Keresés

Részletes keresés

Edison Creative Commons License 2002.01.16 0 0 384
Ugyanez a probléma megoldva szerény magyar viszonyok között:
egy tranzisztoros FM rádió bemeneti+oszcillátorköre átpiszkálva (tekercsek elnyomogatva, stb.)
a kapott 10,7 MHz egy rövidhullámú AM vev?vel detektálva.

Figyelmetekbe ajánlok egy frekigyujtemeny oldalt:

http://www.thiecom.com/service/index.html?target=Frequenzen.html

Edison

Előzmény: airband (383)
airband Creative Commons License 2002.01.16 0 0 383
Sch!

>Tegnap este régebbi Rádiótechnikákat böngésztem >némi füstölt kolbász és vörösbor társaságában.

Én meg még nem is ebédeltem:)))

>Találtam egy érdekest: RT 1987/11/552. oldal. >VHF konverter. Tudom, te nem szereted a diszkrét >alkatrészeket. Egy felüláteresztő szűrő után >előerősítő, majd egy DBM. A lokáljelet egy 116 >MHz-es kvarcoszci adja, KF-ként meglévő RH vevőt >lehet utánaakasztani 2-30 MHz között hangolva.

1., Az, hogy milyen alkatrészt használok, azt inkább a végeredményként várt ketyerével szemben támasztott követelményeim döntik el. Ahol az IC-vel helyet spórolok, vagy jobb eredményt érek el, ott inkább azt használom, ahová tranzisztor kell - és elég is -, ott azt használok. Ha megnézted a KF-et, ott is találsz tranzisztort.

2., Ha én bemennék a helyi üzletekbe, és 116 megás kvarcot, neadjisten DBM-et kérnék, úgy néznének rám, mint borjú az új kapura. De lehet, hogy mentőt hívnának... És ez sajnos véresen komoly. Egy közönséges AM-KF szűrőt sem tartanak, nemhogy ilyesmiket. Sajnos, többször kell rendelnem Pestről, vagy máshonnan, minthogy bármit is megkapnék helyben, első nekifutásra.

Amúgy ez most nem valami helyreigazítás akart volna lenni holmi háborúskodás kirobbantására, csak a száraz tények közlése.
Persze, köszi a tippet, ismerem a kapcsolást, ám éppen a 2. pontban leírtak miatt hozzá sem kezdtem. Pedig meg akartam építeni.

airband

Előzmény: schlumberger (382)
schlumberger Creative Commons License 2002.01.16 0 0 382
airband!

Tegnap este régebbi Rádiótechnikákat böngésztem némi füstölt kolbász és vörösbor társaságában. Találtam egy érdekest: RT 1987/11/552. oldal. VHF konverter. Tudom, te nem szereted a diszkrét alkatrészeket. Egy felüláteresztő szűrő után előerősítő, majd egy DBM. A lokáljelet egy 116 MHz-es kvarcoszci adja, KF-ként meglévő RH vevőt lehet utánaakasztani 2-30 MHz között hangolva.
Ha valakit érdekel, beszkenneltem. Ide nem teszem be, mert nagy a fájl, de emilben elküldöm szívesen. Nyák- rajz is van, beültetési rajz is.
Sch.

Előzmény: airband (378)
airband Creative Commons License 2002.01.16 0 0 381
Sch!

Kétszer is elküldtem a levelet, mert először valami hibát jelzett, bár volt adatforgalom...
Jobb a biztonság.

Az árak? Hát, igen. Minél messzeb lakik az ember a fővárostól, annál többe kerülnek a "kütyük".

Előzmény: schlumberger (380)
schlumberger Creative Commons License 2002.01.16 0 0 380
No, akkor a cégesre küldd, ma este is sokáig itt leszek
Sch.

Drágán veszed a NE602-t.
A HAM-bazárban csak 490 Ft az SA612(=NE612)

Előzmény: airband (378)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.16 0 0 379
A HE 99/6 számában van a frekimérő modul leírása.
Esetleg megvan ez valakinek?
Előzmény: Törölt nick (374)
airband Creative Commons License 2002.01.16 0 0 378
Sch!

Na, akkor valamit elcsesztem. Mindegy, legkésőbb ma este megy újra az e-mail + a KF + a táblázat.

airband

Előzmény: schlumberger (377)
schlumberger Creative Commons License 2002.01.15 0 0 377
Airband!
Még (18:53) nem kaptam semmit, egyikbe sem.
Sch
Előzmény: airband (375)
Edison Creative Commons License 2002.01.15 0 0 376
Még egy tipp rádió frekimérore:

SAA1070 Valvo IC
SAA1058 frekiosztó 1:32
4 MHz kvarc
LED 7 szegmens kijelzok 188.85 MHz-ig

Leiras:
D. Nührmann:
Professzionális kapcsolástechnika I. kötet

Csak most jut eszembe, hogy ezek a rádiós frekimérok mind csak 50 KHz pontossággal tudják kijelezni a frekit URH-n, tehát airbandhoz egyik sem teljesen az igazi.

Edison

Előzmény: airband (373)
airband Creative Commons License 2002.01.15 0 0 375
Hi mindenkinek!

Vettem a fáradtságot (és persze kivételesen ráértem), megrajzoltam az airband vevő AM fokozatát is (a KF-et). A szokott módon (kérés e-mailben, postafordultával küldöm) bárkinek elküldöm holnaptól. Hétvégén viszont nem leszek webközelben. Akinek még megvan a címe, annak automatikusan fogom küldeni. A biztonság kedvéért azért írjatok!

Sch!

Megjött az e-mailed, válaszoltam is rá, remélem, hogy megkaptad.

airband

Törölt nick Creative Commons License 2002.01.15 0 0 374
Edison, Airband, köszönöm a segítséget. Lehet hogy nekem is megvan, bár én inkább az RT-t vásárolom. Még lehet, hogy zargatlak benneteket ezügyben...
Előzmény: airband (373)
airband Creative Commons License 2002.01.15 0 0 373
Edison!

A frekimérő a Hobbi Elektronikában volt, ha minden igaz, akkor május és augusztus közt, valamelyik számban. Kerestem a lapot, de nem találtam meg. (Talán ideje lenne rendet rakni...)

Mindenkinek köszönet, aki segít a Daciás ügyben. Ha azok, akik ígértek valamilyen dokumentumot, elküldik nekem, akkor több felajánlásra már nem lesz szükség. Úgyhogy részemről lezárva a Daciás kérés, várom a könyvecskéket. Köszönöm a segítséget!

Előzmény: Edison (372)
Edison Creative Commons License 2002.01.15 0 0 372
További info a frekimérorol:

az ára kb. 1900

a tipusa 1442-es (ez bizonyára az IC)

Meg kellene nézni az RT-ben vagy a HE-ban.

Előzmény: Törölt nick (369)
Qqberci Creative Commons License 2002.01.14 0 0 371
Az egyik Daciás könyv már megvan, még keresem a másikat, sajnos, az a jobb :-((

A mail megjött, majd hívlak

Qq

Előzmény: airband (365)
schlumberger Creative Commons License 2002.01.14 0 0 370
Vettem egy Dacia-1310-est

uram, fogadja őszinte részvétem!
Komolyra fordítva a szót, én kettőt nyűttem el, nagyon kényelmes autó, vezetni is és utasként, hátul ülve is. Összeszedtem hozzá minden doksit, remélem, még találok valamit, nemigen szoktam kidobálni semmit, lassan már kiszorulok a qth-mról. Megkeresem.
Mail ment neked az előbb.
Sch.

Törölt nick Creative Commons License 2002.01.14 0 0 369
Edison!
Van valami további infód a HAM-os frekimérő blokkról? Olcsó frekimérő kellene, eddig 4500 Ft volt a legalsó határ. Nekem elég lenne kb. 20 KHz-ig mérni.
Előzmény: Edison (368)
Edison Creative Commons License 2002.01.14 0 0 368
airband, természetesen engem is az érdekelne, amit látnak a meteorológiai holdak. A menetrendjük ismerete csak egy mellékes dolog.
Nosza, neki kell fogni egy kersztyagi+vevö+ számitógép interfész épitésének.
A METEOSAT geostacionárius hold, de 1,4 Gigán ad, ezért még parabola+vevokonverter is kell hozzá.

A neten lehet találni képeket, pl. a NOAA vagy a METEOR holdak felvételeirol.
De mégis más lenne direktbe nézni.

Digitális rádioskála:
állitolag a HAM bazárban kb. 1600-ért lehet kapni koplett ,vevohoz valo frekimér? blokkot, bár 100 MHZ-re elöosztot kell hozzá toldani.
A nálam levö frekiméro blokk beindult, de hibás a kijelzoje, a nagyobb baj, pontatlanul is mér.
Pl. ha ráadok 1000 KHz-et, akkor mutat 1100-at,
holott 1445-öt kéne mutatnia.
A finombeállito potival nem tudtam korrigálni.
Az orajel frekije rendben, 4000 KHz.

Edison

Előzmény: airband (362)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.13 0 0 367
Sziasztok !

Kicsit offtopic leszek, mert CB-ről kérdeznék – hátha valaki tud eligazítani.
20 éve cébézgetek is, és az utolsó engedélyt már csak 2001 december 31-ig adták. A 2001 februárban megjelent új szabályozást azon nyomban olvastam a HIF weblapján: www.hif.hu, és abban az állt, hogy megszűnt a HIF joga (és feladata) a harmonizált frekvenciájú rádióberendezések forgalomba hozatalára – így a CB rádiók esetén is, ha azok CEPT normáknak megfelelőek. Tehát megveszem, és kész!
Nem volt világos számomra a törvény szövege, hogy ez vajon azt jelenti, hogy az üzemeltetéshez sem kell engedély? Bementem a miskoci HIF-hez és megkérdeztem. Ott nem sokat foglalkoztak velem, de kb. azt mondták – többszöri rákérdezésem után – hogy nem kell engedély, bedugom, és használom.
A kérdéseim a következők – hátha valaki tudja.

- Melyik jogszabályi helyen található konkrét és EXPLICIT utalás, hogy nem kell engedély?
- Előírja-e valami rendelet vagy jogszabály a forgalmazás rendjét, és tartalmát? – persze az általános szabályokon kívül, amely a nyilvánosság előtt elhangzókra vonatkozik (azaz régen külföldre nem beszélhettél, hívójelet kellett bemondani… stb).
- Hivatalosan használható-e packet üzemmód? (Persze FM-ben!)
- Szabályozza-e valami a használható antennák jellegét? Nekem nem tűnt ki a jogszabályokból, hogy nem szabadna irányított antennát használni, avagy mekkora a megengedett teljesítmény – Pl az én (HIF által is látott és korábban engedélyezett) egyik CEPT-es CB-m 4W-os, és ez rákapcsolható-e egy magasantennára? Régen ez 1 W határ volt. Vagy például összekapcsolhatom-e a CB-t a MATAV-os telefonvonalammal? Vagy például használhatok-e beszédtitkosítót? …. Stb …. Stb Még sokat tudnék kitalálni… egyszóval: Létezik-e valamilyen végrehajtási, vagy mittudomén milyen szabályzat, ami a CB-vel kapcsolatos technikai és forgalmazási részleteket szabályozza?

Sajnos a HIF weblapján a „fórum” menüpontra kattintva nem jött be semmi, és még egy Webmester címet sem találtam, akinek írhatnék. Fenti dolgokban az ismerőseim közt is mindenki nagyon okos gyereknek tartja magát, de a konkrét jogszabályi helyet senki nem tudta megmutatni. (A HIF kiadhatott volna egy kis tájékoztatást!)

Itt Miskolcon, egy kivételével minden taxi csapat átment URH-ra, de a maradék egy az bátran használja az AM üzemmódot valami baromi teljesítménnyel – most pont a családi csatornánk mellett. Máshol mi a helyzet – és tudtok-e valami HIF intézkedést, vagy annak tervét az előírások ellenőrzésére (Pl taxisok tökönrúgása?) ????

Köszönöm a figyelmet, és elnézést kérek, ha itt a topikban már volt ilyenről szó(nincs lehetőségem végigolvasni), vagy létezik valahol CB-s topik – ha igen, kérem irányítsatok oda.

Köszönettel és üdvözlettel 73: HG9MCK – Ernő / Miskolc

Qqberci Creative Commons License 2002.01.13 0 0 366
Keresem, holnapra meglesz. Dobj egy mailt egy telefonszámmal.
airband Creative Commons License 2002.01.13 0 0 365
OFF

Vettem egy Dacia-1310-est. Viszont nincs hozzá semmilyen kézikönyv, kapcs. rajz. Ha valamelyikőtök rendelkezik ilyesmivel, és elküldené nekem egy gyors fénymásolás idejére, azt örömmel venném. Írjatok egy e-mailt, hogy egyeztessük a részleteket!

Köszi, és bocs az off-ért!

ON

DJ Szegecs Creative Commons License 2002.01.12 0 0 364
NiCd akkumulátorok töltéséhez lenne szükségem vmilyen kapcsrajzra.
(A rádiómba 9db 1,2V-s 1000mAh-s akksi van, van is töltőcsatlakozó
a készülékházon, azonban töltőáramkör nincs benne, csak pár Z-dióda,
meg egy töltésjelző LED.)
Boltban lehet kapni mindenféle töltőt, de azok rendkívül primitív felépítésűek, ráadásul irreálisan magas az áruk.
Továbbá szeretném, ha nem kellene minden alkalommal kiszedni a helyéről a 9db akksit.
Szóval az érdekel, hogy Ti hogy oldjátok meg ezt a problémát.
Köszi előre is.
schlumberger Creative Commons License 2002.01.11 0 0 363
Schlumberger!
Minden kérdésedre válaszolok e-mailben, de csak ma (péntek) este, vagy szombaton fogom küldeni.

No, akkor lehet, hogy csak hétfőn látom, de valószínű be kell jönnöm holnap is valamikor.

Találtam viszont egy jó kis direkt-keverésű vevőt (a Poljakov-féle antiparalell diódapár). Emlékeztem vmikor a RT-ban láttam, meg a szovjet RADIO-ban (anno előfizetője voltam annak is, míg bagóért adták), és most a krasnodar.online.ru/hamradio lapon megtaláltam.De az is olyan furcsa betűkkel van írva. Ha még emlékszel rá, érdemes odanézni, rengeteg készülékrajz, gyári műszerek, tcvr-ek rajzai, stb. Hetekig el lehet csámcsogni rajta.

Most mennem kell
Sch

Előzmény: airband (359)
airband Creative Commons License 2002.01.11 0 0 362
Edison!

Hogyan akadtam rá? www.google.com, aztán beírtam a keresősávba az IC jelét, és egy szóköz után még ezt is: +datasheet
A lejövő linkeket szépen megnéztem és megtaláltam.
De találtam egy angol nyelvű elérést is más, japán IC-khez:

www.elin.ttu.ee/tsamel/datsheet

>Az a digiális rádióskála melyik Hobbi Elektronikában volt ?

Holnap megírom.

>A frekisávnál maradva, 137-138 MHz-en jönnek-mennek a meteorológiai m?holdak, Instant Track-kal szépen lehet követni a pályájukat.
Próbáltad már venni, dekódolni ?ket ?

Nem. Engem igazából jobban érdekelne, amit azok a műholdak "látnak". Az, hogy merre járnak éppen, az kevésbé izgat. De tényleg, mit lehet még "csinálni" ezekkel a műholdfrekikkel?

Előzmény: Edison (361)
Edison Creative Commons License 2002.01.11 0 0 361
airband, köszönöm a címet, tényleg, hogyan tudtál ráakadni ?
Már én is találtam japán nyelv? adatlapokat, pl. a Toshiba.jp weboldalain a TDA Ic-k -r?l.
Ugyanazt megtaláltam angolul is, a kett?t összevetve esetleg azonosítani lehetne a fontosabb ICadatok japán írásjeles jelölését.

Az a digiális rádióskála melyik Hobbi Elektronikában volt ?
Vagy ha tudsz valami egyéb jó megoldást javasolni, beszerezhet? alkatrészekkel.
Többször áttanulmányoztam a Hetényi féle airband vev?t.
Amit nagyon hiányolok, és persze minden meglev? rádiómnál is, a digitális skála.

A frekisávnál maradva, 137-138 MHz-en jönnek-mennek a meteorológiai m?holdak, Instant Track-kal szépen lehet követni a pályájukat.
Próbáltad már venni, dekódolni ?ket ?

Edison

airband Creative Commons License 2002.01.11 0 0 360
Edison!

Bingo!

202.216.30.77/semi/dis_pdf_j/LC7258.pdf

Egyetlen "apró" probléma csupán, hogy a dokumentum csodálatos japán írásjelekkel készült. A kapcsolási rajz szimbólumai szerencsére náluk is megegyeznek (majdnem) a miénkkel.
Gondolom, hogy neked leginkább a rajzra van szükséged.

Üdv,
airband

Előzmény: Edison (358)
airband Creative Commons License 2002.01.11 0 0 359
Üdv mindenkinek!

Bocsi, hogy két napra eltüntem, de ilyen az, ha az ember csak a munkahelyén tud netezni és néha kap egy-két szabadnapot.

Schlumberger!
Minden kérdésedre válaszolok e-mailben, de csak ma (péntek) este, vagy szombaton fogom küldeni.

Edison!
Köszi az infót! Egyébként a Hobby Elektronikában megjelent egy digitális rádióskála-leírás, abban is az SP(DS)8629-est alkalmazták. Ott van néhány fontosabb paraméter is.
A frekimérő/kijelző IC-ről csupán annyit tudtam kideríteni, hogy a SANYO gyártja (gyártotta?), de gondolom, hogy ezt a tokról már kiderítetted. Van egy autós rádióm, abban is valami hasonló IC van, de arról sem találtam semmit.

airband

Edison Creative Commons License 2002.01.10 0 0 358
airband, találtam néhány érdekes helyet datasheet ügyben.
Prima crossreferenciák:

http://smartdata.usbid.com/Search/Search_Method.asp?Start=1&Datasheets=Yes&UserID=0&DesiredKeywords=upc1282ca

eszerint pl.
az SP8629 helyett

MM8629
DS8629

használható.

A DS8629 -cel (ami neked is van) találtam egy PLL 100 megás szintézert az alábbi címen:

http://members.tripod.com/~AMN92/PLL_Exc.HTM

De az LC7258 frekimér? IC-r?l még mindig semmi infot nem találtam. :(

Edison

Előzmény: airband (348)
Edison Creative Commons License 2002.01.10 0 0 357
Megerősítem,
Sipos Gyula szerint
(Rádiókészülékek és hangerősítők építése c. könyv,)
a TCA440 egyenérdékű az A244D -vel.
Előzmény: schlumberger (356)
schlumberger Creative Commons License 2002.01.09 0 0 356
Szia airband!
Nos, már nyithatnánk ketten egy magánfórumot...
Ahogy a múltkor ígértem, ma a fogorvos után odamentem a "zócskáshoz", megnézni, milyen tca440 van nála. A244 van nála. Azt állítja, hogy annak a bele Siemens, NDK testvéreink csak feliratozták. Kezembe nyomott kettőt, nesze, próbáld ki, ha nem hiszed. Elhoztam, szívesen elküldöm neked próbára. HA igaz, amit mondott, akkor megy 50 megáig. Ha nem, akkor mégiscsak modifikáltak rajta valamit, mint Volkswagen motoron, amit a négyütemű Trabantomba tettek...
Írjál emilben valami postacímet, ahová fájdalommentesen elküldhetem neked a tokokat.
Sajnos, TCA 1083 és NE602 nincs neki, de ebből az A244-ből legalább ezer darab van a ládájában, magam láttam.
Üdv Sch.
Ja, még valami. Mintha rémlene egy régebbi Amatérské Radio-ból, egy cikk vmi OK2-es fickótól, és annak A244 lett volna az eleje 2 m-re. Megkeresem.
Előzmény: airband (312)
schlumberger Creative Commons License 2002.01.08 0 0 355
Airband!
Most olvastam. Most nem négykezest játszom két zongorán, hanem kétkezest két billentyűzeten...
Én is azért kérdeztem, hogy hány csatornát szoktál hallgatni, a trimmerek, ill. az esetleges kvarcok miatt.
No, most csak ennyi fér az időmbe, mennem kell még a tescoba, elfogyott otthon a macskakaja, meg a kenyerem is...

Udv mindenkinek
Sch.

Előzmény: airband (353)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!