Keresés

Részletes keresés

kvardlipi1 Creative Commons License 2007.12.28 0 0 1071
Mindenkinek eredményekben gazdag új évet kívánok!
A malac orra turcsi,
megfogta a Julcsi ,
te meg fogd a farát ,
vagy inkább a malac farkát!
B.U:É.K!
Robrt Creative Commons License 2007.12.27 0 0 1070

Boldog és kemencézésben gazdag új évet kívánok!

 

Karácsonyi ajándékként újra elindítottam a kemenceképes fotótárat (tárhelyszolgáltatómnál törölték a képeket korábban), melyben Tu-Ja és Baratodrobi kemenceépítését már meg lehet nézni. Lehet új albumokat és képeket is feltenni a vállalkozó kedvűeknek.

 

A napokban felteszem a karácsonyi egészben sült harcsa, csülök, pulyka recepteket is. Ha valakinek van friss vagy régi tapasztalata és receptje, ossza meg velünk.

 

Üdv.:

 

Robrt

www.kemencebence.hu/foto

 

 

atinet78 Creative Commons License 2007.12.25 0 0 1069
Boldog Karácsonyi Ünnepeket mindenkinek.
Tu-Ja Creative Commons License 2007.12.22 0 0 1068

Szevasztok!

 

Mindenkinek Boldog Karácsonyt kívánok!

 

Üdv.

Tu-Ja

trasgo Creative Commons License 2007.12.15 0 0 1067
Kenyér

az emberiség legfőbb tápláléka, mely körül minden egyéb élelmiszer csoportosul. A K. épp oly nélkülözhetetlen eledele a vadembernek, mint a civilizált európainak; minden világrészben honos, de minőségre nézve, bár mindenütt növényi részből készül, igen különböző. Legjobb kenyeret a gabonanemüek szolgáltatják, még pedig első sorban a búza és rozs, másodsorban az árpa, zab és kukorica. Magyarország a jó K. hazája, a mi kenyerünk Európaszerte hires; ennek oka nemcsak lisztünk jóságában rejlik, hanem abban is, hogy a háznál sült kenyeret tekintik a jó háziasszony próbakövének. A búzalisztből sült K. fehérebb és szárazabb, mint a rozslisztből készült; jóságra nézve a kettő egyenrangu, készítésmódja is hasonló, csakhogy a rozskenyér erősebb dagasztást és sütést kiván.

A jó házikenyér készítése a következő: Miután a kenyérsütés előestéjén megszitáltuk a használandó lisztet, ezt teknőbe vgy cseréptálba helyezük s közepén kezünkkel gödröt csinálva, beleöntjük a langyos vizzel elkevert kovászt, melyet kevés liszttel lágyan elkeverünk s letakarva a következő reggelig langyos helyen hagyjuk. Másnap 3 órával a sütés előtt egy kevés élesztőt teszünk az este megkészített kovászhoz, sót, köménymagot v. anizst s körülbelül 8 lit. liszthez 4 lit. vizet. Ezen anyagot jó negyedóráig egyenletesen dagasztva, ha búzaliszttel dolgozunk a tálban kelesztjük lágymeleg helyen 21/2-3 óráig, ha rozslisztből készítjük a kenyeret azonnal kiszakasztjuk s a meglisztelt kenyérruhát a kosárban elhelyezve, beletesszük s ott megkelni hagyjuk. A jól megkelt K. még egyszer oly magas a kelés után mint előtte, mire kemencében két órai egyenletes hőfoknál kell megsütni. A jól megdolgozott K. aránylag kevesebb kelesztő anyagot kiván, gyorsabban kel és könnyebben emészthető, mint a gyorsan összeállított. Sajnos, a nagyvárosi élet élelmezési nehézségei meglehetősen ritkították ama háztartások számát, amelyek háznál készítik kenyerüket; pedig a házikenyér olcsóbb, jobb ízlü, táplálóbb, tisztább, tehát közegészségi szempontból sokkal ajánlatosabb a pékkenyérnél. Számtalan ragályos betegség közvetítője a pékkenyér s nem egy gyomorbaj gyógyulását akadályozza ama sok pótanyag, u. m. burgonya, mész, timsó, gálickú, lisztsöpredék, mely némely pékkenyérben található. Nagyobb, benlakással összekötött intézetek, kórházak és kaszárnyák K.-rel való ellátásánál, valamint nagyobb péküzletekben sikerrel használják a dagasztó gépeket, melyek gyorsan és egyenletesen dolgoznak. Kovász és élesztő helyett némelyek (külföldön különösen Amerikában, Angliában, Hollandiában és Németországban) kettedszénsavas szódát borkővel vagy sósavval használnak, mely esetben a nyersanyag azonnal sütőbe teendő; ezen kelesztő anyag aránya: 100 rész liszthez 1 rész kettedszénsavas szóda és 4 rész sósav. A katonakenyér, mint főtápszere a hadseregnek, a modern technika legújabb vívmányaival ellátott sütőintézetekben állandó szakértői felügyelet alatt készül



A Pallas nagy lexikona
DacaGaby Creative Commons License 2007.12.11 0 0 1066
Sziasztok!
A kemencém építési menetét csak képekkel tudom bemutatni, tervrajz az csak a fejembe készült. Ígérem hamarosan közzé teszem az egész fotósorozatot valamilyen formában, amiről értesítelek beneteket.
Köszönöm az érdeklődést, büszkeséggel tölt el a kíváncsiságotok!
Egyébként tegnap is készültek benne finomságok, bőrös töltött karaj(pannónia sajttal és bacon szalonnával), csülök zöldségágyon, némi oldalas és a már sokszor emlegetett fűszeres forgatott burgonya. Hát íme:




















Az a feketeség a csülkön nem dekoráció, csupán felhólyagosodott a bőr és megpirult.
Horgász26 Creative Commons License 2007.12.10 0 0 1065
az alaptisztítónyílásfeltöltés közbenüvegezésa sütőlappróbatüzelésmilyen formás hátsó...majdnem készen...
Horgász26 Creative Commons License 2007.12.10 0 0 1064
na most utoljára a képeket...
Horgász26 Creative Commons License 2007.12.10 0 0 1063
ime...
Horgász26 Creative Commons License 2007.12.10 0 0 1062
Hi Mindenki.

Íme a nagy remekművem...

Kb 2hét megfeszített délutáni munka, és 2hétvége alatt épült meg. A kéményen még gondolkoznom kell, mert 6 téglásra építve nagyon lefolytja, és nem műkszik úgy ahogy kéne. Külső burkolás meg majd jövőre.

Ez úton is köszönet Nektek a hasznos infókért, és a net tágas határának...

Az első sütésemnél másfél óráig kellett fűteni mire a boltív kifehéredett,de az oxigén ellátásra rá kellett géppel segíteni, mert nem nagyon égett a tűz.

De a káposztás finomság csak elkészült 3óra alatt.

Belső méretei: 85*120, magassága olyan 70cm körül van.


Robrt Creative Commons License 2007.12.08 0 0 1061

Csak csöndben jegyzem meg, hogy a képtárba szívesen várom DacaGaby kemencéjének is munkafázisait leírással, ha megosztja velünk, mert nekem is nagyon szimpatikus a kemence, melyet épített. De akinek vannak képei az bátran töltheti őket az albumba, már van fent egy projekt mintaként is.

Utólagos engedelmetekkel a képtárba feltöltöttem az itt talált kész kemencés képeket is, hogy aki építés előtt áll, tudjon stílust választani. Ha valamit elírtam, kérem javítsatok. Regisztráció után lehet kommentálni a képeket.

Megtekinthető itt: http://www.kemencebence.hu/foto/index.php

Nagy most itt a téli csend ...

Üdv: Robrt

 

 

Előzmény: pégé1 (1060)
pégé1 Creative Commons License 2007.12.07 0 0 1060

Szia DacaGaby!

 

Megszeretném építeni azt a kemencét amiről írtál úgyhogy légyszíves küldd le nekem az építés menetét, esetleg rajzát!

Előre is köszönöm!

 

pégé1

Robrt Creative Commons License 2007.12.05 0 0 1059

Sziasztok!

Passzív üzemmódban olvasgatom ezt a jó kis fórumot, ahonnan annak idején vettem az ötleteket. A lényeg, hogy a www.kemenceepites.extra.hu oldalamat át fogom idővel költöztetni a www.kemencebence.hu oldalra. Nem győztem várni, hogy kész legyen az új oldal, ezért már most közkinccsé teszem a már működő képfeltöltési oldalt. Ide fel tudja bárki tölteni a kemencés képeit saját illetve már létező kategóriákba. Ezzel megoldódik a korábban jelzett probléma, hogy a képek nincsenek meg egy helyen. Saját albumot is lehet vezetni az építés menetéről.

 

Jó kemencézést.

Robrt

GyulaB. Creative Commons License 2007.12.03 0 0 1058

Hali!

Az alakja boltíves lessz, azért ílyen nagy mert nagy a család, meg remélem a vevőkör is meglesz hotzzá. A felhasznált anyagok: a boltív első sor hosszanti élére állított kisméretü tégal azon 5-6 cm tört üveg csemperagasztóval felragasztava, majd 5 cm kőzetgyapot végezetül egy sor kusméretü zárósor. kb ennyi ígfy tervezem.

Üdv. GyulaB.

gralla pokobra Creative Commons License 2007.12.03 0 0 1057
Kitűnő ötlet! Én csak a gáztűzhelyem sütőjébe raktam két tetőcserepet (hódfarkast) - s az is segített - de ez az enyém csak kisüzem a tietekhez képest. A homokba rakott vas nagyon jó. Nyugodtan dilatálhat.
Előzmény: geza2461 (1054)
gralla pokobra Creative Commons License 2007.12.03 0 0 1056
gralla pokobra Creative Commons License 2007.12.03 0 0 1055
Gratulálok! Nagyon rokonszenves! Mire használod (buta kérdésnek tűnik)?
Előzmény: DacaGaby (1053)
geza2461 Creative Commons License 2007.12.02 0 0 1054

Sziasztok kemencések!

 

Most már elárulom az egyik változtatásomat.

A kemence sütőtér alatti homokágyba,(tégla, agyag, homok, üveg) 12mm-es betonacélokat raktam, 2cm távolságonként.

Ügyelve arra, hogy a vége ne érjen semmihez, inkább 2cm maradjon el.

Ez azért kell, mert diletálnak a vasrudak, és mindent összetörne.

Ez hőtároló és egyenletes hősugárzóként működik.

A sütőtér bármejik részén süthetek, teljesen egyenletes.

A kemencét ha felfűtöm, 8-órán keresztül nyugottan süthetek, és az ajtó nyitogatásnál is csak nagyon lassan hül.

Két nap mulva még 60-80 fokos.

Ez köszönhető az Ytong borításnak is.

Több könyvben olvastam, hogy a kenyérnél jól fel kell fűteni, hogy szikrázzon az alja,

ebben ez esetben 300 c.fok körüli a hőfok, és minden egy pillanat alatt megég!

Tapasztalatom szerint, kb. 180-200 c.fokon sütök, ez jó a kenyérnek és a husoknak is.

DacaGaby Creative Commons License 2007.12.02 0 0 1053
Sziasztok!
Hát, íme én így téliesítettem a kemencét:







Annyit fogok még csinálni ha lesz időm, hogy minden oszlop közé egy kissebb ablakot fogok vágni és plexilemezt fogok a nyillás helyére rakni.









































Nyáron meg marad az alahelyzet:
DacaGaby Creative Commons License 2007.11.30 0 0 1052
Üdv GyulaB.!

Elég kicsire sikerült ez a kép a kemencetervedről, de ha jól látom nem lesz ez kicsi kemence! 160cm hosszú lesz?! Nem győzöd majd felfűteni! Na de ez a Te dolgod. Had kérdezzem már meg, hogy miből fogod csinálni és milyen formája lesz? Szögletes, mint a rajzon?
Előzmény: GyulaB. (1051)
GyulaB. Creative Commons License 2007.11.30 0 0 1051
vázlatAzért csak sikerült!
GyulaB. Creative Commons License 2007.11.30 0 0 1050
Ez lemaradt!
GyulaB. Creative Commons License 2007.11.30 0 0 1049

Kedves Barátaim!

Napok óta olvasgatom a fórumot azzal az elhatározással, hogy tavasszal építsek egy kemencét. El is kezdtem a tervezést amit papírra is vetettem. Mivel itt sokan vagytok akinek ez már sikerült ezért véleményezést szeretnék kérni tőletek, hogy miben változtassak!

Köszönöm az észrevételeket előre is!

3ferret Creative Commons License 2007.11.29 0 0 1048

Szia!

Nem tudom, hogy  a méz helyett cukor okozhat-e problémát. Én nem használok cukrot soha semmibe, úgyhogy én fordítva szoktam csinálni, cukor helyett diabetikus mézpótlót használok. Senki nem mondja meg, hogy az van benne (sütikbe is vagy mézpótló vagy édesítőszer, persze nem mindegy, melyik), és az állagán sem szokott változtatni.

Nekem is időbe telt, mire találtam 4-5 használható kenyérreceptet, de azok viszont beváltak, mindenkinek szokott ízleni. És bátran lehet használni a különböző magokat is, nagyon jó ízű tőlük a kenyér.

Előzmény: oven (1047)
oven Creative Commons License 2007.11.28 0 0 1047

3ferret!

Bocs a név tévesztésért!

oven Creative Commons License 2007.11.28 0 0 1046

Szia Ferret!

Megnéztem a recepteket, ki fogom próbálni. Lehet, hogy a búza-rozs arányt rontottam el, meg hogy méz helyett cukrot használtam.

Köszi.

3ferret Creative Commons License 2007.11.28 0 0 1045

Sziasztok!

Már régóta olvasgatom a fórumot, mert tavasszal én is beterveztem a kemenceépítést. Eddig nem szóltam még hozzá egyszer sem, de most a rozskenyér recept miatt gondoltam, írok.

Szóval még nincs kemencém, így kemencében még soha nem sütöttem, de a gázsütőben és a kenyérsütő gépben rendszeresen. Nekem is elég sok bajom volt a receptekkel, de aztán rátaláltam egy honlapra, és ott elég sok receptet próbáltam ki, beváltak, merem ajánlani: www.foszakacs.hu

S. Juditot pedig muszáj megvédenem. Nem láttam a hétvégi műsorát, még kenyér receptet sem láttam tőle, pedig egy kivételével az összes könyvét megvettem, de állítom, hogy nagyon klassz kaják vannak bennük. Én már lassan csak az ő receptjei szerint sütök-főzök, újra megszerettette velem a főzést.

Az elmúlt 3 év során talán 1 vagy 2 olyan receptje volt, ami nekem sem jött be, de a többi szuper, és ezt a családom és a rendszeres vacsoravendég barátok is állítják, nem csak én.

Ettől függetlenül, lehet, hogy a kenyér tényleg nem volt jó. Sajnos a tv-műsorban pontos mennyiségeket sem szokott mondani, onnan főzni szinte lehetetlen.

És ami a lényeg, ugye, ízlések és pofonok különbözőek.

oven Creative Commons License 2007.11.27 0 0 1044
Szóval eddig még senki sem próbálkozott rozskenyérrel?
kvardlipi1 Creative Commons License 2007.11.27 0 0 1043
Üdv mindenkinek!
A hétvégén láttam a TV-ben az S.Juditnak a főző műsorában, hogy gyerekekkel kenyeret sütött .Na gyorsan elő a papírt ,recept+hozzávalók gyorsan megjegyezve.Másnap ki is próbáltam az új kenyérreceptet na elég vacak lett.Azt javaslom mindenkinek, hogy maradjunk meg a hagyományos jól bevált kenyérreceptünknél , a csajt meg el kellene küldeni egy főzőtanfolyamra.Nem ez az első bakija amit a képernyőn elkövetett már.A mi kemencénk is szépen sütögeti a kenyeret+a többi finomságot.Most még kap egy hőmérőt és már utána csak dolgoznia kell.
DacaGaby Creative Commons License 2007.11.27 0 0 1042
Sziasztok!

Én momentán téliesítetettem a búbost, hogy télen is tudjunk sütögetni. Végül is nem egy komoly szigetelelés, csak osb lappal burkoltam körbe és világítást csináltam bele, amit egyébként is akartam. Tavasszal lecsavarozom az osb-t és összerakom a kemence mögé. Szerintem praktikus lett, majd teszek fel róla képet.
Üdv mindenkinek!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!