Keresés

Részletes keresés

Hungarica Creative Commons License 2005.07.31 0 0 2640

Kedves Várbarát!

 

Sajnálom, hogy így látod a dolgokat!

Ha már így indulunk neki, hogy úgysem tudjuk megváltani a világot, akkor már régen rossz! :(((

Próbálkozni lehet és szerintem több embert is érdekelne ez a dolog! :)))

Nem gondolod? Először mindent kicsiben kell elkezdeni! :D

Reventlow Creative Commons License 2005.07.31 0 0 2639
Pár kép akkor Sztrecsnó váráról. Előrebocsátom, hogy háromnapi főbelövés jár annak, aki az öregtorony tetején csinál egy képet északnak, majd videózni kezd ,és elfelejt fentről a többi irányba is fényképezni.... Na ez voltam én.MegközelítésA vár makettje1A vár makettje2Az északi palota a toronybólA torony a felső várudvarbólAz udvarból az északi reneszánsz toronyKilátás a Vágra tutajjal. Mellette az útA vár bejárata
karako-hid Creative Commons License 2005.07.31 0 0 2638
Várbarát! Olvass mailt :)
Előzmény: Nagyon Várbarát (2637)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.31 0 0 2637

Akkor üdvözöllünk a Váras Topikban!  :-)

 

A magam részéről már két évtizede óta járom a középkori várakat, határon belül és túl... figyelem a változásokat + és - irányban...  Ezen a helyen biztos, hogy nem tudjuk megváltani a világot, ehhez sem lehetőségünk, sem pénzünk nincs!  :-(

 

De azért örömmel adjuk közre az egyes várak körüli újjáépítéseket, vagy éppen vitatkozunk a lehetséges módjain...

 

Ha vannak várakról képeid, vagy velük kapcsolatban ötleteid, szívesen olvasnék róla eme helyen... mindezt, ha lehetséges politikai felhangok nélkül kérném...  :-) 

 

Kösz szépen előre is.

Előzmény: Hungarica (2636)
Hungarica Creative Commons License 2005.07.31 0 0 2636

Szíjjasztok!

 

Nemrég hívta fel a figyelmemet egy ismeretlen ismerősöm, hogy van egy fórum, ahol eléggé mozgalmas élet folyik a várakról! Mindjárt fel is kerestem az oldalt és nagyon megörültem, hiszen rengeteg információ és gyönyörű képek vannak itt! :) Ezenkívül még a társaság is nagyon jónak tűnik! :D

 

Az igazi ok, amiért írok, az egy égetően szükséges kezdeményezés lenne!

Ugye mindannyian tudjuk, hogy a Kárpát-medence nagyon gazdag várakban, várromokban. De sajnos nagyon keveset tudunk megmenti a jövőnek. Magyarországon és a szomszédos országokban nemigazán van olyan civil összefogás a várak ügyében, ami tényleg foggal, körömmel harcolna értük!

 

Ezért szeretnék a civil mogalmat elindítani, hiszen fontosnak tartom, hogy éppúgy harcoljunk mindazon értékekért, amiket őseink reánkhagytak!

 

Szeretném, ha beszélgetnénk róla, hogy ti mit éreztek ennek kapcsán? Hogy vannak-e ötleteitek? Miről szóljon az egyesület? Mik legyenek a céljai?

 

Hozzászólásaitokat várom itt a fórumon, illetve írhattok nekem e-mailt is a sys1@freemail.hu címre! :)

 

Köszönöm, hogy meghallgattatok!

 

Baráti üdvözlettel: Falta Péter

néma revolver Creative Commons License 2005.07.31 0 0 2635

Köszönöm a képeket. Amikor én láttam, se volt csúf a fricsi kastély - a nagyőri meg egyenesen gyönyörű -, de így egész más.

Olyan jó látni, hogy értelmes célokra is használhatóak még mindig ezek az épületek.

Előzmény: branyiszko (2631)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.31 0 0 2634

Valami "okos" generális egykoron azt mondta, hogy háborút csakis fiatal, lelkes, vakmerő és nőtlen férfiakkal lehet megnyerni, mert aki már gondolkozik, töpreng, óvatoskodik vagy éppen a családjára gondol -- az már nem fut szemben a gyilkos golyóval!...

 

Szóval fanatikusokra valóban nagy szükség van!

 

Kár, hogy ritkábban fogsz megjelenni a Topikban {a negatív visszhangok ellenére!} mert kitűnő fotóiddal és helyismereteddel oszlopos "bástyája" lehettél volna a várbarátoknak...  :-(

 

Nem gondoltál még arra, hogy a NET-re felrakd a képeidet?

 

Pl. ide:  http://kep.tar.hu/

 

 

Előzmény: branyiszko (2633)
branyiszko Creative Commons License 2005.07.31 0 0 2633
Tökéletesen egyetértünk.
Holnaptól vége a szabinak, minden bizonnyal ritkábban fogok jelentkezni.

Fanatikusokra márpediglen szükség van!
Sok sikert!
Előzmény: Nagyon Várbarát (2632)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.31 0 0 2632

Furcsa egy szerzemény a történelem... tegnap így tudtuk, ma kiásunk valamit és megváltozik {meg kell hogy változzon!} az elgondolásunk...

 

Valóban a XIX. század végén -- ez általában az európai "nemzetek" magukra találásának időszaka volt -- kezdtek kialakulni az egynyelvű állomok -- felváltva a középkori eredetű, nyelvileg és népileg sokkal kevertebb királyságokat.

 

Milyen furcsa, hogy a német és olasz egység {nemzetté válással} szemben ez a Kárpát medencében nem következett be, sőt 1920 után gyökeres törést mutatott! Átestünk a ló tuloldalára... 1920 előtti "magyarkodó" tudatunk 1945 után a nemzetközi internacionallizmus abszolut semleges, a határokon túli magyarsággal egyáltalán nem törődő {mert nem törődhető!} légkörévé változott át.

 

És hogy mi lett 1989 után? A történelmi inga ide-oda lendül...

 

A magam részéről magyarnak érzem magam, de nem magyarkodónak!  Célom, hogy bejárjam és megismerjem, megismertessem a Kárpát medencei várakat, mert ez a hobbim, a szenvedélyem... meg általában elsőosztályú, szívet, lelket és lábat megmozgató kikapcsolódás a szürke, dolgos és rohanó hétköznapok után.

 

Hiszek benne, hogy minden jóérzésű, a távoli múlt ködös eseményei iránt érdeklődő embernek -- bármilyen nyelven is beszéljen -- érdeke, hogy fennmaradjanak a középkori várak -- de legalább ne tegyen ellenük! Ne szemeteljen a várromban, ne döntse le a kőfalakat, és ne ássunk kincskereső gödröket a területén -- hanem írtsa ki a mindent elborító bozótot, szedje össze a felelőtlen kirándulók szemetét, esetleg ismertető táblát és felfestett jelzésekkel tegye ismertebbé az adott műemléket. Persze ehhez már legjobb valamilyen szervezett formában működni {várbaráti társaság, Váralapítvány... stb.}

 

Természetesen a továbbiakban is várjuk a váras témájú hozzászólásaidat, de kérlek vedd figyelembe, hogy mások is szívesen és értően járják a középkori várakat... de az építő jellegű kritikát mindig örömmel látom... persze csak "piano" hangnemben...

 

Remek fotóid vannak, szívesen látnék még más várakról is {Erdély, Felvidék... stb.}

 

Majd aztán együtt kivesézzük őket...  :-)

 

 

Előzmény: branyiszko (2630)
branyiszko Creative Commons License 2005.07.31 0 0 2631
Szemléltetni tudom Frics 2004-es állapotát.
A homlokzaton az utolsó simításokat végezték















Nagyőr: Budapesten tiporták egy mást az emberek a Mednyánszky kiállításon, a nagyőri állandó kiállításon töb volt a múzeumi dolgozó, mint a látogató:-((








A szembenlévő templomon és harangtornyon még van teendő
Előzmény: iud (2626)
branyiszko Creative Commons License 2005.07.31 0 0 2630
Elfogadom a bizonyítékodat, mert:
- magam is csekély esélyt adtam annak, hogy nem így volt
- nem tudom tényekkel cáfolni

Hogy mégis belementem ebbe a vitába, annak az az oka, hogy irtózom a csekély, néha áttételes bizonyítékokon alapuló történelmi kinyilatkoztatásoktól.
És sajnos a -XIX. században, a nemzet(állam)i büszkeség msterséges megteremtésének idején- "megteremtett" magyar történelemírás hemzseg az ilyen ex katedra kijelentésektől.

Minden történésznek -hacsak nincs egyértelmű, több forrásból származó bizonyíték- óvakodnia kellene az: "Így volt és punktum!" stilusú kijelentésektől.
Sokkal hitelesebbnek tartanám az: "így is lehetett" típusú kijelentéseket.

Kiütést kapok azoktól a történészektől, akik egy kiásott darab cserépből levezetik egy nép történetét, továbbá vérig sértődnek, ha valaki megkérdőjelezni merészeli nagyívű következtetésüket.

Nagyon sok nyitottság, elfogadás kellene ahoz, hogy helyére kerüljön a magyar történelemírás/oktatás.
Eközben feltehetőleg elvesztenénk néhány "köztudomású" legendát, de az is lehet, hogy találnánk újakat.
Nem mintha különösebben fontosnak tartanám, hogy mindenáron (akár hazugság árán) legyenek hősies legendáink.

No, hát ez jutott eszembe a füzéri vár bejáratáról.

üdv
Előzmény: karako-hid (2625)
karako-hid Creative Commons License 2005.07.31 0 0 2629
Megkaptam, kösz, válasz is ment.
Előzmény: Nagyon Várbarát (2627)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2628
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2627

Szia!

 

Most küldtem el a számodra két újságcikket, melyben Tátika és Rezi várainak helyreállításáról írnak. Igaz, már 2002-es megjelenésűek, de hátha még nem ismered őket... valamilyen zalai újságból származnak.

Előzmény: karako-hid (2625)
iud Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2626

A kettő között elképzelhető egy megoldás: például ha szállodát, éttermet üzemeltetnének benne....mint például Frics kastélyában, amit 2 évvel ezelőtt kezdtek felújítani nem tudom, ma hol járnak vele -, vagy a nagyőri várkastélyban ( amivel szemben van egy kis gótikus templom is, gyönyörű középkori freskótöredékekkel ( amin női nézőpontból érdekesek pl a színek, a középkori ruhák, hogy az egész hangulatáról ne is beszéljünk :-)))) és egy reneszánsz harangtoronnyal.

 

 

Előzmény: branyiszko (2622)
karako-hid Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2625

Branyiszko!

 

Olvastad a 2592-es hozzászólásomat? Mit szólsz hozzá?

Előzmény: karako-hid (2592)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2624

Mivel megrögzött Kárpát medencei vártúrázó vagyok, még nem voltam azon kívül... de azért olvastam róla, hogy az élelmesebb francia, angol és német kastély - várkastély és vártulajdonosok {óh, boldog magánszféra!} meghatározott időközönként csoportos vezetéssel megengedik -- persze természetesen belépő ellenében -- hogy az érdeklődők végigjárhassák a nekik megnyitott termeket...

 

Szerintem valammi ilyesforma megoldás kellene a magánkézbe került kastélyok esetében is! Elvégre csak a nép közös múltját jelentik!  {vagy ez már demagógia?}

 

 

Most megyek vacsorázni + TV-s butulás, de még később visszanézek a Topikba...

Előzmény: branyiszko (2622)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2623

Más:

 

Közben itt folyamatosan kutatok újabb hírek után a NET-en...  sajnos csak igen keveset értek szlovákul, de azért kivettem az alábbi linkekből, hogy a kedvenc táborhelyemnek számító felvidéki Zsolnalitva váránál is megindult valamilyen mozgolódás!  :-)   Olyan helyi népi kezdeményezésnek látom, akcióban kimennek a várromhoz, ahol fagerendákkal talán aládúcolást {?} végeznek el... remélhetőleg ennek lesz valami komolyabb hivatalos restaurálási formája is!

 

http://www.hradlietava.sk/akcie/akcie.html

http://www.hradlietava.sk/

http://zorad.blog.sme.sk/c/14823/Nevsedne-zazitkochvenie-na-Lietavskom-hrade.html

http://www.wpublisher.sk/hrady/index.php?ID=425

 

Zsolnalitva várromja megérdemelné a helyreállítást, az igen látványos helyszín ma is történelmi levegőt áraszt...

branyiszko Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2622
Nem tudom mikor lesz készen, túl nagy intenzitású munkát nem láttam, de könnyen megeshet, hogy ez is egy olyan kastély lesz mint a Felvidéki Necpál (Túróc) példásan felújított kastélya.
Itt áll -ímmáron megtekinthetetlenül- Lahner György honvéd tábornok (aradi vértanú) emlékműve.
A magánkastéllyá lett nevezetesség már csak kívülről csodálható, viszont kifogástalan állapotban van.
Ez se tetszik, meg az elhanyagoltság sem?
Nehéz dönteni....
Előzmény: courage the dog (2619)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2621

Politikai felhangoktól mentesen meg kell állapítanom, hogy mivel véget ért a szocializmus ideje, minek jelmondata volt:

{ami a tied azt ellopom, ami meg az enyém ahhoz senkinek semmi köze}

és ismét a magántulajdon szentsége következett el {magyarán. privatizáció}

Ennek kapcsán a magyarországi kastélyok javát már kimazsolázták a tehetősebbek {jól gondolom?} de jön a költői kérdésem:

 

Mit lehet tenni a romos, és helyreállítás nélkül biztos, hogy tovább pusztuló várainkért? Látni bennük fantáziát? Üzleti alapon persze, mert manapság erről szól az élet...  :-(

 

Még annak idején a várvidéki {burgenlandi} Fraknó megtekintéséért 70 schillinget {kb. 1400 Ft.} fizettem, de egyetlen pillanatig sem sajnáltam érte a pénzt! Azért utaztam oly messzire, mert a várat akartam látni kívülről-belülről...

 

A gyönyörűséges Fraknó vára az Esterházy család fegyvergyűjteményét rejti falai között

 

És rohamozik az érdeklődő tömeg -- ez talán baj?
Előzmény: branyiszko (2620)
branyiszko Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2620
Istenem!
Ez a boltíves árkád valaha hibátlanul volt meszelve, és karosszékek várták hogy valaki beléjük üljön?
Nekem, most Wass Albertes hangulatom támadt..............
Előzmény: Nagyon Várbarát (2617)
courage the dog Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2619
Gyonyoru lehet majd felujitottan.
Azt nem mondta, hogy mikor lesz kesz?
Előzmény: branyiszko (2613)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2618
Komolyan mondom vár még engem nem csapott be, úgy mint egy barátnő... :-(
Előzmény: branyiszko (2616)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2617

Azért említettem meg a szuvenírgyűjtést, mert imádom a hideg téli napokon elbújva olvasni, nézegetni a nyári vártúráimról szóló anyagokat... mert szerintem csak a helybeli kiadványok tudják a legpontosabb részleteket megadni egy-egy történelmi épület {vár, várkastély} múltjáról, jelenéről és jövőjéről.

 

Ami a tömeget illeti: osztom a véleményedet, így pl. egyszer voltam a visegrádi várjátékokon, ami szép volt és jó volt, de utána nagy örömmel vágtam neki a Börzsöny hegység sűrűjének {Drégely és Nógrád váraihoz}. Így a régebbi tapasztalatokat összehasonlíthatom a jelenlegivel, mivel mindkét várnál régészeti kutatások és helyreállításokat végeznek.

 

Kösz szépen a fotókat a keresdi várkastélyról, ahová 2003-ban szintén eljutottam, de sajnos nem láttam ilyen készséges őrt, így az udvarára sem férkőzhettem be. Akkor is már hasonló volt a helyzet, valakik építkeztek {új tető} de vajon mikor készül el? Mi fogja üzemeltetni? Meg lehet majd tekinteni később is, vagy valami "újgazdag" kizárólagos magánpalotája lesz belőle? Erről nincs valami infód?

 

Cserében néhány archív képet teszek fel Keresd várkastélyáról:

 

A DNy-i ágyúbástya egy régi fényképen

 

A belső tornác, amikor még lakta a főnemesi famíliaA keresdi várkastély alaprajzaA főépület látképe egy régi metszetenArchív fotó a XIX. századból

 

Szerintem jól össze tudnánk dolgozni, a véleménykülönbségek ellenére is.. nem?

Előzmény: branyiszko (2613)
branyiszko Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2616
Válassz, Te gazember!
A Somló, vagy Én???

Egyenértékű a "lenni, vagy nem lenni?" dilemmájával.
(komolyan mondom, nem ironizálok)
Előzmény: Nagyon Várbarát (2615)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2615

Igen, valóban rosszak a tapasztalataim...  :-(

 

Az előző barátnőm Somló megközelítésénél dobta be a törülközőt és kezdett hisztizni, míg a mostani kereken kijelentette, hogy a kirándulásokat hülyeségnek tartja!           :-(               No de nem is {csak} kirándulni szeretnék vele...

 

De szerencsére kivételek mindig vannak, akikre számíthatok a váras Topikon belül is!  :-)))

Előzmény: iud (2614)
iud Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2614

:-))))), az a helyzet, hogy rosszak a tapasztalataid, tudod, férfi is van olyan, akit csak a sör meg a tv érdekel, meg esetleg még 1 dolog ( :-) ), és nő is, akit más is, mint a szomszédék új autója és hogy honnan van arra pénzük :-)))

 

A várromok nem felfoghatatlanok és nem érdektelenek, a nőknek se. Csak nem annyira kizárólagosan érdekesek, mint egy férfinak ( pl a dombtetőről észrevenni a starndolásra alkalmas tavat is, nem csak a következő olaszbástyát látni :-))) ) DE: 1. szépek, esztétikailag is, még romjaikban is 2. rendszerint csodás a panoráma róluk vagy jó helyen, csöndes-árnyas erdő mélyén vannak 3. napokig lehet emberrel-gyerekkel róla beszélgetni-vitatkozni, mit is láttál, az hogy lehetett igaziból, régen hogy éltek, te tudnál-e úgy élni, stb., stb., ezt jó hosszan lehet sorolni :-) 4. odalenn jól esik a sör:-)))

 

Hát kell ennél több ok egy nőnek? :-))

Előzmény: Nagyon Várbarát (2612)
branyiszko Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2613
A szuvenír vásárlás szükségességéről nem egyezik a véleményünk
Azt kérdezed miért mászik fel az emberfia/lánya egy várromhoz?
Nos erre sok válasz lehetséges.
A magam részéről azt tudom megmondani MIT NEM SZERETNÉK LÁTNI: tömeget, és számomra a tömeg kb a 100négyzetméter/főnél kezdődik.
Ezért nem lelkesedek maradéktalanul a -könnyen megközelíthető- kihívó látvényosságokért.

De lássunk valami újat Erdélyből:

Nagyon tetszett a Keresdi Bethlen várkastély, amely kerítéssel állta utunkat (felújítás miatt) de a készséges (echte román) éjjeliőr (este 7 órakor voltunk ott) beengedett, és hangosan távirányított, hogy hova szabad lépni a hiányos pallókon.
Előzmény: Nagyon Várbarát (2612)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2612

Akkor hadd pezsegjen...

 

Ilyen bűn ronda feliratot még egyetlen középkori vár oldalán sem láttam! Egyáltalán, semmiféle feliratot sem...  ha ez neked tetszik akkor nem cserélnék veled ízlést!!!

 

Déva történelméről napokig lehetne mesélni, éppen ezért nekem fáj, hogy semmiféle helybeli megmozdulás nincs a kővár megmentésére, részbeni helyreállítására és valamiféle kiállítás létrehozására...

 

Ennek csak igen kis részét képezi a Dávid Ferenc unitárius püspök halálig tartó fogságának szinhelyét {1 helyiség!} elzáró rácsozat:

 

Dávid Ferenc püspök halálának színhelye a dévai várban

 

Remélhetőleg néha olvasod a www.varak.hu -- részeit, ahol Déváról, anak részletes históriájában a következőket írtam:

 

Sajnos az 1849-es robbanás megsemmisítette a felsővár egész DK-i sarkát, itt alapfalak sem maradtak meg. Más helyen viszont az egyes helyiségek, boltívek, ajtó és ablaknyílások is épségben állnak. Tábla jelzi Dávid Ferenc unitárius püspök börtönét, ahol vértanúhalált halt a nagy hitújító.
Személyes megjegyzésem: Mivel Déva várát és annak Kőmíves Kelemenhez kapcsolódó legendáját sokan ismerik, az erősség romja kedvelt célpontja a kiránduló embereknek. Ezért célszerű lenne a most még magasan álló maradványok mielőbbi restaurálása, gondolva itt az épületek lefedésére is. Most a várrom megtekintése ingyenes, nincs kapuőrzés, de így nincsen képeslap és más történelmi tárgyú füzetek megvásárlására sem lehetőség.
A terepbejárás során, több helyen láttam régészeti kutatást, amikor is a sziklafelszínig feltárták a talajt. De egyéb munkálatok jelenleg {2003. július} nem zajlanak a dicső történelmi múltjáról híres Déva várában.

 

Még régebben vitatkoztunk a Topiktársakkal arról, hogy ki miért is mászik fel egy-egy meredek sziklacsúcsot koronázó várromba?

A legtöbben biztosan a csodálatos panorámáért teszik, míg csak egy kisebb rész lelkesedik a pusztuló várfalak omladozó tömegében... és ez egyáltalán nem baj!

Mint múltkorában megjegyeztem az egyre gyakoribb magyarországi várjátékokról: mindenki kapja meg, azt amire vágyik... apuka a restaurált vár bejárását, a gyerekek a fagyit és a lovagi viseletű hagyományőrzők látványos kardcsattogását... míg anyuka -- fogalmam sincs, hogy miért mennek a nők számára felfoghatatlanul érdektelen várromok közelébe!?!  Elnézést kérek, ezzel nem a nőket akartam megsérteni, csak egy tényt közöltem...

 

Na szóval, visszakanyarodva Dévához: szerintem a magas hegycsúcsra felkapaszkodó, a történelmet valamennyire is szerető emberekben -- legyen az magyar vagy román vagy akármiféle -- hiányérzetet kelt a vár tökéletesen üres, gazdátlan, magárahagyatott képe... ezt nem lehet letagadni! Lehet, hogy csak én vagyok megszállott "szuvenírgyűjtő" de jól esett volna valamilyen képeslap, ismertető füzet... stb. megvásárlása a bejáratnál, mint ahogy megtettem a közeli Hunyad vára esetében. Ott már magyar nyelvű CD-t is árultak, igaz pocsék tolmácsolásban :-(

 

Remélhetőleg egyszer Romániában is rájönnek, hogy előbb valamit tenni kell azért, hogy a messzi földről odaérkező turista pénzét elnyerjék... bár ez Déva esetében ingyenes bonusz.

Viszont a környékbeli magyarok, mint szállásadók kamatoztathatják és leszüretelhetik a lehetőségeiket... nagyon kedves házigazdáink voltak, jó ellátással {szerintem még híztam is az erdélyi vártúrám alatt!}

 

Merre jártál még Erdélyben? Úgy érzem ez a régió indokulatlanul keveset szerepel a Topikban!

 

Előzmény: branyiszko (2610)
courage the dog Creative Commons License 2005.07.30 0 0 2611
a harmadik kep engem kisse a romai Angyal varra emlekeztet:))
Előzmény: branyiszko (2610)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!