Keresés

Részletes keresés

branyiszko Creative Commons License 2005.08.15 0 0 2834
Egy apró pontosítás:
A matusovo-kralovstvo Ny-Szlovákia váraival foglalkozik.
Előzmény: Törölt nick (2832)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2829

Szia!

 

Mindig örömmel látunk új "arcokat" a Topikban  :-)

hát még ha egy váras helyről valók!  :-)))

 

Nagyon régen voltam Várpalotán, úgy hogy szívesen olvasnék róla vagy a környékbeli, általad bejárt bármelyik középkori erődítményről újabb híreket, jó vagy rossz értelemben! Ha vannak fotóid és fel tudod rakni őket, külön élvezet lenne....

 

Előzmény: Justine_ (2824)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2828

Szerintem kissé összekavartad a kását a

 

2 vár + 2 természeti látvány ötleteddel, de végül is megértettem és díjazom az elképzelésed!   :-)

 

Tehát:

 

Felvidék: Torna várromja + Szádelői sziklavölgy {kitalálva}

 

Erdély: az általam felrakott vár képek {2822.} + a következő falu fölött emelkedő

            hatalmas szikla neve

 

Ez utóbbi marad tehát még megoldandó feladatnak a Topikban!

 

 

Előzmény: branyiszko (2823)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2827

Akkor Karako-híd segítségével megoldódott a felvidéki vár kérdése = Torna, így már nagyon könnyű megmondani, hogy a következő község, Szádelő határában kezdődő fantasztikus szépségű sziklavölgy, szurdok lenne a természeti feladvány!

 

Torna várromjának és a szádelői sziklaszurdoknak a földrajzi helyzete

 

Néhány link a tényleg csodás és feltétlenül túracélpontnak kiváló szádelői völgyről -- a bejáratánál belépőjegyet kell váltani {képeslap kapható} + a túlvégén egy remek turistaház, benne sörözővel!  :-)

 

http://www.tatranet.hu/turaajanlat_szadelo.html

http://pizolit.hu/rek/gtk_fr.htm

http://pizolit.hu/rek/gtk_tx.htm

http://members.chello.hu/ped.t.e./tura.htm

 

 

Előzmény: branyiszko (2823)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2826
Azért a hegyek közé is jutott belőlük (Eperjes, Zsolna, Besztercebánya, stb) csak nagyon elfogytak.
Előzmény: branyiszko (2823)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2825

Szeretnék egyszer eljutni oda, biciklivel már jártam arra, de a várba még nem. Egyébként milyen nevezetesség van a másik hegyen?

Előzmény: branyiszko (2823)
Justine_ Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2824

Sziasztok!

 

De örülök, hogy rábukkantam erre a topicra!:) Ennyi várbarátot!:) Sajna még én se jutottam el mindenhova, ahova szerettem volna, de ami késik, az eljön:)))

Amúgy én várpalotai vagyok. A Thury-vár érdekelne csak vagy a Bátorkő is?

Előzmény: Nagyon Várbarát (2798)
branyiszko Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2823
TORNA, természetesen helyes!
Szeretem ezeket a síkságból kiemelkedő hegykúpokon trónoló várakat.
Látványosak, és egyben határpontok is. Itt kezdődnek a hajdan volt magyarság számára lakhatatlannak számító -csak gyepűnek jó- "félelmetes" hegyek.
Ez a szemlélet volt az országtöpörödés kiindulópontja :-((
Előzmény: karako-hid (2821)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2822

Hát igen, ha nincs vár az adott hegyen {helyen} akkor kimarad az életemből!

 

Ez már jóval közelibb és felismerhetőbb kép -- Erdélyben, ahol két éve jártam... nincs még feltárva és helyreállítva...   :-(

 

Három segítség a részemről:

 

A vár hatalmas lakótornya az udvar felől nézve

 

AlaprajzaRekonstrukciós rajza

 

Ami a hatalmas sziklát illeti, sajnos nem volt időm megmászni, hogy a rajta található csekély romokat megtekintsem -- de tudom, hogy a környékbeli nép mintegy Szent Hegyként tiszteli ezt a félelmeset szépségű sziklacsúcsot...

Előzmény: branyiszko (2819)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2821

Hasznos persze talált :)

 

Az általad feladottra tippem. TORNA (?)

Előzmény: branyiszko (2820)
branyiszko Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2820
Vajh' miért nem fogadta be a második képet?
Előzmény: branyiszko (2819)
branyiszko Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2819
Mindenképpen szeretnék neked gratulálni, hogy erőt vettél és felmásztál a szomszédos hegycsúcsra is! :-)

Tipikus "Várbarát" logika: nem felmásztam ide is, hanem innen ereszkedtem alá a várhoz. :-))

Ami a természeti látványosságot illeti: két képpel segítek. Az egyik várat ábrázol, a másik egy híres hegyet -az előző helytől fotózva- , amelyen szintén vár volt.
Hogy lesz eből segítség?
A Kárpát-medencében két hasonló hely van, az egyik a Felvidéken, a másik ennek a két képnek a közelében.

Remélem nem túl bonyolult magyarázat.[image2]
Előzmény: Nagyon Várbarát (2818)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2818

Mindenképpen szeretnék neked gratulálni, hogy erőt vettél és felmásztál a szomszédos hegycsúcsra is!  :-)

 

Gyanúm szerint jártam már ebben a felvidéki várromban, amiről néhány képet mellékelnék segítségül {remélem, valóban ezt az erőssséget ábrázolja} a megfejtés örömét szeretném meghagyni másoknak...

 

Ami a természeti szépséget illeti, nem tudom.

 

 

 

Előzmény: branyiszko (2817)
branyiszko Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2817
Bátorkodnék én is előrukkolni egy -szerintem könnyű- feladvánnyal.
Egy kiemelkedő szépségű természeti látványosságtól fényképezve. fél plusz pontot kap aki ezt is megnevezi)
branyiszko Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2816
Igazán HASZNOS segítséget adtál, így megtaláltam a téli Mátra kápeim között a megfejtést.
Előzmény: Nagyon Várbarát (2814)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2815

Úgy látom régebben mintha kisebb bozót lett volna. A várat is hatalmas, kb 3 m-es bozótoson át lehet megközelíteni, de jól ki van járva és a jelzés is vadonatúj. Csak sajnos olyan lehet, mint Kanázsvár, hogy a község felhasználja túristacsalogatónak, de még egy fűkaszálásra sem futja :((((.

 

Pedig láthatólag sok fal megvan a föld színén, követhető lenne az alaprajz. Magasan meg csakannyi áll. A kilátás viszont gyönyörű és megközelítése is könnyű.

Előzmény: Nagyon Várbarát (2814)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2814

Kösz szépen a távlati fotót -- sokat segített!

megpróbáltam ezek alapján összetenni a képet...

mivel úgy írtad, hogy egy kisebb vártúrán voltál, egyből gondoltam, hogy nem a Dunántúlra mentél...

tehát maradnak az É-i középhegység erődítményei...

hosszúkás hegyhát + hatalmas bozótban egy különálló toronycsonk + kisebb romok

 

és megvilágosodtam!

 

Ajaj... hát itt még nem jártam -- hát ezt vissza kell vonnom, mert jártam itt, de nagyon régen, szinte a legelső siroki vár után ez volt a következő várrom. Kényelmesen egy nap alatt be lehetett járni a környező erősségekkel együtt, ha jól emlékszem még az öcsém is velem tartott {pedig az öcsém és a várak -- az két külön világ!}

 

Szóval már tudom, de szeretném, ha más is törné még rajta a fejét, ezért újabb -- még általam készített egykori, hagyományos géppel létrehozott fotókkal egészíteném ki a karako-híd által feltett képeket.

 

Sajnos úgy nézem azóta sem történt semmi változás ennél a várromnál...  :-(

 

 

Az alaprajza a www.varak.hu -- alapján, melyen bejelöltem a képen látható falszoros és a különálló toronycsonk helyét -- ezek segítettek engem a felismerésében!

 

 

Szöveges segítség:

 

-- Közelében két, sokkal nagyobb kiterjedésű, igen romos vármaradvány is található. Közülük az egyiket még az Árpád-házi királyok adományozták annak az előkelő nemzetségnek, melyből a XIV. században ez egyik oldalági nemesi família megépítette saját magának ezt a kisebb alapterületű kővárat. Igazából nem lehet hozzá legendás históriákat fűzni, élte a középkori várak általános sorsát. Pusztulásának körülményei nem ismertek, valószínűleg egy török portyázó csapat foglalta el és rombolta le. A török hódoltság másfél évszázada alatt nem szerepelt a hadi krónikákban, falainak jórészét a környékbeli lakosság hordta el az építkezéseihez. Sajnos még napjainkig nem történt meg a régészeti kutatása és helyreállítása.

 

Nos hát melyik ez a várrom?

 

Ui: D-i hegyoldaláról lenézve egy víztározót pillanthatunk meg...

Előzmény: karako-hid (2813)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2813

Itt van egy messzebbi kép:

 

Előzmény: Törölt nick (2812)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2811

Ajaj... hát itt még nem jártam, úgyhogy a részemről kérnék valami segítséget!  :-)

 

Nincs esetleg valami távlati fotód? Bár írtad, hogy a kicsiny várrom erősen bozótos...

Előzmény: karako-hid (2810)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2810

A tegnapi napon egy kisebb kirándulás keretében meglátogattunk egy kis várromot, de hol?

 

Ez a részlet gyakorlatilag az összes maradványt magába foglalja, ezen kívül egy magasabb falcsonk látható. Az egész vár hatalmas bozótban terül el.

 

 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2809

Sjose!

Kösz szépen az ajánlott linkeket, megnéztem őket -- szerintem egy kicsiny de lelkes csapat próbálja Zsolnalitva ezer sebből vérző várromját megmenteni!  :-)

Úgy nézem, hogy ez valami helyi kezdeményezés lehet, nem igazán "komoly állami" restaurálás kezdete -- de azért sok sikert és szép eredményeket kívánok nekik...

Láttam, hogy írtál a szlovák váras fórumba is, nagyon jól tetted, remek lenne valahogyan tartósabb kapcsolatot kiépíteni a szlovák várbarátokkal -- ui. bibrax barátunkkal mi újság? nagyon elveszett a mi Topikunkból?  :-(

 

Mátyás király!

Ha még el akarsz menni Appony várához, megnézhetnéd mi történt ennél a romos és igen bozótos erősségnél! Ráférne egy hatalmas bozótírtás + restaurálás...

 

 

A magam részéről majd csak egy autó vásárlása után leszek mobil...

Előzmény: Törölt nick (2805)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.12 0 0 2804
Úgy látom, hogy „uborkaszezon” van a váras Topikban… :-( ...  akkor két friss hír:

 

-- Megindult végre az erősen romladozó Ugróc várának helyreállítása, részleteket itt lehet róla megtudni: http://www.wpublisher.sk/hrady/index.php?ID=436

 

-- Zsolnalitvát is toldozgatják: http://www.wpublisher.sk/hrady/index.php?ID=434

 

 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.10 0 0 2803

Ja kérem, régen még volt idő (néhány év is) egy kút kifúrásához

 

Néhány ismertebb vár vízgyűjtőinek {kutak és ciszternák} mélységei:

 

-- Drégely 190 méter

-- Murány {állítólag 500 méter!!!}

-- Fülek 80 méter

-- Pozsony 84 méter

-- Sztrecsény 88 méter... és még hosszan lehetne sorolni a példákat, ami szerint már a középkori ember is rájött arra, hogy a víz nagyon fontos éltető elem!

 

-- persze a bor, sör és pálinka is!  :-)

Előzmény: branyiszko (2801)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.10 0 0 2802

Sajnos még nem jártam Szomolány várában, amiről a legutolsó infóm az, hogy a Szlovák Tudományos Akadémia alkotóháza működik benne, ezért nem látogatható.

Mindezek mellett viszont olyan híreket is hallottam, hogy a szigorú portás valami pénzmag ellenében néha félrenéz, így besompolyoghat az arra tévedt kíváncsi idegen {!?!}

 

 

Előzmény: karako-hid (2799)
branyiszko Creative Commons License 2005.08.10 0 0 2801
"Hogyan lehet kijelölni egy szikla tetején a kút helyét"

Egy hegycsúcson csak szikla van, ahol Te esetleg földet látsz, ott 30cm-rel mélyebben van a szikla.
Ha nem így lenne, a lágyabb anyagból lévő hegyet rég errodálta volna az időjárás.
A 27 öl kb 51m.
Ja kérem, régen még volt idő (néhány év is) egy kút kifúrásához.
Előzmény: zion1 (2800)
zion1 Creative Commons License 2005.08.10 0 0 2800

Megragadt a fülemben egy mondat

 

"Az udvaron 27 öl mélységű, sziklába vésett kút"

 

Hogyan lehet kijelölni egy szikla tetején a kút helyét ? Jön a helyi Gyurcsók a  Y pálcájával és határozott arcal a taljra mutat, IDE ássatok :))

Ez mindenesetre becsülendő teljesítmény, akár mennyi is a 27ől  :)))

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (2793)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.10 0 0 2799
Szomolány valóban szép, de egy évben csak 1-2 hónapot látogatható. Én márciusban voltam ott, de akkor zárva volt.
Előzmény: courage the dog (2790)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.10 0 0 2798

Kösz szépen a legújabb infókat Sümeg váráról, én is jókat hallottam felőle...  :-)  ... hogy a vállalkozó {várkapitány} felhozta a középkori erősséget, reklámozza  ami ugye a mai világban nélkülözhetetlen!

 

korbejartuk a varpalotai Thury varat... Belulrol meg fel fogjak ujitani,mint hallottam. Majd akkor bemegyek...

 

Várpalotáról még nem esett szó a Topikban, ha arra vetődsz és éppen kéznél a fényképezőgéped, kapd le -- majd megbeszélnénk a részleteit! 

Előzmény: courage the dog (2794)
courage the dog Creative Commons License 2005.08.10 0 0 2797
Hat most megyek aludni, de mindenkeppen:

remelem rovidesen egy es szep es ep (egeszseges) kisbaba apja leszel!:)))
Ez meg a varaknal is fontosabb:)
Előzmény: Törölt nick (2796)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.09 0 0 2796

A túránk célpontjai Holics és Szakolca voltak, valamint az, hogy felmérjem a terepet egy esetleges jövőbeli többnapos biciklitúra számára. Még sosem voltam Szomolány várában, de az egész Erdőhát is ismeretlen számomra, ezért gondoltam arra egy karikatúrát. Ezúttal jelentem minden kedves biciklizést szerető szenvtársam számára, hogy Erdőhát és a szomszédos cseh városok egészen kiváló úticélpontok lehetnek, hiszen számtalan vár és kastély található erre (főleg cseh oldalon, szinte minden faluban és városban van ilyesmi). A velem tartó asszonykám azonban a 9. hónapban van, ezért a nap folyamán minden az ő szempontjainak volt alárendelve, így az is, hogy van-e kedve megállni a nem tervezett helyeken, vagy nincs. Szomolánynál nem volt ... és ennyi. Cserébe egy kép Stráznice kastélyáról:

 

 

Előzmény: courage the dog (2790)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!