A gyógyszergyártó eddig kétmilliárd amerikai dollárt fektetett be az oltás gyártása és disztibúciója körüli befektetéseibe. Ennek jegyében a michigani Kalamazoo-ban egy futballpálya méretű területen 350 hatalmas fagyasztótartályt állítottak föl, amelyek több millió adagnyi vakcina tárolására alkalmasak. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer engedélyeztetési Hivatal engedélyére váró cég még ebben az évben százmillió adagot szeretne készíteni az oltásból, jövőre pedig szinte felfoghatatlan mennyiséget, 1,3 milliárd adagot tervez gyártani.
"Ez lesz minden idők legnagyobb oltási kampánya. Ha jóváhagyást kapunk, a vakcinát nagyon rövid időn belül tudjuk majd szállítani is"
- nyilatkozta Tanya Alcorn, a Pfizer ellátási láncért felelős alelnöke. Elmondása szerint októberi engedélyezés esetén november végére már meg tudnák kezdeni a szállítást. A szállítási lánc alapelveinek kialakítását már márciusban megkezdték.
A cég Amerikában és Európában is készül tároló- és elosztóközponttal is az eseményre. Kalamazoo mellett a belgiumi Puursban tudják majd a vakcinát megfelelően alacsony hőmérsékleten tárolni, az elosztásért pedig a szintén wisconsini Pleasant Prairie és a németországi Karlsruhe felelnek. Itt is szükség volt extra hűtőkapacitás megteremtésére.
Az amerikai kormány már 100 millió adagot vásárolt a Pfizertől, további 500 milliónyira pedig opciót kötött le. Az EU 200 millió adagot rendelt meg, további 100 millióra kötött opciót.
A biztonságos szállítás érdekében egy olyan, többször használatos tárolódobozt is fejlesztett a cég, amely 1000-5000 adag oltás ultraalacsony hőmérsékleten történő tárolására alkalmas. A doboz bőrönd méretű és tíz napig garantálja a mínusz hetven fokos hőmérséklet megtartását, melyhez száraz jeget használ. A tárolódobozokat GPS-nyomkövetővel is felszerelik. Az egységek segítségével napi 7,6 millió adag vakcinát tudnak majd 24 teherautón nap mint nap elindítani két tárolóüzemükből. A viszonteladókat kiiktatják a láncból időhiány és a vakcina érzékenysége miatt. Az értékes rakomány napi húsz teherszállító repülőt tölt majd meg – itt extra kihívást jelent, hogy az év végi időszakra tolódhat majd a disztribúció első hulláma., amikor az ünnepek miatt egyébként is nagyobb a csomagforgalom –, és három nap alatt eljut az orvosokhoz. Ez a legutolsó rész lesz a lánc legérzékenyebb része: a kisebb csomagokra bontott vakcinaszállítmányoknak is meg kell őrizniük az alacsony hőmérsékletet.
Összevont második-harmadik fázisban egyedül a Pfizer oltása van, a többi a harmadik fázisban tart.
A koronavírus elleni oltás kidolgozása éppen, hogy csak a fele lesz a sikernek. Ezután ezt a drága és érzékeny terméket hatalmas mennyiségekben kell majd eljuttatni oda, ahol a legnagyobb szükség van rá. A logisztikusoknak nem csekély kihívásnak kell tehát megfelelnie. A McKinsey konzultációs cég és a Deutsche Post által közösen végzett kutatás kiemelte az akadályokat ennek a gigantikus műveletnek a során.
Úgy látszik ugyanis, hogy az oltáson dolgozó gyógyszergyártó konszernek, mint a Biontech, a Pfizer vagy a Curevac, az RNS-technikára (amely ribonukleinsavakat használ) épít. Mivel nincs pontos adat az RNS stabilitásával kapcsolatban, a gyártók meg fogják követelni, hogy a fiolák tárolása és szállítása -20 és akár -80 Celsius fok közötti tartományban történjen. Ilyen körülmények lehetnek szükségesek a teljes ellátási lánc során – számol be a Reuters sajtóügynökség.
A hagyományos oltóanyagokat kettő és mínusz nyolc fok között szokták tárolni” – számol be Katja Busch, a DHL kereskedelmi igazgatója, akit a Reuters idézett.
„Azzal számolunk, hogy 10 milliárd adag oltást kell eljuttatni mindenfelé a világon, olyan régiókba is, ahol nincs 5 kilométerenként autópályalehajtó” – tette hozzá Busch.
A biztonságos és hatékony oltás kidolgozása után a szállítás és a logisztika tűnik a következő kihívásnak a Covid-19 elleni harcban az új hatóanyag érzékenysége miatt. Annak a biztosítása, hogy egy ilyen fontos küldemény szállítható és kézbesíthető legyen az egész világon -80 fokos hőmérsékleten, egyáltalán nem triviális. – tette hozzá a DHL kereskedelmi igazgatója.
Elengedhetetlen lesz az elvárt hőmérséklet megtartásának dokumentálása, például szenzorokkal.
A befutónak tűnő koronavírus-vakcinából a kezdeti 200 millió adag mellett további 100 millió adag megvásárlására kötött opciót az unió, így a 27 tagállam kedvezőbb áron juthat hozzá a szerhez, mint az amerikai piac.
Mondjuk az embereknek nem feltétlenül kell tudniuk arról, hogy ki kapott a "vakcinából". Senki sem kap belőle (mert azért ipari méretekben autizmust meg megbetegedéseket okozni nem szép dolog), de a statisztikák szerint mégis. Csak a pénzt kell valamelyik állami szervezetnek vagy az EU-nak kiperkálni érte és már meg is vagyunk.
a lakosságnak " ingyenes " az eu-s és az orosz is. a 6.5 millió vakcináért az állam fizetett az eu-nak 13 milliárd forintot, és az oroszoknak is fizetni fog.
az állam bevételei a polgárok adó befizetéseiből is származnak, igy végül a magyar adófizetők finanszírozzák az oltást. az eu-tól 1 db vakcinát sem kapunk ingyen, az eu más tagállam polgárainak finanszírozásából.
Annak érdekében, hogy ezt a megközelítést az egész EU-ra kiterjesszék, a Bizottság központi közbeszerzési eljárás lefolytatását javasolja, amely számos fontos előnnyel jár. Nevezetesen minden uniós tagállamnak lehetősége nyílik arra, hogy egyetlen beszerzés keretében vásároljon oltóanyagot. Ez az eljárás az egyablakos ügyintézésnek köszönhetően az oltóanyaggyártók számára is jelentősen leegyszerűsíti a tárgyalási folyamatot, így mindenki számára csökkennek a költségek. Az oltóanyag-beszerzés uniós szintű központosítása – 27 külön eljárással összehasonlítva – a gyorsaság és a hatékonyság előnyét kínálja. Egy valóban európai megközelítés elkerüli a tagállamok közötti verseny kialakulását. Szolidaritást teremt valamennyi tagállam között, népességük méretétől és vásárlóerejüktől függetlenül. Az Unió egészére kiterjedő megközelítés növelni fogja az EU befolyását az iparággal folytatott tárgyalások során. Lehetővé teszi továbbá, hogy egyesítsük a Bizottság és a tagállamok tudományos és szabályozási szakértelmét.
Amint a támogatott oltóanyagok valamelyike sikeresnek bizonyul, a tagállamok az AMC-ben meghatározott feltételek alapján közvetlenül a gyártótól szerezhetik be a szóban forgó oltóanyagot. A rendelkezésre álló mennyiségű oltóanyagot egy lakosságalapú elosztási kulcs szerint osztanák fel a tagállamok között.
A tagállamok – az oltóanyagok végső vásárlóiként –a kezdetektől részt vesznek majd a folyamatban. A Bizottság felkéri őket, hogy bocsássák rendelkezésre a potenciális oltóanyagokkal kapcsolatos szakértelmüket, valamint biztosítsanak kiegészítő finanszírozást (amennyiben a Szükséghelyzeti Támogatási Eszköz keretében nyújtott finanszírozás nem elegendő), továbbá szorosan bevonja őket a tárgyalásokba. A Bizottság javasolja, hogy a kölcsönös kötelezettségvállalások formalizálása céljából kössenek megállapodást a részt vevő tagállamokkal. Valamennyi részt vevő tagállam képviselteti magát az irányítóbizottságban, amely a kötelezettségvállalási szerződések aláírása előtt segíti a Bizottságot az AMC-k valamennyi vonatkozásában.
Erről a 13 milliárd forint értékben megkötött kötelezettségvállalási megállapodásról volt szó a kormányinfón, amelyben 6,5 millió adag vakcinát foglaltunk le. nem ingyen, hanem 13 milliárd forintért.
Egyébként meg mit csinál ez a "vakcina"? Ha valaki megfertőződött, akkor kigyógyítja a vírusból? Ha beoltanak vele valakit, akkor többet nem fertőződhet meg? De nem úgy volt, hogy ez egy szupervírus, ami mindenen átmegy meg téridő-ugrást hajt végre? Akkor mi a garancia rá, hogy működik? Illetve nem az volt eddig, hogy lóhalálában készítették ezeket a "vakcinákat"? Először az oroszok, majd a japánok, kínaiak, németek. Aztán kiderült, hogy nem olyan hatásos, néha mérgező, mellékhatások, stb...Szóval ezért legyünk hálásak, és ezért kell örülni? Egy biztos: ha valami a levegőben kering, azt az ember vagy összeszedi vagy nem. Viszont ha valamit az ember vérébe fecskendeznek, az biztos hogy ott lesz. Erről ennyit.
Ha taxival mész valahová, és a taxis a fának vezeti az autót, hagynád hogy ő vezesse a mentőautót is a kórházig, ahol összevarrnak?
Jó lenne tisztába jönni a Covid eredetéről is... Mert valahogy más dolog felelősség nélkül politikai oldalakat választani, meg a fél világot beoltani valamivel, amiről nem tudjuk, hogy tulajdonképpen mi ellen való...
Ha a legkissebb esély van arra, hogy egy repülőn egy szakállas, furcsa tekintetű alak táskájában valami illegális dolog van, minimum megvizsgálják.
Az USA-ról tudjuk, hogy sokmindenre képes hanyatló hatalmának maradékát megtartani. ( ajánlott olvasmány: The Project for the New American Century )
Tisztába kellene jönni azzal is, hogy Bill Gates aki szerint így is túl sokan vagyunk, mennyire gondolja ezt komolyan, amikor a fél világra való vakcina gyártásába beszáll?
Szóval a vakcina választás egy picivel több mint politikai oldal függő akció...
Mert az is lehet, hogy nem lesz aki kifizesse a Next Generation kölcsönt....