Keresés

Részletes keresés

Didergő Király Creative Commons License 2024.07.20 0 0 272024

emlékszik valaki '92 augusztusára? olvasom, hogy az volt a magyarországon mért legmelegebb nyári hónap. bp. II. ker. pl. 27,1 C-os (!) átlaghőmérséklettel zárt, 3 mm csapadék mellett. ha maradna a jelenlegi idő, akkor beérnénk azt a hónapot, de remélhetőleg most visszahűl egy kicsit. az a fura, hogy nem júliusi hónap, hanem augusztus tartja a rekordot, pedig akkor már jóval rövidebbek a nappalok, illetve 20-a után szinte mindig elromlik az idő. (mondjuk tavaly pont augusztus végén volt a legmelegebb)

sza_attila Creative Commons License 2024.07.19 0 0 272023

Te olvastad a hozzászólásokat, amikre válaszoltam? Mert ott szó sem volt hangoskodásról. Olvass vissza, hogy megértsd a helyzetet. 

Előzmény: Imrehajcsi (272021)
55judit Creative Commons License 2024.07.19 0 0 272022

megerősíthetem, így van. nekem is van egy új szomszédom 4 éve, szerencsére legalább dolgozni eljárnak itthonról. Akkor van csend. A házam közelébe csináltak egy lesüllyesztett kerti kiülőt. Néha hajnal 3-ig megy a dajdaj. De ha nem, akkor se tudnak a kertben csendben lenni. Kifejezettem e miatt gondoltam rá, hogy lehet, mégis beszerezhetnék 1-2 tavibékát. Csak az a baj ezzel ha azt csinálnám amit ők, azt jelentené hogy olyan is vagyok.

 

Előzmény: Imrehajcsi (272021)
Imrehajcsi Creative Commons License 2024.07.19 0 0 272021

Bocs, de erre szokták mondani, hogy "Te hol élsz?"- :D Mindenütt ez megy, egy kis békés, csendes  környékre odaköltözik egy banda és egyből megy a dajdajozás hajnalig, mindegy hányszor jön ki a rendőrség. Akik mellesleg simán elküldenek a jegyzőhöz, az meg elküld polgári perre, amin tuti nem neked adnak majd igazat. Ugyanez megy társasházakba is, csak ott a csendes évtizedes ,békés közösséget egy olyan teszi tönkre, aki kiadja külföldi egyetemistáknak a lakást jó pénzért, azok meg úgy képzelik, hogy akármit csinálhatnak ha annyit fizetnek havonta. A végeredmény ugyanaz: a rendőr elküld a jegyzőhöz, az meg a bíróságra. Ha egy beköltözik, tönkre is van téve az egész lakóközösség élete, a bérbeadó meg közbe vígan számolgatja esténként a jó kis lét amit kap havonta, és nyugodtan, csendes körülmények között alszik a macijával, amíg egy komplett lépcsőház hajnalig virraszt miatta. 

Előzmény: sza_attila (272020)
sza_attila Creative Commons License 2024.07.19 0 0 272020

Attól, hogy nem hagyod magadat általuk elnyomni, még nem kell, hogy megromoljon a kapcsolat. Annak árán viszont nem érdemes azt fenntartani, hogy mindenben te hátrálsz, mert úgy pár éven belül számodra fog élhetetlenné válni a környezeted. Végülis ha jól értem, te laksz ott régóta, ők meg nemrég költöztek. Ha látták, mi van a szomszédságukban, miért költöztek oda? 

Előzmény: szentimrei.agnes (272019)
szentimrei.agnes Creative Commons License 2024.07.19 0 0 272019

nem szeretnék konfrontációt, minden szomszéddal jóban vagyok. Segítünk egymásnak, kapok kútvizet a kiürült esővizes hordóimba, levágott füvet/sövényaprítékot mulcsnak, én meg adok termést, koviubit stb., átmegyünk egymáshoz állatot etetni ha kell, és sokat beszélgetünk a kerítés mellett.

Csak hát mások...   és egyre furcsábban alakul a környék.

Isten mentsen meg ettől az új világtól, ahol dézsás banánfa és pálma van a térkős udvaron.

Előzmény: sza_attila (272011)
Imrehajcsi Creative Commons License 2024.07.17 0 0 272018

Nekem az tűnt fel, hogy a csapadék régebben kedvezőbben esett, gyakrabban de kevesebb. Most meg leesik 2 hónap után egy tó. Valamint régen nem feltétlen volt az, hogy ha eső jött akkor a szél vitt mindent. Most meg töri ki a fákat sorba. Én azt nem értem, hogy miért nem fogják meg valahogy árvízkor a vizet? Tilos országon belül tartani? Nem lenne könnyebb összegyűjteni, mint fenyegetőzni vízkorlátozásokkal, meg a szomszédok között haragnak lenni nyáron kert locsolása miatt? Miközben a hatalmas gyepeket és a belvárosi növényeket valamint rengeteg egyebet egész nap locsolnak? Biztos van oka amiért nem gyűjtik be. 

Didergő Király Creative Commons License 2024.07.17 0 0 272017

nem tudom, hogy mennyire fog fél melegedni. azt tudom, hogy jelenleg pont az történik, amit a tudósok "megjósoltak". a forgatókönyvet közül a kb. legvadabb. meg azt tudom, hogy milyen forgatókönyveket vázoltak fel a jövőre... 

Előzmény: 55judit (272014)
sza_attila Creative Commons License 2024.07.17 0 1 272016

Akkor ez egy hasznos felmelegedés lesz, hiszen tudjuk hogy a 10 milliárd ember már sok lesz a Földön. Az lesz az egészséges, ha kb. 3 milliárd fog maradni. 

Előzmény: Didergő Király (272013)
CBNora Creative Commons License 2024.07.17 0 0 272015

Mindenesetre ez a felmelegedés most meglehetősen gyors, nem tűnik földtörténeti léptékűnek. És hogy van, az is biztos, az élővilág változásából is lehet látni, ez pedig nem csak éves kiugrásokat mutat.

Én magam nem foglalkozom ezirányú kutatásokkal, így bizonyítékokat nem tudok mondani, de ismerek olyanokat, akik foglalkoznak ezzel, és megbízom a szakértelmükben.

Előzmény: 55judit (272014)
55judit Creative Commons License 2024.07.17 0 0 272014

Nem vicceltem, viszont az látom hogy te úgy gondolod, nagy szakértője vagy a témának. Valószínű így azt is tudod, most mennyire fog felmelegedni a légkör mielőtt elkezd lehűlni. Én pedig nem fogok vitába szállni veled.

Előzmény: Didergő Király (272013)
Didergő Király Creative Commons License 2024.07.17 0 0 272013

ne viccelj már. földtörténetileg most éppen egy jégkorszakban vagyunk, azon belül interglaciálisban, vagyis egy átmeneti felmelegedő fázisban. mondjuk kérdés, hogy ebből a fázisból kifele mennénk-e már, vagy még befelé. és egyáltalán nem tart régóta ez a holocénnek nevezett korszak, kb. 10-12 ezer éve stabil a klíma. voltak benne kisebb kilengések, amikor még a mostaninál is melegebb volt egy picit, illetve a "kis jégkorszak", amikor egy picit hidegebb volt. ami az alkalmazkodást illeti: az utolsó jégkorszag leghidegebb periódusa csak 18000 éve volt, amikor is fél európát jég borította. akkor már bőven létezett az ember, és sikerült neki túlélnie. ezt a kataklizmát is túl fogja élni az ember, de hogy nem mind az akkor élő 10 milliárd, az is biztos.

Előzmény: 55judit (272009)
Didergő Király Creative Commons License 2024.07.17 0 0 272012

persze, ha most megállna a felmelegedés, akkor még bőven jók lennénk. (bár erről azért megkérdeznék egy déli tájolású panel 10. emeletén lakót is, akinél nincs klíma. és még kereszthuzatot sem lehet csinálni éjszaka. bele is borzongtam.) de még csak most indul be a dolog igazán.

Előzmény: sza_attila (272007)
sza_attila Creative Commons License 2024.07.16 0 0 272011

Egyik karodat sem kell levágnod. Amint lekapcsolják a legkondit és a hőszivattyút, amik a zajt generálják, te másnap kivágod az összes fát a telkeden. Na itt és most lefogadom, hogy nem kell fűrészt ragadnod.

Van egy kedves szomszédom, a néni 80+ éves és minden zavarja. Belóg a 70 éves fenyő ága a telkére, azé a fenyőé, amin legalább 20 madárfészek van. Évek óta csesztet, hogy vágassam ki. Másrészről tudom, hogy ő meg az egyedüli az utcában, aki nem kapcsolódott rá a csatorna hálózatra vagy 40 évvel ezelőtt, mert fel kellett volna törni a betont az egész udvarban. Inkább beleengedik a szennyvizet a kútba. Amikor csesztet a fenyővel és fenyeget, hogy feljelent a környezetvédelmi hivatalnál, mondom neki, együtt megyünk, ő a fám, én meg a szennyvize miatt. Ekkor hirtelen nem lesz fontos a fa kivágása... Itt tartunk most :)

 

Egyébként anélkül, hogy oda-vissza dobálnátok egymásnak a labdát, semmi köze a szomszédnak, mi nő a telkeden, ami örömödet szolgálja. Az ilyen szomszéd nem érdemli meg, hogy jóban legyél vele, ez az én véleményem. 

Előzmény: szentimrei.agnes (272010)
szentimrei.agnes Creative Commons License 2024.07.16 0 2 272010

Még egy szomorú dolog. Az utcánk egy régies, kádárkockás környék volt, 13 éve mikor az enyémet vettem, ilyenekkel volt tele. Fákkal az utcán, a kertekben (mondjuk pont az enyém lógott ki, mert egy tolókocsis néni lakott itt, üres volt a kert). Nekiálltam kertet építeni, beültetni. Aztán évek alatt kicserélődött a nép, eladták a házakat, a helyükre újak épültek. Minden kivágva, térkő, gyep, max. szigorúan nyírt tuja. Az utcán fák helyett autók, mert ugye minden családtagnak külön kell, bent nem férnek el. A légkondik, meg újabban a hőszivattyúk kültéri egységei tolják a zajt a szomszédokra.

Most megint kilógok innen, nálam burjánzik a kert, gondozom, a szomszédok felé szigorúan nyírogatom is. A szomszédok aranyosak, kedvesek, de mások. Egyre többször kapom a jelzést(persze kedvesen), hogy ezt-azt ki kéne vágni, mert árnyékol, a szél átfújja a leveleket, egy virágfej átlóg és a pincsijük megeszi-beteg lesz... A kertem gondozott, ápolt, de más. Itt madarak, sünök, méhek élnek, és nekem ezek a fák a klímám. Szeretem a szomszédaimat, de ezt a kertet is. Most melyik karomat vágjam le?

55judit Creative Commons License 2024.07.16 0 0 272009

A klímára is igaz, hogy csak a változás állandó. Néhány millió évenként jégbe fagy a világ, aztán a hőség sterilizálla a földet. Most éppen melegszik, ami szintén néhány millió éve tart már. Az emberi tevékenységnem nem sok köze lehet ehhez. Sokkal inkább a vulkáni tevékenységeknek amik percenként több mérgező gázt juttat a légkörbe mint az ember 1 év alatt.

Előzmény: hbe (272008)
hbe Creative Commons License 2024.07.16 0 1 272008

Nekem az tűnik fel, hogy a nap folyamán később van a legmelegebb. Jó pár éve az van, hogy délután 4-5 óra körül tetőzik a meleg. Én határozottan úgy emlékszem, hogy gyerekkoromban akkor már lefelé ment, gyülekeztünk a nyári szünetben a focipályán, és korábban, 2 óra körül volt a legmelegebb. Vagy a kerti munkát is újra lehetett kezdeni. Illetve 2011-ben voltam Arizonában, és még akkor is feltűnt, hogy ott később van a napon belőli tetőzés, mint nálunk. Én nem nagyon emlékszem olyanra régről, hogy nyáron este ötkor melegebb volt, mint kettőkor, most meg ez a gyakoribb. Egyre inkább megyünk a szélsőségesen kontinentális irányba nyáron.

sza_attila Creative Commons License 2024.07.16 0 0 272007

Emberi léptékkel mérve fokozatos. Egy emberélet a Föld életében egy pillanat töredéke. A másik, hogy egy adott helyen leélve az életet fokozatos. Persze, ha elutazol Irakba, akkor a felmelegedés már hirtelen. De azt nem mondhatod, hogy élőhelyeden az utóbbi mondjuk evtizedben hirtelen változás állt be. Mindezekhez a változásokhoz az  egészséges emberi szervezet képes alkalmazkodni. Akkor lesz ugrásszerű a változás, ha egészséges emberi szervezetre lesz veszélyes. A növények nagy része is képes alkalmazkodni. Kertemben egy kézen meg tudom számolni az utóbbi 10 évben kipusztult fajok számát, úgy, hogy nagyon kényes, speciális igényű növényeim nem voltak. 

Előzmény: Didergő Király (272005)
sza_attila Creative Commons License 2024.07.16 0 0 272006

Ebben én szerencsésnek mondhatom magamat. Apám nagyanyja cigány volt, úgyhogy mi nem égünk le 😎

Előzmény: lychnis (272003)
Didergő Király Creative Commons License 2024.07.16 0 0 272005

hát igen, a mediterránnal az az egyik gond, hogy azért télen még beeshetnek -10 - -15-ök is nagy ritkán. bár nekem nem okoz gondot telente azon az egy-két napon megoldani a védelmet. alapból én sem lennék mediterrán fan, de az előkertben egyértelműen erre kell ráállnom. amit én nagyon fogok sajnálni, az a bükkerdő. voltam portugáliában mediterrán erdőben, hát nem ugyanaz. mondjuk itt a tölgynek azért még van pár évtizede, de az sem bükk.

 

én elég sokat foglalkozom az időjárással, és az sajnos egyáltalán nem igaz, hogy lassú és fokozatos a felmelegedés. a 80-as években még az volt, de folyamatosan gyorsult a tempó, és a 2010-es években már szinte függőlegesben állt a görbe. magyarországon már az első félév alapján eldőlt, hogy az idei lesz a legmelegebb év. globálisan azt hiszem, hogy 12 hónapja, de azóta lehet, hogy már 13 egymást követő hónap volt a mérések kezdete óta a legmelegebb. a föld óceánjainak hőmérséklete nagyon durván rekordot döntött már januárban, pedig a maximumot mindig márciusban éri el. csak mondom, hogy a tavalyi rekordot sikerült ezzel megdönteni, szóval nem kellett éveket várni a következő rekordig, és nem lennék meglepve, ha a mostani sem húzná sokáig. szóval ennyit a lassú és fokozatosról. :D egyelőre a legpesszimistább forgatókönyv látszik megvalósulni a klímaváltozással kapcsolatban.

Előzmény: sza_attila (271999)
CBNora Creative Commons License 2024.07.15 0 0 272004

Tényleg hozzá lehet szokni. Akkor volt rossz, mikor a munkahelyemen légkondi volt, ott fagyoskodtam egész nap, aztán kimentem a forróságba, majd megint vacogtam egyet a légkondicionált vonaton. Akkor szenvedtem én is a melegben, egyébként kb. egy hét kell, és alkalmazkodom.

Ilyenkor arra gondolok, hogy Indiában ez még hűvösnek számít.

Előzmény: sza_attila (271999)
lychnis Creative Commons License 2024.07.15 0 0 272003

Én nyakig vagyok öltözve plusz kalap. nagyon rossz bőröm van,egyáltalán nem bírom a napot

ezért is vagyok benne biztos,hogy extrém UV van

Előzmény: sza_attila (272001)
CBNora Creative Commons License 2024.07.15 0 0 272002

Nekem a hátam is szép barna, úgy, hogy mindig van rajtam póló. A kerti pólók háta meg szétesik egy idő után.

Előzmény: sza_attila (272001)
sza_attila Creative Commons License 2024.07.15 0 0 272001

Igen, már március végére szépen le vagyok barnulva az arcomon, nyakamon, rövidujjú trikóra :) 

Előzmény: lychnis (272000)
lychnis Creative Commons License 2024.07.15 0 0 272000

Biztos hogy extrém magas az UV. Már áprilisban lehetett érezni,hogy nincs is igazán meleg de mégis éget a Nap

Előzmény: sza_attila (271999)
sza_attila Creative Commons License 2024.07.15 0 0 271999

Ez a hőmérséklet emelkedés lassú és fokozatos, én úgy érzem, hogy az ember hozzá tud szokni. (Más dolog,hogy az alkalmazott mindig nyafog és már halálán van minden nap. Nehányban Oscar-díjas színész veszett el.) Nálunk 2001-ben volt a legmagasabb hőmérséklet, 39 fok. Azt azóta meg sem közelítettük. Persze ez a mostani kánikula hosszadalmas, hiszen 10 napja tart és még 8-9 napot jósolnak neki. Ha ezt kihúzzuk, utána már semmi sem lephet meg minket a nyáron. Esetleg egy kis talajmenti fagy Zabaron 🙂

Amit én problémásabbnak ítélek meg, az a napsütés milyensége. Sokkal rosszabb lenni napon alacsonyabb hőmérséklet mellett, mint 25 éve. Magasabb lehet az uv sugárzás, vagy nem tudom mi az oka. 

lychnis Creative Commons License 2024.07.15 0 0 271998

Én is szeretném megtartani az eddigi növényeimet és nem mediterránt csinálni. De nagyon nehéz lesz,a fenyők pl. nem fogják bírni.

A fű idén is kiégett de azt nem annyira féltem,mert bízok benne hogy visszazöldül,

Előzmény: sza_attila (271994)
lychnis Creative Commons License 2024.07.15 0 0 271997

Kellett volna néhány régi fotó az eredeti állapotról. Mert ide tett ki és tényleg el sem lehet képzelni hogy egy betonos hátsó udvar volt. A begóniák eddig is tetszettek de itt látszik hogy mennyi féle van,kedvet is kaptam :-)

Előzmény: CBNora (271991)
tucsok13 Creative Commons License 2024.07.15 0 0 271996

Hát, ha annyira mediterrán lenne, mint amilyen pl. Dél-Olaszország, azt én sem szeretném. De ha nem kell becibálni a leandereket, azzal bevallom együtt tudnék élni, ha nem látnám a másik oldalát. Szerintem az nem kérdés, hogy valami elindult - inkább csak az, hogy már mi is megszívjuk, vagy csak a gyerekeink.. elkeserítő.

Előzmény: sza_attila (271994)
sza_attila Creative Commons License 2024.07.15 0 0 271995

Júniusban itt volt 200mm. Volt egy nap, amikor délután fél öt és este 8 között 100mm lejött. Csinált is gebaszt a kutakban. Mindenhol tele lettek homokkal. Néhány pincében a mai napig áll a víz, pedig ez már 3 hete volt. 

Előzmény: Didergő Király (271992)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!