Szerintem nem is szabad tárolni a képeket, mert ezzel csak a digitális szemét mennyiségét növeljük.
Régen egy átlagos fotós a filmes gépével a valóban fontos családi eseményeken készített képeket és akkor is csak egy-két tekercset fényképezett el, tehát egy évben készített mondjuk 200 képet. Abból volt jó kb. 100 db. kép, tehát a hasznos tartalom aránya a teljes tárolt mennyiség 50 %-a volt a gondos odafigyelésnek, a jobb előkészítésnek köszönhetően.
Ma egy átlagos fotós orrba-szájba fényképez a digitális géppel és minden alkalommal megtölti a memóriakártyát, tehát készít egy évben legalább 1000-2000 képet. Ebből persze továbbra is csak 100 kép a jó, tehát ha archiválja a képeket, akkor kb. 5-10 % a hasznos tartalom az archívumban, mert a fotós sokkal kevesebb figyelmet fordít a kép megkomponálására, csak nyomja az exponálógombot :-((
Valamilyen valós statisztikára azért kíváncsi volnék, nem is generációkkal előre, hanem csak arra, hogy egy átlagos gyűjtögető mit kezd a végignézhetetlen soktízezres gyűjteményével. Az értékesség sem jó kifogás mert akkor már ez a Reuters, Getty vagy hasonló cég problémája.
"A nagy álmodozókra is érvényesek a realitások, akkor is, ha nem szívesen ismerik be."
Ez kétség kívül igaz.
Ám a hozzászólásom erre a részre vonatkozott:
"Az általad készített képeket te megnézed egyszer-kétszer, a gyerekeid átlagban 0,01-szer fogják megnézni, az unokáid pedig pedig átlagban 0,000001-szer nézik majd meg."
Én már most túl léptem ezt a hülye elképzelést... höhöhö
Arra érdemes fotósok képeit nagy eredményességgel tárolják a műgyűjtők. Ha a topiknyitó ebben a szerencsés helyzetben lenne, akkor nem tette volna fel a kérdést...
"Az általad készített képeket te megnézed egyszer-kétszer, a gyerekeid átlagban 0,01-szer fogják megnézni, az unokáid pedig pedig átlagban 0,000001-szer nézik majd meg."
Lehet, hogy rossz a közelítés. Te az általad készített képekről beszélsz, de mások meg esetleg a saját képeikről akarnak agyalni, amelyeknek a kvalitásai esetleg nem esnek egybe a tieiddel... :-))
Minek hosszú időre archiválni a képeket? Az általad készített képeket te megnézed egyszer-kétszer, a gyerekeid átlagban 0,01-szer fogják megnézni, az unokáid pedig pedig átlagban 0,000001-szer nézik majd meg.
Ennek függvényében kidobott pénz a képeid hosszú távú tárolásába pénzt ölni. A jobbakat nyomtasd ki, tedd albumba, abban is eláll 20-30 évig. A kevésbé jókat meg minek tartogatni...
Tényleg elméleti a probléma. A háztartásban mindig lesz 2 olyan adattároló ahol elfér. Atomtámadás esetére pedig ott a Flickr vagy más. Szomorúbb az a realitás, hogy a túlzott mennyiségű és minőségű gyűjtögetésnek nincs értelme, nem fogod használni. Régen a filmes korszakban mondták azt, hogy az előhívott képeket átlagban másfélszer néztek meg összesen.
Ez már régen nem probléma. Át kell másolni az aktuális adathordozóra, az előzőt pedig megtartani legalább a következő átmásolásig. A digitális információtárolás az nem egy egyszeri végleges művelet, hanem egy folyamatos tevékenység.
A papírképek az idő folyamán szép lassan tönkremennek. A diakockák karcossá válnak, a kémia teszi a dolgát. A digitális képekekkel meg sok baj van. Ha meg tudjuk őket őrizni, akkor nem változnak. De hogyan őrizzük meg őket hosszú-hosszú időre?