A közép - és hosszabb távú gazdasági folyamatok számára nem egy adott időpontban számított infláció a lényeges. Az egy hullám csúcsa.
Ahogy a mezőgazdaságban se az számít, hogy egy adott napon esetleg rekord mennyiségű eső esik; hanem az, hogy egész évben átlagosan mennyi.
Hasonlóan befürödtek a károgók a forint árfolyamával. Hányszor hallottuk az utóbbi évben, hogy "bedől a forint", meg hogy rekord gyenge; mennyi topikot nyitottak itt ilyesmikről.
Egy-egy hullámzás apropóján, ami természetes része az árfolyamingadozásoknak.
Visszatekintve megállapítható, hogy stabil, sőt mostanában inkább rekord erős az árfolyama.
Az infláció ebben az évben átlagosan 6-7% körül lesz, a jövő évben pedig 3-4%. Az MNB előrejelzése szerint.
Én ilyesmit mondtam régebben is. Akik a 9%-ot lobogtatták, úgy tettek, mintha egy-egy időpontra vonatkozó inflációs adat lenne a releváns, nem az egész éves.
Mint az ábrádból is látható, ez a csökkenés 2001-ben , Orbánék alatt fordult újra növekedőbe.
Elárulom a nagy titkot. 2001-nél azért válik pozitív meredségűvé, mert 2002-hőz magasabb érték tartozik, mint 2001-hez. :)
Akkor kétéves költségvetéssel dolgoztak, vagyis a 2002-es növekedés nagy részét is ők indukálták.
A logikai reláció önmagában nem semmi, az állítás meg bizonyítandó. :) Síkhülye vagy az egészhez.
Természetesen utána a szocialista kormányok, hibásan, nem igyekeztek újra csökkenést elérni. A most érvényes államháztartási project és a konvergencia program újra erős csökkenést fog okozni.
A 2x100 napos gigabulival nehéz lett volna bármit is csökkenteni. Most kifizetjük azzal együtt, amit elloptatok.
Maga az "államadósság" pedig nem olyasmi, ami egyértelműen rossz nekünk.
Nemzetgazdasági szinten csökkenti a növekedést, csökkenti a jövedelmeket. Pont.
A hitelezőnek baromi jó buli a magyar kockázati felárakkal megspékelt kamatokat felvenni. Persze magánszemélyként a kamatadóval most már rákúrsz, mert negatív reálhozamok vannak, kevesebbet tudsz vásárolni a pénzeden, mintha azonnal elköltenéd.
Aki meg adót fizet az mind megszopta. Aki beruházna, az is.
Másik pozitív hatás a magyberuházások, főleg EU-s hitelekkel és transzferekkel. Ezek az utóbbi években hitelfelvételt jelentettek, de később megtérülnek.
Részben fasság, másrész a 3 mrd-os autópályákra vagy a 4-es metróra gondolsz?
Orbán pedig egy, a demokráciáért harcoló, illegális szervezet vezetője.
Hogy micsoda???????????
valami tamil szeparatista volt, vagy tupamaro?
A Fidesz legálisan alakult, nyilvánosan működött. Miféle üldöztetésben volt részük, mond? Odaüldözték őket a Kossuth-térre március 15-én? Vagy egészen az Ellenzéki Kerekasztalig kergették őket?
Az államadósság (jelentős) csökkentését a Horn-Kuncze kormány, Bokros alatt kezdte el, több évtizedes növekedő tendencia után. Mint az ábrádból is látható, ez a csökkenés 2001-ben , Orbánék alatt fordult újra növekedőbe. Akkor kétéves költségvetéssel dolgoztak, vagyis a 2002-es növekedés nagy részét is ők indukálták.
Természetesen utána a szocialista kormányok, hibásan, nem igyekeztek újra csökkenést elérni. A most érvényes államháztartási project és a konvergencia program újra erős csökkenést fog okozni.
Maga az "államadósság" pedig nem olyasmi, ami egyértelműen rossz nekünk. Pl. a 70%-át a belföld felé való adósságállomány teszi ki - vagyis a lakosság és a belföldi vállalatok felé. Az meg egyszerűen jó befektetés lehet Jancsinak és Julcsinak (pl. állampapírokban). Másik pozitív hatás a magyberuházások, főleg EU-s hitelekkel és transzferekkel. Ezek az utóbbi években hitelfelvételt jelentettek, de később megtérülnek.
"Az utódpárt a demokrácia iránt elkötelezett párt"
Demokrácia?! Ahol miniszteri és miniszterelnöki szinten titkolják el a költségvetés számait? Ahol azonosító nélküli símaszkos, rendőrnek látszó személyek következmények nélkül élhetik ki szadista hajlamaikat? Ahol hónapokra le lehet zárni egy teret, az intézkedés alapjául szolgáló rendelet elrejtésével? Ahol a KSH vezetőit jogtalanul el lehet zavarni, ha útban vannak? Ahol a választási ígéretekkel homlokegyenest ellenkező kormányprogramot hajtanak végre? Ahol az ún. reformokat mindenféle társadalmi konszenzus nélkül oktrojálják rá az országra?
Világosan látszik, hogy belekotyogsz valamibe, amihez lövésed sincs. Nem is lenne baj, ha nem erősítenéd vele azt a maszatolást, miszerint a megszorításokat valami istencsapásként kaptuk és nem ráztuk meg érte a pofonfát izomból.
Legalább az őszödi igazságbeszédnek(!) hihetnétek. :)
Az isteni gondviselés, a világgazdaság pénzbősége és trükkök százai segítettek, hogy ezt túléljük, miközben Ferenc testvér nem kormányzott, inkább majd beledöglött.
Volt egy beszélgetésünk, valami poszkomcsi szemantikai vita, ahol szintén ezt a vezérmotívumot hoztad, tehát nagyon tetszhet neked a kép amikor a ballib panorámaliftje elhúz a döcögögve süllyedő jobber alkalmatosság mellett.
A poszt előtag értelmezésén hasogattuk a szőrszálakat.
Néhány hónapja történt az eset, kezdő tiszta lelkű fórumozóként lelkesen célozgattam a páternoszter megfordulására. Ma már nem tennék ilyet, teljességgel felesleges (:-)
Az elefánt nem felejt, én viszont annál inkább. Sokat segítenél, ha valami támpontot adnál a megfejtéshez. Nehogy má' álmatlanul forgolódjak hajnalig...
Igazad van, fáradt vagyok: végig az eszemben volt, hogy megemlítsem azt is, hogy GDP-arányosan a jelenlegi növekedés össze sem mérhető az 1990 utáni katasztrofális állapotokkal.
A katasztrófa, a csőd csak a bukott miniszterelnök és zombijai (klónjai) retorikájában létezik: minél rosszabb (az országnak) annál jobb (nekünk, azaz nekik). Én nem hiszek az önbeteljesítő jóslatokban, csőd természetesen nincs, csak sokkal nehezebb rendet teremteni ilyen elképesztő és ostoba ellenhatással szemben. A sok ostoba hívő nem veszi észre, hogy a FIDESZ végső soron nem a kormánnyal, nem Gyurcsánnyal tol ki, hanem velünk, velük: az egész országgal.