Keresés

Részletes keresés

sza_attila Creative Commons License 2024.02.06 0 0 271484

Elképzelhető, nem értek az enteriőr dizájnhoz :)

Viszont itthon az udvarban a ház körül mi is mindent matt feketére festünk, ilyen a kapu, pergolák, ereszcsatorna és ilyen szinű lesz a tetőcserép is majdan a csere után. Viszont a mi esetünkben ez háttérként szolgál a szines kertnek, mintegy kiegyensúlyozásképpen. Ha minden tartka lenne, az kaotikus volna.

Annál a szürke háznál egy szines kiültetés helyrehozná a szitut.

Előzmény: CBNora (271483)
CBNora Creative Commons License 2024.02.05 0 0 271483

Úgy néz ki, divatba jött a sötétszürke kerítés, tető, ablakkeret, még a fagerendákat is sötétszürkére festik, és hozzá fehér fal. Ahol nincs térkő, ott is uralkodik ez a nyomasztó "színösszeállítás". 

Amit fotóztam, az egy különösen szép példány, még a kőmulcs (nem is kavics, durva zúzott kő) is szürke, és ott aztán tényleg van térkő is.

Lehet, hogy Nálatok még nem ez a helyzet, itt már kezdni rányomni a bélyegét a városképre. Már az utcánkban is van egy ilyen, ott tavasszal még az ablakban az árvácska is nagyon sötét volt, messziről belesimult a szürkeségbe. Térkő ott nincs, az amúgy egy szerény ház.

Lehangoló.

Előzmény: sza_attila (271482)
sza_attila Creative Commons License 2024.02.05 0 0 271482

Én már meg sem botránkozom az ilyeneken. Egyrészt nagyon sok izléstelen dolgot látni, ugye az az első. Sok a giccs mindenfelé, szines faapriték, hófehér márványkavics meg ilyenek (már ahol van erre pénz). Ahol nincsen - ahol te fotóztál - ott megteszi a szemét is, mint kerti disz.

 

Hát aztán a másik kert, az meg a téveszmék tömkelege. Azok azt hiszik, hogy a térkő majd mindig ilyen tiszta lesz munka nélkül, meg a kavicsban sem fog gyom nőni. Nyáron a sok kő meg térkő miatt ki se tudnak lépni a házból... Hülye és lusta népek laknak ott, ezt meg tudom állapitani igy látatlanban is.

Az első fotón lévő házban dolgos néni lakik, de összekeverte a kertet a szemétdombbal, szegénykém.

Előzmény: CBNora (271481)
CBNora Creative Commons License 2024.02.05 0 0 271481

Jártam a városban, láttam kerteket.

Egyik:

Másik:

  

Ha mindenképpen ezek közül kellene választanom, akkor inkább az első... Annak a képét le is kellett kicsinyíteni, a sok szín miatt nagyobb a fájl.  A második kert képeit nem kellett, lényegében szürke-fehér, jól tömöríthető.

Szörnyű ez az új divat. Megfordult a fejemben, hogy a válság miatt esetleg nem lehet színes festéket kapni, azért épül annyi ilyen, de látni azért néha színeset is.

Ezeknek ez tetszik?!

Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.02.03 0 0 271480

Nahát, szép (is, és még gyógynövény is).

Szereznem kell egy ilyet.

Előzmény: Magdi60 (271479)
Magdi60 Creative Commons License 2024.02.03 0 0 271479

Varázsmogyoró

Előzmény: Kertkedvelő999 (271478)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.02.03 0 0 271478

Milyen növény ez? Aranyeső?

Jó lenne ültetni ha ilyen korán virágzik, mert felébreszti és tartja az emberben a reményt.

Hogy mindjárt itt a tavasz meg a nyár.

Előzmény: sza_attila (271477)
sza_attila Creative Commons License 2024.02.03 0 2 271477

Az idei év első virágai:

 

 

A sárga még nem virágzik.

sza_attila Creative Commons License 2024.01.09 0 1 271476

Vékony a szára és nagy a virágja. Eső után le is törik. A székek jól megtartják. Mindig is ez volt szemem előtt: egy pad vagy más ülőalkalmatosság, mögötte meg sok-sok virágzó hortenzia. Régen láttam ilyen fotót, rendesen belém égett. Most már ott tartok, hogy mindenhová hortenziát kell ültetnem, annyi a félárnyék-árnyék. Idén sok páfrányt fogok ültetni. 

Előzmény: Didergő Király (271475)
Didergő Király Creative Commons License 2024.01.08 0 0 271475

mármint amiatt, hogy gyengébb a szára, mint a strongnak? mert amúgy nálad elég jól érezheti magát az árnyas-párás környezetben.

Előzmény: sza_attila (271474)
sza_attila Creative Commons License 2024.01.08 0 0 271474

Sima. Kókadozik is rendesen. 

Előzmény: Didergő Király (271473)
Didergő Király Creative Commons License 2024.01.08 0 0 271473

viszont!

ez strong vagy sima annabelle?

Előzmény: sza_attila (271472)
sza_attila Creative Commons License 2024.01.07 0 1 271472

 

Boldog Új Évet, sikeres kertészkedést kivánok minden kedves topiktársnak!

Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.01.03 0 0 271471

Sziasztok:

 

(Az MI dobta ki nekem...)

 

A híg szódabikarbónás oldat a gyökeresztető hatást serkenti? 

A logika az volt, hogy a paraszolvinsav gátolja a gyökér képződést (pld babérmeggy levélszáron),

és a magsarjadást is.

Egyébként mérgező is, egészen addig, amíg el nem bomlik, ártalmatlan szorbinsavra.

A magokban hideg -főleg fagy- hatására bomlanak le, 

de nyilván a leveles szárakat nem lehet lefagyasztani, mert meghalnak  (bár a babérmeggy lehet hogy ezt is túlélné........)

illetve másik módszer a hőkezelés, de hát a főzést (80 °C 20 perc) pedig még biztosabban nem bírja mint a fagyot.

 

Szóval a logika az volt, hogy az enyhe (híg) szódabikarbónás vízbe áztatás hatékonyan semlegesítheti a paraszolvin savat,

és megszűnik a csírázás gátlása, illetve a gyökérképződés gátlása.

A szódabikarbóna viszont egy só, ami töményen kiszárítja a növényt, ezért csak híg vizes oldatban lehet használni.

(Vagy desztillált/ioncserélt vízet kell használni, az kicsit több ikarbonátnál sem okoz kiszáradást.)

 

Valakinek van tanácsa?

Az MI magabiztosan állította hogy így van, de a google nem adott erre és a hasonló szóösszetételekre találatot.

Pedig kell lennie, hiszen az MI is ebből dolgozik.

 

Csakhogy a szódabikarbónáról mindenféle kuruzslók annyi áltudományos cikket felraknak, hogy nem lehetetlen  a google sem jut el az

általam keresett összefüggésig - az MI viszont igen?

 

Lehet kapcsolat a kettő között, van valakinek tapasztalata?

Bár ha nem tudjuk a pontos koncentrációt, akkor nem sokat ér ez az információ.

 

Didergő Király Creative Commons License 2023.12.31 0 0 271470

igen, teleltetni kell, már az enyhe fagy is megárt neki. mondjuk nálam kiszáradt a pincében, sajnos. a néni, akitől kaptam, májusban kiülteti az övét, a fagyok előtt kiszedi és leviszi a pincébe. minden évben szép nagy bokor lesz belőle egy nyár alatt.

Előzmény: Kertkedvelő999 (271469)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2023.12.31 0 0 271469

Hát mert most hallottam az "Encián" -ról először.

De majd utána olvasok.

Bár ha teleltetni kell... hát nem is tudom.

Előzmény: Didergő Király (271468)
Didergő Király Creative Commons License 2023.12.31 0 0 271468

miért nem próbálod meg az enciánnal ugyanezt? akkor nem egy snassz levendulád lesz "érdekesre" nevelve, hanem valami különlegesebb.

Előzmény: Kertkedvelő999 (271466)
sza_attila Creative Commons License 2023.12.30 0 0 271467

Drága, hiszen nem 2-3 hónapot nevelik, hanem gondolom, néhány évig. 

Előzmény: Kertkedvelő999 (271466)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2023.12.30 0 0 271466

Vagy ha nem metszik?

:-)

Pedig jó drágán árulják.

Előzmény: Didergő Király (271463)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2023.12.30 0 0 271465

Hát a kérdés az lett volna, hogy mire kell oltani, mert nekem tetszik.

De azóta már utána olvastam hogy nem törzsre oltják, hanem 

speciálisan úgy metszik.

Előzmény: sza_attila (271464)
sza_attila Creative Commons License 2023.12.30 0 0 271464

Sőt, láttam is. De mi a kérdés vele kapcsolatban? 

Előzmény: Kertkedvelő999 (271462)
Didergő Király Creative Commons License 2023.12.30 0 0 271463

olyanod lesz, ha nem metszed.

Előzmény: Kertkedvelő999 (271462)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2023.12.29 0 0 271462

Törzses levenduláról hallott már valaki?

Kertkedvelő999 Creative Commons License 2023.12.28 0 0 271461

Köszönöm mindenkinek a segítséget.

Télre kiszedem a kaspóból, és félig esővédett helyre rakom.

Sajnos csak egy hét múlva járok újta a telken, remélem addig kibírják.

 

Ha ki is bírják, a szépségükből sokat vesztettek, de majd nyáron visszaszépülnek.  

CBNora Creative Commons License 2023.12.28 0 0 271460

Vízi és mocsári növények kivételével semmit sem szabad kaspóban tartani. Sokszor nem látjuk, ha áll a növény alatt a víz és kirohad. A kövirózsa alá alátét sem érdemes tenni, a kiszáradás nem árt neki, a locspocsban viszont tönkremegy. Laza, homokos, kavicsos földben jó tartani, nem kell tápdús keverék, a cserép aljára mindenképpen kellenek lyukak, ahonnan aztán el is tud folyni a fölösleg. Ha a nyári szárazságban időnként összeaszalódnak, az nem baj.

Télre az összes növény alól célszerű kivenni a laposabb cserépalátéteket is, a vízigényesebbeknek is árt, ha ilyenkor vízben állnak.

Előzmény: Kertkedvelő999 (271453)
unartis: Creative Commons License 2023.12.28 0 0 271459

A sziklakert elég tág fogalom, az alföldön átlagos kertek sziklakupaca az futott ezen  a néven, sokszor a talajt is nélkülözve, elég elrettentő példa, ha meg van benne talaj, akkor is egy négyzetmétert foglaló sziklakupac semmiképpen nem nevezhető kertnek. Ezek már rég beidegződések, amelyek apáról fiúra, de legfőképpen anyáról lányra szálnak, igen sokszor sokan azt a példát viszik, amit gyerekként megszoktak és megéltek. ezek is  a kerti tavakhoz hasonlóan(mert azok csak kerti tócsák) csak az igazi sziklakertek torzói.

Az is kérdés, hogy milyen növényektől lesz sziklakert sziklakert?! Mert sokszor a 'sima' kerti növények sziklákkal megtűzdelt kertbe ültetett növényei is bekerülnek a sziklakertbe. Ha meg csak pozsgások kerülnek bele, általában Sedumok és Sempervivumok, további kúszó növényekkel meghintve.

Sokszor katyvasz lehet, gyűjteményes kert.

Nehéz lenne egy biotóp kert építése, nekem is eszembe jutott már, de az a néhány faj miatt, ami bele kerülhetne a beszerezhetőségi korlátok miatt letettem róla. Nekem van egy pozsgás kőkertem(ideig óráig, mert válás előtt állok), ami nem sziklakert, de nem is a klasszikus japán stílusú kőkert, inkább a szárazkerti irányzat, itt egy kritérium van  csak a szárazságtűrés mellett az észak-amerikai elterjedés lehetőleg az USA területére szorítkozva(ez csak a kőkertre vonatkozik szigorúan) Virágzó lágyszárúak, virágzó cserjék és fák, pozsgások vannak itt, kaktuszok, agávék, jukkák, nyugati aloék(hesperaloe), stb

Tudom sok embernél ez kiüti a biztosítékot, de ez  a saját kerti igényem beteljesülése volt, egy délies hangulatú kert kialakítása a maga hibáival. A délies hangulatot a ház körüli mediterrán-szubtrópusi kertrész füzi össze, mert mindkettő déli hangulatot áraszt. A kertem is gyűjteményi kert, csak megpróbálom az igény szerinti ültetést is szem előtt tartani! A szubtrópusi(pálmák, néhány kisebb fa) igénylik  a nyári öntözést, de ez a korlátozott számuk miatt megoldható. Amúgy a legtöbb növényem saját magról nevelt egyed, tehát alkalmazkodott a helyi klímához, itt nőttek nagyra.

Előzmény: sza_attila (271457)
unartis: Creative Commons License 2023.12.28 0 1 271458

Üdv Mindenkinek!

 

 

Látom elég jól felpezsdült a fórum ezen szeglete, sok jó érv is elhangzott minden részről. :) Kicsit átfogóan írok a témához.

Azon kisebbséghez tartozom, aki számára a kert az nem a magyar viszonyoknak megfelelő kert, mert az általában maga az elrettentő példa!

Mert itthon sok kert tulajdonos számára a gyep+tuja keverék volt az elmúlt 20-30 év legjellemzőbb kert típusa, sőt sok pénzes tulajdonos sem tudott ezen túllépni, csak megtűzdelte egy medencével, kerti sütögetővel/esetleg pihenővel, stb. az idők változnak és még sincs komoly átütéses változás a témában. Az utóbbi 10 évben a tuját felváltotta a leylandi őrület, az ok érthető, de ugyanolyan egysíkú és stílustalan az egész.

Most az utóbbi években néhány jobb módú kerttulajdonos érdeklődése az úgynevezett mediterrán életérzés felé fordult, bejöttek  a pálmák a kertbe náluk.

Igaz ebben érdekelt cégek is erre tolják, a korábbi tuják, leylandik helyett a pálmáké a főszerep..., a külföldről behozott, kényes/túltápozott növények megtartása azért egy hozzáértő számára is kihívás lehet, nemhogy egy olyan embernek, mint akinek pénze volt rá, majd azt sem tudja 'mi fán' terem, milyen igényei lennének, őszintén nem is érdekli, csak a státuszszimbólum/divat hozta be a kertébe ezeket a növényeket.

A mediterrán növényként beállított szubtrópusi pálmák legtöbbje kenderpálma mégpedig  a kínai, de sokan hazádíróznak igazi fagyérzékenyekkel, mint  pl. a washingtonia-k amelyek áttelelése téli védelem nélkül esélytelen.

Az angol és nyugat-európai kertek példája nagyon jók, csak meg kell találni a hazai klimatikus viszonyokhoz beilleszteni, mert valljuk be, az itthoni szeszélyes időjárás minden évben más arcát mutatja. Utóbb inkább enyhébb volt, mint az átlag, de azért számolni kell a nyári aszállyal, amit a nyugat-európai kerti növények nem nagyon viselnek el, ezért falls azon cégek felhozatala amelyek ontják a nyugati igény növényeit, amelyek fenntartása öntözés nélkül lehetetlen vagy kudarcra van ítélve. Talán Debreczy Zsolt fogalmazta meg ezt a legkorábban, hogy hazai viszonyokhoz hasonló alkalmazkodó kerti növényeket kellene ültetni, ezt a vonulatot képviselte a néhai Hódi Tóth József, Arizonica Arborétum és Kertészete, de nagyon kevés követőre talált.

A hazai kertben megvalósíthatjuk ötleteinket, elképzeléseinket, csak a megfelelő növényekhez hozzá tudjuk jutni, ami valljuk be eléggé nehezítve van.

 

 

sza_attila Creative Commons License 2023.12.28 0 0 271457

Miklós sziklakertje nem sziklakert, hanem "beültetett rézsű". 

Zolié meg gyűjteményes sziklakert, sok ilyet látni arborétumokban. Igen, művi, de minden gyűjteményes kert az, sőt, szinte minden ember alkotta díszkert az. Zoli sziklakertjének lényege, hogy egyben lehet látni sok sziklakerti növényt, akár még különlegességeket is. Az természetes, hogy olyan faj összeállításban nem fordul elő sehol a természetben. Ha olyan lenne, akkor biotóp kert lenne a neve, és egy bizonyos területi fajta összetételt másolna. 

Előzmény: Didergő Király (271455)
sza_attila Creative Commons License 2023.12.28 0 0 271456

A kövirózsa pozsgás növény, vagyis a levelében tartalékolja a vizet. Nagyon kevés víz kell neki, a sok meg kifejezetten árt. Ahogyan te tartod őket úgy biztosan ki fognak rohadni. Bírják a hideget is, semmilyen teleltetés nem kell nekik. 

Sziklakertbe valók, legjobb valamilyen déli, dkeleti tájolással. Sóderos, jó vizelvezetésű talaj kell nekik. Nagy szárazságok idején locsolhatod, de nem szabad vízben állniuk, az a biztos vesztük. A sziklakertben a közelükbe nem szabadna semmi nagyobbra növőt, agresszíven terülőt ültetni. Ők aprók maradnak, lassan szaporodnak, szinte minden megelőzi és elnyomja őket. 

Előzmény: Kertkedvelő999 (271453)
Didergő Király Creative Commons License 2023.12.28 0 0 271455

a sziklakert elég nehéz műfaj szerintem. akárhova tényleg nem lehet, és a hogyan sem mindegy. muteromnak is volt, nagyon hülyén nézett ki az előkertben a kupacba összehordott kő, ráfuttatva minden szarral. kellett neki 10 év, mire belátta.

a szomoru miklós most építi a sajátját, na az jó lesz szerintem. :) a zoli haverjájét mutogatta a múltkor, az nagyon művinek tűnt.

Előzmény: vizus (271452)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!