Szerintem ennél egyszerűbb a helyzet... a nyugati cél valszeg annyi, hogy "ne az oroszok!" - ezen túl nincs olyan. Pár napja még én is méltatlankodtam, hogy a nyugat eleve döntetlenre játszónak tűnik, mert nem rajzolódik ki se a győzelmük célja, se az oda vezető stratégia, de azóta rájöttem, hogy azért nem rajzolódik ki ilyesmi, mert nincs ilyen. A nyugat perpill azt se tudja, hogy mivel járna jobban, azzal, ha elviszik előle Ukrajnát, vagy azzal, ha a nyakába rakják...
"Nézd, háború akkor lesz ha az Ukrán puccsisták kellő erőt éreznek hozzá.
Na most az hogy nagy hirtelen kénytelenek voltak nemzeti gárdát csinálni a szektoros és szvobodás verőlegényekből az nem azt jelzi hogy bármi befolyásuk is lenne az Ukrán hadseregre."
Szerintem ez hibás helyzet értékelés. Az oroszok a krímet már elvitték, és ha akarják viszik dél, és kelet Ukrajnát is.
Nézd, legyünk őszinték, Oroszország Kelet-Ukrajnát meg a Krímet az elmúlt cc. 15 évben nagyjából bármikor vihette volna... legfeljebb az volt a változó, hogy milyen áron...
Tehát ebben nem különbözik a mostani helyzet a mondjuk 10 évvel ezelőttitől...
Ukrajna többi részében pedig a nyugati befolyás csak illúzió.
A nyugati befolyás az nem illúzió, hanem erős permanens szándék, ugye Ukrajna NATO-partnersége volt, hogy csak szavazási vétón múlott... az egy másik kérdés, hogy ez a szándék valamin mindig félresiklik, ez a bicska valamibe mindig beletörik... most pl. abba, ami az efféle "forradalmak" generikus hibája, hogy nem tudnak mit kezdeni a saját szélsőségeseikkel, akik végül is rájuk telepedve kinyírják az egészet. Tán két napja írtam is már, hogy az ukrán kormányzat papíron létezik, Ukrajna valójában a permanens szétesés állapotában van, nincs semmiféle erő az úgymond kormányzati szándékok mögött. Ami evidensen oda vezet, hogy Ukrajna sorsát külső érdekek és egyensúlyok fogják eldönteni. Mert hát most van egy ország kormányzat nélkül, és mellette van egy kormányzat ország nélkül.
Az biztos hogy ha a szvoboda és a pravij szektor verőlegényei el akarják távolítani Turcsinovot akkor megteszik és nem tud senki semmit tenni.
Ez zicher, az ő választása ugye annyi, hogy Marat, Robespierre, vagy Saint Just lesz... az utak ugyanoda vezetnek... (ha ma már nem is szó szerint)
A hadsereg világosan megmondta hogy kimarad az utcai harcokból, és szerintem tartani is fogja magát hozzá.
Na, eza témában elhangzó egyetlen 100%-osan hihető igéret... ami praktice nincs, az ugye könnyen tartja távol magát bármitől...
Nézd, háború akkor lesz ha az Ukrán puccsisták kellő erőt éreznek hozzá.
Na most az hogy nagy hirtelen kénytelenek voltak nemzeti gárdát csinálni a szektoros és szvobodás verőlegényekből az nem azt jelzi hogy bármi befolyásuk is lenne az Ukrán hadseregre.
Fogalmam sincs, de maga a NATO is "Észak Atlanti Szövetség" :-D, nyilván a déli féltekén már mások az érdekek - csak mint példa. De most hogy, mondjuk ha a USA-ból vezérlik az EU energiaárakat, az mondjuk mennyire érdeke Jürgennek például. Vagy a Norvégok ajándékba fogják adni a gázt? Ugyan már.
Azt viszont már elérték, hogy szépen egy É-D irányú alakulat lesz akár marad egyben Ukrajna akár szétválik. Ez nekünk miért jó?
Ezt a "Nyugat" kifejezés dolgot lassan kukázni kéne - semmi köze nincs égtájakhoz a gazdasági csoportok kavarásának. Az EU meg Oroszország be van támadva, ennyi, az hogy borz van mindkét helyen szerintem lényegtelen.
A Nyugat azért provokálta ki a kievi fordulatot, hogy a NATO közelebb kerüljön az orosz határokhoz.
Csak szokás szerint nem számoltak a következményekkel. Azzal hogy hatalom közelbe hozzák az ukrán nacionalistákat és Ukrajna a folyamatos káosz állapotába kerül.
A gázellátásunk biztonsága minden esetre elég nagy bajban van, ideje gyorsán feltölteni a gáztárolókat, talán erre is jut a rezsicsökkentésből...
az oroszok viszik a Krímet, a nyugat meg cserében azt tesz Ukrajnában amit akar
Szerintem ez hibás helyzet értékelés. Az oroszok a krímet már elvitték, és ha akarják viszik dél, és kelet Ukrajnát is.
Ukrajna többi részében pedig a nyugati befolyás csak illúzió. A szvoboda és a szektor nem jó bábok, márpedig náluk a fegyver és a hatalom, bárki is az illegitim ideiglenes elnök.
Az biztos hogy ha a szvoboda és a pravij szektor verőlegényei el akarják távolítani Turcsinovot akkor megteszik és nem tud senki semmit tenni.
A hadsereg világosan megmondta hogy kimarad az utcai harcokból, és szerintem tartani is fogja magát hozzá.
Ha béke marad, akkor egyetlen puskalövés nélkül, Krím után a kettő kelet-Ukrajnai megye is át-népszavazza magát Oroszországhoz.
Ez nagyon igaz, azonban ez a kisebbik problémájuk.
A nagyobbik az az hogy a de facto államcsőd okán nyugat Ukrajna is pillanatokon belül fellázad ellenük a megszorítások miatt, hacsak nem tudnak valami ellenség képre mutogatni.
Nem tudjuk, mekkora lökést adnak a krími események Ukrajna többi részében, mindenesetre látványosan hiányzik a kievi kormányzat önálló politikai fellépése, eddig tulajdonképpen nem csináltak mást, mint az USA-ban és az EU-ban szövettségeseket kerestek. Valószínüleg ez a jelenlegi vezetés nem mer felvállalni egy oroszokkal való tárgyalást és (a realitásokon alapuló) kiegyezést, mert azt a saját radikálisaik nem fogadnák el. Viszont azt azért tudniuk kellene, hogy a donyecki iparvidékek nélkül Ukrajna gazdasági jövője kilátástalan, mindenképpen annak a megtartása lenne az elsődleges prioritásuk. Ez pedig az oroszokkal való tárgyalás és megegyezés nélkül nem megy.
Ha nincs fegyveres konfliktus akkor a kettő Kelet-Ukrajnai Kormányzó/helytartó/akárki kiír egy-egy helyi népszavazást a két terület hovatartozásáról és akkor csendben, BÉKÉ-ben, puskalövés NÉLKÜL, elveszített Ukrajna két megyét.
Szerintem meg éppenhogy Kiev érdeke lenne a béke, mert ha ropognak a fegyverek, akkor az oroszok könnyebben megindulnak az "orosz polgárok" védelme érdekében. Ezt már többször is kinyilatkoztatták. Ha nincs fegyveres konfliktushelyzet, ilyesmire nehezebb hivatkozni, és még Putyinnak is adnia kell a látszatra.
Az oroszoknak a Krím mindenképpen kell, elsősorban a katonai támaszpontok és a flotta miatt. Már a gázhercegnő is belengette, hogy a bérleti megállapodást azonnali hatállyal fel kellene mondani, és egy csak picikét nacionalistább kormánytól egy ilyen lépés nem volna váratlan. Nyilvánvaló, hogy Moszkva el szeretne kerülni egy ilyen helyzetet, és erre most itt az alkalom.
Egyébként milyen jópofa is ez a nemzetközi szerződésesdi: Ausztria nem léphet be a Nato-ba a II Vh-s békeszerződés miatt, hogy egy semleges "pufferzóna" szerepét játszhassa, viszont tőle keletebbre, minket is beleértve, már szinte mindenki Nato tag, néhány volt SZU tagköztársaságot is beleértve.