Keresés

Részletes keresés

Agur Creative Commons License 2007.10.29 0 0 999
Szia MatthiasI!

Az általam építeni tervezett kemence nem is olyan nagy szerintem .
Az alapterülete 103 x 63 cm lesz. Ha a téglákat megszámolod akkor az annyi.

Agur
Előzmény: Törölt nick (995)
biii Creative Commons License 2007.10.29 0 0 998

szia

jópár kemencéssel beszéltem már, de mint azt mondta hogy ha nem akarom a kemecét tönkretenni, ne locsoljak be vizet.

elfér az egy tálban ott bent...

Előzmény: DacaGaby (968)
biii Creative Commons License 2007.10.29 0 0 997

szia

bocs de nem nagyon jéártam itt az utóbbi napokban

 

kenyér

 

60 dkg liszt, 3 dkg élesztő, 2 kis kanál só, 1,5 dl viz,  1,5 dl tej.

dagasztom, kelesztem. ha megkelt átgyúrom, formázom, 20 percet kelesztem ismét, megvágom 2 helyen, vizezem a tetejét picit és irány a sütő

 

(a kenyérlángos is ebből készül csak ott amikor megkelt a tészta akkor 1 db főtt áttőrt krumplit belegyúrok!) nyújtom, megszúrkálom villával, sütöm..

ennyi!

és az utóbbi alkalommal kenyérsütőgéppel dagasztottam be(eddig soha), nagyon jó volt

Előzmény: geza2461 (973)
kisszszoros Creative Commons License 2007.10.29 0 0 993
OFF azthiszem a téma, jelentősen az, de mértne :-)

Szóval:

A hagyományos kazánok és egyéb fűtési megoldások mármint cserépkályha, kemence, régi olajkályhák stb, mind azon az elven működnek, hogy a meleg levegő (azaz az égéstermékek, ha van lehetőségük) felszáll.

A kémény hatás nem más mint egy közlekedő edényes balhé, ahol alul az égés táplálására "hideg" levegő megy be a tűztérbe, ott aztán az oxidáció hőtermelése miatt ki a kéményen a meleglevegő.

A hatékonyságot ez bizony korlátozza, mert ugye a mérges gázok (különféle vegyértékű oxidok) csak így távoznak biztonságosan, mert ha túlságosan lehűlne az égéstermék, nehezebb lenne, és nem alakulna ki a kéményhatás. Így ezekkel a teknikákkal nem lehet az összes égéshőt kinyerni.

Ha nagyobb hatásfokú cuccra vágysz, akkor a kemence elfeledve!!

Akkor egy spéci kazán kell, ami gáztömör (szakértők!! jól írom?) és egy ventillátor tolja bele a levegőt az égéshez, illetve biztosítja a túlnyomást, hogy az égéstermék eltávozhasson. Ha a kazán nem gáztömör, akkor a mérgesgázok megszökhetnek, és már opcionálisan rendelhető a koporsó!!

Szóval egy ilyen rendszerben elképzelhető, hogy egy hőcserélő segítségével ki lehet nyerni a lehető legtöbb energiát az oxidációból.... Csakhogy itt már a hőcserélőnek is van egy kis nyűgje, mégpedig az, hogy a fűtőanyagtól függően koszolódik... azaz hiába a tökéletes égés fa esetén, van pernye, korom, hamu, miegymás, ami lerakódik, és rontja a hatásfokot... Szóval a gáz üzem a célravezető ilyenkor...

ilyen cuccot ráadásul házilag megbarkácsolni, nagy szakértelmet kíván, és baromi nagy a kockázata, esetlegesen még robbanásveszélyes is....
Ja és ne feledje el a kísérletező kedvű amatőr azt se, hogy keletkezik egynémely agresszíven savas kondenzvíz is, amit kezelni is kell....

Szóval szerintem ha hatékonyságnövelés érdekében készül a kemence, akkor az elvetélt ötlet, esetleg a kemence hulladékhőjének hasonlítása jöhet szóba, erre kiváló példa Agur kolléga korábbi (673) terve, de ott nem a jelenlegi fűtésrendszer kiváltása a volt a cél ha jól sejtem...
Előzmény: Agur (992)
Agur Creative Commons License 2007.10.29 0 0 992
Sziasztok!

Szvsz. a kazánból tázozó hő tárolása és hasznosítása - pl. pizza sütésre - nem rossz ötlet, már csak a műszaki megoldás a kérdés.
A fa tökéletes égésekor keletkező magasabb hőmérsékletű gázok hőjével a ma nálunk kapható kazánokkal csak a kéményt megegithetjük. Hőtárolás a kémény falazatában. :))
Ezt a hőt kellene hasznosítani

Agur
Előzmény: igi2650 (990)
Axióma Creative Commons License 2007.10.29 0 0 991
Mar ketszer megalltam hogy ne szoljak bele...
Szoval a hotarolasi kepesseg kb. mint a bojler (vagy ha futes, puffertartaly). 1. bele kell vinni annyi energiat, hogy az is felmelegedjen 2. ez az energia folyamatosan fogy (veszteseg) 3. ezt az energiat visszatermeled a futeskorbe. Ez a veszteseggel legalabb rosszabb, mint a kazanod! Az egyenlet lenyege, hogy az 1-ben tobbet raksz bele, mint amit a 3-ban ki tudsz venni. Csak akkor van ertelme, ha az 1-nek jobb a hatasfoka, mintha direktben csinalnad (pl. gazkazan kapcsolgatva rosszabb hatasfok de felteszem az arammal felizzitast jatszo pelleteseknel is jobb a folyamatos mod atlagos hatasfoka). Ha csak siman fat dobalsz bele kb. ugyanolyan intenzitassal, akkor energiat nem nyersz a hotarolason magan!
Előzmény: igi2650 (990)
igi2650 Creative Commons License 2007.10.29 0 0 990
Szia geza2461!

Igazad van,mivel tényleg van veszteség de közel sem annyi mint a kazánnál.Sajnos a kazánnak alig van hőtároló képessége,ellentétben a kemencével.
Szerintem ezt az előnyt kell használni.
Előzmény: geza2461 (989)
geza2461 Creative Commons License 2007.10.28 0 0 989

Sziasztok!

Ezt a kazános gondolatot én sem tudom szónélkül megálni.

Nem értem az egészet, mert az elgondolással gyökeres problémák vannak!

A kemencének a működése, hogy felfűtés után egyenletesen vissza adja a hőt.

Persze, némi veszteséggel.

A kazán tüzelése közben, a vizet melegíti, és ez a víz a lakást.

Itt is van veszteség.

A hőtároló kályhák, felfűtenek és ez közvetlenűl a lakást melegíti.

A kemencés kazán, úgy működik mint a szabadba telepített hőtárolós kályha, ami a központi fűtésre van kötve, rengeteg hőveszteséggel, gazdaságtalan üzemeltetéssel.

Nem értem az egész lényegét, és értelmét! 

geza2461 Creative Commons License 2007.10.28 0 0 988

Sziasztok kemencések!

 

A mai sütögetésben minden jól sikerűlt!

"Diszkoszt nem gyártottam"!

A kenyér is, a lángos baconszalonnával, és a töltött karaj, krumplikarikákkal is jó lett!

A kenyeremnek a külső 0,5 cm kemény, de megpróbálom a vizes konyharuhát.

Végülis, 220 c.fok körüli hőfokon készült minden.

kvardlipi1 Creative Commons License 2007.10.28 0 0 987
Érdemes megnézni:
www.snowskate.at/leonardo/download/modulkoenyv_hu.pdf
DacaGaby Creative Commons License 2007.10.27 0 0 986
Lehet, hogy túp pesszimista vagyok a kemencés-kazán terén, BOCS! Ha valaki megépíti majd szóljon már, nagyon megakarom nézni! Nem vagyok benne biztos, hogy az alábbi skiccen látható "kemencés-kazán" a valóságban a rendeltetésnek megfelelő funkcióit töltené be. A vas és az agyag soha az életbe nem fog egyszerre tágulni! márpedig valahogyan csak össze kell hozni a kettőt. Szerintem kár küszködni vele! Csinálni kell egy jó kis kemencét + egy olyan kazánt, amibe bármit lehet tüzelni és belefér akár egy kisbálás szalma is. Írjon már az, aki már kivitelezte ez a kazán- kemence konstrukciót!
KalásziM Creative Commons License 2007.10.26 0 0 985

   Készíts róla még több metszetet, egy  függőlegest 90 fokkal elfordítva és két vizszinteset  egyet alulról egyet meg felülről. Most látom  : az alsó a kazántér a felső a kemence tér .

 

Így van ?

Előzmény: Agur (981)
igi2650 Creative Commons License 2007.10.26 0 0 984
Szia Agur!

Köszi a rajzot.Sajna mire felnagyítom annyira elmosódik,hogy alig látni valamit.Próbáltam javítani rajta de nem sikerült.Tudnál erősebb képet küldeni?
Előzmény: Agur (981)
kvardlipi1 Creative Commons License 2007.10.26 0 0 983
Üdv. mindenkinek!

Kis segítség a kenyér receptjéhez . Fehérlisz , szejtán(adagolás: 1 ek/500g ) , élesztő ezt a megszokott módon összedolgozni ("addig míg a gerenda nem csöpög").Már sok kenyérreceptet kipróbáltam ez vált be a legjobban.
Agur Creative Commons License 2007.10.26 0 0 981
Szia igi2650!

Rajzoltam neked egy "kazános kemencét" vagy egy "kemencés kazánt" kinek mi tetszik.
Ime:




Agur
Előzmény: igi2650 (978)
kisszszoros Creative Commons License 2007.10.26 0 0 980
csak sose mfeledd, hogy a kemencében alaphelyzetben nincs semmiféle "hűtés", míg a kazánban a bordák hűtenek....
Előzmény: igi2650 (978)
Agur Creative Commons License 2007.10.26 0 0 979
Sziasztok Kemencések! igi! Ha CSAK fával tüzelnél akkor érdemes a tömegkályha topikot is végig olvasnod. A tömegkályhában is tudsz sütni igaz nem olyan nagy a "kemence" felső égéstér benne. A fa viszont tökéletesen ég benne. A vizet a füstjárat fordítokamrájában és az oldalán lehetne füteni. Vagy. Ha értesz hozzá és szerszámaid is vannak akkor csinálhatsz jobb hatásfokut. Ha a tüztér oldala és teteje a "kazán" a felső másodlagos tűztér pedig a "kemence" a többi része tömegkályha. De ha sütni akarsz akkor CSAK FA lehet a tüzelőanyag!! A megépítése nem olyan bonyolult de nem is olcsó! Jó olvasgatást, számolgatást és tervezgetést. Agur
Előzmény: igi2650 (976)
igi2650 Creative Commons License 2007.10.26 0 0 978
Valószínü,hogy félre értettük egymést.
A kazettákat nem a téglákon kívül.hanem a téglákon belül közvetlen a tűztérben helyezném el.A kazánunk is hasonló elven működik,csak ott a kazetták egymás tetejére vannak építve és úgy vannak kialakítva,hogy a fűst és a forrólevegő közöttük távozzon a kéménybe.Szóval közvetlenül érintkezik a tűzzel.Én azért látom jobbnak a kemencébe épített kazettákat mert sokkal jobb a szigetelése,így tovább tartja a tűztérben a meleget mint a kazán,ezáltal ritkábban kell etetni a fahasábokkal.Ha jól emlékszem a kemence még a kialudt tűz után pár órával is több száz fokos.Ezt szeretném kihasználni.
Előzmény: kisszszoros (977)
kisszszoros Creative Commons License 2007.10.26 0 0 977
A kazánban gyakorlatilag a kazetták alkotják a tűzteret. (javíts ki ha másmilyen a kazánod. A kemencében a tűztér tégla burkolatú, ami nem túl jó hővezető. Ahhoz, hogy a téglák mögött a kazánból kioperált kazetták kellőképp fölmelegedjenek, nagyon sok időre lesz szükséged, másrészt nagyon sok veszteséged lesz, mivel a téglák nemcsak a kazánlemeznek adják át a hőt, hanem a teljes kemence külső felület hőlegadó (míg a kazánt hőszigetelik körbe).

Aztán azt is vedd figyelembe, hogy felfűtéskor a kemence száján rengeteg hő távozik, ami szintés veszteség, ha fűtési célra szánod.
Előzmény: igi2650 (976)
igi2650 Creative Commons License 2007.10.26 0 0 976
Most kicsit elbizonytalanodtam.Biztos,hogy akkora kemence fog kelleni,hogy fel tudjak benne állni?
A mi kazánunk"amit ki szeretnék váltani"nem nagy.3 vizes kazetta van benne.Méretük kb.60x40 cm. és 10 cm vastagok,amik összesen kb.75 liter vizet tartalmaznak.Úgy gondoltam,hogy egy 120x110 cm-es kemence tűzteret készítenék,ami oldalára és hátuljára helyezem a 3 kazettát.Így még mindig maradna elég tér a tűzelésre.Felfűtésére csak először kell nagyobb mennyiségű tüzelő amig a téglák fel nem melegednek.A későbbiekben csak annyi tüzelő kell,hogy tartani tudja a kívánt hőfokot.Szóval valami hasonló lett volna az elképzelés.Szerinted ez így nem fog müködni?
Szivesen fogadok bármilyen kritikát,vagy tanácsot.
Az eddigieket is köszönöm mindenkinek !!!
Előzmény: kisszszoros (975)
kisszszoros Creative Commons License 2007.10.26 0 0 975
Az, hogy milyen kemencére lesz szükséged a kazán kiváltáshoz, elég sok dologtól függ.
Először is, mivel élek a prekoncepcióval, hogy központi fűtést szeretnél táplálni, szükséged lesz egy viszonylag nem egyszerű tervezésre, ami a kemence teljesítményét, illetve a kémény keresztmetszetét illeti.

Ezek után jöhet az a rész, amikor a környezet, és az ízlés meghatározza, hogy mekkora, és milyen formájú kemencét szeretnél építeni, de itt már figyelembe kell venni a teljesítményigényből adódó méretet, illetve a vízmelegítésből adódó tartályméreteket is.

Valószínűleg kb. akkora kemence fog neked kelleni, hogy fel tudsz benne állni, és nem kevés anyag kell a felfűtéséhez. Talán még annyira sem lesz takarékos, mint a kazán...., szóval ha anyagi megfontolás vezérel, akkor, és csak akkor jöhet ilyesmi szóba, ha rendelkezel, mondjuk minden éveben egy feleleges bazi nagy szénaboglyával....

Ha a kemence nem biztos hogy bejön, nézzél körül cserépkályhás dolgok környékén, mert azok között is vagyon vízmelegítős, és talán jobb a hatásfokuk is a kemencénél...
Előzmény: igi2650 (969)
krakkper Creative Commons License 2007.10.26 0 0 974

Sziasztok!

 

Gratulálok a sok finomsághoz amiket sütöttetek.

Koksz is sikerül néha, már én is túl vagyak egy fekete kenyéren, és két diszkosszal felérő lángoson. 

de már tanulom,hogy nem mindegy a kemencéből mennyi láng oson.

Felfűteni 2-2,5 óra de lassan, keveset rakok a tűzre.

Szóval,sok mindennek össze kell vágnia hogy jót süssünk. Ha kicsit meleg a kemence lehet a kenyér tetejére sütőpapírt rakni, és nem ég meg.

A kenyérke alá egy-egy káposztalevelet tenni, és úgy bevetni.Nem lesz szűrke, ad egy különleges ízt is , és a kicsi nedvességről is gondoskodik.

Kerek kenyeret tovább kell sütnöm minta hosszú, formában sütöttet. Biztos a keresztmetszettel van összefüggésbe.

 

No és ami számomra fontos, a dagasztás. mindig melegen tartani már a lisztet is, nem hagyni túlkelni. 

üdv

geza2461 Creative Commons License 2007.10.25 0 0 973

Szia biii!

Eltudnád küldeni a kenyér receptedet?

Akár e-mailban.

Előzmény: biii (967)
krakkper Creative Commons License 2007.10.25 0 0 972

Szia  igi2650!

 

 

A problémádra a megoldást Agur topictárs tudja lsd:673. szólást.

Sok sikert, jó gondolatokat.

üdv:

Dolgozz egy kicsit, olvasd a  topik régebbi részeit is.

Előzmény: igi2650 (969)
DacaGaby Creative Commons License 2007.10.25 0 0 971
igi2650!
Már bocs, de kicsit kilógsz a sorból! Funkcióját tekintve legtöbben nosztalgiából, ízletes ételek készítésére az udvar, vagy a ház díszének céljából készítik el buszkeségüket. Te viszont azt a funkcióját helyezed előtétbe, hogy a kazánodat helyettesítsd vele. Számomra ez egy kicsit illuzió romboló.
Na, de mindegy ez csak az én véleményem. Lényeg az, hogy lesz vele bajod rendesen, nem úgy, mint egy kazánnal. A kemencét karban kell tartanod, mert gondolom naponta fűteni akarsz benne, mindenféle hulladékkal. Márpedig akkor nem javasolt, hogy sütésre, főzésre is használd, mert ehetetlen lesz az ételed. Ott ahol kivezeted a fűtéscsövet a kemencéből mindíg össze fog hasadni, mivel a cső rendesen tágúlni fog.
De ha mindenáron megakaod építene, akkor mindenképp hőcserélővel építsd meg.
Sok sikert hozzá!
Előzmény: igi2650 (969)
oven Creative Commons License 2007.10.25 0 0 970

Üdv ismét mindenkinek!

geza!

Kb. 3-4kg-s kenyereket sütök, olyan 2 órahosszáig, vagy valamivel tovább. Ha túl sokáig benn marad, nagyon kemény lesz a héja, még késsel is nehéz vágni, a belseje viszont kifogástalan.

Mindazonáltal nyilván minden kemence másképp süt.

igi2650 Creative Commons License 2007.10.25 0 0 969
Szevasztok kemencések.
Szeretnék építeni egy olyan kemencét amivel kiválthatom a kazánt.Vagyis a kemencébe szeretnám a vizet bevezetni úgy mint a kazánba van.Ehhez kérnék segítséget és várom mindenki hozzászólását akit érdekel a dolog.

Email címem: igi2650@freemail.hu

Skype címem: igi2650
DacaGaby Creative Commons License 2007.10.25 0 0 968
Valahogy én is így tudom, csupán annyi különbséggel, hogy nem muszáj sütéskor bent lenni egy tál víznek. Elegendő, ha csak egy pohárral kicsinként szétfröcskölsz a kemence fenekén, mielőtt berakod a kenyeret. Elegendő gőzt csinál, nem biztos, hogy szükség van a vizes tál jelenlétére. Mondom mégegyszer, én még nem sütöttem kenyeret, mindezt nagyanyámtól tudom.
Előzmény: biii (967)
biii Creative Commons License 2007.10.25 0 0 967

szia

mi úgy sütjük a kenyeret hogy beteszünk előtte egy papirt, ami ha egyből meggyullad túl meleg a kemence.. ha szépen megbarnul, majd meggyúllad akkor jó!

be szoktunk tenni tálban vizet, ez végig bent van a kenyérsütésnél.

60 dkg lisztből készül egy egy kenyér, ennek kb 50-55 percet adunk, végig cukott ajtóval.

(vasárnap kirpóbáltam ugyanezt a receptet bent gáz sütőben és tökéletes! kicsit finomabb azért a kemencés, és kicsit más az "anyaga" de nagyon szupi igy is!)

Előzmény: geza2461 (963)
DacaGaby Creative Commons License 2007.10.25 0 0 966
Én momentán nem sütöttem még kenyeret, de emlékeim szerint nagyanyám kb. 3kg cipókat legalább 2-2.5 óráig sütött. Ha jól emlékszek! De ez a lisztes "trükk" a leg tutibb!
Előzmény: geza2461 (965)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!