Én pontosan egyidős vagyok a lányoddal, és nálam kb. 1 hete realizálódott ez a probléma, azazhogy PCO-s vagyok.
Nem tudom, a lányodnak az orvos mit javasolt, nekem most végigfigyeli a ciklusomat UH-val (nincs peteérés, menstruáció van) + csinált egy hormonvizsgálatot (aminek még nincs eredménye) és azt mondta, hogy a hormonvizsg. eredményétől függően gyógyszereket kell majd szednem, amivel peteérést stimulálnak, és azután is járnom kell majd UH-ra (figyelni mikor van peteérés, hogy szóljon mikor ajánlott együttlenni a párommal).
Azt is modnta, hogy később esetleg sor kerülhet laparoszkópiás műtétre is (ciszták kiégetése), de csak akkor, HA a hormongyogyik nem használnak.
Én kérdeztem, hogy nem lenne-e egyszerűbb rögtön a műtéttel kezdeni, mert én ellentétben veled nem a műtéttől, hanem a hormonoktól félek, de ő azt mondta, hogy semmiképpen, az mégiscsak egy műtét, tehát minimális kockázat azért van, és mindenképpen a gyogyikat kell először szednem.
(Egyébként kiharcoltam egy terheléses cukorvizsgálatot is azok alapján amit olvastam a PCO-ról, de azt mondta, hogy ezt általában 120 kg-os, szőrös, pattanásos lányoknál szokták csak elvégezni - én pedig nem vagyok olyan.)
Megértem, hogy mindent szeretnél tudni erről a "betegségről" én is nagyon megriadtam attól, hogy az orvosom elsősorban türelemre intett, valamint tett egy olyan megjegyzést, hogy munkás lesz a dolog, de ne féljek mert ő a "gyerekcsinálás" specialistája.
Szóval a legfontosabb szerintem megtalálni a jó orvost + türelemmel lenni, ami elég nehéz nekem legalábbis, mivel én egy amolyan "add uram azonnal" típus vagyok, és most, hogy elhatároztuk a férjemmel, hogy kisbabát szeretnénk, én is azonnal szeretném.
Én egyébként Dr. Kósa Zsolt-hoz járok. (Magánrendelésre jártam hozzá, de most az UH-k-ra, hormonvizsg. a Schöpf-Mérei Kórházba kell járnom, ha szükséged van az elérhetőségére, esetleg megadhatom) Én nagyon bízom benne.
Kedves Láncos Koca és Kicsi2!
Köszönöm a válaszaitokat. Szivesen átlátogatnék a meddőség topicba, de az annyira hosszú, hogy napokba telne, mire az egészen átrágnám magam. Annyit már megtudtam, hogy a Kááli intézetben mindenért fizetni kell, attól tartok, ez egyből ki is esett, sajnos ezt nem engedhetjük meg magunknak. Ha nem haragusztok, azért most kifejezetten itt feltennék még egy két kérdést, és ha nem nagy fáradság, kérlek ha lehet itt válaszoljatok, ha tudtok.
Tehát: van e valakinek olyan tapasztalata, vagy információja, hogy a laparoszkópiás műtét, esetleg többet ront mint javít? Én laikus vagyok, azonkívül általában késellenes, ezért kérdem. Ugyanis ha igaz az, hogy az esetek 70 %-ában újra megvastagszik a petefészek, nem lehet-e ez annak a következménye, hogy erőszakosan belenyúltak? (Hülye kérdés tudom, de azért érdekelne.)
Másik hülye kérdésem: Nem lehetséges-e , hogy ezt az. un PCO szindrómát egyszerűen mindenkire ráfogják, akinek ilyen ciszták vannak a petefészkében? Ugyanis a leírt szindrómának csak egy dologban felel meg a lányom: nevezetesen annak, hogy ezek a ciszták kimutathatók nála a belső UH felvételen? Sovány, nem szőrösödik, az igaz, hogy a menzesze mindig is rendetlen volt.
Harmadik hülye kérdés: ezt a problemát már felvetettem az SOS fórumban egy olyan topicban, ahol már régóta beszélgetek, és mit tesz isten, mindenki azzal jött elő, hogy igen ez neki is volt (mindannyian többgyerekes anyák), és hárman is mondták, hogy náluk a sósfürdő segített. Hadd csatlakozzam ehhez én is: velem is mindenféle nőgyógyászati kínzásokat elvégeztek, aztán kértem saját felelősségre sósfürdőbe jegyeket, és még el se fogytak a jegyek, mikor már terhes lettem.
Van valakinek valami információja arról, hogy manapság hogyan lehet sósfürdő jegyekhez jutni? Annak idején az sztk nőgyógyászati rendelőjében kaptam őket. Végignéztem a gyógyfürdőket Budapesten, még mindig csak a Gellértben van ilyen.
Van valakinek ilyen tapasztalata?
Mindezt csak azért írom pont IDE, és nem a meddőséges topicba, mert épp a neten olvastam, hogy az ilyen PCO-s problémás nők általában a meddőségi központból keverednek a belgyógyászatra, holott a PCO és a meddőség nem jár okvetlenül együtt.
Kárlek titeket, hogy próbáljuk ezt a dolgot kibeszélni, én igérem mindennek utánanézek.
Kedves Alice, nekem is volt már ilyen műtétem, gyógyszerrel is gyönyörűen tudják kezelni. Látogass át a lombikos topicra, mert ott egyrészt a Kaáliról, címről, telefonról is kapsz felvilágosítást és a lányok PCO-ban is "profik"...
Tapasztalataim szerint a lányod a laparoszkópiáról beszél. Nem kell miatta izgulnod (és neki sem), egyszerű műtét, altatásban végzik, három kicsi vágást ejtenek a hasfalon, egyet a köldöknél, kettőt pedig kb a két petefészek magasságában. Valószínűleg a petefészek falát fogják megvagdalni, hogy elvékonyítsák azt, és egyben a petevezetékek átjárhatóságát is megvizsgálják. Ami kellemetlen volt benne, (nekem persze) hogy kitágítják a hasüreget, és a gáz ami utána távozik, az fájdalmat okoz a hát tájékon. Ha semmi probléma nem jelentkezik, három nap alatt meg is van a dolog. Sajnos az eredményességéről nem tudok beszámolni:(
A másik dolog.
Nekem is többször említették, hogy valószínűleg öröklődik a dolog. Az én Anyukámnak a teherbeeséssel nem volt gondja, de a menstruációs
ciklusunk az nagyon hasonló volt (már amikor nekem még rendszeres volt). Az egyik hónapban nagyon erős, a másikban nagyon gyenge. Emiatt nem is nagyon foglalkoztunk akkor a dologgol. Ma már azt mondom, sajnos.
Én most váltottam orvost, és kórházat, így eredményekről nem nagyon tudok beszámolni.
Remélem sikerrel jár a lányod.
Üdv mindenkinek!
A segitségeteket szeretném kérni. Tegnap legnagyobb megdöbbenésemre, a 28 éves lányom, aki csak azért ment hozzá nyáron az élettársához, hogy most már legális körülményeket teremtsenek annak, hogy jöjjön a baba, bejelentette, hogy PCO szindrómája van, ez valamikor januárban derült ki, csak nem akart szólni.
Ő nemigen szeret fórumozni, bár lehet, hogy átolvassa ezeket.
Mint említettem, 28 éves. 13 éves korában jött meg az első vérzése, bár soha nem volt rendszeres. 182 centi és általában minidg 60valahány kiló, tehát inkább egy collstokra mintsem egy túlsúlyos egyénre hasonlít. Ősszel volt laboron, semiféle inzulin rendellenességet nem mutattak ki nála, tudtommal nem szőrösödik, és nem is pattanásos, bár már tényleg azt se tudom mit gondoljak, mert az mondta, hogy igenis kijöttek rajta pattanások, és hízott 6 kilót, úgy hogy már 70 kiló is volt, ami szvsz. 182 centinél még mindog nem nevezhető elhízásnak.
A PCO-t a körzeti orvos (elég cinikus és goromba, bár állitólag jó diagnoszta) csinálta, belső Uh felvétellel támasztotta alá. Most fogamzásgátlót kapott, és állitólag majd meg kell operálni.
Kérem a tapasztalt PCO-sokat, hogy ugyan írják már meg nekem, hogy milyen műtétről van szó?
(Azt már olvastam tőletek, hogy nem hatásos, csak 30 %-ban, mert 70 %-ban újra megvastagszik a petefészek)
Kérlek titeket, írjatok nekem olyan orvosokat, akik képesek ezt a problémát komplex módon kezelni, és ha lehet írjátok meg a Kááli Intézet címét telefonját, meg azt, hogy hogyan kell oda bejelentkezni, és egy két orvos neve sem ártana, akit ajánlotok.
Még a történethez tartozik, hogy azt mondták, hogy a dolog öröklött is lehet. Nos, ami azt illeti, nekem kb. 35 éves koromig nem volt rendszeres a vérzésem, annak ellenére, hogy közben 2szer szültem is. Igaz, nehezen estem teherbe, előtte URH kezelést kaptam, meg petevezeték átfujást, aztán fogamzásgátlót, de nem volt semmi eredmény. Végül saját szakállamra kértem a Gellért sósfürdőjébe jegyeket, és még véget sem ért a kúra, már terhes is voltam. Nos nekem az az érzésem - tekintve, hogy a 70-es években még nem volt Uh, - hogy meglehet nekem is ez lehetett, elképzelhető ez?
Segített a Ti általatok küldött energia és már 17 mm-es tüszőm van:))))) Holnap kell csinálni egy LH tesztet, ha pozitív akkor kapok egy Profasi szurit és szerdán inszem, ha negatív akkor még 2 ampulla Fostimon és szerdán UH. NA most ha lehetne választani akkor én a szerdai programot inszemnek tervezném:))))))) Most erre szorítsatok. De ha szerdán UH, akkor szerinem csütörtökön inszem. Végül is 1 nap ide oda már mindegy:))))))))))
MIndenkinek nagyon köszönöm, hogy küldi az energiát:))))))))
Paracsimpo köszi a választ. Nekem van pé és mensi is, a doki biztat, de nálam még csak most realizálódgat ez a probléma, és nagyon megijedtem, mivel már mi is szeretnénk kismajmokat.
Szóval PCO-s-nak még inszemmel is van esélye babára, sőt ha van pé és mensi akkor simán is.
Nekem se mensi, se pé és már 2x is voltam terhess, de sajnos elvetéltem:((
Most készülök a 3. inszemre.
Lányok egy kis rám gondolást tudnátok rám fordítani? 15 szuri után van egy 12 és egy 14 mm-es tüszőm. Úúúúúúúgy szeretnék ikreket:)))))) De legalább egy babyt:)))
Hétfőn kell menni megint UH-ra.
Békacica:) Nagyon nagyon szorítok, hogy minden vizsgálat OKÉS legyen és hipp-hopp itt legyen a babóca:)))))) Írd meg mindig, hogy mi van veled:))
szóval voltam az endodokinál, elküldött egy csomó vizsgálatra Sella MR-re, vese, máj, mellékvese, nyirokcsomók UH-ra, és vérvételre, ahol rengeteg hormont fognak megnézni (sajna ennek az eredménye csak 4 hét után lesz meg).
Elöljáróban annyit mondott, hogy nem vagyok tipusos PCO-s mert nem vagyok kövér és nem vagyok szőrös sem. Mondtam neki hogy pattanásaim viszont vannak, de épp akkor teljesen tiszta volt az arcom. úgyhogy nem sokat adott erre.
Egyébként nagyon sokan voltak nála , másfél órát ültem a rendelő előtt. Szimpatikusnak tűnt, csak a lényegre koncentrál. Meglátjuk mi lesz az eredmény. Én reménykedek hogy megtalálja a gyógyulás felé vezető utat. na meg a baba felé.
De jó, hogy itt sok mindent lehet olvasni a PCO-ról! Nekem még a doki nem mondta ki, hogy ebben szenvedek, de nagyon félek tőle, hogy így van. Eddig az volt a jellemző, hogy ciklusonként max. 2 tüsző érett meg, a decemberi lombiknál négyet szívtak le és mind a négyben volt pete (igaz csak 3 volt érett). A pénteki UH szerint meg a jobb oldaliban 8 db, a bal oldaliban pedig 6 db pici (max. 8 mm)tüsző volt, pedig akkor már 3 napja megvolt az ovulációm - ha minden igaz. Ebből gondolom, hogy én is ebben szenvedek. Ti hogy fedeztétek fel? Gyanakodtatok, vagy csak a hormon vizsgálat alapján lehetett megállapítani?
Epresjoghurt:
Nálunk sajna nem ez az egyetlen probléma -mint kiderült. Bízzál ebben az 1-1/2 évben, akkor úgyis kiderül. Ha a baba jönni akar, akkor jönni fog ez alatt az idő alatt. Ha meg nem, akkor nagy valószínűséggel, nálad(tok) sem csak ez a baj.
Egyébként az orvos is valahogy úgy kezeli ezt a PCO-dolgot (holott ő volt az első, aki kimondta), mintha ez nem lenne olyan rettentő nagy probléma, ezért én emiatt nem is nagyon izgulok, mert PCO-sok még nyugodtan szülhetnek!!!
Ne izgulj, szerdán már én is többet tudok, én attól vagyok betojva, hogy akkor mit mondanak, mi lesz velem, de nagy valószínűséggel lombik...
Hello Lányok!
Nekem most februárban lesz egy éve, hogy a lapart megcsinálták. Előtte a dokim 3 hónapon keresztül heti három-négy alkalommal nézett meg UH-n, meg vett vért (a hormonokat is ellenőrizendő) Így derült ki, hogy PCO-m van, és nekem is abban nyilvánult meg, hogy a tüszők csak nőttek, nőttek (tehát nem sok pici!), viszont egyikben sem tudott a petécske megérni, mert a petefészek fala olyan vastag volt, hogy azon ugyan semmi ki nem jött. Így megcsinálta ezt a beégetést, ami után normális peteérésem volt (megj: a ciklusommal soha semmi bajom nem volt, nem vagyok túlsúlyos és pattanánsos sem és nem szőrösödöm jobban, mint egy átlag nő) Ez kb fél évig tartott.
Aztán most ott tartok, mint egy éve. A meddőségi kp-ban, ahova járok, azt mondta a doki, hogy a lapar sem nyújt biztonságos megoldást, mert 70%-ban (!!!) újra megvastagszik. Hát ez van. Jövő héten már én is többet fogok tudni, remélem...
sajnos igen, ez van. nálam a fogyás nem igazán jön be, mert nincs hova. azért én reménykedem, ma már az orvostudomány olyan komoly előrelépéseket tesz, hogy szinte napról napra változhat ez a helyzet.remélem. a mellékvesekéreg miatt kell szerintem elsősorban endokrinológiára menni és nem nőgyógyászhoz.
Találtam egy jó kis cikket, lehet hogy már olvastátok, azért bemásolom. Mostmár mindent értek. És szomorú vagyok:
A PCO szindróma azonban, - más néven Stein-Leventhal szindróma - egy speciális tünetegyüttest takar, amikor a petefészekciszták mellett hormonális zavarok is megjelennek. A betegség rendkívül változatos, pontosabban nem mindenkinél alakul ki minden tünet, és az is valószínűsíthető, hogy az állapot minimum két teljesen különböző okból jöhet létre - a végeredmény azonban azonos.
A PCO szindróma meglehetősen gyakori - egyes adatok szerint a fogamzóképes korban lévő nők 2-5 százalékát, más adatok szerint 5-10 százalékát érinti. Ha nem kezelik, meddőséget okozhat és hajlamosít a szívbetegségekre, a cukorbetegségre valamint a rákra.
A PCO szindróma jellemző tünetei
Valószínű, hogy a PCO szindrómának különböző fázisai vannak, de általában, mire meddőséget vagy zavaró kozmetikai problémákat okoz, a tünetek nagyjából azonosak.
Policisztás petefészek
A petefészek nyálkahártyája megvastagodik, fehér lesz, alatta pedig gyöngyfüzérszerűen elhelyezkedő ciszták láthatók. Előfordul, hogy a petefészek megnő, de nem mindig. A ciszták és a megvastagodott nyálkahártya a peteérés, illetve a tüszőrepedés elmaradása miatt jön létre.
Magas férfihormon szint a szervezetben
Elsősorban a tesztoszteron szint magasabb az átlagosnál és kívánatosnál, ugyanis kellemetlen velejárója a gyakran súlyos, nehezen kezelhető akne, valamint az eseteknek körülbelül a felében a szőrösödés (arcon, mellen, combok között, hason). Ritkábban - ez egyéni hajlamtól függ - férfias tipusú hajhullást is okozhat.
Inzulin rezisztencia
Ebben az állapotban a szervezet nem képes elég hatékonyan felhasználni az amúgy megfelelő mennyiségben jelenlévő inzulint. A vérben cukor marad, amire a szervezet még több inzulin termelésével válaszol. Az inzulintöbblet viszont hajlamosít az elhízásra, majd későbbi életkorban a cukorbetegségre. A PCO szindrómától szenvedőknek körülbelül a fele súlyproblémákkal küzd.
Vérzési rendellenességek
Általában csak ritkán, vagy nem is jön meg a menstruáció, vagyis rendszertelenül, vagy egyáltalán nincs peteérés és tüszôrepedés. Oka a ciklust szabályozó hormonok egyensúlyának felborulása. Kezelés nélkül általában teljes meddőséget okoz.
Valamennyi tünet a PCO szindrómától függetlenül is kialakulhat. A PCO szindrómát éppen az jellemzi, hogy a tünetek együtt, egymással összefüggésben jelentkeznek.
A PCO szindróma valószínű okai
Többek között ez az, ami olyan nehezen megfoghatóvá teszi a PCO szindrómát - az okok ugyanis ma sem egyértelműek. Valószínű hogy minimum kétféle módon jöhet létre:
Gyakran normális súlyú nőkben valamilyen okból túlságosan megnő az androgén, vagyis a férfihormon szintje. Legtöbbször a mellékvese működésének zavara okozza. Előfordulhat az is, hogy valószínüleg öröklött hajlam miatt a szervezet túlságosan élénken reagál a férfihormonokra. Utóbbi esetben a PCO szindróma általában már kamaszkorban jelentkezik: 1-2 évig a menstruációs ciklus normális, majd rendszertelenné válik, esetleg elmarad. Párhuzamosan megjelennek a férfihormonok túlsúlyára utaló tünetek.(Egyes felmérések szerint ezt a kislányok túl korai érése előre jelezheti!)
Általában az élemódra visszavezethetően inzulinrezisztencia alakul ki (amelyre a hajlam egyébként örökölhető, vagyis többnyire ez és az életmód EGYÜTT kell hozzá). Az inzulinrezisztencia miatt keletkező inzulintöbblet elindítja a túlzott férfihormon-termelést - egyes vélemények szerint mindenkinél, más vélemények szerint csak azoknál, akiknek a szervezete öröklött tényezők miatt így reagál.
A gondot az jelenti, hogy a túl sok férfihormon könnyen felborítja a menstruációt szabályozó hormonok egyensúlyát. Ráadásul a felesleges tesztoszteron ösztrogénné alakul a zsírszövetben (a zsírsejtek tartalmazzák az átalakítást végző vegyületet), a túlságosan magas ösztrogénszint (a PCO szindróma jellemző velejárója) pedig számos bajt okoz. A többi között rendszertelenné válik a menstruáció, ha pedig valaki elhízik, az ösztrogénszint még magasabb lesz, vagyis a menzesz teljesen el is maradhat.
Mindebből az is következik, hogy a PCO szindróma nem törvényszerűen okoz meddőséget, vagy a későbbiekben vetélést.
A PCO szindróma kezelése
A PCO szindrómát hagyományosan gyógyszerekkel kezelik - ezeket részben az inzulinrezisztencia ellen, részben a peteérés és a tüszőrepedés stimulálására, részben a túl sok férfihormon kompenzálására adják.
Ettől teljesen függetlenül egyre több szakember javasol elsőként életmódváltoztatást: mindenekelőtt fogyást, részben mozgással, részben az étkezési szokások drasztikus megváltoztatásával.
Számos vizsgálat szerint ugyanis az esetek körülbelül egyharmadában a fogyás önmagában is képes a normális ciklus és a termékenység helyreállítására, az életmódbeli változtatások pedig segíthetnek az inzulinrezisztencia felszámolásában. Ez nem csak amiatt fontos, mert sok nőnél így megszűnik a nem kívánt szőrnövekedés, hanem mert megelőzi a későbbi cukorbetegséget is.
Nekem most október végén derült ki a PCO. Előtte sokáig szedtem fogi gátlót. Akkor sosem találtak semmit. Tavaly március végén hagytam abba a szedését és azóta csak a műtét óta (nov. 27-én műtöttek) volt ciklusom. Még a Norculutra is csak nyögve nyelősen reagáltam. A peteérést segítőre pedig egyáltalán nem. Ekkor merült fel a PCO gyanu. Ja és nyáron már éreztem, hogy a petefészek körül valami gáz van, ugyanis időnként fájdogált. Meg is nagyobbodott rendesen...
Szóval ahogy látom, ahányan vagyunk majdnem annyi eset.
igen bonyolultabb, de ez nem azt jelenti, hogy neked nem jön be.
én amikor gyereket akartam, lett is. igaz akkor még nem voltam PCO-s.
most is gyereket akarok, és a fogamzásgátló azért jött szóba, mert amikor szedtem 3 hónapig és utána elmentem UH-ra, teljesen rendben voltak a petefészkek. ami a fog.gátló előtt megnagyobbodott és tele volt tüszővel az a fog.gátló után normális méretű lett és egy darab tüsző volt benne. tehát úgymond „letisztitotta”.Lehet, hogy ha utána kaptam volna olyan gyógyszert ami segíti a peteérést, akkor beindult volna a gépezet, de úgy látszik rossz helyen voltam, és eszembe se jutott kérni ilyen gyógyszert.
egyébként tényleng mindenhol azt írják, hogy aki PCO-s és még nem akar gyereket annak a fog.gátló az ideális megoldás.
Nekem azert adtak fogigatlot, mert meg nem igazan szeretnek gyereket (Ez nekem speciel per pillanat igazi katasztrofahelyzetet eredmenyezne:), es igy ez volt a legegyszerubb megoldas. Mutet es hasonlo ugy latom, csak akkor szokott szobajonni, ha esedekes a gyerek.
Mondjuk az igazi megoldas akkor sem az lenne, hogy ha gyereket akarok, teljes panikban rohangalas a meddosegi kozpontokba, hanem, hogy jo elore megtalaljuk a baj okat es megprobaljuk kikezelni... igy, ha aktualis lesz a gyerekprojekt, akkor semmi extra teendo nem lenne, csak abbahagyni a fogigatlot... Na... en ezt tervezem:))
A doki szimplan annyit mondott, hogy semmi gond, ha majd gyereket akarok, abbahagyom a fogigatlot, kapok helyette valami mast, vegso esetben hormonalis ekize es 90%, hogy azonnal es mas kulso beavatkozas nelkul (ld. mutet) teherbe tudok esni...
Innen a topikbol nezve ennel azert egy kisse bonyolultabbnak tunik a dolog...
hogy érted hogy lebagatelizálta?
Az pedig igy van, azt írják fel, ami után jutalékot kapnak. Most hogy már kaptam Diane receptet, kérni fogok Yadine receptet. Mert a Diane-t akkor inkább nem szedném be. Persze ha fogamzásgátló is kell a dologhoz.
Diane: (-) Hizas, migren, nem egeszen pontos menzesz(+) rovidebb menzesz mint a Yadine-nal. Yadine: az egvilagon semmi mellekhatas, alacsonyabb ehsegerzet.
A doki a majkarosito hatassal magyarazta a kulonbseget +, hogy a Yadine valami nem is tudom, hanyadik generacios fogigatlo, legujabb fejlesztes. Ezt mostanaban "well being" (vagy mi:)) nevvel illetik, es ugy nyomatjak a noi magazinokban... (+ valszeg tobb jutalek jar utana, ha felirja... bar en eleve mondtam neki, hogy en mas dokival fogom feliratni, ugyhogy remelem, nem ez motivalta...)
Igen, rola... (Erdekes egy pasi...elmeselte, hogy csinalta meg az orvos-kozgazdasz kepzest a kozgazon... + teljesen lebagatelizalta a PCO-t mint olyat...)
Csakegysokadnick! Miben érzed a különbséget a Diane és a Yadine között? Most gyorsan megnéztem mind a kettőt, és a különbség az egyik összetevő mégpedig a Diane-ban cyproteronum aceticum, a Yadinban Drospirenon van. Nyilván ez a különbség fő oka, de nálad miben nyilvánult meg, vagy az orvos mit mondott miért jobb a Yadine?
A neve az endokrinulogusnak Dr. Gláz Edit professzorasszony, a II.sz.Belklinikán rendel, be kell jelentkezni hozzá, mert sokan járnak oda. én két hétre kaptam időpontot. ez a hétfő. de szerintem beutaló kell, bár megkérdezhetem tőle, ha megyek.
csakegysokadnick! Dr. Ács Nándorról van szó?