilén medencék között is van különbség,és van ami silány,fakul,ereszti a vizet.Ezen felül nem lehet újrafóliázni.
Ami mellette szól hogy elég egyszerűnek tűnik a telepítése.
Ez a pontaqua medence tartozéka:Vízforgató jellemzői: Tartály átmérő: 250 mm Kapacitása: 4 m3/h Teljesítmény: 180 W Szükséges homok mennyisége: 14 kg 5 állású váltószelep
Ezt is beásnánk mindenképpen.
Mire figyeljek a vásárlásnál,mi az amit feltétlenül megvegyek a medencéhez,hogy élhető legyen,és ne azzal menjen el a nyár,h zöld vízzel küzdök.
Fűtés is jó lenne bele,de a hőszivattyús megoldás jelentősen megdobná a költségeket.Erre van valami olcsóbb alternatíva?
Beletettem a mosószódát, az létezik hogy a klórszintet minimumra mutatja? Kell bele tenni klórt is, vagy majd ha rendeződik a ph akkor az is változik? Mert hogy klórt már raktam bele előzőleg sokat. Egyébként a mosószóda egy vödör meleg vízben teljesen feloldódott kis kevergetéssel és úgy beleöntöttem csak a medencébe. Ne szitálgass, nem kell :-)
Érdeklödöm. Süllyesztett medence aljára xps hőszigetelőtt kell tenni(tennék). Milyen vastag célszerű? Oldalára jó a sima hungarocell? Építkezésből maradt 5 cm-es . Az hallotam hogy az nedvszívó és elmálik a földben??? Igaz lehet?Köszönöm.
A szóda erősebben lúgosít, veszélyesebb (elég maró), a szódabikarbóna gyengébb (több kell belőle), de ártalmatlanabb. (Lehetne Nátrium-hidroxid is, de azt csak méregengedélyre adják, és rendkívül veszélyes, tehát csak ipari körülmények között használják).
Ha nem pesti vagy, akkor valamilyen háztartási boltban keresd, ott ahol pl. trisó (Na3PO4), vagy káliszappan is kapható mint mosószer.
A pestiek az Azúrt (régi nevén Vegyszerbolt) sokan ismerik a körúton a Baross u. és a Corvin mozi között a Csepreghy utca sarkán, szerintem ott lehet a legolcsóbb. A kívánt mennyiséget kimérik.
Ugye a nagykönyv szerint fel kell vinni minimum 7.2-re a 6.6-ot. Ez 0.6 pH változást jelent, ami a 0.1-nek a hatszorosa. 10m3 helyett 27m3 víz, az 2.7-szer több. Tehát 100g helyett 100*6*2.7, azaz 1620g, vagyis kb 1.6 kg!
Én először kezdetnek beletenném ennek a felét, azaz kb. 0.8 kg-ot.
Szódát a vegyszerboltban lehet kapni (Bp. József krt. 65. - Azúr) finom por alakjában. Ez sajnos, ha oldani kezdjük, és a vízbe szórjuk, akkor hirtelen összeáll kemény darabokká, és nehezen oldódik szét. Ezért én egy nagyobb, finom lyukú szitába szoktam óvatosan önteni kisebb részletekben, és a víz fölött finoman szétszitálni. Csak kis szél mellett megy ez, mert a nagyobb félrefújja, akár a szembe is! Tehát óvatosan, és a szitát ne érje a víz. Magát a szitát egy felmosóbot végére erősítem, és így messzebbre nyúlva vele biztonságosabb, és jobban szét lehet oszlatni a víz fölött (ez a szita nálam a rovarok és egyéb szennyeződések kiszedésére van egyébként).
Ha nagyon savas a víz, én ilyenkor nem keringetek, hanem egy erre szolgáló tiszta nagy lapáttal keverem a vizet, vigyázva, hogy a lapát ne sértse a medencét. Erős kemény perem esetén (lábas medencéknél) emelőkar szerűen húzom fel a mélyről a vizet, és úgy keverek több pozícióból is. Néhányszori keverés - köztük pár óra szünet - után pH mérés. Ha nem elég, akkor a pH növekedésből megsaccolható mennyi szóda kell még bele. Ha túl magas lett (7.6 fölött), akkor sósavval (ha elég kemény a víz) vagy kénsavval (akkumulátor sav) csökkentem, 10L vízhez kb. 1dL-t keverve, és több helyre szétosztva beleöntve, s ezt annyiszor, ahány dL sav szükséges. Ezután lapátos keverés jön ahogy az előbbiekben írtam. Ha a pH már 7.0 fölött van, akkor a lapát után mehet a keringetés a szivattyúval is. Azt tudni kell, hogy a pH csak 1-2 nap után stabilizálódik "teljesen" (de kb. 2 hetente, vagy sok fürdés, ill. vízfrissítés után újra mérni kell).
Ez az én módszerem, más lehet, hogy másképp csinálja.