Megnyitom X-dik tyúkos témájú topicot, ami annyiban lesz más mint a többi, hogy itt főszerepet a humor, a hétköznapi témák és a baromfik iránti szeretet táplál. Jó szórakozást! Kéretik a kés hátba dobását mellőzni!
Azért a kelési arány meglehetősen jó volt - viszont a vonal "beltenyészeti" részét nem tudom felmérni. Azért remélem, sok örömöd leled majd bennük is :-) Egy bő héttel később vitt valaki még tojást, arányokat még nem tudok, de ott 14 kekt ki az első napon. (És 10 selymecskéből 10 ...) Az mindenképp leírható, hogy Huba és Pipó teszik a dolgukat :-)))
A szalagos fánk (pampuska) nálunk hagyományosan február végén sógornőm születésnapja és egyben télbúcsúztatás alkalmával készül ipari mennyiségben :-) De jó is az :-))) Mint amilyen "jóízű" a csatolt fotó !!!
Az arra vonatkozó elképzelések , hogy mikor és hogyan kezdődhetett a bankivatyúk háziasítása , nagyon ellentmondásosak . Ezt olvasom éppen . A csirkecsont - leletek sokáig ritkaságnak számítottak . Darwin nagyapja , Erasmus vetette fel elsőként , hogy a bankivatyúk lehet a házityúk őse . Unokája a hasonlóságot megfigyelésekkel támasztotta alá , s' úgy vélte , hogy a tyúkot Indiában háziasították , majd onnan terjedt el . Ugyanakkor azt Darwin is elismerte , hogy az ő idejében nem léteztek megfelelő módszerek ennek igazolására .
A technológia fejlődésével lehetővé vált , hogy ne csak a külső jegyek alapján próbálják meg leszármaztatni a fajokat , hanem genetikai bizonyítékokkal támasszák alá a rokonságot . Anyai vonalon öröklődő , mitokondriális DNS-alapú (mtDNS) vizsgálatok során több kutatócsoport eleinte arra az eredményre jutott , hogy a baromfit valószínűleg egy pontban , Thaiföldön háziasították . Ugyanakkor egy 2006-os , több rokon fajra kiterjedő kínai kutatás eredményei azt mutatják , hogy több leszármazási vonal is volt : Dél-Kínában , Délkelet - Ázsiában és az indiai szubkontinensen . Szintén a többszörös háziasítást támasztja alá egy nemrég megjelent tanulmány a Heredity című tudományos lapban , ahol a vizsgálat alapját a sejtmagi DNS képezte , így nem korlátozódott csak az anyai vonalra , mint a mtDNS esetében .
Egy biztos : a genetikai bizonyítékok arra utalnak , hogy más , a Gallusz nembe tartozó faj is szerepet játszott a modern házityúk tenyésztése során . 2008-ban Greger Larson , a Durham - i egyetem archeológusa , valamint Leif Andersson , az uppsalai egyetem genetikusa közölte az első meggyőző eredményeket a házityúk hibrid eredetéről . A sejtmagi DNS pontmutációit (SNP-k) vizsgálva ugyanis bizonyosá vált , hogy a házityúk bőrének sárga színéért egy olyan génváltozat felel , amely a szürke dzsungeltyúktól származik .
Nem is a húsa , hanem a viadalok miatt háziasították ?
Olivier Hanotte , a nottinghami egyetem genetikusa szerint még az is lehet , hogy a kakasviadal volt a háziasítás elsődleges célja . A bankivatyúk a mai napig kicsi , de tüzes harcosként ismert Ázsia déli részén , Vietnamban például a tiltás ellenére is gyakran csapdázzák a vadon élő tyúkok kakasait , és egy kakason akár 100 dollárt is kereshet az eladó . Az egyre szaporodó genetikai bizonyítékok pedig kis populációra utalnak a domesztikáció kezdetén , és ennek alapján elképzelhető , hogy nem a tojás és a hús , hanem a szórakoztatás volt a háziasítás fő okai .
A tyúk ősének keresését nehezíti , hogy könnyen lehet , már nem is él igazi , vad bankivatyúk Ázsiában . A szabadon tartott házityúk ugyanis hibridizálódhat a bankivatyúkkal (tehát képesek szaporodóképes utódot létrehozni) . Erre számos jel utal . A bankivatyúk a Himalája nyugati lejtőitől Szumátráig fordul elő . Az eredeti kakasoknak a hátuk közepéről induló hosszú fekete farktollaik vannak , míg a tojóknak nincs tarajuk . A hibridizáció miatt ez megváltozott : a fekete farktoll az indiai kakasoknál az 1960-as évekre eltűnt , ugyanakkor az állatkertekben tartott tojóknál gyakran lehet tarajt megfigyelni .
Az ősök feltérképezésén és megóvásán a házityúk jövője múlhat . A különböző tyúkfajtákhoz képest ugyanis a vadon élő ős változatosabb genetikai állománnyal rendelkezik . Az eredeti állományból származó gének pedig segíthetnek ellenállóvá tenni a tyúkot a különböző betegségek , például a madárinfluenza ellen .
Igen, már kb. hetesek, 24 db. van. Ennél többen keltek, de néhány kelés gyengét likvidálni kellett. Valószínűleg kissé beltenyészet lett már ez a vonal, ahogy itt már írta is valaki --talán Omosimama. De a többi él és virul, jobban tollasodnak mint az australorpok. Majd láthatod te is ha jössz láthatásra :)
Majd légyszíves időben jelezd az australorp igényed, mert előtte kotlósokat is kell "hajlamosítanom" mert valószínűleg már nem géppel keltetek, mert kezd megülni az igény.
Eltűnődtél ... pedig nagyon kíváncsi vagyok, hogyan sikerült a keltetésed, hiszen számításaim szerint cca heteseknek kell(ene) lennie a hófehérkééknek. VAGY nem annyira sikeres volt a keltetés... Nos?
A tavaszi féregtelenítésröl volt szó egy másik fórumon . Felmerült a kérdés ,hogy benzint adjanak a szárnyasoknak , ha nem szeretnének patikai készítményt alkalmazni és a várakozási időt is ugye (?) ilyen esetben be is kell tartani...stb. Régen valóban használtak még a humán medicinások u.n. sebbenzint . Ma már nehéz a beszerzése ,és bizony ...szerintem van sokkalta jobb és bevált receptúra .
🐓Talán a pipíkáink érdekében egy recept ,ami féregűző és használják is sokan (mellékhatás mentes módszerrel) módszere miatt is .Nagyon nagyon régóta . A tömjén a borsmenta ,és kamilla de a fekete üröm is Artemisia vulgaris (!)Továbbiakban minden várakozás idő mentes ,ha és amennyiben 1 egész fej fokhagymát megpucolunk és szétnyomjuk és egy nagy fej vöröshagymát is hasonlóan aprítunk .Ezt egy (1L) liter almaecehez adjuk és 3 napig szoba hőmérsékleten több ízben felrázva ázorogni hagyjuk ,majd leszűrjük . (szinte filléres dolgok ).Egy liter ivóvízhez lehet adni 3 bőséges evőkanállal a szírupból . Ezt így itatjuk 3 napon át . Egy fél liter ivóvizük az adalékunkal elegendő pl. 5 Baranyainak , Orpinak , szóval cirka jó 3 és fél kilós tyúknak . Évente legalább 2 ízben érdemes elvégezni a kúrát (ilyenkor tavasszal fontos is) . Egy komolyabb kúra esetén , lehet a borsmenta vagy tömjén esetleg kamilla tea kúrát készíteni szerintem .(Felmerült a gyanú ,hogy férgesek lehetnek, vagy új jövevényeket hoztunk stb.. Akkor 1 liter forrásban lévő vízben , jó 5 percet főhet másfél kávéskanálnyi tea (szárított) .Majd leszűrve ezt a teát úgy ítatjuk ,hogy a liter teánkhot három és fél deci (3,5dl) fennti foghagyma almaecet szírupot adunk hozzá .Ha nincs más lehetőségük vízfelvételre a szárnyasainknak akkor , biztosan féregmentesek lesznek . Semi féle várakozási idő nincs ... és nem robban fel a kedvenc 🐓-unk sem . ,-)) :-)) Egyébként emberi fogyasztásra is használják a vermut teát a Wermut (Artemisia absinthium)-ot , házi megoldásként . Régebbi füveskönyvekben bizonnyára felfedezhető ez is ... hmm . üdv. és féregmentes szárnyasokat minden fórumtársamnak .🐓
Köszönöm a felajánlást, de az idén már - hely hiányában - nem indítok gépet. A fehérek valóban gyengébben keltek. Most van 9 életrevaló. De azok gyönyörűek! Sajnos ma is egytől el kellett búcsúznom. Először csak kettő tojást kellett kivenni, az egyik üres volt, a másik vérgyűrűs. Utána sokáig szépen fejlődött a többi, de ami kikelt nem volt életrevaló, a többi ki se kelt. De ahogy átgondoltam, ez már a harmadik beltenyészet : Thorr - a tojások hozzád - azoknak a tojásai hozzám. És ki tudja, hogy az eredeti (Thorr féle állománynál) a kakas másik vérvonal volt-e, mint a tyúkok.
Az ausztrálok közül meg hatból - azt hiszem - a Posta csinált rántottát. Az első lámpázásnál ki kellett venni hatot. Most van 11 életrevaló.
Elég lesz most ennyi, majd a régiek javából hagyok melléjük kicsiket és szelídeket.
Köszönöm a bíztatást. Ma már én is úgy gondolom, hogy még ha kevesebb is marad meg, az ép és életképes legyen. Nehezemre esik egy-egy életképtelen pipitől elbúcsúznom, de az elmúlt években a lágy szívem (vagy gyávaságom) miatt sokat szenvedtem én is, meg a beteg csirkék is.
Ezek most gyönyörűek és életének. Remélem, velük már nem lesz baj. A lányommal meg majd meg osztozunk. Megtartom a januárban kelt három tyúkot, meg néhány két évest, neki meg adok 5-6 fiatalt, mert az övéi már 3 évesek. Bár most nagyon jól tojnak.
Én is csak azt mondhatom, ne keseredj neki. Ezek a dolgok sokszor nem az emberen múlnak. Érdemes azt az oldalát nézni, hogy ami akar, inkább keléskor vagy pici korban hulljon el, mint mikor már nagyocska. Ebből is lehet legalább 10 jércéd - nem tudom, ez elég-e a háztartásba.
Hogy magamról is meséljek: az idén megint fejest ugrottam a csirkézésbe. Javamra legyen mondva, most türelmesen kivártam a jóidőt, nem kapkodtam el. A létszámot illetően viszont jócskán átrúgtam a tervezettet, mivel kétszer annyi sikerült. :) Innen 20, onnan 60, amonnan 10 és tessék: megint 90 csibe csipog a nevelőben. :) Tudom, nem vagyok normális, de egyrészt borzasztó szeretek velük foglalkozni, másrészt pedig annyira rászoktak a házitojásra az ismerősök (na meg a kakaspörkölt alapanyagára is), hogy megkockáztatok egy ekkora beruházást.
Ne keseredj el, most több, mint 50%, tehát még nincs semmi veszve - kívánom, hogy jó sok jércéd/tyúkod legyen belőlük!!! Kitartást és sok-sok örömet a pelyhesekben!
Rég írtam, de vártam, mit produkál a keltető. Hoztam a formám, 41 tojásból 21 csirke lett. Az első lámpázásnál 8-at kivettem, 5 nem is lyukasztott, három kikelt, de hiába, 4 kilyukasztotta, de befulladt. Hát így jártam. Most csak azért drukkolok, hogy elegendő tyúk legyen köztük.
Fel kell halmozni a kert egy félreeső helyén, párszor átforgatva komposztálódik. Lehet kezelni is, Amalgerollal gyorsabb a lebomlás. Amikor már nem látszik a struktúrája , ősszel beásható
Tyúktrágyát -szalmával- hogyan tudnám trágyaként hasznosítani a legkönnyebben?
Eleve sok benne a szalma is, meg olyat is hallottam, hogy nagyon erős a trágyája.
Áztassam be valami hordóba pl és öntözzem ki úgy? Valami egyszerű módszer kellene, hogy megszabaduljak tőle, mert megtelt a tároló ahová egész télen hordtam… és persze hasznosuljon is!
Már napok óta "tűkön ültem", hogy mi lehet a helyzet.... azt nem hittem, hogy gond lehetne a szexus megvolt, de hát bennem volt a tartás.... Nagyon örülök a pozitív visszajelzésnek és sok sikert a keltetéshez, no és a kiscsibékben lelj majd sok-sok örömöt!!! Hubát meg természetesen eddig is babusgattuk, de kap valami külön nasi félét! (Látod Meszi, mondtam... ) Szép vasárnapot kívánok neked és mindenki másnak is!
Szia! Meglámpáztam a tőled kapott tojásokat /amiket ezúton is köszönök!/ a harmincból egyetlen egy darab volt üres, meg egy darab vérgyűrűsen elhalt /még egyelőre bent hagytam, --hátha csak benéztem/. Kérlek lapogasd meg a kakasod vállát a nevemben! :)) --- láthatóan érti a dolgát!