Legyen ez a topik a Minolta/Sony felhasználók közössége. Ide várunk minden olyan hozzászólást, amely Minolta hagyományokon nyugvó fotóeszközzel kapcsolatos. Beszélgetések, viták és közös problémák.
Az A7II-őt annó próbáltam, hát az újabb III-as vertzó nagyon más liga. Én ugya csak az A9-et tesztelhettem, de elvileg egy az egyben örökölte annak fókusz rendszerét! A gyártó szerint is minimum 40% hatékonyság és gyorsaság növekedés.
De amit eddig csak két gép tud az A9 és A7III a teljes hatékonyságú e-shuther silent üzemmód.
Nincs fotós akinek ne lenne vonzó, csattogás feltűnés nélkül lehessen exponálni. Teljesen átírja az esemény, riport fotózás lehetőségeit, sokkal spontánabb életképek készülhetnek, nem a fényképészt fogják figyelni, pózolni, szerepelni stb.
Nem jársz rosszul az upgrade-vel, több lépcsőben előrelépés. Abban igaza van a többieknek a natív FE üvegekkel lesz ez 100%-ig élvezhető.
nem most akartam bele kezdeni, de akkor ide illik:
miért nem fejlesztik tovább az A-t?
mert:
a MILC rendszerek a reksz vezérlést is elektromechanikus úton végzik és mint nem rég itt is linkelték, fejtegették rekeszelésnél nem kell beugrasztani a rekszt, mert az EVF eqvivalens világosít a képen komponáláskor és real time mutatja méylségélességet is.
Az AF rendszer teljesen más elvű a klasszikus DSLR fázis detektálás elvén előre kiszámított fókusz sík elvével. A hibrid MILC szenzor irányít mindent és egyszerűen csak leállítja vagy átrendezi a fókusz sík állítást. Totál különbözi a hagyaomásnyos metódustól. A régi SSM pl. A-s obik ultrhangmotoros rendszere teljesen más elven vannak felépítve és másképp is működnek
Ez lesz a nagy kényszere a C/N párosnak is. Ha belépnek az FF MILC piacára, nem kerülhetik el az új tervezésű obikat. Akkor meg mi értelme a régebbi optikáik bajonet szabványát tartani, hisz elektronikájában nem lesznek kompatibilisek a régiekkel és megtartott tipikus 45mm körüli DSLR bázistávolság miatt, nem lehetne más gyártók régi SLR objektíveit vagy a régi manuális remek objektíveit rendszerükön használni.
Na ez a helyzet a Minolta 1985-ös A bajonettjével is. Már a szenzorok a MILC-ekben meglépték az SLT vázak csúcs megoldásait (A99II/A77II), akkor semmi értelme egy hagyományos objektív struktúrához gyengébb paraméterekkel tükör nélküli A bajonettes vázat alkotni egy egyre szűkülő nagyon kis felhasználói rétegnek.
Igen jól írták a többiek és sok nemzetközi felhasználó. Az egyre okosabb adapterekkel a régi Canon EF vagy Mionlta A-s objektívek szinte az SLR gépeinken megszokott módon egész jól működnek. Ezt tapasztaltam az A9-re csavart A-s CZ és G-és optikáimmal, legalább olyan jól használhatom őket mint az A99-en sőt jobban mint az A900-on.
De tudomásul kell venni csak a natív új struktúrára tervezett E bajonettes optikákkal lehet az új egyre lenyűgözőbb ficsőröket kihasználni, igénybe venni. És ezzel így lesz Canon/Nikon/Pentax stb. is.
Nem a bázis távolság és bajonett átmérő a leg lényegesebb különbség, henem 4 évtized technológiai struktúrája. Egyszerűen a MILC okos szenzorok más technológiai megoldásért kiáltanak.
Az SLT a Sony-nál egy ügyes átvezetés vagy nevezzük bevezetés volt az új digitális fotó világba és ez által is vagy 4-5 év előnyre tettek szert C/N-el szemben. Most látható ezt fölözik is le rendesen. 5-6 éve még itt szánakozott mindenki esélye nincs a beágyazódott üzleti felosztást a Sony rendszereinek megváltoztatni. Hát 2017-közepétől ez brutálisan nem így van.
Abban semmi kétségünk ne legyen, alapvetően nem a felhasználói igényeink a mozgatórugó, hanem az üzleti szándék és profit :-)
A következő kép éjjel 11 kor. Holdfényben kézből Fókusz 70mm 1/4 sec F2.8 ISO 64.000. A kép eredeti Jpeg. A RAW képpel lehetne javítani rajta, de próbának szántam így nem töltöm az időt a zajcsökkentéssel.
Egyébként ennek a gépnek azISO54.000 a felső határa ahol még nem zajos annyira a képe.
Üdv:
Zsolt
(Mivel a sötétség paraméterit megadtam meg lehet otthon este prőbálni az autófókuszt :1/4 sec F2.8 ISO 64.000.)
Csak a PayPal rendszeren keresztül fizess. Így az Ebay garanciát vállal a csalókkal szélhámosokkal szemben. Egy alkalommal én is rendeltem valamit amint utóbb kiderült valami csaló árult. Minden levelezést az ebay-n keresztül bonyolítottam. Szó nélkül visszaküldte az ebay az árat, és még elnézést is kértek.
760 euroért, vagy nagyon gatya állapotban van, vagy nem a tulajdonostól veszi. 3 hónapig nézegettem, mire aránylag jó áron hozzájutottam egyhez, (igaz markolattal, és lencsével együtt) ami már 2 hete a postán/vámon csücsül, ergo még nem fogtam kézbe, de 230 ezerért, csak teljesen levedlett 170 ezer expos vackokat lehetett kapni, normális szóba jöhető gépet nem. Ilyen áron a hírdetések hamar lekerültek minden oldalról. Serial számot lekérte, mielőtt kifizette ? Itthon pár hónapja találtam 290-ért, de az is már zárcserés volt. Remélhetőleg a tulajtól vette, aki nem használta sokat, de nagyon hirtelen kellett neki a pénz. Szurkolok, hogy minden rendben legyen.
Ahogyan a Canon is Canon üvegekkel muzsikál a legjobban, a Sony tükörnélküli rendszer is a Sony FE objektívekkel mutatja meg igazán mit tud. "Alsó kategóriájú" de nagyon jól használhatóak hozzá a 28F2, 55F1.8 és 85F1.8-as E bajonettes fixek. Ezek az objektívek tulajdonképpen szabad szemmel már nem látható sötétségben lévő kontrasztos témára 100%-osan állnak rá AF-S-ben, érezhetően jobbak mint a 6D -3EV-je volt Canon objektívekkel. A most megjelenő, új, Sony protokollal ellátott Sigma ART fixek is jönnek, egyet-kettőt ki is próbálok majd 7rII-őn kíváncsi leszek. A Sigma 24 1.4 sötétben összevissza fókuszált 6D-n, sokszor villant el a 2 méterre lévő témán a végtelenre fókuszálva és még a vakus segédfény sem segített semmit... A Sony legalább nem csap be, nem jelzi hogy éles amikor nem.
Hát ez itt Székelyföldön alakúlt így. Én is kutakodtam az ebay-en de mindenütt magasabb árakat láttam, 850-et kért előzőleg, de lealkudtam. Remélem beválik. Megkértem küldjön képet is amelyet mostanában készített, úgy tűnik OK.
Kicsit sok a mítosz az A7 sorozattal. Ahogy látom talán most az A7 III-nál lesz az igaz amit az elején ígértek.. Nagyon jó az Af rendszer, nagyon jó a szem AF, de nekem még annyi elrontott képem még nem volt mint az A7 II-vel..... Tettem rá régi csavarhúzós obikat is, de annak aztán nagyjából nulla értelme van, ha AF-et is akar... Más márkájú obikat rá lehet tenni, de vagy lesz vele Af vagy nem, de szem AF, DMF és társai biztos nem ami nagy előnye a rendszernek. Az A77 II-nél ha rajt volt a fókusz a célon, akkor jó lett a kép, gyors, pontos fókuszrendszere volt. De olyan, hogy vadászik a fókusz, meg jó fénynél, kontrasztos témán nem talál fókuszt, na ilyen nincs az A77-nél. Olyan sem, hogy nem talál fókuszt mondjuk az arcon, akkor keresek ruhán és utána már talál az arcon is....
nekem az az érzésem, hogy kicsit sokat hibázik az A7 fókuszrendszere, persze aztán lehet, hogy én vagyok béna....
Az akkumulátor meg..... Egy vicc.... Attól lemegy 95%-ra ha bekapcsolom a gépet....
Aztán mivel haladunk a korral, meg még el lehet adni, eladom a régebbi vázaimat A77, A65 meg az A7 II-őt is és veszek egy A7 III-at. Reméljük jobb lesz.... :)
Remélem jót választottam. Nem a gép tipusra értem, hanem a példányra. Amint a képeken láttam, külsőleg az A77-nek a felépítéséhez nagyon hasonló. Most, hogy kiállításról olvasok, itt jutott eszembe. Mea-culpa elég ritkán olvasgatom az oldalt és valahogy elfelejtettem betenni a meghívót, a múlt év szeptemberében volt egyéni kiállításom Várpalotán a Thúry vár rendezvénytermében. Sajnálom, hátha személyesen is találkozhattam volna veletek, de jó lett volna, a készűlődéssel járó gondok miatt elkerülte a figyelmemet, hátha valaki el tudott volna jönni a megnyitóra. Ha még alkalom adódik ígérem, hogy nem felejtem el. Üdvözlet kedves mindnyájatoknak!
Köszi szépen m61petyus a gyors és kedves válaszod. K.b. pénteken fog megérkezni a gép. 760 euro. Sokat töprengtem az A7-esre váltásra, de mivel cserélték az obi csatlakozást A-ról, E-re így nekem már nem tetszik. Az A99-es csupán "kövérebb" testvére az A77-nek így jól elférnek egymással a készletemben. A Minolta 50mm/2.8 Makró és a Minolta 70-200mm/2.8 (a 80-200/2.8 feketét eladtam,100 eurót pótoltam és így sikerült cserélni, megérte!) obikkal és még egy (24mm/2.8 amelyet akarok venni) + A77, a 16-50mm/2.8 obival, teljes lehet az igény listám. Az ihlet maradjon meg egészséggel és még a JóIsten engedjen pár évet itt a Terra-n. A 74 tavasszal mögöttem nem is kívánhatok magamnak mást, ha még az EFIAP címre is elfogadják a dossziémat akkor szüret.
Petyuskám nagyon kedvelem a szakmai tanácsaidat. Nagy segítség az itt megfordúló kollégáknak. Ez a fórum akár egy fotóklubb csak virtuális formában.
Köszi szépen, a legjobbakat kívánom neked jó egészségben!
Nagyon sokat fejlődtél színpad fotóban! Emlékszem pár évvel ezelőtti felvételeidre. Gratulálok!
Jó nagy tulok vagyok ezek szerint többször elsétáltam a szobor mellett, de most már fókuszban van, legközelebb megnézem.
Azért nem feltétlen én vagyok itt aki a legtöbbet exponál, talán inkább nagyon sok szituációban fotografálok.
De ez van kenyerem és szerelmem is a fotográfia.
Április 4-én lesz beszélgetős est életmű bemutatóval egybekötve Korniss Péterrel a várban lévő életmű kiállítása kapcsán. Aki teheti ott a helye, izgalmas. Szemléletben, alázatban a szakma iránt érdemes tanulni tőle hobbistának, alkotónak, iparosnak :-)
Jó lenne ott talizni veled. A Kék Narancs Klub szét hullott, pár kivételtől eltekintve nem fotóznak az urak már. Jó olyannal talizni aki aktívan hódol a dolgonak :-)
Az A99 zára 200e expora van hitelesítve, tehát nagyon jó a váz a 10% sincs benne. Én nem tudok rafkós autó nepper szakértői dolgokkal szolgálni.
De az látszik egy komolyabban gyötört gépen, hogy a markolat gumi kicsit kifehéredett, megkopott e. 100 expo körül ezek elkerülhetetlen jelek ha még le is pucolják. Az SLT tükör legyen nagyon tiszta és karcmentes! A ctrl tekerentyűk ne legyenek kontakt hibásak. Sajnos az A700->óta->az A77II-ig ez Sony betegség, elkezd egy használtabb példánynál ugrálni a kép vagy menü, mert kontaktban marad.
A borzasztóan gyenge konstrukciójú Minolta örökségű műanyag vaku saru sínjei ne legyen megtágulva, mert akkor vakuval nagyobb erőhatás érhette és kontakt gondiod lesz HSS vagy TTL üzemmódoknál.
Elsőre ezeken vizsgálódnék. De a leírtak alapján te egy igen jó állapotúval szemezel.
Ha elolvasod lentebb miről diskurálunk, miér nem egy A7II MILC-et veszel az A99-el azonos áron 300 körül mennek eladásra. Abban 400 ezerre van hitelesítve a zár. Az E bajonett és a MILC a jövő és az FF váltás most beruházásban lehetőséget ad neked anyagi fájdalom nélkül.
Persze az A99 tökéletes masina, pont lentebb fejtegettem, semmi nem indikolja számomra sem most 1,2 millióért a II-es generáció megvásárlását, noha csús gép!
Egy kérdésem volna. Említettem, hogy keresek egy használt SLT99-et megvételre. A FF-re szeretnék áttérni de egy új példányra nem telik a nyugdíjból. Találtam valakinél a neten, "print screen" képen közölte a leexponált képek számát 19400. Ez így nagyon biztató. Azt szeretném megkérdezni tőletek, hogy ha az illető esetleg sokat filmezett a géppel és keveset fotózott azt meg lehetne-e tudni valamilyem módszerrel? Megpróbáltam a SLT77-en, két fotó felvétel közötti egy videó felvétel egy számmal ugrik előre, a videó méretétől függetlenül.
Az A99 és A77II óta mnden AF gyorsnak számít esetmeben.
Az A7III mellett szól ez is. Megkaphatjuk majdnem millióval olcsóbban az A9 AF rendszerét és ami neked is fontos lenne a silent expo üzemmódot.
Nekem a színpadfotónál csendes jeleneteknél, rendezvényeken, neked meg az állatvilág eliesztése miatt király dolog lenne a hangtalan üzemmód és a zár sem kopik :-)
Az A9 bemutatón elképesztő volt, hogy még a kép sarkában lévő téma is szemvillanás alatt fókuszban volt és csak egy keret villogása jelezte, hogy egyébként 20 képet készítek másodpercenként, néma volt minden. Ez az új fejezet igazán.
Na ezt most megkaphatjuk 2100 Euro-ért igaz "csak" 10 kép/sec tempóval :-) Sajnos az SLT fázis modul mindig mint a DSLR-nél csak a képmező belső 1/3-át tudja lefedni fizikájából adódóan. A ti masinátokban amennyire lehetett széthúzta a Sony és ez nagyszerű, de ez a határa.
Nekem nem a gyors akció készség fontos ebből, mert az A900-al is kitűnően lefotózom koncert vagy színpad alanyaim vagy a bevonuló esküvői párt.
Hanem az újrakomponálás elhagyása ami tetszett az A9-ben, ami az A7rIII és A7III sajátja, gondolom a jövőben minden alpha MILC-é.
Portrénál a stúdióban nem kell fókusz-átkomponálást ezerszer eszközölnöm, lehet a kép legszélén a szempár egy vágott portrénál 1,4-en is ott van pipecül a fókusz csak a kompozícióra kell koncentrálja. Az A99II-ön nézegettük a régi obikkal nem akar működni a szemfókusz funkció és limitált a követése a kevésbé szétterülő fázis mezők miatt. A kontraszt mezők már már lefedik a képmező felét. Előrelépés az A99-hez képest, de nem markáns ezt írtam.
Az A9 és ezek szerint az A7III egy álom minden fotósnak a mai piacon fókusz üzem szintjén. 6xx fókuszpont 95% lefedettséggel. Ez DSLR-ben vagy SLT-ben fizikailag nem megoldható.
Amúgy az öreg A900-egy téli kabátzsebben és egy csavarhúzós beercan-el elegendő volt nekem pusztán szórakozásból az alábbi képsorhoz, tehát azért a fentieket a műszaki lelkesedésem okán írtam :-) mint fotográfus a gyakorlatban annyira nem esek hasra mint képalkotó ezektől a fókusz ficsőröktól :-)
Az A7III magas ISO-ja inkább lenyűgöz amit tudnék használni.
Solti György tiszteletére elkészített szobor a Zeneakadémia épülete előtt áll, a Liszt Ferenc téren.
Még nem volt részem olyanban, amit írtál:
"Amúgy a koreográfiát próbákon mindig előre megnézzük, mert lehet akármilyen AF rendszerünk, ha nem felkészülten megy valaki az adott eseményre, nem fogja tudni hova mikor várja a csúcs pillanatokat."
Jellemzően soha sem tudjuk a színpadi előadás előtt, hogy a táncosok mit adnak elő, és miként fognak mozogni. Rá kell éreznünk a koreográfiára, és emiatt rettenetesen nagy figyelmet igényel a produkciók fényképezése.
Igazából csak a képek számítógépes átválogatásánál áll össze számunkra az előadások mondandója, a helyszínen ebből szinte semmit nem látunk, mert csak a technikára figyelünk.
A modern táncos előadásoknál a szereplők létszámából saccolunk arra, hogy melyik zoom objektívet fogjuk többet használni.
Jellemzően ezeket: SAL 24-70/2,8, és SAL 70-200/2,8. Persze mindkettő I. kiadású.
Azonban műfaja válogatja, hogy milyen az előadás menete. Pld. az Operaházban olyan nyugodt volt a tempó, hogy a fotósok is élvezték az előadást.
A MU színházban viszont nagyon ébernek kellett lenni.
Nagyon várom és valóban érdekelne a színpados tapasztalatod, mert te sokkal többet fényképezel, mint bárki más itt a fórumon.
Persze leírom a vonatkozásomban a jövő képet. Nem úgy tervezem a váltást, sőt csak részleges váltás miként írod, hanem az A99-em vagy még 6-7 évig használva másodgépként egy A7IIi tudású FE vázzal másodgépként adapterrel használva a jelenlegi 13 db-os A-s objektív parkom.
Az A900 egy-két éven belül megy nyugdíjba! Nekem egy váz akkor optimális ha életciklusa alatt többszörösen visszatermeli árát. Ezért hajtom A900-am is ronygá. Utána megy dísz polcra régi szeretett Minoltáim mellé, mert 100 alatt kapnék csak érte és szeretem annyira azt a 10 éves közös munkát vele, hogy emléktárgyként megbecsüljem. A 30 éve széthajtott XD7-em és XDs-em is ott polcon!
Visszatérve: Két-három év múlva mikor ez bekövetkezik az A99-em még bőszen csak 5 éve nyúzott gép lesz, tehát még javában szolgál. De pont bizonyos ritka megrendeléseim okán akkortájt vennék akár egy használt A7rIII-at ami nagyon király gép jobb ISO-val mint az A99II és rengeteg plussz szolgáltatással azonos szenzorral.
A-s optikából innentől nem fektetnék be pénzt (minek van egy tucat prémiumos sorom), de egy LA-EIII-as adapterrel gond nélkül eldolgozom rendezvényeken FE-n is az A-s SSM obiaimmal. Az A9 mebumatón kipróbáltam a 10 éves SSM optikáim az A99 szintjén min. mozognak pontosan csak sokkal szélesebb fókusz területen. Macrom is HSM a halszem nem igényel AF üzemmódot nagyon. A használt A7RIII vagy új A7III 4-500e-el lesz 2020 körül olcsóbb mint az A99II most újonnan!
Kinéztem a régi A-s obiaim mellé elsőnek az FE1,8/85-öt ami "csak" 250e Ft és az FE CZ 1,8/55-őt 300e alatt. Ezeket venném meg, melyek kompaktabb méretűek és a DXO szerint is kirajzolnak 40MPX-elt átlagban a szenzoron. Az 1,8/85-ös alig hoz gyengébb képet mint a 900e-es dög nehéz G master változat. Jobb optikailag mint az az A-s CZ1,4,85-öm ami csavarhúzós. Azokkal végezném azon munkáimat ahol az irdatlan felbontás igény, illetve kopaktabb mivoltuk miatt kisebb tatyóban vinném őket egyéni alkotói őrületeimet kiszolgálni, élvezve a nagyonn szbadságot és magasabb képi minőséget.
Később egy 20mm körüli FE prime obi ugrana be még mellé, most a Sigma art sorozat is FE-re teljesen elérhető tavasztól, szóval relatíve ár optimálisan racionális lesz.
Ha a 15-20 éves használat alatt széthullanak majd a jelenlegi agyon nyúzott A-s prémium zoomjaim 16-35, 24-70, 70-200, ezeket már nem A-al pótolom 900e ért per db, hanem pl. elég az FE4/70-200G 600 e, vagy a 4/24-105 500e körül. De ekkorra már az A99-em is a múzeumi polcra kerül 10 évesen széthajtva. Addigra már akár egy szintén használt A7III vagy már IV (két évente jönnek) lesz a másod gépem.
Ezt nevezik lassú lágy váltásnak. Tehát az előregedő eszközeim miatt, úgy is kéne objektíveket újítanom a fent felvázolt 5-6 éves váltás metódusomban és még sokkal olcsóbban is jövök ki FE rendszer beruházásokkal ami a jövő. Kompaktabb és a nagyobb felbontást kiszolgáló szuper gyors AF képességű rendszerre átfolyok MILC-re.
Én hosszútávú csávó vagyok nem sietek :-) Mindent megoldok jelenlegi rendszeremmel ami szükséges, de upgrade esetén már nem költök A-s eszközre, a következő írásomban műszakilag is kifejtem miért! Ettől még 20 év múlva is bőszen használom majd ki tudja milyen FE vázon a 2,8/16 Minolta halszemememet, meg a 4/300G Minoltámat mert 24mpx-en tökéletesek és mai társaik bődületes pénzbe kerülnek ahhoz, hogy ritkán használt lencsére ennyit áldozzak.
Egy tény én sem vagyok oda a jelenlegi FE FF vázak ergonomiájáért, bár markolattal, főleg a nem gyári MIKE-el teljesen munkára fogható viselhetőek. Két dologban bízom: ha kifutnak az A-s vázak a gyár befejezi fejlesztésük, pont a magunk fajta A-s felhasználók okán kihozzák az LA-E 5-ös adaptert melyhez már nem kell SLT tükör, hisz az új szenzorokhoz nem kell, viszont kerül bele fókusz motor, hogy az öreg csavarhúzós objektíveink teljes funkcióval még sokáig szolgáljanak.
A másik ha nem lesz már A-s váz csak bele aplikálnak egy A7IV-V-öt vagy A9II-őt az A77 vázába anapi munkát végzők számára. Addigra a NIkon/Canon is már MILC-et nyom csak és szerintem nagyobb vázakban is hagyományaik okán, így a Sony is presszionálva lesz arra amit ma is megtehetne, de egyenlőre nem. Mert van még A77/A99 vonal.
A ásik ami az FE MILC-ben vonz, újra elővehetem 35-40 éves Minolta MC/MD rokkor remek fix otikáim művészkedni ( van vagy 6db ezekből is egyet sem adtam el) , továbbá bármit fletehetek amit kisfilmes eszközhöz gyártottak 1920 óta! Ez a fantasztikus a MILC világban. Az CZM42 2,8/20 obimtól kezdve csomó minden újra éled. Persze ezekhez is felesleges a 42mpx :-) De ez a másik örömteli dolog lesz. Vannak őrült gyártók kik AF-es adaptreket árulnak a 1930-as évekbeli Leica és Contax objektívekhez. Elképesztő mikor a tradíció találkozik a jövővvel! Ez a MILC forradalom!
Tehát egy hosszú folyamatban, fogok párhuzamos használattal (A-FE) átállni és még olcsóbban is jövök ki csöpögtetett fejlesztésekkel, mintha ragaszkodnék újabb 10 évig teljes mértékben az 1985-ős A-s csatlakozáshoz :-)
A technológiai miérteket holnap összefoglalom spekulám szerint, persze ha nem unjátok. De talán sok alpha rendszert használó kollégát elgondokodtatok.
De kollégámnak is mondtam, neked és Dekotervnek is az A99II-el vagytok vagy 10 évig, no para az én tervem az egy saját megoldás, a vázatok egy szuper all-round kamera!!!! Számomra az A99!
A 2.8/15-30 remek Tamron optika, annó én is szemezgettem vele. Jó vétel volt részedről. Mivel kollégám gépe mellettem sokat fog kattogni, megyünk a szokásos nyári mozgásművészeti stúdiók beutató darabjait fotózni, ott majd kifigyelhetem az AF gyorsaságát a II-es verziónak. Sőt mivel két napon át toljuk mindig vagy 60 tánccsoport rövid műsorát, néha cserére elkérem tőle. Utána markánsabban tudom megfogalmazni mit tapasztalok. Félek a limit a 10 éves első generációs 70-200 SSM és csavarhúzós MAF4/300G optikám lesz az A99II számára.
Ezért nem éreztem elsőre érzékelhető változást.
Ha 980 e-ért vennék II generációs 70-200G-t a gyártó és tesztek szerint lényegesen gyorsabb az AF kezelés A77/A99II-őn.
De nem veszek 950-ért csak ez okból optikát, amely optikailag ugyan az, csak az AF lett upgradelve. Másrészt nincs A99II-őm, tehát az A99-en semmi értelme. Amúgy vásáron egy II-es generációs CZ24-70-el próbáltam és tényleg villám volt! Dehát annak is 900e az ára és optikailag semmi különbség az én 10 éves változatomhoz képest, tehát nem szolgálja ki a 42mpx-elt. De leírom ha érzékelek különbséget.
Hozzá teszem, nekem az A99 is elég brutál gyors. Sokat fotózom mozgást is, de összevissza cikázó személyeket sport eseményeken ritkán. A tánc műfajánál nekem az A900-al sincs semmi gondom, kicsit szűk az AF mezeje és nincs benne az objektum követés. Az A99-el meg teljesen jól elkezelem a mozgásos helyzeteket. Amúgy a koreográfiát próbákon mindig előre megnézzük, mert lehet akármilyen AF rendszerünk, ha nem felkészülten megy valaki az adott eseményre, nem fogja tudni hova mikor várja a csúcs pillanatokat.
Jó dolgokat írsz, és sok szempontot vizsgáltál meg. Szép volt tőled.
Engem az érdekelne, hogy nem "statikus" körülmények között, hanem gyors mozgású helyzetekben mennyit javult az AF rendszere. Mindenesetre az A700-hoz képest egy élmény az A99II használata.
Sajnos érezhetően kifuttatják az A vázrendszert, és vélhetőleg nem hoznak ki új objektívet. Egy 24-105/4 nagyon hiányzik Sonyban, persze pofátlanul sok lenne az ára. Maradt a Sigma, amely nappal nagyon jó, de színházban nem jó a minősége.
Sony híján vettem egy Tamron 15-30/2,8-t emberséges áron. Az sötétben is jó.
1/3 sec; 8-s rekesz, 3200 ISO, 15 mm-n, állvány nélkül
Átolvastam észrevételeidet, vannak érvek amivel nem tudunk vitatkozni, beszélgetni (ár, sRAW, portrémarkolat fogása).
A 99 hez képest akkor tűnik nagynak az előrelépés ha magas ISO-t ill. gyors autofókuszt használsz sorozatképeknél. A Te munkád során ezek nem igazán fordulnak elő. Így valóban nem sok értelme cserélni.
Azonban áttekintettem az E rendszer árait. Ha a korábbi Zeiss lencséiddel azonos minőséget szeretnél legalább 3M Ft a Sony objektívekkel. Ehhez jön még a gép. Mindezt egyszerre kell kifezetni.....
Ha maradnak a lencsék akkor adapter....
Nekem ez az első FF gépem és lenyűgöz a különbség a korábbi APS-C-hez képest.
Szívesen olvassuk a további érdekes tapasztalaidat:
A99-A99II felhasználói gyakorlati összehasonlítás, nagyon szubjektíven, de hát enegem a saját helyzetem érdekel.
Azt leszögezem a II-es verzió szinte minden paraméterében előrelépés az I-eshez képest (sajnos árában is) és a kijelölt DSLR konkurens vázakat sok esetben űbereli szolgáltatásaival és lépi túl képi minőségével! Tartom egy remek munkaeszközt alkottak vele!
akkor sorolom rettentően szubjektív szigorúan saját gyakorlatomhoz kötödő benyomásaim pár párhuzamos összehasonlító teszt kép és órányi tapicsku után:
(a tesztképeket a DXO szerinti legnagyobb felbontást adó macro obimmal löttük mindkétvázon a stúdiónkban, melynek 30mpx átlag értéket adtak meg A99II-őn.)
- kezelés ergonómia azonos és nagyszerű. A kicsit kisebb A77 váz méret nem zavaró, sőt kompaktabb előnyére (Az FE termék vonalban is remélem megjelenik)
- ISO határ (eddig csak direkt JPEG-k alapján) közel egy fényértékkel magasabb a nagyobb felbontás ellenére, igazából ezt írígyelem.
- mint tudjuk egy picivel szélesebb fázis és kontraszt érzékelő terület, mely pár esetben előny lehetne munkámban, de nem számottevő. Az, hogy ugyan oda több pont került nem igazán hozott nagy ámulatot számomra, nyilván a több ponttal pontosabb, de ez is csak mérés szintű dolog, gyakorlatban semmit nem érzékeltem.
- teszik, hogy az EVF képhatás ki-be menüpont kitehető custom gombra! Annó reklamáltam az A99-nél sokat váltok ebben az üzemmódban
- nem annyira lényeges apróságokat nem írok amit mindenki ismerhet, ( pl.aretálós első ctrl dial, nagyobb EVF felbontás stb.), mert számomra a munkában ezek lényegtelen különbségek, de tény nagyon sok finomság jelent meg az új vázban! El kell ismernem!
de ennyi, mert:
- A 17MB és 27MB tartalmú két JPEG kamera kép között sajnos csak minimális részlet többletet tudtunk idősödő szemeinkkel kisasolni azon kívül, hogy nyilván később kezd el pixelesedni. Majd a 70-100 arányú nyomat mintán nézem majd még meg, lényegesen értékelhető részlet növekedést kapunk e. Külön írásban visszatérek rá majd, tehát van tucat prémiumos A-s objektívem, de egyikkel sem hoz szignifikáns részlet gazdagodást az A99II 40%-al nagyobb méretű file-k kíséretében.
- Mivel elsőgenerációs CZ24-70, 16-35,70-200G SSM üvegeim vannak, még ezekkel sem igazán éreztem AF mozgásban előrelépést, pláne a rengeteg csavarhúzós MAF-el vagy 85-ös CZ-vel. Ha van is diferencia, megint csak műszeres értékhatár lehet, idegrendszerem nem érzékelte.
- Specifikációban írják félhomályban az AF sokkal érzékenyebb, ezt sem érzékeltem, de elhagyták az AF segédfény led-et a vázról. Én nem tettem volna.
- Maradt SLT tech az érzékeny fényt leszedő tükörrel. erről is írok még az FE-re indulásom okán.
- Szidták a régi menu struktúrát, hát ez az új kicsit Canonra hajazó horizontális almenü görgetős változattal kollégámmal együtt megküzdöttünk. Nekem borzasztóan kusza az A900 és A99 hez képest, melyek kevésbé térnek el. Nekem ez munkában két gép használatakor nagyon komoly gyakorlati gond és nehézség a teljesítményem, gyorsaságom rovására.
- Nincs sRAW benne, mint mondjuk a D850-ben vagy 5DmkIV-ben! Tavaly az egész év folyamán egy ügyfelem egy felvételéhez kellet a 24mpx-nél nagyobb részletű felbontás egy bazi nagy céges csoportkép matricához egy vásár pavilonhoz, (melyet a grafikusom turbozó progival megoldott) a 47MB-os RAW filek még az igen gyors PC-et és háttértároló rendszereimet is le terhelik esetemben teljesen feleslegesen (fentebb írtam, nincs objektívem mely kihasználja)! Ha az A9 steck szenzorát 24mpx-el tették volna bele sokkal jobb munkagép lehetett volna még jobb ISO képességgel, kereső lug nélkül, de minimum igény egy 1 millás vázban az sRAW 20 16MPX lehetősége. A tech. megvolt, mert két hónap volt a két gép bejelentése között! (Ismét jel nem az A fontos már)
- Csak két battery-vel használható a VG77-es markolattal, ellentétben az A99 a VG99-el, ahol egy egész napos rohangálós hajcihőnél hármat szoktam behelyezni, videósok különösen kedvelik. Ezt imádom, nekem visszalépés. Ha már nagy a váz, had tömjem meg energiával. Az A900 mivel DSLR kibír két akkuval egy maratont.
- A VG77 A77-hez való markolat, még idétlenebb suta fogású. Nekem az A900 teljesen magnézium vázból felépítve brutal handy marcsija után a VG99 visszalépés volt fogásban és plasztik mivolta miatt, hát a VG77 egy újabb lépcső, de lefele! (Erre írom majd később egy A7 váz markolata sokkal ergonómikusabb vertikális fogásnál, próbáltam ). Egy 1,2 millás váz megérdemelt volna egy kényelmes magnézium markolatot. De ebből is látszik ismét az A-ra már nem fejlesztenek a tömeg A77-hez gyártott marcsi majd jó lesz, amíg a polcok készletei bírják.
- Nem technikai: Túlárazás! Hazai szinten min. 200e Ft-al kisebb belépő áron 900e-1 milla között lenne rentábilis. Az elődje 800KHUF körül volt a vége felé 680e. Ne jöjjön senki a D850, 5D árával, azok bonyolult tükör mozgató electromechanikát, nagy tisztaságú pentapríímát tartlamaznak. Hol a technológiából adódó ár előny az SLT, de sajnos MILC kapcsán is? Amúgy az előbb említettek C/N is túlárazottak, szerintem! Tehát végül ez nem csak az A99II-re húzható rá.
Tehát nagyszerű gép, csak 2016 őszéhez képest, két évvel korábban kellett volna kihozni és szükséges lenne hozzá az FE vonalon Gmaster-nek nevezett új nagy felbontást támogató A-s objektívek fejlesztése! 6 éve jelentett be a gyártó utoljára teljesen új tervezésú A bajonettes optikát, ez a CZ1,4/50 SSM volt az A99-el együtt! A zoom-ok II-es upgrade-je csak a kifutó obik eladásának felpörgetését szolgálta, egy SW. turbóval az A77 és A99 AF-hez igazítva, állítólag időjárás álló szimeringgel (ezt nem hiszem). De már ezek is túl a két éven és eredetileg 10-12 éves tervezésű obik, amikor még az akkor brutális nagynak számító 24mpx A900 szenzor kiszolgálása volt a limit!
Hozzáteszem, úgy tűnik az egyik legoptimálisabb all-round camera felbontása FF-ben a 24mpx!
Összességében semmi nem indokolja a 3 éve nyúzott A99-em upgrade-et a jelen pillanatban felhasználás kapcsán. Hiába a mindenben előrelépő paraméter halmaz a fentiek okán én egy kifutó bajonett rendszer esetében a szenzor teljesítményét kiszolgáló gyári optikák hiányában semmiképp nem irányulok felé, de ez legyen a következő fejezet, ha érdekel titeket.
Mindjárt összeszedem gondolataim pár pontban mi csapódott le bennem. Remélem nem lesz terjengős. De mivel kollégámmal sok közös egymást szapportáló munkánk is van, valószínű egy fél éves periódus után több minden egyértelművé válik a két generáció felhasználási gyakorlata között. Mivel én az első generációssal és a 10 éves A900-al tolom. Ő egy A850-el és innentől egy A99II-el.
Miért sajnálod? Ez az én saját döntésem, te nyugodtan boldogan használd az A rendszered s mint kollégám a II-es generációs vázat. De mint írtam ha érdekel, egy külön kis írásban leírom, én miért nem fogok 30 éve A felhasználóként új A99II vázat vásárolni és elkezdem az elkerülhetetlen A->FE bajonett handover-t, ami a munkám miatt szükséges és optimális.
Amíg a DSLR vs MILC nem annyira előremutató vita tart tegnap kollégám új eszközének köszönhetően végeztem egy két generációs FF SLT gyakorlati összevetést. Nem teszt hiszen tucat a neten elérhető. Szubjektív összevetés alkalmazásomban előrelépés e a ll. generáció. Ha érdekel valakit pár sorban itt megosztom.
Amúgy a DSLR a múlt és jelen, addig a MILC (pláne amikor már KF-ben is átállván) a jelen és jövő! Erről vitázni felesleges. A tech-ben eltérő gyakorlati munkaműveleti eltéréseiről tapasztalatokat megosztani hasznosabb lehet. Olyan felhasználói vélemények számomra az izgalmasak kik mindkét rendszert huzamosabb ideig használták. A DSLR szerű SLT vonal jó átvezetés a régi és újabb tech között! Én 30éve SLR és 3éve SLT EVF kersős rendszerrel dolgozom, tehát erről tudok feljasználói tapasztalást objektíven megosztani.
Előre bocsátván előbb lesz A7III-am mint A99ll-őm (ennek személyes okát is kifejthetem, tehát sok kollégám követvén a világban megyek az FF MILC világ felé :-) Most megyek az összehasonlító képeket nézegetni.
Szerintem semmi gond ezzel, éjszakára magam mellé rakom állványon, hogy bármikor rápillanthassak. Takarítom gyakran, ls minden ok nélkül, bármilyen helyzetben fényképezem a nejem.. már furán néz rám.. :D
Hosszabb ideje nem tudtam kimenni fényképezgetni (munka, rossz idő, lustaság...) és azt vettem észre, hogy elővettem a fényképezőgépem és itt nézegetem az íróasztalon.
Különböző objektíveket teszek és fogdosom. Néha a vakut is ráteszem. Képet nem készítek csak nézegetem a ketyerét.
Egyáltalán nem kéne egyiket se fikázni, főleg nem döglött oroszlánt rugdosni. Felesleges bizonygatni a felsőbbrendűséget.. Hibázik a Sony is épp eleget.
Hát basszus, igen sokan Canonról váltanak ahogy a poszt írója is, komolyan vicces lenne ha a Pentaxot fikázná meg ahhoz hasonlítgatná.... Ez kb. olyan vita hogy 50 éve nem volt autofókusz és mégis tudtak fotókat készíteni sportról, mozgásról, gyenge fényviszonyok közt is. 3 és fél év után vettem meg az első AF obimat az A7-hez, addig szinháztól elkezdve X helyzetben, meg egyéb rendezvényeken manuális obikkal fotóztam. Ettől még az AF egy komoly fordulópont volt a fényképezésben. Ahogy az élességállítási rendszer más alapokra helyezése az érzékelőn méréssel és az hogy a keresőben az elkészülő képen jeleníthetsz meg információkat, amit egyenlőre a tükrös nem tud.Lehet elégedetlenkedni, de nagy fotósok dobják a Canon/Nikon rendszereiket a sarokba (igen mert a többségnek az volt) a MILC vázak miatt, akár Sony, akár Fuji legyen az.
Ez az örökös canon-fikázás, meg hasonlítgatás. Fordítva meg soha semmi. Rajtam kívül, de én is csak akkor, ha itt elkezdődik a dslr/canikon ócsárolás. ;)
De itt tökmindegy a márka, arról van szó hogy az érzékelőről expo előtt kiolvasott és azonnal rendelkezésre álló információ több lehetőséget ad a kép komponáláshoz, elkészítéséhez. Az a váz meg bizony korszerűbb amelyik közvetlenül a kukucskanyiláson át teszi ezt lehetővé, mert a fotósok (nem a családi kocafotósok) legnagyobb része ott tervezi a képet. Egy külső kereső vakusinbe? Aha, ha meg akut is használnál? LCD, nagyobb fényben? Félmegoldások... az elavult rendszer toldozgatása.
Nem a MILC-nél nem ugrik be, ugyanis már komponálás közben, ahogy szűkíted a rekeszt úgy huzza be.
Természetes a nativ, aktivan vezérelt lencsékkel. Adapterezve nem, csak a manuálisokkal. Pont erről szól a cikk hogy mennyi különbség van az obik működési elvében.
A tükrösön külső LCD van, az A7 sorozatnál meg belső kereső, nem hinném hogy ezt bármikor is egy kalap alá vehetnénk.
Miért milcen nem ugrik be exponáláskor amit beállítasz?
Igaz a kereső besötétedik. Ha átkapcsolok lcd-re látok úgy ahogy te. Hát sose használom azt a gombot.
Egyébként nem is értem ezt a hisztit, tükör vs evf. Egy hot-soe evf a vakusínbe és kész. Akinek kell megveszi. Dual-pixel af-et meg folyamatosan fejlesztik. Össze lehet hasonlítani az "M" sorozat gépeit. Kell még egy kis idő, mire rendesen lehet kezelni a 10millió af pontot... ;)
Ha jól értem a srácnak nem volt jó a 5dmk4, ezért lecserélte sonyra. Ettől függetlenül majd az összes bejegyzésben fikázza a canont. (jogosan, de minek, ha ő már sonys) Most is az a baja, hogy nem működik tökéletesen a ´96-os tervezésű canon obija adapterrel az új sony vázon. Mer´a sony ráellenőriz meg intelligens... Akkor tán el kéne adni a gagyi canon obit és venni sony telét... Jah, hogy kb tízszer annyiba kerülne... Mondjuk szvsz a fáziskülönbségen alapuló af is ellenőriz expo előtt, különben hogyan is lehetne állítani az af vagy expo elsőséget.
Megint az árak. Nem akarok elfogultnak tűnni, szal leírom, ennyivel fejlettebb (!) Sony fgépek mellett nem értem, hogy hogyan lehet ennyiért árulni, eladni a canon vázakat. Rég be kellett volna ejteni, pl az 5dmk4-et, hogy Mo-n is egy milla alatt legyen...
Hanem arra hogy a tükrösnél exponáláskor beugrik és a mélységélesség ellenőrzéséhez nyomkodni kell. Mert az optikai keresőben rekeszelve általában nem sokat latsz.
A MILC-nél viszont rekeszelve is látod a képet és ellenőrizhető a mélységélesség.
Azért valljuk be a MILC technológiája eléggé komoly szemléletváltozást hozott a fotózásban. Szerintem legalább annyira korszakalkotó mint a tükrös rendszer volt annak idején. Akkor a fotós végre valós képkivágást látott (megközelítőleg :-) ), most viszont komponáláskor, exponálás előtt gyakorlatilag az elkészült képet. Feleslegessé vált a túlbonyolított tükörrendszer, a rekeszbeugrasztás is javarészt okafogyottá vált. Csak azért nem mert rosszabb fényviszonyok közt az AF gyorsabban mér nyitott rekesszel.
Saját, hozzá nem értő véleményem szerint az AF beteges viselkedését meg kellene tudniuk szoftveresen oldani. Teljesítményben nyilván nem fogja elérni a Sony-t.
Nekünk se jó, hogy a Sony ekkora lépéselőnyben van a versenytársakkal szemben.
Az EOS M szériát és bajonettjét nem fullframe-hez tervezte.
Ellenben az Sony A5000-eshez vásárolt 16-50-est és 55-210-est gond nélkül felteszem az 7RII-es vázra, s így 18 megapixeles fullframe képminőségű apsc gépet kapok 24-75 és 82-315mm-es objektívekkel.
Akárhogyan csinálja a Canon, ilyet sohasem fog tudni, le is van maradva és eleve rossz irányba indult el az EOS M-mel.
Volt egy cikk, nem fogom megtalálni... A lénye az hogy a kontrasztalapú élességállítás miatt kell áttervezni az obikat. A tükrös élességállításnál a váz azt mondja meg az obinak hogy mennyit mozduljon ide-oda az éles képhez kontroll nélkül. A MILC-nél viszont addig mozog amig a váz azt nem mondja hogy most éles.
Miért kell új objektívparkot fejleszteni a Canonnak a leendő FF MILC vázához?
Nem értem. Laikus vagyok, egyszerű hobbista
A Sony így tett, a hivatalos álláspont szerint azért, hogy kisebbek legyenek az objektívek, a nem hivatalos szerint, meg azért, hogy még egy bőrt le tudjon húzni a natívra vágyók köréről, illetve megkönnyítse a Canikon obi tulajokat, hogy adapterrel használni tudják a régi lencséiket. (szerencsére MD, MC M42 tulajok is egész jó helyzetbe kerültek...)
Van valami, amit kifelejtettem? A Canon azzal tudná valamennyire csökkenteni a lemaradását, ha nem kötelezné új objektívpark megvásárlására a megmaradt tulajokat az új FF MILC váz debütálásakor.
Alább írtam, ez valóban így van nagyon túlárazottak az új FE optikák. De egyszerű az ok egyedüli monopol helyzetben vannak az FF MILC piaci szegmensben. Majd ha C/N is kénytelen lesz építgetni FF MILC új optikai rendszerét, akkor majd picit mérséklődhet a versenyben az FE obi park árszintje, de inkább sajnos az lesz a C/N FF MILC obik is felkúsznak árban a jelenleg túlárazott szinthez :-(
Ne feledjük a három éve folyamatosan zuhan a fényképezőgépek eladott drabszáma a DSLR-é egyre jobban a MILC terjedése is inkább lassan növekvő stagnálás az iparágban. Már látszik 5 év múlva DSLR nem lesz, erre fogadnék.
A szűkebb igényes felhasználói réteggel kifizettetik a gyártók bőven a kiesést :-(
A nép meg röhög a tabletjeivel, I okos és egyéb multifunkciós eszközeivel. Szánnak minket mikor a 700k HUF vs 900 kHUF objektívek között vergődünk.
Amúgy egy Nikon FX 4/70-200 650 000 Ft-os ára is vérlázító és sorolhatnám. A canon is mivel nagy az objektívparkja, melynek 75% régi 10 évvel ezelőtti fejlesztés és nagy darabszámban eladva, tudja a valóban kedvezőbb átlagárat egyenlőre tartani. De ismétlem ha jön a Canon FF MILC fogunk mi még nagyokat csodálkozni objektíveik árain.
Igen és azt az apróságot se felejtsük, hogy a Sony - Panasonic - stb. már akkor az elektronikus képrögzítéssel foglalkozott (60-as évek), amikor még a klasszikus kamera gyártók bőszen viccnek tartották. Továbbá a Sony TV/filmstúdió pro kamera rendszerei, a kis stúdiók középkat rendszerei és a hobby kézi kis kamerái már a 80-as évek első felében világelsők voltak piac szegmens vezető szereppel. A pro rendszereihez a 80-as évek elejétől szerződésben a CZ-vel koperálnak prémium obik kapcsán.
Tehát lehet pont az a nagy referenciájuk "TV" gyártóként, ők a leg elejétől az elektronikus képrögzítéssel foglakoznak, ehhez megvéve a közel 100 éves múltú Minolta fotó részleg knowhow-t mindenestül.
Lehet C/N pont ezért van most beragadva, mert az elektronikussá váló digi világhoz pl. ami pont egy MILC-hez kell nincs meg igazán a teljes háttér. Főleg a Nikon esetében. A legfontosabb elemét egy mai gépnek - szenzor- ő nem tudja legyártani csak egyedi kéréseket tud bele fejelesztetni. Azt se feledjük, ezek mérési tények vagy 5 éve a Canon szenzorai megakadtak egy szinten, összesített képességük jó lépcsőfokkal a Sony szenzorok mögött vannak. Egyszerűen a Canon felhasználók is nyűgnak, totál megálltak az innovációban. Egy erényük maradt a valóban kicsit olcsóbb minőségi objektívparkjuk. De az meg DSLR-re való, tehát MILC forradalom esetén nekik is 0-ról kell újat építeni majd. Az egyedüli (ezért lehet túlárazott, verseny esetén majd olcsóbb lesz) FF MILC gyártó, 4,5 év alatt több mint 24db obit kínál az új gyors AF és nagyobb felbontás igény követelményeknek kiépítve. Min. 2-3 év hátrány a két konzervatív nem TV gyártónál. Nagyon mondogatja mind két gyártó, na most idén aztán fúú jön a szuper MILC-ük. Lássuk! Kíváncsi leszek tudnak e hozni egy A7III tudásszintet az ezzel azonos árszintű vázban? Sőt egy A6500 tudásszintet egy azonos áron?
Szóval maradjunk abban egy nagy múltú elektronikai cég, igen komoly optikai partnerekkel, inkább előny az új világban! Amúgy a TV gyártás pont az elmúlt 4-5 évben háttérbe szorult a Sony-nál csak prémium eszközökre, ezt a hajót Samsung, egyebek elvitték.
A Sony Pictures, a játékkonzolok (még mindig), hangtechnikai eszközök és örömünkre a foto/video üzletág lett a legsikeresebb húzó ágazatuk. Ebben nagy szerepe van az elektronikai jellegüknek! Szerintem ez előny nem hátrány! Egy mai kamerában a HSS ultrahangmotor AF mechanikán kívül, már minden elektronikus és digi.
(Amúgy klasszikus hagyományos DSLR tükörmechanikát is kitűnőet gyártottak, ezt igazolja az idén 10 éves A900-amit nem kíméltem terepen, stúdióban, játszadozásaim során, még mindig szolgál engem a prognosztizált zárciklus felett már rég túl)
Nem akarok trollkodni, de ha megnézzük pl a 300/ 2.8-asokat, alig egy milla van a két brand közt. 70-200/2.8 700e vs 990-1090e. 24-70 650e vs 850e. 100-400 700e vs 900e.
Így hirtelen csak a 11-24/4 drágább a sel 1224g-nél kb300 ezerrel.
Tehát csakugyan, a jó ff obi drága mindkét cégnél, de ha szerinted ez nem nagy különbség, akkor szívesen cserélnék veled. Szóval az előző hozzászólásomban említett 700 dollárnyi árkülönbség a pro váz árak között elenyészőnek tűnik -mondjuk úgy- az általam ideálisnak tartott szett árához viszonyítva.
Sziasztok, gyakorlati tapasztalat érdekelne, aki maga is próbálta: mekkora a különbség zajban az A77 és az A99 közt? (mindkettőből az első változat érdekelne) A dinamikatartományban nem sok - de az 1 FÉ-kel szemben amit pl. egy DXO mért vki említett már 3FÉ különbséget is ami mondjuk már boldoggá tenne... szóval valóban ekkora a különbség?
Köszi, pont a legrosszabbkor jött, az elkövetkező hetekben mennék zsinórban 2+4+6 napos szabira (plusz egynaposak közte), de így fényképező nékül meg ténylegesen nincs értelme. :-(
Rendszer hiba Fényképezőgép hiba. Kapcsolja ki, majd újra be a készüléket.
Vegye ki az akkumulátoregységet, majd helyezze vissza. Ha gyakran megjelenik az üzenet, forduljon egy Sony forgalmazóhoz vagy a helyileg illetékes Sony szervizhez
Szinte pont 4 éve sokat olvasgattam a fotós topikokat, hogy hasznos infókhoz jussak fényképezőgép-csere ügyében. A végeredmény az A58-as lett, nemsokkal utána "megfejeltem" a beszerzést egy 18-135-ös objektívvel is.
Nem bántam meg, sok képet készítettem vele ezidáig, a képminőségével, szolgáltatásaival meg voltam elégedve - nem röhög, a saját "szintemen" és kívánalmaim szerint - , rengeteg felejthetetlen pillanatot örökített meg számomra.
Hangozhatna egy egy megemlékezésnek, vagy temetési beszédnek is, a helyzet nem ilyen vészes, csak betegeskedik a szegény:
Exponálás után egy normális zárhang, majd mégegy és kivilágosodott képet ment, valamint a következő üzenetet hagyja: "Fényképezőgép hiba, kapcsolja ki és be...". Nos ez csak az akku kivételével megy, mert kifagy.
Letöltve a kép olyan, mintha túl sok fényt kapott volna. Zárhiba?
Obi rekeszhiba? Ma kaptam egy olyan ötletet, hogy nézzem meg az eddig nem használt 18-55-össel, de azzal is hasonló helyzetet produkál, így gondolom a géppel van a baj.
1-2 éve már eljátszotta ugyan ezt, de másnapra megjavult és azóta nem csinált ilyet.
Hallott valaki már ilyesmiről?
Ha végképp "gazdasági totálkár", akkor mit ajánlotok helyette? A68?
"Tudtok-e valami megoldást a képek életre keltésére" Easy Recovery Professional 6.04. - Biztosan van újabb verzió, de nekem ez is segített, nem frissítettem Ncore-ról :D
Ezt a programot használom, ha véletlenül olvashatatlan, sérült, törölt fájlokat szeretnék visszaállítani. Lát olyan partíciót is, amit a PC nem tud kezelni. Ez működik, tapasztalat. De ígérni nem tudok semmit, minden eset más és más lehet. (Ajánlották még a Get Data Back-et is, de azzal én nem mentem semmire.) Remélem, segít neked is.
Vásároltam nemrégiben egy Sony A37-t használtan. A gép szépen működik, ~7900 lövés van benne.
Viszont felmerült egy olyan probléma, hogy fényképezés utn kiírta, hogy a kép/képformátum megsérült, szeretné-e megmenteni (nem tudom pontosan mit írt mivel angolul volt, nem jegyeztem meg pontosan, viszont újfent nem jelentkezik a probléma). Miután válaszoltam neki hogy szeretném a képet kérte a megerősítést még egyszer. A képek azonban nem elérhetőek, a gép lefagy kb fél percre, ha elő akarom hívni a sérült képeket, a számítógép pedig egyik általam használt programmal sem tudja megnyitni sem a JPEG sem a ARW kiterjesztését ezeknek a képeknek.
A készített képek másik felével azonban nincs gond és a gép azóta tökéletesen működik.
Tudtok-e valami megoldást a képek életre keltésére, illetve hogy mi is okozhatta ezt a problémát és hogyan tudom elkerülni legközelebb (vagy hogy kérjem-e vissza a pénzem)
Még valami: a gép nem hajlandó csatlakozni a PC-mhez. Windows 10 fut rajta, ami a fotómasina leírásában nincs a komptibilis oprendszerek között (nyilván mert akkor még nem létezett ilyen). Vajon a probléma az OS vagy a fényképezőben van a hiba? Utóbbi szépen jelzi hogy csatlakozni szeretne a PC-hez ha bedugom, a PC azonban semmit nem reagál. Megpróbáltam mindkét lehetőséget a csatlakozási módokon belül. A memóriakártyát természetesen tudom használni adatátvitelre (de pl firmware-t jó lenne frissíteni)
"hát igen, a Sony eddig tv-t meg hifit gyártott" Ez a mondat amiért ölni tudnék... a tudatlanság. A Sony felvásárolta a komplett Minolta fotós üzletágát, objektivestől, tokkal-vonóval, a Minoltás szakemberek minden tudásával. Ott volt az induláskor a Minolta 7D, ami a korszak egyik legjobb gépe lehetett volna csak elkéstek vele. A Sony tükrös vázai az 5D és 7D alapjaira épültek. A filmes világban sem volt gyakori az időjárásálló váz hogy bármelyik gyártónak előnye származhasson a tapasztalatából, a digitálisban is inkább most kezd elterjedni. (az A7 vázat meglátva rögtön a Minolta XD-7 jutott eszembe és szinte azonos a méretük)
Tizenvalahány éve Sportszigeten fotóztam Hatebreed-et az árokból Canon 10D-vel, pont mikor a közönség felé fordultam, pontosan a gépemen landolt egy korsó sör és teljes tartalma. Lekaptam az ingemet, alaposan körbetörölgettem és fotóztam vele tovább.
Pontosabban a Sony (mellesleg a Nikon se) nem bírta ki ugyanazon körülmények között, mint az 5dmk4.
Mesterséges, nem életszerű körülmények voltak ez igaz, de bármikor adódhatnak ilyenek a való életben is. Szabadban felejtik és kap egy esőt, leöntik véletlenül a gépet, beázik a sátor, csónak stb. És mi van, ha hetekig a dzsungelben kell használni? Első gondolatom volt, mikor láttam a videót, hogy hát igen, a Sony eddig tv-t meg hifit gyártott, ott se követelmény a cseppállóság. (hülye szögletes dizájn se segít) Fotoblogos srác fotózta, hogy az akkufedélen nincs körben tömítés... igaz a tesztben az akku "teteje" is vizes volt, tehát valószínűleg az exponáló gomb, vagy valamelyik tárcsánál ázott be... Sőt úgy vették észre, hogy beázik, hogy folyamatosan exponált magától, ha jól emlékszem. Lehet az a9-et a 1dx-hez hasonlítani, csak előbb ezt a problémát meg kéne oldani. Egyébként meg 700 dollár sincs a két gép között, ha elemtartót meg dupla töltőt veszel hozzá, ami alap a Canonnál. Ezt a pénzt meg röhögve, bocs megnyúlt képpel elbukod az obiknál...
A hivatásosok meg a nagy nevű fotósok arra állnak át amilyen cuccot kapnak vagy amiért fizetnek nekik...
Engem azért zavar a dolog, mert azért nem kis összegekről beszélünk, és nyugodtabb lennék, ha a valós tesztek alapján is megbízható a védelme. Nyilván pl. egy sajtófotós leszarja, mert nem ő fizeti és ha elromlik, akkor a javítást sem.
Szerintem nem ilyen markáns a dolog kollégámnak aki rendszeresen videózik szabadban a mezei első A7 generációval 4 év alatt semmi ilyen gondja nem adódott. Pedig arra nem is hirdették, hogy tömített lenne. De jogos 1 millió fölött elvárnánk ebben valamit.
Nekem egyenlöre még A-s vázaim vannak és még a nem II-es tömített verziójú CZ zoomjaim.
Párás és permet esős környezetben lazán használom őket, nem volt még gondom. Tegyük hozzá, igen láttam a D850, 5DmkIV, A7rIII esőztető tesztet és valóban kevésébé volt vízálló a rendszer. Hozzáteszem zuhannyal locsolták, kíváncsi lennék ki fotózik oylan intenzitású csapadék alatt. De a gyakorlatból tudom, látom a másik két váz sem vízálló! Ezt felejtsük el! Búvár toknak hívják a vízálló megoldást. 2,2 milliós elvileg cseppálló 1Dx vázat is láttam szervízre visszaküldeni belső korrózió, azaz tömítetlenségből adódó beázás miatt. Nem csinálták meg az illetőnek gariban, mondván nem rendeltetés szerűen használta. Közölték vele az enyhén csepp álló, nem egynlő a vízbe merítem fogalommal!
Kicsit túl van lihegve ez a téma. Nem hinném jobban kell a vázadra vigyázni mint más gyártó terméke esetében. Amúgy nem véletlen árulnak eső zsákot kamerákhoz, de én pénzt nem áldoznék rá. Azon ritka esetben mikor szakadó esőben kívánok felvételt készíteni én egy közönséges áttetsző szemetes zsákot lyukasztva az obi napellenzője alá szorítva behúzom a gépem és kényelmesen kezelem masinám, indőnként törölve a lencse előtti protektív szűrőt, hogy egyáltalán látszódjon vmi. Ennyi. Nem csak a kamera védelem hiánya miatt nem fotózunk esőben, hanem egy bizonyos szint után a vizessé váló frontlencse miatt értelmetlen a képalkotás, illetve lehet művészkedni.
A kérdésedre már eldőlt a válasz. Hétről hétre tucat hivatásos felhasználó áll át FE MILC rendszerre, tehát ez a kérdés ennyire nem zavarja őket. A felvetésed az A9 vonalra lehet érvényes, mert a sport fotósok, sajtófotósok akik a leg extrémebb helyzetekben kevésbé a gép védelmével foglalkoznak. De ha azt vesszük a konkurens C/N gépek több mint 1500USD-el többe kerülnek mint az A9 talán lesz lehetőség a majdnem vízállóság felé fejleszteni :-)
1-1,5 év és használtan kapunk ennyiért. Két évente újra húzzák az A7 sorozatot. A kinti felhasználók azonnal csere-berélnek. Mivel 500 e expora van a zár hitelesítve, még az sem lesz visszatartó erő ha 100-150e expo lesz már benne. Bár én sokat használnám pusztán elektronikus zárral, úgy meg nem kopik csak az elektronika :-)
Nem az a probléma, hogy ki kell majd fújni a port, hanem az, hogy ahol a por bemegy, ott a víz meg a pára is bemegy.
Az RIII-at sem sikerült vízállóvá tenni és hacsak nem valami előszériás probléma ez, akkor ezt sem sikerült azzá tenni.
Erre a vázra már időjárásállóságot ígértek és ezek szerint nem jött össze. Ilyen árú vázaknál már nem kelljen attól félni, hogy most beázik-e a gép vagy nem.
Sokan ezért nem fogják a sonyt választani, mert ha dolgozni kell vele, akkor ott nem lehet ilyen probléma. Nem is az érdekel, hogy mennyit ad el belőle a sony, hanem, hogy a saját gépemet kell-e félteni vagy nem.
Az A7 II-őt ki sem vittem a hóesésbe, hanem inkább az A77 II-őt, az ha vizes lesz, kit érdekel, majd megszárad...
Ha az SLT tükör kikerülne belőle és ez az új EVF lug mentes, e-shuter lehetőségét adó 24MPX-es BSI szenzor lenne benne, akkor valóban világbajnok gép lenne, mondjuk 1,2 helyett max. 700 kHUF-ért :-)
Az A99-emen én nem ragasztgatnám körbe a tükröt, noha sivatagban nem igen, de szeles poros helyen fotózom eleget, de fél évenként elég egy pucolás a problémamentes fotózáshoz.
Én nem építenék semmit a vázba, amit a gyár nem tervezett bele, jó dolog nem szokott kisülni belőle :-)
Annó a Fuji, Olypus épített a bajonett gyűrű mögé porvédő protectív üveget. Nem vált be, mert ront az optikai képen egy újabb tükröződő felülettel, miként sajnos az SLT tükör is. Ellenfényben mai napig sokkal jobban muzsikál az A900-am, mint az A99 ami érzékeny az ellenfényes kis rekeszállítású felvételeknél és fátyolosabb is a kép. Nem kell a szenzor elé se tükör, se védő üveg! Az SLT megoldás egy átmeneti megoldás volt a folyamatos AF miatt. De az elmúlt két év szenzortechnológiája ezt kiváltotta végre. Jöhet a kevésbé fátyolos ellenfényes kép és magasabb érzékenységi szint stb.
Az FE MILC vázakon pont nem egy nagy ügy egy szenzor lefuvatás körte ecsettel, ellentétben egy DSLR-hez. Amúgy tanítom is szélnek mindig háttal vsecundumokra nyitva hagyva a tükör aknát célszerű obit cserélni. Nekem eme gyakorlat okán ritkán kell szenzort pucolásznom.
Tehát gond nélkül bevállalok egy A7III-at vagy majd használtan egy rIII-at.
Ezt egy éve feszegetem, ha kijön az általad is jósolt 5-ös adapter fókuszmotorral, SLT tükör nélkül az jelzi majd a gyár ki futtatja az A-t. Az A-s obik még sokáig használhatóak lesznek, de nyilván a látható nagy üzleti siker és a jövő építése miatt nem fognak sokáig két rendszert fenntartani, egy amúgy is szűk és egyre szűkülő A lojális felhasználó miatt.
A Sony most lépéselőnyben van MILC FF vonalon vagy 2-4 évvel, ezt akarják nagyon kihasználni rengeteg C/N felhasználó átcsábításával. Utóbbiak ha idén bele is vágnak az igen őrült tempóójú Sony fejlesztést is követve 5-6 év egy 30db-os FF MILC objektív parkot felépíteni. Eddig mindig jöttek a Sony-hoz nincs elég objektív, ha most C/N beszáll az FF MILC buliba ezt rájuk lehet pár évig mondogatni :-)
A másik kénytelenek lesznek, mert hiába adapterezik a régi L-es optikáktat a most látott bemutatókon azok kitűnően teljes funkcióval futnak az A7III és A7rIII vázakon. Ha lesz C/N FF MILC objektív csatlakozás, na akkor megint nem lesz átjárás a rendszer objektívek között.
A Sony jó 5 éve jól belecsapott a lecsóba, most látszik mekkora stratégiai döntés volt. USA és Nyugat-Eu már két éve FF eszközeladásban a NIkon elé jöttek.
A fenti folyamat viszont gyorsítja az A kihalást. Szóval egyetértek az uccsó szeg az LE-A5 adapter lesz!
Nagyon drága a vaku, tülekedés nem lesz érte, viszont nagyon gyors is, gondolom nem 1/1-es teljesítménnyel, de tudja követni az új vázak 1X FPS-es sorozat fényképezését. Ezt kell megfizetni.
Markolattal, nekem teljesen komfortos volt az A7 vonal, meg a bemuatón az A9. Az expo gomb elhelyezése és kiálló stílusa nem jön be. Mondjuk az A99-en a Nikontól átvett formula sem jön be. Az A900,A700, KM7D stb. király volt az expo gomb ergonómia.
Amikor meg csak túrázol és néha lövöldözöl, markolat nélkül tényleg kompakt.
Van az a százalék ami alatt a nagykezű emberek problémái nem számítanak... A távol keleti piacokon ez nem merül fel és ott a legtöbb az eladás és a többi MILC se nagyobb. Jó darabig kitart még az A bajonett, de nem jut eszembe semmi az érzékelőn kivül ami egy ujabb vázba belekerülhetne. Ettől még lehet persze, de azért vannak korlátok.
Sajnos feleslegesnek tűnik az A rendszer fenntartása, a MILC egyre fejlettebb. Felesleges az erőforrásokat kétfelé "pazarolni". Most már a Canon is belátta hogy lépnie kell, nem ülhet a Sony a babérjain és nem is teszi.
Pont az FE1.8/85 és FE CZ1,8/55-öt néztem egy Samyang nagylátóval. Egy A7 vázzal ultra kis felszereléssel, elképesztő minőségű fotókat produkálhatunk relatíve ár optimálisan.
Tehát világban, jövő menő utazó fotósnak egyedülálló lehetőséget ad súly és méret szempontjából is. Pl. a relatíve kis 1,8/85 250e Ft körüli új áron csak hangya vesényit teljesít jobban mint a 2,4/85 G master 900e Ft-os optika böszme mérettel és tömeggel. Az említett kis 85-ös élességben, széleken-középen leveri az én A-s CZ1,4/85-et pláne a csavarhúzós AF-et is hozzá téve. Ez van az már egy 10 éves objektív konstrukció, mely az akkori szuperfelbontású A900-hoz született.
Nem vagyok gazgasági szakértő azonban a véleményem az A rendszer leállításával kapcsolatban a következő:
Ha a Sony bejelenti, hogy leáll, az bizalom vesztést jelent. Ha így tesz az A vonallal, akkor bármilyen piaci részesedés esés esetén az E vonalat is abbahagyja. Ilyen előzmények után senki nem merne beruházni új E rendszerre.
Nem szabad abbahagynia a megvett Minolta vonalat. Lehet kevesebb fejlesztést csinál de sosem fejezi be.
én úgy látom az FE optikák hátsó lencse síkjai nincsenek messzebb az A-s rendszerhez képest. Nem véletlenül található az új Sigma FE soron is eg elég markáns kezdő gyűrű tubus látható. Nem véletlen ezek az obik azonos hosszúak a Nikon/Canon változatokkal. Tehát ezeknél nem változott a bázistávolság, miként az FE új prémiumos obiknál sem, pont az általad említett beesési szögek okán. Sőt az A9 bemutatón konstatáltam a prémiumos G zoom-ok hosszban is nagyobbak pl. az én A-s CZ változatoknál. Persze azt is konstatáltam a 3-as adapterrel tökéletesen működnek FE vázakon.
Az látszik és itt is bemuatatják a mérsékelten nagy fényerejű rövidebb prime lencsékkel van méret súly hozadéka rendesen az FE rendszernek és bizony igen magas képminőség kíséretében. Az A-hoz ilyen obikat már nem készít a gyártó. Váz még jöhet egy-kettő,de egyértelmű az A kiguttatása, új fejlesztésű objektív ami az A99II 42mpx-ét jól szolgálja nem igazán lesz már.
Na de majd kollégám masináján kipróbálom a régi üvegeketet van e markáns részlet növekedés az A99II-ön az egyeshez képest.
A P-MPix Mindig egy adott kamera-lencse kombót jellemez, a központi rész és a szélek felbontás-értékei _átlagolva_ vannak (bár a szélek kisebb súllyal), így nyilván nem a lehető legnagyobb felbontásról szól, a szélek szinte minden lencsénél lerontják a középpont jobb felbontását.
Azt látom egyébként, hogy nem igazán sikerült a Sony-nak megoldani az E-mount kisebb szenzor-csatlakozó távolságából fakadó problémákat. A fénysugarak beesési szöge így még messzebb van a merőlegestől, mint az A-mount esetében, így az új E-mountos lencsék az új design ellenére is legalább ugyanannyira szenvednek a széleken, mint a régebbi A-mountosak. És majdnem ugyanakkorák is, főleg a nagylátósok, ahol kritikussá válik ez a probléma :-(
Köszi Feca! Sosem volt türelmem végigolvasni a mérési metódusokat a DXO-n pedig leírják valahol.
Megköszönöm ha elmagyarázod az észlelt pixel fogalmát!
Az feltűnt ha a DXO-n átváltom mondjuk A99II-ről - A900 vagy A99 vázra az illesztett eszközt az adott objektívnél, akkor az "észlelt" pixelszám tovább csökken.
Hogyan kell ezt értelmezni? Amúgy sajnos az új nagyfelbontású szenzorokon, tényleg nagyon kevés objektív szolgál tökéletesen sok felhasználó szerint a nemzetközi fórumokat olvasva. A szélekkel van a többségnek gondja. Mondjuk APS-C vonalom évek óta 24mpx az alap kétszer kisebb felületen, tehát ott már évek óta 28MPX-nek megfelelő rajzolatú optikák kellenének. Ezek szerint egy öreg beercan is jól teljesíthet egy 42MPX-es FF szenzoron?
Most ha kollégám frissen vásárolt A99II-ét kézbe vehetem majd, teszek vele pár gyakorlatot és a valós számomra érzékelhető értelemben vetem össze az első és második generációs A99 vázat. Mondjuk az 1,4/85 CZ-ém lesz a tesztalany. Kíváncsi vagyok.
Mondjuk gyakorlatomban 99,95% nincs szükségem 24mpx feletti felbontásra. Kár nincs sRAW ezekben az új ketyerékben évek óta panaszkodom a Sony felé :-)
Petyus, ha megnézed a DXOMark-on, akkor P-MPix-ről van szó, ami észlelt megapixel, ez pedig messze nem egyenlő a valós felbontással. Nem gondolnám, hogy egyhamar lesz olyan szenzor, amit egy 50-es vagy 100-as makró vagy egy tele ne tudna felbontásban kiszolgálni.
HB-7 Bayonet Mount Lens Hood For Nikon AF 80-200mm f/2.8D ED Lens
Egytized milliméterrel kisebb a Nikon csatlakozása, amit egy körömreszelővel két perc alatt lereszelsz és ezután a Minolta végre csak úgy rámegy. Olyan mint a gyári.
Ha megnézed az obit csak a vége forog fókuszáláskor a napellenző csatlakozója nem. A 80-as végen sem lóg be a széle. Szóval tökéletes, és még szép is. Nekem legalábbis sokkal jobban tetszik mint a gyári.
Az egyik legjobban rajzoló A-s zoom. Kollégám mai napig ezzel nyomja, 200-as vége jobb mint a Sony 2,8/70-200G obim esetében. Csvarhúzós AF ellenére relatív gyors csak hangos.
Tényleg nem szabad eladni. A pillangós műanyag napellenző upgrade zseniális :-)
Egy a baj semmi értelme. Egyetlen egy A mount objektív nem rajzolja ki a 42mpx-elt, de még 30mpx-elt sem! Akkor meg minek és még sRAW funkció sincs benne :-( A DXO mérés szerint az A900/A99-en általam istenített CZ85-öm max.26mpx-elt rajzol ki. A többség A-s obi parkom 16-22 között, mely egy FF24mpx-es lapkával optimális kombó.
Valójában 5 éve nem jelent meg új optikai tervezésű A-s objektív, pláne olyan mint FE-ben vagy a Canon/Sigma esetében, amelyek az új idők 40mpx-el feletti felbontását kiszolgálják (nem kis áron).
Nem is értem, miért nem a mostani A7III, SLT tükör nélkül került az A99II-be, pontosabban egy A77 vázba A bajonettel, megtartva a csabarhúzós AF motort a régi Minolta vagy az említett CZ85-öm okán. Az A nincs már fókuszban ennyi. Az adok-veszekben is szépen adogatják el már a felhasználók ezen eszközöket. Én még nem, de ? Sikeresebb lenne a fent felvázolt gépváz hypotézis az egykori A99 áron max. 2500 Euro-ért nem 3200-ért.
Jövője is egyértelműen látszik, nagyon lassan kifuttatják. Tehát ha bármi új dolgot vásárlok az már FE vonatkozású lesz, adapterrel még egy darabig használva a tucat A-s üvegparkom. De újabb költséget már A-s eszközbe nem fektetnék. Ehhez pl. jó kezdés az A7III a tűrhetőbb ára és jó standard 24mpx felbontása miatt. Igen maroknyi, de portré markolattal kezelhető volt módom kipróbálni. Nem hozza az A99 ergonómiát távolrol sem, de a tudása kicsit feledteti. Amúgy meg néha egy ksi prime lencsével tényleg szinte egy nagy zsebbe bepakolható, ami nem rossz dolog sok esetben.
Abban is reménykedem, ha már A vázak fejlesztésével végleg felhagynak (szerintem ez mostanában történik 2018-19 nothing A mount váz), akkor előbb utóbb az A77 váz ergonómiát megkapja majd az FE vonal is egy x-y alszámozás mellett). De ez vízió egyenlőre, de a jövőben a felhasználók választhatnának abban, bumszlibb napos melóra tervezett, ergonómikusabb vázat, vagy inkáb felderítős, street fotós, túrásabb kisebb MILC vázzal szeretnének élni azonös műszaki tartalommal.
A Nikon állítólag idén beszéll a pro FF MILC versenybe (eddig nem volt egyeduralkodik a Sony), és a ők tuti egy kicsit vsakosabb vázzal teszik ezt. Ez lehet a Sonyt kényszeríti, ha már A mount úgy sincs, akkor kell nagyobb darabokat is piacra dobni. Valami ilyesmi lehet az irány.
Az A99II nagyon tuti gép, írigylem akinek van (kollégám a stúdióban most rendelt egyet), de már nem jövőbe mutató eszköz, ahhoz mértem meg 1,3 millió HUF húzós!
Eladóvá vált a Sony A7 mark II-es vázam, gyakorlatilag új állapotban van a készülék, tavaly novemberben vettem a 220 voltnál ahol ez év végéig garanciával rendelkezik. Elsősorban videós munkákra használtam, de akkor elsősorban statívon, beltérben, interjúkhoz, nem a vadonban volt gyilkolva a gép, elenyésző expo szám van a vázban (szerintem még 2000 sincs benne, nem olvastam ki). Az utóbbi két hónapban pedig ha kétszer lett bekapcsolva, karc- és sérülésmentes, makulátlan állapot, mindig védőtokban tárolva. Ahogy néztem jelenleg 430 ezer a legolcsóbb helyen a váz, én 50-el olcsóbban eladom bárkinek szívesen, plusz adom hozzá ajándékba a kb. 12 000 forint értékű, Jupio márkájú plusz akksit, ami bizony jól jön a nem túl acélos üzemidő miatt...
Oh, hát azután, hogy a 3200 dolláros 99ii 5200 ba kerül itthon, nem meglepetés. Sebaj, gondolom majd ebből is amerikai garisként lesz hirdetve nemsokára :)
Lehet, hogy mert közelre nem látok jól, de én szinte sosem használom a nagy LCD kijelzőt (kivétel a békaperspektíva). Az EVF-et és a fókuszállítást a joystickkel megtanultam gyorsan használni így egyáltalán nem hiánytik az érintőképernyő.
A sensor előtti tükörnek pedig még örülök is, mert körbeszigeteltem és így nem kerül porszem az érzékelőre. A fényveszteség amit okoz 25.000 felett okoz problámát, azonban az ilyen magas ISO-t ritkán használom. A fránya FF-es obik ne lennének olyan rohadt nehezek...
Az tök jó lenne, de itthon nagyon drága. És rohadtul hiányzik ról a touchscreen. Itthon nem is érdemes megvenni. Repjeggyel is olcsóbban kijössz.
Kéne a 77ii és a 99ii közé még egy a mountos ff. De az az érzésem azt a helyet a termékpalettán ezek a kis szarok töltik be, és nem lesz már ergonomialiag számomra jobban elfogadott kamerája a sonynak.
1990 USD tehát 2000 Euro ez kb.620 körüli hazai induló árat jelent.
Végre "csak" 24mpx az A9 fókuszrendszere, új nagy battery, dual SD slot, kis ystick pöcök, érintőképernyős AF vezérlés, piacvezető ISO képesség. Elsőre ezek ütötték ki szemem.
Na ez az a masina amely okán már szép lassan elkezdek én is átfolyni FE felhasznűlóvá. Nem olcsó, de még ésszel felfogható költségvetésből kijön a 2x drágább RIII, vagy 3x drágább A9 verzióhoz képest.
Minden benne van amit ma egy MILC tudhat és egy DSLR soha, ami egy komoly hobbystának, de akár egy munkát végző fotósnak is szükséges lehet!
Ez nagy dobás tényleg! Ki fog A7rIII-at venni? aki nagyon ragaszkodik a bazi nagy felbontáshoz és a milliós azt kirajzoló obikra is van pénze. Ki fog A9-et venni? Tulajdonképpen az új III-as csak a sorozat felvétel képességben 20 FPS helyett "csak" 10! Ez a fotósok 95%-át nem fogja érinteni egy 3x annyiba kerülő vázzal.
Ez az A7III egy non plusz ultra FF MILC kamera, mely begyüjtött műszakilag minden előnyt ami a 6 éves FE MILC történelemben eddig fejlesztésre került.
Csak egy nagyon picirit lehetne nagyobb és ergonómikusabb :-) idővel biztos ez is változik majd a IV-es sorozatoknál.
Gondolom az A7S III meg videóban lesz csúcsra hegyezve.
Eddig rendben volt minden. Vámot sem raknak mindenre, nekem legalábbis még nem kellett fizetnem sosem. Igaz, mostanában nem rendeltem semmit tengeren túlról. Ismerősnek hol kell hol nem kell. Igaz, ő jóga kellékeket hozat be. A csomagolás az tuti jó lesz.
A többit láttam, de mivel kb. 50-60e Ft + a vám+Áfa, így jelentős a különbség a MO-i piaci árakra. Egyelőre kivárok, hátha itthon is felbukkan egy optimálisabb áron, ha nem, marad a külföld.
Aki rendelt már kintről obit, annak mindig rendben volt minden? Gondolok itt elsősorban a szállítási körülményekre. Sok mindent vettem már kint, de erről még nincs tapasztalatom.
és a Sony rumors oldalon szidják, hová tűnt az infra AF segédrács vörös lámpa? Tehát sötétebb körnxzetben ellentétben más rendszerekkel, vadászhatunk az fókusz síkért.
és ennyi zsetonért? mikor Yougno vagy egyéb innovatívabb társai 300 USD alatt bőszen megvásárolhatóak. Az említett cégek örülhetenek, még többen őket fogják az alpha vásárlók választani. Mert valóban tolongás nem lesz az új zászlós fregatt vakuért!
Az eladó igaz, hogy leírja a fungust a frontlencsén azonaban "Very good condition" minősítést adott. Az aki egy ilyen elhanyagolt objektívnek nagyon jó minősítést ad az nem ért hozzá. Én nem venném meg. Erre még legalább egy 20-30 e forintos vám Áfa költséget számolhatsz. Így már nem is olyan jó az ár.
Megveszed költessz rá és még nem is jó.....
Pár sorral lejjebb hibátlant láttam innen:takaoka, toyama, Japan.
Igen, ez mozgat engem is rendesen. Hogy ha bejutott, az mit evett még meg és hol/hogy jutott be.
Ha lenne itthon eladó "normál" áron, nem agyalnék ezen. De a megkímélt darabok a lehetséges adókkal megküldve már nem annyira vonzóak Japánból, az EU-ban meg borsos az ár.
Azért kérdéses hogy mitől gombás? Ennyi idő alatt azért nem könnyen kellene ilyen állapotba kerülnie. Ha vizet kapott akkor lehet hogy más is gázos belül.
Ha van kézügyességed, és néhány szerszámod, kb 1 óra alatt szétszedéssel-összerakással együtt ki tudod tisztítani. Nem kell tőle félni. :)
Patikában vegyél tisztaszeszt, otthon felhigítod, ebayről rendelj objektiv fogót (1-2ezer), vagy vehetsz valahol itthon is. Kellhet még egy órás csavarhúzó készlet (Lidl, Aldi középső sor 2-3 ezer ha nincs), meg egy szövet, vagy sima gumikesztyű.
Ezeket csak egyszer kell megvenni, aztán mindig vehetsz nyomott áron objektívet:)
Erről az obiról is csak a felső takaró gyűrű leoperálása módszeres, mivel azon látszik ha nem jól szeded le. Ragasztva van, de könnyen lejön. Le is lehet tekerni, megfelelő szerszámmal, nem szokták nagyon meghúzni. Alatta vagy csavarral és bajonettzárral, vagy csak bajonettzárral van fogatva az első tag, amit el kell csavarni, és már kinn is van az első lencsetag. Általában az egyes lencsetagok szétszereléséhez kell az objektív fogó, de ez mindegyiknél máshogy van, ilyet meg még nem szedtem szét, szóval erről már nem okoskodok.
Ha belejössz, olcsón szerezhetsz nagyon jó objektíveket:)
Bizonyosan nem az, csak hiányoznak belőle számomra hasznos szolgáltatások, amelyek a 77ii ben megvannak, de az szerintem annyival nem ér többet, mint amennyivel drágább. Főleg, ha nem a 190ezret veszem alapul amennyiért én vettem februárban, hanem a 175ezret, amennyi mindenhol volt eddig átszámítva Dollárban, Euroban. Bár ha a markolatra gondolok..ejj.. Igazából rettentő bosszantó, hogy ilyen bután adták ki. Na meg nem tudtam mikor vettem, hogy nem lehet hozzá markolatot csatlakoztatni, a helye megvan, csak kimarva nincsen, sajnos körültekintőbbnek kellett volna lenni vásárlás előtt. Persze ettől még vagy megveszem akkor a drágábbat, vagy fő a fejem miatta, hogy ez van. Aztán tegnap megtudtam, hogy a 77ii is akkor drágult meg, mikor kijött a 68 :) Addig csak 850 dodo volt. Na mindegy, szerencsére lehültem, és nem is csaptak le rá, pont ahogy gondoltam, hogy nem fognak, úgyhogy marad. Kinéztem egy 99 et ebayen, úgy tünt, hogy kell az ára, de szerencsére beesett egy kis pénz, úgyhogy megmarad tartalékba/nejemnek.
Kültéri timelapse fotózáshoz kellene, nagy hatókörrel (60-100 méteressel akár), nappali és éjszakai felvételekhez a rádiós távkioldó, a különböző bevilágítási megoldások miatt. Infrásom van, de 7 méternél távolabbról már nincs jel. Családi csoportfotózáshoz jó, de néha még így is be kell állítanom az önkioldót :D
Csupa olyan dologra használom a gépet, amire igazából jobb az FF.
Öcsémnek van 99-e, ezért is tudom zongorázni a különbséget. De egy 77ii-t is sokkal jobb érzés fogni, már csak a gumi markolat miatt is, mint a 68 at, és lehet kapni hozzá portrémarkolatot, amit már először is néznem kellett volna, mivel hosszú munka lehet egy ilyen éjszakai kép elkészítése, és folyamatosan rendelkezésre kell állnia, kikapcsolás nélkül. Szóval szinte mindenből rosszat vettem :)
Rádióssal nem kéne rohangálni a lámpa és a gép közt, sőt, hozzá sem kell nyúlni, távolról be tudok állítani mindent. Van olyan rádiós cucc, ami kivetiti a kijelzőt, egy okostelóra, tabletre, nekem viszont winphone -om van, arra persze nincs applikáció :)
A zeiss meg szép álom marad most, reggel felspanoltam magam, eladom a gépet, veszek egy 99 et.
Jó cikk volt egyébként, jókor jött, épp ilyeneket kerestem mostanában.
Csak ilyen kábeles intervalometert találtál? Mert én rádiósat keresek
Őszintén szólva nem is jutott eszembe, hogy létezhet rádiós kivitel. Ezt ajánlották a Sony-nál.
A rádiós mellett szólna, hogy nem kell mindig, ki-bedugdosni a kábelt. A sok használat elnyűheti azt a kis gagyi gumitakarót, meg magát a csatlakozót a vázon.
Érdekesség, h ezen a távirányítón nincs OFF gomb :D(vagy nem találtam meg) Mindig ki kell vennem az elemet.
Jelenlegi felhasználás mellett, egyéb különbség nem lenne, az áráról sincs elképzelésem. (Nekem nem érné meg a felárat, amire használom, arra jó).
Önfotózáshoz, állatfotózáshoz látom értelmét a nagy távolságnak. Ha ez a terv, lehet, h érdemes lenne okostelefonnal megoldanod, ill. egy alkalmazással. (nekem nincs ilyen telóm, szóval ebben sincs tapasztalatom)
Vacillálok a 77ii,-n vagy a 99 en
Attól függ milyen területre.
Ha makrózol, akkor 77II.
Egy modellfotós ismerősöm azt mondta ,h mióta megvan a 99-e, azóta nem használja a 77-est.
(Ráadásul mostanában sok 99-es volt az adok-veszekben. Gondolom rárepülnek a 99II-re)
Csak ilyen kábeles intervalometert találtál? Mert én rádiósat keresek, hiába van meg a vpk1 távvezérlő, egyrészt az 7 méteres infrás csak, saját tapasztalat alapján, és nem lehet használni intervalometerként. Viszont a68 on nincs remote port, kell a multi csatis, s én nem találtam ilyet. Ráadásul markolat sincs hozzá. Gondolkodom (igazából már eldöntöttem ) a cserén, annyi felől vissza van fogva ez a gép. Vacillálok a 77ii,-n vagy a 99 en, még nem tudom. De akkor meg dobhatom ki a távirányítót is :D
Üdv mindenkinek! Érdeklődök. Minolta objektív, 70-210? Vagy nagyobb eladó? Milyen állapotban és árban? kitcsi@freemail.hu . vagy, esetleg 70/3346131. Köszi!
Még egy-két havi nyugdíjból a nejemnek nemtetszése kíséretében tehetek félre egy keveset és kikerekedhet a k.b. 1000 euro a SLT99-re. Amint láttam k.b. ezen az áron lehet elérni az interneten.
A 77-est sem akarom eladni, hozzám nőtt, nagyon sok nemzetközileg elismert művészképpel szaporította a képtáramat. A 99-et inkább a művészfotózásra szándékozom bevetni. Nem lehet nehéz megszokni mert majdnem azonos a felépítése a 77-essel. Ha majd még sikerülne, akkor egy ritkán elérhető Minolta 28mm/f2 - es obit szeretnék beszerezni, ezzel teljes lenne a készletem a borotvaéles obikkal. A múlt évben láttam egy példányt az ebay-en nagyon ritka és az ára sem kicsi. Tervezgetek, de csak Isten tudja a jövőt. Az unokáim talán használhatják majd a felszerelést, de a rohamosan változó fotográfia világában minden hamar elavúl...
Ha megveszed a 99-et kb 3 stoppal leszel "jobb" a 77-es nél. A régi Minolta obik újra teljes értékükben használhatók. A Mino 28-135 obi APS-c vázon túl telés, azonban FF gépen kedves kis lencse. Hiányozni fog viszont a vakucska a nagy gépen.
Ha sikerül akkor egy FF Sony SLT99-est jó állapotban kevés expóval szeretnék. Ha valaki újabbra akar cserélni és nem használta ki esküvői fotózásra akkor egy ilyen gép kielégítené az ígényeimet. Egy újra nem futja a nyugdíjamból. A két jó Minolta obikkal megálná a helyét. Szeretem a SLT77-est, amelyet az elsők között vásároltam a Fórum - társak közzül 2011 nov. 5-én. De a FF az egy más világ, hasonló volt a Praktica / Pentacon Six közti különbség (24x36mm/60x60mm).
Nem is tudom, hogy miért tervezgetek 75 évesen, de ilyen az ember, a szenvedély nem enged el... Elértem amit csak akartam a fotóművészetben: AFIAP a múlt évben. A jövő hónapban megkapom az EFIAP címet, több mint 300 képem volt kiállítva FIAP védnöksége alatt nemzetközi kiállításokon, öt kontinens 48 országának több mint száz városában. Az AFIAP-ra jogom volt már 1985-ben, de a valuta szigorítás miatt nem küldhette a fotószövetség a dossziét a FIAP-hoz, nem fogadták a kezelési költség (10 DM) nélkül.
Bocsi, hogy eltértem a témától. A korral szaporodik a szövegünk is úgy veszem észre...
Hát igen, sajnos bármilyen lencse adalék rontja a képminőséget, ezt tudom, viszont azt reméltem, hogy egy minolta APO telekonverter minimálisan gyengíti. Nem tudtam, hogy nem készült a minoltától univerzálisan használható telekonverter. Amint írod csak "dedikált", bizonyára valamelyik fix teleobjektívhez... A két obi amelyekhez szándékoztam használni nagyon szépen rajzol, azért gondoltam, hogy egy jó minőségű telekonverter nem rontaná le nagyon a képélességet, dyxum szerint: (sharpness: 4.97 és 4.87). Ha nincs eredeti akkor azt hiszem inkább lemondok.
Keresek megvételre egy jó minőségű telekonvertert. Néztem az ebay-en Minolta AF 2x Telekonverter APO-t. Ez bizonyára jó minőségű de a csatolt képen úgy látom, hogy valószinű nem kompatibilis az objektiveimmel: Minolta AF 80-200 mm/2.8 és Minolta AF 50 mm/2.8 Makro. Azt hiszem, hogy nem elég mély az objektiv csatlakozásának a helye.
Ha van valakinek ilyen kérném szépen a véleményét? Ha ez nem megfelelő, akkor milyen márkát javasoltok amely nem rontja az obik minőségét?
Sziasztok! Ha esetleg valakinek eladó nagylátó, nagyfényerős obija elado-16-50 f2,8. körüli. Árral, képekkel, kitcsi@freemail.hu . vagy 703346131.- üzenet is.
Létezhet A77M2-höz némileg részletesebb leírás (HU vagy EN), mint a Sony honlapon fellelhető Quick Guide? Próbáltam keresni az interneteken, de egyelőre siker nélkül...
Valamint: valakinek van tapasztalata a SAM 18-135-öt illetően? Mennyire jó/rossz; előnyök hátrányok (tudom, képminőség kompromisszum, stb.)
Valamelyik obi hamis adatokat küld a váznak (pl. nem a valós rekesz állást jezi vissza hanem eltolt értéket) .
Ez lehet egy közönséges elektromos érzékelő (csúszka poti stb. ilyesmik vannak pont a reksz értékekhez) HW hibája.
Ez okból a jóval olcsóbb kit obi HW hibájára gyanakodnék, de sors néha meglepő fordulatot hoz.
Igaz nem ilyen hanem back fókusz ügyben a 30 éves MAF3,5-4,5-24-85 minolta obim halál pontos volt az A900 majd A99-en, míg a napjainkban már 900 e Ft körüli CZ2,8/24-70 meg alapból picit BF-os volt. Szerncsére mindkét vázamon ez beállítható menthető, de meglepő és csalódást okozó volt.
Szóval nem mondanám rá, hogy egyértelmű kit obi hiba! Maradjunk abban objektív visszajelzés hibára gondolnék 90%. 10% lehet sw. hiba vagy kompatibilitás hiba a váz algoritmusában.
Amúgy 1% meg a kisörödögnek :-) Mert néha olyan is van. Soha nem derül ki mi okozza :-)
Egy márkatárs keresett meg olyan problémával, hogy a 16-50 2.8 obi ugyanazokon a rekesz-iso-záridő értékeken szemmel láthatóan sötétebb képet produkál mint a 18-55-ös kit obi.
Szia, nekem A6000-resem van, de én "automatikus vakú kompenzáció" menüt nem is találok benne.
Manuálisan kell állítani: +-3 "egység" erejéig. Automatikus opció a "legyen vaku használat, vagy ne legyen vaku használat" esetén lehetséges. Gép dönti el, hogy használ-e vakut, aszerint, hogy van-e elég fény a beállításokhoz, vagy nincs.
Biztos állítsa magától ez nem kérdés az a kérdés hogy tudnám ezt az opciót kikapcsolni.
Az első kép kép -3 ill +3 vakú kompenzációval volt készítve semmi vagy nagyon kevés változás észlelhető az utolsó meg a kompakt gépel amit addig használtam amíg vettem a Sony A 6000.
Mint ismeretes, a Lightroom 6 az utolsó dobozos verzió. Éppen ezért vettem egyet, mert az előfizetéses CC verzió összeségében drágább.
Az utolsó frissítés a 13-as, amit kiadtak és letölthető.
Ezzel kapcsolatosan világosítsatok fel.
A 13-masban benne van az előző 12 is?
Mert eddig ahogyan megjelentek a frissítések, sorban letöltöttem őket, ha engem nem érintett akkor is, mert mit lehet tudni, hátha kell, és akkor jól jön.
Az idézett obival nincs tapasztalatom, azonban a nálam lévő Minolta obik egyformán gyorsak. (20mm,28mm, 100mm 28135mm,és 80200mm). Valószínű Nálad is hasonló lesz a helyzet.
A segítségeteket szeretném kérni! A Minolta 75-300 Big Beercan és a '95-ben kiadott újabb változat között AF sebesség tekintetében van valami különbség? Ha jól látom a Sony-Minolta adok-veszek topikban sajnos egyikből sincs most eladó példány.
Te jó ég :-) Nem figyeltél oda és mi lett a vége :-) Amúgy egy kedvenc átfogás. Nekem is az egyik favorit a vázaimon, amikor a 2,8/16-35 CZ-ém van fent. 20-30 között fixekkel vetekszik és nagy szabadságot ad, ha csak egy objektívvel indulok el enteriőröket, épületeket fotózni.
Szóval hajrá meg lehet szokni azokat a fránya zoom-okat is :-)
Köszönöm a tippet...:) Igen, mostanában nagyon nem izgatott a dolog és nem túrtam szét miatta a netet, de most az útmutatásod alapján esetleg...
Csak hát, amik ott vannak, azok vagy elég drága és még mindíg kinai, ismeretlen minőségű dolgok, vagy 2 dolláros játékszerek... Egyetlen valamire valót találtam kb. 120 USD-ért, amihez akár jobb mikrofont is lehet csatlakoztatni, de kérdés, hogy a specifikáció szerint bevallott freki átvitel mennyire igaz?
Jó lenn kipróbálni, de hát ez eléggé valószínűtlen álom... És továbbra is maradna a géptől totálisan leválasztott és távolabbra elvitt mikrofon problémája: valaki plusz embernek vigyázni kell(ene) rá...
Hát ha annyira jó hangminőségre törekednék, akkor csakis külön digitális hangfelvevővel és stúdió mikrofonnal csinálnám, sőt kis keverőpult is lenne mellette több mikrofonnak...
De mivel csak a magam szórakoztatására és néhány perces youtube szösszenetre vergődnék, ezért az úgy jó lenn, ahogy... Gondolom én...:) :)
Külső vezetékes mikrofont vagy bármi más hangrögzítőt nem szívesen használnék egy családi nyaraláson. Gondolkoztam valami olcsóbb kínai ebayes megoldáson, de mint írtad az is belehallatszik. Tehát vagy beletörődök vagy megnézem utólag szoftveresen hogyan lehet kiszűrni :)
mostanában ne mannyira, de korábban elég sokszor vettem fel koncerteket a magam szórakoztatására. Leginkább a kis zsebbe dugható kis Panasonic TZ 70-eset, illetve korábban a hasonló jellegű kis Canon-t vittem magammal, de természetesesn a beépített mikrofon "tudásával" nagyon ne mvoltam megelégedve.
Miután meg lett az a58, ami pl. kifejezetten a külső mikrofon csatlakozási lehetőség miatt lett meg, és én is sokat keresgéltem, próbálkoztam óccó kinaival (elképesztően puha mély hangot csinált, de semmi mást mellett vagy azon túl...) majd vettem egy mély lélegzetet és a családtól szülinapomra kértem egy RODE Stereo Pro-t, amibe azért is beszálltam...
A mikrofon csodálatos, a körülményekhez képest, amatőr szinten ennél több nem is kell(ene)... De persze azok a bizonyos "egyéb" zajok nálam se maradtak nyomtalanul, noha áltlaában maga a zerne azért kordában tartotta a zümmögéseket... De igazán csendes pillanatokban tényleg gáz volt bármi...
Egy barátom szakadatlanul csinálja a koncert felvételeket és ő már évek óta áttért a teljesen külön digitális hangfelvevőre, amit egy külön állványra tesz és abszolúte függetleneíti magát a kamerától és annak zümmögéseitől...
Ezt a technológiát én igyekszem elkerülni, mivel ő kifejezetten dokumentálja az előadást, minden számot egy beállással A-tól Z-ig felvesz és így viszonylag egyszerűen hozzá tudja szinkronizálni a szeparát hangot.
Én viszont kis összefoglalókat, emlékeztetőket csinálok, a legjobb pillanatokat, a szólók csúcsait igyekszem megőrizni,. Ennél a hangot képtelenség mellé vágni...
Ezért találtam rá a csoda fegyveremre - amit még mindíg ne mvettem meg, de ami késik, ne mmúlik. A mikrofon néhány centivel megemelése ugyanis nem fog segíteni, ha olyan csendes környezetben dolgoznál ,ahol a zümmögés gondot okozna. Ezt csak egy "drót nélküli" wireless "rádiós" mikrofonnal tudnád áthidalni, de ezek profi cuccok és elég drágák. Viszont találtam egy olyan bluetooth jellegű, pár métere hatósugarú pici adót, ami mondjuk egy koncertteremben lehetővé tenné, hogy teljesen függetlenítsd magad a mikrofontól, és annak a jele mégis állandóan eljusson a bemenetre... Ez azonban szigorúan kétszemélyes cucc, valakinek kell a mikrofonra vigyázni ,hogy ne lökjék fel és ne lopják el, márpedig a nejem erre nem vehető igénybe, mást meg pláne nem tudok és nem akarok magamhoz láncolni... (Ezért is nem vettem még meg a kütyüt, noha csak az ára megy fel szépen, ma már talán 80-90 EUR is meg van a szett, ami anno kb. 65-tel indult...
Azért nem erőltettem még tovább a dolgot, mert már a zenékbe is belefásultam és azt a baromi nagy gépet is utálom cipelni magammal. Igazából egy pici kis travel zoom-ra várok, aminek végre lenne mikrofon bemenete. Szerintem ugyanis eza következő logikus lépés azon egyr kevesebbek számára, akik még mindíg nem mobil telefonnal gépészkednek, hanem továbbra is akkora marhák, hogy még fényképelő gépe, meg pláne obkjektivokat is vásárolnak, egyre több pénzért... A zseb gépeket viszont már nincs hová fejleszteni, már csak ez hiányzik belőlük...
Hátha most már hamarosan eljön nekem is a mesebeli királyfi egy mikrofon bement formájában egy kis zsebgépen és megfizethető áron belül......
Úgy adódott, hogy a hétvégén fel kellett vennem valamit. Van a58-am. Mégis a Canon 70d-t választottam, mert ahhoz van 2.8-as zoom obim, azon jobban látom az élességet stb.
Nos a beépített mikrofontól nem várhattam, hogy 3-4 méterről jó legyen illetve tudtam, hogy sokkal erősebbek lesznek a környezeti zajok illetve azok amiket én keltek a zoomolással, fókuszálással. A tamron vc amit használok katasztrofálisan hangos. Nem is a fókusza, mert azt kikapcsolom, hanem a stabija. De maga a manuális fókuszálás is és a zoomolás is behallatszik a felvételbe. (szuszogásomról nem is szólva) Jó, hát elég öregecske már...
Megoldás külső mikrofon. Ahogy én azt elgondoltam.... Jött az esemény, hát nem tudtam jobbat kitalálni, néhány youtube videó hatására (+ár) vettem egy rode videomic rycote mikrofont. Előbb azért kipróbáltam egy pana karaoké, vezetékes mikrofont, de annak csak 3 méteres kábele volt, időm meg nem volt hosszabbítót szerezni hozzá, de mint kiderült nem is igazán lehet használni úgy.. (ha jól gondolom, itthoni jack hosszabbítókkal meg recsegett, ropogott)
Amúgy is akartam vmilyen puskamikrofont, mert néhányszor zavart eseményen a közvetlenül mellettem lévők beszéde, zajai. Hangosítás stb ellenére.
Nos kb egy órám maradt kipróbálni a cuccot a "buli" előtt.
Vannak különböző "vágási" lehetőségei, nem értek hozzá még, de ha azt akartam, hogy 3-4 méterről jól lehessen érteni még a halkabb beszédet is, akkor azokat nem használtam, szóval kikapcsoltam mindent, ill a gépet(70d) is automatán hagytam (hang), az a 58 ugye eleve ilyen... Tehát ebben az esetben is teljesen jól lehetett hallani a stabit , a zoomolást, mindent. (egy zajtalan szobában!) Persze halkabban, mint a belső mikrofonnal, de akkor is. Végül a stabit is kikapcsoltam, eleve kézzel fókuszáltam és hála az égnek jó hangosan beszéltek, visszhangos is volt, aki ért hozzá azt mondta doboz hangja volt a felvételnek... Mindegy, természetesen nem olyan a karakterisztikája, mint a belső mikrofonnak, lehet hallani hogy a szemből jövő hangok dominálnak, de ettől függetlenül beszűrődnek a környezeti, működési hangok...
Ja, miért is írtam le?
Vittem az 58-ast is tartaléknak, kb 60-70 centire volt a mikrofontól és még így is behallatszott az af hangja, pedig sigma hsm volt rajta, ami nem túl hangos..
Ettől függetlenül akarok vmiféle magasítót amit be lehet illeszteni a vakupapucsba. Hoppá, az a 58-ra kell egy adapter.
Szal biztos én vagyok a béna, próbálgatni se volt időm, nem értek hozzá....
Most lehet be kellett volna kapcsolnom vmelyik "szűrést", aztán utólag erősíteni vágás közben stb, de egyből a kártyát kellett leadnom. (ezért is vittem a másik gépet) Nem értek hozzá!
Mindezek ellenére, nyílt térben ahol van vmi alapzaj sztem teljesen jól használható lehet, még nem próbáltam.
Ezek alapján:
Keress valakit akinek van és próbáld ki. Én kölcsönkértem vmi kínait, elemeset (nem a gépről kapja a tápot, ennek utána kell nézni!), de semmi különbséget nem tapasztaltam közte és a beépített között. Amúgy is bizonytalanul működött. Talán vegyél vmi olcsóbbat, ill használtat lehet beválik.
Megoldás még a külön hangfelvevő, ill ha a fenti mikrofont (puska, dslr mindegy minek hívjuk) vmilyen módon (vezetékkel) eltávolítjuk a géptől.
Van egy csomó jó videó, amin kipróbálják a cuccokat.
Mivel most így előtérbe került, nekem is feltűnt az a58 működési hangja. Inkább a stabi, de nem is tudom... Azzal még nem próbáltam a mikrofont, a felvétel alapján -ami párhuzamosan készült- jó lett volna az is, de a sistergése zavaró.
A58-ra keresek vakura szerelhető mikrofont. Nem profi célra kellene, csak családi videókhoz, ezért bőven elég egy olcsóbb is. ( Akár az ebay-ról ). Tulajdonképpen az ok amiért keresem az hogy sajnos a fókusz nagyon belehallatszik a felvételbe. Ha tudnátok ajánlani megoldást vagy adni linket valami mikrofonra azt megköszönném. :)
Köszönöm, hogy eljöttél és hírét kelted! Jó volt ha csak villanásra is találkozni!
Írigylem az A99II-det :-), de mint láthattad az öreg A99 nevezzük I-nek is még nagyon jól tartja magát esetmeben, kollégám azzal videózott az elsősorból :-)
Igen ha érdekel Titeket az elkészült 40-perces vágott filmet a rendezvényről , majd a zene blokkok külön klippjeit és riportképeket örömmel megosztom itt is.
Szerintem fontos egymás munkáit nézegetni, én pl. amit Kornél itt látok tőled a néptánc világában mindig érdeklődve nézem. Színes a világ és érdekes, nem a masinák rendszerek a fontosak, hanem a fotósok és saját képzeletviláguk a képeikben.
Persze a megjelent albumban (Líra, Libri könyvesboltok) minden Minolta vagy Sony A bajonettes eszközzel készült :-)
Évekig használtam őket. Négyesével rendeltem az ebiről. Egy közülök már eleve rossz volt, de a maradék három is csak pár ezerbe került. Nem tud annyit mint a gyári de ha több van nálad akkor cserélgeted.
Az újabb gépek állítólag felismerik hogy generikust használsz, azonban mivel olyan olcsók megér egy próbát. (A 77II még nem tudta megkülönböztetni őket)
általában a régebbi Sigma-k pontatlanok, mert több féle rendszerhez építik őket. Egy A77 szinttől felfelé ez nem számít mert kb. 30 db objektív értékére finomhangolható a vázban és menthető.
De előtte győződj meg nyitott rekesznél egy 45-Fokban fotózott vonalas papírral valóban a rendszer pontatlansága e, vagy esetleg a kezelésből adódott a hiba.
Ha a kinézett horizontális vonal elé - front fókuszos, ha mögé - back fókusz hibáról beszélünk a váz és objektív nincs össze kalibrálva.
Sajnos az A58-ban ez a menü funkci nincs meg, így szervízben lehet hivatalosan az obit és gépet összelőni. Sajnos itt volt topik író-olvasó aki a Sigma szervízben elég hosszú tortúra után jutott túl a problémán és a gépet is le kell adni.
Az A58 esetében nem tudom, de a régebbi A-mount vázakon pl. A700 a bátrabbak a talpon lévő gumi fedlap eltávolításával hozzáfértek azon négy apró csavarhoz ami az AF modulra hatova valamiként szószerinti mechanikus finomhangolást tett lehetővé. De türelem kell hozzá és bevállalás. Én nem merném! majd itt megírják ha olvassák.
Tehát ha ragaszkodsz az amúgy nem rossz optikai képességű idősebb Sigma-hoz egy 16-30 e Ft-os szervíz áll előtted azt hiszem a Camera Kft.-nél, ők a Sigma-k hazai hivatalos szervíze.
Én inkább eladnám és vennék egy Minolta MAF-1,4/50-et helyette. Olyan 60 e körül szokták árulni régi tulajdonosai.
Egyéb lehetőség váltás egy használt A77-re ott saját magad egy 4-5 perc alatt finomhangolhatod az AF-t az adott főleg fix objektívhez. Zoom-oknál nehezebb a két végpont között.
Sziasztok! Áprilisban vettem egy SIGMA 50 f1.4-es obit (nem az ART széria), de elég sok esetben nem jó a fókusz, pedig elvileg megtalálta a gép. A58 a váz amit használok. Nektek mi a véleményetek erről és úgy általában az obi-ról? Tényleg annyival jobb az ART változat? Köszi!
Én ilyenkor szoktam olyan "elkapott portrékat" csinálni, mikor nem rám figyelnek. Ehhez, ha nem akarsz vakuzni kell egy fényerős tele. Pl 135/2,8, ebay-en lehet találni, nem is túl drága. De én kipróbálnék vmi manuális cuccot is, elvégre nem sportot fotózol és van fókusz peakinged is a keresőben. (http://hispan.hu/manualis-lencse-digitalis-vazon/)
Extrém helyzetekből a legtöbbet akkor tudod kihozni ha a gép beállításait az adott objektivhez igazitva és az adott helyzetben a lehetőségeidet szélsőségesen kihasználod.
Amig csak ott tartasz hogy milyen objektivet vegyél akkor rossz úton jársz. Egy fényerős objektivnek vannak hátrányai, a fényképezőgéped minden állítási lehetőségének vannak pozitiv és negativ hozadékai. Az agyadban ezt az 5-6 paramétert kell optimálisra kihozni a helyszinen.
Már mondták, vegyél egy külső vakut és használj indirekt vakuzást. Amikor ott ücsörögnek, vacsoráznak lehet használni, fehér a plafon is. Teljesen jó hangulatú képeket lehet csinálni vele, egyáltalán nem lesz művi. Vagy kicsit az lesz, de jobb, mint a bebarnult ellenfényes zajos vacak. Hiába vennél fényerős obit, a vázad sztem akkor se bírná, úgy értem jóval zajosabb lenne. Így is úgy is használnod kellene minimum 1/125-250-et, hogy ne mozduljanak be, szal kéne a magasabb iso.. Én mondjuk evő embereket nem szeretem fotózni, főleg ha sokan vannak...
Az előadás az más, ott zavaró a vaku, oda kellene vmi fényerősebb cucc, de teljesen jók a képek, csak az az alsó fénysor ami levágja a lábfejeket zavaró. Én simán felálltam volna egy székre pl. Vagy hagytam volna az egész alakos képeket. (Vagy videóztam volna... ) Itt jó lehet a fényerős obi, vagy egy tele. Itt még bejön az is, ha két táncos van a színpadon és ferdén oldalról fotózol, hiába van fényerős obid, rekeszelned kell, mert csak az egyik lesz éles. Szemből persze nem számít..
"Éles képeket szeretnék , kézből készült és vaku nélküli fotókat."
:) Igen én is, ez most jelenleg 1-1,5 millióba kerül.
Sziasztok. Van egy sony alpha 68-am. Az alábbi album képeit egy 16-105-ös obival készítettem. Egy művelődési ház színháztermében és előterében készültek a képek. Kézből fotóztam mindent, az isot autómatára tettem. Kíváncsi lennék a véleményetekre, ha szebb képek születnének, akkor milyen obit szerezzek be hasonló fotózáshoz??? Pár képnél használtam vakut is, de a többség vaku nélküli. Megvan a kit obim is , ami 18-55-ös. Éles képeket szeretnék , kézből készült és vaku nélküli fotókat.
Pont ezért, úgy érzem ha jelenleg kéne új vázat vásárolnom akkor továbbra is az A99II az én gépem :-) Nem ma váltok FE bajonettre. Egyszer fogok, de ez még nagyon odébb van.
Szerettel várok mindenkit eddigi életművem fotóalbumának könyvbemutatóján az alpha rendszer felhasználói köréből :-) A könyvben minden felvétel Minolta (1987->2007) vagy Sony Alpha (2008->2017) eszközzel készült garantálom :-)
Én eddig abban a hitben éltem hogy a használtcikkre nincs áfa, de ezekszerint az csak országon (eu-n) belül van. Régebben foglalkoztunk használtcikk kereskedéssel a boltunkban, onnan gondoltam.
Nincsen új a nap alatt, legalább huszonnyolc éves szabály.
A beszerzési árra először is ráteszik a vámot majd azt követően hozzászámolják az ÁFA-t is. Vagyis a külföldi országban kifizetett bruttó vásárlási ár + a VÁM = itthon értelmezett nettó beszerzési ár, amihez "muszáj" hozzáadniuk az ÁFA-t.
Használt autótól kezdve az optikai cuccokig mindenre így számolják ki a vámot.
Ilyen feltételekkel hoztam be használt autót külföldről anno.
Azt hittem átcsúszik mint a sok kacat amit már eddig Kínából vettem. Nem így történt.Bekérték az Ebays, Paypal utalásokat.
Így a 70e-s alapárat ÁFÁval, vámmal közel 100 e re sikerült feltornászi.
Meglepő volt azonaban a gyorsaság, pénteken vettem meg és következő hétvégén már azzal fotózgattam vele. (Nem bántam az árát mert valóban mint az új olyan minőségű)
Köszönöm szépen a gyors választ! Természetesen nem akarom összehasonlítani az almát a körtével, és tény amit leírtál. Viszont kisgyerekről lévén szó, fontos szempont volt a lehető legkönnyebb hordozhatóság (nem súlyra értem) és minél több lehetőség legyen benne. Nekik még nagy játék pl.: a extra zoom, alapkövetelmény a wifi, nfc, lehetősége. Egy minőségi szint alá se szerettem volna menni, valamit a fényképezés megtanulásához is fontos a használható és életszerű beállítási lehetőségek megléte. Már megvásároltuk a gépet, nagyon kellemes kis fényképező. Azért az érződik rajta, hogy a kategóriájához képest egy jobb, "erősebb" aparát", szerintem aki ezt keresi jó alternatíva. Hála az égnek nem a szórólapon és onlineba foglaltak szerint volt, azt tuja amit megismerhetünk pl.: a sony.hu oldalán. Nem is értem, miért nem figyelnek erre a reklámújság szerkesztők, hisz konkrét vásárlás is múlhat rajta. Pl.: 1 ms záridő a 30 ms szembe, iso100 a 3200 ellentétbe, stb., stb. felsorolni is sok. :) Nyilván a következő már egy komolyabb lesz, most lényeg, hogy örömét lelje benne és fejlessze magát!
Szerintem egy A5000-al ényegesen jobb képeket fog készíteni mint egy HX60-al. Más nem itt az adok veszek fórumon biztosan találsz jó állapotú használtat, ha esetleg sokalljátok a 130e-s bolti árat.
Szenzor méret, jobb optika, jobb érzékenység, fényképezőgép jelleg. :)
u.i.: egy ilyen kategóriás kompakt gépnél az ISO értékekre nem nagyon kell alapozni. Semmit nem jelent. Legalábbis nagyon keveset.
Először is, elnézést, hogy nem teljesen a topic jellegéhez illő kérdéssel fordulok hozzátok. Viszont ez a leggörgősebb, talán a legtapasztaltabbak vannak jelen, így itt tenném fel a kérdésemet.
Kisfiamnak szeretnék egy fényképezőgépet venni (most ne a milyenségéről írjatok), amivel könnyen gyorsan tud fotózni és korához méretéhez illő is. Osztálykirándulásra megy, meg amúgy is szeretik ezek a kissrácok, ha minél hamarabb megvan a kiszemelt gép. Ideális választásnak tűnik a sony dsc-hx60 gép, neki kezdésnek jó. A media markt-ba van akcióba 80.-ezerért és ennek a VB változata 95.- ezerért. A gps hiánya az nem mérvadó az előbbibe, viszont ISO 80-1000 a 60-ba, míg a 60VB-be: 80-3200 már jelentős és feltűnő. Továbbá a a 60-ba nem írják, míg a 60VB-be BionX képfeldolgozó van. Szerintem ez se volna mindegy. Kérdésem az lenne, mivel sehol nem találom ezt a lehetségesen lebutított verzióról infót, hogy létezik-e ez? Esetleg elírták az ismertetőben, vagy egy kezdeti széria, amit még anno így adtak ki? Még az is felmerült bennem, hogy külön legyártott szériáról beszélünk, amolyan gazdaságos verzió? Mivel nem olyan városba lakok ahol van MM, telefonon meg képtelenség 100% felvilágosítást kapni, ezért gondoltam rátok! Én gondolkozok rajt mitévő legyek, mert ha az előbbiekben felsoroltak (különbségekre gondolok) még is megegyeznek akkor oké, ha a kételyeim igazak, akkor már nem annyira jó. Köszönöm előre is a választ és elnézést az off-ért!
Olyan megoldás érdekelne, hogy egy usb vagy hdmi kábellel rákötött eszközön is láthassam a fényképező keresőjét, mikor visszanézem a fotókat. Nincs szükségem semmiféle vezérlésre, meg alkalmazásra, csak egy mezei "video out" kellene.
Annyi a sztori ,h egyszer a kocsiban jó lett volna közösen átnézni az elkészült képeket, a fentiek hiányában viszont mindenki az ölében a géppel nézte át a képeket külön-külön, egymás után. Macerás és "elszeparált" élmény volt.
Jó lenne, ha egy tabletre, vagy laptopra vagy bármire ki lehetne vetíteni a cuccot, és amikor lapozok a fényképezővel, a az eszköz mutatja. (remélem érthető az óhajom :D )
Van erre valami ötletetek?
Előre is köszi!
u.i.
A sony weblaon találtm lcd monitort, de az 300e Ft :D Igaz, tudott fincsi dolgokat: kicsi, felszerelhető, forgatható stb. , de ezeket nem használnám ki. Egyébként valami ilyesmi rendszer kellene. Jelszó: Bedugom és megy.
Az első képed helyszínén rengeteget kísérleteztem, hogy az a "remekül elhelyezett" útjelző tábla ne zavarjon bele a látványba. Találtam végül is jó rálátási helyet a feszülettel meg templommal, de a felhőtlen égbolt miatt nem lett mutatós a képem.
Alakulnak az árak, igaz nem Magyarországon... Azért ekkora különbségek nem szoktak lenni, most ebay-en Európából 330.000Ft körül van az A7II ami itthon meg 500.000Ft... 28-70-es obival 380-400.000 itthon meg 615.000Ft....
Az A7 R II máshol 600-630.000Ft itthon 900.000....
Igen, a felhőkkel kapcsolatban nekem is ez a meglátásom, de mivel a fotózás csak a nyaralás apró része volt, így aznap ott erre volt lehetőség... Talán annyiból valóban érdekesebb így, hogy a "szép naplemente szép felhő" kombóból van már milliónyi felvétel :)
Én csak helyeslőn bólogatok, mert ismerős szituáció. Mi minden este ezt látjuk a kertkapuból...:)
Amúgy engem picit zavarna a túl nagy fekete felhő pacni, elképzelhető ennél valamivel szimmetrikusabb felhő elhelyezkedés is, de hát tudjuk, akkor éppen ez adatott és punktum...:)
Más szemszögből nézve meg talán éppen ezért érdekes, mert így szokatlanabb, kevésbé sematikus, mint egy szééép,szimmetrikus felhő szétterülés...:)
Szép a Balaton, no meg Tihany is. A képed a Belső tónál készítetted, igaz?
Jó nézni mindegyiket.
Tíz évvel ezelőtt "külsősként" még sokat írogattál itt a Sanyolta tagoknak, sőt a Szlovák sörözőben vidám rögeszmecserén vettünk részt, a Nyikon-Sanyi rendezvényen.
Inkább add meg a helyszínt, mert nem ismertem fel. Szeptember elején megyünk Balatonra és felvidékére, de én rengeteget bringázom ilyenkor az egész tó körül és Veszprém-Somogy-Zala megyében is béhatolva sokszor.
Feltekerek erre a magaslatra is szívesen és ha más nem telómmal mutatok pár képkivágás tervet ami jobban harmonizálna az én belső elvárásomhoz és akkor azt publikálom erre felé is tanulságnak vagy vélemény cserének.
Az adott képbe montázsolnék a felhő gyüjteményemből akár, de sajnos nem látom ami kiesett a képből.
Alapból nem nyúlok bele más felvételébe ez a másik. A tanfolyamokon is maga a delikvensek teszik, mi csak csapatmunkában nagy kivetítőn koordináljuk és adjuk neki az öteleteket, tanácsokat a többi diákkal egyetemben. Így fejlődünk együtt a csapattal.
Igazából remélhetőelg több felvételed is van erről a pontról, érdemes körbejárni, melyik vágásával lehetne izgalmasabbá tenni az amúgy gyönyörű alaplátvámyt.
A legfontosabb sok festő, grafikus, fotográfus felvételei közt érdemes tallózni és az emberek 90%-ban kialakul az alap kompozíciós érzék felerősítése, hisz bennünk van. Ezt kell tréningezni és nűködik, mert a publikációknál nagyobb és több elismerésünk, ezzel motiváló és sikerélményünk lesz.
A jelenleg posztolt képet mivel üres a nagy kékség a kép egéből vágba csíkba vágnám kicsit nyújtva a látványt ettel, a víztükrön hoznék egy kis fényt és ahol a víz háromszögcsúcsban a partba húz ott is picit jobban a szélére vágnám. A legvégén még tolnék érzéssel egy pici HDR szerű kontrasztot (három útja van). Amire kértél az ez lenne részemről, de te is elvégezheted és megvitatjuk érdemes volt e vagy csak fontodkodtam :-)
Nyilván elgondolkozik az ember az ebay-en... Pl. A7 II itthon 470.000Ft Ebey neppertől 340-350.000Ft
Megnéztem az amazon.de-t is, onnan nem éri meg ott olyan 1500EU ők ha forintos a számla előszeretettel számolnak meredek árfolyammal ha pl 310 az eu akkor ott lesz vagy 330 az meg drágább mint itthon.
Ezt egy ingyenes applikációval elég könnyű kiiktatni (30 perces felvételi limitet is feloldja) de ami közvetlenül az Amazonról származik, azon biztosan nem lesz ilyen korlátozás.
Meg arra vigyázz, nehogy valami amerikai piacos gép legyen, mert akkor hiába az eu vásárlás nem fognak veled foglalkozni. Meg az is előfordulhat, hogy kizárólag NTSC-ben lehet vele rögzíteni.
Érdemes még az amazon.de-t is megnézni, ott valami nagyobb, régi fotó kereskedést választani, esetleg amazon warehouse-ból, mert akkor az amazon intézi a jótállást is van hová visszaküldeni.
Megkérdeztem, azt mondták, hogy érvényesíthető a garancia, de csak az itthon vásárolt készülékekre lehet garanciakiterjesztést vásárolni. Én hosszú távra tervezek, szóval jobb lenne több év gari, nem csak egy. Köszi a szervizről írtakat.
A márkaszervizről vegyesek a vélemények. Sokan teljesen meg vannak elégedve velük, de úgy tudom a komolyabb javításokat Csehországban végzik.
Nekem egy sd kártya foglalatot cseréltek egyszer, gyorsan és nem is drágán.
Nemrég beléptem egy fotós technikai csoportba a FB-on és ahogy látom a belépő kategóriában mindegy mit veszel a fókuszproblémák a belép kategóriáknál és a hasonló apróságok pont ugyanazok minden márkánál.
Canonost is hajtottak el a márkaszervizből, hogy az jó úgy ahogy van ugyanúgy mint sony-s ismerősömet is a sony szervizből...
Új vagyok itt, most szeretnék Sony rendszerre váltani. Az lenne a kérdésem, hogy ha az amazon.de oldalról rendelek új fényképezőgépet és objektívet, akkor itthon márkaszervizben az eu-s garancia érvényesíthető lesz? A Sony Magyarország, hogy áll ezekhez a dologhoz? És egyébként mi a tapasztalat a Sony márkaszervizzel, garanciális javításokkal?
Bármit veszel ugyanez lesz benne, egyik sem lesz egyszerűbb.
Amúgy ahogy mások is írták, úgysem valószínű, hogy a funkciók nagyrészét használnád.
Aki nem mélyed be a fotózásba az nem is érti őket és jó neki az alapbeállítás.
Azt a párat meg fel kell írni amit használsz, de abból is ami bonyolultabb az a programozható gombok, persze ha egyáltalán nem alapbeállításon használod azt is.
Nem hiszem, hogy hdmi módokat, vagy vaku módokat, színteret állítanál.
Szóval azért nem akkora munka ez mint amennyire félsz tőle... :)
Ha véginézzük a menüket, a still shooting menu első két lapján nem állítasz semmit, a harmadikon is max a file méretet, formátumot. A custom mneu első három oldalán szintén valószínűleg semmit, a 4-ediken is csak akkor ha max használsz manuális fókuszt, a playback, clock menüben szintén nem nagyon nyúl bele az ember, a memory cardban is max a file nevet, a setupban van pár beállítás aztán a többiben megint semmi.... max a nyelv. és kész is....
Mondom, hogy megszámoltam! Reseteléskor 87 funkciót állít vissza - akárhová...
A gép (magyar nyelvű) menűjében ilyen, hogy "visszaállítás" nem olvasható. Ezért elővettem a tabletemen (is) tárolt manual-t, /ami sajnos szinte kezelhetetlen, mert egy nyomtatott formátumban szempillantás alatt tudnál az említett oldalra lapozni, itt meg tekerni kell orrvérzésig../ és ott végre megtaláltam a gép menűjében a legutolsó ablakok egyikében megbúvó "inizializálás" varázsszót és ott fel is sorlja, hogy hány funkciót állít alaphelyzetbe aktiválás esetén.
Nyugodj bele, 87 funkciót lehet vele alaphelyzetbe állítani. Amiből rengeteget valójában nem is használok, de a fene tudja már, hogy mikor mit próbáltam kedvmre formálni... Tehát ha én "inizializálnék", akkor utána értelemszerűen minde a 87 funkciót fel kéne keresnem és ismét vakarózni, hogy mit hogyan is állítsak, ami korábban jól bevált...
Nagyon okos a gép. Túl okos. Ebben a kategóriában ennyi őrület nem kell... És főleg: ha bizonyos funkciókat ritkán, évente talán 1-2x használok, akkor gyakorlatilag minden egyes alkalommal ki kéne bogarászni a manual-ból, hogy miként is tudnám végrehajtani - amit elvbe nmegtehetnék, de ki a fene emlékszik már rá (az én koromban...), hogy mit csináltam vele egy évvel ezelőtt...
Nnnnna, ettől a lehetőségtől mindketten megijedtünk... A gép is, meg én is...:)
Ezt nagyon nem szeretem alkalmazni, mert a franc tudja már, hogy mit hová állítottam.. Ez az egy, amiért nem szeretem a gépet, mert iszonyatosan sok állítási lehetőség van. Borzalom! És valami elállítás után visszaállítani. Jaj. Egyedül a fehéregyensúlyt birizgálom gyakran, de sokszor ott is beragad az előző állásba és csak dühöngök olyankor.. Hát még akkor ha most alaphelyzetbe állítana pontosan 87 állítást... Megszámoltam...
Na jó, hát persze, egy csomó ebből alapállásban, ki vagy be, de akkor is. Most 87 pontot utólag nézzek végig és matassak megint?
Szóval most próbálkozgattam vele a félhomályos dolgozó lyukamban és úgy tűnik, hogy most hajlandó akár 10 mp-et is lőni... Megijedt, hogy doktor bácsi lesz a durváskodásból?
Nem értem, hogy mi történt múltkor és hogy miért nem akart... Nem tudom azt a szituációt felidézni magamban...
Elég ritkán merészkedek ilyen hosszabb régiókba és rendesen el is felejtem, hogy mit is kell ilyenkor csinálni...
Talán vasárnap este állványra teszem és elmegyünk egy kicsit kattintgatni, meglássssssuk, hogy mi lesz belőle...:)
Az az igazság hogy amig egy ilyen hibás gép nincs a kezem közt addig nem tudok nyilatkozni. Mindenesetre nagyon furcsán hangzik. A gép resetelése után sem megy le semmilyen módban? Mondjuk most este időautomata módban, szük rekeszre milyen záridőt ad?
Az nem tipp volt, hanem csak megjegyeztem hogy én hogy csinálom. Én se keresem magam halálra a fotózásból, sőt... viszont szeretem ha nem a technika szab határt a fotómnak, hanem tudásom. És kifejezetten szeretek éjszaka fotózni, szóval nekem ajándék minden ujabb generációs érzékelő amin 2 fényértékkel feljebb tolható az ISO. Amúgy kb. fél évet vacilláltam az A7-esen, hogy eladjak-e jobbnál-jobb A bajonettes AF Sony objektiveket és váltsak A7-re amihez idén vettem előszőr AF-es obit. Elsősorban a súly döntött, meg az hogy volt egy halom fényerős Minolta MD obim, aztán a magas ISO lehetősége. Nem is bántam meg végül.
Ja, és kösz az újabb tippet, hogy cseréljek 2-3 évente gépet... Hát én biztosan nem fotózok annyit, hogy ezt bármi is indokolja, Legkevésbé sem vagyok újdonság-buzi, hogy azonnal kelljen az "új", másrészt akkora nagy fejlődés a normál használatban nincs már nagyon. Ez az A58 sem egy mai csirke és az A68 sem tud annyival többet, hogy most rohanjak horror árért egy "újabbat"venni.
Mondjuk legelőször az asszony ölne meg. De most biztosan. Az ő agya már azt sem érti ,hogy miért nem elég nekem a kis PAnasonic travel zoom, amit szinte mindenhová magammal viszek...
Ami most érdekelne új trükkként, az a mobilappos wifi összeköttetés lehetősége és ezáltal a sokkal szélesebb távvezérlés lehetősége. De ha nincs, hát azt is túlélem. Csak ezért még nem vennék új gépet...
Jaj kedves kisvasutas kolléga, hát képzeld már: én is évtizedeket kattintgattam azelőtt bármiféle stabilizáció nélkül...:)
Most sem a fotózásnál gázos, hanem bizonyos videózásnál, ahol nincs velem állvány és kéne hosszú tele. De azt is a fene tudja, mert azt se próbáltam soha tesztelgetni..
De most NEM az a baj, hanem, ha tovább is olvastad volna az új sirámomat (a steadyshot már "régi" ügy...), akkor most már 2 mp-nél hosszabbat sem tudok exponálni és azért ez már durvább probléma.. És vajon ez a két újsütetű probléma összefügg-e, vagy külön-külön javítandó egyenként sok tízezerért????
A steadyshot is elsősorban azért gond, mert a hibajelzést nem tudom és nem lehet eltüntetni a keresőkből! Zavarni ugyan nem zavar, leszarom, de ha mondjuk el akarnám adni a gépet, egy ilyen mellékjelenséggel, meg a korlátozott expó idővel csak a seggemet törülgethetném ....
Igen, az eBay-es vásárlás természetesen abszolúte zsákbamacska dolog. Hát hogy is ne! Főleg ha azeladó előre kiköti, hogy visszavenni, cserélni nem tud és nem is hajlandó.
Én a SAL 16-105-ös zoom-omat vettem így Németországból, abszolút korrekt volt a srác, azonnal küldte a cuccot és később valami apróságot is elküldött, tehát ne mezzel volt gond.
Hanem azzal, hog természetesen ne mtudtam kezembe venni és csak itthon sejlett fel, hogy az objektiv tubusa (jól mondom?) mintha picit nehezebben járna. Fotózásnál tul. képpen nem lehet észrevenni, de videónál már érezhető és látható az "akadozás". Szerencsére, ha távkioldóval vezérlem a zoomolást, akkor hibátlanul végzi a dolgát.
Tehát ezen nem bosszankodom, elfogadom, hogy nem volt 100% szerencsém, a gáyri horror árnál még így is eléggé kedvezőbb áron sikerült megvenni és ennyi...
De ha eBay-ről és használtat, priváttól veszel, akkor a rizikó mindíg ott lebeg min. 50%-kal... Az Amazon nem rizikós. Bár nekem még oda se kellett még semmit visszaküldeni.. Mások ebből sportot űznek...
Azért kösz, hogy ekkora közhelyekkel próbálsz vígasztalni...:)
Ja. Meg még az NDK turmixgép is el bír ám romlani... Engem megkínélt az Élet e téren. Számottevő és bosszantó meghibásodásokat nem kellett elszenvednem. Utoljára a 2000-es évek elején a Renault autómmal történt olyan baj, hogy csa ktréler tudta a szervizbe cipelni és azt a malőrt is lenyeltem volna a te szemléleted szerint, hiszen csak az tud elromlani, ami működik is. De a cég később nagyon szemét módon akarta nem- "lerendezni" a kétség kívül nem rögtön hétköznapi problémát..
Azóta nincs és nem is volt Renault márkájú autóm...:(
A pofozgatós technikát csak nagyon visszafogottan próbáltam alkalmazni, mert féltem, hogy több további bajt okozok, mint hasznot...
De mint mondám, most ne ma stabilizátor hiánya a gond, hanem az hogy 2 mp-nél hosszabb expót nem elhet vele csinálni, így pl. állványos, jóval hosszab f expós időket igénylő képeket sem lehet vele csinálni...
És tulajdonképpen a nagyon halkan elsóhajtott kérdésem éppen ez lett volna, hogy elképzelhető-e, miszerint a stabilizátor hibája kuszálta-e össze az záridő vezérlést? Vagy ez egy újabb külön, önálló hiba, újabb plusz 10 ezrek feláldozásával szüntethető meg???
Mert ez már nehezebben kikerülhető probléma és duplán eladhatatlan, filléres romhalmazzá silányítja a gépet...
Alapvetően minden gyártónál legyen az autó, vagy fényképezőgép, előfordulnak hibák. A Sonynál a fő probléma az hogy ha behal a stabi, akkor nem középen marad az érzékelő hanem behuz a sarokba. Lehet hogy emiatt van inkább előtérben a fórumokban a probléma. A Pentaxos kollegák is tudnának mesélni az SDM obikban meghaló AF motorról. De a Nikon és Canon fórumok is tele vannak ilyen-olyan nyűgökkel. A Nikon vázakon nem marad a gumiborítás a helyén generációk óta. Én mondjuk 2-3 évente gépet cserélek, két ok miatt: a technikai fejlődés elér egy szintet aminél a változások a fotóim könnyebb megvalósíthatóságára komoly kihatással vannak, pl. a magas iso másodsorban az előző gépem még elfogadható áron adható el, igy könnyebb a váltás. Minolta 7D-vel kezdtem, aztán Sony A700 és A850 (ebben mind volt vázstabi), most sima A7 van. Szóval a Sonyt elásni nem kellene, mert egy csomó ember használja gond nélkül. A pofozgatásos módszer nem jött be?
Évtizedekig éltek milliók stabilizálás nélkül és jókat fotóztak...... Aki filmesen kezdett, mondjuk az jobban elvan nélküle....:). A márkaproblémát nem értem, bármely márkánál előfordulhat (ha van egyáltalán a gépben). Én két A58-at is nyúzok (az egyik munkagép), az egyik brutálisat is esett (a munkás), semmi baja ......
Én csak csendes szorgalommal olvasgatom a legkülönfélébb optikákról szóőló széles ismereteket és tapasztalatokat és kisebb gondom is anná, hogy most még milyen további üveget vegyek a lesántult A58-asomra...
mint ismertes, a steadyshot megadta magát és alig 45 ezer Ft ellenében tudna meggyógyulni... Egyelőre várakozó álláspontra helyzkedtem, hogy milyen az élet stabilizálás nélkül - miközben halvány gőzöm ne mvolt, hogy mit is segített ez, amig rendben volt. Mert sose próbáltam ki stbbal meg stab nélkül, egyszerűen be volt kapcsolva és kész..
Az elmúlt hetekben alig került elő a gép, inkább a lakást hűtő ventillátorokkal foglalatoskodtunk, jószerivel csak az emlékezetes "vízes" vb toronyugrásának produkciójára vonultam ki vele a Duna partra. Ott pedig ugye annyira bődületes fény volt, hogy a képeken semmi nem látszott - igaz, a videó max. telén remegett, de hát az talán még stabbal is ennyirremegett volna ki tudja..
De nem is eza baj. Hanem még pár nappalkorábban próbálkoztam (volna) esti, állványos képekkel és elég dühösen tapasztaltam, hog a gép ne mhajlandó 2 mp-nél hosszab időket exponálni...
Ez újy és ugynacsak kellemetlen probléma. Ne mvagyok egy vad állványos, de azért van és gyári távkioldóm is van részben a videó indításhoz, részben a hibátlan expozícióhoz (az elsőt el is veszítettem, úgy hogy vehettem mégegyet és nem kinai szart, mivel azok nem tudják a videó funkciót kezelni...)
Szóval a nagyon buta kérdés, hogy vajon ez az expó probléma összefügghet valahogy a stab. bekrepálásával, vagy egy újabb, ettől független és további tizezreket emésztő gond lenne-e???
Mert akkor tényleg kukába a SONY-val, mint márkanévvel és bármivel, bukok rajta amennyit bukok...:(
Az én tapasztalatom 3 hónapig próbáltam megbarátkozni vele, de sajnos nem hozta a hozzá fűzött reményeket! Sem a színei, sem a képminősége, sem a fókuszálása nem tetszett! Igen elvoltam kényeztetve előtte a 70-400 ssm G -vel. Megbántam,hogy eladtam és a Tamron után ismét egy 70-400-ast vettem amivel a legmesszebb menőkig elégedett vagyok ! Szívesen felajánlok egy teszt fotózást a sony-val ha erre jársz és győződj meg róla. Nem vagyok elfogult a tamronnal szemben, mert a 24-70-esem egy nagyon jó minden tekintetben. A felső tartományban ( 450 felett ) bizony elég lágy képeket produkált. akkor inkább egy 70-400 amiből vágni is bátran lehet . Ha adhatok még egy tanácsot, sajnos elég nagy a szórás ugyan az a tipuson belül is ez ami nekem van legalább 10 db-ból van leválogatva. Van hozzá megfelelő eszközöm. Bővebben ! Telenor 340 8355. Üdv mindenkinek.
Az A99II úgy használható Minolta, Sigma, stb. A típusú objektívekkel, hogy nem lesz képes a teljes képmezőre kiterjedő sok-képpontos üzemmódra. Tudja a spot módot, a középső mezős sok-képpontos állapotot, stb.-t is.
A nem Sony gyártmányok közül egy Minolta 85/1,4-t és egy Sigma 24-105/4 objektíveket használok, teljes megelégedéssel. A Sigma bámulatos minőségű "utazó" objektív, viszont azt színházi fényképezéshez nem ajánlom.
Ezen kívül teljesen manuális üzemállapotnál a Peleng halszemet is felcsavartam rá, de az csak APSC méretű képet tud.
Minoltát, Sigmát, Tamront. Bármit gond nélkül, de a belső AF motoros Sony obik azért gyorsabbak. Sőt van egy Tamron Adaptall adapterem (eladó) amivel manuál fókuszos Adaptall rendszerő objektiveket lehet A bajonetten használni. M42 obikat is használtam az A850-en, ami az A99 elődje. A kis 2,8/24-es is Sigmámat imádtam.
Sziasztok szeretnék érdeklődni, hogy az A99ii-eshez érdemes-e nem Sony márkájú objektíveket venni vagy sem? Valamelyik tesztben olvastam, hogy nem szereti a más márkákat ezért érdeklődnék.
Hát, nem egyszerű kérdés. Olcsón és jót találni. Nem ismerem azt a Tokinát, de nagylátón a 2,8 meg a 3,5 közt van egy fél blende, ha jól gondolom. Ha rawban fotózol sztem nincs jelentősége. (amúgy se) Mivel nekem is olcsó 2.8-as obijaim voltak, vannak szinte soha nem használtam teljesen nyitva őket, hátha jobb úgy a képszéleken. Volt egy sigma 17-50-es, ha jó lenne az érne 30körül, de vagy tíz éves és amellett, hogy ez látszik rajta (gumi) már mechanikailag is elkezdett széthullani. Optikailag már újan se volt jó: jobb felső negyede életlen volt vagy 5.6-8-as rekeszig. Ezt azért írom, mert ez a kategória (anno 120k) annak idején elég szórt minőségben készült. Aztán már canonra próbáltam sigma 17-70/ 2.8-4-es obit, az se volt jó, így lett stabis tamron 17-50/2.8 (videóra is legyen jó), ami gyengébb, mint amit már javasoltak. Vicc, hogy vagy tíz éve sajnálok 250-300 körül egy jó aps-c alapzoomra. Mert egy jó annyiba kerül/került.
Mégis javasolnám a sigma 17-70-esét, ha kifognál egy jó példányt. Akár használtat is. Ezt:
Eleve nincs egy jó alapzoomod. Már ami nagylátó is. Nem tudom mekkorák a gyerekek, de vmi esemény fotózásnál kín az obi cserélgetés.
Kezdő 17-nél meg lesz a 2.8, kicsit ha rekeszelsz meg jobb lesz a képszéleken . Elvileg. A 70mm meg jó portréra.
Ez az obi tök halk, ami, ha egyszer vázat cserélsz és abban lesz videó, nem rossz dolog.* Hsm motoros, tehát nem a kuplungos zörgős obi. Mondom én egyet próbáltam canonra, de optikailag nem volt tökéletes, a tami se, de vmi kompromisszumot vállaltam. A tami egyébként most kezd meghalni. Gondolom nem véletlen az 5 év gari....
Én most az a58-on ilyet használok, ez kortársa a 17-70-nek :
Halk, masszív, kicsit (eléggé) torzít (még 50mm-nél is) de a lényeg, pontos a vázamon. Minőségbeli gondokat nem tapasztaltam ezen az obin. Ez volt a második ilyen sigma, előtte négy volt a kezemben ami rossz volt. Ki kell fogni.
Itt lehetnek kompatibilitási problémák: Bennem fel sem merült, de az 500-as vázam működik az a58-as kitobijával. (18-55 sam2) Ugyanis az 500 (700) -as kuplungos (vázban van az objektív af motorja), az a58 (tehát a kitobija se http://www.dyxum.com/lenses/Sony-AF-DT-18-55mm-F3.5-5.6-SAM-II_lens695.html ) meg már nem. De működött, szóval el tudtam adni a kettőt együtt. Ennek utána kell nézni.
Még egy előny, lehet otthon kalibrálni ilyen usb-s dokkolóval:
Mert bármit veszel, mindig benne van a pakliban, hogy nem lesz az. Ezt mindig ellenőrizni kell. Ha a régi objektívjeid pontosak a vázadon akkor még van egy lehetőséged az obi beállításra.
*:Mert hát jó gép a 700-as, de már nem új. (Én 500-ig jutottam.) Még lehet kapni új vázakat is erre a bajonettre, bízzunk benne, hogy még pár évig lehet.
A beltéri családi, emlékkép fotózáskor minden fénymorzsának örül az ember, legalábbis én.
nyilván a 2.8 nem az ideális a kicsi mélységélesség miatt, de legalábbis én úgy vagyok vele, hogy egy ilyen kép inkább készüljön el mintsem tökéletes legyen.
Nekem az elején a kitobjektív után a 28-70 2.8 hatalmas változás volt mind fényben mint minőségben.
Valamiért ezt az obit nem is néztem, de jónak látszik. Remélem lesz belőle eladó használt is.
A vakutól azért tartok, mert már így is többet foglalkozok a fotózás technikai részével (obi, gép tesztek) mint a többivel, mire megvenném a VAKU-t kiolvasnám a fél netet. :)
Tamron 2,8/17-50mm a vaku nem lenne ördögtől való, mert a plafonra villantva szépen bevilágítja a szobát és nem lesz természetellenes a kép, pláne magasabb iso mellett elvben lehet játszani manuál fókusszal is, ki kell próbálni
Segítséget szeretnék kérni nagylátószögű objektív vásárláshoz.
A fórumon próbáltam keresni, de nem igazán sikerült és bevallom nem olvastam el az összes hozzászólást.
Lelkes fotózás iránt érdeklődő vagyok.
A jelenlegi felszerelésem A700 gépváz és Minolta 28-135, sony 50/1,8 DT.
Szeretnék nagylátószögű obit 17-35 körülit.
Főleg beltérben, kisgyermekeimet fotóznám vele (alkalom esetén táj stb), vaku nélkül, mert nincs és nem is tudok vakuval fotózni.
Most csak a Tokina 19-35 f3.5-4.5 -öt tudnám megvenni kb 25e Ft.
Arról szeretnék érdeklődni, hogy gyakorlati tapasztalat alapján sokat számít a fix 2.8 fényerő a 3.5-4.5 vagy 2.8-4 szemben beltérben (ISO1600-ig jó a kép),
illetve az af sebessége mennyire befolyásolja a használatot (nem tudom hogy a régi milyen gyors ill. az újabbak).
A jelenlegi keret kb 30e, de ha várok még vele 70e-nél többet akkor sem tudok obira költeni.
Szeretnék egy használható obit venni, ha még gyűjteni kell hozzá inkább várok, de nem akarom azt, hogy legyen egy obim ami lassú a gyerekek fotózásához és/vagy pontatlan stb.
Semmi baj én is most kapok hőgutát majd, ha felülök brinyómra a folyós aszfalton :-)
A képarány állításnál crop-ol a gép és ahhoz arányosítva lesz kevesebb a pixel a RAW-ban. Valójában a gép ugyan úgy elkészíti a 3:2-es teljes kockát csak az sw. mondjuk 16:9 aránynak megfelelő vágott képet ment el.
Lehet állítani a felbontást ilyenkor a menüben, de az csak JPEG képre vonatkozik ha RAW+JPEG üzemmódban fotózol.
Szeintem főleg a mai kameráknál az sRAW opció elég indokolt lenne, még belépő gépeknél is. Az általános APS-C vázak is 20-24mpx felbontásúak. Egy A4-nél nem nagyobb nyomatra vágyó felhasználónak a 12mpx bőven elég. (Tudom lehet vágni! De előttem szólókkal egyetértve, alapvetően tanuljunk meg komponálni és max. otthon csak a képállomány5% vagdossuk.)
Ilyen nagy átfogású tele zoom-om sose volt, de főleg a hosszabb végén csodákat nem szabad várni ezektől, illetve rekeszeléssel kezehetőek, de akkor meg gyatra lesz a fényerőnk.
De ismétlem csak hallomás alapján, nekem sosem volt.
Tisztelt fotóstársak szeretném kikérni a véleményeteket az alábbi objektívval kapcsolatban.
TamronSP 150-600mm f/5-6.3 Di VC USD G2.
Érdekelne, hogy lehet-e vele szép éles képet készíteni? Érdemes-e megvásárolni vagy nem érdemes? Ha esetleg nem volna érdemes akkor mi az alternatívája Sony A bajonettel?
Lehet hogy lassabb a felfogásom a melegben! A méretarány 16:9 re van állitva ilyenkor a képméret választható : 36 mpixel, 15, és 8,9 mpixel között ezek is lehetnek Raw-ok.Szerintem ki tudod választani a kisebb méretüt amit kívánsz! Ha nem jól értem akkor bocs!:Zsolt
Nem tömörítet veszteséggel bíró file-re hanem fele vagy választhatóan negyed akkora veszteség mentes 12, max. 24 mpx-es felbontású RAW-okra. Az A900-ban is van cRAW és max. 20%-al kisebb a nem tömörítettől nem megoldás számomra csak részlegesen. Az A99-ben meg csak RAW van, de szerintem tömörített, mert az A900 cRAW állománnyal megegyező a mérete.
Nem a kártyaméret a gondom, hanem az iszonyat adathalmaz kezelése és archíválása ami iszonyat pénz most is. A most hétvégi projectemnél három fotóssal dolgozva 64Gb kép állomány plussz video.
Ha mindannyiunk A99II-vel tolná ez 90Gb lenne. Teljesen feleslegesen, mikor az ügyfél végterméke a riortképeknél 12mpx. Még most is káromkodom óriási adathalmaz pazarlás. A nagy filek- 4-500 kép konvertálásánál duplán lekötik PC-ém HW. lehetőségét és lassabb a procedúra.
Egy pro gépben, min. elvárás a cRAW. Most néztem A Nikon D800 sorozattól fölfelé is van cRAW.
Egyszerű pixel kivonásos sw. művelet! Alap elvárásom nem csak nekem, erre az A9-be se tették bele, de a 24mpx miatt még kordában tartható.
Egszerűen a munkáim 90%-hoz nincs szükségem 42- 50 -60 -100mpx-re.
Én örülök fejlődik a szenzor technológia, de ha egyszerűen nincs szükségem 70x100-nál nagyobb nyomatra nem etetném halálra a vinyó gyártókat és felhő szolgáltatókat.
Tehát legyen akár az A7rIII 60-80mpx felbontással bíró, ha jó a zaj határa és van benne sRAW 12-20mpx-el akkor szuper, majd a fotós eldönti kell e neki a bazi nagy felbontás mint lehetőség adott esetben!
Na ezt a funkciót hiányolom az A99-ből, de tulképpen az összes alpha kamerából.
Én ezt csak file importáláskor tudom meg tenni. Ha többen dolgozunk együtt, azért hogy ne születhessenek egymást felülíró file-ink, én mindig adobeRGB-ben kollégám sRGB színtérben dolgozik.
RAW állománynál ez indiferens, de így elérjük nekem van egy _DSC8795 jelem miíg sRGB-nél kollégámnak DSC8795 lesz. Haramdik kollégám Nikonos vele nem akadok össze közös munkánál. Nagy fájdalmam a Sony kamerákon csak már otthon az LR-ben véglegesíthetem a fileszámokat, így BP7.-8795 (monogramm, 70 ezredik kör, a pont azt jelöli A99 esetemben, mert a pont nélküli az A900 állományaimet jelenti, és végül a fileszám marad) :-(
Nagyon írigylem a Nikonosokat e szempontból, alapból kamerájuk ezt köpheti ki, vesződség nélkül, sőt az exif-be is beírható már a kamerában: creator photopbaranyi.hu
A Canon-osokat meg az sRAW miatt írigylem vagy 10 éve! Az A99mkII-től azért fázom egy rendezvényen, mi a túrót csináljak az ezres nagyságrendű 42mpx-es RAW állománnyal? Egy nyomorult fele vagy harmad akkora felbontású sRAW funkciót miért nem sikerül shotware-ice bele aplikálni?
Egyéb dolgok okán viszont sem a Canon sem a Nikon jelenlegi vázai nem adják meg azt a szolgáltatás komfortot és CZ optikákat, melyet az A99-nél és ennél a rendszernél megszoktam és itt sok apró nem nagy dologról beszélek, amik viszont alapból hiányoznak a két nagy gyártónál nem igazán vagy csak lassan fogják a felhasználók változó igényeit.
De két fenti dologért dühös vagyok évek óta, mert pusztán egy shotware ficsőr beletolás, akár utólag is a már eladott kamerákba!
Az A7 sorozat vázak menüjét nem ismerem, az A99-é nekem teljesen tuti, sőt még az A900-é is a gyors quick navi gomb után minden lényeges dolgot azonnal elém tesz, a mellett az A99 vagy A99II esetében, tulajdonképpen a nem kecés összes üzemgombot saját magad száj íze szerint dedikálhatsz vagy 40 funkció közül.
Kezelés gyorsaság gondom még az A900-sem volt, de az A99 kezes álom gép, gondolom az A77II/A99II-is.
A7 A9 vonalon nem tudok nyilatkozni. Az A9-en állítólag nagyon átfaragták a menüt de ez sem tartják kielégítőnek. Itt alapvetően inkább arról van szó aki tizen x éve EOS vagy Nikon vázakkal fotózott azoknak szokatlan. de én aki már Minolta korszakban a mostanihoz hasonló menükben turkáltam teljesen tök jó és egy EOS váz kézbevételénél érzem a gyötrelmet, te jó ég miylen körülményes. Ez csak beidegződés megszokás szerintem. A mai gépek ha hozzászokunk, piszok györsan állíthatóak. Most néztem egy Fujit-t nagyon pipec iylen szempontból is. Kár kisformátum FF-ben nem utaznak. Csak APSC vagy KF.
A funkció gombok valóban praktikusak. Engem mind amellett engem zavar hogy a menüpontok között nem lehet gyomlálni. (mondjuk ezt a Nikonnál sem lehet, max létre lehet hozni egy saját menüt.)
Biztosan még nem gyakoroltam eleget a Sonyval. Kellemetlen két ennyire eltérő menürendszert egyszerre használni.
A funkció menügomb alá rendelheted a fontosabb opciókat, ha jól emlékszem. Ebben a rendszerben az a szép hogy rugalmas tud lenni. 12 lehetőség, plusz a C gombok, ne mondd hogy kevés :-)
Én beszéltem mellé, bár szerintem a képek átnevezhetősége legalább olyan fontos, mit a név szerinti visszanézés.
Egy kicsit kalandoztam (röpke egy órát)az A7 menürendszerében. Jó, jó, nikonhoz vagyok szokva, de ez a menürendszer szerintem botrányos. gagyi lehetőségek halmaza, miközben a fontos dolgok nehezen elérhetőek. Lehet hogy öreg vagyok már, de nekem egyáltalán nem fontos (sőt ellenszenves) hogy a fényképezőgép a neten akarjon kommunikálni. Az is zavaró, ha nem videózok, akkor a videós menüpont lehetőségeket egyáltalán nem akarom látni. Mindezek lassítják a fotózás közbeni gyors áttekinthetőséget.
Képnév szerkesztés, név szerinti visszanézés sehol.
Egy 24x36mm szenzorméretű gép, amely komoly képek készítésére alkalmas, komolyabb, fotós menüpontot érdemelne. Egy fotós nem használ például mosoly felismerési opciót, hanem akkor nyomja meg az expógombot amikor kell. stb.
A77-es körkérdés (de gondolom a többi váznál is hasonló a rendszer)
Fotózás után, a visszanézőgomb lenyomásakor, hogy lehetne elővarázsolni a kijelzőre a képek tényleges fájlnevét?
Jelenleg sorszámozza, ami a kártyán van pl: 135/543. Ha eggyel jobbra ugrok, akkor 136/543 az "azonosító" és így tovább.
Van-e mód arra, hogy kiírja azt is ( vagy inkább csak azt), hogy pl: DSC01234.jpg?
Előre is köszi a válaszokat!
u.i.
A tanulságos háttérsztori:
Fotóztam ma egy csajt, és a móka végén átlapoztuk a képeket. Lejegyzeteltem, ami tetszett neki, de mikor én is átnéztem, akkor néhányat töröltem, amit tuti nem használok majd. (fintoros, pislogós, stb)
Ennek köszönhetően borult a lejegyzetelt sorrend, és lövésem nincs mik voltak a favoritjai a modellnek :D
Legközelebb nem akarok ilyen hibába esni, ezért kellene a tényleges fájlnév. (Lehetőleg nem úgy, hogy külön gombot kelljen mindig nyomogatni képenként, hanem az legyen ott alapból).
Csak a javítás eredményes végeztével semmisítsd meg a hibás foglalatot, mert roncsnak eladva, előbb utóbb akad valami nagyokos sündisznócska aki tesz bele valami gagyi üveget és eladja a BW felíratot...
A szürőt alaposan nagyitóval megvizsgáltam. Találtam rajta deformálódást a belső menetnél. Amikor vettem a zárjegy sem volt épp. Szerintem előttem már eladták vvalakinek aki vissaküldte, én meg megvettem másodszor. A szürő számomra hadsználhatatlan. Tényleg csak két kézzel lehet forgatni. Megpróbálom megjavítani veszteni valóm már nincs vele. Több is veszett....,.
Lehet, hogy a 24-70 menete befeszíti a polárszűrőt, mert túlságosan új még. Akkor ki kellene tágítanod a szűrőmenetet, vagyis megkoptatnod egy új, de gagyi UV-szűrővel.
Nem sajnos, régebben vettem még a 70400-hoz.A telén nem tűnt szorosnak, a 2470/en viszont egy ujjal nem lehet tekerni. Holnap megolajozom. Ha jó akkor bejött ha nem akkor kuka /BW MRCnano/
Köszönöm a magyarázatokat! Tényleg rémisztő történetek ezek a kalandok... Én biztosan nem fogom lelopni az ötletet, mert az én tériszonyommal már az első emeletről leszédülök, nemhogy egy viztorony tetején...:) Egy létráról nem is beszélve...
Jó, hogy elmondtad a képeid elkészítésének izgalmas történetét. A tetőkön való fényképezés - az adott helyszíntől függően - bizony néha "veszélyes üzem", és erősen ajánlott az óvatosság.
Viszont az ottani szemlélődés élménye szerintem minden fáradságot megér, mert fentről teljesen másnak látszódik Budapest.
amúgy a kiadóm, könyvszerkesztőm is azonal erre bökött, hogy nekik ez a kép sűríti egyben a legjobban a könyv tartalmát és mennyire klafa. Ehhez valóban az öreg Minolta 16-os halszem kellett, ami külön játékot űzött a panoráma és a torony görbületével.
-csak érdekességnek a háttér sztori-
Még annyi, pokoli nyári hőség és viharös 80km/h-ás szél volt fent, majd betojtam a pallón fent úgy kapaszkodtam, egy kézben tarva a kamerát, hevedert, biztonsági kötelet egy tetőn sem használtam :-) Ott akkor a nagy tele és állvány használata el is lett vetve, de legalább lett címlapkép :-)
A könyvbemuatón meséltem ezen kívül még két brutál dizaszter helyzetem volt: Az egyik mikor a belvárosban egy öreg bádogtetőn kimászás közben elkezedett a minolta 300-as tele legurulni az utca felé és rémültömben utána kúsztam gyorsan, de ekkor döbbentem rá 70 fokra felhavült a bádos a napom és a térdem és könyököm több égési sérülést nyert. De jobb kimenetel, mi lett volna ha ez az obi lent fejbe kólint valakit vagy egy parkoló autót? Akkor 300 e Ft obi veszteség és börtön várt volna rám.
A másik Mátyásföldön -15 fokban becsapta a panalon a liftgépház ajtaját a szél, beszorult a tokba és kívülről nem volt kilincse, mert letörött, ellopták stb. Telóm még az előző tetőn lemerült. Imádkoztam, higy rikoltozásomat a csukott téli abalakok ellenére meghallja valaki, különben pár óra alatt oda fagyok és végem :-) Na ez a Veres Péter út forgalmi zaja mellett kétségbesett kísérelt volt. Végül erre rájöttem és a fotós tatyómban mindig nálam lévő svájci bicsakkal egy földelő drót leszerelésével (utána vissza raktam), rögtönöztem mini pajszert és vittem sikerrre megmenekülésem :-)
Ez csak azt mutatja ha az ember elhivatott témája több éves munkája során, akkor így-úgy minden átmegy a képek elkészülnek amire vágyott :-)
érdekes a felső régió, én a drónt elvetném, mert miként soroltad nagy a macera vele, minőségi kamerát meg csak nagyok visznek fel és az már magsabbról mutatja a dolgokat maketté válik a város vele. Mozgása miatt nehéz elmélyülni apró részltekbe. Jövőre a rendörség már elfogó drónokat is bevet levadászásukba. Én elvetném.
A bórítóképnek tudatosan ez lett választva pontosan a jelenlétem miatt.
- Tetőn - mármint én, érzékeltetve az elemeltséget a talajtól, meg mint tetőkön kóborló vándort. A személyem térbehelyezése volt jelképesen pont a cél és ráadásul egy víztorony felső régióját választottam, amit senki nem láthat lentről mint érdekesség. Ez volt a tudatos koncepció a címoldalkép választásnál :-)
Sajnos a nyomdai kifutó így is sokat levett a képből ez álta belőlem :-( kárára.
Amúgy a könyvbemutatómon is elmondtam, én meg ilyen figura vagyok az 1500ft-os vászoncipőmben, és a nyári gatya is aki ismer személyiségemre utal. Nem öltönyben csúsztam-másztam fent, télen -15 ben, nyáron 36-ban
Direkt fél órát kínlódtam az árnyékom jól érezhetően a képben megjelenjen, direktben nem akartam látszódni.
Volt egy verze egy havas téli tetőn Csepelen és az Árpádhíd üveg irodaház tetején valahol ahol guggoltam a tető sarkán vagy egy kéménynél, de ez sokkal kifejezőbb és jobb lett.
A jelenlét a Tetőn így került kifejezésre :-)
Erről beszéltem alább, vannak kompozíciós hibának gondolt dolgok, amik tudatosak az alkotóknál és anélkül amit fentebb soroltam, semmit nem érne a könyv témája szerint a címkép, noha hivatalosan szabályosabb lenne. Csak gondolati tartalom szerint mégis üres.
BPéter aki belezúgott szülővárosának, tetőmagasságának régiójába és benne van és szemlél lencséivel.
Semmi gond - csak somolyogtam a nemlétező bajszom alatt...
A téma egyébként érdekes lehet, én is szeretek a magasban járni és onnan lenézni... Még mindíg rá volnék gyógyulva a drónra, mint egyetlen lehetséges és remek megoldásra, de valahogy nem akaródzik rászánni magam... Részben félnék a városi használattól és még inkább az elszabadulgatni látszó törvényi retorzióktól. És hát a gép, ami tetszene, elég drága is és félek, hogy nem tudnám igazán kihasználni...
Bár a projekt nincs teljesen elvetve....:) :)
/Az biztos, hogy ha már pénzt kellene költeni, akkor nem egy FF nagy gépre, hanem valami ilyesmire...:) /
De ha már a címlapodba botlottam és képeket nézegetünk, és hibák után kutakodunk, hát nekem szinte rögtön szemet szúrt, hogy alul belóg a tornacipőd, ami nem való egy tetőre, és még inkább a kép kellős közepén ott sötétlik a klottgatyás árnyékod...:) Én mondjuk az elsőt talán levágtam volna egy pirinyót és az árnyékot pedig megtudatmódosítottam volna egészen durván photoshoppal...:))
:-) igen egy fejezet totáloknak szentelt és valóban a címlap egy 16-os fe kép :-)
Azonban a könyv fő vetülete 60% 135-200 és 300 vagy még hosszabb telés szeletelésekből áll.
Oldásnak persze legalább 20% erős nagylátós kép is bekerült, de csak a dramaturgia meg a tér érzékeltetése miatt :-)
300 háztetőt jártam végig és a legtöbb esetében még 50-es obi sem került fel a gépre.
Pontosítva a dolgot, erre írtam a fényképészek szerintem 80% ugyan ezen helyszíneken bőszen nagylátóztak volna nem megfigyelve az apró kincseket, belsőudvarokat stb.
De valóban vizet prédikáltam, miközban ........ :-) Wide open
Oké 86-os. Akkor is volt sorozat, bár nem olyan géppel csinálta sztem vmi Leica, de arra is volt motor ill kézzel is fel lehet gyorsan húzni. Beteg a nő.
Jó messzire jutottunk el az Apácás kép témájától, de szerintem volt eredménye a véleménycserének. A szókifejezés váltásodnak külön is örülök.
Feltételezem, hogy mindeddig a fórumosok egy része nem ismerte Szandelszky munkásságát. Mostantól viszont véleményt alkothatnak a képeiről. Lehet elfogadni a stílusát, vagy lehet kritikával illetni. Nem mellékesen azért hozzáteszem, a veszélyhelyzetekben való részvétele, az AP támogatásától függetlenül nem kis teljesítmény. Közülünk elég kevesen készítenének olyan forró körülmények között utcai életképeket. Én biztosan nem.
Az idegen közegben való fényképezést ajánlom bárkinek, aki nyitott mások kultúrájának megismerésére. Nem mérem magam Szandelszkyhez, mert ég és föld a kettőnk fényképészi teljesítménye, de a fotós tanfolyamon hallottak miatt elmentem a csatkai Búcsúba, és azután még egyszer.
Az egy különleges lélektani helyzet, amikor a kárpátmedencei cigányságnak nagy létszámú csoportja összegyűlik a szélrózsa minden pontjából ünnepelni. Sokan közülük nem is beszél magyarul.
Szinte kivétel nélkül mindenki a legjobb ruhájában jön oda, roppant szépen öltöznek fel. Feldíszítik magukat bámulatos ékszerekkel, és késő éjjelig táncolnak elképesztő átéléssel. Ott egyszerre látható szenvedélyesség, virtus, barátian testvéri szeretet - még az idegen iránt is(!) - meg egy régmúltból származó törzsi kultúra mai megnyilvánulása. A modernre hangolt ősi zenéjük egészen elképesztő ritmust áraszt. Ezt csak itt lehet hallani.
Tisztelettel kell közöttük mozognia a fényképésznek, udvariasan, mint egy vendég, de ha kiérdemled, befogadnak maguk közé. Néha egymással vetélkedve kértek fel fényképek készítésére, és volt amikor megvendégeltek vacsorára az akkor főzött meleg ételből.
De sohasem árt az óvatosság, mert száz arcú a sokadalom. Csak "szabad helyzetekben" ajánlatos fényképezni. Amennyiben pedig a hangulat az ital és a leányszemek miatt esetleg erősen átalakulna a szeptemberi éjszakában, és akkor erősen tanácsos elmenni onnét biztos távolságra!
Akár együtt is elmehetünk oda az idén.
Köszönöm megtisztelő meghívásodat november 6.-ra, örömmel élek vele. Beírtam a naptáramba. és várom az értesítésedet.
Azt felejted el hogy a Vasárnap Reggeli Fotogáfus nem új sorozat hanem a filmes korszakban keletkezett. Igaz van néhány cikk, pl. amiben az első Pentax DSLR-ről beszél és persze később is már gyakrabban előfordul a digitális. Tehát sorozatfelvételről abban az időszakban nem nagyon beszélhetünk. Voltam olyan szinházi fotózáson ahol mindenki odakapta a fejét amikor egy fiatal kölyök megeresztett egy 10-15 képes sorozatot, miközben a nagy öregek néhányat kattintgattak.
Tök jó legalább képekről a fotográfiáról is beszélünk.
Itt egy régi kedvencem Edward Burtynsky. A faszi 6x7 anlógra dolgozik azt szkenneli, fő témája az emberiség hogyan alakítja át a természetet. Megint olyan kép sor ami talán az emberek 10%-át sem érinti meg, engem a legtöbb igen.
Csak azt szeretném mutatni a fotográfia még alkotásban is mekkora terülteket lefed és mennyire változatos.
Ő elvileg dokumentarista, de ha megfigyelitek abszttrakciós játékot űz az emberi jelenléttel. Nekem nagyon bejön. A 6x7-ről szkennelt 200x MPX-es képállományaiból kiállított öriás nyomatai élőben falon még erőssebben kifejezik mit is művelünk földünkkel. A másik nem csak negatív felhangú, sok kép még a gumi lerakat is színes, játékos.
Na nézzétek ezt találtam róla, annó viszgáztam is munkásságából ő volt az egyik választott kortárs fotográfusom:
Eredetinek mit nevezünk? Az a nagatív vagy a RAW :-) De nyomaton az adott képeket nem láttam. A képek erős képek és még erősebbek lehetnek nagy kiállítás printen látva, de az első kép noha az életből kitelézett, számomra túl direktben fogalmaz nagyon beállításszagú és tartom rendesen meg lett vinnyettálva az utómunkánál.
Nem mondtam nem jó, csak katarzist bennem nem vált ki, valószínű ha a falin látnám sem. Alább írtam a többieknek más ér el bennem nagyobb hatást De mindenképpen elismerem én is az adott fotográfus SzB munkásságát, persze rengeteg ms mellett.
A lényeg a fotós elméje, víziója által átalakítja a képet és ez egy riporternél is megtörténik, egyetértünk.
A Tetőn projectem esetében, rengeteg belső udvart, sőt lakás belsőt is lőttem :-)
Ez utóbbi esetén fel is jelenthetnek birtok háborításésrt a törvény szerint. Szerencsére nem beazonosíthatóak a lakások, így talán nem.
De valóban a tetőn albumom is egy személyes hangulatú átszövéssel készült nagyon kis utómunkával a képkeken a valós városi felső régiós képekkel. De igen pont az volt a lényege, míg a legtöbben ilyen magasan panorámáznak, halszemeznek, én a nagy telével való nagy térből történő kiszeleteléssel játszottam inkább érdekes világot bemutatva talán.
Ok nem manipuláltam csak átformáltam a látott hatást :-)
Elfogadom javaslatod, ami szerint inkább az emberi szubjektumot mint kulcsszót fogom a gondolatot átadni!
(Az új könyvemből - Képek Tükrében- van tiszteletpéldányod nálam, ha más nem meghívlak és eljössz könyvbemutatómra (nov.6.) és ott örömmel átadom! Rég találkoztunk :-) )
Szerintem meg sorozatban tolta a figura és ezt választotta ki. Miért gondolom? Mert pont jó helyen vannak a fiatalok és talán ezen a felvételen lehet belemagyarázni a fotósnak tetsző arckifejezést (ami nekem nem létezik). Ha nem sorozatfelvétel akkor miért nézne a kamerába? Honnan tudta, hogy fényképezik? Rákiáltott? Ha előre tudják az emberek, hogy belemennek a képbe általában legörnyednek, vagy legalább is bocsánatkérően vigyorognak. Vagy elfordulnak. Vagy megállnak stb...
Szerintem hallotta a mami a kattogást, odanézett, de még az arca nem árul el semmit, mert még nem fogta föl, hogy ő is benne lehet a képben. Két arckifejezés közötti "üresjárat". Egy másodperccel később tuti vigyorog, vagy ráncolja a szemöldökét, akár kedvesen, akár nem.
Szal fotósunk ezt választotta, mert ebbe a pillantásba lehet belelátni valamit, ha naon akar az ember. Én nem akarok. Kicsit később vigyorgott, előtte meg kitakarta a párt. Ráadásul az apáca van fókuszban és mozog, tehát követte.... Ha meg azért áll úgy a keze mert éppen jelzi, hogy nem akarja, akkor meg egyenesen bunkóság volt lekapni.
De hát lehet fényezni is, hogy: de milyen nagyszerű pillanat, meg milyen kompozíció blablabla...
"a fotográfia lehet objektíveket használ, de maga a szubjektív manipuláció!"
Sajnálatosan hibás, és abszolút téves, amit mondasz!
Sejtem, hogy mire gondolsz, de szerintem a manipuláció kifejezést összekevered a szubjektív képalkotási tevékenység tartalmával.
A két fogalmat különböztessük meg.
Az első.
Készítesz egy portréképet a fotóstúdiódban egy megrendelődről, mondjuk mellképes vágással. A te észjárásod szerint ilyenkor a fotós manipulál, mert hát ekkor nem mutatja be az ottani teljes valóságot. Vagyis az elkészített kép szerinted most azt sugallja, hogy az illetőnek nincsen törzse, és hiányoznak a lábai. A logikád alapján egy portrékészítés csak akkor nem számít manipulációnak, ha halszem optikával a derítőállványokat is, a stúdió lámpákat is lefényképezve készíted el a "portrét", mert az a kép mutatja a teljes valóságot abban teremben.
Az adott helyzetekre vonatkozó fényképezési célokat elmulasztod megfogalmazni.
Szerintem egy portré készítés a test tekintetében részben vágott képpel teljesen manipulációmentes, mert abban helyzetben, az ott kitűzött fotózási feladat a modell felsőtestének bemutatása. Itt jön a lényeg, amit hol jól írsz, hol meg nem. A modellkép készítést Jung Zseni más szemlélettel tanította nekem, mint mondjuk Keleti Éva tanította volna (ha lett volna szerencsém találkozni vele tanfolyamon). A fotósok szemlélete természetesen nem manipuláció, hanem az ő egyéniségeikből fakadó művészi kifejezésük miatt valósul meg. Mindkettőjüknek más a szubjektív látásmódja, de erre nem lehet azt mondani, hogy manipulálják a valóságot.
A fényképezőgépre felrakott objektív látószögének kiválasztása nem manipuláció, hanem a fotós által kitűzött szubjektív képalkotás egyik alapvető eszköze. Ő a világból csak arra kíváncsi, amit lefényképez. Neki egyáltalán nem feladata a világ objektív ábrázolása, mert ő nem egy térfigyelő kamera. Ki mondta, hogy mindenhol a teljes valóságot kell ábrázolnunk? Ez egy teljesen értelmetlen felfogás.
Pld. te lefényképeztél Budapesten egy csomó háztetőt, könyvben is publikáltad, de - te rossz fiú - nem mutattad meg az épületeket belülről, sőt még az udvaraikat sem. Mégsem manipuláltál, hanem a képeiden keresztül egy adott helyről csak a számodra lényeges mondanivalót mutattad be, amit a szubjektív szemléleted kifejezésére kívántál összegyűjteni.
A másik dolog a rendezvények fényképezése.
Ez általában tömény manipuláció, mert politikai szekértábortól függően készülnek felvételek. Tudatosan fényképezik a pár szál ott lézengőt közelképpel, illetve e a nagy tömegnek csak a szélét, és persze a tömegtől kifelé mutatva az üres utca irányába. Ez az igazi manipuláció, a valóság meghamisítása. Sajnos itt ez a fotózási cél, a valóság szándékosan torz ábrázolása.De ez a "műfaj" nem fényképezés, mi itt a fórumon nem tartozunk ebbe a szégyellni való szemléletű körbe.
Maradjunk meg a manipuláció mentes világnál és azt javaslom, hogy a tanfolyamaidon másként mondjad a legfelül idézett mondatodat.
Lehetne helyette ez: A fotográfia ugyan objektív eszközöket alkalmaz, de egy szubjektív képalkotási folyamat, amely a valóság egy részletét mutatja be.
Tök jó az apáca ábrázata: rideg, kemény, szenvtelen, mint egy szikkadt, betokosodott mogorva öregasszony... Bár én tudnék ilyen tekintetet elkapni...:)
Ez meg tök szemékyes mint a zene vagy vers kit mi érint meg. Ezen kár vitáznotok a személyes élményeink sokszor nem is lehet pontosan megfogalmazni. Ezek tudat alatti dolgok, miaz aminek hatása alá tudunk kerülni és minek nem.
Hála jó ég a fotográfia széles palattájú és az emberiség ennél még ennél is színesebb!
A legtöbb like hajhász mai fotós nem is érti meg, nem lehet mindenkit elérni egy egy képünkkel, mert akkor már baj van valami kommersz dolog került a képbe aminek köze sincs a fotónk minőségéhez.
Egy igen erős vagy elhíresült kép is csak adott szűkebb nézői csoportot érint meg, mindig mást.
nagyon jó a megállapítás. Totál művi az első hármas életportré!
A témaválasztás meg a fotósok sajátja. Valóban trend volt és lesz is a világ zöldebb barakjának bemutatni, máshol ennek ára van és szenvednek. Valóban az egyre naturalistább WP photo kiállításokat én is kerülön már vagy 10 éve. Néha a dömpingtől csömöre lesz az embernek. Nagyon kevesen tudnak ebben kiugró képet alkotni már. Az alábbi példák mutatják, kompozícióra és utómunkára nagyon erősek, de csak ma a sajtóban 8 ilyet láttam külföldi riporterek képeiből az adott térségből.
De ezzel nincs baj, ha adott fotós ezen keresztül teljesedik ki és ez a saját vlasztása.
Hála ég a fotográfia ennél sokkal színesebb és pl. a magyar fotográfusok átfogoó kiállítása a Műcsarnoklban ezt 2016-ban igazolta nekem.
Ott is voltak ilyen képek, de csak 15%-ban képviselve, viszont rengeteg izgalamas témát és zseniális képet lehetett a falon megtekinteni. Tehát nagyon gazdag a tárháza a fotográfiának.
Egy bizotos mindegyik komoly utómunkán esett át :-)
Mégis miért van az, hogy ebben a három képben látok valamit, abban az apácásban meg semmit?
Mert, ha mondjuk látnék vmit az apáca arckifejezésében amivel össze lehetne kötni a nyilván kontrasztul beillesztett fiatalokat, vagy legalább rájuk nézne és akkor az se lenne baj, ha semmit nem lehetne látni a tekintetéből.. De így semmi, még meg sincs lepődve, hogy lefotózzák. Tök érdektelen, ha meg maradt volna színes, még annál is érdektelenebb lenne. Az meg, hogy vki ír hozzá egy oldalnyi szöveget, azt meg inkább hagyjuk. (olyan körbe .... egymás .....-t már bocs ) Béke!
Bocs, de ez a cigányasszonyos csoportkép olyan elavult, annyira művi, hogy ma már rossz példaként sem volna szabad mutogatni...
Maga a nyálban tocsogó giccs...
A másik kettővel meg az a baj, hogy már annyi, de annyi ilyen szívszaggatót, meg hasonlót mutattak és csináltak és fotósok százai rohannak azonnal a krízis területekre, hogy minél borzalmasabb és szívszaggatóbb képeket lőhessenek ezrével, hogy éppen emiatt már be se teszema lábam egy World PRess kiállításra...
És én továbbra is, e képek láttán még határozottabban állítom, hogy a jó kép kiinduló pontja az ötlet... Háborúban képet, "művész fotót" csinálni nem ötlet... Az csak manír...
a fekete-fehéreknél még jó rá is vinnyettált a tartalomra, na ez sem a kamerában született így. Komoly utómunkán estek át korrekciók, tónusozás és pl. a vinnnyettálás már nem egy valóságos hanem virtuális képelem! Azon 170 éve vitatkoznak milyen mérvű baevatkozás ami egy dokumentarista képet már nem képviselhet? mai napig nem tudják eldöntetni, nem is lehet.
A kép ereje a lényeg és a gondolat.
Ezek a képek nagyon erősek és zyeniálisan komponáltak, de erősen manipulálnak :-)
A másik Dekoterv. Nagyon sok mester és példakép van a világban, te most egyet emelsz ki és követsz példaként. Ez nagyon jó, de vigyázz mert x másik dokumentarista fotós meg pont nem ezt a metódust követi.
Ettől szép, nincs kizárólagos alapiskola. Sok féle megközelítés van. Maradjunk abban Szadelszky Béla képei sem direkt JPEG-k, tehát átestek utómunkán a fekete-fehérek alapból és ő egy irányvonalat képvisel.
Nekem tetszenek a csatolt képek az irányvonala kevésbé érdekel mint néző.
És mardjunk abban ezek is erősen manipulált képek a dráamiság kifejezésére a valóságban nagyon másképp lehetett ezeket a helyzeteket szabadszemmel látni :-)
pont most vitakoztam ezzel alább. Ezek is erősen manipulát fotók a valóságban színeket is látunk és tuti nem iylen kontrasztosan! Maga a kontraszt drámaibbá teszi a példaképeid. Színesben alap kontrasztban fele ekkora hatása nem lenne :-)
még a klasszikus Dekoterv által emllített metódus is manipulatív, hisz tanítjuk is kurzusainkon: a fotográfia lehet objektíveket használ, de maga a szubjektív manipuláció!
Egy rendezvényen (legyen mondjuk politikai) anélkül, hogy bármit vágnának a képen brutál mást fog objektíven tudósításában készíteni egy a rendezvényt lejárató vagy fordítva promótáló kikükldött riporter. Elég ha az egyik egy nagylátóval a hátsó sorokban ahol lézengenek már az érdeklődők lő egy képet szemléltetve milyen kicsi és halovány a rendezvény támogatottsága, míg a másik riporter a szemben a szónoki pódiummal a kordontól egy 200-as telével belefotóz a tömegbe, hogy te atya jó ég mekkora és dühös tömeg volt ott!
Mindkét fotós akár még alapkorrekciókat sem alkalmaz a képen (telefon) és totál más üzenetű képriportot készít ugyan ott, uygan abban az időpillanatban. Csak az egyik megy az x a másik az y újságba vagy x és y által támogatott elektronikus sajtóba. Na ennyire objektív egy dokumentarista képriport.
Korniss Péter egyik legismertebb dokumentarista fotóművészünk is attól emelkedik rangra, hogy noha a valóságpot mutatja be emberábrázolásában, de a puszta komponálási eszközevel teljesen sajátos szubjektív egyéni ízt ad képeinek. Ettől ő. Erdélyi falvakat és a benne élő embreket sokan fotóztak-fotóznak, de az ő anyaga messze túlmutat sokakén, pont a személyes élményei és képi szubjektivitása miatt. Pedig semmi PS nincs benne, csak képkivágás, obi csere-bere, méylségi játék. De ez pont elég sok manipuláció!
Az ortodox szemlélet már elévült amit Dekoterv említ, én tucat fotóriportert ismerek nemzetközi díjakkal, ahol adott képből egy nem oda illő kukát, vagy ott ragadt kép főtémáját zavaró részletet levesznek. Annyi ha pályázik vele megjelöli a beavatkozást és pont a zsűri mérlegel lényegi e a kép valósághűségénak szempontjából. és ált . nem. Van egy két főleg termszetfotós pályázat ahol kiemelik csak képi korrekciókat engedályeznek a beadványokban, de ez is ritkul.
Hisz attól nem hamisítjuk az amúgy is hamis valóságképet, hogy a lényegre főkuszáljuk a néző figyelmét.
Most van a Capa kiállítás, benne az elhíresült Milicista halála képpel. Sokan támadják megrendezett kép nem igazi ütközetben készült, de ez a kép mégis mai napig ikonikus képként mutatja be a leghitelsebben egy ember gondolata alapján a háború borzalmait.
Vagy itt van a hires orosz fotós berlini zászlókítűzős képe ami pár nappal Berlin eleste után készült Sztálin megrendelésére. Totál beállított fotó azóta mindenki tudja, sőt az első változaton a tiszt karján lévő sok lopott karóra miatt majdnem gulágra került a sztár fotós, még retusáltak rajta egyet gyorsan Moszkvában.
Mégis mint riportkép mai napig a viklágon, bárhol a háború végét fotón ezzel a képpel mutatják be hitelesen. Szovjet zászló a szétlőtt Berlin felett, orosz katonákkal. Attól, hogy ütközetben ezt nehéz lett volna így megfotózni és utólag megrendezték, Berlin és az ott lévő orosz katonák és a fotó is hitelesen mutatja azt a történelmi helyzetet mai napig világszerte.
Tehát az a lényeg fú hozzá se nyúljunk semmihez, vagy az mi a hitelesebb hosszútávon az adott eseményre képileg, művészileg stb.?
Miért?
Mert fentebb írtam, nincs objektív fotográfia még riportképeknél sem és pont ez a nagyszerű benne mikor egyéni szubjektumunk plussz tartalommal tölti meg, Kornisnál pusztán a komponálással példáül. Egy Török Győzőnél meg a total kép átfragással, montázzsal. Kinek mi az eszköze.
Egy a lényeg mit akarunk kifejezni és azt hogyan tudjuk erősíteni és ismétlem a multkori gonodlatom, mi a cél a publikációnál a képpel!
Az egész fotográfia egy virtuális illúzió, hisz eleve képsíkba tesszük a három dimenziós világot.
Pont Török mondta két féle fotográfus létezik az ablakosok és tükrösök (nem SLR re gondolt ). Míg előbbiek a világot próbálják bemutatni saját szubjektumuk átszövésével, addig utóbbiak a saját belső világuk vetítik ki képeikre a világ tárgyiasságának felhasználásával! Én saját öröm munkáimban az utóbbi csoport vagyok, ott meg tényleg az a lényeg amit belül vízionálok az kerüljön papírra és amíg ezt elérem tökre nem lényges, hogy hányszor, milyen eszközökkel és mennyi ideig dolgozom a képen.
Jók ma a direkt JPEG-k már már, de mai napig tartom: egy kép még nincs kész az exponálás pillanatában. Teljes erejét és tartalmát az analóg korszakban pl. a labor munka és nagyítás után érte el, még Robert Capa esetében is (köztudott nem is ö csinálta,két laboros kísérte). Ma ez az LR-capture ONE (negatív hívás) és PS -ACDsee stb. (nagyítás). Nem változott a fotográfia ilyen szempontból.
Ezt is tanítjuk kurzusainkon: alapvetően nem a gép márkája az objektív minősége dönti el egy kép sikerét, hanem a jól kiválasztott perspektíva és egyéni látásmód belecsempészése, ehhez gép sem kell anélkül is lehet gyakorolni (legugolunk, felmászunk valahová és fiygelünk érzékenyek leszünk a látottakra, átitatódunk az adott helyszínnel, történéssel)!
Engem sem zavar adott apácás képen a belógó háttéralak a fő téma erősen kifejezi amit kell! Rengeteg street fotónál mint egykoron Párizsban élő nagy Magyar fotográfusunk esetében Brassai kéepinél egy csomó dekomponált elvileg szabálytalan utcai életképet találunk, de még sem tudjuk megmagyarázni nagyon jók és tetszik!
Vannak alapszabályok, de pont sokszor azok tudatos felrúgása segít hozzá a témaerősítéshez és ezek az igazán zseniális képek. Persze ehhez kell őstehetségnek lenni!
Sokan baromi iskolászerűen bamegolják az alap képkompozíciós íratlan szabályokat, de ennek ellenére egy életen át unalmas semmitmondó képeket fotóznak. A szabályok csak egy bázis, a kreativitás sokkal több, egy jó zsűri pontosan így gondolkodik és jó képet azért nem szór ki, mert apró kompozíciós gond van vele ha erős és ütős csak azért egy másik total szabályos maradjon bent, aminek viszont 0 a jelentéstartalama vagy esztétikuma!
Tehát az egész fotózás virtuális illúzió, az érkezetemben tök mindegy az alkotó milyen eszközökkel éri el nálam a hatást, hogy az alapüzenet megérintsen a kép érdekel.
Még a rendörségi helyszínelő is csal, mert kiemel adott enteriőrben a helyszínen tárgyakat, nyilván amik a nyomozást erősítik. Nem a kávéfőző a lényges az asztalon, hanem a véres kés és pozíciója. Ugyan úgy használ mélység élességi játékot (beszéltem egy iylen rendőr fotóssal) tehát manipulál, azt figyeljék a nyomozók ami fontos az ügy számára stb. Nyilván alapvetően szűk rekesszel próbál lapos világítással tárgyilagosan helyszínt bemutatni, de erősen orientálva van a nyomozás vezetője által mire koncentráljon a képek készítésénél.
Cél, cél, cél, és cél dönt el mindent és semmi köze a 100%-os objektivitáshoz :-) De ettől izgi.
"Ez valami nagyon idejét múlt rigolya lehet - éppen a Photoshop korszakában."
Hát nincs igazad!
Elnézést kérek azért, hogy korábban tévesen írtam Szandelszky Béla nevét. Régen láttam már.
Kb. hét éve hallgattam az előadásait, és már akkor is használták a Pfotoshopot, de a véleményét ez egyáltalán nem befolyásolta.
A képeit megnézve viszont megérti az ember, hogy miért nincsen szüksége a fénykép manipulálására (és tényleg érdemes követni a tanítását). Ő egy külön kategória, nem árt megismerni a munkásságát.
Most csak úgy szétnéztem az interneten vele kapcsolatban és egyebek mellett ezeket találtam.
Három példa a vágástechnikájára:
Szűkre vágott képméret, kiemeli a bánatot, kifejezi az érzelmet : "Roma gyász"
Tágabb a háttér, de a bemutatott háborús helyzet kétségbeejtő. Az ott élő férfi hangulatát a fotós az aszimmetrikus helyzetben tartott lábak félbevágásával még jobban kiemeli. (ábrázolhatta volna a férfit lábfejtől kezdve is, de nem ezt akarata!)
A kép komponálásában az aranymetszést is alkalmazta, és még sokat lehetne itt a képtechnikáról beszélni.
Ez pedig példa egy korábban említett, a képen lévő, és vágással nem elhagyható helyzetre:
Minek ide photoshop, ha ez a kép éppen így vágva nagyszerű. Mozgás és nyugalom, helyi szegénység és egy sokatmondó emberi tekintet bámulatos keveréke. Tipikus Szandelszky riportkép!
Akiről a hírügynökségek megtudják, mert utólag kiderül, hogy valamelyik képéről fotós eljárással eltávolított egy bármilyen csekély részletet is, azzal rögtön felbontják a szerződést, és az illető többet nem kap munkát a többi hírügynökségektől sem, miután a manipulációjának azonnal híre megy abban a szakmai körben.
Ez valami nagyon idejét múlt rigolya lehet - éppen a Photoshop korszakában. Amikor szinte nincs kép, amit ne manipuláltak volna szana-széjjel akárhogyan..
Én szinte már egyetlen képnek se hiszem el, hogy "valódi"....
Egyébként nevetni fogsz. A balszélen eligyekvő fél figurát észre se vettem... Nekem az apáca volt a fő motívum, aztán a háttérben a fiatalok - és max. azon morfondíroztam, hogy vajon élő kép ez, vagy valami ravaszul beállított, eljátszott jelenet...
(Még azt is el tudom képzelni, hogy a bal fél figura éppen ezért direkt maradt benn, és hogy plusz dinamikát adjon a csak sejthető mozgásnak...)
És legfeljebb azon bosszankodtam, hogy hát persze, én ilyen szerencsés pillaantot biztosan nem tudnék kifogni...:)
De mindegy is. Én azért nézek egy képet, mert tetszik. Fotót nem nagyon nézek, fotó kiállításra nagyon nem szeretek járni (kivéve a természet fotókat, mert ott csak irigylésre méltóan jó képek vannak.. Fotó bírálatokat csak olykor olvasgatok el, bár ezekből azért lehet tanulni...
Én szimplán megnézem, ha tetszik és nem azért nézem, hogy hibákat keressek benne-rajta...:)
A második kép tucat turista fotó, emlékkép, semmi értelme. Macska mancsa levágva, ott az a műag pohár is... Ha a fotósra néznének az öregek, meg fekete-fehér lenne, talán nézegetném 5 másodpercig. Így semmi. Vagy az öregek nélkül az a vakablak vagy mi, plusz a kőpad. Az érdekes.
Beleolvastam a cikkbe, hátha az apáca mutat vmi jelet amit én nem értek, de erről nem volt szó benne. Arckifejezés nulla, szinte férfiarc, meg ferde is a kép. Ilyen "elkapott" vmi... Ettől még megvághatta volna.
Köszönet az apácás képért. Nagyon jó a témaválasztása, a vizuális meglátása. Viszont egy olyan elemi hiba látható rajta sajnos, amit szakmailag nem értek, és számomra nagyon zavaró.
Benne maradt egy "félbevágott" ember a bal szélen, viszont ez a kép mondanivalója szempontjából teljesen felesleges, indokolatlan. A benne hagyását nem értem.
A felvételek utólagos megvágása az egyik legfontosabb, és fotóetikailag teljesen legális képszerkesztési eljárása. Ez a művelet - általában nem változtatja a kép tartalmát, bár lehet olyan eset is - eltávolítja azokat a látványelemeket, amelyek megzavarnák a fotós által meglátott kompozíciót.
Fotóshoppal történő eltávolítása azért számítana tilos dolognak, mert az a valóságban megtörténtek megváltoztatása lenne.
Szandelszki Béla, az egyik leghíresebb hazai dokumentarista fényképész-riporter (a világ vezető hírügynökségeinek szerződéses alkalmazottja) a riporter-fotós előadásain (egy tanfolyamán vettem részt) bemutatott nekünk számos spontán módon elkészített képet ennek a dolognak az illusztrálására. Ezeket részben háborús, részben problémás lakosságú helyszíneken készítette. Munka közben, a feszültséggel teli helyzetekben óhatatlanul belelóg időnként a képekbe egy-egy olyan rész (fél fej, esernyő, stb.), amelyek a mondandó szempontjából teljesen zavaróak, és nem kellenének a képre. De a riporter fotós a helyszínen látott eseményeket semennyire sem változtathatja meg, mert akkor azonnal oda lesz a szakmai hitelessége. Csak a vágás eszközét alkalmazhatjuk, vagy pedig benne hagynunk a képben az idegen dolgot.
Ez a kérdés nem intézhető el egy könnyű vállrándítással. Akiről a hírügynökségek megtudják, mert utólag kiderül, hogy valamelyik képéről fotós eljárással eltávolított egy bármilyen csekély részletet is, azzal rögtön felbontják a szerződést, és az illető többet nem kap munkát a többi hírügynökségektől sem, miután a manipulációjának azonnal híre megy abban a szakmai körben. Mivel az illető megmanipulálta a helyszínen történteket, ergo nem tekinthető hiteles embernek.
Egyébként Szandelszki ezt a szemléletet még békés körülmények közötti fényképezés esetén is betartja. Overdose-t, a világhírű lovacskát fényképezte Alagon, és az egyik bemutatott képében benne hagyott egy nem odaillő épületrészletet, amit vágással nem lehetett kivenni. Kitárgyaltuk a dolgot a tanfolyamon, és érvelését követően beláttuk, hogy a fő mondanivaló bemutatása érdekében ezt a kompromisszumot kellett megkötnie.
Viszont ne keverjünk össze két dolgot. Más dolog a riport fotózás, és más a valóság egy tetszőlegesen kiemelt részletének ábrázolása.
A térfigyelő kamera a valóság általa látott eseményeit rögzíti, míg a fényképész a valóság egy részének a számára - érdekes részletét örökíti meg a nézői számára. Eleve korlátozza egy adott helyszín bemutatását az objektív látószögének kiválasztásakor. Noxin barátunk képét egy jóval szélesebb látószögű objektívvel elkészítve, bizonyára már benne lenne teljesen a jelenleg csak félbevágott személy is, meg esetleg fentebb láthatnánk egy erkélyrészletet száradó ruhákkal. De az apácanő és a szerelmesek háromszereplős képéhez a többi részlet teljesen felesleges, nem kellenek oda. Tehát az exponált képméret megválasztásával, valamint az utólagos képvágással már meg lehet szerkeszteni a valós esemény részletét egy mondanivaló szempontjából teljes képpé.
Szóval a kép megvágása etikailag azért nem tilos, mert a jó fotós mindig csak akkorára szűkíti, korlátozza le (először a kompozícióval, azután utólag a vágással) a látott eseményt, amit a néző számára akar bemutatni a világból. Ezzel nem azt sugallja, nem azt mondja, hogy a képnek nincsen környezete, hanem azt, hogy a környezet az ő számára nem lényeges a mondanivalója tekintetében. Ez tehát nem manipulálás, hanem a lényeges dolgok elválasztása a lényegtelentől.
Esetünkben a kép baloldalán, az épület sarki részlet elhagyásával is látszódna az oszlopsoros épület stílusa, meg a háttérben cuppogók, továbbá a középen álló apácanő. A témaválasztás kiváló, a kidolgozás egy kissé fogyatékos, véleményem szerint.
Még csak annyit teszek hozzá, hogy a színpadi fényképezésnél a táncosok körüli üres rész méretének megválasztásával a kép hangulatát érzékelhetően lehet befolyásolni. Ha egy részben oldalról fényképezett táncos arca előtt nagyobb űrt, vagyis szabad részt hagyunk, más a képhatás, mintha körülötte szűkre vágjuk a képmezőt. Ugyanez igaz a kép alsó, illetve felső részen lévő tér méretének meghatározásánál is. Az elmondottak portré készítésre is igazak.
Szandelszki a vágástechnika számos szempontját mutatta meg, és ezért nagyon hálás vagyok neki.
Boldog ember lehetsz, hogy ha ezt (és a hasonlókat) van időd és türelmed végig olvasni...:)
Annak idején, amikor újságírással foglalkoztam, állandóan kritizáltak ,hogy milyen hosszú lére eresztem az akármit... Pedig voltak és vannak is szigorú keretek ,amin belül lehetett működni... Én csupán annyit akartam, hogy ha elolvassák az akármit, akkor ne maradjon kérdés az olvasóban... Mert persze, sok mindent le lehet írni 5 sorban is, de abban sok maradandó érték nem lesz...
Hát igen. A net végtelenjében nincsenek oldalszámok, hasábok, leütések és egyáltalán: lapterjedelmek...
Egyébként az apácás kép első pillantásra tetszett és nem kell órákat magyarázni, hogy miért.
Én amúgy specielle a kortárs festészet egy különleges ágát, a lehetőleg geometriai absztraktot szeretem (ami lehet olykor akár nem geometrikus is...). Ránézek egy képre és tetszik. Vagy nem tetszik. De nem tudom, és nem is fogom 50 meg 100 sorban elmagyarázni, hogy miért is tetszik... Persze, olykor irigylem azokat a szakértőket, akik ezt meg tudják tenni - de csak akkor, ha (akceptálható) történetet is tudnak hozzá mesélni...:)
Hááát, azt csak nagyon haloványan sejteni lehetett, hogy ott fenn talán egy emberszerű lény izeg-mozog, de isten bizony esküdni nem mertem volna rá.
Igencsak szürreális kép...:)
De mindegy is. Hát én rám inkább az a jellemző, hogy leginkább a nem odaillő gépet viszem, a tartalék aksi otthon, ami meg a gépben van, az 5 perc múlva le fog merülni és a programváltó legtöbbször automatán van - egy újabb nagyon rossz pont a hiányzó Photoshop mellé...:) :)
Súgok, lakótelepi ház falának utólagos szigetelése gumicsikokkal. Egy ipari alpinista lóg a ház falán, a derekára erősített szalagokkal amit az erős szél ide-oda fújt.
A tudatos fényképezésbe az is beletartozik nálam hogy egy feltöltött akku és egy tartalék memóriákártya is van a táskában :-) Ja és mikor elindulok áttekerem a gépen a programtárcsát arra az üzemmódra amelyikkel a legkisebb gond lehet. Szóval van amire lehet készülni és persze van amire nem. ezt akkor fotóztam amikor a gyerekért mentem az iskolába (amúgy mindenki jól szórakozik rajtam hogy állandóan nálam a gép) ezt meg a trópusi viharban beszorulva egy kirakat elé (nem értem el az 50m-re lévő munkahelyemet) Az elsőnél a korábbi szigetelés hullott a nyakamba, a másodiknál nem sokon múlt hogy nem lett vizes a gép, lehet mások inkább elő se vették volna ezekben a helyzetekben
Én csupán annyit dünnyögtem, hogy nem elsősorban a "komponálástól" lesz baromi jó a képed... Naná, az is kell. De az még nem old meg mindent.
Esetleg ne hivjuk komponálásnak hanem hivjuk tudatos fényképezésnek.
Na látod, ez egy nagyon frappáns és alkalmazhatóbb megfogalmazás!!!
Én változatlanul az inspirációt és az ötletet helyezem a komponálás elé - de van itt még egy súlyos faktor a jó kép elérése érdekében, amiről max. szőrmentén vagy úgysem beszélünk, és ez a szerencse!!!
Hogy éppen akkor, éppen ott legyél, éppen arra nézzél és éppen be legyen kapcsolva a géped és éppen az az objektiv legyen rajta és éppen ne merüljön le az aksid és éppen ne teljen meg a kártyád...:))
Köszönöm szépen a gratulációdat, jól esik az embernek ha értékelik a munkáját.
Valóban szükséges az adottság, vagy tehetség ahogy tetszik, nélküle nem nagy az esélyed a művészetben. Azonban, gyakori eset, hogy nem is vagyunk tudatában olyan képességeinknek amelyben nem volt alkalmunk kipróbálni magunkat. Ezért van az, hogy a tehetségkutató műsorokban feltünnek szinte a semmiből, ragyogó képességekkel megáldott egyének. Ha szeretsz pld. rajzolni, van formaérzéked, akkor nagy esélyed van rá, hogy kivállóan teljesíts az alkotó fotográfiában is.
Emlékszem, hogy harmadik osztályos koromban, a tanítónéni rajzórán egy malackát rajzolt a táblára, azt le kellett másoljuk a füzetünkbe. Nekem olyan jól sikerült, hogy a padsorok között sétálgatva amikor meglátta azonnal ráírta az ötöst. Ez volt talán az első megnyílvánúlása az erre irányúló hajlamomnak. A sors iróniája, hogy óvodás koromban nem tudtak a fényképezőgép elé állítani, csak kapásból készűlt fotók vannak rólam abból a korból. Nézegetve a fényképeket amelyeken az emberek tökéletes mását láttam, az akkori értelmem szerint, ahhoz, hogy olyan tökéletesen a pappírra kerüljenek az emberek a "masina" csinál valamit és az emberek egy pillanatra meghalnak a képre kerülnek és a másik pillanatban tovább élnek. De én kicsi vagyok és hátha nem fogok tovább élni mint a nagyok....
A festményeket mindíg csodáltam már gyermekkorom óta. Élvezettel olvastam a festőkről a történeteiket, életregényeiket. Albumokat, festmény reprodukciós képeslapokat és bélyegeket gyűjtöttem. Mindez nagymértékben tágította a látáskultúrámat. A fotóval kapcsolatba úgy kerültem, hogy olvasnivaló után keresgélve a könyvesboltban kezembe akadt egy kis könyvecske:"Tanúlj fényképezni" cimmel. Tizenöt éves voltam. A legolcsóbb kis gépet vásároltam meg a zsebpénzemből. Csak tizenhárom évvel később sikerült a Praktica, stb. A fotózással kapcsolatos irodalmat szívtam magamba mint a szivacs, könyvek, folyóíratok...
Hajlamos az idősebb ember a szó szaporításra. Elnézést, hogy ilyen bőven reagáltam kedves szavaidra.
Szép nyarat, jó fényt, szép fotókat kívánok neked és minden itt megfordúló fotós kollégának. Üdv.
Az idő a legkevesebb, abból van a legkevesebb... :)
Igyekszem kiismerni a gépemet. Sokszor csináltam pl. azt, hogy ha megtetszett egy stúdióban készült nem egyszerűnek látszó kép, portré, tárgyfotó akkor megpróbáltam reprodukálni.
Azért ezeket, mert ezzel lehet játszani, akkor ha csak késő este van időm fotózni, amikor mást nem lehet...
Volt amikor kértem tanácsokat is, itt is, vagy feltettem valami oldalra. pl. fotozz.hu ahol szintén kaptam értékelhető véleményeket, de érdekes módon amikor már számomra megfelelő lett a kép, akkor már nem éreztem kényszert, hogy publikáljam, sok olyan egyéb képem is van ami szerintem jó kép lett, de mégsem érzem úgy, hogy fel kéne tenni valahová.
Ezért nézek néha furcsán a fotós csoportokra ahol sokszor azt gondolom a képekről, hogy ezt miért kellett publikálni...
A cikk egyébként jó, a modernebb verziói a különböző heti kihívások pl. a 52frames.com, 500px photo quest , petapixel és a társai, mert azok is gondolkodásra, fotózásra ösztökélik az embert.
Egy marad ki, az hogy ismerned kell a eszközt amit használsz, legyen az bármilyen egyszerű. Ez valahogy mindig kimarad a történetből, hogy mennyi tapasztalat és tudás van egy-egy kép mögött. Én is szoktam irigykedni, de tudom hogy amikor dolgozni megyek és közben számolgatom az időmet akkor elmegyek témák mellett. A rászánt idő nélkül sokkal nehezebb... Ezt próbáld ki egyszer, persze kicsit ujra kell gondolni a digitális világban: http://fototipp.hu/smp_self_assignment
Őszintén gratulálok a képeidhez! Nekem nincs ilyen látásmódom. Szeretek fényképezni, megörökíteni egy egy pillanatot. Azért vásárolgatok drága és új felszereléseket, hogy legnagyobb kincsem a Kislányomat,a családomat a legszebb minőségben örökítsem meg. Mondhatnátok hogy erre egy Smena 8M is elég de nekem a család a mindenem. Örülök ha a horizont egyenes, és nincs a kép túlexponalva.....
Unalmamban nézegettem, facebookos fotós oldalakat, közte mobil fotós közösségekét is.
A sok semmitérő kép között azért volt sok -általam- igen jónak gondolt kép is.
Most megint megkapom, hogy sznob vagyok, de számomra itt jön ki, hogy egy jó meglátással, átgondolva a képet, megkomponálva a képet bármilyen eszközzel születhet jó kép.
Ezek nélkül is keletkeznek jó képek, de az csak a vak tyúk is talál szemet alapon, ami számomra nem fotózás.
Nagyon irigy vagyok sok emberre....Nem a felszerelésük miatt, hanem mert ők meglátnak valamit amiből keletkezik egy jó kép én meg ilyen lehetőségek mellett tucatjával megyek el és nem látom meg...
Köszi szépen Petyus. A te értékelésed felér egy zsűriével.
1985-ben már jogos voltam az AFIAP kitüntetésre, a nemzetközi szerepléseim erre feljogosítottak, de a valuta letíltás miatt nem küldhette el a román fotóművészek szövetsége a FIAP-hoz a dosziékat 10 DM volt a kezelési díj. Így erről lemaradtam. Amióta a digitális fotográfia meghódította a világot, a fotográfusok száma megsokszorozódott. Azért, hogy az értéki szint ne csökkenjen, a FIAP arra kényszerült, hogy növelje a kitüntetéshez a kövelmények minimális szintét. A múlt évtől kezdtem ismét szerepelni nemzetközi kiállításokon. Leltárba vettem a régi katalógusokból a kiállított képeimet, hiányzott 9 elfogadott kép a 40-ig. Az első szereplésemmel meglett a 48, így idén márciusban megkaptam az AFIAP címet. Egyszer osztja ki egy évben a FIAP a kitüntetéseket. A következő cím az EFIAP, ezért minimum 250 elfogadott képed kell legyen a FIAP védnöksége alatt rendezett nemzetközi szalonokon. Ebben a pillanatban 284-nél tartok. Nem tudom, hogy a kedves kollégák akiket itt látok tevékenykedni, szerepelnek e fotóművészeti kiállításokon. Én szeretettel ajánlom mindenkinek. A fotográfiában ez a legtöbb amit lehet tenni. Vagyis:"...dolgozni, mindíg pontosan és szépen, ahogy a csillag megy az égen, ....úgy érdemes..." Nem igaz?
Üdv. Kedves Petyus. Minden kollegának szép nyarat és jó fényt kívánok!
Bizonyára a HVL-58AM jobban teljesít. Nem értem, hogy miért nem követték a MInolta 5400HSS rendszerét.
Nem volt a kezemben Minolta 5600HS (D). Vajon az is így működött?
Nos, a nyugdíjas kicsiből, kevésből kell termeljen amit lehet.
A rendszerváltás utáni hónapokban, jöttek hozzánk segéd csomagokkal a nyugati országokból. Egy francia delegációval érkezett egy fotóriporter is, hozott szavatossági idején kivűli negatívokat és fotópapírt. A polgármester hozzám küldte. A fotóklubbunkban fogadtam. Amikor megmutattam neki a világot járt fotóimat, nagyon meglepődött. Végül azt mondta: " hát igen...a szerény körülmények serkentik a műalkotást..." Nekem Praktica MTL gépem volt, ORWO negatívra fényképeztem, Forte és ORWO papírra nagyítottam. Neki a nyakában csüngött a Rolleyflex és a Nikon F4. Egy csomag Ilford 13x18cm papirt is hozott és pár csomag Kodak-ot. Amikor az Ilfofdra egy próba nagyítást csináltam, majdnem le estem a székről. Álomvilág... micsoda kontraszt, részletgazdagság, valósággal élt a kép... És én ezekkel versenyeztem és sokszor faképnél hagytam őket: "Honourable Mention", "Special Award", "Bronz Medal"...stb. Bár zord a harc de megéri a világ....
A HIFi őrületben erősítő építgetésben, balzafa kockák a lejátszó alatt, spec. kábel én is benne voltam.
Aztán rájöttem én a zenét szeretem, ma meg MP3-ról a kocsiban van időm uenéz hallgatni és még élvezem is :-) Micsoda szentségtörés egykori énemmel szemben :-)
Ráadásul gyerekkori gyakori középfül gyulladásaim miatt a sok szurkálástól heghalmaz a dobhártyám, már 40 évesen alig halottam a magas frekiket. Ezért mosolygok hifi fórumikon mikor dobálóznak a hallható KHz-el :-)
Na a fotózásban is így vagyok. Kicsit túltolta az ipar. Állok egy szép kiállítás nyomat előtt vagy weben csodálom valaki munkáját és rájövök, engem maga a fotózás mint szellemi termék érdekel és a látott anyag elkészülhetett egy 12 éves 6mpx-es DSLR-is, vagy egy új 42mpx-es FF géppel, mert bizony a végterméken a papíron még egy 40x60-as nyomaton sem fogom látni a két technika közötti különbséget a képet igen.
Igen sok kis biz-baz apró ficsőrrel valóban a munkaművelet fotózáskor jobban támogatva, de alapvetően időben pl. nem érzem gyorsabban jobban dolgoznék mint mondjuk 10 éve (20 nem releváns akkor még analógban toltam), az biztos a gyártók jól halálra eszik magukat, mert ennek ellenére én is szétvásároltam magam fótó frinc-franc kiegészítők terén, meg CZ feliratok miatt. Jól tudják az ember emocionálisan is működik a termékek terén, jól ki is használják!
Tehát pörög az üzlet, csak szűkül mint a hifi őrület is. Mindkettő 15-20 évvel ezelőtt sokkal szélesebb réteget mozgatott meg. Manapság a multimédia visz el mindent, nem véletlen az egyre kevesebb eladható fotótermék ára szép lassan kúszik fel mindegyik gyártónál. Tavaly már drasztikusan bahulott a DSLR eladás és még a MILC is csökkent noha annak forradalma van. Egyre szűkebb réteg eszköze lesz a fényképezőgép választható optikákkal, miként a vájt fülű hifi hallgatóké is.
De ez mindenre igaz. Másik kedvenc hobbym a vasútmodellezés is válságban, mert az újabb generációkat nem érdekli a tárgyi finomechanikai buzulás, csak képernyős dolgokkal foglalkoznak. A világhírű Nümbergi vasút modell vásár 1/4-re zsugorodott, pár év és generációm kihalásával meg is fog szűnni vagy iszonyat drága dolog lesz rettentő szűk réteg számára.
Minden display-en lesz és minden ott zajlik a tárgyi világ háttérbe szorul. Most kicsit az EVF ellen is beszéltem :-) Megsimogatom az öreg Minolta XDs vagy Dynax 9xi-et a polcon :-)
Ezzel én is megszívtam az elején.... szépen beállítottam, fényképeztem párat, majd feljebb fordítottam a fejet, hogy ne direktbe menjen és máris nem lett jó a kép.... amire rájöttem, hogy ez nem hiba, hanem egyszerűen így működik....
Jó obik, jó képek és valahol még egy fotós is megfelelő szükséges...
A Minolta jó cuccaiból való fekete bogár. Kézből vásárolt ez is, 620 euroért kaptam meg, mert mint sok más obinak, ennek is a blende lemezkéi lassan záródtak 2,8-5,6-ig jól működött. De mivel műszerészeten kezdtem a szakmai tevékenységemet és a Praktica obikkal is volt elég gyakran hasonló gond, azokat könnyen megoldottam, ezt is rendbe hoztam, tökéletes. A lencséi ugyanazok mint a fehérnek. A Tamron is jó obi volt, ha az 9-es akkor ez 10-es. Nos, ha a művészfotózásban akarsz részt venni, akkor a Photoshoph is szóba kerűl, mert apró részletek, símítások dönthetik el a sikert.
A jól végződött kérdezz-felelek játék pozitív kimenetelének elismeréseként, úgy gondoltam megosztok veletek néhány fotót amelyek nagyon sok nemzetközi szalonon voltak kiállítva és díjazva:
Az megvan hogy kizárólag előreálló fejjel tudja? Már a legkisebb elmozditásnál is visszaugrik a normál szinkronidőre. Nem lehet kontakthibás a fejállításkor?
Eddig az öreg jó Minolta Program 5400HS vakut használtam, ha éppen szükséges volt a Sony SLT77-hez. Eredetileg a Minolta 700SI-vel csodálatosan működött, de a Sony csak a maximális teljesítménnyel villantotta el, így a blendét állítgattam utánna. Csak a plafonról, vagy oldalfalról visszavert fényét használtam. Egy Sony HVL-F56AM-t vásároltam ma használtan kedvező áron. Kipróbáltam. Nem értem, hogy miért nem állítja a helyes expoziciónak megfelelő fénymennyiséget pld. az "A" (blende előreválaszás) esetén. A HSS 1/250"-nél nagyobb zársebességre a gép nem vált, próbáltam nagy ISO-val és 2,8 blendével is erőss fénynél. A gépen állítottam: ADI vagy Elő-vaku TTL változatban is, ugyanaz az eredmény. A "Wireless"-ben elvillantja a vakut. Végűl a "SCN" Jelenet beállításban próbáltam ki (én ezeket sohasem használtam), a Sportesemény, Portré, stb. helyes expoziciót eredményezett és a zársebességet is rövidítette a HSS működött.
Azt szeretném kérdezni, remélem haszál valaki ilyen vakut, hogy ez csak így működik, és nem használható a többi beállításban (pld. a blende előválasztás esetén nem állítja be a megfelelő fénymennyiséget, vagy ez a példány hibás amely nekem van?)? Köszönöm előre a kedves válaszokat.
Mindig olvasgatom a fórumot, ritkán szoktam hozzászólni, de most egyet kell hogy értsek. Az A7MII az FE1635Z obival nagyságrendel jobb, használhatóbb képeket készít, mint a lecserélt A6000 + SEL1018 szettem, pedig azért az sem olcsó együtt. Nem egy kategória a kettő. Arról nem is beszélve, este ha nincs nálam állvány, egy kicsit megemelt isoval kézből éles és részletgazdag képeket kapok, ez nekem hatalmas előny. A keresőről meg nem is beszélve.
"felsőbbrendűsnek szagló szöveg, hogy aki nem komponál az nem fotós, aki" A komponálás nem uri huncutság hanem rutin. Az hogy a főtémát mondjuk igyekszünk harmadolásba tenni és nem középre, hogy a kutyát, gyereket nem felülről fotózzuk hanem velük egymagasságból, hogy ha a nagyi fejéből kinő a kémény akkor fél lépést odébblépünk, na ennek kéne természetesnek lenni. Esetleg ne hivjuk komponálásnak hanem hivjuk tudatos fényképezésnek. Nem mágia, nem igényel elefántcsonttornyos elvonulást, simán csak rögzült feltételes reflexeket.
Golden hour van, gyönyörű színekkel én meg dolgozom miközben itt van nem messze egy gyönyörű épp teljes virágzásban lévő rét, amire lemegy ez a meló és lenne időm fényképezni, a réti virágok elnyílnak, pedig ilyenkor tökéletes helyszín portrézni vagy csak virágokat fényképezni...
Na ez az ami tényleg idegesítő, nem az, hogy most efv vagy tükör van a gépben vagy mennyibe került....
Pont ezt akartam írni, nem fog jobb képet csinálni, az a dinamika tartomány és hasonlók amivel egy drága gép jobb mint egy olcsó, az normál használatnál kb. soha nem jön ki.
Viszont a sebesség, a fókuszálás, FF-nél az, hogy egy 16-18-as kezdő obi sokkal jobban használható beltéren, az, hogy amit egy olcsó gépet ISO400-ig mered használni, az ott mondjuk 6400 ezek azok amik számomra sokkal vonzóbbá teszik az FF gépeket.
Az, hogy jobb a háttérmosása, az annyira nem érdekel.
de persze ezek az én szempontjaim, hogy miért akarok majd FF-re váltani.
Nem a képe a kicsi, hanem a felbontása. Meg lassú szerintem.
Az lcd-ben sem az zavar, hogy "kicsi", hanem hogy 230e a felbontása...és akkoriban már a 920ezresek terjedtek el. És ezt a kicsit vitték tovább a 68-asba is. A 60d-n tudtam kézzel élességet állítani videó közben, ezzel nem. Mondjuk objektív függő is. A focus peaking se csodafegyver, legalábbis az én kezemben. Mondjuk pont a videó közbeni folyamatos ill követő af miatt vettem a gépet :) , de azt is jobb lenne ellenőrizni nagyobb felbontású lcd-n. Jó, persze kamera kéne, de olcsóbb megoldást kerestem.
Nekem az első komolyabb gépem egy Minolta a2 volt, egy Bridge gép 922 ezer képpontos keresővel akkoriban az többszöröse volt bármi másénak ami létezett. Fantasztikus volt vele dolgozni, láttam hogy mi fog készülni, színvilág, fényviszonyok stb.
Aztán megvettem a Minolta 7D-t.
Képminőségben természetesen hatalmas előrelepés volt, hatalmas az optikai keresője, de sokkal kevesebb volt az effektív jó kép, pont az evf hiánya miatt. Még akkor SLT gépeknek híre hamva sem volt, de arról álmodoztam hogy milyen jó lenne egy evf-es géppel dolgozni újra.
Aztán eljött a várva várt pillanat, vettem egy a65-öt, és ebben a nagyobbik felbontású evf van, és visszajött vele a vááóó érzés hogy újra láthatom mi fog készülni.
Szóval csak úgy általában: én ezekben a soha véget érni nem tudó, végtelen "vitákban" nem igazán óhajtok részt venni... Én nagyjából pontosan ismerem a mindenkori meglévő cuccaim gyenge pontjait és pontosan tudom, hogy miért nincsenek ezek kiküszöbölve. Illetve tudom, hogy ezekkel kell és tudok együtt élni...
Konkrétan a fotózásban: lehet itt vitatkozni keresőkön, pixeleken, tudathasító és módosító programokon - az igazi hardcore fotós csak vigyorog ezeken. Szerinte csakis az lehet igazi fotóművész, aki analóg nyomatja, színesben Kodachrome, fekete-fehérben ILFORD.
Oszt jónapot. Mindenki más meg csak puhapöcs...
Évtizedek óta hallgattam ugyanezt a high-end hifi őrültektől. És ott is mindíg az lett a vége, hogy akárhány tranzisztor, meg tirisztor meg dB meg Watt meg bármi, egy hardcore hifista szerint ez mind puhapöcs játékszer, mert az igazi a csöves előerösítő meg végfok - és akkor még a hangszórókról, dobozokról nem is beszéltünk...
Jó pár évvel ezelőtt rendeztek pár HE Hifi show-t azthiszem az Átrium szállodában és ott minden egyes szobában más és más rendszer volt felépítve. Vihetted a saját CD-det és több helyen be is dughattad és meghallgathattad a kedvenc számaidat több cuccon is...
Szó se róla, lehetett eltérést érezni az egyes szobák között, (de olykor egyáltalán nem a csöves cucc javára, legalábbis az én fülem szerint...) egy ilyen követlen összehasonlítás sok mindent felvillanthat - de amikor pl. feltűntek az aranyozott hangszóró kábelek 1 millió HUF/m árakon, akkor mondtam először, hogy na ebből elég volt, és sürgősen hátat fordítottam ennek az egész baromságnak...
És még volt egy-két olyan "incidens" az életemben, amik szép csendben megtanítottak rá, hogy az optimális miniálisra igyekszünk törekedni...:)
A kisebb gépeké mint az a58 is, 1 400 valahányezer képpontos a kereső, osztva 3-al, mert RGB, 800*600 körüli felbontás.
A nagyobbak 2 500ezer képpont körül vannak, ugyanez az osztás után kb. 1024*768. Ez néhány éve a monitorokon standard felbontás volt, ezen néztük a képeinket.
Asszem a legújabb valamelyik gépen még ennél is nagyobb a felbontás.
Hogyan lehet(ne) az EVF-t és OVF-t "házasítani? És mi értelme?
A többin meg nincs mit meglepődni... A technika fejlődésével folyamatosan hárulnak el az akadályok a méret növekedése elől... Illetve, gondolom, a gyártók se hüjjjék, hogy azonnal ellőjenek mineen puskaport....
Úgy hogy most megy szép lassan az etetés a Mittelformat-ra és később, ha már jól bevásároltál a Fujiból, vagy korábban a .... ki is csinált már ekkora bazi gépet? Szóval azoknál, akkor majd dobhatod el és veheted a 6x9 vagy akár 9x12 cm-es érzékelős gépet, meg objektiveket...:)
A DSLR előtt volt egy Panasonic bridge gépem, azt hiszem FZ 100-as. Elsősorban a mikrofon bemenete miatt. Ha minden igaz, annak 200.000 pixeles volt a keresője. Ott volt, olykor bele is lehetett nézni, de nem szerettem, mert eléggé érezhetően pixeles volt.
Ehhez képest az A58-nak az állítólag 1,2 millió pixele nem kvantum ugrás, hanem ég is föld... Ha a nagyítását kifogásolod, hogy szerinted kis (?) képet ad, hát akkor az megint szokás kérdése. Ha naponta ebbe meg abba kukkantgatsz, akkor lehet, hogy gyengécske...
A display panel valóban "kicsike" - de ezt is bőven meg lehet szokni. És mint már kihangsúlyoztam: nekem sokkal fontosabb és hasznosabb, hogy ki meg fel és le lehet hajtani, sok más nagyobb gép nem tud ilyent. És éppen ezen funkció miatt kellett valamivel kisebb panelt beépíteni, mert többre nem van nagyon hely...
Ami pedig az "utómunkálatokat" illeti. Már azt is jeleztem, hogy én szándékosan nem bonyolódtam a Photoshop bármelyikébe, nekem bőven elég az ACDSee, azzal is nagyon sok mindent lehet csinálni és csinálgatok is szorgosan...
Ahogy mondod: az A58 nagyon megérte az árát... 3 évig...:)
Ha a "fotózás" tényrögzítő tevékenység, akkor még komponálni se kell igazán. Ha a fotózás művészi gondolatkifejezés, akkor pedig - mint korábban kifejtettem volt - előbb jön az inspiráció, aztán jön az ötlet és aztán komponálhatod...
Ötlet nélkül komponálgatni inkább jó iparos munka....
Így van, minden mást egy élvezet markolászni, csakhogy... És ismered talán már az ars poeticámat: számomra nem különösebb truváj 3-4x drágább cucc segítségével valamivel jobb képet csinálni...
Ha én mindenből a legjobbat venném, amit a legkellemesebb nézni, hordani, működtetni - akkor tényleg nem lenne rá pénzem... Ilyen is akad ám... Ergó: én legalábbis szeretek, illetve megelégszem a realitások talaján pipiskedni...
A barátaim közül szinte senkinek nincs fényképezőgépe. Még csak a telefonjukkal se igazán kattintanak, max. hébe-hóba.
Nem is értik, hogy nekem minek ennyi. Meg a za sok kacat hozzá...:)
Én inkább annak örülnék, ha valaki összeházasítaná az EVF és az OVF keresőt. (Nem fizikai képtelenség, csak szándék kérdése)
Sok esély erre persze nincs, mert a gyártók ha tehetik az olcsóbb megoldást részesítik előnyben.
Ki tudja, mit hoz a jövő? A Sony A7 előtt minden milc az APS-C mérettel etette a népet. Azután jött az A7, és ma már ez mérce....
Most éppen a Fuji FSX-50 kopogtat. Csak azért nem veszélyes a Sonyra, mert a Fuji kisebb cég, feltételezem hogy nem bírja tőkével a tömeges bevezetést.
Persze ez csak egy tipp, nekem nincs rálátásom az óriáscégekre.
Nem vagyok egy acdsee guru, de szerintem a tiff-et kezeli, raw feldolgozást tud, rétegeket kezel.
Adjustment layerek vannak.
A színterekről fogalmam sincs, kezelni azt hiszem kezeli, de hogy konvertálja is-e...
Nyilván nem egy PS tudásával bír, dehát nem is kerül annyiba.
Én gyors beavatkozásokra szoktam használni, amikor mondjuk csak fehéregyensúlyt kell állítani, méretezni, világosságot kezelni stb. vagy ha ezeket kötegelve kell megcsinálni sok képre.
Ha már mélyebben kell belenyúlni egy képbe akkor marad a PS, úgyhogy rengeteg funkcióját nem is ismerem
De van róla egy csomó video jutyubon, meg van ingyenes próbaverzió.
Pl. a light eq nevű cuccát kifejezetten szeretem, nagyon könnyen kezelhető, azzal egy full amatőr is olyan változtatást tud elérni a képen ami PS-ben bonyolultabb.
Azt hiszem rosszul fogalmaztam, hiszen nem az a baj, hogy az emberek fényképeznek és nyilván én se egy képet csinálok, hanem én is kattogtatok biztonsági játékot játszva és lesz a rengeteg képből majd egy jó képem.
De az nem hiszem, hogy felsőbbrendű szöveg, hogy aki nem komponál az nem fotós, mert az tényleg nem az.
Miért nem az a fotózás lényege, hogy komponálj egy jó képet?
Persze van amikor találomra is beesik egy jó kép amit a helyszínen nem is vett észre az ember, csak otthon, hogy ez jó lesz.
Legyek akkor nagyképű, de azt nem nevezném fotózásnak amikor az emberek kattogtatnak pl. egy szülinapon vagy kiránduláson csak, hogy legyen pár emlékképük.
Nyilván nekem is ezrével vannak ilyen képeim, de ettől ez még nem fotózás....
A géptől pénztől független, hogy ki a fotós és ki nem, egy jó fotós egy mobiltelefonnal is tud jó képeket csinálni.
Ha a technikai részét nézzük, akkor meg az a véleményem amit írtál, aki nem markolászott A7 RII-öt vagy pláne A9-et az nem tudja mi a jó, mert azok k...a jó gépek. De írhattam volna D5-öt is, mert az is fantasztikus gép.
Azért az 58-é nem egy csúcs szuper kereső. Az újabb, jobb gépekét nem ismerem, de ez elég gyengécske. Minek 2.36 pixel? Mondjuk élességet állítani kézzel. Én nem nagyon tudok vele. (Oké ott a focus peaking..) Másik a képfrissítés sebessége. Tedd a géped raw+jpeg-be és Hi sorozatba. Hát elég érdekes dolgokat produkál. Konkrétan én nem tudom ilyenkor mi történik, mit is látok a keresőben. (élőkép vs elkészült) Ha statikus dolgot fotózol rendben van, de gyorsan, össze-vissza mozgó objektumot követni..... Ennél sokkal jobb egy jó tükrös gép. Ismétlem ez csak az 58-ra vonatkozik, nem a felsőbb kategóriákra. Kétségtelen ez a jövő, de az 58-as az már múlt.
Ez a "sötét lyuk" kereső, meg az "azt látom, hogy milyen lesz az elkészült kép"...
Amikor csak a megszokott "s. lyukat" használod éveken keresztül és nincsenek problémáid a szemeddel, hozzászoksz.* Akkor tűnik föl a különbség, ha váltogatod a vázakat.* Pl egész nap 7d után a 70d tényleg rosszabb, de ha csak az utóbbit használom ahhoz áll be a szemem.
Jó, hogy azt látod vele, hogy milyen lesz a kép, de ha vmi akciót fotózol változó körülmények között, rohadtul nincs időd állítgatni a gépet, hiába tudod, hogy kéne. Pl kifutó egyik végén természetes fény, míg a másikon teljesen más világítás. Így is, úgy is kell az utómunka... Ha van idő az más.
Tök mindegy milyen technikát használsz, bármikor előfordulhat, hogy elbambulsz, vagy elkapkodod a dolgokat. Picit ferde, rosszul komponálsz, nem veszel észre valamit stb. Ha csak magadnak lődözgetsz emlékképeket akkor oké, de ha más is látja rohadtul ciki.
* ;)
58-assal egyébként nincs bajom. Kereső gyengécske, de még elmegy, inkább az lcd lehetett volna jobb, bár 100 körül amennyiért vettem teljesen megérte.
Kimutatták a világon manapság másodpercenként több 100 ezer expozíció születik, de ezek file állományának csak 5% lesz archíválva valahol 5 év múlva a többi eltűnik, elvész, megsemmisül.
De ha az átlag ember örömét leli a telós kattingatásnak, még így is, hát tegyék! Ezzel sincs semmi gond. Amúgy adatvesztésnél minden ember a saját kárán tanul a leggyorsabban!
Azért a képesztétika már ezer évnél is régebbi referenciája nem misztikum, hanem egy egymásra épülő humán tudásanyag a kreativitásban. Tehát aki komolyan akar képekkel foglalkozni (akár fotó), azért nem árt fejlődni és érdeklődni ennek kultúrája iránt ami fellelhető, utána nézhető!
Sok diákom a stúdiónkban hoz képet - Petya nézd milyen kreatív képet lőttem !
Aztán megmutatom neki egy példán, 1921-ben ezt a témát már ennél velősebben és sokkal kreatívabban megoldotta x és y alkotó vagy ismeretlen fotós. Ezzel nem csökkenteni akarom örömét csak jó tisztában lenni, amikor spanyol viasznak hiszünk valamit, akkor nem árt ismerni a fotográfia lassan 200 éves képtörténetét és nagy elődeit, mert a publikálásnál koppanhatunk - óó tök jó, milyen ügyesen leutánozta egy 1890-ben született üveglemezes fotó témáját stb.
Hisz hobbistaként is az a legnagyobb öröm, ha mutatunk valamit haverjainknak, amilyen megközelítést nem igazán láthattak eddig és személyesen hozzáni is köthető. Na akkor igazi élmény a képelkotás!
De az is élmény, ha valaki kertjében röppen a méh, és sikerül technikailag és esztétikailag szép képet lőni róla. Nagy öröm, mert piszok nehéz és büszkén mutatahatjuk is ismerőseinknek a többi fotósnak. De azzal legyünk tsiztában valószínű 98 764db mienknél még jobb ilyen kép született a földön ugyan ezen témában!
Örüljünk, de tudjuk ez sajátunk, a többi emberben akkor a katarzist nem fog kiváltani, mert nem érdekli technikailag mit kínlódtál a macróddal. Láttott 1000 iylen képet, ennyi.
Ezzel is tisztában kell lenni. Amíg a saját örömünk szolgálja semmi gond, ha annál többre vágyunk, szét kell nézni és gondolkodni :-)
Azért vicces, mert ma még lehet választani tehát ezért a felhasználóknak kár leszólni egymást.
5 év múlva teszem, hogy Canikon sem fog már DSLR-t gyártani, tehát a vita költői.
A DSLR a gőzmozdony a MILC a villanymozdony. Én mint korosodó fotós szeretem a tükrös gépeket, tele a polcom, vitrinem a régi gépeimmel, de utazni már csak villanymozdony által vontatott szerelvénnyel szeretek :-)
Én még ma is használom DSLR- vázam csak néha a stúdiónkban. Egyzsrűen nem értem mi abban a szörnyű, hogy előre azt a felvételt és beállítást látjuk ami elkészül. Az OVF mutathatja nekem a valóságot, de filmnél is és digiben is már a technológia miatt egy virtuális más dolgot hozunk létre már a nyersanyagon! Akkor mi a túrót érek az OVF-el. Digitális képállományt hozok létre, én előre jobban szeretem látni mi lesz a végtermék! Ez az EVF, nem fog tech. vissza lépni.
Azt már unom ragozni, hogy két éve amióta munkáimban csak EVF-es gépemmel megyek, mekkora tucat az a plussz lehetőség amitől a csapkodó tükör és mechanizmusa elzár engem, de a nappali használaton felkacagtam! Bocsánat az érintetől.
Mikor a tetős könyvemen dolgoztam 6 éve még az FF DSLR-el, pont szenvedtem mikor a hajnali napba vagy lemenő napos horizontba belefotóztam telével, kiégett a retinám és szószerint fájt a szemem, káprázolt. Ugye az A900-on még LV üzemmód sem volt. Most meg új projectemnél ahol megint sokat szerepel a nap és az égbolt röhögve órákig akár napfoltot is fotózhatom konverterezett teléimmel, ND szűrőkkel stb. és színhelyesen baállíva a kívántakat még expo előtt. Fele annyi selejtem van EVF használat óta munbkáimban.
A szemem nem éri direktben az UV és az intenzív fény. nagyon protektív az EVF iylen szempontból főkeg pont a nappali fotózásnál. Régen esküvői kreatív fotózásoknál káprázolt a szemem, mire a ceremóniára mentünk alig láttam :-) Ott meg sötét volt a templomban, alig tudtam komponálni OVF-el. Most meg órákig kint lehetek a kereső fényerejét igazítom igényemre, nem ég ki a szemem, miközben előre látom ha kiégne valahol a kép túleexpo miatt és tök félhomályban gyönyörű világos keresőben komponálok expo helyesen. Ez rossz? Vicces szembe menni a használati előnyökkel, de lehet miért ne..... :-)
Lehet jönni, bala-bla bla, ha jó fotós vagy a DSLR-nél pontosan érzed mennyit hova kell korrigálnod stb. De ok 30 éve fotózom így is tettem, de ez a múlt! Ma meg élő hisztogrammal, akár a képmezőn bárhol 25x -ös belenagyítással, szembe a napot vagy tök sötétben ahol a szem se lát már komponálhatom a helyes expós képem, színre képstílusra ha kell fekete fehérben stb.
A stúdióban még néha az adott körülmények és vakuzás miatt előkapom az öreg vasat, de terepen csak tarcsi gépként van nálam, gyötrelem vissza kukucskálni bele a nagyfelbontású OLED-es TV után :-)
A másik egy top kategóriás DSLR FF gép kersőjét nem illik egy elég régi belépő SLT gép keresőjével összevetni használatban. Egy elmúlt három évben megjelent legalább középkategóriás MILC keresője már nagyításban is veri a top DSLR-ek keresőjét, használatban összehasonlíthatatlan a kettő utóbbi javára, nálam kiderült. Pedig szeretem a gőzmozdonyokat és a DSLR-ket, de ez van csak egy technikai történeti stáció voltak! Nézve az új generációkat 23 éves lányom pl, ők nem is értik minek kéne egy kis optikai lyukba kukucskálni az ő agyuk már eleve a display világra épül. Konzervatív fotósok mindig lesznek, ezért lassú kifutással szűnnek majd a DSLR-ek. Erre mondtam kb. 5 év még az életük az új kereskedelemben. A NIkon most szellőztette meg a D5 utódja már top MILC lesz, ütve a Sony FE rendszerét! Legyen! Nekünk csak jó lesz, mert a Sony-nak megszűnik az egyeduralma az FF MILC-ben és talán ár lelhajtó lesz és még innovatívabb fejlesztésekre sarkalja.
Sokadszorra is ez a véleményem, most már jelentős felhasználási gyakorlatom tükrében!. Az EVF kapcsán ez már a jelen és elkerülhetetlen, sokkal többet nyújt a fotósnak, döreség nem igénybe venni! Megy a polcra idén az A900-am a többi tükrös mellé vitrin darabnak, ha hiányzik az amúgy bazi nagy keresőképe leveszem és nosztalgikusan bele kukucskálok, miként a casúttörténeti parkban a 424-en pöffeszkedek időnként :-)
Az igazán gond - szerintem - azokkal van, akik a telefonjukat függőlegesen tartva kattintanak ezerrel és soha semmikor meg se nézik, el se mentik, csak gyűlik a gépben aztán egyszer majd kipukkan a memóriája...
Akkor is baj van, ha ennek a tábornak egy része "igazi" gépet vesz és azzal teszi ugyanezt...:) Igen, van aki tök hüjjjén és vastag pénztárcával csörtet be a Mediamarkt-ba és a legtöbb pixelt kéri, meg a legdrágább gépet, mert az biztosan a legjobb lesz...
Igen, ilyenek is vannak szép számmal...
Pár hete a füzérradványi kastélyt látogattuk meg, véletlenül egy iskolai csoporttal együtt. A gyerkőcök a 14 és 16 év között lehettek. Érdekes volt figyelni, hogy ugyanazon téren belül ki, mit, honnan kattintott. Persze, szigorúan csak mobillal, esetleg páran tablettel...
Jó páran láthatóan ügyesek és meglepően jó szeműek voltak, és ezt egy örömteli jelenségnek tartottam.... Ez persze jó részben az internet meg a Facebook hatása, mert aki nem tök répaagyú, az tudat alatt is ráérez, hogy mit, honnan, hogyan fotózhattak és megpróbál hasonló képpen működni...
Van ilyen is...
Egyébként ezt a fotózási misztériumot nem kell(ene) agyonmagyarázni, csupán egy dolgot kell(ene) megértően tudomásul venni: nem vagyunk egyformák és nem egyformák a céljaink...:) :)
Az tény valóban, hogy nekem az agyam APS-C-ben forog csak és ott szorozgat meg osztogat fel s le...:)
Azért nagyjából Veled azonosan a régről megszokott Leica méretből indulunk ki, illetve ha 16-ot mondok, akkor én tudom, hogy 24 mm-ről volna eredetileg szó, a 12 mm az a 18 mm és az valóban már alatta van az annak idején luxusnak számító 20 mm-nek, de a halszemek bármely méretben is még rövidebbek voltak...
Csak jelzem hogy a 18mm gyujtótávolság, nem látószög, viszont a látószög érzékelőméret nélkül viszont értelmezhetetlen érték :-) A kollega amúgy sem adult felhasználó, ne zavarjuk meg ilyenekkel.
Részemről összefoglalva az elmúlt két oldal diskurzusát a saját konklúzióim a képekre:
- a képek felhasználása vagy publikálsra szánt területe, dönti el adott felvétel megfelel e ennek támogatásához. Mert amikor a telómmal egy helyszínen dokumentálni akarom, hogy néz ki az adott ház mondjuk egy haveromnak és csak arra törekszem a teljes ház benne legyen a képben és ne legyen sötét , látszódjanak a részletek, akkor az adott célra az egy tökéletes felvétel.
- tökéletes felvétel, amit lányom nyaraláskor emlékként lő rólunk telójával és örök emlékkként vissza adja a helyszínt és hangulatát amiben mi is vagyunk, mint annó a Lomo Cmenákkal lőtt ORWO diákon tették szüleim.
Mi a cél? Egy belső kör a család és barátok részesüljenek élvezhető színesképekben örökké egy emlékben.
Tehát tökéletes a kép ha ez volt a cél és ezt jól átadja előnyös szamélyképekkel. (Előnytelenek kuka!)
- ha egy megrendelőm igénye fogalmalódik meg, bármilyen munka kapcsán az lesz a tökéletes felvétel ami szakmailag nem kezdhető ki (hamár szakmám és fizettséget is várok), és minden teljesül benne amit elvárt tőlem hiány érzet nélkül. Ez esetben ez a két dolog lesz fókuszban a képalkotásnál. Ami ebből kiesik az selejt, veszteség, kuka stb.
- ha saját örömömre vagy hóbortomra fotózok, akkor meg az a jó felvétel ami a saját belső elvárásomnak megfelel és nyiván azt fogom bátran publikálni ami ennek a lécnek szintjén megfelel. Na itt jön: vajon a saját belső elvárásom, hogyan illeszkedik a széles fotótstársadalom alap referenciájához? De hát fejlődni csak úgy lehet, ha ezt a saját belső elvárást mindig feljebb tóljuk látva a fotós példaképek színvonalához közeledve. Persze ehhez egy alap inteligencia és fejlődéskészség kell, komoly érdeklődéssel az elődök és kortrársak munkái után! Na ez kevesekben van meg, ezért a sok sértődés, minősítgetés oda vissza.
- ha kiállításaimra, könyveimhez elmélyülten kreálom képeim belső alkotói kényszerből, akkor meg alfába merülök és csak az érdekel a kép azt a gondolatot és kép esztétikumot közvetítse amit vízionáltam és ha kell több órát is dolgozom egy képen és majd emelt fővel fogadom a kritikákat ha ezt falon vagy kiadványban, weben ( bár web nem tökéletes erre) publikálom. Mind a negatív, semleges és a pozitív kritikákból együttesen építkezem és nem sértődöm meg ha valaki leszólja, nem azonosul vele! Elgondolkodtat és a semleges, pozítívakkak együtt egy konklúziót szül. Számomra ez inkább izgalmas szokott lenni mint bosszantó, dühítő.
Tehát minden fotó jó lehet, tanítjuk is kurzusainkon - tök indegy telót vagy 5 milliós KF gépet emelünk szemünkhöz, előtte legyen tiszta mi a felvétel célja és hol kiknek akarjuk publikálni és milyen módon!
Ez dönt el mindent! Azt látom gondnak, cél és mindenféle motiváció nélkül kattognak sokan össze vissza téma hiány mellett. Ez sem gond ha a cél saját örömködés - jajj de jó csattan a zár a milliós Kanikomon stb. A publilációval ez esetben legyünk óvatosak azért :-)
De minden kép jó ha a célját eléri és minden felvétel rossz ami meg nem teljesíti ezt :-)
Ha valaki szereti a fotográfiát, akkor sétálgat, a fényképezőgéppel nézelődik, keresi a témát. Ennek a fotózgatásnak a komfortját, minőségét határozza meg a kereső.
Ehhez a mondathoz mindig tartozik egy szenzorméret is, ahhoz hogy egyértelmű legyen, milyen látószögre gondolsz.
Ha nem mondasz semmit, akkor a kisfilmes 24x36mm szenzorméretre gondolunk. Ott pedig 12mm már nagyon extra, alatta csak egy, azaz egy darab objektív van, azután nincs semmi. A halszem objektíveket is ki kell venni a nagylátószögűek közül, mert a halszem objektív az más állatfajta..
Véletlenül a kezembe került egy nem túl régi fotós újság (én ugye német nyelvűeket lapozgatok, ha egyáltalán még pénzt adok olykor ilyenekért) és abban a Canon új M5-ösét mutatja be. Amely már tükör nélküli és a EVF-ben 2,36 millió pixel tümekedik.
Az én pórias, fapados A58-asomban ennek a fele. És én ezzel is halálra meg vagyok elégedve. Na most akkor milyen lehet a kétszer ennyi pixel?
És mire jutunk a te mattüveges klasszikus prizmás keresőddel, mire kell a csoda kereső, ha otthon úgyis mindent felforgatsz és szinte az utolsó pixelig átmanipulálsz????
Akkor nem elég a keresőben alapvetően "keresni"???
De az, hogy nem gondolja végig a képet, nincs kompozíció, nem kell kitalálni semmit.
Hát én megint csak halkan dünnyögöm, hogy közel sincs így mindíg, és ez már megint olyan felsőbbrendűsnek szagló szöveg, hogy aki nem komponál az nem fotós, aki nem MILC és legalább A6000 az se fotós, aki nem 7-est markolász, az nem is tudja, hogy mi a jó...:) :)
Én meg csak azt dünnyögöm itt csendes magamban, hogy ahhoz, hogy egy kép kurva jó legyen , ahhoz először is egy erős inspiráció, aztán egy jó ötlet kell - és majd utána komponálgathatod, hogy miként is készüljön el...
Én pl nem akarok lépten-nyomon durranó alkotásokat készíteni, sőt nem is érzek magamban ehhez különösebb tehetséget, ezért is nem lettem profi, de megörökítek ha nem is mindent, de sok mindent, hogy ne felejtsem el. Nagyon sokan ezért vesznek gépet a kezükbe és nem azért, hogy művészek legyenek..
Az első digitális gépemet a kép-archívumom szerint valamikor 2000-ben vehettem. Az azóta készült képekre, helyszínekre nagyjából emlékszem. A korábbi utazásainkról csak hébe-hóba készültek képek és vannak helyek, amikre már egyáltalán nem emlékszem..
Aztán a sok "céltalan" kattintás között akadnak -akadhatnak jobb képek is, azokkal talán lehetne valamit kezdeni is... Én a képeket magamnak csinálom és nem azért, hogy a (nemlétező) blogomat telerakjam vele és minden kép alá odabiggyesszem, hogy "köszönöm a megosztást"....:) :)
Az "ultraszéles" szerintem a 12 alatt kezdődik....
Nekem egyébként - mint itt már többször eldünnyögtem - egy Samyang 3,5/6,5 mm-esem van. Ez aztán igazán ultraszéles. Imádom... Néha lehetne talán pár mm-rel több, de így is imádom... (A most lesántult A58-ast manapság szinte a leggyakrabban ezzel használom...)
Olykor a kép sarkait és széleit érdemes levágni, de üsse kő. Amennyibe került, amekkora mázlival lett az enyém, ennyiért bármiféle bűne meg lenne bocsájtva...
Jaj ne, ez már tényleg nagyon demagóg szöveg...:) :)
Beszéljünk inkább a Sony-k stabilizátor behalási problémáiról. Szoktak más hibák is előfordulni? Mert ha ezt a "steadyshot-error" kifejezést irom be a Google-nak, akkor magyr-német-angol nyelven szépen jönnek elő az ügyek... De a Youtube-n is jópofákat mutatnak a lefagyott A7-esekről, amik "camera-error" üzenetekkel boldogítják a tulajdonosaikat......
Engem eddig megkímélt a jóistenke. Az előző kis Panasonic TZ gépecském objektivkitolója halálozott csak el, akkor szerencsére még a garancia utolsó perceiben és egy frissen vett kártya hibásodott meg és jó nagy nyaralási túra során tünt el pár kép róla...
Amúgy eddig mindenem hibátlanul működött, szervizt műszerészt csak baráti alapon láttam, de nem szükségből...
Minden kép manipulált, akkor is ha Te semmit sem teszel, csak a fényképezőgép processzora.
Úgy van ez mint az analóg nagyításnál. Ha jó laboros van a gépnél, jobb kép lesz. Ha a printergép fut, a laboros meg kávézik, akkor az automata (illetve a programozó) manipulálja a képet.
Érdekes felvetés ez az ACDsee. Nekem mondjuk van örökre megvásárolt Photoshoppom, de sohasem tudhatom mikor válik majd használhatatlanná. (Köszönhetően az operációs rendszer és programgyártóknak)
Szóval a képfeldolgozáshoz nem sok kell, de az nagyon, ezekből semmi nem hiányozhat:
16 bites TIFF kezelése, korrigálása
Rétegkezelés, rétegek egymás alatt, kijelölt részek keverése
Sajnos ez az alaplap.... a másik oldalára van pöttyözve 4 ponton .... Természetesen a maradék 3 huzalozás az nem fix hanem saru fogatos ... Ez bezzeg odavan pöttyözve..... :(
Azt azért hozzátenném, hogy az acdsee, annak teljesen elég aki nem akar belemélyedni a képszerkesztésbe, az alap beállításai, görbék, fehéregyensúly, lencsetorzítás, színek, alap dolgok amik a PS-ben is megvannak, azok ebben is teljesen jók, pl. a light EQ, color Eq nevű dolgai is nagyon jók és nagyon könnyen kezelhetők.
Sőt a nagyobbik verziója most már sokkal több is ennél, mert abban is van RAW editor, vannak layerek meg rengeteg minden, közelíti sok mindenben a PS-t, már rég nem egy egyszerű képszerkesztő programocska ami max átméretezni jó a képeket...
Aki akar az acdseevel is profi munkát tud végezni.
Sziasztok! Kérdés...: Szétszedtem Egy SAL 16-35 zeiss optikát zoom hiba miatt... (a probléma: a legutolsó tagja az obinak, amely tartja a napellenzőt és a szűrőt rátudod csavarni... 1 csavar megadta magát beesett a zoom tubusába. na ott megakasztotta eddig a 22 mm en...... De sajnos elvágta a ssm fokusz motor kábelét is .. :( Namost.... Az egyik vége 4 ponton van forrasztva a alaplaphoz ... a másik vége pedig be van építve a (nevezzük motornak)2ik és a 3ik gyűrű közé ...
Amit nem szedtem szét mert a kezeim már beremegtek mire szétszedtem az egészet........
Összerakás után : AF visszajelzés van,rekesz megy, zoom megy ..... De viszont a fokusz motor érthető okok miatt nem megy ... :D
Találtam alkatrészeket ... De sajnos nincs kép ..... és az angol tudásomhoz ez a típusú angol már nagyon magas......
Jövőhéten utazok Amerikába és van lehetőségem rendelni is .... Ha esetleg valaki megtudja mondani nekem pontosan a listán hogy nevezik ezt az fityfenét angolul annak nagyon hálás lennék!? Köszönöm szépen Remélem érthető voltam...... :)
Amúgy köszönöm a címet... Igen, már dereng valami, hogy valamikor már találkoztam vele, de már akkor is szomorúan állapítottam meg, hogy A-ra nem gyártanak, csak max. E-re...
Eléggé el nem ítélhető módon nem használok Photoshop-ot, szándékosan tartom távol tőle magamat. A képeimet az ACDSee-vel kezelgetem, de csak kutyafuttában. Nem szeretem a túl durva, már nagyon természetellenes végeredményt szülő beavatkozásokat és félek, hogy túl sok időt vacakolnék velük. Még így is....