Keresés

Részletes keresés

AugustvonMackensen Creative Commons License 2004.01.29 0 0 419

remélem követhető lesz, folytatás hétfőn.

a név után először a valós földrajzi helyzet(széesség, hosszúság, fokban), aztán a piri térképről leolvasott, végül a hiba.

1/ Africa

1. annobon szk. 2,0D 6,0K 2,0D 0,0 0,0 6,0Ny
3.palma fok 4,0É 8,0 Ny 5,0É 2,5Ny 1,0É 5,5K
4St. Paul folyó 7,0É 11,0Ny 6,0É 7,5Ny 1,0D 3,5K
5.mano folyó 7,5É 12,0Ny 6,0É 9,0Ny 1,5D 3,0K
6. freetown 8,5É 15,5Ny 7,5É 12,0Ny 1,0D 3,5K
7. Bijagos szk. 11,0É 16,0Ny 10É 15Ny 1D 1K
8. gambia folyó 13,5É 16,5Ny 13É 16Ny 0,5D 0,5K
9. dakar 15É 17Ny 14É 17,5Ny 1,0D 0,5Ny
10. Szenegál folyó 16É 16,5Ny 15É 16Ny 1D 0,5K
11. fehér fok 21É 17Ny 21É 8Ny 0,0 1,0Ny
12. sárga fok 28é 13Ny 25,5É 15Ny 2,5D 2,0Ny
13. sebu folyó 34,3É 9,0Ny 32,0É 8,0Ny 2,3d 1,0 K

2/Európa
14. gibraltár 36É 5,5Ny 35É 7,0Ny 1É 1,5Ny
15.Guadalquivir folyó 37É 6,3Ny 37É 7Ny 0 0,7Ny
16. St Vincent fok 37É 9Ny 36É 11Ny 1,0D 2,0Ny
17. Tagus folyó 38,5É 9Ny 38É 11Ny 0 2,0Ny
18. Finisterre fok 43É 9Ny 43É 12Ny 0 3,0Ny
20. brest 48É 5Ny 48É 8Ny 0 3,0Ny

3/ észak-atlanti szigetek
21. zöld-foki szk 15-17É 22-25Ny 14-19É 23-29Ny 0 0
22. kanári szk 27-29É 13-17Ny 26-28É 14-20Ny 1D 1Ny
23. madeira 36,6É 17Ny 31É 17Ny 5,6É 0
24. azori szk 37-39É 25-31Ny 36-40É 25-32Ny 0 0

AugustvonMackensen Creative Commons License 2004.01.29 0 0 418
Kedves Mr. Q.!

Olvastad a 410-ben beírt linket?, ott le van írva a hosszúság meghatározás égész története, az órával együtt. az is, hogy hány órát készített, és melyik milyen pontos volt, valamint az is, hogy mikor fizették ki a pénzt. egyébként Holabög Rém már korábban megadta az órásmester nevét, és kort is jól határolta be. Ettől függetlenül örülök, hogy téged is komolyan érdekel a dolog, és utána néztél.
****
a jegelést arra értettem, hogy ha már mindkét fél elmondta amit akart/tudott, akkor felesleges azzal nyújtani a topicot, hogy többször elismételjük.
*****
be fogom gépelni a földrajzi helyek koordinátáit is.
*****
-"hapgood pontosan hogyan igazolja antarktisz ottlétét a térképen"
-többször leírtam már, hogy hapgood szerint -ha a piri térkép csak önnmagában állna- nem lenne elég annak a feltételezésnek a megerősítésére, hogy az a déli rész az antarktisz. egyébként le fogom írni hapgood magyarázatát, de először a koordinátákat gépelem be.
****
-"Amikor azt a halvány rajzot mutattad bejelölve fokokat, szigeteket, öblöket azt hittem saját kútfődből volt. Most van egy térkép magától hapgoodtól és kiderül, hogy te csak szimplán felsorolod ugyan azt amit hapgood állít."
-valszeg nem voltál elég figyelmes, mint már írtam is, bahia blanca-tól cape san diego-ig követtem hapgood megfejtését, mert azonosíthatónak találtam a pontokat egy mai térképen. az antarktisznál azonban nem. ehhez még a téképet sem kellett volna megnézned, elég lett volna, ha csak megnézed a felsorolást.
****
nincs bizonyító ereje, ha bizonyító ereje lenne, akkor már széles körben elfogadott lenne ez a nézet. sajna...
****
lehet azt mondani, hogy erőszakkal van rá húzva. szerinted bármelyik korabeli térképre rá lehet erőszakolni hasonló fokhálózatot?
****
-"Mindig azzal jössz hogy több térképről van másolva de akkor hol van a legendás pontosság?"
-ez egyben magyrázat is arra, hogy miért maradhattak ki részek. a pontosságot majd a táblázat bemásolása után.
*****
-"Beszéltél a jég nélküli antarktiszról azután azt állítod hogy a weddel tengert bafagyva ábrázolja a térkép. Ezeket az ellentmondásokat te miért nem látod."
-Ha megnézed az antarktisz térképét, akkor láthatod, hogy a weddel tenger benyúlik a kontinensbe, azaz közelebb van a déli sarkhoz, ezért lehet, hogy be van fagyva, akkor amikor a kontinens távolabbi pontjai még jégmentesek. Én ezért nem láttam ellentmondást.
****
Én kívánom, hogy legyen időd összegyűjteni a többi ellentmondást is, mert ha csak néhányat sikerül is tisztázni, annyival is előrébb jutunk!
****

További jó kutatómunkát kívánok és köszönöm az észrevételeidet!

von mackensen

*a térképem közben jobb felbontásban is rendelkezésemre áll, ha kéred e-mailban elküldöm!

Előzmény: Mr.Q. (412)
AugustvonMackensen Creative Commons License 2004.01.29 0 0 417

kedves Predi!

bocs, de valamit félreértettél. azért utaltam a dogonokra, mert itt is hatalmas szakadék van a között, amit az "anomália" sugall, és a között, amit a tudomány elfogad. mivel azonban nem tudok semmit azon kívül, hogy megnéztem a képeket, nem is tudok magyarázatot adni a dologra.

köszönöm, von mackensen

Előzmény: predi (416)
predi Creative Commons License 2004.01.29 0 0 416
Teljesen normális reakció. Az agy megpróbálja a megmagyarázhatatlan dolgokat a perifériára szorítani valamilyen módon. A Te agyad betette a dinó szobrokat a "nyilvánvaló csalás csak nehéz bizonyítani" kategóriába. A gond ott van, hogy ha a bevált tudományos C14-es méréseket elfogadjuk, akkor nem nyilváníthatók a szobrok csalásnak.

Műkedvelőktől ez elfogadható. A tudománytól viszont azt várná az ember, hogy éppen a megmagyarázhatatlan dolgok viszik előre. Éppen az ilyen dolgokat kellene addig cincálni, amíg új elmélet nem alakul ki a régi felváltására. E helyett a szobrok tízezrei egy múzeumban hevernek, és a kutya sem foglalkozik velük.

Előzmény: AugustvonMackensen (411)
Holabög Rém Creative Commons License 2004.01.28 0 0 415
"Az első kronométert a brit admiralitás pályázatára az angol John Harrison készítette."

Magyar Nagylexikon (kiemelés tőlem)

Mr.Q. Creative Commons License 2004.01.28 0 0 414
kiran
jó a térkép tök tisztán olvashatók a szövegek. Az biztos csak véletlen hogy a könyvnek éppen ott van hajtása ahol a térkép addigi viszonylagos pontossága hirtelen maga alá zuhan :)
Előzmény: Törölt nick (402)
Mr.Q. Creative Commons License 2004.01.28 0 0 413
Ez is egy komoly hiba, nem tudom, miért nem nézett utána senki, pedig nagy történészek vannak itt jelen :) még a minden lében kanál kiran sem szúrta be. :)
A pályázatot a pontos kronométerre a Royal Society 1714ben írta ki és John Harrison órásmester már 1736ra csinált egy jó órát de az admiralitás megtagadta a díj kifizetését csak 1780 valahányban amikor az öreg órás már haldoklott fizették ki.
Előzmény: AugustvonMackensen (376)
Mr.Q. Creative Commons License 2004.01.28 0 0 412
Augustvonmackensen
Bocs hogy sokára válaszolok. Elismerem határozottan fogalmaztál hogy milyen elmélet pártján állsz, így többet nem lehet félreérteni. Hű is vagy hozzá mert minden egyes térképészeti tényben csakis az ősi eredetet látod, és nem is veszel tudomásul semmi mást. A legnagyobb eredmény amikor már semmit se tudtál miondani az érvek súlya alatt az volt hogy jegeljük. Milyen új tényekre lehet még számítani, ha egyszer hapgood meghalt és nem ír több könyvet? Vagy van még a jegelendő témákról valami hapgodd nálad levő könyvében? Kérlek azokat se hallgasd el.
Azt vártam hogy sok igéret után elmeséled hapgood pontosan hogyan igazolja antarktisz ottlétét a térképen. Amikor azt a halvány rajzot mutattad bejelölve fokokat, szigeteket, öblöket azt hittem saját kútfődből volt. Most van egy térkép magától hapgoodtól és kiderül, hogy te csak szimplán felsorolod ugyan azt amit hapgood állít. Nagyot csalódtam, semmi újat és semmi meggyőzőt nem látok csak egy állítás-sorozatot, ami annyira nem hasonlít a mai térképre hogy nem értem, mi bizonyító ereje van neki. Azt is vártam hogy a fokhálózatot valahogyan meg is magyarázod, ezt sugalltad többször, erre kiderül hogy a fokhálózat rá van húzva erőszakkal a mai térképre. Ahol passzolt a mai térképpel ott jó, ahol nem passzolt ott kihagyott vagy hozzátett. Azt hittem van valami újabb magyarázata miért marad ki d-amerikából több 1000km és miért teljesen más a méretaránya az antarktisznak és braziliának. Mindig azzal jössz hogy több térképről van másolva de akkor hol van a legendás pontosság? Ezt is megmagyarázza a könyved vagy nem? Beszéltél a jég nélküli antarktiszról azután azt állítod hogy a weddel tengert bafagyva ábrázolja a térkép. Ezeket az ellentmondásokat te miért nem látod. Te nem ismerteted jól hapgoodot vagy ezekre ő se ad magyarázatot? Ha lenne időm összegyűjteném mennyi ellentmondás van eddig.
Előzmény: AugustvonMackensen (396)
AugustvonMackensen Creative Commons License 2004.01.28 0 0 411
üdv predi!

a neten vannak képek is! érdekes, bár nem ismerem a történetet, meg a hozzá kapcsolódó irodalmat sem. magamban a "dogon probléma" csoportba soroltam.

von mackensen

Előzmény: predi (409)
AugustvonMackensen Creative Commons License 2004.01.28 0 0 410
predi Creative Commons License 2004.01.28 0 0 409
A következő számomra érdekes téma amivel a könyv foglalkozik az az acambarói 4000-6500 éves dinoszaurusz szobrocskák. Az összesen kiásott 30-40 000 kerámia szobrocska egy része ellent mond a józan észnek. Dinókat hol egydül, hol emberekkel együtt ábrázolnak. Hamisítás kizárva. (Kivéve egy-két darabot.) Az ugye lehetetlen, hogy ember dinón lovagolhatott valaha is. És az sem hihető, hogy több ezer évvel ezelőtt tudták az elődeink, hogy hogy néztek ki a dinók. A szobrok viszont ott állnak a múzeumban. Bevizsgálva, és magyrázat nélkül.
AugustvonMackensen Creative Commons License 2004.01.28 0 0 408
Kedves Kiran!

Köszönöm fáradozásaidat! még egy kérdés/vagy kérés: ha megvan a könyved, akkor beszkennelnéd azokat a táblázatokat is, ahol hapgoodék összehasonlítják a kapott földrajzi kordinátákat a valóssal. én sajnos nem voltam elég előrelátó, és nem tudom, mikor kerülök újra szkenner közelébe. ha nem, akkor marad a "kézimunka", azaz begépelem az adatokat. azt hiszem, ezzel megtennénk mindent, hogy bemutassuk mit tudtak hapgoodék kihozni a piri térképből.

aztán, ha nem merülnek fel újabb kérdések (én remélem, hogy merülnek!), vagy megoldási javaslatok (még izgatottan várjuk pl a tiédet) folytathatnánk más -szintén érdekes- térképekkel!

Mindeközben továbbra is maradtak a helymeghatározás, és a térképkészítés 1513 előtti módszerei. azt hiszem, ez eltart még egy darabig, de -fontossága miatt- nem söpörhető félre. ez ügyben -is- várom a segítségedet (és természetesen minden kedves topictársunkét is!). (csak egy érdekesség: mercator előbb alkotta meg a "mercator féle projectiot", mint a hozzá szükséges matematikát. azt kb 50 évvel később írta le egy angol.)

üdv, és jó lapátolást!

von mackensen

Előzmény: Törölt nick (406)
AugustvonMackensen Creative Commons License 2004.01.28 0 0 407

Köszönöm a pontosításokat!

Újra megadom azt a linket, amelyiken pár darab portolan térkép egész jó felbontásban látható. ezek az 1400-as években készültek, de mint írtam nem sokban különböznek a korábbiaktól, gyakorlatilag másolatoknak tekinthetők. külön érdekessége a térképeknek, hogy már szerepelnek rajtuk szigetek az atlanti óceánban, antilla néven. röviden leírják azt is, hogy mit lehet tudni ezekről a térképekről!

portolan maps

Mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy hasonlítsa össze ezeket a térképeket -más- korabeli térképekkel!

A másik érdekes vonal a portugáloké! ők ugyanis annyira tervszerűen indultak el megkerülni afrikát, mint akiknek elég nyomós okuk volt azt hinni, hogy afrika megkerülhető, de biztosak akartak lenni benne, hogy jó fülest kaptak. ezért nagyon aprólékosan kis lépésekben derítették fel a nyugat afrikai partszakaszt. valszeg sorozatos szélesség méréseket is végeztek. és folyton a part mentén haladtak. aztán amikor kolumbusz eljutott "ázsiába" felgyorsultak az események. kihagytak jó darab partszakaszt, és bátran elindultak indiába, gyakorlatilag nem foglalkozva afrika keleti oldalának feltérképezésével. nekem olyan ez, mintha a tét növekedésével nagyobb kockázatot vállaltak volna, amit valszeg nem csak a nagy üzlet ösztönzött, hanem az is, hogy addigra biztosak lettek benne, hogy jó volt az infojuk.
Hancock egy másik könyvében olvastam (a téma is más) hogy tengerész henrik (aki az egész tervet irányította és összefogta) egy olyan rendnek volt a tagja, amelyet a portugál keresztese lovagok hoztak létre, amikor a rendjüket megsemmisítették (nem mindenhol egyforma szigorral!) a templomosok -legjobb tudásom szerint szintén ott voltak bizánc kifosztásánál!

Ebben a témában is jól jönne egy kis segítség!

(bár lehet, hogy mindez csak egy újabb romantikus "összeesküvés elmélet"?!)

üdv, von mackensen

Előzmény: Barlow (404)
Holabög Rém Creative Commons License 2004.01.27 0 0 405
Az alexandriai könyvtár pusztulása előtt a görög kapcsolatokon keresztül kerülhettek Bizáncba ősi kéziratok, tekercsek.

Előzmény: Barlow (404)
Barlow Creative Commons License 2004.01.27 0 0 404
Pontosítanám egy kicsit a Bizánccal kapcsolatos dolgokat:
A negyedik keresztes hadjárat 1202-1204 tartott. Ez már nem a Szentföld megszerzésére, hanem Bizánc ellen irányult. Gyakorlatilag vallási köntösbe bújtatott velencei hadjárat volt. Azt a célt szolgálta, hogy megerősítse a Velencei Köztársaság kereskedelmi pozízícióit a Földközi-tenger keleti medencéjében.
A keresztes csapatok 1204-ben elfoglalták és kifosztották Bizáncot. Velence kereskedelmi telepet hozott létre a közelében Galata névvel (focirajongók előnyben). Bizánc romjain létrejött a Latin Császárság; uralkodója a pápa hűbérese volt.
Ez az állam 1204-1261 között állt fenn, majd áldozatul esett a szeldzsuk török terjeszkedésnek.
Előzmény: AugustvonMackensen (396)
AugustvonMackensen Creative Commons License 2004.01.27 0 0 403
nagyon jó!, de ha esetleg valaki nem tudná elolvasnia szöveget, akkor tedd fel az enyémet (akár csak linkként)is. úgy érzem, azon jobban olvasható.

köszönettel

von mackensen

Előzmény: Törölt nick (402)
AugustvonMackensen Creative Commons License 2004.01.27 0 0 400
Örülök, közben én is megkaptama tiédet. a második darabot nem kaptad meg, vagy csak még nem tetted fel. azon vannak a számok jelentései!

von mackensen

Előzmény: Törölt nick (399)
AugustvonMackensen Creative Commons License 2004.01.26 0 0 396
Kedves Mr. Q.!

*******
AZT KÉRDEZED:"Ha jól értem, azt sugallod, hogy Bizáncból származnak az igazán valamirevaló térképek a Földközi tenger térségéről? Ez még igaz is lehet, de kérlek, foglalj valami álláspontot el arról hogy ha onnan vannak is, kb milyen időszakból.
*******

1/ bizánc ott jöhet a képbe, hogy azt valamikor az 1200-as években (még nem néztem meg pontosan mikor) kifosztották a keresztesek. 1280-után pedig egyszercsak megjelennek ezek a pontos térképek. a két esemény között az lehet az összefüggés, hogy talán bizáncban őriztek valamit az ókori tudomány emlékeiből ami aztán a velenceiek kezébe került.

a térképek származásával kapcsolatban következetesen az alábbi álláspontot képviselem:
a térképeket eredetileg egy ma nem ismert civilizáció készítette. lehet, hogy még a legutóbbi jégkorszak előtt. természetesen az "EREDETI" térképek nem maradtak fenn, csak töbszöri másolatban. ezért aztán egyáltalán nem kizárt, hogy keresztül ment a főníciaiaktól alexandrián át bizáncig számos kézen. jelenlegi ismereteink fényében egyik sem lehetett képes hasonló térképek rajzolására. ezért aztán nem lehetetlen, hogy a piri térkép szóban forgó darabját már nem 15000 évvel ezelőtt rakták össze, hanem mondjuk csak 2000. kb úgy, mintha most egy katasztrófát túlélne egy világatlasz, amit így-úgy igyekeznének -folyamatos másolásokkal megőrizni- aztán pár ezer év múlva valaki mondjuk dél amerika lapjaiból megpróbálná újra megrajzolni az egész kontinenst. Mindezt persze úgy, hogy nincsennek közvetlen adatai, és a térképészeti ismeretei is korlátozottak. ez így elég egyértelmű?

2/azt hiszem ezzel a második kérdésedre is válaszoltam. ha atlantisz nem csak egy mitosz, akkor valszeg tőlük származik, de ettől még átmehetett az általad felsoroltak kezein. az nagyon valószínű, hogy pl a piri térkép ezen darabján dolgoztak az ókorban, talán akkor is rajzolták (mármint össze a darabokból).

üdv, von mackensen

Előzmény: Mr.Q. (385)
AugustvonMackensen Creative Commons License 2004.01.26 0 0 395
Kedves Kiran!

elküldtem egy másik szolgáltatótól is, csatolt fájlként, de zip formátumban. így is 1,2M, egyébként 1,8. remélem megkaptad!?

(viszont én még nem kaptam meg a letéti e-mailodat!)

von mackensen

Előzmény: Törölt nick (392)
AugustvonMackensen Creative Commons License 2004.01.26 0 0 393

Köszönöm szépen a támogatást!

hancock-ot olvasva jutottam el én is hapggodig. ha másért nem is, ezért megérte olvasni. hapgood egy kicsit tudományosabb módon dolgozik, éppen ezért könnyebben ellenőrizhető is. amennyire lehet, én igyekszem mindent leírni ebben a topicban (így néha lábbal tiprom a copyright-ot), aztán ki-ki eldöntheti, hogy számára mennyi fogadható el belőle.

üdv, von mackensen

Előzmény: Barlow (387)
AugustvonMackensen Creative Commons License 2004.01.26 0 0 391

üdv tisztelt topictársak!

megadnám azokat a paramétereket, amelyek segítségével hapgoodék fokhálózatot szerkesztettek a piri térképre. ezek a feltételek, nem vezethetők le semmiből, bár egy részük logikusnak is tűnhet, igazából 3 évig tartó próbálkozás ("guesswork") eredményeként születtek. gondolom minden pontra érkeznek majd kérdések, hogy miért, akkor majd megpróbálom beírni hapgood magyarázatát, vagy -ha túl hosszú lenne- legalább az összefoglalását. A paraméterek (vagy peremfeltételek, vagy feltételezések; nem tudom melyik a helyes):

(1) a portolan vonalhálózat központjának mai kordinátái: 23°30'É (ráktérítő), 30°E
(2) a kör sugara, amelyen az általunk is látható másodlagos középpontok elhelyezkednek: 69,5° (ez onnan jött, hogy hapgoodék úgy gondolták, hogy mind a ráktérítő, mint az északi sark (nem a mágneses) csillagászatilag pontosan meghatározható. a ráktérítőtől, az északi sarkig 66,5°a távolság, valszeg a térkép rajzolója egy kicsit túlbecsülte a föld kerületét. hapgoodék erestotenészre utaltak itt. a +3°hozzáadása próbálkozások eredménye.)
(3) a második (fentről) a ráktérítőn fekszik, így koordinátái az 1 és 2 pont alapján: 23,5É és 39,5Ny.
(4) a rajzoló a vetítési középpontból 22,5°-onként rajzolt egy-egy súgárirányú egyenest (a kört 16 részre osztotta)

a fentiek figyelembe vételével a többi négy pont helyzete is meghatározható. szerencsére hapgoodék sík trigonometriával kapták a jobb eredményt, így egyszerűen követhető a számítás. sajnos rajzolni nem tudok, de kérésre amennyire lehet tovább pontosítok.

I pont (a legfelső a térképen) egy derékszögő háromszöget kell elképzelnünk, melynek egyik befogója a réáktérítő (a feltételezett középpontot, és a II számú központot összekötő egyenes)egy része (a), az átfogó pedig a sugár (c), a kettő közötti szög (f) pedig 22,5°.
a szélesség meghatározásához keressük a b befogó hosszát:

sinf=a/b; b=c*sinf = 69,5*sin22,5=69,5*0,3825=26,65

a kapott értéket hozzáadva a réktérítő szélességéhez 23,5+26,65 megkapjuk a pont szélesség adatát 50,15°É

a hosszúsághoz az "a" befogóét:

cosf=a/c; a=c*cosf = 69,5*cos22,5= 69,5*0,9245= 64,14
mivel a mai 0 fok a ketőő között van, ezért a keresett hosszúság 64,14-30,00= 34,14Ny.

A többi pontra hasonló derékszöges módszerrel megadható a koordináták. (nem írom le, mert egyszerre túl sok lenne)

a végeredmény (fentről lefelé):
I.pont:50,15É; 34,14Ny
II.pont: 23,50É 39,50Ny
III. pont: 3,15D; 34,14Ny
IV. pont:25,60D; 19,10Ny
V. pont:40,80D; 3,35K

ezek után csak azt kellett lemérniük, hogy egy fok hány mm-nek felel meg.azt találták, hogy a hosszúság és a szélesség esetében az értékek kb. egyenlőek, így 5 fokonként párhuzamus illetve merőleges vonalakat rajzolva egy négyzetrács szerű fokhálózatot kaptak.

a végeredményt kimásoltama könyből, ha sikerül, még ma elküldöm kirannak, hogy tegye fel.

von mackensen

Lénike Creative Commons License 2004.01.26 0 0 390
Kiran!
Kaphatnék én is?
Előzmény: Törölt nick (388)
Holabög Rém Creative Commons License 2004.01.25 0 0 389
"Tehát 30 ezer évvel ezelőtt már létezett olyan ember a Földön, aki pontosan akkora agytérfogattal rendelkezett, mint most mi."

A helyzet az, hogy már a neandervölgyi - kialakulását mintegy 300.000 ezelőttre datálják - ember meglepően nagy agytérfogattal bír. Átlagosan 1500 köbcentiméter, szemben a mai ember 1350 köbcentijével.

A jelenleg elfogadott nézet szerint a neandervölgyi kihalt cca. 40.000 évvel ezelőtt. A legújabb amerikai régészeti leletek ezt cáfolni látszanak.

Előzmény: Barlow (387)
Barlow Creative Commons License 2004.01.24 0 0 387
Üdvözletem Mindenkinek!

Előrebocsátom: nem vagyok olyan tájékozott a témában, mint a hozzászólók többsége. Laikus vagyok - ha úgy tetszik dilettáns. Viszont, miután egy szabad szombat délutánomat arra pazaroltam, hogy végigolvassam e közel 400 hozzászólást, van véleményem a dologról.

Úgy 5-6 éve olvastam Hancock egyik szenzációhajhász könyvét. Tisztában vagyok az értékével. Felvázol egy több lábon álló elméletet, melynek bizonyítására számtalan érvet felhasznál. Vannak köztük tudományosan megalapozatlanok, merő spekulációk, hajlítások, belemagyarázások és vannak köztük a tudományos társadalom által elfogadott állítások is (ha azok illenek az elméletbe). És vannak olyan elfogadott tézisek is, amelyek érintik a témát, viszont a szerző meg sem említi őket. Valamint több ponton önmagával is ellentmondásba keveredik. (Szándékosan nem hozok példákat, mert ahhoz túlságosan régen olvastam, hogy pontos lehessek.) Egy szó, mint száz: nálam ez ponyva kategória. Ami miatt emlékszem rá, az az, hogy néhány gondolatot elültetett a fejemben. Emiatt is vagyok itt, érdekel a téma.

Legjobb tudomásom szerint a homo sapiens kialakulásának időpontját legkésőbb 30 ezer évvel ezelőttre teszik. Tehát 30 ezer évvel ezelőtt már létezett olyan ember a Földön, aki pontosan akkora agytérfogattal rendelkezett, mint most mi. Képes volt gondolkozni, kommunikálni, alkotni, társadalmi egységeket létrehozni stb. Annyiban különbözött a mai embertől, hogy más hiedelmekkel rendelkezett, és kevesebb volt a 'tudományos' ismerete.
Az egyiptomi civilizáció kb 6000 évvel ezelőtt alakult ki. Ha már 30000 évvel ezelőtt ugyanolyan emberek éltek, mint most, a köztes 24 ezer év alatt nem történt volna semmi? Főleg annak fényében, hogy a mi mostani fejlettségű szintünkre való eléréshez elég 6000 év.
Röviden: én elképzelhetőnek tartom, hogy létezhetett korábban egy homo sapiens által létrehozott civilizáció, amely egy természeti katasztrófa, egy természetes erőforrás kimerülése vagy a tudományos fejlődés ártalmas mellékhatásai miatt elpusztult.
Nem kívánom bizonyítani, pusztán filozófiai fejtegetésnek szántam. Esetleg vitaindító felvetésnek; de abban biztos vagyok, hogy ezzel kapcsolatban érvek nem sorakoztathatóak fel, csak vélemények.

A topic több, mint fele a Piri Re'is féle térképpel foglalkozik. Mivel az újkori történelemben eléggé otthon vagyok - a középkoriban is, bár kicsit alacsonyabb szinten -, ehhez szeretnék hozzászólni.
Nehezen tartom elképzelhetőnek, hogy egy török katonatiszt hozzájuthatott az országával rivalizáló korabeli nagyhatalmak hivatalos irataihoz. Mint egy korábbi hozzászoló is megjegyzi, a felfedezések korában a térképek (kvázi) államtitoknak minősültek. Elég valószínűtlen, hogy több évig tartó felfedező utak térképészeti munkái szinte azonnal egy ellenséges nagyhatalom tisztjéhez kerültek volna. Persze elképzelhető, ezt aláírom.
Ami inkább zavarba ejti a történészéket az az, hogy olyan ábrázoló geometriával készült részei vannak a térképnek, amelyet abban az időben még nem használtak. A szextáns segítségével szélességi köröket már pontosan meghatároztak, viszont hosszúsági fokokat csak a 18. századi Angliában kezdtek el használni. És miután mindkettő kell ahhoz, hogy a gömbfelszínen pontosan meghatározzunk pozíciókat, csak ezután beszélhetünk a gömbpalást síkba való "kiterítéséről". Lehet az bármilyen geometriai módszer, vetítés, projekció.
Ergo a Piri Re'is térképe vagy hamisítvány, vagy nem tudjuk megmagyarázni keletkezését.
Maga a térkép, rajzolója bevallása szerint is, másolat. Méghozzá több, egymástól eltérő színvonalú művek összeollózása. Ha létezett egy nagy pontosságú, olyan területek ábrázoló térkép, amelyeket abban a korban nem ismertek (mert elfelejtették(?)), miért volt szükség ollózásra? Ezt is meg lehet magyarázni. Akkoriban könnyen sérültek az iratok. Háborúk, tűzvészek pusztítottak stb. Piri Re'is talán egy megsérült, félig elégett térképmaradványt próbált reprodukálni. A hiányzó részeket meg kiegészítette máshonnan.
A kérdés az, hogy ha létezett ilyen megsérült térképmaradvány, az honnan került elő? Ki(k) készítette/ték?

Bevallom, vagyok annyira romantikus alkat, hogy szimpatizálok azzal a nézettel, hogy egy korábban létezett, majd elfelejtett civilizáció ELMÉLETével.
Valamint kicsit egyenlőtlennek tartom, hogy egy emberrel 4-5 áll szemben ebben a vitában. Gontoltam, erősítem egy kicsit a topicgazda oldalát.

Mr.Q. Creative Commons License 2004.01.24 0 0 386
kiran
Írod h rádióamatőr térképről vetted a vetületet. Hogyan is jönnek képbe a rádióamatőrök?
Előzmény: Törölt nick (374)
Mr.Q. Creative Commons License 2004.01.24 0 0 385
AugustvonMackensen
azt írod, "Pont ez az, amiért ezek a térképek még elő jönnek. a piri térképnél bevált módon hapgoodék ezekre is felrajzoltak egy fokhálózatot. (itt nincs semmi partvonal kihagyás és egyéb nehézségek, mint a piri térképnél) gibraltár és batumi között 1 foknyi hosszúság hibát találtak. 1339-es a térkép! Hogyan csinálták? nem tudja senki, egyszer csak 1280-után megjelentek, és gyakorlatilag a 16. sz végéig másolgatták őket. javítás nincs, gyakran a későbbiek rosszabbak, mint a korábbiak (a másolás miatt), de még így is szemmel láthatóan pontosabbak, mint bármely korabeli térkép. Mikor is fosztották ki a keresztesek (velencei segédlettel és felbújtásra) bizáncot?...***"

Ha jól értem, azt sugallod, hogy Bizáncból származnak az igazán valamirevaló térképek a Földközi tenger térségéről? Ez még igaz is lehet, de kérlek, foglalj valami álláspontot el arról hogy ha onnan vannak is, kb milyen időszakból. Mert ha nem teszed akkor megin ott lebed egy fantasztikus feltételezés amúgy Hancock módra, és mikor valaki aláássa tényekkel és más irányú szempontokkal, akkor sürgősen és baromi udvariasan azt fogod írni, hogy "mutassátok meg, hol mondtam én olyat, hogy" :))))

Tehát az ősi Atlantiszról származnak vagy a fáraókorból vagy Nagy Sándor korának térképészeitől vagy Ptolemaiosztól vagy kínaiaktól vagy maguktól a bizánciaktól. Ez nem mindegy :)

Előzmény: AugustvonMackensen (381)
Holabög Rém Creative Commons License 2004.01.23 0 0 384
Nekem az Allprint nem tünik nagyon rigorózus kiadónak. (Kitalált középkor!!!)
Elnézést az óvatosságért, de annyi szemét jelenik meg több ezer forintért, hogy muszáj valamilyen kritériumok alapján szelektálni, mit vesz meg az ember.

Előzmény: predi (383)
predi Creative Commons License 2004.01.23 0 0 383
Az Allprint kiadónál jelent meg.

Képekkel illusztrálva elgondolkoftató volt.
Így önmagában nem győz meg arról, hogy ez egy 3D térkép. Ugyanis ez az 1 tonnás kőlap olyannyira erodált, hogy nem egyértelmű. Találtak viszont a környező falvakban két további ilyen kőlapot beépítve épületek alapjába. Ha azokat kinyernék bizonyítható vagy elvethető lenne a térkép teória.

Több mint elgondolkoztató viszont az, hogy milyen különleges technológiával készült mesterséges holmi. Minek karcolás védő bevonat egy kőlapra? Minek rá két réteg?

Csuvirov sok orosz tudóshoz hasonlóan nem beszél angolul. Ezért nehezen érteti meg magát. Ráadásul egy isten hátamögötti országból jön, vagyis könnyen lenézik.
Ami érdekes, hogy Csuvirov nem vaktában tapogatózva találta ezt a leletet. Hanem levétári kutatások alapján tudta, hogy mit keres.

Előzmény: Holabög Rém (379)
AugustvonMackensen Creative Commons License 2004.01.23 0 0 382
bocs, valamiért a nevemet emelte ki, de ez egy link a hosszúság meghatározáshoz:

Előzmény: AugustvonMackensen (380)
AugustvonMackensen Creative Commons License 2004.01.23 0 0 381
*** mint hapgood írta: 3 évig tartott, míg a megfelelő középpontot megtalálták, úgy, hogy a légierő térképészei rajzolták a térképeket minden egyes projekcióhoz!. ***

**** „Gondolkodtatok ti ezen??? „

és milyen térképet rajzoltak?!

„De vannak más, csillagászati eljárások, amik sajna nehézkesek, de akkor is adnak támpontot kronométer NÉLKÜL is”.

Azért azt ne feledjük el, hogy igazából csak 1513 előtti módszerek jöhetnek szóba, tehát a jupiter holdas például nem, tehát az csekély vigasz piri reis nek, hogy 1668-ban már végeztek elfogadható hosszúság meghatározásokat (csillagászok segítségével)

„És itt megismétlem válasz nélkül hagyott utalásomat a Dulcert portolánodra: Tehát miért is olyan jó minőségű, holott az 1300-as években mégúgysem volt kronométer?”

Pont ez az, amiért ezek a térképek még elő jönnek. a piri térképnél bevált módon hapgoodék ezekre is felrajzoltak egy fokhálózatot. (itt nincs semmi partvonal kihagyás és egyéb nehézségek, mint a piri térképnél) gibraltár és batumi között 1 foknyi hosszúság hibát találtak. 1339-es a térkép! Hogyan csinálták? nem tudja senki, egyszer csak 1280-után megjelentek, és gyakorlatilag a 16. sz végéig másolgatták őket. javítás nincs, gyakran a későbbiek rosszabbak, mint a korábbiak (a másolás miatt), de még így is szemmel láthatóan pontosabbak, mint bármely korabeli térkép. Mikor is fosztották ki a keresztesek (velencei segédlettel és felbújtásra) bizáncot?...***

”Igen, Columbusnak nem igazán sikerül pontos meghatározást végeznie, de én arra utaltam világosan, hogy MÁSOK is jártak utána az ominózus 1513-as évig, pl Vespucci, aki viszont profi volt ebben. „

lehetett nagyon profi, de egy utazás során még szélességi adatot sem gyűjthetett eleget, és akkor még arról nem is beszéltünk, hogy le is kellett volna ellenőrizni, mint a portugálok csinálták Afrikánál.

„meggyőződésemmé vált, hogy D-Amerika keleti partjainak leírása tőle van, és ezt vette át Valdseemüller, és hatott Prir reisre is. Egy csomó dologra ad ez magyarázatot”

valdseemüllerhez akár hozzá is férhetett piri reis, mint már írtam, az ő térképét sokszorosították.

**** „A Tűzföld”

Én is találtam közben egy elég jó alternatívát, de még otthon át kell gondolnom (olvasom a kritikákat!)

üdv, és folyt. hétfőn

von mackensen

Előzmény: Törölt nick (374)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!