Keresés

Részletes keresés

courage the dog Creative Commons License 2005.07.27 0 0 2549
Mivel Fovarosunk rendkivul rossz allapotban van, ezert rehabilitaciora szorul. Eppen ezert nyitottam egy topicot, amiben a pozitiv hangvetelu cikkeket gyujtom ossze-ujabban sajna szinte csak en szolok hozza:(

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9092637
Előzmény: karako-hid (2547)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.27 0 0 2548

Egy remek összefoglaló a magyarországi várakról és kutatásukról:

 

http://mek.oszk.hu/02100/02185/html/1334.html

 

 

karako-hid Creative Commons License 2005.07.27 0 0 2547
Mit értesz Bp rehabilitációján?
Előzmény: courage the dog (2543)
karako-hid Creative Commons License 2005.07.27 0 0 2546
Húha, szégyenben maradtam :( Ez utóbbi két várban voltam utoljára és nem ismerem fel :) Bezzeg sesznek, ahol csak elmentem autóval :)
Előzmény: Nagyon Várbarát (2545)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.27 0 0 2545

Valóban, sjose válaszával együtt meg van a teljes lista {az utolsó kettő Sirok és Szigliget} Talán megzavart néhányunkat, hogy napjainkban már teljesen benőtte az erdő a Várhegyet... ebből is látszik, hogy a középkorban fűtési és védelmi célokból kiirtották a fákat a várak körül.

 

Ami a váras újságot illeti: beszéltem a főszerkesztőjével, aki nagy fába vágta a fejszéjét: próbál egy szeletet kiharapni a történelmi, a turisztikai és a templomokkal foglalkozó lapok palettájából, úgy, hogy összevegyíti őket... hát nem tudom, hosszabb távon mennyire sikerül majd!?

A magam részéről csak kimondottan a Kárpát medencei erődítményekkel foglalkoznék benne: középkori várak, erődített szabad királyi városok, nemesi várkastélyok és templomerődök -- szintjén, de hát nem rajtam múlik...

 

Addig is drukkolok az újságnak, legyen hosszú életű!   :-)

 

Előzmény: Törölt nick (2544)
courage the dog Creative Commons License 2005.07.26 0 0 2543
1.nem
2. egy-ket szamat bizonyara meg fogom venni, de nem hinnem, hogy mindig.
Mint emlitettem, engem legelsosorban Budapest rehabilitacioja, es a m.o.-i templomok felujitasa foglalkoztat. A varak-bar imadom oket-csak ezutan jonnek.
Előzmény: karako-hid (2542)
karako-hid Creative Commons License 2005.07.26 0 0 2542

Szerintem lehet, de érdekes, hogy a hasonló árú lap, amit veszek az az Indóház és vagy 3x ilyen vastag és havonta jelenik meg.

 

Vegyük ezt is minél többen.

(még egy reklám)

 

Bátor! Te már megvetted?

Előzmény: courage the dog (2540)
karako-hid Creative Commons License 2005.07.26 0 0 2541

Csesznek ???

Boldogkő

Füzér

Gyula

Hollókő

Sárvár

?

?

 

Én ennyit tudok :)

Előzmény: Nagyon Várbarát (2538)
courage the dog Creative Commons License 2005.07.26 0 0 2540
hmmmmmmmmm.....nem akarom itten a veszmadart jatszani, de lehet egy ilyen lapot rentabilisan fenntartani? Szerintem aligha...
de csak tevedjek.
Előzmény: Nagyon Várbarát (2535)
courage the dog Creative Commons License 2005.07.26 0 0 2539
Nem azert, de az mindenkeppen oromteli, hogy az itt lathato varak mindegyike jobb allapotban van ma. Gyula kulonosen, de Boldogko valamint Holloko is jobban nez ki, Fuzer is szepult nemileg-Csesznek meg inkabb villamverte, mint ostromverte.
Előzmény: Nagyon Várbarát (2538)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.26 0 0 2538

Sok vágyálmom közül az egyik természetesen, hogy begyűjtsem a magyarországi várakról szóló könyveket. Így aztán keresek, kutatok, bogarászok ahol csak tehetem... nemrég az Interneten keresztül egy budapesti antikváriumból zsákmányoltam Gerő László: Ostromverte várak {1969} című könyvét. Minden tiszteletem a magyar várak szakavatott régészének és restaurátorának, aki 1945 után felhívta a figyelmet a romladozó középkori várainkra!

 

Néhány fotót -- persze sajnos csak fekete-fehérben -- mutatnék be a Topikban, a legtöbbet már alaposan "kiveséztük" nem nehéz őket felismerni, de azért mégis kíváncsi volnék, hogy mindet fel lehet-e ismerni a sokszor még romos állapotukban?

 

Mert az az igazság, hogyha ezeket a romokat nem restaurálták volna, hanem hagynák továbbra is omladozni... bizony az unokáink sem látnák őket!

 

Gerő László. Ostromverte várak 1969

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.26 0 0 2537
A jó bornak is kell a cégér, hát még a romladozó várainknak!   :-)
Előzmény: karako-hid (2536)
karako-hid Creative Commons License 2005.07.26 0 0 2536
Az örök reklámozó :)))
Előzmény: Nagyon Várbarát (2535)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.26 0 0 2535

A szobám nagyjából rendben, bár a rengeteg könyvet csak úgy rendszer nélkül dobáltam fel a polcokra... inkább kihasználom az alkalmat, hogy a számítógépmániás keresztfiam kiment a strandra, így magam maradtam a géppel!

 

Gondolom a Topiklakók többsége már rég kiolvasta, de azért megemlítem, hogy július 1.-óta a "jobb helyeken" már kapható a Várak - kastélyok - templomok 3. száma:

 

Várak - kastélyok - templomok 3. száma

 

Részleteket belőle itt lehet olvasni:

 

http://www.talmakiado.hu/ujsag/vkt3/ujstart3.htm

 

 

Előzmény: karako-hid (2534)
karako-hid Creative Commons License 2005.07.26 0 0 2534
Végre előkerültél :)
Előzmény: Nagyon Várbarát (2532)
zion1 Creative Commons License 2005.07.25 0 0 2533
Keserű tapasztalat, hogy az amortizáció mértéke négyzetesen arányos a látogatók számával erre van egy képletem,de ezt most talán mégsem ,Ja és az Isten óvja meg a műemlékeket a szerelmesektől  80
Előzmény: karako-hid (2531)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.25 0 0 2532

Üdvözlet minden Topiklakónak!   :-)

 

Végre eltűntek a festők a "váramból" így megkezdődhet a rendcsinálás utánuk {függönyök felrakása, bútorok, könyvek és számítógép eredeti állapotba helyezése} + a helyzetet súlyosbítja, hogy a keresztfiam egy hétig nálam lakik és szereti számítógépes játékokkal tölteni az idejét...

 

Szóval egy darabig még csak inkább olvasója, mint aktív szereplője leszek a Topiknak... :-(  ... de annyit már most szeretnék közzétenni:

 

-- Ez váras Topik, tehát politikai természetű dolgok nem ide valók!!!

-- A várak fennmaradását csak régészeti feltárással, majd az épületek esetében

    lefedéssel, védőtetőkkel lehet véghezvinni hosszabb távon!

-- Én híve vagyok az építő jellegű kritikának, de csak "piano" hangnemben...

-- Szerintem egy új hozzászólónak érdemes átolvasni a régebbi anyagokat, hogy ne

   kelljen mindent újra és újra megismételni...

 

A továbbiakban is fáradságos és gyönyörűséges vártúrákat kívánok mindenkinek, aminek eredményeit kéretik megosztani a Topikban!   :-)   Nagyon Várbarát

 

 

karako-hid Creative Commons License 2005.07.25 0 0 2531

Szerintem nagy kár, hogy nem látogatható, ez lenne a vár egyik legérdekesebb része. A fa állaga akkor is romlik, ha nem használják...

Előzmény: zion1 (2530)
zion1 Creative Commons License 2005.07.25 0 0 2530

Dícséretes ennek a helyreállítása, még ha látogathatatlan is, mert ezek az egyedi létesítmények teszik még különlegesebbé az építményeket.

Na és persze így tartósabb, ha le van zárva :)

Előzmény: karako-hid (2529)
karako-hid Creative Commons License 2005.07.25 0 0 2529

A szikla végében egy megfugyelőhely volt, a két szélén palánkkal övezve.

 

Ezt visszaépítették az utolsó helyreállítás során, de sajnos nem látogahtaó a szikla statikai állapota miatt.

Előzmény: zion1 (2527)
courage the dog Creative Commons License 2005.07.25 0 0 2528
Ilyenre vissza lehetne epiteni. Nem is hianyzik olyan sok.
Előzmény: branyiszko (2514)
zion1 Creative Commons License 2005.07.25 0 0 2527
Az oroszlánszikla-kijáró mi célt szolgált ?
Előzmény: karako-hid (2526)
karako-hid Creative Commons License 2005.07.25 0 0 2526
Az a ahtalmas torony a vár öregtornya volt. A vár rombolásakor ezt érte a legnagyobb kár és a palánkvárat. Visszaépítéséről nem hallottam. Az utóbbi időben folytak helyreállítási munkák, gyilokjárók építése, tetőzet, oroszlánszikla-kijáró, de ilyen nagyobb építkezés nem. Az említett torony alapfalaiban áll, a palota felőli (ÉNy-i) sarka viszont nagyon magasan megmaradt. Már beszéltünk itt erről, hogy kilátónak jó lenne, bár arra elég lenne, ha végre a háromszögű toronyba is fel lehetne menni.
Előzmény: zion1 (2525)
zion1 Creative Commons License 2005.07.25 0 0 2525
A rekonstrukciós modellen egy hatalmas torony is látható, de vajon ezt is felépítik ?
Előzmény: Törölt nick (2521)
karako-hid Creative Commons License 2005.07.25 0 0 2524
A modell készítője, ahogy Sjose irta régen a topic látogatója volt. Tudomásom szerint hobbiból készített vármodelleket, tehát ebben az értelemben ez nem rekonstrukciós modell. Ahogy ő maga is leírta: Igy is nézhetett ki a vár, de ebből nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni. Ezzel viszont nem akarom Várfundáló érdemeit kisebbíteni.
Előzmény: branyiszko (2514)
zion1 Creative Commons License 2005.07.25 0 0 2523

Hogyan nézhetett ki egy lakótorony a XIII.sz-ban ? Maradt fenn épen ilyen erődítmény, vagy csak dombocskák tanuskodnak a Tatárjárás utáni talpraállásról ?!   

karako-hid Creative Commons License 2005.07.25 0 0 2522
"Boldogko felso varaba szerintem sem lehetett szekerrel bejutni. Mellesleg a var teljesen az agyuk elotti korra lett kikepezve, tehat agyuk felvitele nem hiszem hogy komolyabb fejtorest okozott volna az epittetoknek."

Kösz Sjose, ezt kihagytam. Regécen is azért épült az az északi bástya, hogy az ágyúkat elhelyezhessék.
Előzmény: Törölt nick (2521)
karako-hid Creative Commons License 2005.07.24 0 0 2518

http://kep.tar.hu/karako-hid

 

Boldogkőre szerintem nem ment be szekér, mert szűk a kaputorony maga is, a belső előtere is és ráadásul 90 fokban fordul az út, de ha az egészet nézzük, akkor 180 fokot. Ráadásul a beslő udva sem olyan volt, hanem egy palánkfallal tagolt.

Meg hol helyeznéd el a kovakat, szekereket a szűk várudvarba.

 

Tényleg nem akarlak lenézni, rendre utaasítani, csak gondolkozz el rajta.

Nem egy-két lova volt a várúrnak, nem egy-két kocsija. Várbaráttal és a többiekkel már többször tárgyaltunk ilyen eseteket, ezért mondom, hogy olvass bissza, mert sokmindent megtudsz.

 

Üdv.

 

A feljáróval kapcsolatosan tévedtem, mert lépcsős, erre nem emlékeztem. De így is meredek! Ha nincs lécső méginkább.

Előzmény: branyiszko (2517)
branyiszko Creative Commons License 2005.07.24 0 0 2517
De akkor végülis kijelenthetjük (a modell alapján), hogy anno domini szekérrel be lehetett jutni a várba?
Meg, hogy most nagyon nem úgy néz ki a felhajtó út, mint valaha?

Megkérlek, ha hivatkozol valamire, adj elérési útvonalat.

Köszönöm
Előzmény: karako-hid (2516)
karako-hid Creative Commons License 2005.07.24 0 0 2516
Egyébként ez a modell sem tartalmazza a huszárvárat (palánkkal övezett részt, ami a várat nyugatról és délről övezte. Ennek nyomai a mai napig láthatók. De erről is olvashatsz régebbről, vagy nézd meg a képeimet a táron.
Előzmény: branyiszko (2514)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!