Keresés

Részletes keresés

Motun Creative Commons License 2008.03.08 0 0 421
Egy kis adalék (tény) igaz hogy ez gyalogos....
10m-ről egy 21cm-res sugaru köregységre 30mp alatt 11 azaz tizenegy lövést tudtam leadni. Találati arány: legkevesebb 9 .... legtöbb a max 11
11 találatnál minden a legoptimálisabb....
12 vesszőt is sikerült betölteni de nem hagyta el az ideget és nem értékelhető....
de gyakorlással menni fog a 12 is.....
Előzmény: Pusztai Telivér (419)
Motun Creative Commons License 2008.03.08 0 0 420
A mongolok például nagy körvadászatokon gyakorolták a hadmozdulatokat. Ezen az egész hadsereg részt vett. napokig tartott.
A lovasíjász harcmodornál pedig mindig mindenki ellenérvként hozza hogy ilyen meg olyan optimális feltételek szükségesek.
Ezer százalékig igaz. Ez nem vita tárgya. A lovasíjász harcmodornak elegendő tér kell.
Na most ha egy vezér a seregét beviszi egy csatába és maga köré gyűjti a legkedve-
zőtlenebb feltételeket ( zuhogó eső, háta mögött megáradt folyó, fás bokros terep ami rejtőzködésre nem alkalmas de a lovas sereget akadályozza a mozgásban, nagy kövekkel szikladarabokkal tarkított terep stb...) akkor az mészárláshoz vezet.
Ha igy kezdeményez csatát akkor az a vezér őrült. Más dolog mikor már nincs más lehetőség (beszorítják, több oldalról felvonuló csapatok stb...) de akkor is vereség a vége.
A nagy lovas seregek kialakulását európai viszonylatban szvsz maga az európai viszonyok is akadályozhatták. Nagy lovasságnak rengeteg ló kell. Pláne ha egy nemzet lóra ül. A lovaknak legelő terület szükséges. Akkoriban meg ugye az eleség termelése nem volt divat. Európában a városok népesség nagy száma területek (legelő) korláto-
zott mértéke lehetett a lovasságok kialakulásának a hátráltatója.
Előzmény: Pusztai Telivér (419)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.03.08 0 0 419

Közben utánanéztem, Kassai erdményei tényleg sokat javultak. Én még erre az időszakára emlékeztem: (wikipedia) "1998-ban versenyszerűen, váltott lovakkal, 12 órás folyamatos lovaglás közben 286-szor vágtatott végig egy 90 méter hosszú pályán, ezalatt több mint 1000 célzott lövést adott le." Vagyis egy vágta alatt csak 3-4 lövést. Most már csak tudni kéne, mennyi idő alatt teljesített akkor egy vágtát. :) (Ő ott nyilván a minél lassabb vágtában "érdekelt".) De azóta még gyorsabbra képes: " 2002-ben egy reggel 6 órától este 6 óráig tartó rekordkísérleten 323 vágta során, közel 3000 lövéssel..."

 

Igen, az a kérdés, hogy egy átlagos hun íjász gyengébb, jobb vagy hasonló képességekkel rendelkezett-e. A nomád lovaskultúrákban ugyanis a hadsereg nem feltétlenül professzionális katonaságból ált, hanem szükség esetén minden hadra fogható férfi nyeregbe pattant és ment a csatába.

 

Egy nagy hátránya azért van ennek a harcmodornak. Ha megtörtént a "puskapor ellövése", majd az ellenfél lovasrohamot indít, és beéri a lovasíjászt (mindig vannak lassabb lovak egy seregben), akkor a közelharcra jobban alkalmas fegyverzetével fölénybe kerülhet. Szerintem ezért nem tért át erre a harcmodorra soha Európa nyugati fele.

 

 

Előzmény: Motun (414)
Motun Creative Commons License 2008.03.07 0 0 415
Szia "bagatur"...
Nem sok időm volt utánna nézni de fokost használtak a szkiták, hun fokost a neten nem találtam de viszont banzájokon mutattak hogy ez hun fokos. Nem olyan kecses
mint a magyar fokos és nincs hegyes foka. Éle hoszúkásabb és zömökebb.
A karikásról... állattenyésztő nép lévén mit gondolsz ... ménes gulya irányítását mivel oldották meg? Nincs ötletem.
Előzmény: Törölt nick (409)
Motun Creative Commons License 2008.03.07 0 0 414
Szerinted nem lehet gyorsan lőni és a már vágtáztál már lovon mindkettő téves.
Lovagoltam, és lehet gyorsan lőni.
A Kassai 90m-ren hat azaz 6 vesszőt indít útnak. A két mérősorompó kilenc azaz 9mp mér. Persze nem mindenki Kassai. 1000-ből....200 becsült adat "legalább" szó szerepel. Bizonyítani nem lehet mert az emberkísérleteket azért büntetik.....
Az ellenségről... két dolgot tehet. Vagy áll és várja a támadást mint a vizigótok a Volga mögött, vagy ellentámadásba megy át. Ha ellentámadás mellett döntenek mert már nem bírják a nyílzáport akkor jön a színlelt megfutamodás.
Az üldöző ellenfél maga elé kell eljuttassa a fegyvereit lövedékeit (ez csökkenti a lő vagy hajító távot), a menekülő pedig hátrafelé nyilaz. Mekkora távot is kell áthidalniuk
a feleknek. Támadó ember számára (tehát előre rohanó) 50-70m azért már táv.
Próbálj meg pl. egy hajítóbárdot rohanás közben előre dobni. Lovasíjász számára pedig az 50-70m igazából közelharc.
A mai embernek ( nem egész életében ezt gyakorló az élete tőle függő) is 70m/17.5 cm
köregység a cél. De ugye neki nem az élete függ a találattól.
Ellentámadás alatt nincs az a hadsereg ami meg tudja tartani a sort. Pláne nem az akkori nyugati seregek. A fellazult sorokra jött a megfelelő időben az ellencsapás az ijászoktól.
Persze ide kell ideális terep gyakorlott sereg megfelelő vezér. Ha meg belemegy egy rossz terepen a harcba vereség a vége. De az meg ostoba vezér úgy kell neki, meg a seregének.
De gyümölcsöző a beszélgetésünk...
Előzmény: Pusztai Telivér (412)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.03.07 0 0 413

Az alábbiak ellenére ez egy jó írás (mégha valószínűleg sok fantázia és nem 100%-os történelmi hitelesség jellemzi) , így elolvasva érezhető milyen "kellemetlen" ellenfél volt egy nomád lovasíjászsereg. De ez a harcmodor a sztyeppére van optimailzálva. Ha egy fix pontot (pl. főváros) kell megvédeni, egy előrenyomuló páncélossereggel szemben, nem biztos, hogy meg lehet így állítani.

Előzmény: Motun (408)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.03.07 0 0 412

Vesézzük ki!

 

"Tartalékban több száz íj,"

 

Miért és hol van ennyi íj? Kinél?

 

"Most már teljes a vágta. 30-40Km/óra."

"A száz méteres szakasz egy vágtázó ló számára 7-9 mp."

 

Ez ugye egy kis ellentmondás. 36km/h sebesség 10 m/s-nak felel meg, tehát 100m megtétéléhez a fenti átlagsebességgel 10 mp kell. (Oké, nem nagy a különbség...)

 

"Ezen száz méteren egy gyakorlott íjász 5-6 vesszőt tud kilőni." Szerintem nem lehet 2 mp-kénti célzott lövéssel számolni. Percenként 10 talán reálisabb. Én láttam Kassait élőben lovasíjászkodni, szeintem 2-mp-kénti célzott lövéstől nagyon messze volt... (Vágtáztál már lovon?)

"Ezen idő alatt kb. 1000 vessző legalább 200 embert terít le." Hm, biztos ez? Függetlenül attól, hogy rómaiak esetleg teknősbéka-alakzatot vettek fel? Függetlenül a páncélozott katonák arányától? A páncél minőségétől?

 

Egy fontos dologról nem esett szó. Mit csinál az ellenfél? Csak álldogál, és várja, hogy lenyilazzák?


 

Előzmény: Motun (408)
Motun Creative Commons License 2008.03.07 0 0 411
ja amúgy ez a nevetés jele ...":-)))

nem nagyon vagyok tisztában a jelekkel...
Előzmény: Törölt nick (409)
Motun Creative Commons License 2008.03.07 0 0 410
helló "bagatur"
És ha kihagyjuk a "fokost-karikást" a többiről mi a véleményed ?
Motun Creative Commons License 2008.03.07 0 0 408
Hun támadó taktika.

Támadó hun lovas hadsereg - ellenfél jól felfegyverzett lovas ill. gyalogos
sereg (szarmata,gót,római). Hogy melyik az nem lényeges.
Az ellenségnek volt vértje s lovasait is ily módon védte, (pl. szarmata lovasság)
velük szemben a hunok sokkal könnyebb felszereléssel jelentek meg a
harcmezőn. Vértezetük talán egyáltalán nem is volt, teljeséggel a gyorsaság-
ra és lőerejükre hagyatkoztak.
Minden hunnak volt íja, 60 vessző a tegezében, szablya fokos karikás és
helyenként kopja a nyereghez kapcsolva.
Két ezrednyi hun lovas a támadó erő. Tartalékban több száz íj, és sok ezernyi
nyílvessző.
Kürt jelzés. (ez inkább tülök mint kürt)
A két ezred lőtávolságon kívül (kb.500m) két hatalmas tömeg. Ez a két tömeg
lassan ellenkező irányba kezd kavarogni, körözni.
Ujabb jelzés.
A harcosok a szabad kezükkel gyakorlottságtól függően 7-8 vesszőt vesznek
ki a tegezből, az íj markolatához szorítva.
Újabb jelzés.
A lovas förgeteg lassan felveszi a tempót: ügetés 200-300m sugaru körben.
Újabb trillázó jelzés: támadó sebesség.....
A támadó sebesség felvétele után a két vágtató kavargó lovas tömeg széleiről
vágtázó harcosok válnak le, és az ellenség felé veszik az irányt. A többiek utánuk.
A távolság csökken. 400m...300m...
Most már teljes a vágta. 30-40Km/óra.
Kétszáz méterről nyílzápor zúdul az ellenség felől. Nagy a távolság.
150m-röl (az ellenség lőtávolán kivül) az elől vágtatő pár száz hun tüzet nyit az
ellenség kb. száz méteres front sávjára. A vesszők alacsonyan szálnak, a vágta
iramával megtoldva kb. 200km/órás sebeséggel. 2-3 vesszőt lőnek egy ötven mé-
teres vágta szakaszon.
Száz méternél a támadó sor jobb ill. bal fordulóba megy, és most az ellenség
vonalaival párhuzamosan vágtatnak, az előbb tűz alá vett kb. 100 méteres szaka-
szával. Az íjászok fordulnak a nyeregben és most oldalról lőnek teljes vágtában.
A cél ugyanaz a tűz alá vett kb.100 m szakasz. Ezen száz méteren egy gyakorlott
íjász 5-6 vesszőt tud kilőni.
A száz méteres szakasz egy vágtázó ló számára 7-9 mp. Ezen idő alatt kb. 1000
vessző legalább 200 embert terít le.
A következő pár száz hun harcos újabb kb 1000 vesszőt lő az ellenség kb száz mé-
teres szakaszára. Ez percenként 10 000 -12 000 vessző. Ez kb. megfelel tíz gép-
fegyver teljesítményének.
A száz méteres sáv után újabb forduló. Most már távolodnak az ellenségtől.
Hátrafelé lőnek. 2 - 3 vesszőt lőnek 45' szög alatt közvetlen a mögöttük vágtá-
zók feje felett.
Az ellenség most már oldalról (szembe jövők) szemből (a velük párhuzamosan vág-
tatók és felülről (45' felülről) áll tűz alatt.
Százötven méter után jön az újabb felvezető körbe sorolás. Megint egy marék vessző, és kezdődik minden elölről.
A forgószél most már teljes erővel tombol.
kb 1000 lovas a külső körben, másik tíz kisebb alakzat a belső körben várva a jel-
re amikor sorra kerülhetnek.
Az egész egy 400 - 500 m mag körül örvénylik.
40 mp alatt ami elég hosszú idő ahhoz hogy egy vágtázó ló 400m meg-
tegyen, ugyanarra a 200 emberre az ellenség első soraiban kb. 5000 vessző
repül ki.
Ekkora tüzerővel a százéves háborúig (angol long-bow) nem rendelkezett egy
nyugati hadsereg sem. (magyar honfoglaló lovasság kivételével)
ouzo Creative Commons License 2008.02.19 0 0 407
Én csak az akhaimenidáktól tudok perzsa birodalomról, de szívesen bővíteném az ismereteimet, örülnék minden forrásnak a megelőző időszakról.


--A történettudomány a perzsák és médek korszakolásával gondban van, persze gondolom ez is az Alternatív fórumba tartozna.
???

--Azonban lássuk be, a hunokat (avarokat/szabírokat stb.) civilizációalapító, földművelő népeknek beállítani több mint hagymázas álom.
???

zabfaló Creative Commons License 2008.02.18 0 0 406
Miért is nem azok a hunok? A lovasnomádnak nevezett kultúra, mely többé-kevésbé a mai napig létező dolog a világ egy részén az semmi előtted? Persze, nem pont ugyanolyan, mint 2-3 ezer esztendővel ezelőtt, de pl. a vikingek sem olyanok, mint mikor Angliát és akár Sziciliát sanyargatták, de az olaszok sem egy az egyben Róma utódai, mint ahogy a mai egyiptomiak is csak kis részben utódai (inkább haszonélvezői) a réginek.
Motun Creative Commons License 2008.02.16 0 0 405
A 401-es hsz-ben írtam a hsiung-nuk területein végzett ásatások eredményeiről.
Ezt az adatot a Németh Gyula által szerkesztett Attila és hunjai kötetben olvastam.
Ezt a kötetet Németh Gyula a magáé mellett még Eckhardt Sándor,Fettich Nándor, Ligeti Lajos és Váczy Péter munkáiból szerkesztette.
Visszaolvasva nem civilizációalapitó népekként vannak beállítva a hsiung-nuk, ( de ha azok lennének sem érdemelnék degradáló jelzőként emlegetni a civilizációalapitó jelzőt) csupán arra tényre világítanak rá, hogy nem voltak annyira barbárok mint azt
sokan szeretnék.
Ez a kötet még (neked nyomasztóbb) dolgokat állít.
Noin-Ula, Ilmovaya Pad Derestuy, Nizne-Igolginskoe gorodisce Transzbajkálában és Oglachti Ciszbajkáliában végeztek ásatásokat.
Azt írják hogy kénytelenek feladni a tisztán állattartással foglakozó nomád népről kialakított korábbi elképzeléseiket.
Lehet hogy agyvérzést okoz de még azt is írják hogy a nomád állattartás mellett erőditett településeket építettek, állandó lakóépületekkel, melyek a földmüvelés, kereskedelem és állattartás központjai voltak egyaránt.
Lehet ez mellbevágó, de ezt találták.
Előzmény: Törölt nick (404)
zabfaló Creative Commons License 2008.02.10 0 0 403
Lehet, hogy kicsit jobb volt az éghajlat arrafelé akkor, mint ma? Ezért találtak több tehenet, mint tevét....
Előzmény: Motun (401)
jamaica2 Creative Commons License 2008.02.09 0 0 402
Ez a félnomád gazdálkodásra utal, mint az Etelközben (csak a szőlő hiányzik az összehasonlításnál).
Motun Creative Commons License 2008.02.09 0 0 401

Azt olvasom a hsziung-nu-k ismerték az ekés földművelést, kölest, árpát, búzát termeltek.

Az  ivolvai feltáráson számos meződazdasági szerszámot találtak. Gabonavermet, és a gabona örlésére szolgáló örlőkövet is találtak.

Fejlett kézmüvességre utaló jeleket találtak. Azt tapasztalták hogy agyagedényeiket fazekaskorongon készítették, tudtak vasat és bronzot önteni és megmunkálni.

Lószerszámokat, fegyvereket ékszereket gyártottak. Elterjedt volt a csontfaragás.

 

A vadászat aránylag kis szerepet játszott a táplálkozásukban.

A feltáráson talált állatcsontok 92,5 % származott háziállatoktól, és csak 7.5 % vadá-

szott állatoktól.

A háziállatok csontanyagának a megoszlása 22% juh, 17% szarvasmarha, 15% ser-

tés, 12% ló, 4% kecske, 1% teve és jak.

A kutatók szerint ez arra mutat hogy az állatállománynak csak a töredéke volt ló, a sertés magas százaléka pedig megtelepült életformára utal.

 

Még azt is kijelentik hogy a hsziung-nu-k gazdaságában figyelemreméltó szerepe volt az erdőségnek. Igazi életterük az erdős steppe volt, és az erdővidék birtoklásá-

ért komoly harcokat vívtak.

jamaica2 Creative Commons License 2008.02.09 0 0 400
De nomád gazdálkodással a kevés növény hasznosítható (juh).
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.02.08 0 0 399
na azért a térség területének kb.legalább 80%-a nem alkalmas a letelepedésre.
Előzmény: Törölt nick (398)
jamaica2 Creative Commons License 2008.02.07 0 0 397
Pontosan a fejlett civilizációban élő iráni nyelvű népek perzsák médek hívták az ő által uralt területet Iránnak a tőlük északra élő iráni nyelven beszélők (és tokárok) területét Turánnak. A török nyelvű népek később űzik el innen az iráni (és tokár) nyelvű) népeket. A nomád gazdálkodást is az irániaktól (tokároktól) tanulják részben a török (mongol) nyelvű népek, mert az altájiak a tajgából érkeztek dél felé a füves sztyeppe területére (török, mongol és tunguz-mandzsu nyelvű népek. A Türk birodalom írása is iráni szogdok írásából fejlődik ki, a szogdok is egy turáni iráni nyelven beszéltek.
Előzmény: Joranne_Sutt (382)
ouzo Creative Commons License 2008.02.07 0 0 396
Hmm, én szőke vagyok és kékszemű, és az alkoholt jól le tudom bontani (ez így harminc felett már nem annyira igaz...)
Ha jól tudom a mongoloid rassz az alkohol lebontásában is gyengécske.
Előzmény: lyesmith (394)
ouzo Creative Commons License 2008.02.07 0 0 395
Való igaz, mértékegységbeli eltérés lehet, valszeg valami ánglius tanulmányt fordítottak félre.
A tehéntejé 3.5% (ebből 80%kazein), az anyatejé 1% (ebből20%kazein).
Előzmény: zabfaló (393)
lyesmith Creative Commons License 2008.02.07 0 0 394

Khm, Nagyon OFF de ezt még beíromn

 

" A legtöbb emberben három éves kor után nem termelődik rennin és laktáz."

 

Ez a "legtöbb emeber" érdekes kifejezés. Valójában 70% ot jelent. Igen változó leosztásban. Pl a hollandok és a svédek között 2% alatt van a laktóz intoleranciában szenvedők aránya. A thaioknál 99%

Előzmény: ouzo (391)
zabfaló Creative Commons License 2008.02.07 0 0 393
off-Nincs 9-10 g fehérje/dl egy tehén v. kecsketejben sem. Ez nagyjából 10%-nak felelne meg, de nincs annyi, általában jó, ha kb.3%-a fehérje a tejben...
Előzmény: ouzo (391)
ouzo Creative Commons License 2008.02.07 0 0 392
Én szeretem a tejet, de tényleg rosszul vagyok tőle....
(Egyébként az ouzotól meg mostanában savam van; az unicumtól meg fáj a gyomrom... nicket kellen változtatnom szárazvörösre, mert az még bírom.. :))

Üdv:
ouzo
Előzmény: lyesmith (390)
ouzo Creative Commons License 2008.02.07 0 0 391
A kérődzők teje nagy mennyiségben tartalmaz kazeint, kis mennyiségben savófehérjét, pont ellentétben az anyatejjel.

No ollóztam neked:
----
Az ember az egyetlen olyan emlős, aki felnőtt korában is tejet fogyaszt, ráadásul más emlősfaj tejét!

Lássunk egy röpke összehasonlítást. Minden tej összetétele fajspecifikus. A természet pontosan úgy alkotta meg, hogy az adott faj fejlődési ütemének, testösszetételének legmegfelelőbb legyen.
Összetevő anyatej tehéntej kecsketej
Fehérje (g/dl) 2,4 9,0 10,0
Kálcium (mg/dl) 88,0 238,0 315,0
Vas (µg/dl) 1,5 0,1 0,2
C-vitamin (µg/dl) 4,9 2,0 2,0

A tej fő összetevői: a tejzsír, tejfehérje (pl. kazein), tejcukor (laktóz). A kazein lebontásához rennint termelnek a nyálmirigyek; a laktóz lebontásához laktáz termelődik a vékonybél nyálkahártyájában. A legtöbb emberben három éves kor után nem termelődik rennin és laktáz. Tehát a tej és tejtermékek emésztése felnőtt korban a megfelelő enzimek hiánya miatt eleve tökéletlen!

Az Amerikai Orvosok Egyesületének hivatalos szaklapja szerint a tejfogyasztásra vezethetők vissza az alábbi betegségek: vesekőképződés, felszívódási zavarok, hasmenés, vashiányos vérszegénység stb.

--
A tej megköti a cinket, ezáltal csökkenti annak felhasználódását a szervezetben. A tej nagyon alacsony cinktartalmú, következésképp nem pótolja, amit elvesz. Az okozott cinkhiány fáradékonyságban, bőrpigmentációban, sterilitásban és májmegnagyobbodásban nyilvánul meg. A csecsemőknél a hajhullás, hasmenés, súlyvesztés, a végtagokon, arcon, testnyílások körüli vörös bőrkiütéssel társítva cinkhiányra utal. Az anyatej tartalmazza a cink felszívódását segítő enzimet. A tehéntej magas kálciumtartalma - főként folsav jelenlétében - gátolja a cink felszívódását - így dr. G. M. Briggs.
--
A hőkezelt tejfehérje bizonyult a kutatások közül a szívkoszorúér-megbetegedések egyik fő okának. Ezen betegségeknél a tejfehérjének nagyobb szerepe van, mint a tejzsírnak - véleményezi dr. J. H. Moyer.
Előzmény: lyesmith (390)
lyesmith Creative Commons License 2008.02.07 0 0 390

"Egyébként nem a laktózemésztő enzim áll le kétéves korban, hanem a tejfehérje emésztő; csak bizonyos mértékig vagy képes lebontani, a maradék kiválasztódni nem tud, hanem lerakódik. "

 

Erről linket légy szíves.

 

Amennyire én tudom a laktóz (tej cukor) emésztő enzim áll le. (laktóz intolerancia) A tej fehérjét bármelyik ember meg tudja emészteni  és a tej zsír az ami lerakódik, de csak mint a zsír általában, tehát túlzott bevitelnél.

Előzmény: ouzo (380)
Motun Creative Commons License 2008.02.07 0 0 389
OFF
De meg is lehet nézni az átlag angol nők szép löttyedt karját,csípőjét és szép kerek hátsóját.
Valahol azt olvastam hogy a slamposság tekintetében elsők, hízásra hajlam tekinte-
tében megelőzik a német nőket.
Előzmény: lyesmith (388)
lyesmith Creative Commons License 2008.02.07 0 0 388

OFF OFF

Angliában most a zsír a gonosz. Most minden "Fat-free". Azzal árulják a kristálycukrot hogy egészséges mert kevesebb mint 1% zsír van benne.

:D

Előzmény: ouzo (384)
zabfaló Creative Commons License 2008.02.07 0 0 387
off-ez jó!:)
Előzmény: ouzo (384)
ouzo Creative Commons License 2008.02.07 0 0 386
Jó, Padányit hagyjuk, maradjunk a szabíroknál.

"közép ázsiában meg időben változott milyen nyelvű népek éltek arra, ezért nem tennék olyan kijelentéseket, hogy türk, vagy iráni, vagy akármi. csak évszámmal vagy évszázaddal együtt."

Igen.
Előzmény: Joranne_Sutt (385)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!