Keresés

Részletes keresés

zordonC3 Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30336
70 fok az más, én is dolgozom közben akkor sztornó... A 70 fokos dőlésszögűt ágyi viszi csak szét :) Arra meg nem tervezünk, bocsi
Előzmény: payagyerek (30332)
biosolar Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30335
A síkkollektorra nagyobb veszélyt jelent a jég. Kisebb esélye van a jégnek a csövet pont szemből elkapni.
Előzmény: payagyerek (30332)
szendrop Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30334
Minimum annyi, mint a kávéstermoszodé. Egyébként a vita tök fölösleges, mert nem összehasonlítható.
Előzmény: biosolar (30324)
biosolar Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30333
Valóban jobb, kb annyival, mint egy jó hőszigetelő ablak jobb a szimpla üvegesnél. És az is igaz, hogy a szimpla üvegen több hő jut át, mint a duplán.

Előzmény: payagyerek (30330)
payagyerek Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30332
Fittyfenét! :-)
(Ebben levegő megy, mint a söröslóban. Ha már ragaszkodunk a levegőshöz. Nincs tömege.)

Nekem falon lóg, 70°-ban. Volt már cseresznyejég is. Még csak karcolás sincs rajta.
Ugye minél meredekebb, annál inkább kacag a jégre.
Előzmény: zordonC3 (30329)
szendrop Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30331
Viccelsz?
Előzmény: zordonC3 (30329)
payagyerek Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30330
Gőzöm nincs. Bár -gyanítom- jobb a söröslóénál.
Előzmény: biosolar (30327)
zordonC3 Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30329
Az első jégesőig kitart :) Az ilyet szétcsapja a borsó alatti jég is, ami azért gyakran esik főleg manapság.
Előzmény: payagyerek (30319)
szendrop Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30328
Helyes! Az objektívet a szubjektívvel.
Előzmény: biosolar (30323)
biosolar Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30327
Pontosabban?
Előzmény: payagyerek (30325)
payagyerek Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30326
Bocs a szanaszét írásért, de közben dolgozok.

A vákuumcsövek legnagyobb konvektív lesugárzása a két végén van. Főleg az alsó, tükrösvégen, mivel ott figyelnek a fém támasztékok.
Ez persze kiküszöbölhető, hőszigeteléssel "betakarható".
Előzmény: payagyerek (30325)
payagyerek Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30325
Bocsánat! Az emlegetett sörkollektorhoz képest!
Előzmény: biosolar (30324)
biosolar Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30324
Mit nevezel tökéletes szigetelésnek? Szerinted mekkora a cső U értéke?
Előzmény: payagyerek (30319)
biosolar Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30323
Az adataim az Fraunhofer és SPF teszteredmények paramétereiből vannak levezetve, hivatalos tesztekkel nem rendelkező eszközökre (pl sör) saját mérési eredményeimet veszem figyelembe.
Az így kapott értékeket írom le. Ha valakinek kedvező az eredmény, akkor helyesel. Ha nem illik bele az elképzeléseibe akkor általában másról kezd beszélni, személyeskedik, vagy úgy tesz, mintha észre sem vette volna, de számokkal nem támasztja alá az ellenvéleményét. Már megszoktam ....
Előzmény: szendrop (30321)
payagyerek Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30322
Én nem cáfolok semmit. Csak a rámerőltetett balgaságokat söpröm le magamról.

Téli fűtés, bármiféle napkolival:

A házunk által kért fűtés az valójában kWóra. Télen ebből hiányzik az óra! Csak kW van, ha épp süt a nap.
Ha hiányzik az óra, azt úgy tudjuk ellensúlyozni, hogy brutál felvevőfelület, majd ennek a kw-ja eltárolva tartályba. Onnan meg beosztjuk az órákat a fűtésbe.

Az már csak 1 játszási lehetőség, hogy a téli lapos nappályára állítjuk a bármiféle kollektort.
Előzmény: Axióma (30317)
szendrop Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30321
Én is. És az Enorm szerintieket. Nincsenek, az összehasonlítás szubjektív és nem megalapozott.
Előzmény: biosolar (30316)
payagyerek Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30320
Folyt.:
Nem kék dobozt eszkábálni, nem kell trükközni a hőszigeteléssel, mindenféle üvegfedéssel.
Előzmény: payagyerek (30319)
payagyerek Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30319
Lemaradt a szöveg.

Szerzünk 1 kupac csövet. (csak az üveget) Ebbe vágunk lemezcsíkokat, amik 1 csöppet rövidebbek, mint a cső belseje. Legyen hely megfordulni a levegőnek.
Már csak 1 osztó-gyűjtőt kék neki eszkábálni, meg esetleg tükröt mögé, oszt verethető 1000-el.
Tökéletes hőszigetelés, fasza abszorberfelület.
Előzmény: payagyerek (30318)
payagyerek Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30318
Előzmény: payagyerek (30315)
Axióma Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30317
Na de szerintem megint olyan ervet cafolsz, amit senki nem mondott.
Konkretan en voltam azon a velemenyen, hogy a sorkolibol a szobaba futesre behozni tobbet lehet, mint a vizes rendszerbol. Es egyaltalan nem a hofokokra tamaszkodva mondtam.
Nekem (me'g...) nincs sorkolim, csak 5 eve akarok. De hat nehezen allok neki, nem vagyok eleg barkacsalkat (na meg most mar lassan kozelebb az elkoltozesunk mint a bekoltozesunk). Ettol fuggetlenul szerintem az latszik, hogy futesre hiaba vagsz bele nagyobb beruhazassal, tobbet biztos nem fogsz (szerintem konkretan kevesebbet) nyerni per negyzetmeter.
En ezert szoktam felhozni futesrasegitesnel mindig a sorkolit. Lehet, hogy most is en voltam aki eloszor belecsapott. Nem vitat akartam szitani, semmikepp, de hat ha ez a velemenyem.
Előzmény: payagyerek (30311)
biosolar Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30316
Számokat szeretnék látni! Az a baj ezekkel a vitákkal, hogy nincs mögötte konkrétum. Hitre, egyéni hőérzetre és akciós szórólapok adataira bárki hivatkozhat, de az nem érv.
payagyerek Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30315
A a 30101 hsz. valóban én voltam, de csak azért, mert pár nappal korábban jött szóba a vizes, kontra levegős összehasonlítása.
Én soha nem említem a söröst. (Most mondjam azt, hogy arra sem méltatom?)
Persze szép meló 1 olyan legyártása. Minden elismerésem. Azonban 1 lapon említeni a kettőt, nem lehet.
Igaz bevallom, néha már csömöröm is van tőle. Kérlek bocsáss meg érte! (Talán nem az én hibám.)
Már a kocsmatöltelék piócásember is a söröslóval hivalkodik. Miközben, kannás bortól lila orral egyesúlyoz a széken, törött cigivel a pofájában.

Nincs sörösöm.
Az összehasonlítás mindenképp hamis! Legalábbis feltételezem, hogy a sörös a falon lóg, a téli nappályának megfelelőbb helyzetben. A vizesek meg a tetőn, inkább magasan járó naphoz igazítva.
Így a naplátta felületük semmiképp sem lehet egál!
Előzmény: xhorvathx (30314)
xhorvathx Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30314
Igen valaki mindig szóba hozza.
Alkalmanként olvasok át ide és a 30101 sz. hozzászólás tulajdonosa hozta szóba ezt a témát (asszem pont Te voltál)
Én ugyan nem emlegetem azt hogy a sörkoli jobb a vákuumosnál. Ezt ki írta és hol?
Írtam, de leírom még egyszer van sörösöm is meg vizesem is, a családban is van több sörös több vizes. Tapasztaltból tudom melyik mennyit tud. Soha nem ócsároltam se síkkolikat se vákuumosokat. Annyit mondtam csak hogy szerintem fűtésre a sörkolik jobbak. Általában csak akkor szólalok meg ha a söröst méltatlanul szidják.
Apropó. Neked van söröd? Van gyakorlati tapasztalod sörös téren? Mire alapozod a sörössel kapcsolatos állításaidat?
Előzmény: payagyerek (30311)
payagyerek Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30313
Azért mondunk 2,4-et, mert az az alapkiépítés. Az említett cégnél, külön vehető a tükör.

Amúgy a szomszédos csövek egymásrasugárzása azt jelentené, hogy 1 adott csőbe már nem "törik" bele a napfény, így áttükrözi a szomszédosra.
Előzmény: xhorvathx (30309)
szendrop Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30312
Azt hiszem a cserépről visszavert sugárzással egy kis probléma van. Az abszorberbevonat a sugárzás egy bizonyos spektrumát nyeli el. A cserépről visszavert kívül esik ezen a tartományon.
Előzmény: xhorvathx (30309)
payagyerek Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30311
"vörös posztó" szindrómád van"

Nem!

Valaki mindig akkor hozza szóba a sörkolit, amikor a vizes napkollektor, fűtésrásegítésként van említve. (Én soha!)
Ráadásul úgy, hogy avval próbálják bizonygatni, miként a vákuumcsöves közel sem tejel annyit, mint a sörkoli. Holott ez fatális tévedés!

A v.csöves pont ugyanannyit termel, mint a sörkoli! ROPPANT KICSIT!
Ráadásul a v.csöves többet is, mert nála nincs konvekciós hőveszteség! Még csak víz sincs benne! (drain-back) Csak ha melegedés van!

Aki azt mondja, hogy mekkorát fűt a levegőn a sörkoli, és milyen picit a vizes, az próbálja ki:
Fog 1 fűtési üzemen járó klímát, ami jó meleget fúj. Ennek a radiátorát beteszi vízbe, majd azt érzi, hogy alig melegíti.
Pedig biza ugyanannyira! Sőt! Hajszál pontosan ugyanannyit!
A trükk a víz és a levegő "hőtömegében" búvik.
Ha kipróbálja, soha többé nem fog ilyen balgaságot említeni.
Előzmény: xhorvathx (30305)
xhorvathx Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30310
Jó hogy leírtad ezeket. Így már korrekt.
Előzmény: biosolar (30308)
xhorvathx Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30309
Igazad van tényleg nem 4.4m2 a felület, tévedtem.
Azonban nem is 2.4, akkor számolhatnánk azzal ha nem lenne semmi mögötte, de ha mögé rakjuk az alutükröket egyrészt már azok is az abszorberhez tartoznak, másrészt ha nem a levegőben lógnak hanem mondjuk a tetőre vannak rakva akkor a cserépről visszavert sugárzást is hasznosítja. 2.4 a nettó de mivel nem csak a direktben érkező sugárzást hasznosítja hanem a csövek között visszaverődőt is számolhatunk mégis 2.4-el? Szerintem nem.
Előzmény: payagyerek (30304)
biosolar Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30308
Már le akartam szállni a témáról, de mégis ideteszem számolgatásom következő lépését, mert nagyon passzol ahhoz, amit írsz.

Fűtésre méretezve

Van egy kollektormező, amely képes megtermelni a nyári melegvíz-szükségletet, az év többi részében kiegészítő fűtést használunk.
Fázós barátunk házának fűtését az év utolsó 100 és az első 100 napjában (összesen 200 nap, majdnem 7 hónap) szeretné extra kollektorok beépítésével olcsóbbá tenni.
Az extra kollektorok termelése az év fennmaradó 165 napján csak gondot jelent, nem hasznosul.

Néhány bekezdéssel ezelőtt azt számoltam ki, hogy a vizes kollektorok ár/(éves hozam) aránya kb 100Ft/kWh (sörkollektor alkalmazása esetén pedig 150Ft/kWh).
Mivel a fűtési 200 nap hozama az egész éves hozam 35%-a, az extra kollektorokra az ár/éves hozam aránya 100/0.35=286Ft/kWh.

Eddig csak a kollektorokról esett szó, egy működőképes napenergiás rendszerhez ez persze nem elég. A kibontakozó vitából látható, hogy közel azonos paraméterekkel rendelkező kollektorok kiválasztása sem egyszerű. A bizonytalanságot nem akartam tetézni tárolók és egyéb kellékek hozzáadásával. Az egyszerűség kedvéért én úgy saccolom, ha a kollektorfelület árának a kétszeresét veszem, akkor jól közelítem a végleges költségeket.
Ezek szerint a vizes rendszerek ár/(éves hozam) aránya kb 200Ft/kWh.
Mivel a 200 nap hozama az egész éves hozam 35%-a, az extra eszközökre az ár/(éves hozam) aránya 100/0.35=570Ft/kWh.
Sörkollektor építése esetén is kell költenünk még vagy 20 ezret mire a helyére kerül, az eredmény 200Ft/kWh)

Az extra eszközök megtérülési idejét megkaphatjuk, ha a csak melegvíz készítésre méretezett kollektoros rendszer megtérülési idejét 3-al megszorozzuk.

Összegezve és kerek számokkal:
Melegvíz készítésre méretezett vizes napkollektoros rendszer ár/(éves hozam) aránya kb 200Ft/kWh, tíz éves távlatban alatt a megtermelt energia ára 20Ft/kWh.
Fűtésre méretezett vizes napkollektoros rendszer ár/(éves hozam) aránya kb 570Ft/kWh , tíz éves távlatban alatt a megtermelt energia ára 57Ft/kWh.
Sörkollektor építése esetén rendszer ár/(éves hozam) aránya kb 200Ft/kWh, tíz éves távlatban alatt a megtermelt energia ára 20Ft/kWh.
Előzmény: xhorvathx (30301)
Mernok_ezermester Creative Commons License 2010.06.21 0 0 30307
Köszönöm a tájékoztatást! Nem elkészíteni akarunk ilyet, hanem netről rendelt ismerősöm. Neki az alaplapra van a rézcső keményforrasztással rögzítve. Kívül csak 2 db. 1/2" csonk, belül a spirál. Bár értelmesen végiggondolva, a leírtak alapján a külső hőcserélő technológiailag tényleg jobb megoldás, és nincs százféle anyag kapcsolata egy helyen.
Előzmény: payagyerek (30306)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!