Keresés

Részletes keresés

lukacs89 Creative Commons License 2021.03.12 0 0 140

Sziasztok!

 

Szüleimnél kivágjuk a cseresznyefát. Helyére almafát szeretnénk ültetni. Mit ajánlotok? Jonathan mennyire macerás pl. permetezés terén? Körte és szilvafájuk van még. Ami permetezéssel azok elvannak (1x-1x lemosó, chorus, mospilan), nem hiszem, hogy a Jonathan-nak gondja lenne?! Kiskertben a beporzásra nem lesz gond, ugye? Szomszédoknál van több fajta almafa.

 

Köszönöm!

zoli1437 Creative Commons License 2021.03.06 0 0 139

Kinél melyik fajtából van a legtöbb fa?

zoli1437 Creative Commons License 2021.03.06 0 0 138

Delbardivine van valakinek? Csak egy vélemény érdekelne róla.

Ali-bá Creative Commons License 2020.12.26 0 0 137

Nehéz ügy.    

 

"Az almának több mint tizenötezer különböző fajtája létezik." 

 

Idézet innen:  https://index.hu/tudomany/til/2018/10/03/ha_minden_almafajtat_megkostolnank_az_tobb_mint_negyven_evig_tartana/

Előzmény: arsenalfan007 (136)
arsenalfan007 Creative Commons License 2020.10.11 0 0 136

Sziasztok! Tudnátok kérlek segíteni fajta meghatározásban? A képek kettesével ugyanazok. Köszönöm!

kombináltfák Creative Commons License 2020.07.08 0 0 135

üdv.

régi vágyam a pirosbélű alma amit a  konbináltfámba szeretnék beletenni .ha tudna valaki szemzőágacskát küldeni, akkor azt megköszönném.postaköltséget állom,vagy esetleg körte szemző ágat küldhetek.

császár.klapp,packman.

 

paragramma Creative Commons License 2020.05.04 0 0 134

Almát mekkora méretnél kell ritkítani? Most kb akkora mint a régifajta golyó rágógumi volt.

Sz.Misi Creative Commons License 2020.03.19 0 0 133

Üdv. a tagoknak...Kérdezném,hogy cox narancs renet almafa oltóvesszeje volna-e valakinek?

Hobbit_kertész Creative Commons License 2020.03.19 -1 0 132

Itt vannak a képek.

Hobbit_kertész Creative Commons License 2020.03.19 0 0 131

Úgy néz ki, most sikerült.

Hobbit_kertész Creative Commons License 2020.03.19 0 0 130

Itt vannak a képek.

Hobbit_kertész Creative Commons License 2020.03.19 0 0 129

Érdeklődni szeretnék, évek óta egyre rosszabb állapotban vannak az almafáim, pusztul a kérgük. Nem tudom milyen kór támadta meg őket, és lehet-e ellene még védekezni? A Starkingnak több ágát le kellett vágnom, most már a Goldenen is látható ez a betegség. Tettem fel képeket, a válaszokat előre is köszönöm.

arsenalfan007 Creative Commons License 2020.02.05 0 0 128

Sziasztok!

 

Köszönöm a válaszokat!

 

A hullott almát én is hasznosítom lének. De csak azt, amelyik éretten hullik le és/vagy esetleg utóéréssel beérik. Egyébként 10 db kisebb-nagyobb, de inkább nagyobb almafám van, szóval egy jó termésnél az üvegtöltés, és azok tárolása nem opció. Volt már 12 mázsás termés is, de volt olyan, hogy összesen 6 db alma lett...

 

Egy jó termést mindenképp ere specializálódott légyártónál dolgoztatnék fel, de 2-3 mázsáig otthon is megbirkóznék vele. Ehhez viszont nem veszek szerintem másik prést, inkább nyűglődök a szőlőhöz valóval, legfeljebb többször felrázom.

 

Köszönöm még egyszer az ötleteket /tanácsokat. Megvárom az áprilist, hogy nem fagy-e el a termés, és ennek függvényében beruházok.

 

Talán októberben beszámolhatok róla, hogy hogyan sikerült és milyen lett!

fehérkutya Creative Commons License 2020.02.02 0 0 127

gyümölcsdaráló nekem is tervben van. Idén próbáltam. Kevésbé óvatosan kell adagolni almát, mint ágaprítóba és sokkal könnyebb a tisztítása. Pár éven belül veszek én is.

Saját részre lehet jó a literes üveg, de 600 kg almából elvileg lesz min. 400 üveged, amit tárolni is kell.

Bag in boxban az 2 rekesznyi terület ( 2x10 db M10-es rekesz ). Bag in box másik előnye, hogy bem kap levegőt bontás után sem. Családban egyedül én iszok levet. 5 literes kb 3-4 hét alatt fogy el, sosem romlott még el, pedig nem hűtőben tárolom. Ez nyilván nem előny, ha litert hamar megisszátok.

Nem tudom neked üvegben meddig áll el, de bag in box végét nyáron szoktam inni.

Én nem ülepítek, préseléskor szűrök 3 féle saválló szűrővel ( 80, 120, 180 mesh ).

Mi családunk alapvetően vízet iszik, saját fogyaztásra tartom meg minden "főzet" alját.

ízről  nem tudok nyilatkozni, de tudni kell, hogy akinek gazdasági érdeke fűződik hozzá, az hulló és lé almát azonnal préseli is baginboxolja. így a semmirevaló és éretlen alma kerül tasakba.

Én November/Decemberben az utóérett almát dolgozom fel. Hullót sosem.

 

 

Előzmény: TorokAron (124)
TorokAron Creative Commons License 2020.02.02 0 0 126

Nem, bár ugye hogy kinek mi a befőtt íz, az szubjektív :)

Előzmény: CBNora (125)
CBNora Creative Commons License 2020.02.02 0 0 125

80 fokon dunsztolva nem lesz befőtt íze?

Tavaly csináltam pár üveg almalevet, azoknak kompót íze lett. Nem rossz, de azért nem az igazi.

Előzmény: TorokAron (124)
TorokAron Creative Commons License 2020.02.02 0 0 124

Az én "technológiai sorom": speidel gyümölcsdaráló, 40 literes speidel hydroprés, 100 literes saválló tartály alján csappal, nedves dunsztoló gép ("befőzőautomata").

 

Mosás után darálás, préselés, tartályban ülepítés (almafajta függően derítés), majd 1 literes üvegekbe ("tejesüveg") való letöltés és utána hőkezelés. Én alapvetően családi körben való felhasználásra gyártom, így az üvegeket szinte mindig visszakapom, így hosszútávon olcsóbb és környezetbarátabb is.

 

A bag-in-boxos hőkezelő és töltő technika nekem túlságosan drágának tűnt anno, 3 db dunsztoló géppel párhuzamosan szoktam hőkezelni (10-10 db literes üveg fér bele egyszerre). Ezzel nagyon precízen be lehet állítani a paramétereket (80 fok, 20 perc), illetve ami szerintem még nagy előnye a bag-in-boxos megoldáshoz képest, hogy itt a hőkezelt almalé egyáltalán nem érintkezik már a levegővel, mivel a lezárt üvegben történik a folyamat. Ismerőseim, akik bag-in-boxos almalevet is isznak azt mondják, hogy más az íze is így, szerintük ez sokkal "frissebb". További előny, hogy a kevert gyümölcsleveket (kajszi-alma, őszi-alma, málna-alma stb.) így sokkal egyszerűbben tudom kivitelezni, illetve minden mást is ezzel tudok hőkezelni (lekvár, befőtt, savanyúság stb.). 

 

A fenti sorral mi 1 nap alatt ketten 5-600 kg almát simán fel szoktunk dolgozni, persze az üvegmosás előző napi folyamat. A szűk keresztmetszet itt a 40 literes hydroprés (amikor az egészet kezdtem, még elégnek tűnt, csak azóta kinőttük), illetve a dunsztoló gép, de utóbbit viszonylag egyszerűen lehet nem is túl drágán bővíteni.

 

 

Nem volt időm saját képeket keresni, de hozzávetőlegesen ezeket használom:
Daráló: http://gyumolcspres.hu/termekek/Almadaralo

Prés: http://gyumolcspres.hu/termekek/Viznyomasos-pres-hydropres
Tartály:http://www.bi-bor.hu/termekek/tartaly-100-lit-es-savallo-panka-22234
Hőkezelő:https://befozoautomata.hu/termekek/Weninger/Befozoautomata/
Palack: https://atikrisz.5mp.eu/honlapkepek/atikrisz/09Bw0hd2xw/eredeti/palackok.jpg

Előzmény: arsenalfan007 (115)
fehérkutya Creative Commons License 2020.01.31 0 0 123

Szia,

 

Nem tudom honnan veszik, hogy leég. Az is lehet, hogy én lassan melegítem ( ennyit bír gázégőm ).

Lehet akkor égne le, ha 30 perc alatt akarnám felfűteni. Soha még csak leragadva sem volt. 

Én szűröm lét, mielőtt pasztörizálóba teszem, saválló szita szűrőben.

 

Igen van kifejezetten erre a célra egy alko trs 2200-as ágaprítóm.

Saját részre tudsz préselni szőlőpréssel is, de jóval lassabb és gyengébb kihozatalú lesz. Azzal eladásra már csak akkor éri meg, ha ingyen vagy olcsóbban számolod a szabadidőd. Nézegesd az angol rétegelős megoldást, az működhet szőlőprésben is: https://www.youtube.com/watch?v=k_6jObrHhPQ

Esetleg ha van hidraulikus emelőd, azzal próbálkozhatsz. 

 

Én olyan 160-200 litert szoktam 1 nap megcsinálni kb 8 ( sűrű ) óra alatt. 

 

 

 

 

 

Előzmény: arsenalfan007 (122)
arsenalfan007 Creative Commons License 2020.01.31 0 0 122

Szia!

 

Ismételten köszönöm a válaszod!

 

Érdekes amit írsz. (Mármint, hogy nem ég le.) Természetesen hiszek a tapasztalataidnak, csak mindenki annyira az ellenkezőjét mondja. Egyébként az én logikám is azt diktálja, hogy nem ég le.

 

A prést ismerem én is. Nézegettem is, de ahogy írod: drága. Nem biztos, hogy ennyit beruházok, mert amilyen mostanság az időjárás (korai fagy, jégesők, szárazság) az almám össze-vissza terem, a szőlőből meg nem csinálok bort, mert az egész hegy fürdik benne és eladhatatlan, ahhoz meg jó a régi prés is.

 

Az almát mivel darálod? Ágaprító?

 

Üdv:

 

G

Előzmény: fehérkutya (121)
fehérkutya Creative Commons License 2020.01.30 0 0 121

csak azért 5.2, hogy biztosan meglegyen az 5. Töltés után, mikor teszem be dugót szoktam nyomni zacskót annyira, hogy levegő kijöjjön.Meg tartója ferde annyira, hogy csap felfelé van. Egyébként tasakokba minimum 5,5 liter beférne.

Előzmény: fehérkutya (120)
fehérkutya Creative Commons License 2020.01.30 0 0 120

Sosem égett le, nyomát sem mutatta, hogy akarna. 

Szőlőpréssel nekem nem ment. Én zsákvásznat tettem bele. Nem bírta kinyomni. Tengely körül annyi marad benne, hogy marokban lehet utána kinyomni.

Angol videókat nézegess. Sablonnal csinálnak nagy pogácsákat vászonba és minden pogácsa közé tesznek nyomófát. 

Én Lancman VS 55-öt használok, ez gyors, jó, csak drága.

 

Előzmény: arsenalfan007 (119)
arsenalfan007 Creative Commons License 2020.01.30 0 0 119

Jah és hagyományos szőlő présem van (fa és orsón megy le a fej, ami nyomja az ajtókat). ebből van kisebbem és nagyobbam is. Valószinüleg nagyok a rések rajta, de arra gondoltam, hogy valami tüll anyagot/kendőt/esetleg nagyon sűrű szúnyog hálót teszek bele belülről. Te milyet használsz?

Előzmény: fehérkutya (117)
arsenalfan007 Creative Commons License 2020.01.30 0 0 118

Szia!

 

Köszönöm a válaszod!

 

És a direkt melegítéstől nem ég le? Vagy nem kezd el az alja karamellizálódni?

Ami pasztörizáló szettet néztem a neten, azok is kóracél saválló tartályok, de arra azt mondták a forgalmazók, hogy oda fog kapni. (Végül is a lekvár is hajlamos lekapni a zománcos lábasban, meg a hús is a Zepter edényben.) Most azon gondolkozom, hogy egy kisebb és egy nagyobb űrméretűt össze szerkesztek úgy, hogy a két tartály közt legyen rés amibe vizet tölthetek.

 

A dugó benyomód nagyon ügyes megoldás, bár láttam, hogy van direkt erre a célra fejlesztett tartó és nyomó is.

 

Miért pont 5,2 L-igtöltöd? Hogy biztosabban tele legyen a zacskó és ne legyen benne levegő?

 

Üdv:

 

G

Előzmény: fehérkutya (117)
fehérkutya Creative Commons License 2020.01.29 0 0 117

Nem tudom milyen présed van. Mielőtt beruháznál bármibe, próbálj vele almát préselni.

Előzmény: fehérkutya (116)
fehérkutya Creative Commons License 2020.01.29 0 0 116

Szia,

 

Én csináltattam egy 90 literes saválló tartályt, fedővel, alul colos csappal. Vettem élelmiszeripari colos tömlőt és műanyag töltőpisztolyt. Gázégővel melegítem ( nem a kicsivel, kellett egy nagyobb ). Kb 1,5 méter magasan van melegítéskor. Hőmérővel mérem hőfokot, 75-80 közt tartom kb 10 percet, aztán zárom el és töltöm. Melegítés kb, 1,5 óra.

OSB lapból és stáfliból csináltam egy fekvő tasak méretű tartót, amin van kis gyorsszorító, darab félbevágott csővel ( erre keress, ilyesmi : INDEXA P45-F45 ) , ezzel nyomom be dugót.

Próbálkoztam ebay-es mérős töltőpisztollyal, de nem elég neki a nyomás.

Én fürdőszobamérlegre teszem jig-et és így nullázok, addig engedem lét, amíg 5.2-re nem megy. Ha elég gyors vagyok nem kapcsol ki mérleg két töltés közt.

M10-es rekeszek aljába teszek merevítést (anélkül kihasasodik), és 4 tasakot teszek rekeszenként. Így hagyom éjjel kihűlni. 

Tasakokat én biborasz-nal veszem, szintén náluk veszek tisztító és fertőtlenítő szereket.

 

Előzmény: arsenalfan007 (115)
arsenalfan007 Creative Commons License 2020.01.28 0 0 115

Kedves Fehérkutya és TörökÁron!

 

Köszönöm szépen válaszaitokat!

 

Szabadna pár (jó elég sok...) dolgot kérdeznem?

 

Először is: Ti hogyan/mivel pasztörizáltok?

 

Én tavaly csináltattam a saját termésemből szőlőlevet 5 l-es bag in boxokba kiszerelve. Ott az illető úgy csinálta, hogy egy acél tartályba töltötte a hideg levet, majd merülő forralóval felmelegítette a kellő hőmérsékletre, és töltőgéppel megtöltötte a zacskókat.

 

Én ugyanezt szeretném megcsinálni, csak ha lehetséges költséghatékonyabban. Értem ez alatt, hogy én nem árammal melegíteném fel a levet, hanem vagy gázra vagy sparheltra tenném a tartályt, és úgy melegíteném. (Fához olcsón hozzájutok, de még a gáz is olcsóbb, mint az áram.)

 

Mivel töltitek a bag in boxot/üveget? Értem ez alatt, hogy a pontos legyen a betöltött mennyiség. (Szeretném egy részét értékesíteni, és fontos, hogy az 5 l az pont 5 l legyen.)

 

A felszerelést megtaláltam a neten, de azt a tájékoztatást kaptam, hogy az acéltartályt nem szabad direkt hővel melegíteni, mert hajlamos leégni. Van erről valamelyikőtöknek tapasztalata?

 

Köszönöm előre is a válaszaitokat!

 

G

 

TorokAron Creative Commons License 2020.01.28 0 0 114

Én is szoktam, évi 5-600 litert, de nem bag-in-boxos végtermékkel.

Előzmény: arsenalfan007 (112)
fehérkutya Creative Commons License 2020.01.27 0 0 113

Szia, én szoktam.

Előzmény: arsenalfan007 (112)
arsenalfan007 Creative Commons License 2020.01.26 0 0 112

Sziasztok!

 

Tudom, hogy nem idevaló téma (de nem találtam ennek megfelelő topicot).

 

Nem foglalkozik valaki gyümölcslé (szőlő, alma...) előállítással (darálás, préselés, pasztőrizálás, bag in box töltés). Kis tételes mennyiségről lenne szó (max 700 l). Ha esetleg igen írna nekem? Lenne pár kérdésem..

 

Köszönöm!

 

G

arsenalfan007 Creative Commons License 2020.01.22 0 0 111

Úgy nézem a képek lemaradtak. :)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!