Keresés

Részletes keresés

Veterán kezdő Creative Commons License 2019.03.11 0 0 2644

A bizonyítványok (operátor, A, B) megvannak. Tetszik rajtuk a 3 Forintos illetékbélyeg. :)

Az itteni szóbeszédekből az jött le számomra hogy az új rendszerbe való átlépés adóengedély hiányában már nem lehetséges, arról lecsúsztam. Vagy mégsem!? Minden esetre utána fogok járni, mik a lehetőségeim.

Ezektől függetlenül a morzét muszáj (muszály :D) gyakorolnom.

Előzmény: Qqberci (2639)
Veterán kezdő Creative Commons License 2019.03.11 0 0 2643

Ezzel az oldalával a dolognak nincs gondom. Telepítettem a CW_PLAYER-t. Egy görgőhibás egérből csináltam USB interfészt hozzá a billentyűmhöz. Főleg az írásjelekkel "szenvedek", valamiért ezek felejtődtek el leginkább számomra. Talán a napi rendszerességű gyakorlás is sokat hozna a konyhára. E téren még azért kihívásokkal küszködöm. :))

Előzmény: oregbela (2642)
oregbela Creative Commons License 2019.03.11 0 0 2642

Ha használsz Androidos telefont, eszméletlen jó CW oktató és gyakorló programok vannak rá! De PC-re is van, ráadásul oda könnyen lehet billentyűzetet USB-n keresztül illeszteni az adás gyakorlásához! Be lehet állítani, hogy milyen betűket, számokat, jeleket adjon, de lehet szövegállomány tartalmát is leadatni vele, természetesen szabályozható a sebesség is!

Emlékszem olyanra, ami Q kódokat, egyéb amatőr rövidítéseket, sőt komplett QSO-kat is adott!

 

 

Előzmény: Veterán kezdő (2638)
Sziklatörő Creative Commons License 2019.03.11 0 0 2641

Köszönöm a bíztatást! :) Ha a távírótanulással lennének problémáid, akkor lehet, hogy segítségedre tudok lenni. Lévén tavaly, két-három hónap alatt a semmire építkezve kellett tanulnom, szerencsére sikeresen. :)

 

Előzmény: Veterán kezdő (2638)
ha7vc Creative Commons License 2019.03.11 0 0 2640

Nem okvetlen kell előkeresni, hisz a hivatalban megvannak a vizsgák jegyzőkönyvei, egy jó nagy könyv formájában. Elég az anyakönyvi adatok tisztázása, és megmondják, hogy mikor milyen vizsgát tettél.

Előzmény: Qqberci (2639)
Qqberci Creative Commons License 2019.03.10 0 0 2639

Megvolt az RH A és B vizsgám

 

Az a vizsga most is érvényes, keresd elő!...

Előzmény: Veterán kezdő (2638)
Veterán kezdő Creative Commons License 2019.03.10 0 0 2638

Így, egy kicsit többet tudva rólad merőben más a helyzet. Anno 11 évesen a TV szerelő fater munkaasztalán kezdtem a bütykölést és három év múlva számomra teljesen természetes módon és tudatosan indultam el én is a pályán. Később is a hobbi és a foglakozás egyet jelentett. A szakközép alatt már amatőrködtem, igaz csak kollektív állomáson. Számomra akkor a legnagyobb "sikert" egy 10W-os házi építésű CW adóval megcsinált ZL QSO jelentette. Megvolt az RH A és B vizsgám de itt sajnos megállt a dolog amit ma már sajnálok.

Az előbbiekből következően nem a műszakitól hanem a morze vizsgától tartok nem is kicsit. Bár nem fejtettem el de nagyon lelassultam az idők folyamán. Ha felhoztam magam az általam is elvárt szintre, nekiugrok taktikusan először a NOVICE szintnek morzéval hasonlóan 0.hatvány-hoz. Elég ha először a morze miatt stresszelek. :) Az az igazság, régen voltam vizsga szituációban. Ha ez, a NOVICE megvan, már felszabadultabban megyek neki a HAREC-nek. Az a szerencsém hogy csak két kerülettel odébb kell vizsgára "utaznom".

Ha szakmailag kívülállóként jutottál idáig, megkövetlek hiszen még a tanuláshoz is fiatal vagy, annak az elején tarthatsz. A kívülállósság, az autodidakta képzés mögött sokszor látok mérnöki szintű tudást. Biztatlak a szorgalmas tanulásra mert már rövid távon is hozzásegít a sikerélményhez. Fontos hogy értsed is amit tanulsz éppen mert itt egymásra épülnek a tudásmorzsák. Ha ezt az elvet betartod, egyre nagyobb örömet fog okozni számodra e hobbi technikai része is.

Veterán kezdő

Előzmény: Sziklatörő (2635)
boborjahn Creative Commons License 2019.03.10 0 1 2637

Szia!

Nem volt hülye dolog megkérdezni,azért van a fórum.
A reagálásod alapján többre viszed mint én :-D

Mindenben az építő bírálatot és segítő szándékot látod,ami néha el van rejtve a sorok között :-)
Ezzel sokra haladsz az életben!
Nagyon fontos,nem csak az Ohm törvény és társai :-D

Előzmény: Sziklatörő (2635)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.10 0 0 2636

De azért én sem fogok nekimenni elsőre a HAREC vizsgának. Inkább NOVICE morzéval.

Előzmény: Törölt nick (2634)
Sziklatörő Creative Commons License 2019.03.10 0 0 2635

Hagyjad Laci, azóta rájöttem, hogy hülye ötlet volt itt megkérdezni... HI


Mindenesetre, hogy Veterán Kezdő válaszára is reagáljak:

Köszönöm!

Szerintem egy kicsit félreértettél, mert ugyan én semmiféle tudást/tanulást megkerülni nem szándékozok. 

 S ha elárulom, hogy a jövőben hasonlóan Hozzád, én is a konstruktőr vonallal szeretnék foglalkozni, talán még kevesebb magyarázatot igényel a dolog.

Kérdésemre a válasz valószínűleg itt lapul a hozzászólásod elméleti folytatásában... "erősítők, oszcillátorok, keverők, egyenirányítók, log. és exp. áramkörök, "

73!

Előzmény: boborjahn (2633)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.10 0 0 2634

Nem Novice kérdések az utóbbi tíz évből:

 

- Mi a fajlagos ellenállás?

- Adja meg egy 2:1 osztásarányú feszültségosztó ellenállás értékeit, ha az osztó bemenő ellenállása 3 MΩ

- Milyen összefüggés van a vezető körül kialakuló mágneses tér és a vezetékben folyó áram között?

 

- Mekkora egy periódus?

 

- Mi a moduláció, és mi a célja?

A.,
Tapasztalat szerint a vivőt rádiótechnikai úton több nagyságrenddel messzebb lehet eljuttatni, mint a moduláló jelet. A moduláló jel továbbításának egyszerű módja tehát egy alkalmas vivőnek valamelyik jellemzőjét annak függvényként megváltoztatni. Ilyenek lehetnek a vivő nagysága (amplitúdó), frekvenciája, fázis és nullaátmenetek távolsága, a frekvencialöket, stb.
B.,
A moduláció a távközlésben az információtátalakítás eszköze. Valamely összeköttetés fenntartására alkalmas jel (vivő) egy kiválasztott paraméterének változtatását jelenti, az átvinni kívánt információval arányosan. (amplitúdó, frekvencia stb.)

 

- Az amplitúdómodulált adás esetén mitől függ a demodulált jel amplitúdója, és mitől a frekvenciája?

 

Nem olyan ravasz kérdések.

Ahol nincs válasz, ott azért nincs, mert csak a jó választ írták le. Ez egy olyan gyakorló teszt.

boborjahn Creative Commons License 2019.03.10 0 0 2633

Szia!

 

Előbb-utóbb majd csak lesz válasz a kérdésedre,nem kioktatás,hanem válasz.

Ha nem ismernélek,talán kételkednék a tudásodban.

Egy éve hogy itt,ezen a fórumon kérdeztél,és azóta többre vitted mint sokan,akik megragadtak a múlt században.

15-évesen levizsgázni magánszorgalomból,forgalmazni távíró módban rendszeresen,stb,azért már ez is eredmény.

Lehet,türelmetlennek tűnik a kérdésed,de ebben a korban természetes.

1969-óta ebben a hobbiban élek,már nem sürgős semmi,de neked még kell hogy az legyen!

Sok sikert!

 

 

Előzmény: Sziklatörő (2631)
Veterán kezdő Creative Commons License 2019.03.10 0 0 2632

Csodálkozom a kérdéseden, különösen úgy hogy hívójeles amatőr vagy. Úgy gondolom hogy aki ezt a szép technikai hobbit választja magának, annak illik legalább alapfokon az elektrotechnika lényeges törvényeivel, területeivel tisztában lenni. Egy jó részük egyébként állt. iskolai és középiskolai fizika tananyag.

A rajzok. Sacc/kábé létezik 20-30 féle alapáramkör. (erősítők, oszcillátorok, keverők, egyenirányítók, log. és exp. áramkörök, stb... ha az analóg világban maradunk) Ezek ismerete és lerajzolása nem ördögtől való. Ezen ismeretek birtokában egy összetettebb  kapcsolási rajzon is felismerhetjük az egyes részáramköröket és ezzel az egész működésének megértéséhez is közelebb kerülünk. Ezen dolgok nem évülnek el, legfeljebb a technológia fejlődése újabb eszközöket hoz be a megvalósításukra. A tanuláshoz rengeteg különböző szintű anyag létezik a kezdőktől a felsőfokú matematikával "agyonspékelt" -ig. Magyarul és természetesen angolul és egyéb világnyelveken is.

Tehát még egyszer. Ez egy technikai hobbi. Ha a jelenlegi legmagasabb fokú engedélyre hajtasz, magától értetődő hogy a műszaki ismeretekkel nem állhatsz hadilábon. Lehet hogy sokan megakarnak ezért majd kövezni de szerintem építeni KELL!

Legfőképpen azért mert ezzel, ezen az úton is sok sok ismerethez juthatunk még akkor is ha az általunk épített dolog nem feltétlen éri el egy gyári készülék képességeit. de ez utóbbira is van számtalan cáfolat. Ez azonban már messzebbre vezet.

Veterán kezdő   ('65 óta bütykölő)

Előzmény: Sziklatörő (2631)
Sziklatörő Creative Commons License 2019.03.10 0 0 2631

Megkérdezem harmadszor is, immárom kissé reménytelenül.

Valaki tudja, hogy a HAREC fokozatú vizsgában milyen kapcsolási rajzokat szoktak kérdezni? Még jobb, ha olyasvalaki ír, aki  mostanában járt a Visegrádi utca felé. Köszönöm!

 

Törölt nick Creative Commons License 2019.03.09 0 0 2630

Ez ma már nem gond! Vettem az ibéjen egy kínai AM adót 500kHz-től 30MHz-ig. Aszongya, automatikus kimeneti szűréssel, ami persze nem igaz. Így bármelyik frekvencián megküldtem, moduláció nélkül is minden létező sávon ott volt. Széles sávon. :-))

Már csak egy brutális összedobált végfok kell hozzá szűrő nélkül és ALL FREQUENCY JAMMER.

Előzmény: Qqberci (2629)
Qqberci Creative Commons License 2019.03.09 0 0 2629

Budaörsön a Vasváry laktanyában volt az MN8990 "zavaró" század, nekik voltak érdekes szerkezeteik a szélessávú zajkeltésre...

Előzmény: Törölt nick (2626)
Qqberci Creative Commons License 2019.03.09 0 0 2628

Lehet például egy túlgerjesztett ferritmagos balun is...

Előzmény: Törölt nick (2613)
HA5OPI Creative Commons License 2019.03.09 0 0 2627

Szerintem rögtön átengedik, ahogy megmutatja az IARU szabálykönyvben a jammeres részt.:-)

Előzmény: Törölt nick (2626)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.09 0 0 2626

És, ha valaki úgy válaszol, hogy ő igazából egy jammert akart csinálni? :-))

Előzmény: HA5OPI (2625)
HA5OPI Creative Commons License 2019.03.09 0 0 2625

Ha jól sejtem, ezek a kérdések leginkább az elektroncsöves korszakhoz kötődnek, vagyis igencsak elavultnak lehet őket tekinteni!

 

Az a helyzet, hogy cső sem kell hozzá de még csak túlvezérlés sem, ugyanis az aktív elemek nem csak nemlineárisak, hanem - pl. a dióda, leglátványosabban a félvezető - rendelkezik egy nyitóküszöbbel. És abban a pillanatban, ahogy átmegy a jel (mindenféle túlvezérlés nélkül) egy ilyen áramköri elemen, már meg is van a négyszögjellel való szorzás, ami még az ultraibolya fénytartományban is szórja (legalábbis elvileg :-DDD) a felharmonikusokat.

 

Ezeket a dolgokat értenie kellene egy amatőrnek, hiszen az ő vacka fogja teliszórni nem kívánatos frekvenciákkal a sávokat úgy, hogy még a kínai radarok is pironkodni kezdenek, ehhez képest a mostani vizsgaszint Móriczka nívójúnak tekinthető, ahol a legkomolyabb elméleti kérdések közé tartozik 2 db 100nF-os párhuzamosan kapcsolt kondi eredője...

Előzmény: oregbela (2612)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.09 0 0 2624

Persze, itt egyszerű számtani arányokban kell gondolkozni. Alapvetően nincs vele problémám, hisz talán 8.-as fizika? Csak a pontszámra lettem volna kíváncsi, miként súlyoznak egy ilyen kérdést.

Előzmény: oregbela (2623)
oregbela Creative Commons License 2019.03.09 0 1 2623

Ennél a kérdésnél én az áramokat sem számolnám, mivel felesleges!

Ha ismered az ohm törvény összefüggéseit, akkor tudod, hogy az ellenállásokon eső feszültségek arányosak az ellenállások értékeivel. Itt eredőben egy 0.5 és egy 1 Kohm van sorban, vagyis a 6 voltot úgy kell kétfelé osztani ahogy 0.5 aránylik az  1-hez. Ez ránézésre, számolás nélkül is látszik, hogy 2 és 4 volt!

Vagyis az eredőben 500 ohmra 2 volt, az 1 kilóra pedig 4 volt jut.

Előzmény: Törölt nick (2616)
Desert Rat Creative Commons License 2019.03.09 0 0 2622

Lehet, hogy szívattak :-))

Előzmény: pacs_425 (2621)
pacs_425 Creative Commons License 2019.03.09 0 0 2621

a felső ellenállásra sántít, de azt nem kérdezték mert az a HAREC szint

 

Az Novice szint, nálam például a felső (előző példában R1) ellenálláson eső feszültséget kérdezték.

 

Előzmény: Desert Rat (2617)
pacs_425 Creative Commons License 2019.03.09 0 0 2620

2 pontos kérdés ha jól emlékszem.

A megfejtés roppant egyszerű, középiskola első osztályos fiammal ezt gyakoroltuk nemrégiben (és még 30 év után is ment fejből :)

 

R23 = R2 X R3 = 0,5 kOhm
U23 = V1*(R23/R1+R23) = 6*(0,5/1,5) = 2V

Előzmény: Törölt nick (2616)
Desert Rat Creative Commons License 2019.03.09 0 0 2619

Kiváncsi voltam valaki észreveszi-e, bár a végeredményt nem befolyásolja érdemben.

"A lónak két lába van, mégis megbotlik" - mondják.

Előzmény: bloody rain (2618)
bloody rain Creative Commons License 2019.03.09 0 0 2618

meg U*I =  1*2=2V 

jav:   R*I =

Előzmény: Desert Rat (2617)
Desert Rat Creative Commons License 2019.03.09 0 0 2617

Attól is függhet hogyan vannak a válaszok

a./   8 V

b./   6 V

c. /  2 V

d./   0 V

a fenti esetleg kevesebb pontot érhet mint a

a./   4 V

b./   3 V

c./   2 V

d./   1.5 V

Persze úgy is meg lehet a pontot kapni rá, hogy az eredő ellenállás az ellenállások összege:  1+1+1=3 ohm, az áram az U/I, azaz 6/3=2A, az alsó ellenálláson meg U*I =  1*2=2V esik, és természetesen a mellette lévő másikon is mert párhuzamosak és párhuzamos elemeken azonos a feszültség, tehát C a jó válasz. Igaz ez a gondolatmenet a felső ellenállásra sántít, de azt nem kérdezték mert az a HAREC szint.

Előzmény: Törölt nick (2616)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.08 0 0 2616

Ez pl. egy hány pontos kérdés:

 

Mekkora a 2 – 3 pontok közötti feszültségesés?

 

Előzmény: oregbela (2615)
oregbela Creative Commons License 2019.03.08 0 0 2615

Egyébként nekem a parazita sugárzás címszó alatt, először az áramkörök fizikai megvalósítása során létrejövő nemkívánatos csatolások jutottak eszembe! Amikor bizonyos tekercseket egymásra merőlegesen helyeztek el, a csatolás minimalizálására, vagy amikor bizonyos áramkör részleteket lemezekkel árnyékolnak el. Voltak bizonyos kondenzátor típusok, (talán fólia kondik?) amik nagyon sugároztak és bizonyos helyekre nem is alkalmazták őket.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!