Keresés

Részletes keresés

ke_fe Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40823

Volt forrazotekno. Ez volt a legnagyobb. Kb ember magassagnyi hossza volt.

Volt husostekno.  Ebben kevertek meg a kolbaszhust, a hurkat. Kesobb ebben is soztak.

Volt kistekno. Ebben keszult a disznosajt, a vereshurka. Ezt sokszor a nagyvajling helyettesitette.

 

Volt dagasztotekno kenyersuteshez.

 

Volt mosotekno. Ez vagy deszkabol acsolt, vagy onbadogbol forrasztott volt.

Es a kioregedett mosoteknobol csinaltak vacsolo-teknot.

Előzmény: ZsuR (40822)
ZsuR Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40822

Ilyen volt:

 

Es disznovagaskor is ilyent hasznaltak:

Előzmény: ZsuR (40821)
ZsuR Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40821

Ferjem nagymamajat 75-80 eves koraban ismertem meg - es akkor meg maga dagasztotta a kenyeret, ahogy te is mondod, egy hetre...

Volt a hazban bubos kemencejuk, ott sutotte.  Nem emlekszem ra, mennyit, csak azt tudom, hogy hatalmas kenyer volt!!!  A dagasztast egy fa teknoben csinalta, ami egy darab fabol volt kifaragva... de tetszettek nekem az ilyen teknok... volt nekik kisebb is, egy darab fabol faragott.  

Előzmény: krizsi_l (40820)
krizsi_l Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40820

Nagyanyám este krumplit főzött, kovászt készített a fateknőbe, belenyomta a krumplit. Másnap hajnalban megdagasztotta az egy hétre való kenyerünket. Megkelt, szétosztotta 3 adagba. Egy szakajtó kelt tészta a fején, kettő a két kezében, és ballagott a szomszéd utcában lakó pékhez, aki fa fűtésű kemencéjében kisütötte. Sok éven át.

Ezt a liszt nem olyan volt dumát tőle hallottam először :)

Előzmény: GPF (40816)
monyesz Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40819

A durumbúzáva pár éve volt egy botrány, bizonyos gombafertőzés okán méreganyag került a lisztbe, és asszem egy kisgyerek ebbe bele is halt. Akkor mintha az összes durumbúzát megsemmisítették volna emiatt, és talán innen ered a hiány.

Előzmény: krizsi_l (40810)
monyesz Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40818

A liszt, mint sok élelmiszeripari termék, nagyon érzékeny. Páratartalom, levegővel való érintkezési idő, hőmérséklet, mind hatással van rá. A liszt is romlik idővel, legjobb lenne egy otthoni malombam (létetik ilyen ugyebár) őrölni a kenyérhez valót!

Kaptam 1x friss tönköly őrleményt, annak tényleg volt egy diós jellegű illata, ellenben a boltinak már nem, az már 'kilevegőzött'.

Előzmény: GPF (40816)
monyesz Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40817

Amit amúgy hamutartalomnak is hívnak, mert a mérés során elégetik a lisztet, és a visszamardt hamu mennyiségéből következtetnek a 'héjtartalomra'.

Előzmény: GPF (40814)
GPF Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40816

Ettől eltekintve tetszett az idézet.

Bár néha én is szoktam a lisztet hibáztatni az elszúrt kenyerem után, de azért belül érzem, hogy inkább én vagyok a hunyó.

Előzmény: krizsi_l (40815)
krizsi_l Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40815

Akkor döbbenhetünk rá mennyi hülyeséget hordanak össze a "média munkások" mikor általunk részleteiben is ismert területről jelenik meg valami.

Előzmény: GPF (40814)
GPF Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40814

Valószínűleg nem Miklós Mihály mond ilyeneket... Gondolom az "újságíró" volt a szokásosan precíz.

 

A BL55-ös és a 80-as vagy a 112-es között nem az őrlés finomságában van a különbség. Hanem a héjtartalmukban.

Előzmény: krizsi_l (40813)
krizsi_l Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40813

Megvan, az oldal legalján:

http://www.origo.hu/tafelspicc/kozelet/20121128-marmorstein-pekseg-miklos-mihaly-interju.html

 

"Azokkal a lisztekkel, amiket bármelyik boltban kapni, lehet kenyeret sütni, ezt tapasztalatból mondom. Azok a lisztek, amiket a boltokban kapunk, nem a legrosszabb minőségű lisztek, azokat ugyanis általában a pékipar felszívja a saját kenyereihez. A bolti lisztekkel az a legnagyobb baj, hogy BL 55-ös lisztek, tehát túl finomra vannak őrölve. Ha valaki szeretne jobbat, keressen egy malmot, és onnan vegyen BL 80-as vagy 112-es lisztet. Ennél több nem kell egy otthon sütött jó kenyérhez."

 

Azért a kovász sem árt meg :)

Előzmény: monyesz (40809)
ZsuR Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40812

A mostani kenyerem nem lett a legjobb.  Valami oknal fogva magasabb homersekleten sutottem, es persze ... szoval ujrazok :))

Előzmény: monyesz (40807)
krizsi_l Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40811

oops a videó linkje lemaradt:

http://index.hu/video/?s=tag:marmorstein

 

krizsi_l Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40810

Ha jól emlékszem ebben a videóban hangzott el a boltban kapható lisztekre vonatkozó kijelentés. Itt a munkahelyemen nem tudok róla meggyőződni, viszont abban biztos vagyok, hogy a Marmorsteintől hangzott el.

 

Mi itt faluhelyen bizonyos tekintetben hátrányos, másban viszont előnyös helyzetben vagyunk. Durumliszt biztosan nem szerezhető be 40km-es körzetben, viszont a bio kenyérlisztért a szomszédhoz kell csak becsengetni :)

http://www.okoflora.hu/index.html

 

Előzmény: monyesz (40809)
monyesz Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40809

A hazazi lisztek szabványa (beltartalmi értéke) abból az időből eredt, amikor még szempont volt, hogy ne csak rántást lehessen belőle csinálni, úgyhogy elvileg jó kenyérnek.

Én manapság durumlisztet nem kapok, pedig az meg gyúrt tésztának jobb, tojás nélkül is kiváló tészta készül belőle.

Előzmény: krizsi_l (40808)
krizsi_l Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40808

Nem is láttad, hogy szép kenyeret sütök :), rég tettem fel fényképet, arra sem emlékszem milyet.

A BL55 liszt teljesen rendben van. Egyik profi pékség tulajdonosa mondta egy interjúban, hogy a boltokban kapható lisztekkel otthon nyugodtan próbálkozhatunk, annak minősége megfelelő. Én is ezt tapasztaltam.

Próbáld meg leírni a sütés teljes folyamatát.

Tőmondatokban az enyém:

 

1., Dagasztás: A liszt - víz arány nem igazán számszerűsíthető. Különösen kovászosnál nem, mikor a kovász hol ilyen, hol olyan. Inkább a tészta állaga az ami mértékadó. Ezt leírni, fotózni lehetetlen küldetés. Néhány kenyér után azonban könnyen kitapasztalható.

 

2., Kelesztés: ha nem romlott az élesztő, döglött a kovász meg kel kelljen, legfeljebb lassabban. A kovászos egyébként is lassan kel, kb 1 óra. Hőmérsékletre kényes, 40 fokra állított villany sütőben kelesztek. Ha túlkel visszadagasztom, újra kelesztem. Ez már gyorsabban megy. Ha időm engedi akkor is visszadagasztom, ha nem kelt túl.

 

3., Sütés: valószínűleg itt keresendő a problémád gyökere. Házi körülmények közt gáz vagy villany sütőben trükközés nélkül nekem sem sikerült normális kenyeret sütni. Lapos lett, tömött .... A jénais megoldás viszont üzembiztosan működik.

 

a., verzió: a megkelt, vagy visszadagasztott tésztát formázom, fedeles jénaiba teszem. A 40 fokos sütőben még kelesztem. Az aljába méretre vágott sütőpapírt teszek, különben beleragad a megsült kenyér. Van olyan leírás is, hogy a tető belsejére porlasszunk vizet. Nekem enélkül is tökéletesen működött. Miután olyan másfélszeresre kelt feltekerem 200 fokra. Ezt kb 15-20 perc alatt éri el a sütőm, közben a kenyér szépen növésnek indul. Ekkor visszaveszem 170-180 fokra, amin 30-40percig sütöm. Ekkor még tovább nő, a héja ebben a szakaszban repedezik. A fedeles jénaiban levő gőz miatt a teteje nem sül meg rendesen. A sütés végén leveszem a fedelet, 200 fokon kb 5 perc alatt szép, vékony, ropogós héj sül rá.

 

b., verzió: 200 fokos sütőbe teszem a fedeles jénait, megvárom míg teljesen áthevül. Ebbe pottyantom bele a kelt tésztát. Nagyon kell vele vigyázni. Mindent előkészíteni: hova veszed ki az edényt, hova teszed a tetejét, a sütő ne maradjon nyitva ... Röpke érintés is komoly égési sérülést okoz, a kesztyű is hamar átforrósodik. A dnk is ezzel az eljárással készül. 25-30 percig fedéllel sül, 25-30-ig nélküle, ebben a második félidőben 170-180 fokon. Vastag, ropogós héjat, tömöttebb, nagy lyukú belet ad.

Előzmény: japipapa (40806)
monyesz Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40807

Igen, fényes és cserepes lesz.

Amúgy a bolti kenyereket ne vedd alapul, mert nagyon sok mellékanyagot is tartalmaznak, amik épp azt szolgálják, hogy szemre gusztusosabb legyen a kenyér - aztán belül meg egy nagy nulla.

A régi kenyerek meg azért voltak teljesen mások, mert azokat más körülmények között, kemencékben sütötték, ami megint teljesen más eredményt ad.

Előzmény: ZsuR (40805)
japipapa Creative Commons License 2013.02.25 0 0 40806

Szia, krizsi_l, és mindenki, aki oly gyönyörű kenyereket süt! 

Látom itt a szép, valószínű jó házi kenyereket, ilyeneket szeretnék, de már lassan egy éve, nem akar sikerülni. Ráfogom a lisztre, illetve a sikér hiányra. BL 55-öst használok, függettlenül mi a fantázia neve. Sütöttem vízzel, víz nélkül (a sütőtérre helyezve, külön), villannyal, gázzal; légkeveréssel és a nélkül, különböző hőfokon, kovásszal, vagy a nélkül, por-, vagy élő élesztővel, lefagyasztottat, vagy frisset, olajjal, vagy a nélkül, krumplival, vagy nélküle, sósan, vagy só nélkül, fedve, vagy szabadon, tök mindegy. Szépen meg kel, láthatóan nem esik össze, de amikor megvágom olyan, mint a tégla, kemény, nehéz, tapadós és törékeny, ehetetlenül vastag kemény kérgü. Már nem tudom, mit csináljak? Nem szeretnék "barnítani" -a rozst nem szeretem-, nem akarok semmilyen egész magokat, pusztán olyan "paraszt kenyeret" szeretnék, ropogóst, lyukacsost, nem málló finomat. Tanácstalan vagyok.

 

Előzmény: krizsi_l (40784)
ZsuR Creative Commons License 2013.02.23 0 0 40805

Es ettol lesz szep fenyes?

Előzmény: monyesz (40803)
ZsuR Creative Commons License 2013.02.23 0 0 40804

Koszi Monyesz - most dagasztottam be egy kenyeret - most kenyer lisztet vettem.  A kovasz meg harmadik kenyeret keleszt :)).  

Előzmény: monyesz (40802)
monyesz Creative Commons License 2013.02.23 0 0 40803

Cserepes lesz a kenyér, ha sütéskor elég pára van a sütőben, illetve ha közvetlenül a sütés után lespricceled (én kimostam egy zsíroldós flakont és azóta erre használom) vagy lekened vízzel (kenőtoll). Ahogy elpárolog a víz a felületről, hallani hogy pattog a kenyér! kenyérsütőgépben ez a dolog nem működött nálam, csak a sütőben sülteknél.

Előzmény: MZ-6 (40776)
monyesz Creative Commons License 2013.02.23 0 0 40802

Ez nagyon jól néz ki!!!

Előzmény: ZsuR (40792)
monyesz Creative Commons License 2013.02.23 0 0 40801
Előzmény: MZ-6 (40772)
Boss666 Creative Commons License 2013.02.21 0 0 40800

Gyanítom, hogy a kalácsnál a 80 ml az inkább tej... ;)

Előzmény: Tomi7711 (40751)
ZsuR Creative Commons License 2013.02.21 0 0 40799

Beleszagoltam... huh!  Szuros!!! :))

Előzmény: krizsi_l (40796)
ZsuR Creative Commons License 2013.02.20 0 0 40798

Igen - remelem! :))   Igy sem rossz, de... nem az igazi meg.

Előzmény: krizsi_l (40796)
Dalit Creative Commons License 2013.02.20 0 0 40797

Én is köszönöm. Már össze is raktam egy adag kovászt, este kipróbálom.

Előzmény: Lona.W (40793)
krizsi_l Creative Commons License 2013.02.20 0 0 40796

Tök jó :)

A kovász a későbbiek során nyeri el igazi "kovászságát". Az a kellemes savanykás illat és ahogy az megjelenik a kenyérben .......

 

Előzmény: ZsuR (40792)
ZsuR Creative Commons License 2013.02.20 0 0 40795

Koszonom szepen.  Azt hiszem a masodik szakasz kovetkezik a kenyersutesben - ismerkedes a lisztekkel :)).

Előzmény: Lona.W (40793)
Lona.W Creative Commons License 2013.02.20 0 0 40794

Nagyon guszta a kenyered, csodaszép a bélzete.

Előzmény: ZsuR (40792)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!