Keresés

Részletes keresés

Emen Creative Commons License 2007.03.01 0 0 505
Fogl-féle UTE.
Előzmény: lg23 (504)
lg23 Creative Commons License 2007.03.01 0 0 504

Fogl-Jávor korszakból UTE keret kéne, vagy valamelyik kisebb csapat kerete?

 

Az Újpest FC meg szerintem egyértleműen az UTE berkein belül alapult meg, de hogy minek... na majd egyszer kibogozzuk ezeket a szálakat is :)

Előzmény: Emen (502)
lg23 Creative Commons License 2007.03.01 0 0 503

UTSE: lila-fekete

UMTE: piros-kék (mint majd' minden MTE az országban), de néhányszor piros-fehérként említik őket. A fene se tudja

Vasas Izzó: piros-kék

URAK: búzavirágkék-aranysárga (legalábbis az alapító okiratuk így határozza meg) :D

 

A BDSE szerintem is kék-sárga volt, de majd otthon lecsekkolom. De Phöbus most nem ugrik be, de lehet, hogy ennek nem is néztem utána. Tempó, Vasutas! vagy sjose? Van infótok?

Előzmény: Arcadio (499)
Emen Creative Commons License 2007.03.01 0 0 502

Ez nem ugy volt,hogy a nagy egyesületeknél a létrejövö futball szakosztályok ugyan tagozodva voltak egyesületi formában az anyaclubokba de szereplésük(és szvsz a "felügyeletük" kicsit szabadabb volt.Valami olyasmi,hogy az UTE mint egyesület része volt egy futballszakosztály de az Újpest néven szerepelt,az FTC-nél Ferencváros,MTK-nál Hungária.Szvsz a Hungária sem volt önálló klub de a foci rész akár névvel is,de picit mindig külön kezelte magát.Feltételezem ennek az lehetett az oka,hogy a focipályákon nagyon más sporteseményt nem rendeztek,hiszen az "ősegyesületek" sokszor evezős,atlétikai,torna klubok voltak,tehát más helyszin kellett a tevékenységükhöz.De ez lehet abszolut tévedés is...

Ezért ha valaki Ujpest FC néven alapitott klubot tulajdonképpen teljesen önálló egyesületet hozott létre.Mondjuk nem vagyok otthon a lilák multjában de ez a Lipót féle FC végülis azonos az elsöosztályu Ujpesttel?Szvsz nem,ettöl a UFC még játszhatott lejjebb mint az Ujpest-UTE nem?

 

 

A Fogl,Jávor korszakból van kereted(esetleg meccsösszeállitás is jó ha nincs..)

Előzmény: lg23 (500)
Ljungberg Creative Commons License 2007.03.01 0 0 501

Köszi szépen, nem is vagy te akkora barom, mint gondoltam! :D

 

még 1 kérdés: gyakorlatilag ebből a Tungsramból lett a '90-es évek közepén a férfi kosarasoknál Danone-Honvéd?

Előzmény: lg23 (494)
lg23 Creative Commons License 2007.03.01 0 0 500

Ez érdekes kérdés, és ennek az újpesti viszonylatával már traktáltam Tempó, Vasutas!-t.

 

Ugyanis mi így utólag úgy tudjuk, hogy az UTE 1926 és 1944 között Újpest FC néven szerepelt, ez volt a profi focicsapat neve. Ehhez képest egyetlen dokumentumot, egyetlen tudósítást sem találtam, ahol Újpest FC szerepelne. Mindenhol csak annyi, hogy "Újpest". FC nélkül. És azóta sikerült találni egy levéltári papírt, miszerint 1932-ben Aschner Lipót elnökletével alakult egy Újpest FC nevű klub (tehát nem cég, mert a bajnokságban azok vettek részt). Hát azóta még jobban össze vagyok zavarodva :)

 

Talán 1941-ben találkoztam az Újpest FC névvel viszonylag hivatalosabb papíron... de akkor se értem :)

Előzmény: Emen (497)
Arcadio Creative Commons License 2007.03.01 0 0 499

Főleg a II. vh előtti időszakra gondoltam, és nem 4 csapatra, hanem a lila-fehér Újpesten kívül mind az ötre, csak megint sikeresen félreolvastam (valami baj van ma velem). :) (időszakot tovább szűkítve a 20-as évekre :))

 

Esetleg a színösszeállításukat is tudod?

 

Seiden Jenő az UTSE-ből került be a válogatottba? Mert az Alberttől Zsákig könyv végén van egy felsorolás a válogatottba játékosokat adó klubokról, és ott nem szerepel az UTSE (de ezt megint csak fejből írtam, és a könyv sincs nálam).

Előzmény: lg23 (496)
lg23 Creative Commons License 2007.03.01 0 0 498
Még mindig megvan a stadionjuk, jelenleg a Multi Rocco használja! 2001 nyarán az Megyer úti stadion felújítása miatt az Újpest is ott edzett vagy két hónapig, és ott is játszottunk több edzőmeccset. Bár a lelátók egy részét lebontották, másrészét átépítették... de azért megvan... egy hangulatos, 80 éves lelátóval a közepén...
Előzmény: Tompus999 (491)
Emen Creative Commons License 2007.03.01 0 0 497

Azt kérdezném:sjose és Vasutas érintette a miskolci Attilát korábban.Vasutas adatai szerint MAK-ból lett(illetve ha jól értettem,maga is egy MAK volt-vagyis nem az Atletikai Klub volt)mig Sjose Attila FC-ként ir róla.Vagy esetleg valamin átsiklottam..

Lényeg..van valamelyikőtöknek Attila kerete a 30-as évekbeli elsöosztályu játékosaiból,esetleg nagyon-nagyon imádnám ha elöbukkanna kép illetve cmer a klubról.

 

 

 

Továbbra is keresek képeket,kereteket és cimereket az elcsatolt részekröl ill a történelmi nevü csapatokról(Bocskai,Kassa AC,stb,stb..)

lg23 Creative Commons License 2007.03.01 0 0 496

Attól függ, hogy mikor, melyik évben :)

 

Majd este, otthonról összeszedem. Egyébként melyik 4 kevésbé ismert? :)

 

Egyébként ezek a csapatok jellemzően utánpótlásban voltak erősek, rengeteg későbbi válogatott játékost "ontottak" magukból az újpesti kisegyletek. Az említett Fogl fivérek és Priboj István például tényleg az UTSE színeiben kezdtek játszani, de Futó Gyula és Jávor Pál pl. UMTE nevelés, de a felnőtt csapatukban már nem jutottak szóhoz. Az UTSE legismertebb olyan játékosa, aki felnőttként is UTSE-s maradt, egyértelműen Seiden Jenő! Ő két alkalommal a válogatottban is szóhoz jutott!

 

Ja és szégyenszemre az URAK-on kívül elfeledkeztem még két további újpesti csapatról, amik a másodosztályig vitték!

 

Wolfner SE és a Magyar Pamut! (Szerepeltek Wolfner Bőrgyári SE ill. Pamutipar néven is)

A Wolfnerben kezdett játszani pl. Várhidi Pál, a Magyar Pamutban pedig Tóth András!

 

És most ugrott be még egy ismertebb Vasas Izzó nevelés: Lenkei (Lelenka) Sándor

Előzmény: Arcadio (492)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.01 0 0 495
A Futball 95 évkönyv szerint a Szegedi Petőfi-nek nem voltak "előzményei". A Szegedi Vasutas viszont biztos, hogy Tisza néven is szerepelt. De az SZVSE és a Petőfi két külön dolog a könyv szerint.
Egyébként a DVSC 100 éves történetét - gyalázatos színvonalon - megíró Vitos Györgynek a szegedi futballról is jelent meg könyve. Továbbá a kilencvenes évek első felében megjelent többkötetes Szeged története c. könyvben is van sport fejezet. Mivel egyik könyv sincs meg nekem, ezért nem tudom megoldani a szegedi klubok rejtélyét. Az biztos, hogy nem könnyű.
Előzmény: lg23 (489)
lg23 Creative Commons License 2007.03.01 0 0 494

1951-ben alakult, a Tungsram gyár csapataként. Bár más információk szerint meg az 1920-ban (?) alakult Ampere SE utóda, ami szintén a Tungsram gyár csapata volt. Az Ampere pályája a mai Vízművek pálya volt. És ugyanitt játszott az 50-as években a Vasas Izzó is. Az edzéseiket viszont a Megyer úti stadion edzőpályáján végezték.

 

1954-ben felkerültek az NB1-be, és csak 1955-ben estek ki onnan. NB1-es meccseiket azonban nem a Vízművek pályán, hanem a Megyeri úti stadionban rendezték, gyakran "kettős rangadó"-ként, az Újpest meccse előtt. A 60-as évek elejéng megkapták a volt Megyeri lóversenypálya helyén, annak a kislelátójából kialakított Tábor u.-i pályát. Ez volt az otthonuk egészen kb. 1991-ig, amikor a Tunsgram vezetősége úgy döntött, hogy nem támogatják többé a sportot, és minden szakosztály szétszéledt (kosarasok, vízilabdázók, röplabdázók egészen jók voltak, többször megnyerték az országos bajnokságot is).

 

Egyébként 1978-ban a DVSC kárára jutottak fel a másodosztályból, és töltöttek el egy szezont az NB1-ben. A 80-as évek közepén már Tungsram SC volt a nevük...

 

Hogy kik játszottak náluk? Az Izzó gyakorlatilag az Újpest tartalék csapata volt. Újpesti edzők, újpesti utánpótlás edzők, és rengeteg kiöregedett, vagy későbbi újpesti játékos volt náluk. Az Izzó színeiben "vezetett le" például Kirádi Ervin vagy Várnai Lajos is, és az ő színükben tűnt fel Komáromi Tibor, Szini József, Göröcs János is. Edzőik között meg olyan "ősújpestiek" voltak, mint az Aknavölgyi József, Péteri János (UMTE, UTSE utánpótlás edző korábban), Vincze Jenő, az emlegetett Kármán József vagy a kispestről Újpestre került Herédi Ernő, Hartmann Gyula...

 

De a későbbiek során is neveltek még jó játékosokat. Például Boda Mihály, Szanyó Károly, Noskó Ernő is az ő "műhelyükből" került ki. Meg még vagy 50-60 NB1-es focista, aki óriási tehetségnek indult, de végül nem lett belőle semmi különös (pl. Varga Gyula az MTK-ból, Pásztor István az Újpestből, majd a Tatabányából, stb.)

Előzmény: Ljungberg (490)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.01 0 0 493
Vasas Izzó. Úgy tudom, 1981-ben (?) nevet váltott és Tungsram SC lett. A sportolói elit elég sok tagja versenyzett náluk (röplabdázók, vízilabdázók, kosarasok, kajakosok), illetve fiatal korában játszott itt pl. Noskó, vagy Göröcs. De lg nyilván sokkal többet tud.
Előzmény: Tompus999 (491)
Arcadio Creative Commons License 2007.03.01 0 0 492
A kevésbé ismert 4 csapatnak kik voltak a leginkább ismert játékosai? Egy-két nevet tudnál mondani?
Előzmény: lg23 (489)
Tompus999 Creative Commons License 2007.03.01 0 0 491
Emlékszem a Vasas Izzóra, talán még láttam is játszani, de foglalmam sincs, hol volt a pályája (stadionja??).
Előzmény: lg23 (489)
Ljungberg Creative Commons License 2007.03.01 0 0 490
erről a Vasas Izzóról adj már pár infót, mert érdekelne. Kik játszottak benne, mi lett a sorsa, hol játszottak, stb.
Előzmény: lg23 (489)
lg23 Creative Commons License 2007.03.01 0 0 489

ha jól tudom, akkor Budapest után Újpest adta a legtöbb első osztályú csapatot a magyar bajnokságban!

 

Vegyük csak sorra őket!

 

1. Újpest FC (1905-1911; 1912-)

2. UTSE (1919-20; 1923-24)

3. Phöbus (1933-39)

4. UMTE (1945-46)

5. BDSE (1950)

6. Vasas Izzó (1954-55; 1978-79)

 

Ráadásul a háború előtti évek második legnagyobb újpesti klubja, az URAK sohasem jutott fel (pedig sokszoros második és harmadik helyezett volt a másodosztályban)

 

3 első osztályú csapattal büszkélkedhet:

Miskolc (Attila, DVTK, MVSC) - bár esetleg az immáron Miskolchoz tartozó Perecest is ide lehet venni!

Pécs (Pécs-Baranya, Pécsi Dózsa-PMSC, PVSK)

Pesterzsébet (ETC, ESMTK, Er-So)

 

És számomra kibogozhatatlan a szegedi futball története :)

De elvileg innen a Szeged FC (korábban Bástya és SZAK), az SZVSE (Szegedi Petőfi), a SZEOL (SZEAC), és a Szeged LC (korábban Kiskundorozsma) is különálló klubok voltak. Viszont a Szegedi Honvéd ill. a Szegedi Haladás számomra rejtély, hogy azonos-e ezek közül valamelyikkel.

 

Sjose?

Előzmény: Tempó Vasutas! (486)
Arcadio Creative Commons License 2007.03.01 0 0 488
Igazatok van, félreolvastam először. :) Az UTSE-ből jöttek a Fogl fivérek, nem?
Előzmény: Tempó Vasutas! (486)
Emen Creative Commons License 2007.03.01 0 0 487

A Fradi képen balról az ötödik,az nem Lendvai Miki?

:)

Előzmény: Tempó Vasutas! (482)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.01 0 0 486
Még jó, hogy előtte nem játszott az UMTE.:))
Előzmény: lg23 (485)
lg23 Creative Commons License 2007.03.01 0 0 485

az UTSE és az UTE két különböző klub!

 

UTSE = Újpesti Törekvés Sport Egyesület.

Előzmény: Arcadio (484)
Arcadio Creative Commons License 2007.03.01 0 0 484

Egy nap két UTE meccs? Érdekes.

 

Köszi különben a képeket, nagyon jók!

Előzmény: Tempó Vasutas! (482)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.01 0 0 482

Milyen meccseket rendeztek Budapesten 1920 tavaszán? Saját készítésű montázs a Sporthírlap egyik hétvégi számából:

 

http://media.proxnet.hu/upload/20070301/00362186365.jpeg

 

 

És hogy legyen valami a Fradiról is. Ferencvárosi játékosok a békéscsabai strandon, 1923 (Jánosi Béla gyűjteményéből)

 

http://media.proxnet.hu/upload/20070301/00444495027.jpeg

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.01 0 0 481

Nem kísérletezgetek a képbeszúrással. Ez a biztos:

http://media.proxnet.hu/upload/20070301/00194598153.jpeg

Előzmény: Tompus999 (480)
Tompus999 Creative Commons License 2007.03.01 0 0 480

Üdv neked is (meg persze lg-nek is)!

 

Nekiálltam végigolvasni a topikot, most miattatok holnap (illetve ma) nagyon álmos leszek! Ritka jó topik!

Előzmény: Tempó Vasutas! (478)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.01 0 0 479
Hát ez nem sikerült. Pedig az eredeti jó volt. Mindjárt megpróbálom még egyszer.
Előzmény: Tempó Vasutas! (478)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.01 0 0 478
üdv itt!
Stílszerűen: debreceni drukkerek Hungária meccsre utaznak (1930. október)
Előzmény: Tompus999 (476)
lg23 Creative Commons License 2007.02.28 0 0 477

bár nem magyar, nem is foci, de szép :) Az 1908-as londoni olimpia stadionja:

 

 

Tompus999 Creative Commons License 2007.02.28 0 0 476
Üdv neked is!
Előzmény: Törölt nick (472)
Tompus999 Creative Commons License 2007.02.28 0 0 475
Köszi, ez szuper!
Előzmény: lg23 (473)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!