Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2023.09.30 0 0 6103

Jobbulást kívánok, remélem,  semmi komoly! 😘

Előzmény: Anyóca99 (6101)
suta3 Creative Commons License 2023.09.30 -1 1 6102


Szia! Szerintem óvatosabban adj ilyen tanácsot, mert igen sok esetben olyan szív és érrendszeri problémáink vannak, amikor pont a több folyadékbevitel menti meg az életünket.

Előzmény: pákosztos cica (6097)
Anyóca99 Creative Commons License 2023.09.30 0 0 6101

Hétfőn lemegyek a körzetihez . Ma kifejezetten szar napom volt (már tegnap sem volt az igazi) . Hullámszerűen olyan érzések jönnek rám , mintha mindjárt rosszul lennék ... aztán elmúlik . Valami végigfut a gerincemen , és jön egy beazonosíthatatlan érzés , ami nem fájdít meg semmit , csak rossz .

... és erős szívdobogás néha .

Lehet csak túlhajszoltam magam a napokban , vagy elkaptam valami nyavalyát .

Előzmény: Törölt nick (6100)


Törölt nick Creative Commons License 2023.09.30 0 0 6100

Hát, ideje lenne akkor venni. :)

Előzmény: Anyóca99 (6098)
Anyóca99 Creative Commons License 2023.09.30 0 0 6099

Nyugodtan szóljál bele ! Csak tanulhatok mindenkitől , mert én tökhülye' vagyok az ilyesmihez .

Előzmény: pákosztos cica (6097)
Anyóca99 Creative Commons License 2023.09.30 0 0 6098

Semmi nincs hozzá . Ha véletlen valaha mértek , mindig alacsony volt .

Előzmény: Törölt nick (6096)
pákosztos cica Creative Commons License 2023.09.30 -6 1 6097

Bocs, hogy belevau, de szívproblémánál egy pohár vízzel meg lehet ölni valakit. A szív a meglévő tömeggel sem bír, ha ráadunk 2dl vizet, végképp megállhat.. 

Előzmény: Anyóca99 (6095)
Törölt nick Creative Commons License 2023.09.30 0 0 6096

Vérnyomást mértél?

Előzmény: Anyóca99 (6095)
Anyóca99 Creative Commons License 2023.09.30 0 0 6095

Kb. 10 percig a tarkómban dobogott a szívem úgy 2 órával ezelőtt .:-( 

Nagy pohár víz , és elcsitult . Bevásároltam .... semmi bajom .

Mondom én ... magamnak , hogy eddig viszonylag jól megúsztam a nyavalyákat , vénségemre meg majd minden csőstül jön .

Törölt nick Creative Commons License 2023.09.29 0 2 6094

Viccelsz? Persze hogy van. Be is nézhet valamit, ha baj lenne belőle a nővér nem hajtja végre.  Meg súgnak is. A kórház szokásait se mindig ismerik az újak stb. De szerintem erről Kálinak lehetnek jobb sztorijai.

 

Nekem most hirtelen az jut eszembe, amikor sebkötözéskor az elmebeteg magyar dokinőnek simán mást adtam, mint amit kért. :D

Előzmény: Megeszi (6093)
Megeszi Creative Commons License 2023.09.29 0 0 6093

szia Csüri, eszembe jutottál, mert annyiféle ismereted, tapasztalatod van ... volt már olyan neked, vagy ismersz olyat a közeledből, amikor vmi kezdő doki kerül egy tapasztaltabb nővér mellé? olyan, aki pl. egyedül dolgozik, pl. háziorvos, vagy fogorvos, stb ... és van, h ki kell segítenie a nővérnek a dokit? tudom, h alapos képzésben részesülnek a már doktori fokozatot kapó orvosok (legalábbis ezt állítják), deee ... szimplán csak dumcsiból érdekel ... 

tuktikka Creative Commons License 2023.09.29 0 0 6092

Úgy kezdődött, hogy kb 6 éve leestem a létráról, nagyon bevertem a könyökömet, szedtem rá fájdalomcsillapitót és kenegettem,cipelésnél kiméltem és 1xcsak abbamaradt.

De tavaly váratlanul visszatért , az időváltozásokat megérzem.

 

A szives esetemet pedig itt irtam le ebben a topikban.

Ami utána volt az életem egyik legjobb időszaka.

Mindig nagy gondban voltam az elalvással, a roham után kb 1 hónapig beestem az ágyba és alvás. 

Azt hittem ez a végelgyengülés.

Hiú ábránd. Fokozatosan erősödtem minden orvosság nélkül, kimentem a lakásból, később a boltba is, minden a régi csak sokkal lassabban.

 

És most ijesztget a kézdagadás.  De ma épp nincs , ezért is irtam ilyen sokat.

Azt hiszem a gyengébb sziv kevésbé működtati a vesét.

 

Előzmény: Törölt nick (6086)
Anyóca99 Creative Commons License 2023.09.28 0 1 6091

Pusszancs érte . :-)

Egy hét múlva tudok értekezni a csajszimmal (Spanyolban vannak ) , tuti , hogy utána olvas .

Előzmény: Törölt nick (6090)
Törölt nick Creative Commons License 2023.09.28 0 2 6090

Anyócának egy cikk, sajnos angol: https://pme.uchicago.edu/news/inverse-vaccine-shows-potential-treat-multiple-sclerosis-and-other-autoimmune-diseases

 

A cikk arról szól, hogy a klinikai kutatások fázisába került egy fordított vakcina, ami reményt jelenthet az MS-eseknek is, meg minden autoimmunbetegségben szenvedőnek. A vakcina azért fordított, mert nem megtanítja az immunrendszert egy molekula felismerésére és az ellene való fellépésre, hanem pont elfelejteti a saját szervezet alkotói elleni immunválaszt az immunrendszerrel. Ha ez sikeres lenne, megállíthatja az állapotromlást. Ez az amit nevezhetünk gyógyításnak.

 

De ebből még nem holnap lesz kezelés, viszont egy reménysugár, hogy pár éven belül. A lányod utánaolvashat a kutatóknak, hogy mit értek el eddig a kutatásukkal.

Törölt nick Creative Commons License 2023.09.27 0 0 6089

Ha megtalálod, előre is köszi, örülnék neki, szeretem én is az esettanulmányokat, meg rám is fér.  🩷

Előzmény: Káli. (6088)
Káli. Creative Commons License 2023.09.27 0 1 6088

Kilenc évig éjszakáztam, a műszakok alatt vagy tanultam, vagy olvastam az Orvosi hetilapot, amit a dokik kiraktak. A kedvenc részem volt, az eset tanulmány!

 

Itt olvastam egy hasonló történetet egy férfitől, fényképet is rakott fel, először a keze, majd az egész karja bedagadt, SBO, CT, MRI, vérvétel! Végül a vérvétel mutatta ki, hogy DAO az oka! 

Angioödéma! Ma kikerestem a sztorit.

 

Tudom, hogy atípusos a tünet, de az, hogy mindenki menjen orvoshoz, arra meg te tanítottál meg!

Átfordítottad az agyi rossz beidegződéseimet, miszerint azért nem megyek orvoshoz, mert akkor biztosan találnak valamit! 

Azt hittem, hogy tüdőrákom van, mert fájt a bal lapockám feletti rész, amit nagyon nehéz megtalálni, de egy jó röntgen kimutatja!

Nos, a jó röntgen megtörtént, és szép negatív lett! 

A jó diagnoszta, az nem a legsúlyosabbal indít szerintem, hanem alulról felfelé kezd.

Ezúton is köszönöm! 

 

Ezt meg csak úgy berakom, mivel tuktikka a lábon kihordott infarktusa után, biztosan szed Aspirint!

Vagy kertészkedik.....

 

https://www.synlab.hu/lakossagi/vizsgalat/hisztamin-intolerancia-dao

 

 

Előzmény: Törölt nick (6087)
Törölt nick Creative Commons License 2023.09.27 0 0 6087

Hát, ha valaki nem tudja jól lebontani a hisztamint, annak jobban elhúzódhat az allergiás reakciója. Konkrétan ilyen tünetről én nem tudok (nekem is van), de mint tudjuk: a betegek mindenre is képesek, szóval nem merném teljesen kizárni a lehetőséget. :D

Előzmény: Káli. (6084)
Törölt nick Creative Commons License 2023.09.27 0 1 6086

Egészen biztosan nem tartasz még itt, ahhoz, mindennap dekompenzálódottnak kéne lennie a szervezetednek. Ha most elmész, semmi mást nem csinál valószínűleg a háziorvosod a kivizsgálással, minthogy kapsz valami tipikus általános gyógyszerelést. Legeslegegyszerűbben valami vízhajtót, nálunk szinte minden időst beállítanak valamire a szakorvosok, esetleg még valami szívgyógyszert is. Ismert rossz vesére ebben az állapotban max. diétaváltoztatást fog javasolni, a dialízist azért komolyabb tünetek előzik meg. Szóval ha most elmész, ezeket a dolgokat szépen kitolhatod egy jól beállított gyógyszereléssel. Szerintem biztos, ami biztos, nőgyógyászhoz is el kéne menned rákszűrésre, és jelezve az időjárás miatti kézduzzadást, a mellvizsgálatot (és a hónalji nyirokcsomókét) is át kéne tapintania.

Előzmény: tuktikka (6080)
Káli. Creative Commons License 2023.09.27 0 1 6085

Javítok: tuktikka

 

 

Előzmény: Káli. (6084)
Káli. Creative Commons License 2023.09.27 0 1 6084

Csak egy ötlet, tukktika kézdagadására, nem lehet, hogy  DAO enzim hiány okozza?

 

:)

Előzmény: Törölt nick (6079)
Káli. Creative Commons License 2023.09.27 0 1 6083

Köszönöm, hogy megtaláltad helyettem! A logikáját értettem.

 

Az is érdekes, hogy az elmúlt évszázadok alatt mennyire változott/emelkedett a testmagasság.

Nagytétényben van egy bútormúzeum, gyerekként, hetente bementünk, felvettük a filcpapucsot és körbenéztünk! Az akkor látott baldachinos ágyak voltak a kedvenceim, annyira kicsik voltak, hogy már 10-12 évesen sem éreztem volna kényelmesnek! :)

 

:)

Előzmény: Törölt nick (6077)
Káli. Creative Commons License 2023.09.27 0 1 6082

Lütyő! :DDD

Előzmény: Képvilágosító (6074)
Megeszi Creative Commons License 2023.09.27 0 0 6081

köszönöm szépen a tartalmas anatómiai tanórát, és időskori nyavalyák c. előadást! 

Előzmény: Törölt nick (6079)
tuktikka Creative Commons License 2023.09.27 0 0 6080

Azt beszélem be magamnak, hogy ha hagynám a kivizsgálást akkor holnap már járhatnék dializisre , és kapnék egy új szivet.

Tudom hogy baj van a szivemmel is és a vesémmel is.

Biztos vmi köze van az időjáráshoz , mert ma pl alig fáj a kezem, és megdagadva alig van.

És a páratartalom tegnap 65 % volt, ma pedig 51 .

Előzmény: Törölt nick (6079)
Törölt nick Creative Commons License 2023.09.27 0 1 6079

Ha nincs egyéb szervi ok, akkor normális, hogy a melegben vizet tart vissza a szervezet, de ez nem csak a kezet vagy csak a lábat érinti, hanem minden szövetet, amit az esti lehűléskor nyugalomban kiválaszt a vese. Az ödéma abból adódik részben, hogy a meleg hatására a bőrfelszíni kapilláris ereink kitágulnak, hogy hűtsék a vérünket és szabályos tartományban maradjon a testhőmérsékletünk, mert nem gyíkok vagyunk. A több odaszállított vérből, több folyadék is kijut a szövetközti térbe, amit a nyirokerek gyűjtenek össze, de a melegben nem olyan hatékonyan, mint optimális hőmérsékletben. De ez általában max. annyiból észrevehető egy egészséges embernél, hogy esetleg a pont passzoló gyűrűje kicsit bevág, vagy nyomot hagy a zokni a bokáján.

 

Ha kifejezetten az van, mint neked, hogy használni se tudod a kezedet, úgy megdagadt, továbbá más tüneket (zsibbadás, fájdalom, bizsergés) is észlelsz, akkor ott másnak is kell lennie, ami akadályozza a nyirokerek és/vagy esetleg a visszerek munkáját.

 

Ugyanez van Anyóca lábán, ha az valóban duplájára dagad, és nem csak irodalmi túlzásból mondta, ott is valamilyen folyadék-elszállítási gondnak kell lennie.

 

A legáltalánosabb a visszér, egy meglehetősen gyakori örökletes nyavalya. A vénás erekben ugyanis kis billentyűk vannak meghatározott szakaszonként. Ezek tk. olyanok, mint egy kis zacskó, a vér visszaáramlását akadályozzák meg, az által, hogy a visszaáramló vér lenyomja őket, és amikor összeérnek, bezár a véna, nem tud visszafolyni benne a vér. Nem csak a láb vénáiban van, hanem mindenhol, a vénás kanül fő ellensége, mert képes a műanyagcsövecskét megakasztani betolás közben. ;P (Jó, erre azért vannak trükkök, nem olyan vészes ügy.) Ezekre azért van szükség, mivel a vénában nincs külön motor, ezért más okból halad benne a vér. Egyrészt az artériás vér tolja maga előtt, amit a szív bólusokban lök az artériákba, és ezeket a bólusokat érezzük a pulzusunkon. Bólus lök egyet, szünet van, ami a rugalmas és simaizmokkal ellátott artériát a legkevésbé se zavarja, egy alapnyomás akkor is megmarad benne, ugyanakkor a véna fala nem tartalmaz simaizmokat, tulajdonképpen egy szintén rugalmas, de tartás nélküli cső, ezért ahogy tovább halad a hullám, tolja maga előtt az elhasznált vért az újabb bólus, de szünetkor megáll, és a gravitáció irányába visszafolyhatna a vér, ha nem lennének vénabillentyűink, amik megakadályozzák ezt. Ez annyira fontos különbség, hogy például ultrahanggal megkülönböztethetőek így egymástól az artériák és a vénák. Pl. ha valamiért vénát akarunk szúrni, rákereshetünk az ultrahang kisebbik fejével, és ha a keresztmetszetében össze tudjuk nyomni az UH-fejjel az eret, akkor véna volt, ha nem tudjuk összenyomni és láthatóan lüktet is, akkor artéria. :) Erről egy szemléltető videó: https://youtu.be/s1kp22FF_bk?t=86

 

A megfelelő elfolyáson segíthet még a gravitáció és az izmok munkája, mert az összehúzódó izmok a bennük levő vénákban is továbbpréselik a vért. Ezért szoktuk javasolni, hogy álló- vagy ülőmunkánál tornáztatni kell a lábat, vagy fel kell rakni napközben is, hogy legalább a gravitáció ne hasson a vérelfolyás ellenében, és persze a már kialakult visszereknél (billentyűhibás vénáknál) a kompressziós harisnya viselését javasoljuk (egyébként ilyen van karra is). Ugyanakkor reggel felkelés után, miközben az egész éjszakát vízszintes helyzetben töltöttük, és más dolgunk se volt, mint a homeosztázisunkat fenntartani, a szerveink szépen tették a dolgukat, és vizelet formájában megválnak a felesleges víztömegtől.

 

Szemléltetés a vénabillentyűk nemműködéséről és működéséről:

 

Visszatérve Anyóca lábdagadására az "időjárás miatt" az előzetesen megismert anamnézisében szerepel a lábödémán kívül a dohányzás, az időszakos kardiológiai panaszok és az éltes kor, továbbá a lépcsőzés miatti félelem, ezért én arra tippelnék, hogy a dohányzás miatt van valamilyen mértékű tüdőkárosodása, és ha ez komolyabb, akkor nagy terhet jelent a szívének, és így az nem működik kellő hatékonysággal, ami lábödémában nyilvánul meg, ugyanakkor lehet, hogy még annyira nem súlyos, hogy az ödéma állandósulna, ezért csak meleg időben jelentkezik. A másik lehetőség, hogy mivel nem mai csirke már, ha nincs is még manifeszt visszere, attól még lehet, hogy a lábában a vénabillentyűk már nem olyan jól szuperálnak, mint kéne. Plusz a három együtt (kánikula+vénabillentyűelégtelenség+tüdőkárosodás) már tünetekkel jár, de normális időben a szervezet még elmaszkolja a bajt. Olyan viszont nincs, hogy csak a kánikula okozna jelentős mértékű lábödémát. Szóval az az opció is fennáll, hogy Anyócának természetesen kutya baja, csak eltúlozta a kánikulában normálisan jelentkező tünetet, amit mindenki is tapasztal.

Előzmény: tuktikka (6069)
Törölt nick Creative Commons License 2023.09.27 0 0 6078

Az is. :)

Előzmény: tuktikka (6076)
Törölt nick Creative Commons License 2023.09.27 0 1 6077

Itt van a cikk: https://www.hazipatika.com/eletmod/tudomanyos_erdekessegek/cikkek/hamarabb_halnak_meg_a_magas_emberek

 

Tulajdonképpen logikus: magasabb ember = több sejt, több sejtnél meg több esély van a daganatos megbetegedések kialakulására, illetve több energiát igényelnek a sejtek. És ha egy szerv több sejtből áll (márpedig a szerveik is arányosan nagyobbak), a károsodott szervek regenerálódása is lassabb, hiszen több új sejtnek kell keletkeznie. És egy ekkora test vérellátása nagyobb munkát jelent a szívnek.

Előzmény: Káli. (6072)
tuktikka Creative Commons License 2023.09.27 0 0 6076

Valszeg a szivnek nehezebb magasabbra fölpumpálni a vért.

Előzmény: Törölt nick (6073)
Törölt nick Creative Commons License 2023.09.26 0 1 6075

Aki már a borospincében van, inni ment. Aki iszik, megfekszik. Vízszintben mind meghalnak. A víz ilyen veszélyes, bizony! ;P

Előzmény: Képvilágosító (6074)
Képvilágosító Creative Commons License 2023.09.26 0 1 6074

A must erjedése közben keletkező mustgáz (széndioxid) nehezebb a levegőnél !

Egy egyszerű gyertyával te is tesztelheted!

Az alacsonyak megvakkannak :-)

 

 

 

Előzmény: Káli. (6072)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!