Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek 1000mester Creative Commons License 2023.12.14 0 1 20155

"padlastérbe jönnek,ott hideg van,5 cm kasírozott gyapot van rajtuk"

 

Nálad ezt valami nagyonbuta ember csinálta :)

Fizkát ismerők számára nem újdonságok:

- a födémen legyen 20-30 centi vastag gyapot hőszigetelés (NEM kasírozott, mert födém hőszigetelés hideg rétegébe tilos párazáró réteget tenni)

- a vastag gyapotréteg ALATT közel szobahőmérséklet van, ezért okos ember ott vezeti pl a szellőző csöveket is.

Előzmény: zalai1984 (20146)
peterch Creative Commons License 2023.12.14 0 1 20154

Szia !

 

A padláson 35cm átlagban , gyapot . A csövek elég hosszan abban mennek ( 21 méter a rendszer hossza a hőcserélőnek ) , a csövön 10cm vastag gyapot van párazáró felső réteggel . A rendszer gyűjtő és osztó ága csak a 35 cm-es gyapot alatt van . Mint írtam , meleg oldal felé lejtenek a csövek . A külső cső nálam a friss levegőnek van és a belső az elhasználtnak . Nálam is csak időszakos a szellőztetés . A pincében lévő gyűjtőben nagyon ritkán van kondenzvíz összegyűlve , pedig havonta egyszer minimum lemegyek a pincébe valami végett , olyankor belefújok a csőbe , hogy nincs-e eldugulva . Idáig még nem volt . Amit észrevettem az az , hogy hideg időben ha nem is működik a szellőztető , akkor is látni ahogyan a csőből a pára kijut a levegőre ( mint amikor az ember hidegben kifújja a levegőt ) . Mondanám , természetes szellőztetés energiafelhasználás nélkül .:-)  Viszont volt olyan is , hogy este nagyobb hidegben , ha működik , akkor a reflektor fényében apró jégszemcsék csillognak .

Előzmény: Gprinter (20153)
Gprinter Creative Commons License 2023.12.14 0 0 20153

Neked a fűtetlen padláson mennyi és milyen szigetelés van? Mivel én is úgy akarom csinálni. Illetve megnőhet a párakicsapódás veszélye ha nem 0-24 h-ban van használva? gondolok itt arra hogy ha üres a ház akkor nem kivánom használni csak ha otthon vagyunk.

Előzmény: peterch (20152)
peterch Creative Commons License 2023.12.14 0 0 20152

Szia !

 

" Lehet , hogy harmatpont alá csökken a csőben a levegő hőmérséklete . "

 

Szerinted ?

Mivel a levegő áramlik a csőben , így magával viszi a cső falán a kondenzvizet és az csöpög az anemosztátokról .

Előzmény: Overengineeringg (20145)
peterch Creative Commons License 2023.12.14 0 0 20151

Például itt : 20042

Előzmény: 1 valaki (20148)
peterch Creative Commons License 2023.12.14 0 0 20150

Szia !

 

Ha odafigyelve olvasnád a beírásaimat , akkor nem írnál baromságokat ! 

 

A rendszerem leírásában szerepel : " a csövek a meleg oldal felé lejtenek. A cső alján van kialakítva egy gyűjtő , amiből a kondenzvíz egy csövön keresztül lefolyik a gyűjtőedénybe , ami a pincében található , mivel a visszabontott régi kéményt használtam ki erre a célra . "

Megjegyzem : lehet a fizikát jobban értem mint Te ! :-)

Előzmény: 1 valaki (20148)
JAMIE222 Creative Commons License 2023.12.14 0 0 20149

Sokat ejtegetsz ezekről a peres ügyekről, egyszer tolhatnál részleteket is, már ha tudsz. Mármint arról, hogy mi volt elbaszarintva. A csövek, dobozok hőszigetelése nem ördögtől való dolog, nem is kerül felfoghatatlan összegekbe. Ha felmerül a probléma, akkor miért nem jut el fejben egy értelmes ember odáig, hogy valahol szigeteletlen a rendszer, nosza, tegyünk ellene?

Előzmény: 1 valaki (20148)
1 valaki Creative Commons License 2023.12.14 -1 0 20148

Tehet rá bármennyit, el van bacva. Aki telepítette, az rontotta el.

Padlástéren vezetve nem tudod úgy leszigetelni, hogy nem legyen pára kicsapódás.

Persze peteechnél, Párkányban minden megoldható, a fizikát is áthágjuk...

De itthon is több bírósági ügy volt belőle, mert folyt a víz az anemosztátból.

 

 

Előzmény: zalai1984 (20146)
Overengineeringg Creative Commons License 2023.12.13 0 0 20147

Akkor az nem csak a végén fog kondenzálni. Kell rá még szigetelés. Ebben a kicsapódott nedvességben minden is megtelepszik.

Előzmény: zalai1984 (20146)
zalai1984 Creative Commons License 2023.12.13 0 0 20146

Ez a két utolsó befúvó karima 2-3 fokkal hidegebb,mint az első kettő.padlastérbe jönnek,ott hideg van,5 cm kasírozott gyapot van rajtuk,arra gondoltam rá kéne még egyszer ennyit tenni.

Overengineeringg Creative Commons License 2023.12.13 0 0 20145

Ezesetben a csövön belül is kondenzálna mindenhol, nem csak a végén.

Előzmény: peterch (20144)
peterch Creative Commons License 2023.12.13 0 0 20144

Szia !

 

Ha padlástérben vannak a csövek , akkor lehet , hogy a hőszigetelés nem elégséges a csöveken . Megtudod mérni a befújási pontokon a hőmérsékletet , esetleg még páratartalmat is ?  Lehet , hogy harmatpont alá csökken a csőben a levegő hőmérséklete .

Előzmény: zalai1984 (20141)
1 valaki Creative Commons License 2023.12.13 0 0 20143

F0S.

Mint vélemény, mert kérdezted.

 

Amíg a körülményekről semmit nem tudni, sem üzemállapot, sem nyomvonal, sem szigetelés, stb....

Előzmény: zalai1984 (20141)
zalai1984 Creative Commons License 2023.12.12 0 0 20142

4 befújó pont van,3 elszívó.

zalai1984 Creative Commons License 2023.12.12 0 0 20141

Sziasztok!

Arról kinek mi a véleménye,hogy a szellőző rendszer géptől való 2 utolsó légbefújási pontnál a légbeeresztő szelep karimáján kicsapódik a pára.A légbeeresztő fehérre festett fém,a szellőztető gép Lossnay rvx 25.

fkghkdkkk Creative Commons License 2023.12.01 -2 0 20140

"Van nyílt égésterű készülék?"

 

Nyílt égésterű készülékek levegő utánpótlását légbeejtővel kell megoldani, ezért abban a helyiségben (lakásban?) a gazdinak nincs lehetősége választani a túlnyomás és a vákuum között.

Előzmény: 1 valaki (20137)
fkghkdkkk Creative Commons License 2023.12.01 -3 0 20139

"Mi a jobb,beltéri negatív,vagy pozitív nyomást csinálni?"

 

A lakás légtere és a külvilág között számtalan rejtett légáteresztő rés/lyuk lehet. Ezt ellenőrzik pl a "blower door" teszttel.
Ha a lakásban pici túlnyomás van, akkor ezeken  lyukakon kifelé áramlik a levegő, eközben lehűl és levegőben lévő vízpára folyékony vízzé csapódhat ki. Tehát as túlnyomás vizesítheti az épület egyes pontjait.

Ha a lakásban negatív nyomás (vákuum) van, akkor ezeken a rejtett lyukakon befelé áramlik a kinti levegő, vele bejön a külvilágból némi por, zaj, stb. 

A hőcserélő csak abból a levegőből tud hőt cserélni, ami őrajta meg keresztül a máshol kimenő és bejövő levegőre a hőcserélő nem lehet hatással, ezért én megpróbálnék semleges nyomást csinálni. Amikor odakinn erősen fúj a szél, olyankor ez az nyomás-egyensúly úgyis felborul valamennyire, átlagos háznál jobban, jól tömített háznál semennyire :)

Előzmény: zalai1984 (20136)
fkghkdkkk Creative Commons License 2023.12.01 -3 0 20138

"Én még nem láttam sok embert aki őrülten keresne CO2 mérőt"

 

Az emberek nincsenek tájékoztatna az őket folyamatosan körülvevő veszélyekről. Kérdés, hogy ez a nagy tudatlanság kiknek a felelőssége (érdeke?).

Ha az emberek tudnák, hogy a magas széndioxid szint miatt is lehet fáradt, tunya, álmos, fejfájós a család minden télen (és pl ezért is lehet hülye a gyerek az iskolában :), akkor hirtelen mindenki kíváncsi lenne a széndioxid szintre a lakásában.

Előzmény: Overengineeringg (20135)
1 valaki Creative Commons License 2023.12.01 0 0 20137

Van nyílt égésterű készülék?

 

Attól függ.

 

Szerinted miért jó vákumot csinálni? Gondold át.

Előzmény: zalai1984 (20136)
zalai1984 Creative Commons License 2023.11.30 0 0 20136

Sziasztok! Mi a jobb,beltéri negatív,vagy pozitív nyomást csinálni?Lossnay hhőcserélőt mivel kell tisztítani?azt írja könyve vízzel nem.

Overengineeringg Creative Commons License 2023.11.30 0 0 20135

Én még nem láttam sok embert aki őrülten keresne CO2 mérőt. Egyáltalán még az sem egy közismert tény, hogy milyen minőségű a lakás levegője pár óra elteltével...
A kapható pár ezer forintos NDIR szenzorok már bőségesen valós információt adnak arról, hogy mikor kéne szellőztetni, és ez az ár a mezei ember ára, egy nagy gyártó ugyanezt fillérekért szerzi be, csak mivel valószínű közel nulla az igény erre az eszközre, ezért brutál haszonnal árulják.

Előzmény: fkghkdkkk (20134)
fkghkdkkk Creative Commons License 2023.11.28 -4 0 20134

A fejlett világ lakosságának jelentős része enyhén mérgező levegőjű lakásokban él télen, ezért őrült nagy igény lenne megfizethető co2 mérőkre. Ezért reménykedjünk, hogy laboratóriumok százaiban folynak a kutatások olcsó, stabil és megbízható co2 szenzor kifejlesztése céljából.

Előzmény: JAMIE222 (20131)
fkghkdkkk Creative Commons License 2023.11.28 -4 0 20133

"Ez utóbbit bekapcsolva, 24 óra folyamatos mérés alapján a legkisebb értéket fogja 400ppm-nek venni"

 

Ha külső ablakpárkányra kitéve mindig pont 400-ra kalibrálja önmagát, akkor azt a chipet kb 2015-ben fejlesztették és közben nem gondoltak a jövőre:) mert ma már min. 420-ra kellene kalibrálni: https://gml.noaa.gov/ccgg/trends/

 

Persze jobb lenne, ha létezne naponta (óránként?) frissülő Magyarország+Budapest co2 térkép, mert akkor mindenki a pillanatnyi tényleges kültéri értékhez hitelesíthetné a műszerét. De az aktuális kültéri co2 adatokat szigorú titokként kezelik, nem szabad tudnunk róla, gondolom országos ingatlan-botrány lenne, ha kiderülne, hogy mely területeken egészségtelen lakni.

Előzmény: Overengineeringg (20128)
fkghkdkkk Creative Commons License 2023.11.28 -2 0 20132

Ha tudtam volna a készülék pontos típusát, akkor olyan dokumentációt kerestem volna róla, amiben a gyártója megadja a beépített co2 szenzor típusát.

Ha sehol nincs ilyen gyártói dokumentáció, akkor lehet a legrosszabbra gondolni: a készülék a co2 szintet valószínűleg nem tudja mérni, hanem kiszámolja valami egész más jellemzőből (amiből nem is lehet co2-t számolni :)

Előzmény: Márton89 (20122)
JAMIE222 Creative Commons License 2023.11.28 0 1 20131

Nem néztem utána, de ha ez a doboz 34 pénz, nem biztos, hogy nekiállnék fabrikálni. 2-3 tábla XPS, flaska purhab, csatlakozók, némi csavar-drót, idő- molyolàs....ha ezek vannak elfekvőben, akkor oké.

Előzmény: Gprinter (20130)
Gprinter Creative Commons License 2023.11.28 0 0 20130

Köszönöm szépen. Elgondolkodtatók az érvek elvégre 34000 HUF 1db.....

Előzmény: NAND708 (20121)
MZ/Y Creative Commons License 2023.11.27 0 0 20129

24 órát írnak kalibrációnak, szóval akkor - elvileg - MHz-féle szenzor lehet benne, és automata kalibrálás.

Majd megnézem, mennyire mutat mást nagyjából azonos használat mellett.

Bár lehet, hogy ezt a darabot vissza kell küldenem, mert pár óránként (tök random) benyögi, hogy alacsony akkumulátor, de napok óta nem kapcsol ki, úgyhogy töltődik az, csak valamiért időnként lecsökken a töltottség/hülyeséget érzékel.

Előzmény: Overengineeringg (20128)
Overengineeringg Creative Commons License 2023.11.27 0 0 20128

Az MH-Z19-nek 2 kalibrációs módja létezik:

  • Az egyik a manuális, amikor kiteszed az utcára és azt az értéket fogja alapértéknek nevezni (400ppm). A gyártó szerint ezzel talán fél/egy évig stabil marad. A gyakorlati tapasztalat az, hogy 1 hét után már baromságokat mér így a szenzor. Egyszerűen "eldriftel" a mért érték.
  • a másik az ABC (automatic baseline correction). Ez utóbbit bekapcsolva, 24 óra folyamatos mérés alapján a legkisebb értéket fogja 400ppm-nek venni. Amennyiben ez idő alatt nem teljesült, hogy teljesen kiszellőztetted az adott helyiséget, akkor a következő 24 óra alatt megintcsak baromságokat fog mérni

Egyébiránt a legnagyobb titok ezeket az automata kalibrációkat övezi. Ezeket őrzik a gyártók mint a fene és nagyon nem is publikusak.
A honeywell is minden bizonnyal automata kalibrációval rendelkezik, valamilyen meghatározott algoritmussal.

Amúgy ha az MH-Z19-es szenzorod azzal kezded amit a gyártó leír, vagyis kiteszed az utcára, és azt mondod neki, hogy ez az alapérték, kb azonnal el is kalibráltad :) A mért értékedet a hőmérséklet és a pára is módosítja, ezért egy egyszeri 10-30 perces kinti mintavételezéssel biztos hogy hamis értéket kapsz. Ellenben az a megoldás tökéletes kalibrációt eredményez, ha bekapcsolod az ABC kalibrációt és kiteszed 24 órára szenzorod, majd utána kikapcsolod az ABC kalibrációt. Ez esetben a 24 órás kintléte alatt a legkisebb értéket fogja 400-nak beállítani, de ezután meg az fog következni amit mondtam, tehát kb 1-2 hét után már irreális értékeket fog mutatni.

Előzmény: MZ/Y (20127)
MZ/Y Creative Commons License 2023.11.27 0 0 20127

Mit nevezel állandóan-nak? A Honeywell nem ír kalibrációt, de nyilván nem 30-40 ezres szenzor van benne. :)

Azt látom, ha kinyitom az ablakot, 500 alá csökken, de nem az ablakban mérem, csak eljut hozzá is a friss levegő.

 

Gyanús volt, most megnéztem, MHz-19 -em volt. Úgy tudtam, az nem mér, hanem lehet az alapján kalkulálni, és ott az az első lépés, hogy tedd ki a friss levegőre, hogy tudja, az a 400(?) ppm. Most látom, hogy valóban ndir, de akkor megint nem tudom, mi a fene lehet a Honeywellben, hogy ott nincs kalibrálás.

Előzmény: Overengineeringg (20126)
Overengineeringg Creative Commons License 2023.11.27 0 0 20126

AZ MHZ-19 az egy NDIR szenzor, ezáltal valós CO2-őt mér, viszont állandóan kalibrálni kell.
Ennél vannak jobbak is, ahol van egy referencia gáztöltet is, ezért nem szükséges sosem kalibrálni, viszont itt csak a szenzor ára 30-40k (ellenben az MHZ-19-el, ami meg 6k). Ilyen a Telaire T6615.

Előzmény: MZ/Y (20123)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!