Avagy: milyen társadalomban jobb nőnek lenni? A Jane Austen "Büszkeség és balítélet" regényében ábrázolt női sors illetve a Bridget Jones naplója c. filmben ábrázolt mai modern női sors összehasonlítása.
Azt találtam érdekesnek, hogy a BJ naplója történet a B&B történet mai adaptációja akart lenni egy bizonyos értelemben. Kifejezve egyúttal azt is, hogy milyen nagyot változott a világ a 19. század eleje óta. S talán azt is, hogy az emberi érzelmek azért nem olyan sokat változtak.
Nem állítom, hogy minden mai nő BJ stílusú lenne, sőt én sem így gondolom. A Bennet lányok sorsa a skála egyik végpontja, a kötöttségek, szigorúság, BJ sorsa pedig a másik, a liberális végpont.
Nyilván a mai nők sorsa valahol a kettő között helyezkedik el.
Sztem érdekes lehet azt vizsgálgatni, hogy a mai női sorsok (nyilván ahány nő, annyi sors, de a lehetőségeink hasonlók) a skála melyik szélétől milyen messze esnek.
Nem éppen ilyen 0-zásra számítottam, de most már mindegy.
A kérdés az, hogy számunkra, nők számára milyen környezet jobb. Otthoni szigorúság, engedelmesség a szülőknek a férjhez menésig, szerelem csak érzelmileg, az esküvőig, szex csak esküvő után, és csak a férjünkkel. (Büszkeség és balítélet modell)
vagy
Modern életmód, semmi kötöttség, szex akár az első randin, de kitéve megalázó helyzeteknek is (Bridget Jones naplója)