Keresés

Részletes keresés

HA5OPI Creative Commons License 2019.03.14 0 0 2664

Gondolom kérésre és a törvényi határidő már nyilván letelt.

Előzmény: schlumberger (2663)
schlumberger Creative Commons License 2019.03.14 0 0 2663

HA1TF-et mégis simán kiadták...

Előzmény: HA5OPI (2661)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.14 0 1 2662

Nekem viszont tetszik, hogy nem kellett folyamatosan új hívójelet kérnem minden költözés alkalmával.

Ráadásul a hívójelemmel használok email címet, webcímet, a hívójelem fémjelzi a publikációimat, stb.

Ha ezeket is tekintetbe vesszük, akkor már egészen más a leányzó fekvése....

Egy ekkora országban ennek amúgy sincs semmilyen jelentősége, egy ZL-nek

tökmindegy, ki melyik sarkában lakik egy városállamnyi országnak.

Bár a régi 4-es körzetben lakom, semmiféle hátrányát nem érzem a 7-es hívójelemnek. A régi ismerősök

legalább kapásból tudják, ki vagyok, a többieknek meg úgy is mindegy.

HA5OPI Creative Commons License 2019.03.14 0 0 2661

Az NMHH-ban mondta az illető, aki a hívójel kiosztást adminisztrálja, hogy ha lehet, akkor a régi hívójeleket (főleg a híres) nem nagyon osztják ki.

Előzmény: Törölt nick (2660)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.14 0 0 2660

Persze a tv-ben előírt türelmi ídő/5-10 év/ letelte után....bár ki tudja most minden előfordulhat...hi

Előzmény: Törölt nick (2659)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.14 0 0 2659

A leírtakból azt szürtem le ,hogy benne vagy a korban,korábban nem volt hívójeled?Most nagy valószinüséggel visszakaphatod/ha nem adták ki valakinek/ .Vagy válaszd valamely elment ismerős hívójelét,legalább ezzel is örzöd az emlékét.Kaptam én is amarikai QSL-t amin meg volt örökitve az SK amatör neve, aki viselte ezt a hívójelet....

73'

Előzmény: Veterán kezdő (2644)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.14 0 0 2658

Valószinüleg erről van szó,normális amatőr mindig is a hívójelkörzethez kapcsolt szisztémát támogatta.A jelenlegi gyakorlat az ügyintéző kéri a kérelmezőt ,hogy jelöljön meg három hívójelet amit szeretne,majd eldöntik melyik szabad stb. Így születnek a névböl stb képzett érdekes suffixokPL: HG X KOVI/mert Kovács István,lehet 4 betű is,nyilván ritkán fog távírózni.stb megmosolyogtató elképzelések.Tehát már az sem müködik ha a kérelmezőnek nincs konkrét kérése/régi hívójel stb/akkor automatikusan adna neki egy a lakóhelyéhez,QTH-jához tartozó hívójelet,hanem akkor az azonosság kizárásával+nyilván nem lehet félreérthető,szidalom stb ,saját kútfőből kijelöl egyet hi

No jó lerágtuk...

73'  

Előzmény: ha7vc (2655)
ha7vc Creative Commons License 2019.03.14 0 0 2657

Hát, ha csak az nem...

Előzmény: XANTIi (2656)
XANTIi Creative Commons License 2019.03.14 0 0 2656

Vagy valami befolyásos amatőr erőszakolta ki, aki elköltözött és vinni akarta a hívójelét. Még jó, hogy a HA prefixet nem lehet szabadon cserélni bármire.

Előzmény: ha7vc (2655)
ha7vc Creative Commons License 2019.03.14 0 0 2655

Igen, ez volt a rádióamatőröket sújtó egyik legbutább rendelkezés. Nehezen hiszem, hogy "Mi" kértük volna, hogy ez így legyen. Sokkal inkább egy bölcs irodista találhatta ki mély álmából felocsúdva. (Merthogy Magyarországon úgyis meg fognak szűnni a közigazgatási körzetek...) Azóta se sikerült visszacsinálni. Viszont így kimaradt az egyik sarkalatos vizsgakérdés: M.o. hívójelkörzetek szerinti felosztása.

Előzmény: XANTIi (2654)
XANTIi Creative Commons License 2019.03.13 0 0 2654

Bizony jó volt amikor a hívójelből nagyjából el lehetett képzelni merre is van a partner. Pláne egy Oroszország vagy hasonló nagyságú területnél.

Előzmény: Törölt nick (2649)
Desert Rat Creative Commons License 2019.03.13 0 0 2653

Az amerikai hivójel változás abból a tényből következik, hogy tulajdonképpen más országba (államba) költözik, ahol például az autójának is ottani más rendszámot adnak és más jogszabályok is vannak. Az usák amatőr sem változtatja a hivójelét ha egyik megyéből a másikba költözik, pedig Kalifornia kb ötször akkora területű mint Magyarország, pl San Bernardino megye nagyobb Dunántúlnál (52 ezer nkm).    Magyarországon (94 ezer nkm) érthető igény, hogy a hivójel gyakorlatilag egy életre szóljon.   Gondolom attól pedig a hatóság sem zárkózik el ha valaki költözik és meg akarja változtatni a hivójelét, csak nem kötelező.

Előzmény: Törölt nick (2649)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.13 0 0 2652

Mindazonáltal én a lakóhelyemet jelölném meg QTH-ként.

Előzmény: Törölt nick (2651)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.13 0 0 2651

A személyiségi jogi védelemnek mára már oly magas fokára hágtunk, hogy én dönthetem el, hogy Fejérben ne 4-es körzetet használjak, hanem mondjuk 1-est. :-))

Egyébként marhaság!

Előzmény: Törölt nick (2649)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.13 0 0 2650

Ja, meg hol lessz az állomás telepítve?,hogy konzekvensek legyünk hi

Előzmény: Törölt nick (2649)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.13 0 0 2649

 A kérelmező állandó lakóhelye az eljárás szempontjából meghatározó lenne,de miután a hívójelek körzethez kötése megváltozott kérelmedre lehet 5 ös vagy akár 6 -os körzet is , tetszőleges, így akár 0-ás is amit én marhaságnak tartom.Ez mndenhol a világon az adott állomás QTH-ja meghatározó ,körzethez kötött,amely jelzi az állomás az adott országon belüli helyzetét.Számtalan amerikai QSL lapot kapok ,akik állandóan költözködve mindig az adott állam,körzet hívójelét használják /néha 5-6 régi hívőjelet  jelezve a QSL lapon/

Eszükbe sem jut,hogy kardukba dőljenek.Ezt a  tetszőleges hívójel lehetőséget az MNHH szerint a hazai amatőrők kérték, amit nehezen hiszek.Furcsa amikor a régi "regulán" nevelkedett amatőr azt hallja,hogy valaki Szombathelyről 0-ás vagy 9-es hívójelet ad.Te beszéld meg a Nándorral,akár az 5 ös/Bp/ ha ott vagy többet,vagy a 6-os Gallyatető az állandó lakóhely "inkább elfogadható a fülemnek hi.hi De ettől még ahogy gondolod...

73'

Előzmény: Veterán kezdő (2648)
Veterán kezdő Creative Commons License 2019.03.13 0 0 2648

Kérdeznék még valamit. Az állandó lakcímem Galyatetőn van. (két teleknyire a nagy toronytól) Viszont az év nagyobb részét Bp.-en töltöm. A QTH -nak mit célszerű megjelölnöm? Manapság e téren mi a jogi helyzet?

73'

Előzmény: Törölt nick (2646)
Veterán kezdő Creative Commons License 2019.03.13 0 0 2647

Köszi a tájékoztatást. Remélem így is lesz.

73'

Előzmény: Törölt nick (2646)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.13 0 0 2646

A legmagasabb vizsgádat RH-B fogják figyelembe venni,tekintttel ,hogy az akkori szablyáoknak megfelelően kötelező volt távíróvizsgát tenni igy gond nélkül megkapod a HAREC+Morse engedélyt Így is töltsd ki az adatlapot.A legmagasabb vizsgabízonyítvány/RH-B/ fénymásolatát csatold a kérelemhez.Ha valami nem világos hívd fel a NMHH nál Kiss Nándor ügyintézőt,kedvesek,korrektekNeked vizsgáznod nem kell úgy ahogy azt az amatőrtársak ismertették, fog zajlani,néhány héten belül meg lessz az engedélyed

73'

Előzmény: Veterán kezdő (2638)
Qqberci Creative Commons License 2019.03.11 0 0 2645

Én is a 45+ éves vizsgapapírjaimat adtam le, simán megkaptam a HAREC-et és szerencsém volt, mert szabad volt annak a néhai ifiállomásnak a hívójele, amit 1968-74 körött vezettem, így meg tudtam kapni azt is...

Előzmény: Veterán kezdő (2644)
Veterán kezdő Creative Commons License 2019.03.11 0 0 2644

A bizonyítványok (operátor, A, B) megvannak. Tetszik rajtuk a 3 Forintos illetékbélyeg. :)

Az itteni szóbeszédekből az jött le számomra hogy az új rendszerbe való átlépés adóengedély hiányában már nem lehetséges, arról lecsúsztam. Vagy mégsem!? Minden esetre utána fogok járni, mik a lehetőségeim.

Ezektől függetlenül a morzét muszáj (muszály :D) gyakorolnom.

Előzmény: Qqberci (2639)
Veterán kezdő Creative Commons License 2019.03.11 0 0 2643

Ezzel az oldalával a dolognak nincs gondom. Telepítettem a CW_PLAYER-t. Egy görgőhibás egérből csináltam USB interfészt hozzá a billentyűmhöz. Főleg az írásjelekkel "szenvedek", valamiért ezek felejtődtek el leginkább számomra. Talán a napi rendszerességű gyakorlás is sokat hozna a konyhára. E téren még azért kihívásokkal küszködöm. :))

Előzmény: oregbela (2642)
oregbela Creative Commons License 2019.03.11 0 0 2642

Ha használsz Androidos telefont, eszméletlen jó CW oktató és gyakorló programok vannak rá! De PC-re is van, ráadásul oda könnyen lehet billentyűzetet USB-n keresztül illeszteni az adás gyakorlásához! Be lehet állítani, hogy milyen betűket, számokat, jeleket adjon, de lehet szövegállomány tartalmát is leadatni vele, természetesen szabályozható a sebesség is!

Emlékszem olyanra, ami Q kódokat, egyéb amatőr rövidítéseket, sőt komplett QSO-kat is adott!

 

 

Előzmény: Veterán kezdő (2638)
Sziklatörő Creative Commons License 2019.03.11 0 0 2641

Köszönöm a bíztatást! :) Ha a távírótanulással lennének problémáid, akkor lehet, hogy segítségedre tudok lenni. Lévén tavaly, két-három hónap alatt a semmire építkezve kellett tanulnom, szerencsére sikeresen. :)

 

Előzmény: Veterán kezdő (2638)
ha7vc Creative Commons License 2019.03.11 0 0 2640

Nem okvetlen kell előkeresni, hisz a hivatalban megvannak a vizsgák jegyzőkönyvei, egy jó nagy könyv formájában. Elég az anyakönyvi adatok tisztázása, és megmondják, hogy mikor milyen vizsgát tettél.

Előzmény: Qqberci (2639)
Qqberci Creative Commons License 2019.03.10 0 0 2639

Megvolt az RH A és B vizsgám

 

Az a vizsga most is érvényes, keresd elő!...

Előzmény: Veterán kezdő (2638)
Veterán kezdő Creative Commons License 2019.03.10 0 0 2638

Így, egy kicsit többet tudva rólad merőben más a helyzet. Anno 11 évesen a TV szerelő fater munkaasztalán kezdtem a bütykölést és három év múlva számomra teljesen természetes módon és tudatosan indultam el én is a pályán. Később is a hobbi és a foglakozás egyet jelentett. A szakközép alatt már amatőrködtem, igaz csak kollektív állomáson. Számomra akkor a legnagyobb "sikert" egy 10W-os házi építésű CW adóval megcsinált ZL QSO jelentette. Megvolt az RH A és B vizsgám de itt sajnos megállt a dolog amit ma már sajnálok.

Az előbbiekből következően nem a műszakitól hanem a morze vizsgától tartok nem is kicsit. Bár nem fejtettem el de nagyon lelassultam az idők folyamán. Ha felhoztam magam az általam is elvárt szintre, nekiugrok taktikusan először a NOVICE szintnek morzéval hasonlóan 0.hatvány-hoz. Elég ha először a morze miatt stresszelek. :) Az az igazság, régen voltam vizsga szituációban. Ha ez, a NOVICE megvan, már felszabadultabban megyek neki a HAREC-nek. Az a szerencsém hogy csak két kerülettel odébb kell vizsgára "utaznom".

Ha szakmailag kívülállóként jutottál idáig, megkövetlek hiszen még a tanuláshoz is fiatal vagy, annak az elején tarthatsz. A kívülállósság, az autodidakta képzés mögött sokszor látok mérnöki szintű tudást. Biztatlak a szorgalmas tanulásra mert már rövid távon is hozzásegít a sikerélményhez. Fontos hogy értsed is amit tanulsz éppen mert itt egymásra épülnek a tudásmorzsák. Ha ezt az elvet betartod, egyre nagyobb örömet fog okozni számodra e hobbi technikai része is.

Veterán kezdő

Előzmény: Sziklatörő (2635)
boborjahn Creative Commons License 2019.03.10 0 1 2637

Szia!

Nem volt hülye dolog megkérdezni,azért van a fórum.
A reagálásod alapján többre viszed mint én :-D

Mindenben az építő bírálatot és segítő szándékot látod,ami néha el van rejtve a sorok között :-)
Ezzel sokra haladsz az életben!
Nagyon fontos,nem csak az Ohm törvény és társai :-D

Előzmény: Sziklatörő (2635)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.10 0 0 2636

De azért én sem fogok nekimenni elsőre a HAREC vizsgának. Inkább NOVICE morzéval.

Előzmény: Törölt nick (2634)
Sziklatörő Creative Commons License 2019.03.10 0 0 2635

Hagyjad Laci, azóta rájöttem, hogy hülye ötlet volt itt megkérdezni... HI


Mindenesetre, hogy Veterán Kezdő válaszára is reagáljak:

Köszönöm!

Szerintem egy kicsit félreértettél, mert ugyan én semmiféle tudást/tanulást megkerülni nem szándékozok. 

 S ha elárulom, hogy a jövőben hasonlóan Hozzád, én is a konstruktőr vonallal szeretnék foglalkozni, talán még kevesebb magyarázatot igényel a dolog.

Kérdésemre a válasz valószínűleg itt lapul a hozzászólásod elméleti folytatásában... "erősítők, oszcillátorok, keverők, egyenirányítók, log. és exp. áramkörök, "

73!

Előzmény: boborjahn (2633)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!